Utworzenie nowego kierunku: filologia - jak to zrobić? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Szkoła i edukacja > Studia

Notka

Studia Miejsce dla osób, które są zainteresowane studiami. Chcesz dowiedzieć się jak wygląda życie studenckie? Dołącz do nas, podziel się doświadczeniem.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2016-07-24, 08:51   #1
Italia_
Raczkowanie
 
Avatar Italia_
 
Zarejestrowany: 2014-06
Wiadomości: 363

Utworzenie nowego kierunku: filologia - jak to zrobić?


Cześć dziewczyny.
Nie znalazłam podobnego tematu, więc postanowiłam go stworzyć.
Mianowicie, za rok wybieram się na studia filologiczne. Języki, które wchodzą w grę to niemiecki i włoski.
Niestety, na mojej przyszłej uczelni nie ma jeszcze takiego połączenia. Bardzo by mi zależało, by równolegle studiować dwa języki na kierunku, któryby nosił nazwę: filologia stosowana: niem-wł.
Czy według Was mogłabym poprosić o takowy kierunek? Gdzie zadzwonić, gdzie i co napisać?
Dodam jeszcze, że uczelnia ma osobną filo germańska i filo włoską, a w tym roku rusza nowa filo stosowana z językiem czeskim.
Proszę - pomóżcie mi!
Italia_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-07-24, 12:27   #2
viva91
na przekór do celu
 
Avatar viva91
 
Zarejestrowany: 2010-05
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 39 095
Dot.: Utworzenie nowego kierunku - filologia

Szczerze wątpię

Uczelnia po pierwsze musiałaby ocenić, czy taki kierunek jej się opłaci:
-czy znajdą się na niego chętni
-czy trzeba będzie zwiększyć ilość etatów dla prowadzących lub czy można zwiększyć prowadzącym liczbę godzin na obecnych etatach
-jakie będą koszty związane z poprzednim punktem
-czy uczelnia posiada wystarczającą liczbę sal, aby pomieścić dodatkowych studentów
-czy prowadzący mają pomysł na program studiów

Ale to takie przyziemne sprawy, schody zaczynają się w momencie, kiedy w grę wchodzą konsultacje i pozwolenia uzyskane od Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Komisji Akredytacyjnej.

No i jako potencjalna kandydatka nie możesz być inicjatorem utworzenia nowego kierunku, musiałabyś przekonać do swojego pomysłu kogoś z uczelni.

Tutaj możesz zobaczyć jak wygląda przykładowe postępowanie przy powoływaniu nowego kierunku: https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j...LUxBwqj3NJRWaA

Nawet jeśli to wszystko by się udało, to taki kierunek nie zostanie uruchomiony w przyszłym roku

Gdy zaczynałam swoje studia, to prowadzący mówili, że być może jak mój rocznik skończy I stopień studiów to zostanie utworzona magisterka z naszego kierunku. Magisterkę udało się otworzyć, choć tak naprawdę obiecywana była rocznikom, które zaczynały studia kilka lat wcześniej niż ja.
__________________
viva91 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-07-24, 17:41   #3
_jakzyc
Raczkowanie
 
Avatar _jakzyc
 
Zarejestrowany: 2016-02
Wiadomości: 78
Dot.: Utworzenie nowego kierunku: filologia - jak to zrobić?

Przecież możesz studiować 2 kierunki, raczej nie otwierają kierunków na życzenie przyszłych studentów
_jakzyc jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-07-25, 09:05   #4
megamag
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2011-09
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 7 488
Dot.: Utworzenie nowego kierunku: filologia - jak to zrobić?

Otwierać nie otwierają, ale gdyby gdzieś była lingwistyka stosowana, która ma w repertuarze i włoski i niemiecki, tylko po prostu nie ma specjalizacji, która łączy te da języki, to insza inszość. Może i dałoby się jakoś dogadać, żebyś chodziła z jedną grupą na zajęcia z jednego języka, a z inną na te z drugiego. Zależy od elastyczności uczelni, choć polskie uczelnie zwykle nie są elastyczne.

Ale są w Polsce uczelnie, na których jest lingwistyka stosowana w połączeniu niemiecki + włoski. Na pewno jest na UW. Więc może startuj na inną uczelnię?
megamag jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-07-25, 11:47   #5
Italia_
Raczkowanie
 
Avatar Italia_
 
Zarejestrowany: 2014-06
Wiadomości: 363
Dot.: Utworzenie nowego kierunku: filologia - jak to zrobić?

