Przygotowania do matury biologia i chemia ( cel ---> medycyna lub kierunki pokrewne) - Strona 83 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Szkoła i edukacja

Notka

Szkoła i edukacja Szkoła i edukacja, to forum dla osób, które chcą się uczyć. Tu dowiesz się wszystkiego o szkołach, uczelniach, kursach. Na forum NIE odrabiamy prac domowych!

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2016-03-16, 20:51   #2461
sarciaaa
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2016-03
Wiadomości: 1
Post Chemia od podstaw

Jestem w 1 kl LO, planuję zacząć naukę chemii od podstaw, ponieważ z gimnazjum zbyt wiele nie wyniosłam wiedzy z tego przedmiotu ze względu na nauczycielkę i sposób w jaki prowadziła lekcje Chciałabym zdawać rozszerzoną chemię, a wiec od czego zacząć,jak się do tego zabrać i jakie książki będą przydatne?
sarciaaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-03-27, 23:30   #2462
Qassais
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2016-03
Wiadomości: 2
Dot.: cel ---> medycyna

Hej, ja tez miałam sporo stresu zwiaznego z nauka do matury a potem z rekrutacja na studia. Najważniejsze to nauka regularnie i odpowiednie dawkowanie wiedzy, nic na raz i nic na sile. Dzisiaj jestem na wymarzonej medycynie za niewielką opłatą oferuję bardzo dobre notatki/materiały z biologii w formie PDF (nie odręczne tylko w elektronicznej formie), pogrupowane działani wraz z obrazkami i super schematami i pytaniami po każdym dziale dzięki którym jestem dzisiaj na tych studiach. Napisz na qassais@gmail.com pozdr. Kasia

Edytowane przez Qassais
Czas edycji: 2016-06-04 o 12:19 Powód: Dodanie nowych informacji
Qassais jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-03-28, 15:40   #2463
201605090949
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2015-02
Wiadomości: 3 491
Dot.: Chemia od podstaw

Cytat:
Napisane przez sarciaaa Pokaż wiadomość
Jestem w 1 kl LO, planuję zacząć naukę chemii od podstaw, ponieważ z gimnazjum zbyt wiele nie wyniosłam wiedzy z tego przedmiotu ze względu na nauczycielkę i sposób w jaki prowadziła lekcje Chciałabym zdawać rozszerzoną chemię, a wiec od czego zacząć,jak się do tego zabrać i jakie książki będą przydatne?
Uczyć się systematycznie w każdej klasie liceum. Możesz sobie kupić vademecum do chemii, np. Operona. Jak już będziesz miała jakąś podstawową wiedzę, to rozwiązywać testy maturalne z poprzednich lat. Niektórzy uczą się też korzystając z podręczników typu "krótkie wykłady". No i powiedz swojej nauczycielce od chemii, że chcesz zdawać rozszerzoną chemię, powinna mieć to potem na uwadze i Ci trochę pomagać, motywować itp.
201605090949 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-04-06, 17:06   #2464
malgosia96
Przyczajenie
 
Avatar malgosia96
 
Zarejestrowany: 2013-10
Wiadomości: 11
Dot.: cel ---> medycyna

Cytat:
Napisane przez nelciak Pokaż wiadomość
Tak, jest 5 tomów. Moim zdaniem jak się juz je ma, to operon jest zbędny Sama się z nich uczyłam.

Ale nie ma się co martwić, bo nie wszystkie tomy są tak grube jak dwa początkowe :P A w jednym chyba tylko połowa materiału jest obowiązkowa na maturę, bo reszta to etologia - tylko dla pasjonatów
Te podręczniki z PWN to jakieś nowsze wydanie czy te z 2008?
malgosia96 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-04-07, 06:40   #2465
fact0rial
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2016-04
Wiadomości: 4
Dot.: cel ---> medycyna

