Jaki lektor wybrać na studiach? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Szkoła i edukacja > Studia

Notka

Studia Miejsce dla osób, które są zainteresowane studiami. Chcesz dowiedzieć się jak wygląda życie studenckie? Dołącz do nas, podziel się doświadczeniem.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2015-09-03, 18:38   #1
poes81
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2013-02
Wiadomości: 8

Jaki lektor wybrać na studiach?


Dobry wieczór
Od października rozpoczynam studia i waham się nad wyborem lektoratu. Zawsze lepiej szedł mi język niemiecki i chętniej się go uczyłam. Był on też moim wyborem na maturze- rozszerzenie zdane na 62%. Angielski umiem znacznie gorzej. Zastanawiam się teraz, co wybrać na studiach, czy lepsze będzie kontynuowanie języka niemieckiego, czy może jednak wybór angielskiego. Wiadomo jak w naszych czasach angielski jest ważny. Z drugiej strony będę studiować prawo i wiem, że to wymagający kierunek. Nie chciałabym żeby nadto pochłonęła mnie nauka języka obcego. Krążą opinię, iż poziom lektoratów na studiach jest kiepski i niewiele się robi ( bedę studiować na UWr), nie wiem ile w tym prawdy. Ale w takim wypadku może wybór języka niemieckiego jest bezsensowny i tylko będzie to strata czasu? Może w takim wypadku lepiej wybrać angielski i poprawić chociaż jego podstawę. Jak myślicie, co lepiej wybrać- język, który bardziej lubie, czy ten, który może bardziej mi się przydać? Biorąc pod uwagę oczywiście fakt, że to tylko lektoraty na studiach. Jakich Wy dokonywaliście wyborów?

*w tytule miało być oczywiście "Jaki lektorat wybrać na studiach?"

Edytowane przez poes81
Czas edycji: 2015-09-03 o 19:04 Powód: źle napisane słowo
poes81 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-09-03, 20:22   #2
Antaro
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-04
Wiadomości: 43
Dot.: Jaki lektor wybrać na studiach?

To zależy od tego, jak dobrze czujesz się w tym niemieckim. Jeśli potrafisz się dogadać, to raczej nauka języka w formie lektoratu na studiach niewiele więcej ci da, przynajmniej z tego co słyszałem. Powiadają, że na studiach człowiek się języka nie nauczy, chyba, że ten język jest istotą jego kierunku, a ty na filologię przecież nie idziesz

Tymczasem lektorat z angielskiego mógłby ci pomóc ten język troszkę poszlifować, żebyś chociaż zbliżyła się z nim do poziomu, na jakim władasz szwabskim. Ja w każdym razie wybrałbym raczej właśnie angielski, gdybym był na twoim miejscu - to znacznie bardziej uniwersalny język. Prawnikowi też może się przydać.
Antaro jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-09-04, 01:07   #3
viva91
na przekór do celu
 
Avatar viva91
 
Zarejestrowany: 2010-05
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 39 095
Dot.: Jaki lektor wybrać na studiach?

Cytat:
Napisane przez poes81 Pokaż wiadomość
Krążą opinię, iż poziom lektoratów na studiach jest kiepski i niewiele się robi ( bedę studiować na UWr), nie wiem ile w tym prawdy.
100% prawdy.

Też zawsze bardziej lubiłam i byłam lepsza z niemieckiego i taki też język wybrałam na studiach. Ale równie dobrze mogłam wziąć chiński - uwsteczniłam się pod względem języka obcego. Jak samodzielnie się nie doszkolisz, to lektorat na studiach w niczym Ci nie pomoże, więc obojętnie co wybierzesz.

---------- Dopisano o 02:07 ---------- Poprzedni post napisano o 02:05 ----------

Cytat:
Napisane przez Antaro Pokaż wiadomość
(...) żebyś chociaż zbliżyła się z nim do poziomu, na jakim władasz szwabskim.
A to ciekawostka, przybliż mi ten język

I szczerze wątpię, żeby na studiach opanowała angielski tak, jak umie niemiecki.
__________________

Edytowane przez viva91
Czas edycji: 2015-09-04 o 01:08
viva91 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-09-04, 08:39   #4
Leseratte93
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2014-11
Wiadomości: 1 484
Dot.: Jaki lektor wybrać na studiach?