Cytat:
Napisane przez _jakzyc Pokaż wiadomość
Przecież możesz studiować 2 kierunki, raczej nie otwierają kierunków na życzenie przyszłych studentów
Po co komu ros-czeski.. Wg mnie dwa zupełnie inne języki. Rok temu dzwonilam, nie mieli w planach otworzenia nowej filologii, a teraz widzę zmiany...
Italia_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-07-25, 11:49   #6
viva91
na przekór do celu
 
Avatar viva91
 
Zarejestrowany: 2010-05
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 39 095
Dot.: Utworzenie nowego kierunku: filologia - jak to zrobić?

Cytat:
Napisane przez Italia_ Pokaż wiadomość
Po co komu ros-czeski.. Wg mnie dwa zupełnie inne języki. Rok temu dzwonilam, nie mieli w planach otworzenia nowej filologii, a teraz widzę zmiany...
A kto Ci każe studiować ros-czeski

To, że to dwa inne języki niczemu nie przeszkadza, często wręcz pomaga. I nie mówię tylko o takim połączeniu.
__________________
viva91 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-07-25, 11:57   #7
Italia_
Raczkowanie
 
Avatar Italia_
 
Zarejestrowany: 2014-06
Wiadomości: 363
Dot.: Utworzenie nowego kierunku: filologia - jak to zrobić?

Cytat:
Napisane przez _jakzyc Pokaż wiadomość
Przecież możesz studiować 2 kierunki, raczej nie otwierają kierunków na życzenie przyszłych studentów
2 kierunki = 1 rok do tyłu. Więcej pracy, książek i niepotrzebnych rzeczy na zwykłych filologiach w przeciwieństwie do stosowanej z dwoma językami

---------- Dopisano o 11:51 ---------- Poprzedni post napisano o 11:49 ----------

Cytat:
Napisane przez megamag Pokaż wiadomość
Otwierać nie otwierają, ale gdyby gdzieś była lingwistyka stosowana, która ma w repertuarze i włoski i niemiecki, tylko po prostu nie ma specjalizacji, która łączy te da języki, to insza inszość. Może i dałoby się jakoś dogadać, żebyś chodziła z jedną grupą na zajęcia z jednego języka, a z inną na te z drugiego. Zależy od elastyczności uczelni, choć polskie uczelnie zwykle nie są elastyczne.

Ale są w Polsce uczelnie, na których jest lingwistyka stosowana w połączeniu niemiecki + włoski. Na pewno jest na UW. Więc może startuj na inną uczelnię?
Zgadza się, że na UW. Ale zbyt daleko dla mnie.

Kiedyś słyszałam o możliwości utworzenia nowego kierunku.. 😞

---------- Dopisano o 11:53 ---------- Poprzedni post napisano o 11:51 ----------

UMK ma język włoski i niemiecki, więc spokojnie moglaby polaczyc te dwa języki. I jestem pewna, ze byłoby wielu chętnych 😊

---------- Dopisano o 11:54 ---------- Poprzedni post napisano o 11:53 ----------

Cytat:
Napisane przez viva91 Pokaż wiadomość
Szczerze wątpię

Uczelnia po pierwsze musiałaby ocenić, czy taki kierunek jej się opłaci:
-czy znajdą się na niego chętni
-czy trzeba będzie zwiększyć ilość etatów dla prowadzących lub czy można zwiększyć prowadzącym liczbę godzin na obecnych etatach
-jakie będą koszty związane z poprzednim punktem
-czy uczelnia posiada wystarczającą liczbę sal, aby pomieścić dodatkowych studentów
-czy prowadzący mają pomysł na program studiów

Ale to takie przyziemne sprawy, schody zaczynają się w momencie, kiedy w grę wchodzą konsultacje i pozwolenia uzyskane od Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Komisji Akredytacyjnej.

No i jako potencjalna kandydatka nie możesz być inicjatorem utworzenia nowego kierunku, musiałabyś przekonać do swojego pomysłu kogoś z uczelni.

Tutaj możesz zobaczyć jak wygląda przykładowe postępowanie przy powoływaniu nowego kierunku: https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j...LUxBwqj3NJRWaA

Nawet jeśli to wszystko by się udało, to taki kierunek nie zostanie uruchomiony w przyszłym roku

Gdy zaczynałam swoje studia, to prowadzący mówili, że być może jak mój rocznik skończy I stopień studiów to zostanie utworzona magisterka z naszego kierunku. Magisterkę udało się otworzyć, choć tak naprawdę obiecywana była rocznikom, które zaczynały studia kilka lat wcześniej niż ja.
Dziękuję za odpowiedź.
Wierzę, że byłoby wielu chętnych, gdyż i niemiecki i włoski to są dobrze opłacalne języki..
Będę próbowała dalej 😊

---------- Dopisano o 11:55 ---------- Poprzedni post napisano o 11:54 ----------

Cytat:
Napisane przez viva91 Pokaż wiadomość
Szczerze wątpię

Uczelnia po pierwsze musiałaby ocenić, czy taki kierunek jej się opłaci:
-czy znajdą się na niego chętni
-czy trzeba będzie zwiększyć ilość etatów dla prowadzących lub czy można zwiększyć prowadzącym liczbę godzin na obecnych etatach
-jakie będą koszty związane z poprzednim punktem
-czy uczelnia posiada wystarczającą liczbę sal, aby pomieścić dodatkowych studentów
-czy prowadzący mają pomysł na program studiów

Ale to takie przyziemne sprawy, schody zaczynają się w momencie, kiedy w grę wchodzą konsultacje i pozwolenia uzyskane od Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Komisji Akredytacyjnej.

