Zdobywanie wiedzy na co dzień - przydatne linki - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum plotkowe

Notka

Forum plotkowe Zapraszamy do plotkowania. Na forum plotkowym nie musisz się trzymać tematyki urodowej. Tutaj porozmawiasz o wszystkim co cię interesuje, denerwuje i zadziwia.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2017-06-18, 13:05   #1
ef9f8e413e9eb165fadd201f4168adc65c42d03a
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2017-01
Wiadomości: 2 827

Zdobywanie wiedzy na co dzień - przydatne linki


Cześć! Jakiś czas temu zadałam pytanie na wątku pytaniowym, jak zdobywacie wiedzę ogólną, jak się rozwijacie, co czytacie, co oglądacie, żeby rozwijać się na różnych płaszczyznach. Sporo osób mi wtedy odpowiedziało, stwierdziłam, że może warto by było założyć temat. Temat jest dla tych, którzy uważają, że rozwój jest ważny (nawet jeśli nie dostaje się za to dyplomu i wpisu do CV), dla tych, których interesuje wiele dziedzin, którzy lubią wiedzieć, jak coś działa, a nie tylko używać tego bezmyślnie.

No to zaczynamy.
1. Ostatnio trafiłam na świetny kanał na youtube: crash course. Kanał ten jest prowadzony przez dwóch braci (w założeniu, bo ostatnio chyba dołączyło do nich kilku ekspertów z dziedzin, na których oni się nie znają). Znajdziemy tutaj serie filmików z różnych dziedzin - np. historia świata, literatura, socjologia, fizyka, informatyka, historia filmu, mitologia, ekonomia. Każdy filmik trwa ok. 10-15 minut i opisuje jedno zagadnienie, a na jedną serię składa się od 20 do 40 filmików. Naprawde ciekawie (też wizualnie) zorganizowana wiedza do przegryzienia pomiędzy jednym a drugim codziennym zajęciem. Filmiki są po angielsku,
ale dostępne są też angielskie napisy - przydatne dla tych, którzy jeszcze nie rozumieją tak dobrze ze słuchu.


2. Quora.com - odkryłam to jakiś czas temu i nie mogę się odczepić. Quora to strona na której każdy może zadać jakieś pytanie i otrzymuje na nie odpowiedzi. Można też samemu odpowiadać na zadane pytania. Wielu użytkowników ma podanych na swoim profilu zawód, doświadczenie zawodowe i wykształcenie, nierzadko odpowiadają eksperci z danej dziedziny, czasami niezwykle wyczerpująco.

3. Kanały youtube osób przebywających za granicą - bardzo ciekawy sposób na dowiedzenie się czegoś o innych krajach z pierwszej ręki ale z perspektywy osób z naszego kraju. Kanały, które regularnie oglądam:
Weronika Truszczyńska - Szanghaj
Krzysztof Gonciarz - Japonia
Pyra w Korei - Korea Południowa

Czy znacie inne kanały tego typu?

4. Czytanie książek - to wymieni chyba każdy. No właśnie, ale jakie książki powinniśmy czytać? Ostatnio trafiłam na listę 100 książek sporządzoną przez polskich dziennikarzy i szczerze, trochę się zawiodłam - brakowało mi niektórych pozycji. Jakie książki waszym zdaniem powinny się znaleźć na takiej liście?

Mam nadzieję, że ten post będzie wstępem do owocnej dyskusji .

Edytowane przez ef9f8e413e9eb165fadd201f4168adc65c42d03a
Czas edycji: 2017-06-18 o 13:32
ef9f8e413e9eb165fadd201f4168adc65c42d03a jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-06-18, 14:38   #2
b3e038722b79d57d91748189c48a0d4b42934a7c_612ac0051d267
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2009-09
Wiadomości: 50 575
Dot.: Zdobywanie wiedzy na co dzień - przydatne linki

Miejsce gdzie się nauczyłam trochę GIMP-a to forum na https://www.gimpuj.info

Wiedzę na temat nowinek technicznych czerpię z kanału Kuba Klawiter na yt.

O oszczędzaniu czytałam sporo na blogu http://jakoszczedzacpieniadze.pl

Ogólnie nie mam do polecenia zbyt dużo jakichś konkretnych stron w internecie, bo ja wchodzę na cokolwiek, czytam, sprawdzam w rzeczywistości i jak działa to super a jak nie działa to szukam dalej (w sensie np. jak zrobić zdjęcia z jakimś tam efektem)

The Kretka mówi trochę o Stanach, ale nie w tym stylu co Gonciarz czy Weronika. Raczej jeden odcinek raz na jakiś czas bo głównie jest to kanał urodowy/mamowy

Kamil - In Travel - fajne filmiki o egzotycznych zwierzętach i ich hodowli.

