Powielanie schematów życiowych rodziców - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Intymnie

Notka

Intymnie Forum intymnie, to wyjątkowe miejsce, w którym podzielisz się emocjami, uczuciami, związkami oraz uzyskasz wsparcie i porady społeczności.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2018-12-15, 09:41   #1
olennnkaaaa
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2014-02
Wiadomości: 554

Powielanie schematów życiowych rodziców


Zauważacie, że Wy i ludzie w Waszym otoczeniu mimowolnie i tak powielacie schematy życiowe rodziców, podobne wybory, kariery zawodowe, pasje. Na ile to jest kwestia genów, a na ile wyuczonego postępowania, nie wiem, ale ta świadomość, szczególnie w moim własnym przypadku, jest dobijająca. Z wiekiem niestety coraz bardziej staję się jak moja matka. Zauważam w sobie jej cechy, nawet drobne, irytujące zachowania, no i niestety wszystkie braki też. Jak z tym walczyć i czy w ogóle się da?
olennnkaaaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-12-15, 10:58   #2
18d73f41c1c01aef8fdf04b5e3282c14752c25f5_62181c6d1d29a
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-08
Wiadomości: 22 549
Dot.: Powielanie schematów życiowych rodziców

Dziedziczenie cech zauważam, niektóre zainteresowania też się powielają, natomiast powielanie schematów życiowych absolutnie nie. Mam w otoczeniu wręcz same antyprzykłady.
18d73f41c1c01aef8fdf04b5e3282c14752c25f5_62181c6d1d29a jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-12-15, 11:14   #3
f284c48a05423b409a451c4db0eed2c1276616e1_6008c4288f43f
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2018-12
Wiadomości: 5 634
Dot.: Powielanie schematów życiowych rodziców

U mnie wszystko na odwrót, zarówno szkoła, zawód, pogląd na politykę czy życie. Zachowania też całkiem odmienne i skrajne, zawsze czułem że nie pasuję do swojej rodziny i lepiej czułem się np. u rodziny byłej dziewczyny.
f284c48a05423b409a451c4db0eed2c1276616e1_6008c4288f43f jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-12-15, 12:10   #4
Mijanou
Wizażowy Kot Igor
 
Avatar Mijanou
 
Zarejestrowany: 2012-08
Lokalizacja: po drugiej stronie lustra
Wiadomości: 17 529
Dot.: Powielanie schematów życiowych rodziców

U mnie odwrotnie. Jestem przeciwieństwem swojej matki, choć pewne cechy powielam (ale akurat te mi nie wadzą). Natomiast cholerykiem jestem po ojcu.

I nie- nie powieliłam drogi zawodowej, ani życiowej rodziców. Mam inne zainteresowania i pasje, niż rodzice.
__________________
I don't have time for that! I'm a cat. We are rather busy you know?



Zanim założysz wątek, zajrzyj tu: https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=1269209


Warto wsłuchać się w Słowo: https://www.youtube.com/channel/UC5n...oyrF8xorb-IqVw

No pasaran!
mikroREKLAMA
Spełnione marzenia
Pragniesz szybkiej i radykalnej zmiany? Najwyższa światowa klasa włosów dziewiczych. Najlepsze z natury,.

Ta reklama pokazywana jest pod 17 529 postami tego użytkownika na forum. Jak założyć taką reklamę? (klik!)
Mijanou jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-12-15, 12:14   #5
Valernia
Raczkowanie
 
Avatar Valernia
 
Zarejestrowany: 2018-12
Wiadomości: 142
Dot.: Powielanie schematów życiowych rodziców

Nie zauważyłam czegoś takiego w moim otoczeniu.
Valernia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-12-15, 13:04   #6
SteveS
Zakorzenienie
 
Avatar SteveS
 
Zarejestrowany: 2013-12
Wiadomości: 3 841
Dot.: Powielanie schematów życiowych rodziców

Cytat:
Napisane przez olennnkaaaa Pokaż wiadomość
Zauważacie, że Wy i ludzie w Waszym otoczeniu mimowolnie i tak powielacie schematy życiowe rodziców, podobne wybory, kariery zawodowe, pasje. Na ile to jest kwestia genów, a na ile wyuczonego postępowania, nie wiem, ale ta świadomość, szczególnie w moim własnym przypadku, jest dobijająca. Z wiekiem niestety coraz bardziej staję się jak moja matka. Zauważam w sobie jej cechy, nawet drobne, irytujące zachowania, no i niestety wszystkie braki też. Jak z tym walczyć i czy w ogóle się da?
Uświadomić sobie, jaka nie chcesz być - i robić wszystko, aby tego dokonać
W moim otoczeniu jest różnie, zależy, jak bardzo ludzie mają mocny charakter i po prostu są świadomi tego, że nie chcą być jak rodzice
SteveS jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-12-15, 13:58   #7
980cf4958a6e724c916e7adb24f4c6159aa2df82_65d7e02c47328
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2017-09
Wiadomości: 18 061
Dot.: Powielanie schematów życiowych rodziców

Niestety zauwazam to samo u siebie, co wiecej, u znajomych ktorych rodzicow tez znam rowniez widze, jak staja sie do nich podobni.