No i jako potencjalna kandydatka nie możesz być inicjatorem utworzenia nowego kierunku, musiałabyś przekonać do swojego pomysłu kogoś z uczelni.

Tutaj możesz zobaczyć jak wygląda przykładowe postępowanie przy powoływaniu nowego kierunku: https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j...LUxBwqj3NJRWaA

Nawet jeśli to wszystko by się udało, to taki kierunek nie zostanie uruchomiony w przyszłym roku

Gdy zaczynałam swoje studia, to prowadzący mówili, że być może jak mój rocznik skończy I stopień studiów to zostanie utworzona magisterka z naszego kierunku. Magisterkę udało się otworzyć, choć tak naprawdę obiecywana była rocznikom, które zaczynały studia kilka lat wcześniej niż ja.
Dziękuję za odpowiedź.
Wierzę, że byłoby wielu chętnych, gdyż i niemiecki i włoski to są dobrze opłacalne języki..
Będę próbowała dalej 😊

---------- Dopisano o 11:57 ---------- Poprzedni post napisano o 11:55 ----------

Cytat:
Napisane przez viva91 Pokaż wiadomość
A kto Ci każe studiować ros-czeski

To, że to dwa inne języki niczemu nie przeszkadza, często wręcz pomaga. I nie mówię tylko o takim połączeniu.
Dałam przykład, że otworzyli taką filologię. Więc nie byłoby problemem, gdyby polaczyli niemiecki z włoskim
Italia_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2016-07-25, 12:05   #8
viva91
na przekór do celu
 
Avatar viva91
 
Zarejestrowany: 2010-05
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 39 095
Dot.: Utworzenie nowego kierunku: filologia - jak to zrobić?

Cytat:
Napisane przez Italia_ Pokaż wiadomość
UMK ma język włoski i niemiecki, więc spokojnie moglaby polaczyc te dwa języki. I jestem pewna, ze byłoby wielu chętnych 😊
No tak jak wspomniałam, chętni to małe piwo...
__________________
viva91 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-07-25, 15:34   #9
nekofood
フワフワの猫
 
Avatar nekofood
 
Zarejestrowany: 2012-05
Wiadomości: 936
Dot.: Utworzenie nowego kierunku: filologia - jak to zrobić?

Cytat:
Napisane przez Italia_ Pokaż wiadomość
2 kierunki = 1 rok do tyłu. Więcej pracy, książek i niepotrzebnych rzeczy na zwykłych filologiach w przeciwieństwie do stosowanej z dwoma językami

UMK ma język włoski i niemiecki, więc spokojnie moglaby polaczyc te dwa języki. I jestem pewna, ze byłoby wielu chętnych 😊

Dziękuję za odpowiedź.
Wierzę, że byłoby wielu chętnych, gdyż i niemiecki i włoski to są dobrze opłacalne języki..
Będę próbowała dalej 😊
Co...? Zaczynasz w jednym jeden kierunek, za rok następny. Gdzie ten rok do tyłu?
Jakich na przykład? Na lingwistykach też wciskają jakieś zapychacze, na każdym kierunku są tego podobne ilości.

Naprawdę uważasz że tak dużo osób zdaje niemiecki r + włoski r? Ten drugi to najmniej popularny język na maturze.
nekofood jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-07-25, 17:53   #10
Italia_
Raczkowanie
 
Avatar Italia_
 
Zarejestrowany: 2014-06
Wiadomości: 363
Dot.: Utworzenie nowego kierunku: filologia - jak to zrobić?

5 lat na studiach, a tak to 6 lat. W momencie ukonczenia mgr z niemca, zostaje rok do mgr z wloskiego.

Ale zapewne nie w takiej ilości... gdyż stosowana to bardziej bym powiedziala praktyka.


Poza tym na studia te nie wymagają matury z włoskiego. Nawet gdybyś szla na filologie włoską. .
Italia_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-07-25, 18:43   #11
nekofood
フワフワの猫
 
Avatar nekofood
 
Zarejestrowany: 2012-05
Wiadomości: 936
Dot.: Utworzenie nowego kierunku: filologia - jak to zrobić?