Edytowane przez b3e038722b79d57d91748189c48a0d4b42934a7c_612ac0051d267
Czas edycji: 2017-06-18 o 14:43
b3e038722b79d57d91748189c48a0d4b42934a7c_612ac0051d267 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-06-18, 14:42   #3
isza89
tree hugger
 
Avatar isza89
 
Zarejestrowany: 2010-09
Lokalizacja: wild west
Wiadomości: 1 444
Dot.: Zdobywanie wiedzy na co dzień - przydatne linki

Najprościej mówiąc - dwóch studentów medycyny w przystępny sposób dzieli się swoją wiedzą.
__________________
Nie potrafię zmierzyć się z codziennością, choć nadal zdarza mi się wierzyć w cuda i marzyć o lataniu.
isza89 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-06-18, 15:27   #4
ridja devojka
Zakorzenienie
 
Avatar ridja devojka
 
Zarejestrowany: 2009-06
Lokalizacja: Śląsk
Wiadomości: 14 671
Dot.: Zdobywanie wiedzy na co dzień - przydatne linki

Kanaly:
Najprościej mówiąc - widziałam póki co niewiele ale już mi się podoba,
Naukowy bełkot - świetne filmiki, bardzo merytoryczne, dokładne, z wielu dziedzin,
Pod mikroskopem - tutaj forma niestety leży, pan nie jest jakiś wybitnie medialny, zero montażu itp ale mówi ciekawe rzeczy, widać że jest typem naukowca a nie śmieszka. Głównie medycyna, dietetyka, często mówi na temat medycyny alternatywnej czy różnych mitów i teorii spiskowych.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz

---------- Dopisano o 16:27 ---------- Poprzedni post napisano o 16:25 ----------

A Gonciarz mnie zawiódł - niby jakieś fajne filmiki o życiu w Japonii a potem masa durnych vlogow o tym ze pije kawe, idzie spać albo ma kupę roboty. No serio wstyd mu nie jest takie bzdury puszczać, dobrze że nie mówi ze idzie robić kupę.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
__________________
ridja devojka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-06-18, 15:29   #5
ef9f8e413e9eb165fadd201f4168adc65c42d03a
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2017-01
Wiadomości: 2 827
Dot.: Zdobywanie wiedzy na co dzień - przydatne linki

ridja_devojka: faktycznie, Gonciarz sie chyba zachlysnal swoimi lajkami. Pyra prowadzi swoj kanal o wiele ciekawiej (ale jest duuuzo mniej popularna).
ef9f8e413e9eb165fadd201f4168adc65c42d03a jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-06-18, 15:33   #6
b3e038722b79d57d91748189c48a0d4b42934a7c_612ac0051d267
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2009-09
Wiadomości: 50 575
Dot.: Zdobywanie wiedzy na co dzień - przydatne linki

Jak dla mnie Gonciarz robi sporo. Jasne od czasu do czasu pojawi się film o jedzeniu piciu i egzystencji, ale takie projekty jak Grenlandia to jest coś
b3e038722b79d57d91748189c48a0d4b42934a7c_612ac0051d267 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-06-18, 16:08   #7
samotny_t
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2014-06
Wiadomości: 3 244
Dot.: Zdobywanie wiedzy na co dzień - przydatne linki

- PubMed (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/) - najbardziej rzetelne z istniejących źródło wiedzy medycznej
- stackexchange.com - pytania i odpowiedzi, na poziomie, coś jak Quora
- Wikipedia - zdarzają się błędy, ale ogólnie jest super, od wyników meczów po własności substancji chemicznych
- wolframalpha.com - idealne do sprawdzenia odległości, klimatu w jakimś miejscu, przeliczenia bardziej skompliowanych jednostek, przeprowadzenia jakiegoś prostego obliczenia symbolicznego, pozyskania danych ekonomicznych
- IPN (ipn.gov.pl) i ich wszelkie publikacje - doskonałe źródło wiedzy o najnowszej historii Polski
- pap.pl - newsy bez zabarwienia ideologicznego

Kanałów na YT nie znoszę, bo dużo mniej efektywnie przyswaja się informacje z filmu niż z tekstu.

Pewnie nie wszystko mi się przypomniało
samotny_t jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2017-06-18, 16:52   #8
kosmetyko
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2016-11
Wiadomości: 456
Dot.: Zdobywanie wiedzy na co dzień - przydatne linki

Cytat:
Napisane przez ridja devojka Pokaż wiadomość
Pod mikroskopem - tutaj forma niestety leży, pan nie jest jakiś wybitnie medialny, zero montażu itp ale mówi ciekawe rzeczy, widać że jest typem naukowca a nie śmieszka. Głównie medycyna, dietetyka, często mówi na temat medycyny alternatywnej czy różnych mitów i teorii spiskowych.
Człowiek początkowo podający się za lekarza (i z tego co kojarzę doktora nauk medycznych) by wzmocnić swój autorytet Podobno też przeinaczający fakty również w dziedzinach o których się wypowiada. Dla mnie to niewiarygodne źródło.
kosmetyko jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-06-18, 17:23   #9
ridja devojka
Zakorzenienie
 
Avatar ridja devojka
 
Zarejestrowany: 2009-06
Lokalizacja: Śląsk
Wiadomości: 14 671
Dot.: Zdobywanie wiedzy na co dzień - przydatne linki

