Język rosyjski - filologia czy kurs? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Szkoła i edukacja > Studia

Notka

Studia Miejsce dla osób, które są zainteresowane studiami. Chcesz dowiedzieć się jak wygląda życie studenckie? Dołącz do nas, podziel się doświadczeniem.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2016-06-12, 18:40   #1
wioola_j
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2015-02
Wiadomości: 20

Język rosyjski - filologia czy kurs?


Cześć,
Zastanawiam się nad studiami - Filologia Rosyjska - od tego roku, i w związku z tym szukam ludzi, którzy mają jakieś rozeznanie w temacie. Nie jestem do końca zdecydowana czy powinnam iść na studia czy na kurs.
Kurs byłby bardziej odpowiedni, jako że tam uczą samego języka, jednak wiążą się z tym inne rzeczy - pieniądze, jako że studia w Polsce są darmowe, długość trwania kursu itd.
Ja po rosyjsku nie mówię w ogóle, więc kurs musiałabym zaczynać od samego początku - tak jak i studia - ale czy ktoś z Was orientuje się czy są jakieś kursy (obszar całej Polski), które wyglądają trochę jak studia? Mam na myśli to, że nie interesuje mnie nauka języka po 90 minut 2 razy w tygodniu. Wiem, że jeśli zdecydowałabym się na kurs, to zajmie mi to dużo czasu, tylko niestety nie umiem obliczyć ile tak 'mniej więcej'. Chcę być w przyszłości tłumaczem, a studia nie są jedyną drogą. Od dawna szukam różnych kursów w internecie, jednak nie umiem sama sobie poradzić. Byłabym naprawdę wdzięczna za pomoc
wioola_j jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-06-12, 20:00   #2
maacieek
Zakorzenienie
 
Avatar maacieek
 
Zarejestrowany: 2007-08
Lokalizacja: Obywatel Świata ;)
Wiadomości: 3 016
Dot.: Język rosyjski - filologia czy kurs?

Jeżeli chcesz zostać tłumaczem (co ponoć nie jest takie łatwe jak się wydaje) to szedłbym na studia. Wiadome są przedmioty mniej ciekawe typu literatura itp. (chociaż to też zależy dla kogo), ale jest więcej godzin tego żywego języka, są możliwości wyjazdu na studia, nie wiem czy na wszystkich uczelniach, ale są przedmioty gdzie się właśnie robi tłumaczenia cały semestr.

Kurs jest sam w sobie okej jeżeli nie potrzebujemy mieć wiedzy stricte uczelnianej, a w głównej mierze chodzi nam o język, bo w pracy wymagany.

Od siebie dodam, że filologia jest dosyć ciężkim kierunkiem i bez ciągłego przygotowania się z zajęć na zajęcia braki będą po tygodniu trudne do nadrobienia.
__________________
And we danced
And we cried
And we laughed
And had a really, really, really good time
Take my hand, let's have a blast
And remember this moment for the rest of our lives
maacieek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-06-13, 13:42   #3
PytamIBladze
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2016-01
Wiadomości: 55
Dot.: Język rosyjski - filologia czy kurs?

Ja kiedyś próbowałam studiować filologię rosyjską od podstaw... upewnij się, czy an pewno utworzą ci taką grupę!!! Mi nie utworzyli, musiałam się męczyć z grupą, która była na poziomie B2!!! Po semestrze zrezygnowałam i przez kłamstwa wykładowców, którzy zapewniali, ze taka grupa powstała - mam rok w plecy i uraz do tych studiów, o których kiedyś marzyłam...
PytamIBladze jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-06-16, 20:49   #4
serniknazimno
Przyczajenie
 
Avatar serniknazimno
 
Zarejestrowany: 2015-11
Wiadomości: 24
Dot.: Język rosyjski - filologia czy kurs?

Nie studiuję wprawdzie filologii rosyjskiej, ale germańską na UAM i mogę z czystym sercem powiedzieć, że jeżeli naprawdę chcesz się nauczyć języka to tylko studia pracy jest ogrom, mnóstwo kserówek, kolokwiów i egzaminów, ale to wszystko naprawdę przynosi efekty. Ja już po kilku miesiącach studiów widziałam swoje błędy w starych wypracowaniach itp.
serniknazimno jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-06-16, 21:52   #5
rachuciachu
Rozeznanie
 
Avatar rachuciachu
 
Zarejestrowany: 2007-10
Wiadomości: 565
Dot.: Język rosyjski - filologia czy kurs?