Cytat:
Napisane przez Italia_ Pokaż wiadomość
5 lat na studiach, a tak to 6 lat. W momencie ukonczenia mgr z niemca, zostaje rok do mgr z wloskiego.

Ale zapewne nie w takiej ilości... gdyż stosowana to bardziej bym powiedziala praktyka.


Poza tym na studia te nie wymagają matury z włoskiego. Nawet gdybyś szla na filologie włoską. .
No i gdzie ten rok w tył, bo dalej nie rozumiem?

Tak porównałam na szybko program na IKSI i filologii włoskiej (UW) i z zapychaczy wstęp do literaturoznawstwa i wstęp do językoznawstwa są na obydwóch kierunkach, tylko na filologii historia filozofii dochodzi, ale już bez przesady, to tylko jeden przedmiot a nie 10. Poza tym jak sama nazwa uczelni wskazuje - to uniwersytet, więc nie ma co oczekiwać że będą same przedmioty kierunkowe.

A tu fakt, trochę się zapędziłam. Na IKSI jest niemiecki + włoski, ale też niemiecki + włoski od podstaw, więc widać da się (tylko gorzej z poziomem, z tego co się orientuję). Chyba tylko germy nie ma od podstaw.


Mimo wszystko, poroniony pomysł. Tzn. możesz próbować coś tam zdziałać, ale na Twoim miejscu nie liczyłabym na wiele. Viva Ci wymieniła wszystko, chyba nie ma co dodawać.
nekofood jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2016-07-25, 18:49   #12
viva91
na przekór do celu
 
Avatar viva91
 
Zarejestrowany: 2010-05
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 39 095
Dot.: Utworzenie nowego kierunku: filologia - jak to zrobić?

Cytat:
Napisane przez nekofood Pokaż wiadomość
No i gdzie ten rok w tył, bo dalej nie rozumiem?
Chyba chodzi o to, że będzie rok w tył w porównaniu do jej rówieśników, którzy skończą studia po 5 latach.

Ale mnie nurtuje pytanie: i co z tego To taka tragedia?
__________________
viva91 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-07-25, 18:57   #13
nekofood
フワフワの猫
 
Avatar nekofood
 
Zarejestrowany: 2012-05
Wiadomości: 936
Dot.: Utworzenie nowego kierunku: filologia - jak to zrobić?

Cytat:
Napisane przez viva91 Pokaż wiadomość
Chyba chodzi o to, że będzie rok w tył w porównaniu do jej rówieśników, którzy skończą studia po 5 latach.

Ale mnie nurtuje pytanie: i co z tego To taka tragedia?
No właśnie to mnie tak zastanawia. Idąc tym tokiem myślenia, skoro studiowałam przez rok i zmieniam teraz na kierunek na którym licencjat jest czteroletni a za rok zamierzam zacząć kolejny czteroletni, to chyba nic ino się powiesić, 3 lata w plecy.
nekofood jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-07-25, 19:10   #14
Kornellis
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2016-02
Wiadomości: 289
Dot.: Utworzenie nowego kierunku: filologia - jak to zrobić?

Zawsze można rozpocząć dwa kierunki na raz
wiem... jestem szalona
ale sama tak zrobiłam....


Ja jestem w takim razie stratna 5lat ale co zrobić tak się życie potoczyło!
__________________
"Marzenia się nie spełniają. Marzenia się spełnia"

Dwukierunkowa studentka po przejściach
Kornellis jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-07-25, 19:49   #15
Xennaextra
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2016-07
Wiadomości: 24
Dot.: Utworzenie nowego kierunku: filologia - jak to zrobić?

Cytat:
Napisane przez Italia_ Pokaż wiadomość
Cześć dziewczyny.
Czy według Was mogłabym poprosić o takowy kierunek? Gdzie zadzwonić, gdzie i co napisać?
(22) 695-29-00
Pod tym numerem otrzymasz informację o wewnętrznych numerach Kancelarii Prezydenta RP.
Poproś o Pana Andrzeja Dudę, to prezydent.
To najlepsze, co przychodzi mi do głowy, w sytuacji, którą nakreśliłaś.
Xennaextra jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-07-25, 20:01   #16
viva91
na przekór do celu
 
Avatar viva91
 
Zarejestrowany: 2010-05
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 39 095
Dot.: Utworzenie nowego kierunku: filologia - jak to zrobić?

Xennaextra trochę się zagalopowałaś, autorka poważnie pyta i czeka na poważne odpowiedzi.
__________________
viva91 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-07-25, 22:22   #17
Xennaextra
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2016-07
Wiadomości: 24
Dot.: Utworzenie nowego kierunku: filologia - jak to zrobić?