Cytat:
Napisane przez kosmetyko Pokaż wiadomość
Człowiek początkowo podający się za lekarza (i z tego co kojarzę doktora nauk medycznych) by wzmocnić swój autorytet Podobno też przeinaczający fakty również w dziedzinach o których się wypowiada. Dla mnie to niewiarygodne źródło.
Ciężko mi oceniać. Pamiętam ze były wobec niego zarzuty po filmie o szkodliwości antykoncepcji. Pamiętam też ze dość szczegółowo się do nich odniósł ( do wszystkich zarzutow) i szczegółowo wyjaśniał czym się zajmuje. Ale jaka jest prawda to nie wiem.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
__________________
ridja devojka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-06-18, 19:32   #10
Candy_lips
Zakorzenienie
 
Avatar Candy_lips
 
Zarejestrowany: 2011-04
Wiadomości: 9 017
Dot.: Zdobywanie wiedzy na co dzień - przydatne linki

Hej Super watek. Sama chce rozwijac wiedze, a czasem nie wiem gdzie znajde do tego dobre miejsca i w jaki sposob, co wpisac, by dowiedziec sie duzo, a przy tym nie zostac przytloczona np nudnym jezykiem. Sama moze na razie wiele nie robie i takie drobne rzeczy ale np polubilam quizwanie - quizy gdzie przypominam sobie rozne rzeczy i dowiaduje sporo nowych grajac z innymi. Moze nie sa to czasem tez ambitne pytania, ale sporo sie dowiedzialam i nadal robie bledy, ale.przy tym czegos sie ucze i np potem czytam o jakims zagadnieniu. Lubie tez globalquiz, bo tam jest bardzo roznych kategorii a pytania moim zdaniem juz trudniejsze i tam wiele nie wiedzialam. Po kazdym pytaniu jest odpowiedz z wyjasnieniem i to mi sie podoba. Czytam tez "Swiat wiedzy", "Swiat na dloni", "21 wiek", czasem "Focusa" poziom artykulow jest rozny, ale czesto dowiaduje sie nowych rzeczy. Jezeli chodzi o ksiazki to najczesciej czytam thrillery, ksiazki psychologiczne itp, ale wiadomo lepiej bym czytala wiecej roznorodnych gatunkow i postaram sie to zrobic. Mysle, ze dla rozwijania sie warto czytac zarowno ksiazki fabularne jak i naukowe czy popularnonaukowe, gdzie jest dosc latwy jezyk, a tez mozna sporo sie dowiedziec. Mam zamiar przeczytac klasyke literature, zarowno dla przyjemnosci jak i dlatego ze mysle, ze te ksiazki tez rozwijaja. Najbardziej ciagnie mnie do thrillerow, ale postaram juz nie zamykac sie w jednym gatunku. No i ogolnie sporo czytac tez dobrze nawet w Internecie rozne artykuly ciezko mi teraz podac strony, bo sama dobrze nie znam, ale zainteresuje sie tym i dzieki za pomysly
Candy_lips jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-06-18, 19:39   #11
Lottie69
Zakorzenienie
 
Avatar Lottie69
 
Zarejestrowany: 2014-03
Wiadomości: 13 308
Dot.: Zdobywanie wiedzy na co dzień - przydatne linki

Wspomniana już Quora - bardzo ciekawe pytania się trafiają z równie ciekawymi odpowiedziami.

Dla mnie hitem jest TED, można obejrzeć wiele poruszających filmików, obejmujących tematy polityczne, ekonomiczne, naukowe etc.

Można się pozytywnie zdziwić przeglądając 9gaga, trafiają się posty naukowe, tłumaczące jakieś zjawiska. Przy dobrym przeglądaniu tumblra jest on skarbnicą wiedzy, ja przeglądałam głównie języki, ale masterposty potrafią gromadzić w sobie wiedzę dotyczącą przeróżnych rzeczy: robienie zdjęć, obróbka graficzna, języki, gotowanie, życie codzienne.
Lottie69 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2017-06-18, 19:50   #12
201706191326
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2016-04
Wiadomości: 126
Dot.: Zdobywanie wiedzy na co dzień - przydatne linki

Gazety oczywiście.

Tylko niestety większość dobrych międzynarodowych wprowadziło w ostatnich latach paywalla. Economist, Foreign Affairs, etc.

Z tych, co nie wprowadziły, albo wprowadziły tylko do części tekstów:

Die Zeit. Często dobre analizy i teksty o tematyce gosp. Chociaż jeśli chodzi o kryzys z uchodźcami to jest to bardziej propaganda niż rzetelne analizy. Ale w końcu gazeta lewicująca. Niesamowite w Die Zeit jest to, że komentują tam często bardzo dobrzy ludzie - komentarze są zazwyczaj długie i bywa, że są lepsze niż same teksty.

Die Welt, FAZ - przeciwwaga. Mniej opinii, więcej faktów, dobry research. Centro-prawica.

The Guardian. Tutaj to też bardzo specyficzna kultura kawiorowej lewicy, ale czasami mają dobre analizy i poruszają tematy, którymi rzadko zajmują się inne media.