Mam ta sama sytuacje, po matgeo z wosemR, i już zadecydowałam ze ide do pracy tak aby nie siedzieć rodzicom na głowie bo psychicznie mnie to meczy choć wiem ze zrobią wszystko abym poszła tam gdzie chce. Od sierpnia zaczynam biologię i chemię. Mam szczęście ze moja przyjaciółka jest na biochemie to po zakończeniu roku sprzeda mi wszystkie książki i notatki na których ona sie uczyla przez te 3 lata w LO. Mam jedynie watpliwości czy dam radę z chemia. W gimnazjum bardzo sobie ja olałam, nie ukrywam, w LO w pierwszej klasie było mi cieżko bo nie miałam wszystkich wiadomości z gimnazjum. Stwierdziłam ze z chemii pójdę na korki nawet kilka razy w tygodniu ale biologi raczej nauczę sie sama. Ktoś mi ostatnio powiedział ze jak nie spróbuje to całe życie bede sobie płuc w brodę i to prawda, dlatego próbuje.
fact0rial jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-06-16, 22:26   #2466
Lilii159
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2013-07
Wiadomości: 7
Matura z biologii/chemii, a ilość książek

Cześć,
chciałabym się was poradzić. Czy faktycznie są potrzebne np. aż 3 podręczniki z biologii, aby napisać dobrze maturę? Teoretycznie każdy powinien wystarczyć. Co o tym sądzicie?
Lilii159 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-07-06, 16:12   #2467
kindsoul
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2016-07
Wiadomości: 7
Dot.: Przygotowania do matury biologia i chemia ( cel ---> medycyna lub kierunki pokr

Cześć, jest ktoś kto będzie poprawiał maturę z biologii i chemii w 2017 roku?
Szukam osoby do wspólnej nauki itd
kindsoul jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2016-07-08, 12:23   #2468
Mad Maddie
Raczkowanie
 
Avatar Mad Maddie
 
Zarejestrowany: 2011-10
Wiadomości: 30
Dot.: Przygotowania do matury biologia i chemia ( cel ---> medycyna lub kierunki pokr

Cześć, ja będę poprawiała! Nie wiem czy chemię, ale biologię na pewno! Mogę być Twoją osobą do wspólnej nauki!
Tylko trochę nie wiem od czego zacząć, z jakich podręczników się uczyć, jak ruszyć..

Edytowane przez Mad Maddie
Czas edycji: 2016-07-08 o 12:44
Mad Maddie jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-07-08, 20:01   #2469
malgosia96
Przyczajenie
 
Avatar malgosia96
 
Zarejestrowany: 2013-10
Wiadomości: 11
Dot.: Przygotowania do matury biologia i chemia ( cel ---> medycyna lub kierunki pokr

Cytat:
Napisane przez kindsoul Pokaż wiadomość
Cześć, jest ktoś kto będzie poprawiał maturę z biologii i chemii w 2017 roku?
Szukam osoby do wspólnej nauki itd
Ja będę pisała w 2017, ale po raz pierwszy. Jeśli masz ochotę pogadać to daj znać
malgosia96 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-07-09, 12:04   #2470
malgosia96
Przyczajenie
 
Avatar malgosia96
 
Zarejestrowany: 2013-10
Wiadomości: 11
Dot.: Przygotowania do matury biologia i chemia ( cel ---> medycyna lub kierunki pokr

Ogólnie jakby ktoś miał ochotę na wspólną naukę czy zwyczajną rozmowę o nadchodzącej maturze to zapraszam do siebie!
malgosia96 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-07-09, 13:17   #2471
201710231223
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2014-07
Wiadomości: 1 784
Dot.: Przygotowania do matury biologia i chemia ( cel ---> medycyna lub kierunki pokr

Cytat:
Napisane przez malgosia96 Pokaż wiadomość
Ogólnie jakby ktoś miał ochotę na wspólną naukę czy zwyczajną rozmowę o nadchodzącej maturze to zapraszam do siebie!


Oj ja bardzo chętnie


Wysłane z iPhone.
201710231223 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2016-07-10, 22:45   #2472
Mad Maddie
Raczkowanie
 
Avatar Mad Maddie
 
Zarejestrowany: 2011-10
Wiadomości: 30
Dot.: Przygotowania do matury biologia i chemia ( cel ---> medycyna lub kierunki pokr

Dziewczyny, od kiedy zaczynacie naukę?
__________________
SZPINAK
KILK
Mad Maddie jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-07-11, 10:51   #2473
kindsoul
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2016-07
Wiadomości: 7
Dot.: Przygotowania do matury biologia i chemia ( cel ---> medycyna lub kierunki pokr

Ja już zaczęłam uczyć się
kindsoul jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-07-11, 13:44   #2474
201710231223
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2014-07
Wiadomości: 1 784
Dot.: Przygotowania do matury biologia i chemia ( cel ---> medycyna lub kierunki pokr

Cytat:
Napisane przez kindsoul Pokaż wiadomość
Ja już zaczęłam uczyć się


Od czego zaczęłaś ?