Ja jestem na filologii - wprawdzie również innej niż rosyjska, ale myślę, że "kurs czy studia?" to dość powszechny dylemat.
Zgadzam się z poprzednikami - filologia to dość ciężkie studia, które wymagają samozaparcia, regularnej nauki i czasu. Jednak uważam, że takie studia to jeden z najlepszych sposobów na naukę języka, sama wybrałam je głównie ze względu na praktyczną znajomość języka, który nie jest zbyt powszechny, a dzięki studiom po roku nauki zdałam egzamin A2.
Musisz jednak pamiętać, że na filologii będziesz miała X przedmiotów, które dotyczą kraju, którego języka będziesz się uczyć (np. często jest to historia, literatura) oraz np. fonetykę czy gramatykę opisową, która jest zmorą wielu studentów. Niemniej takie przedmioty z pewnością pomogą Ci w pracy tłumacza.
__________________

rachuciachu jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-02-11, 21:42   #6
mada_90
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2012-06
Wiadomości: 32
Dot.: Język rosyjski - filologia czy kurs?

Hej!

Czy jest tutaj ktoś, kto może mi przetłumaczyć 3 krótkie zdania po rosyjsku? Znalazłam starą pocztówkę, gdzie nadawca napisał po rosyjsku, a ja niestety nie rozumiem...

Pomożecie??

Dzięki!
mada_90 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-02-12, 13:30   #7
serenavanderwoodsen
Zadomowienie
 
Avatar serenavanderwoodsen
 
Zarejestrowany: 2008-07
Wiadomości: 1 421
GG do serenavanderwoodsen
Dot.: Język rosyjski - filologia czy kurs?

Cytat:
Napisane przez mada_90 Pokaż wiadomość
Hej!

Czy jest tutaj ktoś, kto może mi przetłumaczyć 3 krótkie zdania po rosyjsku? Znalazłam starą pocztówkę, gdzie nadawca napisał po rosyjsku, a ja niestety nie rozumiem...

Pomożecie??

Dzięki!
Ściągnij sobie google translate na telefon/tablet i zrób zdjęcie to ci przetłumaczy :p
serenavanderwoodsen jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2017-06-22, 15:09   #8
emams
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2017-04
Wiadomości: 4
Dot.: Język rosyjski - filologia czy kurs?

Polecam kurs. Parę lat temu wyjechałam na kurs językowy za granicę i to mi w sumie najbardziej pomogło. Proponuję sprawdzić np. szkoła Glossa z Krk. Studia z języka obcego są spoko jeśli planujesz później uczyć w szkole czy coś. Wg mnie porządny kurs z certyfikatami spokojnie wystarczy.
emams jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-06-23, 11:05   #9
michagros
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2016-02
Wiadomości: 143
Dot.: Język rosyjski - filologia czy kurs?

Studia o tyle są fajne, że uczysz się języka intensywnie na różnych płaszczyznach. Poza tym nie wyobrażam sobie nauki języka bez gramatyki praktycznej, opisowej i kontrastywnej, które mnie bardzo interesowały. Kurs Ci takiej wiedzy nie da. Tym bardziej, że PNJ masz co dzień co najmniej po 1,5 h, więc musisz się uczyć języka praktycznego na studiach.
michagros jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-06-24, 20:10   #10
megamag
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2011-09
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 7 488
Dot.: Język rosyjski - filologia czy kurs?

Jeśli ktoś chce być tłumaczem, to studia są zdecydowanie lepszą opcją. Nie chodzi tylko o to, że będziesz miała dużo więcej godzin nauki języka niż na kursie i że te zajęcia będą najpewniej na wyższym poziomie. Te dodatkowe przedmioty naprawdę też dużo dają. (Tak, jestem tłumaczem po filologii, choć nie rosyjskiej).

Filologia uczy też wiele o samym języku, o jego strukturze, tym jak działa język. Ja w ogóle uwielbiam językoznawstwo, ale myślę, że nawet nawet jak ktoś go tak nie lubi, to i tak takie szersze i bardziej fachowe spojrzenie na język pomaga w pracy. Te gramatyki opisowe i fonetyki są po coś. Przedmioty kulturoznawcze i literaturoznawcze też potrafią się przydać, bo dają ogląd w rzeczywistości tego obcego kraju, a to pomaga w rozumieniu. Na wielu filologiach są też specjalizacje tłumaczeniowe z warsztatami. Warsztaty chyba najwięcej mi dały na całych studiach. One i zajęcia z poprawnej polszczyzny. Bo tłumaczenia to praca na dwóch językach, poza obcym trzeba się jeszcze nauczyć swojego. Niestety w szkole średniej zwykle nie zwraca się na to uwagi, więc typowy polski licealista robi pięć błędów w jednym zdaniu i to naprawdę wychodzi przy tłumaczeniach.