Najlepsze forum językowe to https://forum.wordreference.com - byle nie polskie podforum, bo tam ludzie obrzucają się obelgami i udawadniają wzajmenie, że ich rozmówcy są kretynami Inne podfora są ok (może jeszcze francuskie miało głupią moderatorkę), czasami uratowali mi już życie dzieląc się informacjami, których nie byłam w stanie wygooglować.

Za to TED to dla mnie najbardziej irytujące zjawisko ostatnich lat Oglądałam kilka na tematy, na których się znam i informacje tam przekazywane to były zupełne bzdury, niedopuszczalne uproszczenia. Co najwyżej można sobie popatrzeć na ludzi z zazwyczaj dosyć dobrymi presentation skills i dać się im poinspirować.

Edytowane przez 201706191326
Czas edycji: 2017-06-18 o 20:20
201706191326 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-06-18, 20:08   #13
Candy_lips
Zakorzenienie
 
Avatar Candy_lips
 
Zarejestrowany: 2011-04
Wiadomości: 9 017
Dot.: Zdobywanie wiedzy na co dzień - przydatne linki

Obejrzalam teraz filmik na youtube Najprosciej mowiac i bardzo fajne i przystepne Po angielsku tez obejrze, ale musze powtorzyc angielski, troche pozapominalam.
Candy_lips jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-06-18, 21:09   #14
MuchaLibre
I tak powiem
 
Avatar MuchaLibre
 
Zarejestrowany: 2015-08
Wiadomości: 1 654
Dot.: Zdobywanie wiedzy na co dzień - przydatne linki

Świetny pomysł z tym wątkiem

Ode mnie:

Kanały YT:
-prosta ekonomia - dobry kanał o ekonomii
-Piotr Marszałkowski - psychologia, mowa ciała, komunikacja interpersonalna
-Rozwojowiec - jedyny kanał o rozwoju osobistym który mogą polecić z czystym sumieniem
-Kamil Cebulski - dużo o prowadzeniu biznesu, inwestycjach, ekonomii, czasem coś o historii, polityce itp.
-emce - kanał popularnonaukowy
-Mówiąc inaczej - tego akurat jeszcze zbytnio nie obczaiłem, bo dopiero co go odkryłem, w każdym razie kanał o poprawnej polszczyźnie i błędach językowych

Strony:
-mises.pl - o ekonomii i trochę o polityce
-Kontestacja - takie tam radio o wolności, biznesie, ekonomii, trochę polityki
-historycy.org - forum historyczne

Książki:
-"Wywieranie wpływy na ludzi", Robert Cialdini - najlepsza książka o manipulacji ever
-"Psychologia ewolucyjna", "Ewolucja pożądania" - obie książki Davida M. Bussa
-"Emocje ujawnione", "Kłamstwo i jego wykrywanie w biznesie, polityce, małżeństwie" - książki Paula Ekmana, największego eksperta od ekspresji mimicznych i psychologii kłamstwa na naszej planecie
-"Ekonomia w jednej lekcji", Henry Hazlitt - wyjaśnienie praw ekonomii w prostej formie, w sam raz dla początkujących
-"Ludzkie działanie", Ludwig von Mises - lepszej książki o ekonomii nie czytałem, a czytałem ich całkiem sporo
-"Co Einstein powiedział swojemu fryzjerowi", Robert L. Wolke - łopatologiczne wyjaśnienie praw naukowych
-"Erytystyka", Arthur Schopenhauer - przydatna, żeby nie dać się przegadać na Wiazażu
-"50 wielkich mitów psychologii popularnej", Scott O. Lilienfeld
-"Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolny", Daniel Kahneman

Dobra starczy, jak mi się coś jeszcze przypomni dam znać.

Edytowane przez MuchaLibre
Czas edycji: 2017-06-18 o 21:14
MuchaLibre jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-06-18, 21:14   #15
201706191326
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2016-04
Wiadomości: 126
Dot.: Zdobywanie wiedzy na co dzień - przydatne linki

Cytat:
Napisane przez MuchaLibre Pokaż wiadomość
Świetny pomysł z tym wątkiem

Ode mnie:

Kanały YT:
-prosta ekonomia - dobry kanał o ekonomii
-Piotr Marszałkowski - psychologia, mowa ciała, komunikacja interpersonalna
-Rozwojowiec - jedyny kanał o rozwoju osobistym który mogą polecić z czystym sumieniem
-Kamil Cebulski - dużo o prowadzeniu biznesu, inwestycjach, ekonomii, czasem coś o historii, polityce itp.
-emce - kanał popularnonaukowy
-Mówiąc inaczej - tego akurat jeszcze zbytnio nie obczaiłem, bo dopiero co go odkryłem, w każdym razie kanał o poprawnej polszczyźnie i błędach językowych

Strony:
-mises.pl - o ekonomii i trochę o polityce
-Kontestacja - takie tam radio o wolności, biznesie, ekonomii, trochę polityki
-historycy.org - forum historyczne