Cytat:
Napisane przez poes81 Pokaż wiadomość
Dobry wieczór
Od października rozpoczynam studia i waham się nad wyborem lektoratu. Zawsze lepiej szedł mi język niemiecki i chętniej się go uczyłam. Był on też moim wyborem na maturze- rozszerzenie zdane na 62%. Angielski umiem znacznie gorzej. Zastanawiam się teraz, co wybrać na studiach, czy lepsze będzie kontynuowanie języka niemieckiego, czy może jednak wybór angielskiego. Wiadomo jak w naszych czasach angielski jest ważny. Z drugiej strony będę studiować prawo i wiem, że to wymagający kierunek. Nie chciałabym żeby nadto pochłonęła mnie nauka języka obcego. Krążą opinię, iż poziom lektoratów na studiach jest kiepski i niewiele się robi ( bedę studiować na UWr), nie wiem ile w tym prawdy. Ale w takim wypadku może wybór języka niemieckiego jest bezsensowny i tylko będzie to strata czasu? Może w takim wypadku lepiej wybrać angielski i poprawić chociaż jego podstawę. Jak myślicie, co lepiej wybrać- język, który bardziej lubie, czy ten, który może bardziej mi się przydać? Biorąc pod uwagę oczywiście fakt, że to tylko lektoraty na studiach. Jakich Wy dokonywaliście wyborów?

*w tytule miało być oczywiście "Jaki lektorat wybrać na studiach?"
Nie wiem jak jest z lektoratami na innych kierunkach, byłam na filologicznym i akurat u mnie był wysoki poziom, ale z tego co słyszę/czytam, to inne mają go tylko na "odpykanie".

U mnie wybór lektoratu był narzucony z góry - trzeba było wybrać język, który mieliśmy w LO i na studiach zacząć od poziomu B2, ale co uczelnia to obyczaj.

Dowiedz się czy właściwie wybór lektoratu na Twojej uczelni nie jest tylko "w teorii" i wybierz język w którym czujesz się po prostu lepiej
Leseratte93 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-09-04, 13:31   #5
blue3
dead & alive
 
Avatar blue3
 
Zarejestrowany: 2015-05
Wiadomości: 3 330
Dot.: Jaki lektor wybrać na studiach?

Cytat:
Napisane przez viva91 Pokaż wiadomość
100% prawdy.

Też zawsze bardziej lubiłam i byłam lepsza z niemieckiego i taki też język wybrałam na studiach. Ale równie dobrze mogłam wziąć chiński - uwsteczniłam się pod względem języka obcego. Jak samodzielnie się nie doszkolisz, to lektorat na studiach w niczym Ci nie pomoże, więc obojętnie co wybierzesz.

---------- Dopisano o 02:07 ---------- Poprzedni post napisano o 02:05 ----------


A to ciekawostka, przybliż mi ten język

I szczerze wątpię, żeby na studiach opanowała angielski tak, jak umie niemiecki.
A proszę bardzo:
https://de.wikipedia.org/wiki/Schw%C3%A4bischer_Dialekt


Ja studiowałam na politechnice i nie mogę powiedzieć, że poziom lektoratu był niski. Na pewno było więcej luzu niż na innych zajęciach, ale trzeba było być przygotowanym do zajęć i przede wszystkim dużo rozmawiać. Nie uwsteczniłam się, a wręcz przeciwnie- przede wszystkim znacznie rozbudowałam słownictwo techniczne
blue3 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-09-04, 13:49   #6
viva91
na przekór do celu
 
Avatar viva91
 
Zarejestrowany: 2010-05
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 39 095
Dot.: Jaki lektor wybrać na studiach?