Hobbystycznie uczę się innego języka, z którego nie tłumaczę. I tak się już uczę kilka lat i owszem, dogadam się. Ale od tłumaczenia dzielą mnie jeszcze lata świetlne. Fakt, że kurs nie jest zbyt intensywny, ale innego po prostu nie znalazłam. Szkoły językowe tylko z pozoru mają bogatą ofertę. Z języków innych niż angielski przeważnie mogą zaoferować co najwyżej podstawowe kursy.

Edytowane przez megamag
Czas edycji: 2017-06-24 o 20:12
megamag jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-08-31, 20:50   #11
katarzyna_martyniuk
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2017-08
Wiadomości: 2
Dot.: Język rosyjski - filologia czy kurs?

Cytat:
Napisane przez megamag Pokaż wiadomość
Jeśli ktoś chce być tłumaczem, to studia są zdecydowanie lepszą opcją. Nie chodzi tylko o to, że będziesz miała dużo więcej godzin nauki języka niż na kursie i że te zajęcia będą najpewniej na wyższym poziomie. Te dodatkowe przedmioty naprawdę też dużo dają. (Tak, jestem tłumaczem po filologii, choć nie rosyjskiej).

Filologia uczy też wiele o samym języku, o jego strukturze, tym jak działa język. Ja w ogóle uwielbiam językoznawstwo, ale myślę, że nawet nawet jak ktoś go tak nie lubi, to i tak takie szersze i bardziej fachowe spojrzenie na język pomaga w pracy. Te gramatyki opisowe i fonetyki są po coś. Przedmioty kulturoznawcze i literaturoznawcze też potrafią się przydać, bo dają ogląd w rzeczywistości tego obcego kraju, a to pomaga w rozumieniu. Na wielu filologiach są też specjalizacje tłumaczeniowe z warsztatami. Warsztaty chyba najwięcej mi dały na całych studiach. One i zajęcia z poprawnej polszczyzny. Bo tłumaczenia to praca na dwóch językach, poza obcym trzeba się jeszcze nauczyć swojego. Niestety w szkole średniej zwykle nie zwraca się na to uwagi, więc typowy polski licealista robi pięć błędów w jednym zdaniu i to naprawdę wychodzi przy tłumaczeniach.

Hobbystycznie uczę się innego języka, z którego nie tłumaczę. I tak się już uczę kilka lat i owszem, dogadam się. Ale od tłumaczenia dzielą mnie jeszcze lata świetlne. Fakt, że kurs nie jest zbyt intensywny, ale innego po prostu nie znalazłam. Szkoły językowe tylko z pozoru mają bogatą ofertę. Z języków innych niż angielski przeważnie mogą zaoferować co najwyżej podstawowe kursy.
Mogę podpisać pod całą wypowiedzią. Studia językowe to ciężka, ale i fascynująca praca. I zdacydowanie polecam studia, jeśli z rosyjskim ma być związana przyszłość zawodowa w dziedzinie tłumaczeń i /lub nauczania języka rosyjskiego jako obcego.
Mogę zaproponować kurs rosyjskiego online jako dodatkową opcję uzupełniającą do ewentualnych studiów lub kursu stacjonarnego. Wszechstronne zanurzenie w języku zawsze będzie pozytywnie skutkowało xxxx

Edytowane przez aniolek-tasmanski
Czas edycji: 2017-09-04 o 09:55 Powód: reklama
katarzyna_martyniuk jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2018-02-22, 14:54   #12
MasterBlasterr
Przyczajenie
 
Avatar MasterBlasterr
 
Zarejestrowany: 2018-02
Wiadomości: 5
Dot.: Język rosyjski - filologia czy kurs?

Moim zdaniem dobry kurs będzie w zuepłności wystarczający Np. ciekawy jest ta nauka rosyjskiego online
__________________
wierzę w ideę siostrzeństwa równie mocno jak w moje konkretne wieloletnie przyjaźnie.

Edytowane przez MasterBlasterr
Czas edycji: 2018-02-26 o 11:34
MasterBlasterr jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-08-23, 15:01   #13
Ertix
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2015-08
Wiadomości: 129
Dot.: Język rosyjski - filologia czy kurs?

Większość kursów niestety nie uczy zagadnień z zakresu kultury czy fonologii i fonetyki, co uważam wręcz za skandaliczne w procesie nauki języka.
Kurs jest dobry jak zależy Ci na języku, ale jednak lepsze chyba będą prywatne korepetycje z kimś kto wytłumaczy Ci ten język i wszystkie jego tajniki. Ucząc się języka warto mieć pewne zacięcie filologiczne.
Filologia tylko i wyłącznie wtedy jak czujesz pasję do danej kultury.
Ertix jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Studia


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2023-08-23 16:01:24


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 18:00.