Książki:
-"Wywieranie wpływy na ludzi", Robert Cialdini - najlepsza książka o manipulacji ever
-"Psychologia ewolucyjna", "Ewolucja pożądania" - obie książki Davida M. Bussa
-"Emocje ujawnione", "Kłamstwo i jego wykrywanie w biznesie, polityce, małżeństwie" - książki Paula Ekmana, największego eksperta od ekspresji mimicznych i psychologii kłamstwa na naszej planecie
-"Ekonomia w jednej lekcji", Henry Hazlitt - wyjaśnienie praw ekonomii w prostej formie, w sam raz dla początkujących
-"Ludzkie działanie", Ludwig von Mises - lepszej książki o ekonomii nie czytałem, a czytałem ich całkiem sporo
-"Co Einstein powiedział swojemu fryzjerowi", Robert L. Wolke - łopatologiczne wyjaśnienie praw naukowych
-"Erytystyka", Arthur Schopenhauer - przydatna, żeby nie dać się przegadać na Wiazażu
-"50 wielkich mitów psychologii popularnej", Scott O. Lilienfeld
-"Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolny", Daniel Kahneman

Dobra starczy, jak się mi się jeszcze przypomni dam znać.
Jak po jednym wpisie staje się oczywiste na kogo autor głosuje.
201706191326 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-06-18, 21:18   #16
MuchaLibre
I tak powiem
 
Avatar MuchaLibre
 
Zarejestrowany: 2015-08
Wiadomości: 1 654
Dot.: Zdobywanie wiedzy na co dzień - przydatne linki

A co ma do tego głosowanie?
MuchaLibre jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-06-18, 21:26   #17
ef9f8e413e9eb165fadd201f4168adc65c42d03a
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2017-01
Wiadomości: 2 827
Dot.: Zdobywanie wiedzy na co dzień - przydatne linki

Proze Was, bez klotni i upolityczniania. Jak zakladalam ten temat, to myslalam sobie "fajnie, nareszcie jakis temat, w ktorym nie bedziemy sie klocic" .
Przeciez to interesujace, ze czerpiemy wiedze z roznych zrodel.

Czy zrozumieliscie kiedys fenomen ksiazki "Sekret"? Pojawia sie w wielu spisach ksiazek, ktore powinno sie przeczytac. Wedlug mnie to totalny belkot i naprawde sie dziwie, ze ktos bierze to na powaznie
ef9f8e413e9eb165fadd201f4168adc65c42d03a jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-06-18, 22:06   #18
ridja devojka
Zakorzenienie
 
Avatar ridja devojka
 
Zarejestrowany: 2009-06
Lokalizacja: Śląsk
Wiadomości: 14 671
Dot.: Zdobywanie wiedzy na co dzień - przydatne linki

Cytat:
Napisane przez Hiiro Pokaż wiadomość
Proze Was, bez klotni i upolityczniania. Jak zakladalam ten temat, to myslalam sobie "fajnie, nareszcie jakis temat, w ktorym nie bedziemy sie klocic" .
Przeciez to interesujace, ze czerpiemy wiedze z roznych zrodel.

Czy zrozumieliscie kiedys fenomen ksiazki "Sekret"? Pojawia sie w wielu spisach ksiazek, ktore powinno sie przeczytac. Wedlug mnie to totalny belkot i naprawde sie dziwie, ze ktos bierze to na powaznie
Tak. Zachlysnelam się tym mając jakieś 17 lat a potem dorosłam.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
__________________
ridja devojka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-06-18, 22:10   #19
MuchaLibre
I tak powiem
 
Avatar MuchaLibre
 
Zarejestrowany: 2015-08
Wiadomości: 1 654
Dot.: Zdobywanie wiedzy na co dzień - przydatne linki

"Sekretu" nigdy nie czytałem, faktycznie po opisie jakoś dziwne to wygląda

Z istotnych książek jakie mi się jeszcze przypomniały:
-"Inteligencja emocjonalna", Daniel Goleman
-"Zasady ekonomii", Carl Menger
-"Samolubny gen", Richard Dawkins
-"Sztuka strategii. teoria gier w biznesie i życiu prywatnym", Barry J. Nalebuff, Avinash K. Dixit
-"Sztuczki umysłu", Derren Brown
-"Mentalizm, kompendium wiedzy", Krzysztof Galos

Z książek które mam na celowniku:
-"What if. Co gdyby", Randall Munroe - książka odpowiadająca na naukowe pytania, ponoć nieźle wymiata
-"Stulecie chirurgów", Jürgen Thorwald - książka opisująca historię chirurgii, z tego co ludzie opowiadają można się normalnie przerazić, jak to wyglądało jeszcze przed połową XIX w. gdy nie stosowano znieczulenia, sterylizacji narzędzi, a nawet mycia rąk przed zabiegiem
MuchaLibre jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2017-06-18, 22:14   #20
invisible_01
Zakorzeniona
 
Avatar invisible_01
 
Zarejestrowany: 2010-02
Wiadomości: 23 947
Dot.: Zdobywanie wiedzy na co dzień - przydatne linki

Cytat:
Napisane przez Hiiro Pokaż wiadomość
Czy zrozumieliscie kiedys fenomen ksiazki "Sekret"? Pojawia sie w wielu spisach ksiazek, ktore powinno sie przeczytac. Wedlug mnie to totalny belkot i naprawde sie dziwie, ze ktos bierze to na powaznie
Dla mnie ten sam bełkot co "Faceci kochają zołzy".