Wysłane z iPhone.
201710231223 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-07-11, 14:05   #2475
Mad Maddie
Raczkowanie
 
Avatar Mad Maddie
 
Zarejestrowany: 2011-10
Wiadomości: 30
Dot.: Przygotowania do matury biologia i chemia ( cel ---> medycyna lub kierunki pokr

I jak rozkładacie, dzielicie sobie materiał? Bo szczerze mam trochę kłopot, żeby sobie podzielić wszystko na kilka miesięcy.
__________________
SZPINAK
KILK
Mad Maddie jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-07-11, 15:34   #2476
helis
Raczkowanie
 
Avatar helis
 
Zarejestrowany: 2015-05
Lokalizacja: śląskie
Wiadomości: 90
Dot.: Przygotowania do matury biologia i chemia ( cel ---> medycyna lub kierunki pokr

Ja też w 2017 roku piszę matury z biologii i chemii po raz pierwszy .
helis jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-07-11, 16:25   #2477
kindsoul
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2016-07
Wiadomości: 7
Dot.: Przygotowania do matury biologia i chemia ( cel ---> medycyna lub kierunki pokr

Z chemii powtarzam teorię od samego początku. Używam podręczników autorstwa Krzysztofa Pazdro.
Z biologii robię zadania z zeszytów Czarnockiego.
Rzeczy których nie umiem zapisuję w zeszycie. Nie robię od nowa notatek.
Za każdym razym gdy rozpoczynam naukę czytam to, co wpisałam do zeszytu.
Stwierdziłam, że z biologii nie będę "szła" działami tylko książkami tzn po kolei będę robić zadania z różnych książek.
kindsoul jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-07-11, 20:34   #2478
malgosia96
Przyczajenie
 
Avatar malgosia96
 
Zarejestrowany: 2013-10
Wiadomości: 11
Dot.: Przygotowania do matury biologia i chemia ( cel ---> medycyna lub kierunki pokr

Ja z chemii też używam podręczników K.Pazdro. Najpierw przerabiam teorię, a na koniec działu zadania ze zbioru Witowskiego. (mam za sobą dopiero 1 dział)
Z biologii mam podręczniki z Operonu i właśnie teraz robię powtórkę z dwóch działów, a potem właśnie tak samo zadania.
malgosia96 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-07-13, 10:59   #2479
Mad Maddie
Raczkowanie
 
Avatar Mad Maddie
 
Zarejestrowany: 2011-10
Wiadomości: 30
Dot.: Przygotowania do matury biologia i chemia ( cel ---> medycyna lub kierunki pokr

A co sądzicie o zbiorach Witowskiego zarówno do biologii jak i chemii?
Koleżanka sobie chwali, ale jakoś nie jestem przekonana i nie wiem czy się zaopatrzyć czy szukać czegoś lepszego.
__________________
SZPINAK
KILK
Mad Maddie jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2016-07-13, 12:54   #2480
kindsoul
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2016-07
Wiadomości: 7
Dot.: Przygotowania do matury biologia i chemia ( cel ---> medycyna lub kierunki pokr

Ja mam zbiory Witowskiego do chemii i biologii. Denerwują mnie zadania autorskie w tych zbiorach...Często wymagają wiedzy na poziomie akademickim. Zdarza się, że po sprawdzeniu odpowiedzi okazuje się, że nie pasuje ona do polecenia...
Jednak zamierzam zrobić te zadania skoro już mam te książki w domu.
Według mnie lepszy jest zbiór zadań maturalnych z wydawnictwa Omega.
Ja mam ten z biologii. Są tam zadania z matur pogrupowane w działy tematyczne+ zadania autorskie czyli trochę jak w Witowskim.
Z chemii pewnie też tak to wygląda.
kindsoul jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-07-14, 10:15   #2481
Mad Maddie
Raczkowanie
 
Avatar Mad Maddie
 
Zarejestrowany: 2011-10
Wiadomości: 30
Dot.: Przygotowania do matury biologia i chemia ( cel ---> medycyna lub kierunki pokr

Właśnie zbiory z Omegi mam, tego Witowskiego sobie chyba daruję. Wczoraj przeglądałam jego zbiory w księgarni i faktycznie sama formuła tego zbioru jakoś do mnie nie przemawia. Do chemii kupiłam sobie Persone, ale nie wiem czy to był dobry wybór...
__________________
SZPINAK
KILK
Mad Maddie jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-07-14, 11:25   #2482
kindsoul
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2016-07
Wiadomości: 7
Dot.: Przygotowania do matury biologia i chemia ( cel ---> medycyna lub kierunki pokr