Tzn. nie we wszystkim obserwuje ten sam schemat, wiele rzeczy robie inaczej niz moi rodzice, mam tez inne poglady na wiele spraw. To, co u siebie zauwazam to przede wszystkim to, ze charakterem bardzo wdalam sie w ojca, mam te same wady, tak samo reaguje na stres i trudne sytuacje, zamykam sie w sobie i nie potrafie rozmawiac o problemach, tylko probuje je zamiesc pod dywan
W swoim zwiazku powielam pewne schematy z domu rodzinnego.
980cf4958a6e724c916e7adb24f4c6159aa2df82_65d7e02c47328 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2018-12-15, 15:56   #8
cava
Zakorzenienie
 
Avatar cava
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 22 122
Dot.: Powielanie schematów życiowych rodziców

Z wiekiem widzę coraz więcej podobieństw między mną a rodzicami.
Ale nie tyle powielania zachowań, a cech charakteru.
Mnie to nie dobija. Pozytywne są pozytywne ( bo tak, rodzice też miga mieć pozytywne cechy) a z negatywnymi można pracować, zwłaszcza skoro zna się je nie tylko od wewnątrz a też z zewnątrz.

Natomiast podobieństwo wyborów życiowych, może iść z podobieństwa charakterów, oraz tak, także z nawyków i podążania za znanymi wzorcami.

Ale to nie jest jakieś fatum, tylko każdego jakiś tam wybór, co SAM zrobi z tym co otrzymał w pakiecie genetyczno- wychowawczym.
__________________
Cava

Z salamandrą w dłoni szedłem przez powierzchnię komety.
Liz Williams
cava jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-12-15, 21:58   #9
megamag
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2011-09
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 7 488
Dot.: Powielanie schematów życiowych rodziców

Cytat:
Napisane przez olennnkaaaa Pokaż wiadomość
podobne wybory, kariery zawodowe, pasje
nie
megamag jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-12-15, 22:18   #10
7623cb0b746b4d40e529fc123bf669aade741778_65822f07d8014
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2004-12
Wiadomości: 16 089
Dot.: Powielanie schematów życiowych rodziców

Cytat:
Napisane przez olennnkaaaa Pokaż wiadomość
Zauważacie, że Wy i ludzie w Waszym otoczeniu mimowolnie i tak powielacie schematy życiowe rodziców, podobne wybory, kariery zawodowe, pasje. Na ile to jest kwestia genów, a na ile wyuczonego postępowania, nie wiem, ale ta świadomość, szczególnie w moim własnym przypadku, jest dobijająca. Z wiekiem niestety coraz bardziej staję się jak moja matka. Zauważam w sobie jej cechy, nawet drobne, irytujące zachowania, no i niestety wszystkie braki też. Jak z tym walczyć i czy w ogóle się da?
jestem zupelnie inna niz moja matka,wybralam inna droge zawodowa,mam inne podejscie do moich dzieci(bardziej otwarte,wspierajace ),nie mam obsesji porzadkowych,nie onchodzi mnie co sasiedzi powiedza ;p
tak samo nie mam nic wspolnego z mojego ojca kariera zawodowa czy jego pasjami
czasami uzywam takich samych sformuowan jak ona ale z tego co obserwuje to te gadki sa specyficzne dla danego momentu w zyciu nie koniecznie dla mojej matki
np,jak bylam mloda dziewczyna to nie rozumialam dlaczego moja mama nie spi po nocach czeka na mnie,robi z tego powodu "aferki"
teraz gadam jak ona tez robie "aferki" ale nie sadze ze to dlatego ze jestem do niej podobna czy sie do niej upodabniam a normalna kolej rzeczy kiedy twoje dzieci dorastaja i ty sie martwisz
moje kolezanki z dziecmi w wieku moich dzieci maja takie same gadki ;-)
nie ma to nic wspolnego z tym ze zmieniam sie w moja matke
7623cb0b746b4d40e529fc123bf669aade741778_65822f07d8014 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-12-16, 12:35   #11
ajah
wańka wstańka
 