Od siebie polecam "Polimaty" - moim zdaniem bardzo fajny kanał na youtube. W ogóle polecam youtube - można włączyć sobie filmik podczas prasowania, sprzątania itp. i zawsze jakaś wiedza do głowy wpadnie, trzeba jednak oczywiście mądrze wybierać kanały. Oprócz tego naprawdę polecam antykwariaty - można znaleźć niesamowite książki o najróżniejszej tematyce
invisible_01 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-06-18, 22:24   #21
ef9f8e413e9eb165fadd201f4168adc65c42d03a
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2017-01
Wiadomości: 2 827
Dot.: Zdobywanie wiedzy na co dzień - przydatne linki

Uwielbiam antykwariaty. Niestety, wiekszosc z nich upada. Kiedys w srednich miasteczkach byly antykwariaty i kilka ksiegarni. Najpierw upadly antykwariaty, potem male ksiegarnie. Zostaly tylko sieciowki. Bardzo mi szkoda.

MuchaLibre, sporo ksiazek, interesujesz sie ekonomia czy z tym zwiazane jest twoje wyksztalcenie? Czytales "Bogactwo i nedze narodow" Landesa? Goraco polecam kazdemu, kto interesuje sie historia i ekonomia.
ef9f8e413e9eb165fadd201f4168adc65c42d03a jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-06-18, 22:45   #22
MuchaLibre
I tak powiem
 
Avatar MuchaLibre
 
Zarejestrowany: 2015-08
Wiadomości: 1 654
Dot.: Zdobywanie wiedzy na co dzień - przydatne linki

Dokładnie to mam podwójne wykształcenie, można tak powiedzieć.
Licencjat - Zdrowie Publiczne
Magister - Ekonomia

No i jeszcze podyplomówka: "Ekonomia menedżerska, finanse i rachunkowość w zarządzaniu przedsiębiorstwem"

Generalnie trochę ze względu na sytuację na rynku pracy, a trochę z osobistego "hopla" tak jakoś w którymś momencie przekwalifikowałem się z zainteresowania biologią i psychologią na ekonomię, którą faktycznie strasznie polubiłem . Tak bym powiedział że moje dwie ulubione dziedziny wiedzy to ekonomia i psychologia. Książki Landesa nie znałem, dodałem do listy do przeczytania na Lubimy Czytać (o właśnie tę stronę też polecam, świetny zbiór książek, można sobie uporządkować co się czytało, a co się chce przeczytać itd.). Dzięki za polecenie
MuchaLibre jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-06-18, 23:07   #23
ooioo
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-01
Wiadomości: 35
Dot.: Zdobywanie wiedzy na co dzień - przydatne linki

Quizy też bardzo lubie, jak wcześniej jedna wizażanka wspomniała. Na razie jakieś znalazłam na onecie, wp i innych popularnych portalach ; ) i widziałam też na Anki baze pytan z różnych dziedzin.

Anki jest genialnym programem do nauki, używam go głównie do języków, ale można tworzyc własne bazy pytań i odpowiedzi z różnych dziedzin - albo korzystać z takiej, którą ktoś udostepnił. Oczywiście najczęściej nie ma pewności, że nie wszystko jest 100% poprawne..

Hala Odlotów, lubię to oglądać, bo sa dyskusje nt. zjawisk kultury, oglądam stare programy przez internet - wszystkie audycje sa w sieci.

Poza tym dla mnie najprostszą metodą było dodanie na facebooku stron gazet, które czytam np Polityki, Przekroju, Krytyki Politycznej - pojawiają się zajawki ciekawych artykułów.

Poza polskimi to Economist - świetne analizy i wymagający język angielski, Guardian.
__________________
wymiana książek
https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=710467

http://musicofyourskin.blogspot.com/
kosmetyki i szycie !
ooioo jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-06-19, 00:13   #24
Candy_lips
Zakorzenienie
 
Avatar Candy_lips
 
Zarejestrowany: 2011-04
Wiadomości: 9 017
Dot.: Zdobywanie wiedzy na co dzień - przydatne linki

Ooo przypomnial mi sie blog Michala Pasterskiego chyba o rozwoju osobistym ogolnie jak pamietam. Ciekawe i duzo mozna sie dowiedziec musze tam zajrzec z powrotem bo zapomnialam.