Cytat:
Napisane przez viva91 Pokaż wiadomość
Xennaextra trochę się zagalopowałaś.
Zagalopował, jestem mężczyzną.
Co do meritum:

Cytat:
Napisane przez Italia_
Cześć dziewczyny.
Nie znalazłam podobnego tematu, więc postanowiłam go stworzyć.
Mianowicie, za rok wybieram się na studia filologiczne. Języki, które wchodzą w grę to niemiecki i włoski.
Niestety, na mojej przyszłej uczelni nie ma jeszcze takiego połączenia. Bardzo by mi zależało, by równolegle studiować dwa języki na kierunku, któryby nosił nazwę: filologia stosowana: niem-wł.
Czy według Was mogłabym poprosić o takowy kierunek? Gdzie zadzwonić, gdzie i co napisać?
Dodam jeszcze, że uczelnia ma osobną filo germańska i filo włoską, a w tym roku rusza nowa filo stosowana z językiem czeskim.
Proszę - pomóżcie mi!
A szczególnie fragment:
Cytat:
Napisane przez Italia91_
Czy według Was mogłabym poprosić o takowy kierunek?
świadczy o tym, że autorka nie pyta poważnie.
Rozumiem, że polityka antytrollingowa wizażu jest wyjątkowo restrykcyjna, szanuję to, jednak powinna znaleźć zastosowanie także wobec autorów wątków. Traktowanie poważnie takiego bajdurzenia to absurd.
Poza tym, moja odpowiedź jest całkowicie poważna. Uważam, że interwencja Prezydenta mogłaby umożliwić otwarcie kierunku na życzenie kandydatki. I tylko interwencja Prezydenta.

Edytowane przez Xennaextra
Czas edycji: 2016-07-25 o 22:23
Xennaextra jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-07-25, 23:23   #18
viva91
na przekór do celu
 
Avatar viva91
 
Zarejestrowany: 2010-05
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 39 095
Dot.: Utworzenie nowego kierunku: filologia - jak to zrobić?

Autorka nie studiuje, nie wie jak działają uczelnie wyższe, dlatego nie szokuje mnie jej pytanie. Na pewno sama zdawała sobie sprawę z tego, że będzie to trudna rzecz do zrobienia, tylko nie spodziewała się, iż aż tak bardzo.
Nie ma podstaw aby sądzić, że to trolling, proszę zatem nie snuć takich teorii i nie odchodzić od tematu wątku.
__________________

Edytowane przez viva91
Czas edycji: 2016-07-25 o 23:24
viva91 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-07-25, 23:26   #19
Karlie69
Ash nazg durbatulûk
 
Avatar Karlie69
 
Zarejestrowany: 2014-05
Wiadomości: 844
Dot.: Utworzenie nowego kierunku: filologia - jak to zrobić?

Autorko, na Twoim miejscu nie łudziłabym się, że otworzą na Twoje życzenie nowy kierunek studiów. Nie dość, że rok to za mało na przygotowanie programu i załatwienie wszelkich formalności, to inicjatywa utworzenia nowego kierunku wychodzi od władz uczelni, a nie od studentów. Tak to działa na uczelniach. U mnie na wydziale wykładowcy od kilku lat przygotowują się merytorycznie, prawnie, logistycznie do stworzenia nowej specjalności na moich studiach, więc samo to już mówi za siebie.

Na Twoim miejscu przestałabym kombinować, jak poprosić uczelnię o stworzenie nowego kierunku studiów, a zaczęła się zastanawiać, jak pogodzić zainteresowania, tak by na niczym nie stracić. Zapewne poszłabym na filo germańską, a włoskiego uczyłabym się na kursie, bo ponoć jest dość łatwym językiem.
Karlie69 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2016-07-26, 00:00   #20
Xennaextra
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2016-07
Wiadomości: 24
Dot.: Utworzenie nowego kierunku: filologia - jak to zrobić?

Cytat:
Napisane przez viva91 Pokaż wiadomość
Autorka nie studiuje
Nie wiem, w którym miejscu to zaznacza,