Cytat:
Napisane przez blue3 Pokaż wiadomość
Język i dialekt to to samo?
__________________
viva91 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-09-04, 14:05   #7
blue3
dead & alive
 
Avatar blue3
 
Zarejestrowany: 2015-05
Wiadomości: 3 330
Dot.: Jaki lektor wybrać na studiach?

Cytat:
Napisane przez viva91 Pokaż wiadomość
Język i dialekt to to samo?
Szwabski przez wielu językoznawców uznawany jest za język. Nie ma takiego statusu ze względu na to, że używany jest głównie w mowie.
blue3 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2015-09-04, 14:13   #8
viva91
na przekór do celu
 
Avatar viva91
 
Zarejestrowany: 2010-05
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 39 095
Dot.: Jaki lektor wybrać na studiach?

Cytat:
Napisane przez blue3 Pokaż wiadomość
Szwabski przez wielu językoznawców uznawany jest za język. Nie ma takiego statusu ze względu na to, że używany jest głównie w mowie.
A autorka zapewne używa języka obcego w mowie i piśmie, biorąc też pod uwagę czego nauczają w szkołach to bardziej odpowiednim określeniem jest po postu niemiecki.
__________________
viva91 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-09-04, 14:22   #9
mansikkaa
Zakorzenienie
 
Avatar mansikkaa
 
Zarejestrowany: 2010-07
Lokalizacja: Mazury/Podlasie
Wiadomości: 31 034
Dot.: Jaki lektor wybrać na studiach?

Cytat:
Napisane przez poes81 Pokaż wiadomość
Dobry wieczór
Od października rozpoczynam studia i waham się nad wyborem lektoratu. Zawsze lepiej szedł mi język niemiecki i chętniej się go uczyłam. Był on też moim wyborem na maturze- rozszerzenie zdane na 62%. Angielski umiem znacznie gorzej. Zastanawiam się teraz, co wybrać na studiach, czy lepsze będzie kontynuowanie języka niemieckiego, czy może jednak wybór angielskiego. Wiadomo jak w naszych czasach angielski jest ważny. Z drugiej strony będę studiować prawo i wiem, że to wymagający kierunek. Nie chciałabym żeby nadto pochłonęła mnie nauka języka obcego. Krążą opinię, iż poziom lektoratów na studiach jest kiepski i niewiele się robi ( bedę studiować na UWr), nie wiem ile w tym prawdy. Ale w takim wypadku może wybór języka niemieckiego jest bezsensowny i tylko będzie to strata czasu? Może w takim wypadku lepiej wybrać angielski i poprawić chociaż jego podstawę. Jak myślicie, co lepiej wybrać- język, który bardziej lubie, czy ten, który może bardziej mi się przydać? Biorąc pod uwagę oczywiście fakt, że to tylko lektoraty na studiach. Jakich Wy dokonywaliście wyborów?

*w tytule miało być oczywiście "Jaki lektorat wybrać na studiach?"
U mnie lektorat kończył się egzaminem z poziomu b2 dlatego wybralam angielski którego uczylam się od podstawówki chociaż korcilo wzięcie hiszpańskiego/włoskiego. I z angielskim było mi niekiedy trudno. Ja ja twoim miejscu wybralabym niemiecki bo go umiesz a w międzyczasie możesz samodzielnie uczyć się angielskiego
__________________
Każdy z nas jest aniołem o jednym tylko skrzydle.
Możemy wzlecieć tylko dopiero wtedy,
gdy obejmiemy się wzajemnie.
Luciano de Crescenzo


D

48-2015
57-2016
mansikkaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-09-04, 21:06   #10
Leseratte93
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2014-11
Wiadomości: 1 484
Dot.: Jaki lektor wybrać na studiach?

Cytat:
Napisane przez blue3 Pokaż wiadomość
Szwabski przez wielu językoznawców uznawany jest za język. Nie ma takiego statusu ze względu na to, że używany jest głównie w mowie.
Pierwsze słyszę, na filo mnie uczono, że to dialekt.
Leseratte93 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-09-11, 12:22   #11
dobrusia8e
Zadomowienie
 
Avatar dobrusia8e
 
Zarejestrowany: 2011-12
Wiadomości: 1 372
Dot.: Jaki lektor wybrać na studiach?