---------- Dopisano o 01:13 ---------- Poprzedni post napisano o 01:10 ----------

"Sekretu" nie czytalalm, ale jest tez film i ogladalam kawalek. Ogolnie uwazam, ze faktyczjie dzieki pozytywnemu mysleniu i determinacji kazdy z nas moze wiele osiagnac, ale sam "Sekret" po filmie wydal mi sie sztuczny i raczej banalny, malo ciekawy i przesadzony.
Candy_lips jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-06-19, 01:51   #25
201804271232
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2016-08
Wiadomości: 148
Dot.: Zdobywanie wiedzy na co dzień - przydatne linki

Bardzo fajny wątek Podbijam TED i globalquiz. Dorzucam od siebie blog - kwantowo.pl. Różne artykuły, najczęściej popularnonaukowe, trochę quizów. Moim zdaniem fajnie wszystko przedstawione i często poruszające ciekawe kwestie, chociaż sama strona dosyć chaotycznie zorganizowana. No i Interpals.net - wymiana językowa, można poznać obcokrajowców, wypytać ich o różne rzeczy, zdobyć trochę wiedzy o świecie, a przy okazji nauczyć się języka.

Z aplikacji na komórki:
- Memory Games - luźne, proste gierki dla zabicia czasu i nudy, ale zawsze też jakiś trening dla mózgu.
- English Listening Practise (https://play.google.com/store/apps/d...d=hero.english) - świetne do nauki rozumienia ze słuchu, bardzo dużo wyraźnych i ciekawych nagrań na różnych poziomach zaawansowania i teściki abcd do tekstu.
- Duolingo - do nauki języków.
- Memrise - do nauki słówek, niekoniecznie trzeba korzystać z aplikacji, strona też jest fajnie, funkcjonalnie zrobiona.

Z kanałów na youtube:
- Mówiąc Inaczej - bardzo fajne lekcje poprawnej polszczyzny, wbrew pozorom nieświadomie popełniamy naprawdę wiele błędów. Charyzmatyczna prowadząca.
- Arlena Witt - coś takiego jak kanał wyżej, tylko do nauki angielskiego, często skupia się na poprawnej wymowie. Też fajna babeczka, dodaje przykłady z fragmentów seriali, piosenek, wszystko łatwo wchodzi do głowy.
- Kurzgesagt – In a Nutshell - różne ciekawostki popularnonaukowe oprawione zabawną, kolorową animacją. Po angielsku.
- Speak English With Vanessa - bardzo sympatyczny kanał do nauki angielskiego.

I z fanpage'y na facebooku - Poprawna Polszczyzna, Angielska Herbata (nazwy mówią chyba same za siebie), Dzisiaj dowiedziałem się - fp ze specyficznymi ciekawostkami oraz Konflikty i katastrofy światowe - KIKS24.com fp/strona o różnych przykrych wiadomościach, ale jednak warto być na bieżąco, a naprawdę szybko przekazuje newsy. Aktualnie często o terroryzmie, więc jeśli ktoś jest drażliwy na nietolerancję, to nie polecam zaczytywać się w komentarzach, dużo się z nich wtedy wylewa nienawiści, jadu i często zwyczajnej głupoty.
Pewnie coś jeszcze mogłabym dorzucić, ale w tej chwili nie przychodzi mi do głowy, najwyżej później jeszcze się tu udzielę.

A jakby ktoś miał właśnie jakąś fajną listę wartościowych książek/filmów to też jestem chętna. I na różne rzeczy w prosty, przyjemny sposób przekazujące tematy ekonomiczne/psychologiczne właśnie, bo też mnie to ciekawi, a w sumie nie mam żadnych własnych źródeł.
201804271232 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-06-19, 06:58   #26
ridja devojka
Zakorzenienie
 
Avatar ridja devojka
 
Zarejestrowany: 2009-06
Lokalizacja: Śląsk
Wiadomości: 14 671
Dot.: Zdobywanie wiedzy na co dzień - przydatne linki

Z interpalsa korzystałam na studiach ale u mnie się nie sprawdził. Po pierwsze - nejtiwimojego języka nie poprawiali moich błędów nigdy wiec gadałam z błędami. A po drugie tam non stop piszą do wszystkich dziewczyn różnej maści sniadzi panowie z dalekich krajów, wyznajac miłość i takie tam.

Co do języków ja polecam LANG-8. To jest strona na której osoby piszą teksty w języku którego się uczą a nejtiwi poprawiają. Ja korzystam każdorazowo jak mam wątpliwości czy coś jest poprawne albo jak chce żeby coś brzmiało bezbłędnie.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
__________________
ridja devojka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-06-19, 09:57   #27
ef9f8e413e9eb165fadd201f4168adc65c42d03a
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2017-01
Wiadomości: 2 827
Dot.: Zdobywanie wiedzy na co dzień - przydatne linki

Z gier jezykowych polecam babadum.com - gry jezykowe w ponad 20 jezykach

A podobna do lang-8 jest aplikacja hi native. Na hi native mozna zadawac pytania pisemne lub nagrywac wymowe i prosic o poprawienie. Swietna sprawa.

---------- Dopisano o 09:57 ---------- Poprzedni post napisano o 09:48 ----------

Cytat:
A jakby ktoś miał właśnie jakąś fajną listę wartościowych książek/filmów to też jestem chętna. I na różne rzeczy w prosty, przyjemny sposób przekazujące tematy ekonomiczne/psychologiczne właśnie, bo też mnie to ciekawi, a w sumie nie mam żadnych własnych źródeł.
Poszukaj CRASH COURSE na youtube - maja kurs ekonomii i psychologii w krotkich filmikach. Sama chce sie zabrac za psychologie, bo nie mam wiedzy na ten temat.