Cytat:
Napisane przez viva91 Pokaż wiadomość
iż aż
ciekawa konstrukcja,

Cytat:
Napisane przez viva91 Pokaż wiadomość
Nie ma podstaw aby sądzić, że to trolling, proszę zatem nie snuć takich teorii i nie odchodzić od tematu wątku.
nie wyraziłem się jasno, przyznaję. Nie twierdzę, że autorka jest trollem. Co nie zmienia faktu, że nie jest to poważne pytanie. Mówiłem o polityce antytrollingowej względem zwykłych postów, jak moje. Zwróciłem uwagę, że przydałoby się jej złagodzenie w tematach jak ten, ponieważ ich poważne traktowanie ośmiesza tylko forum. Jeżeli nie jest to trolling a rzeczywista rozterka - tym trudniej zrozumieć, jak można na nią odpowiedzieć w inny sposób, niż ironicznie. Swoją drogą, czy bardziej poważnym od podania numeru do Kancelarii Prezydenta RP jest wypisanie listy warunków utworzenia nowego kierunku, bo autorka ma takie życzenie? Nie sądzę.
Nie odchodzę od tematu ani razu, w każdym poście podtrzymuję opinię, że tylko Andrzej Duda mógłby coś wskurać. Nie wydaje mi się to niepoważne - niepoważne wydaje mi się pisanie elaboratu o procesie uruchamiania nowego kierunku w kontekście tematu wątku.
Rozumiem, że moja odpowiedź może się Pani nie podobać. Podobnie jak mi może nie podobać się Pani wpis. Może mieć Pani inne zdanie. Jednak jeżeli dobrze pamiętam, forum służy wymianie opinii. I tak długo jak podajemy tu porady, a ja to czynię za każdym razem - piszemy na temat. W momencie, kiedy dopuszczalne będą tylko wypowiedzi, które Pani uzna za "poważne" - ograniczymy możliwość komunikowania się do horyzontów myślowych jednej osoby. A nie sprzyja to kreatywności, tak długo, jak nie pochodzi Pani z Delf.
Xennaextra jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-07-26, 00:13   #21
viva91
na przekór do celu
 
Avatar viva91
 
Zarejestrowany: 2010-05
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 39 095
Dot.: Utworzenie nowego kierunku: filologia - jak to zrobić?

Cytat:
Napisane przez Xennaextra Pokaż wiadomość
Jeżeli nie jest to trolling a rzeczywista rozterka - tym trudniej zrozumieć, jak można na nią odpowiedzieć w inny sposób, niż ironicznie.
Można nie odpowiadać. Brak odpowiedzi jest lepszy niż ironia.
Cytat:
Napisane przez Xennaextra Pokaż wiadomość
Rozumiem, że moja odpowiedź może się Pani nie podobać. Podobnie jak mi może nie podobać się Pani wpis. Może mieć Pani inne zdanie. Jednak jeżeli dobrze pamiętam, forum służy wymianie opinii.
...na temat. Teraz wyrażamy opinię o tym, że pytanie autorki jest/nie jest poważne, a to nie jest tematem wątku. Proszę przenieść się z tym na PW, a w kwestii polityki antytrollingowej proszę założyć wątek na odpowiednim dziale forum, nie tutaj.
__________________
viva91 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-07-26, 09:00   #22
Italia_
Raczkowanie
 
Avatar Italia_
 
Zarejestrowany: 2014-06
Wiadomości: 363
Dot.: Utworzenie nowego kierunku: filologia - jak to zrobić?

Cytat:
Napisane przez Karlie69 Pokaż wiadomość
Autorko, na Twoim miejscu nie łudziłabym się, że otworzą na Twoje życzenie nowy kierunek studiów. Nie dość, że rok to za mało na przygotowanie programu i załatwienie wszelkich formalności, to inicjatywa utworzenia nowego kierunku wychodzi od władz uczelni, a nie od studentów. Tak to działa na uczelniach. U mnie na wydziale wykładowcy od kilku lat przygotowują się merytorycznie, prawnie, logistycznie do stworzenia nowej specjalności na moich studiach, więc samo to już mówi za siebie.

Na Twoim miejscu przestałabym kombinować, jak poprosić uczelnię o stworzenie nowego kierunku studiów, a zaczęła się zastanawiać, jak pogodzić zainteresowania, tak by na niczym nie stracić. Zapewne poszłabym na filo germańską, a włoskiego uczyłabym się na kursie, bo ponoć jest dość łatwym językiem.
Dziękuję za odpowiedź. Włoski będę studiowała, bo przyda mi się w przyszłym zawodzie 😊. Nie jest trudnym językiem, a jakże przyjemnym 💖

---------- Dopisano o 08:53 ---------- Poprzedni post napisano o 08:51 ----------

Cytat:
Napisane przez Xennaextra Pokaż wiadomość
Nie wiem, w którym miejscu to zaznacza,