Avatar ajah
 
Zarejestrowany: 2012-12
Wiadomości: 12 467
Dot.: Powielanie schematów życiowych rodziców

To co dostałam od rodziców to bagaż startowy: ich podejście do świata, lęki i obawy.
Tak, powieliłam kilka schematów: związanych często z relacjami z innymi ludźmi. Natomiast nie mamy wspólnych pasji, zainteresowań, podejscia do kwestii codziennych itd., tolerancji. W tym się totalnie rozmiajamy.
Im jestem starsza tym łatwiej mi łamać schemty, które mi zaszczepiano, i z którymi walczę.
__________________
nauczycielu, zajrzyj
ajah jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2018-12-16, 19:55   #12
ruda_beksa
Zakorzenienie
 
Avatar ruda_beksa
 
Zarejestrowany: 2017-09
Lokalizacja: Brooklyn,baby
Wiadomości: 8 823
Dot.: Powielanie schematów życiowych rodziców

Przede wszystkim, autorko, zakładasz że te schematy są negatywne i że trzeba z nimi walczyć. Ja i moja mama mamy podobne zainteresowania i gust, więc naturalnie - podobne pasje. Nie czuję najmniejszej potrzeby tym walczyć, bo i po co? Jest mi z tym dobrze. Mamy też podobne sposoby patrzenia na świat, cechy charakteru. Nie uważam tego za problematyczne. Wybrałam zupełnie inną uczelnię, karierę i kraj zamieszkania niż rodzice, klonem nie jestem, a podobieństwa mi nie przeszkadzają.

W moim otoczeniu też nie zauważyłam żeby dzieci powielały schematy rodziców poza sytuacjami typu "rodzice mają klinikę dentystyczną więc dziecko idzie na stomatologię".
__________________
Dopiero w samym środku zimy przekonałem się, że noszę w sobie niepokonane lato.

https://www.youtube.com/watch?v=oHgCXhY6kZ0
ruda_beksa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-12-16, 22:08   #13
OldWorldBlues
mad lad
 
Avatar OldWorldBlues
 
Zarejestrowany: 2016-09
Lokalizacja: centre of attention
Wiadomości: 1 763
Dot.: Powielanie schematów życiowych rodziców

Niczego podobnego w swoim życiu póki co nie zauważyłem; jest wręcz zupełnie odwrotnie – od swoich rodziców różnię się tak bardzo, że bardziej się już chyba nie da.

Mamy zupełnie różne charaktery, różne do pewnego stopnia światopoglądy, wiele moich zainteresowań kompletnie ich nie interesuje, studiuję zupełnie inny kierunek, mam inne życiowe plany i priorytety (nie dążę do spokojnego życia u boku rodziny z dwójką dzieci; dążę do dużych pieniędzy, sławy i braku dzieci ). Swoją osobowość całe życie kształtowałem zupełnie sam i rzadko szukałem wzorów do naśladowania, nigdy nie dałem sobie niczego narzucić, dlatego w ogóle się nie dziwię, że dzisiaj tak trudno jest mi znaleźć jakiekolwiek podobieństwa pomiędzy mną a resztą rodziny. Niemniej wciąż ich kocham i jestem im za wszystko wdzięczny, bo zrobili dla mnie bardzo dużo.

Natomiast kiedy patrzę na swoich rodziców i ich rodziców, to tych podobieństw widzę całkiem sporo (szczególnie od strony Taty). Nie ma tutaj jednego scenariusza, za którym wszyscy nieświadomie podążają.
__________________
IF YOU WISH TO MAKE AN APPLE PIE FROM SCRATCH,
YOU MUST FIRST INVENT THE UNIVERSE
OldWorldBlues jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-12-17, 09:40   #14
_Marta_M_
Zadomowienie
 
Avatar _Marta_M_
 
Zarejestrowany: 2012-03
Wiadomości: 1 535
Dot.: Powielanie schematów życiowych rodziców

Ja też to obserwuję u siebie i znajomych
Ja np przyznaję się, że bardzo powielam zachowania rodziców, ale nie uważam że to źle. Moi rodzice byli dla mnie zawsze ogromnym wsparciem i wzorem do naśladowania. Pomijając fakt, że się rozstali, bo ojciec zdradził matkę ale tego mam nadzieję nie powielę w żaden sposób. Są świetnymi dziadkami i mimo, ze się rozstali z każdym z nich mam świetny kontakt, a oni sami się dalej przyjaźnią.
Widzę, że jestem do nich bardzo podobna jeśli chodzi o wychowywanie dzieci - moi rodzice wyprzedzili epokę i nie stosowali wówczas polecanych metod wychowawczych