Lista 100 ksiazek BBC: http://pozeracz-slow.blogspot.de/201...zek-ktore.html
Lista 100 ksiazek zaproponowanych przez jury skladajace sie m.in. z polskich dziennikarzy i autorow: http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/5...ac-juz-znasz/2
ef9f8e413e9eb165fadd201f4168adc65c42d03a jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-06-19, 10:11   #28
Lottie69
Zakorzenienie
 
Avatar Lottie69
 
Zarejestrowany: 2014-03
Wiadomości: 13 308
Dot.: Zdobywanie wiedzy na co dzień - przydatne linki

Cytat:
Napisane przez MuchaLibre Pokaż wiadomość
-"Stulecie chirurgów", Jürgen Thorwald - książka opisująca historię chirurgii, z tego co ludzie opowiadają można się normalnie przerazić, jak to wyglądało jeszcze przed połową XIX w. gdy nie stosowano znieczulenia, sterylizacji narzędzi, a nawet mycia rąk przed zabiegiem
Czytałam o ginekologii i byłą niesamowicie dobrze napisana, w wolnym czasie wezmę się za resztę
Cytat:
Napisane przez Hiiro Pokaż wiadomość
Z gier jezykowych polecam babadum.com - gry jezykowe w ponad 20 jezykach
O tak! Babadum jest świetne, dużo zabawy nawet jeśli się języka nie zna
Lottie69 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-06-19, 10:22   #29
201712071518
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2005-11
Wiadomości: 11 487
Dot.: Zdobywanie wiedzy na co dzień - przydatne linki

Cytat:
Napisane przez Lottie69 Pokaż wiadomość
Czytałam o ginekologii i byłą niesamowicie dobrze napisana, w wolnym czasie wezmę się za resztę

O tak! Babadum jest świetne, dużo zabawy nawet jeśli się języka nie zna
czytałam chyba wszystkie jego książki i Ginekolodzy - chociaz najbardziej znana w moim odczuciu jest najsłabsza (może dlatego, że tresc była modyfikowana, dopisywana i ostatecznie Thorwald osobiscie jej nie skonczył).
W podobnej tematyce i podobnym stylu baaaardzo polecam biografię raka - Cesarz Wszech Chorób (autora nie pamiętam bo ma hinduskie nazwisko i nie chce pomylic)
201712071518 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-06-19, 10:27   #30
abiblabla
Zakorzenienie
 
Avatar abiblabla
 
Zarejestrowany: 2009-08
Wiadomości: 5 108
Dot.: Zdobywanie wiedzy na co dzień - przydatne linki

Świetny pomysł na wątek!
Wspomniano już o aplikacjach Duolingo (do nauki języków) i Memrise - chciałabym tylko podkreslić, że polecam je zwłaszcza tym, którzy przymierzają się do nauki nowego jezyka i zanim pójdą na kurs chcą załapać jakieś podstawy. Bardzo wam to pomoże! Apki są darmowe.
Dodatkowo, Memrise służy nie tylko do nauki jezyków, jest tam dużo kursów z innych dziedzin wiedzy. Ja swego czasu odświeżałam i uczyłam się stolic państw, bo niestety ale stolic Afryki i Ameryki Południowej ze wstydem przyznam, że w większości nie pamiętałam.

Wiele z kanałów youtube które oglądam zostało już wymienionych (polecam zwłaszcza Kurzgesagt – In a Nutshell - ge-nial-ne! od filmów traktujących czym jest życie, po gmo, energię nuklearną czy wytłumaczenie konfliktu na bliskim wschodzie; wszystko okraszone uroczą i zawadiacką animacją), myślę że warto wspomnieć też o:
Architecture is a good idea - polski kanał nie tylko dla architektów, a wręcz powiedziałabym, że raczej kierowany do innych, zainteresowanych architekturą i sztuką. Wspaniale prowadzony program na temat nie tylko polskich miast i nowych inwestycji budowlanych, ale również zagranicznej architektury, znanych obrazów, czy nawet ostatnio poradnik przy kupowaniu mieszkania.
TO JUZ Jutro - nowinki techniczne, aktualne wydarzenia ze świata nauki. Kanał prowadzony przez jednego z twórców Abstrachuje. Już nie śmieszkuje, kanał od rzeczy. Wcale nie dla nerdów, ja oglądam właśnie dlatego, żeby być na bierząco i rozumieć jak zmienia się technologia za naszego życia.
Pink Candy - zupełnie z innej beczki, nowinki ze świata sex-gadżetów, ale też po prostu o seksie, psychologii z tym związanej, menstruacji i antykoncepcji. Kanał na poważnie, to nie jest jakaś druga sex-masterka. Myślę, że bardziej dla młodych osób, bo edukacja seksualna w Polsce chyba nadal leży i kwiczy.
__________________
i'm just standing here being a horse and a wizard
abiblabla jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Forum plotkowe


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2017-12-14 13:36:52


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 21:00.