Wiem, że z biologii w zbiorze Persony są praktycznie same zadania zamknięte, a na maturze prawie wszystkie zadania są otwarte. Z chemii ten zbiór też tak wygląda?
kindsoul jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-07-15, 04:32   #2483
Mad Maddie
Raczkowanie
 
Avatar Mad Maddie
 
Zarejestrowany: 2011-10
Wiadomości: 30
Dot.: Przygotowania do matury biologia i chemia ( cel ---> medycyna lub kierunki pokr

Tak, są same zamknięte, ale nie będę na to zwracała uwagi, bo głównie chodzi mi o przerobienie tych zadanek, a ich jest całkiem sporo więc myślę, że jako dodatek się sprawdzi.
__________________
SZPINAK
KILK
Mad Maddie jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-07-15, 19:12   #2484
malgosia96
Przyczajenie
 
Avatar malgosia96
 
Zarejestrowany: 2013-10
Wiadomości: 11
Dot.: Przygotowania do matury biologia i chemia ( cel ---> medycyna lub kierunki pokr

Mi Witowski z biologii kompletnie nie leży... Ciężko mi się robi te zadania i połowy nie umiem. Z chemii lepiej.
malgosia96 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-07-19, 17:07   #2485
suggestion
Przyczajenie
 
Avatar suggestion
 
Zarejestrowany: 2015-08
Wiadomości: 19
Biologia i chemia po kilku latach

Cześć!

Maturę zdawałam 3 lata temu, jednak chciałabym spróbować z biologią i chemią... na poziomie rozszerzonym. Nie chcę się rozpisywać dlaczego nie wtedy, ani dlaczego teraz, mam tylko parę pytań. Największym problemem jest to, że nawet nie byłam w klasie biol-chem, w związku z tym mam nieco gorszy start (zwłaszcza po tych kilku latach),ale w swojej licealnej klasie miałam biologię rozszerzoną, gorzej z chemią, bo była na dość niskim poziomie... Biologię bardzo lubiłam i lubię, dziś strasznie żałuję, że jej nie zdawałam. Chemia też mnie interesuje, chociaż momentami mam małe trudności z jej zrozumieniem, ale jestem pewna, że gdybym miała kogoś kto by mi pomógł, to wszystko poszłoby w dobrym kierunku.

W związku z powyższym (i gdybym mocno się wzięła):
1. Czy mam jeszcze szansę napisać na poziomie R z tych przedmiotów na co najmniej po 70-80%? Wiem - szklana kula, pytam tylko o orientacyjne możliwości po tych trzech latach bez większych kontaktów z przedmiotami
2. Jakie książki, repetytoria byłyby najodpowiedniejsze do nauki? Może tegoroczni maturzyści coś pomogą - jakiś spis tematów?

Dziękuję za każdą pomoc
__________________
Bądź silniejsza niż Twoje najsilniejsze wymówki!
suggestion jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-07-20, 15:27   #2486
Mad Maddie
Raczkowanie
 
Avatar Mad Maddie
 
Zarejestrowany: 2011-10
Wiadomości: 30
Dot.: Biologia i chemia po kilku latach

Jasne, że masz szansę, wystarczy tylko porządnie spiąć pośladki usiąść na tyłku i się dobrze przygotować!

Cytat:
Napisane przez suggestion Pokaż wiadomość

2. Jakie książki, repetytoria byłyby najodpowiedniejsze do nauki? Może tegoroczni maturzyści coś pomogą - jakiś spis tematów?
Tu niestety nie pomogę, bo na razie sama jestem z tym w lesie

Dziewczyny, może założymy jakąś grupę na fb? Czy chociaż grupową konwersację w celach motywacyjnych? Jeśli ktoś jest za to proszę na priv
__________________
SZPINAK
KILK

Edytowane przez Mad Maddie
Czas edycji: 2016-07-20 o 15:28
Mad Maddie jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-07-20, 16:58   #2487
kindsoul
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2016-07
Wiadomości: 7
Dot.: Biologia i chemia po kilku latach

Cytat:
Napisane przez suggestion Pokaż wiadomość
Cześć!