Aha i pracuję w tej samej branży co oni, choć nie zgodziłam się na przejęcie ich biznesu, mimo że to by mi bardzo ułatwiło życie (i nie wykluczam, że kiedyś to zrobię)
__________________

_Marta_M_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-12-17, 09:53   #15
Delice1992
Raczkowanie
 
Avatar Delice1992
 
Zarejestrowany: 2018-11
Wiadomości: 143
Dot.: Powielanie schematów życiowych rodziców

Ja i moi rodzice to dwa rożne światy Moja mama śmieje się, że jestem kosmitką, bo od dziecka byłam "inna" niż ona się spodziewała. Z perspektywy czasu moje wybory i droga życiowa jest zupełnie inna niż rodziców. Wręcz dzieli nas przepaść intelektualna, społeczna, finansowa.
__________________
W oczekiwaniu na króliczka
Delice1992 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-12-17, 19:59   #16
mogg
Zakorzenienie
 
Avatar mogg
 
Zarejestrowany: 2012-07
Wiadomości: 5 084
Dot.: Powielanie schematów życiowych rodziców

mam łudząco podobny charakter do taty, te same nerwy, zawód podobny techniczny ale nie zajmujemy się tym samym.

Podejscie do życia podobne ( w tych super fajnych aspektach) ale pod innymi wzgledami zupełnie różne.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka
mogg jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-12-18, 09:43   #17
olennnkaaaa
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2014-02
Wiadomości: 554
Dot.: Powielanie schematów życiowych rodziców

Cytat:
Napisane przez ruda_beksa Pokaż wiadomość
Przede wszystkim, autorko, zakładasz że te schematy są negatywne i że trzeba z nimi walczyć. Ja i moja mama mamy podobne zainteresowania i gust, więc naturalnie - podobne pasje.
Ja nie zakładam, w moim przypadku te schematy są negatywne. Nie chcę się zagłębiać w szczegóły, ale chodzi o bierną, lękową, unikającą postawę wobec życia, pracy, relacji międzyludzkich...

Nie mam na myśli sytuacji, w której rodzice są lekarzami, a dziecko postanawia zostać artystą i radzi sobie dobrze, choć wyłamało się ze schematu. Moim zdaniem nie końca, bo miało pozytywny przykład w postaci pracujących, aktywnych i zaradnych rodziców, co przełożyło się na jego stosunek wobec życia. Dla takiej osoby oczywistością są rzeczy, które dla kogoś z dysfunkcyjnym wzorcem stanowią abstrakcję.

Edytowane przez olennnkaaaa
Czas edycji: 2018-12-18 o 09:45
olennnkaaaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-12-18, 22:12   #18
Hanako
lubi eks swojego męża
 
Avatar Hanako
 
Zarejestrowany: 2010-07
Wiadomości: 1 791
Dot.: Powielanie schematów życiowych rodziców

Cytat:
Napisane przez olennnkaaaa Pokaż wiadomość
Zauważacie, że Wy i ludzie w Waszym otoczeniu mimowolnie i tak powielacie schematy życiowe rodziców, podobne wybory, kariery zawodowe, pasje. Na ile to jest kwestia genów, a na ile wyuczonego postępowania, nie wiem, ale ta świadomość, szczególnie w moim własnym przypadku, jest dobijająca. Z wiekiem niestety coraz bardziej staję się jak moja matka. Zauważam w sobie jej cechy, nawet drobne, irytujące zachowania, no i niestety wszystkie braki też. Jak z tym walczyć i czy w ogóle się da?
Ja też z wiekiem coraz więcej widzę w sobie podobieństwa do rodziców. Przejęłam nawet te nawyki, które mnie zawsze irytowały, naprawdę drobnostki, i aż nie mogę uwierzyć, że robię dokładnie to samo, co wypominałam im jeszcze parę lat temu
Mam też i negatywną spuściznę po moim wychowaniu - z tym staram się walczyć na bieżąco. Jest o tyle łatwiej, że widzę jasno, co robię źle.
A te drobne, przejęte cechy jakoś staram się w sobie tolerować. Z uśmiechem
__________________
chase the rain!
Hanako jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Intymnie


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2018-12-18 23:12:03


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 09:30.