Różnice w splotach szydelkowych - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Hobby > Rękodzieło: szydełkowanie, biżuteria DIY, makramy i inne > Druty, igła i szydełko

Notka

Druty, igła i szydełko Forum dla miłośników drutów, szydełka i igły. Tu dowiesz się jak ozdobić spodnie, na jaki kolor pofarbować koszulkę oraz jak uratować zniszczony sweter.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2015-06-23, 15:48   #1
kasienka129
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2015-01
Wiadomości: 658

Różnice w splotach szydelkowych


Witam. Chcialabym omowic jedna kwestie, co zauwazylam. Jestem poczatkujaca. Robie podstawowe przedmioty i zaywazylam ze zarowno na polskich jak i zagranicznych serwisach sa roznie przedstawione podstawowe sploty. Mowa jest o tych samych spotach w tlumaczeniu ale inaczej sa wykone i tak dla przykladu w polskich instrukacjach na jednej stronie przy podwójnym slupku zalecano sie wbic w 4 oczko a na innej stronie w 5 oczko. W zagranicznych filmikach tez widze "wbic sie w 4 oczko". Przegladam instrukcje zrobienia swetra z angielskiej strony i pisza zeby zrobic polslupek nawijany w 3 oczku od szydelka, z kolei wg polskiej strony sie robi w 2 oczku. Jak rozumiem mam przyjac to tylko za modyfikacje, bedzie roznica wysokosci o to 1 oczko i wzor i azur bedzie sie roznil.
kasienka129 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-06-23, 20:57   #2
aga__tka
Zakorzenienie
 
Avatar aga__tka
 
Zarejestrowany: 2009-10
Wiadomości: 9 899
Dot.: Różnice w splotach szydelkowych

sądzę że chodzi o słupek itd. pierwszy w rzędzie, tak?
jeśli o taki, to ostatecznie nie będzie to miało aż takiego znaczenia... z moich informacji - a też korzystam z ang. i amerykańskich stron to dla półsłupka przyjmuje się jedno oczko łańcuszka, dla słupka nawijanego 2, dla słupka 3, dla podwójnego słupka - 4... z taką liczbą oczek spotkałam się wszędzie... czasem jednak szczególny wzór przyjmuje inną liczbę oczek (z reguły większą), trudno mi ocenić czy ma jakiś inny powód, czy po prostu robi np. bardzo ścisłe oczka i wtedy jego 3 oczka są zbyt niskie, żeby "wyrównać" do reszty słupków i w robótce robi się "dziura"... dając dodatkowe oczko łańcuszka powoduje się że słupek "zastępczy" robi się pełniejszy i mniej widać różnicę między nim a innymi oczkami... spotkałam się z tą metodą żeby nie widać było tego "pierwszego, innego słupka" inną metodą jest robić luźne oczka łańcuszka, są wtedy bardziej "mięsiste" i też zmniejsza to dziurę powstałą na skutek wykonywania pierwszego słupka oczkami... jest jeszcze taka metoda z nawijaniem włóczki na szydełko, ale nie pamiętam jej dokładnie - może potem znajdę filmik...


należy też zwrócić uwagę, że angielskie i amerykańskie: "double crochet" to coś innego np. tutaj półsłupek: (ang: dc, amerykańskie sc):
https://www.youtube.com/watch?v=GIO83ixyQ9o
a np. tu od 5.20 jest słupek:
https://www.youtube.com/watch?v=2OqJb-xLMWc
aga__tka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Druty, igła i szydełko


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2015-06-23 21:57:27


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 11:25.