Maturę zdawałam 3 lata temu, jednak chciałabym spróbować z biologią i chemią... na poziomie rozszerzonym. Nie chcę się rozpisywać dlaczego nie wtedy, ani dlaczego teraz, mam tylko parę pytań. Największym problemem jest to, że nawet nie byłam w klasie biol-chem, w związku z tym mam nieco gorszy start (zwłaszcza po tych kilku latach),ale w swojej licealnej klasie miałam biologię rozszerzoną, gorzej z chemią, bo była na dość niskim poziomie... Biologię bardzo lubiłam i lubię, dziś strasznie żałuję, że jej nie zdawałam. Chemia też mnie interesuje, chociaż momentami mam małe trudności z jej zrozumieniem, ale jestem pewna, że gdybym miała kogoś kto by mi pomógł, to wszystko poszłoby w dobrym kierunku.

W związku z powyższym (i gdybym mocno się wzięła):
1. Czy mam jeszcze szansę napisać na poziomie R z tych przedmiotów na co najmniej po 70-80%? Wiem - szklana kula, pytam tylko o orientacyjne możliwości po tych trzech latach bez większych kontaktów z przedmiotami
2. Jakie książki, repetytoria byłyby najodpowiedniejsze do nauki? Może tegoroczni maturzyści coś pomogą - jakiś spis tematów?

Dziękuję za każdą pomoc
Tak, masz szansę Czeka cię dużo pracy, ale wszystko jest możliwe.
Do chemii polecam podręczniki Pazdro. Robię zadania ze zbioru Witowskiego. Do chemii jest w miarę ok, ale zbiór z biologii jest średni.

Jeśli chodzi o biologię, ja w szkole korzystałam z podręczników z Nowej Ery, ale jest w nich dużo błędów...Podręczniki wydawnictwa Omega chyba raczej nie mają błędów, jednak czasem zawierają aż za dużo informacji. Są w nich zadania "pod maturę".
Z Nowej Ery polecam książkę Teraz matura.Zadania i arkusze maturalne oraz Maturalne karty pracy.
Bardzo dobre są zeszyty Czarnockiego oraz zbiór zadań maturalnych wydawnictwa Omega.

Jeśli masz taką możliwość weź korepetycje. Może być tak, że jakiegoś zagadnienia nie zrozumiesz, albo czasem jest tak że jest kilka poprawnych odpowiedzi do zadania, a w książce podana jest jedna.
kindsoul jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-07-20, 19:54   #2488
malgosia96
Przyczajenie
 
Avatar malgosia96
 
Zarejestrowany: 2013-10
Wiadomości: 11
Dot.: Przygotowania do matury biologia i chemia ( cel ---> medycyna lub kierunki pokr

Dziewczyny, ale ile się uczycie dziennie? Zwłaszcza te, które zdają maturę po dłuższej przerwie lub po raz pierwszy.
malgosia96 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-07-21, 09:45   #2489
Mad Maddie
Raczkowanie
 
Avatar Mad Maddie
 
Zarejestrowany: 2011-10
Wiadomości: 30
Dot.: Przygotowania do matury biologia i chemia ( cel ---> medycyna lub kierunki pokr

Ja to podzieliłam sobie na 3 godziny dwa razy dziennie. Czasami więcej jak mam czas, ale zazwyczaj nie mniej niż te 3 godziny.
__________________
SZPINAK
KILK
Mad Maddie jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-07-21, 19:07   #2490
Samantha18
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2014-04
Lokalizacja: Oʻahu
Wiadomości: 34
Dot.: Przygotowania do matury biologia i chemia ( cel ---> medycyna lub kierunki pokr

Hej, dziewczyny! Ja też się melduję. Będę zdawała maturę po raz pierwszy i szczerze mówiąc, trochę mnie przeraża ilość materiału. Szczególnie obawiam się biologii, bo nigdy nie wiadomo z tym kluczem. Z wielką chęcią przyjmę od Was słowa motywacji i dam Wam w zamian swoje. Postanowiłam zacząć się naprawdę uczyć od końca sierpnia aż do samej matury. Wiem, że trzeba mieć na to siły i właśnie mam zamiar ich nabrać, żeby potem wyrobić przez ten cały czas. 😜 Będę zdawała biolę, chemię i matmę. ✌️
__________________
Do More Of What Makes You Happy!
Samantha18 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Szkoła i edukacja


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2019-08-08 18:08:45


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 01:59.