ciekawa konstrukcja,


nie wyraziłem się jasno, przyznaję. Nie twierdzę, że autorka jest trollem. Co nie zmienia faktu, że nie jest to poważne pytanie. Mówiłem o polityce antytrollingowej względem zwykłych postów, jak moje. Zwróciłem uwagę, że przydałoby się jej złagodzenie w tematach jak ten, ponieważ ich poważne traktowanie ośmiesza tylko forum. Jeżeli nie jest to trolling a rzeczywista rozterka - tym trudniej zrozumieć, jak można na nią odpowiedzieć w inny sposób, niż ironicznie. Swoją drogą, czy bardziej poważnym od podania numeru do Kancelarii Prezydenta RP jest wypisanie listy warunków utworzenia nowego kierunku, bo autorka ma takie życzenie? Nie sądzę.
Nie odchodzę od tematu ani razu, w każdym poście podtrzymuję opinię, że tylko Andrzej Duda mógłby coś wskurać. Nie wydaje mi się to niepoważne - niepoważne wydaje mi się pisanie elaboratu o procesie uruchamiania nowego kierunku w kontekście tematu wątku.
Rozumiem, że moja odpowiedź może się Pani nie podobać. Podobnie jak mi może nie podobać się Pani wpis. Może mieć Pani inne zdanie. Jednak jeżeli dobrze pamiętam, forum służy wymianie opinii. I tak długo jak podajemy tu porady, a ja to czynię za każdym razem - piszemy na temat. W momencie, kiedy dopuszczalne będą tylko wypowiedzi, które Pani uzna za "poważne" - ograniczymy możliwość komunikowania się do horyzontów myślowych jednej osoby. A nie sprzyja to kreatywności, tak długo, jak nie pochodzi Pani z Delf.
Szkoda Pana czasu na pisanie w tym temacie.

---------- Dopisano o 08:56 ---------- Poprzedni post napisano o 08:53 ----------

Cytat:
Napisane przez nekofood Pokaż wiadomość
No i gdzie ten rok w tył, bo dalej nie rozumiem?

Tak porównałam na szybko program na IKSI i filologii włoskiej (UW) i z zapychaczy wstęp do literaturoznawstwa i wstęp do językoznawstwa są na obydwóch kierunkach, tylko na filologii historia filozofii dochodzi, ale już bez przesady, to tylko jeden przedmiot a nie 10. Poza tym jak sama nazwa uczelni wskazuje - to uniwersytet, więc nie ma co oczekiwać że będą same przedmioty kierunkowe.

A tu fakt, trochę się zapędziłam. Na IKSI jest niemiecki + włoski, ale też niemiecki + włoski od podstaw, więc widać da się (tylko gorzej z poziomem, z tego co się orientuję). Chyba tylko germy nie ma od podstaw.


Mimo wszystko, poroniony pomysł. Tzn. możesz próbować coś tam zdziałać, ale na Twoim miejscu nie liczyłabym na wiele. Viva Ci wymieniła wszystko, chyba nie ma co dodawać.
Z ciekawości sprawdzę IKSi. Dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Jednak muszę zrezygnować z tego pomysłu 😊

---------- Dopisano o 08:57 ---------- Poprzedni post napisano o 08:56 ----------

Cytat:
Napisane przez Kornellis Pokaż wiadomość
Zawsze można rozpocząć dwa kierunki na raz
wiem... jestem szalona
ale sama tak zrobiłam....


Ja jestem w takim razie stratna 5lat ale co zrobić tak się życie potoczyło!
Podziwiam! 😁

---------- Dopisano o 08:58 ---------- Poprzedni post napisano o 08:57 ----------

Cytat:
Napisane przez viva91 Pokaż wiadomość
Xennaextra trochę się zagalopowałaś, autorka poważnie pyta i czeka na poważne odpowiedzi.
Dziękuję i Tobie za wszystkie odpowiedzi. ☺. Cieszę się, że mnie rozumiesz. Pozdrawiam Cię serdecznie!

---------- Dopisano o 09:00 ---------- Poprzedni post napisano o 08:58 ----------

Proszę o zamknięcie tematu.

Dziękuję wszystkim POWAZNYM Uzytkownikom, którzy starali się POMÓC i rzeczowo WYTŁUMACZYĆ.
Italia_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-07-26, 09:05   #23
Kornellis
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2016-02
Wiadomości: 289
Dot.: Utworzenie nowego kierunku: filologia - jak to zrobić?

To nie jest strata... pomyśl, że są osoby które idą na studia w wieku 30, 40 lat...
Większość osób studiujących przedłuża sobie czasy dorastania studiami.
Uważam, że duża ilość kierunków to fabryka bezrobotnych... bo nawet jeśli teraz coś jest popularne i łatwo znaleźć w tej dziedzinie pracę to co będzie za 5 lat gdy skończysz?
Osoby w starszym wieku wybierają kierunki bardziej przemyślanie. Wiedzą już czego chcą od życia i jakie uprawnienia potrzebują.
__________________
"Marzenia się nie spełniają. Marzenia się spełnia"

Dwukierunkowa studentka po przejściach
Kornellis jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-07-26, 09:14   #24
Italia_
Raczkowanie
 
Avatar Italia_
 
Zarejestrowany: 2014-06
Wiadomości: 363
Dot.: Utworzenie nowego kierunku: filologia - jak to zrobić?