Lektorat na studiach to zapchajdziura
Ja zdawałam maturę z niemca, na studiach miałam obowiązkowy angielski, którego uczyłam się tylko w podstawówce a mam zdany egzamin z tego angielskiego na B2 po zaliczeniu lektoratu. Także to naprawdę bez znaczenia. Zależy tylko od tego na czym wolisz się nudzić
__________________

PM 2020
dobrusia8e jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2015-09-13, 17:17   #12
Abrie
Raczkowanie
 
Avatar Abrie
 
Zarejestrowany: 2012-01
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 89
Dot.: Jaki lektor wybrać na studiach?

Cytat:
Napisane przez poes81 Pokaż wiadomość
Dobry wieczór
Od października rozpoczynam studia i waham się nad wyborem lektoratu. Zawsze lepiej szedł mi język niemiecki i chętniej się go uczyłam. Był on też moim wyborem na maturze- rozszerzenie zdane na 62%. Angielski umiem znacznie gorzej. Zastanawiam się teraz, co wybrać na studiach, czy lepsze będzie kontynuowanie języka niemieckiego, czy może jednak wybór angielskiego. Wiadomo jak w naszych czasach angielski jest ważny. Z drugiej strony będę studiować prawo i wiem, że to wymagający kierunek. Nie chciałabym żeby nadto pochłonęła mnie nauka języka obcego. Krążą opinię, iż poziom lektoratów na studiach jest kiepski i niewiele się robi ( bedę studiować na UWr), nie wiem ile w tym prawdy. Ale w takim wypadku może wybór języka niemieckiego jest bezsensowny i tylko będzie to strata czasu? Może w takim wypadku lepiej wybrać angielski i poprawić chociaż jego podstawę. Jak myślicie, co lepiej wybrać- język, który bardziej lubie, czy ten, który może bardziej mi się przydać? Biorąc pod uwagę oczywiście fakt, że to tylko lektoraty na studiach. Jakich Wy dokonywaliście wyborów?

*w tytule miało być oczywiście "Jaki lektorat wybrać na studiach?"
Witam przyszłą koleżankę z prawa na Uwr Z tego, co mi wiadomo, to rozpoczynamy lektorat dopiero od V semestru (z kolei nie mam pojęcia, kiedy należy go wybrać).
Ale to trochę poza tematem, odnośnie Twojego problemu, to myślę, że lepiej wybrać język, z którym czujesz się pewniej. Gdyby faktycznie te lektoraty miały być prowadzone niezbyt dobrze, to do angielskiego tylko bardziej Cię zniechęcą niż dobrze nauczą podstaw.
Abrie jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-09-16, 11:00   #13
Cobia
Raczkowanie
 
Avatar Cobia
 
Zarejestrowany: 2015-07
Wiadomości: 32
Dot.: Jaki lektor wybrać na studiach?

Cytat:
Napisane przez Antaro Pokaż wiadomość
Powiadają, że na studiach człowiek się języka nie nauczy, chyba, że ten język jest istotą jego kierunku, a ty na filologię przecież nie idziesz
Całkowicie się zgadzam. Lektoraty na uniwersytetach nie mają jakiegoś super poziomu. Ja osobiście wybrałam sobie niemiecki na UŁ, bo wolałam uczyć się nowych rzeczy o nim, szlifować go. Ale powiem szczerze, że chyba nikt z mojego kierunku nie był zadowolony z samego poziomu. Lektoraty to dziś zajęcia "zapchaj dziurę". Trzeba je mieć, żeby uczelnia dobrze się prezentowała, ale czy coś z tego wyniesiesz? Mocno w to wątpię, ale OBYM się myliła.

Cobia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Studia


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2015-09-16 12:00:47


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 00:58.