Cytat:
Napisane przez Kornellis Pokaż wiadomość
To nie jest strata... pomyśl, że są osoby które idą na studia w wieku 30, 40 lat...
Większość osób studiujących przedłuża sobie czasy dorastania studiami.
Uważam, że duża ilość kierunków to fabryka bezrobotnych... bo nawet jeśli teraz coś jest popularne i łatwo znaleźć w tej dziedzinie pracę to co będzie za 5 lat gdy skończysz?
Osoby w starszym wieku wybierają kierunki bardziej przemyślanie. Wiedzą już czego chcą od życia i jakie uprawnienia potrzebują.
Ja też trzymam się tego celu od dobrych paru lat.
Nawet mi oferują pracę, ale nie jestem po studiach 😁.
Co do przedłużenia dorastania - święta racja.
Italia_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-07-26, 10:49   #25
michagros
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2016-02
Wiadomości: 143
Dot.: Utworzenie nowego kierunku: filologia - jak to zrobić?

Niemiecki i włoski to kombinacja, która nie jest za bardzo popularna wśród studentów. Niemieckiego mało kto lubi, a włoski jest niszowy. Nie liczyłabym więc na utworzenie takiego kierunku.
Nawet na UW na lingwistyce jest to kombinacja niszowa i nie ma stałej grupy, tylko kilka osób, które wciskają do innych grup.
Weź dwa kierunki oddzielnie. Jak je pogodzisz, to będzie ok.
michagros jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-07-26, 21:39   #26
Kornellis
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2016-02
Wiadomości: 289
Dot.: Utworzenie nowego kierunku: filologia - jak to zrobić?

Italia_
To gdzie Ty chcesz pracować?
Bo wiesz większość pracodawców tak na prawdę papierka nie potrzebuję.
__________________
"Marzenia się nie spełniają. Marzenia się spełnia"

Dwukierunkowa studentka po przejściach
Kornellis jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-07-26, 22:16   #27
casus_belli
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2014-05
Wiadomości: 1 467
Dot.: Utworzenie nowego kierunku: filologia - jak to zrobić?

Do większości prac biurowych spokojnie wystarczyłoby wykształcenie średnie, ale wymagane jest wyższe i kandydaci bez studiów są z miejsca odrzucani. Sorry, ale takie mamy warunki.
casus_belli jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-07-26, 22:21   #28
viva91
na przekór do celu
 
Avatar viva91
 
Zarejestrowany: 2010-05
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 39 095
Dot.: Utworzenie nowego kierunku: filologia - jak to zrobić?

Cytat:
Napisane przez Kornellis Pokaż wiadomość
Italia_
To gdzie Ty chcesz pracować?
Bo wiesz większość pracodawców tak na prawdę papierka nie potrzebuję.
Czy ja wiem... Wczoraj widziałam ofertę zatrudnienia w szkole językowej i w wymaganiach było: "3 lata studiów filologicznych". Czyli jednak coś tam wymagają.
__________________
viva91 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-07-26, 23:36   #29
Italia_
Raczkowanie
 
Avatar Italia_
 
Zarejestrowany: 2014-06
Wiadomości: 363
Dot.: Utworzenie nowego kierunku: filologia - jak to zrobić?

Cytat:
Napisane przez viva91 Pokaż wiadomość
Czy ja wiem... Wczoraj widziałam ofertę zatrudnienia w szkole językowej i w wymaganiach było: "3 lata studiów filologicznych". Czyli jednak coś tam wymagają.
A nie mówiłam? 😊.
Nawet po samym lic jest trudno, bo wolą mgr
Italia_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-07-27, 06:58   #30
Kornellis
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2016-02
Wiadomości: 289
Dot.: Utworzenie nowego kierunku: filologia - jak to zrobić?

W szkołach językowych to rozumiem, ale w biurach? Tylko w tych szkołach językowych to są stawki... że więcej na korkach dorobisz.
Moja szwagierka jest po politologii i samoukiem języka niemieckiego (teraz po II roku filologii niemieckiej) pracuję od kilku lat w firmie niemieckiej jako asystentka (tłumacz maili, faktur). Jeśli znasz język to wystarczy, krótka rozmowa z szefem w języku i pracę masz. Na filologiach jest masa przedmiotów, które języka nie uczą.
Jeśli chce się to można zdobyć certyfikat znajomości danego przedmiotu...nie trzeba kończyć studiów by język znać...


casus_belli
dlatego poszłam na studia! To był główny powód dla którego przeprosiłam edukację!
__________________
"Marzenia się nie spełniają. Marzenia się spełnia"

Dwukierunkowa studentka po przejściach
Kornellis jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Studia


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2024-03-06 13:58:02


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 03:17.