Dowody na istnienie Boga i uniwersalnej moralności - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum plotkowe

Notka

Forum plotkowe Zapraszamy do plotkowania. Na forum plotkowym nie musisz się trzymać tematyki urodowej. Tutaj porozmawiasz o wszystkim co cię interesuje, denerwuje i zadziwia.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2019-12-16, 14:41   #1
Caudofemoralis
Tęczowa Jaszczurka
 
Avatar Caudofemoralis
 
Zarejestrowany: 2016-09
Wiadomości: 1 911

Dowody na istnienie Boga i uniwersalnej moralności


Do tego wątku zapraszam dziewczyna_dz i tiuteraz, które bardzo chętnie dzielą się swoimi poglądami w wątkach przeznaczonych do czegoś zupełnie innego. Jeśli chodzi wam o coś więcej niż o trolling, to podyskutujmy sobie tutaj, bez robienia offtopu.

Czy posiadamy dowody na to, że materialna rzeczywistość to nie wszystko? Że istnieje nad nami jakiś Bóg, a pewne rzeczy są dobre albo złe obiektywnie i niezależnie od kultury? Czy jeśli ktoś nie wierzy w istnienie Boga, to znaczy, że próbuje w sobie stłumić prawdę? Czy moralność jest "wyryta w naszym sercu", a jeśli tak, to przez kogo?
Caudofemoralis jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-12-16, 14:59   #2
tiuteraz
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2018-08
Wiadomości: 532
Dot.: Dowody na istnienie Boga i uniwersalnej moralności

Ja piłam Ayahuasce, a po niej nigdy na świat nie popatrzy się w ten sam sposób.
tiuteraz jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-12-16, 15:04   #3
puchaty71
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2017-08
Wiadomości: 750
Dot.: Dowody na istnienie Boga i uniwersalnej moralności

Cytat:
Napisane przez tiuteraz Pokaż wiadomość
Ja piłam Ayahuasce, a po niej nigdy na świat nie popatrzy się w ten sam sposób.

A co się zmieniło?
__________________
Takie tam moje oszopeny.
puchaty71 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-12-16, 17:07   #4
mariamalaria
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2017-03
Wiadomości: 4 900
Dot.: Dowody na istnienie Boga i uniwersalnej moralności

Cytat:
Napisane przez tiuteraz Pokaż wiadomość
Ja piłam Ayahuasce, a po niej nigdy na świat nie popatrzy się w ten sam sposób.
Sakrament z halucynogenu. Wierzę, że zobaczyć i poczuć po tym można wszystko. Nawet boga, albo duchy przodków. Takoż więź że wszechswiatem, i mnóstwo innych cudeniek. Nawet wewnętrzny kompas moralny.
Tyle, że ja lubię mieć życie i otoczenie pod kontrolą, a nie fundować sobie psychodeliczne odjazdy.
mariamalaria jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-12-16, 17:14   #5
Caudofemoralis
Tęczowa Jaszczurka
 
Avatar Caudofemoralis
 
Zarejestrowany: 2016-09
Wiadomości: 1 911
Dot.: Dowody na istnienie Boga i uniwersalnej moralności

Cytat:
Napisane przez tiuteraz Pokaż wiadomość
Ja piłam Ayahuasce, a po niej nigdy na świat nie popatrzy się w ten sam sposób.
A skąd wiesz, że to, co zobaczyłaś, jest prawdziwe, a nie że tylko się prawdziwe wydawało w trakcie bycia na haju?
Caudofemoralis jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-12-16, 18:13   #6
mariamalaria
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2017-03
Wiadomości: 4 900
Dot.: Dowody na istnienie Boga i uniwersalnej moralności

Cytat:
Napisane przez Caudofemoralis Pokaż wiadomość
A skąd wiesz, że to, co zobaczyłaś, jest prawdziwe, a nie że tylko się prawdziwe wydawało w trakcie bycia na haju?
Jak wszystkim, którym się wydaje prawdziwe, to co widzą w pijanym bądź narkotycznym widzie.

A swoją drogą to przyznanie się do narkotycznego i poganskiego obrzędu, to był strzał w stopę, tiuteraz.
mariamalaria jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-12-16, 18:45   #7
golgie
Zakorzenienie
 
Avatar golgie
 
Zarejestrowany: 2006-03
Lokalizacja: Wroclaw
Wiadomości: 11 146
GG do golgie
Dot.: Dowody na istnienie Boga i uniwersalnej moralności

Bez zasad moralnych będzie jak w dżungli.

Człowiek ma sumienie, w odróżnieniu od zwierząt.

Powinien wiedzieć co dobre, a co złe intuicyjnie.
W ostatnich czasach jest totalny nihilizm, istny burdel.
Na szczęście są jeszcze ludzie z sercem i wartościami we właściwym miejscu.
__________________
teraz szczęścia mam(y) dwa:
JULIA
MARCIN

Moja fragrantica


WYMIANA
golgie jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2019-12-16, 18:54   #8
Dobranka
Wtajemniczenie
 
Avatar Dobranka
 
Zarejestrowany: 2014-11
Wiadomości: 2 502
Dot.: Dowody na istnienie Boga i uniwersalnej moralności

Cytat:
Napisane przez golgie Pokaż wiadomość
Człowiek ma sumienie, w odróżnieniu od zwierząt.
Czy to znaczy, że jedno zwierzę nie potrafiłoby pomóc innemu zwierzęciu bezinteresownie?
__________________
"Gdy byłam małym chłopcem, myślałam, że poznam cię po kawałku chałwy."
Dobranka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-12-16, 19:02   #9
Caudofemoralis
Tęczowa Jaszczurka
 
Avatar Caudofemoralis
 
Zarejestrowany: 2016-09
Wiadomości: 1 911
Dot.: Dowody na istnienie Boga i uniwersalnej moralności

Cytat:
Napisane przez golgie Pokaż wiadomość
Bez zasad moralnych będzie jak w dżungli.

Człowiek ma sumienie, w odróżnieniu od zwierząt.

Powinien wiedzieć co dobre, a co złe intuicyjnie.
W ostatnich czasach jest totalny nihilizm, istny burdel.
Na szczęście są jeszcze ludzie z sercem i wartościami we właściwym miejscu.
W jaki sposób odróżniasz, kto ma wartości we "właściwym" miejscu, a kto nie? Według jakiego standardu?
Caudofemoralis jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-12-16, 19:37   #10
Bezpretesjonalna
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2019-12
Wiadomości: 12
Dot.: Dowody na istnienie Boga i uniwersalnej moralności

Cytat:
Napisane przez Caudofemoralis Pokaż wiadomość
W jaki sposób odróżniasz, kto ma wartości we "właściwym" miejscu, a kto nie? Według jakiego standardu?
Według takiego że się krzywdy drugiej osobie nie robi i tego nie trzeba rozkminiać na forum aby to wiedzieć.Może gwałt nie jest niczym złym?Chciałabyś aby ktoś ci zabił dziecko?Ogólnie co to dziwne refleksje jakaś masakra.Oczywiście że moralność jest różna ale tylko nie w przypadku kiedy robimy komuś krzywdę wtedy już rozpatrywanie jej w kwestiach dobra lub zła jest absurdem i jest czystym nihilizmem niczym więcej.
Bezpretesjonalna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-12-16, 20:02   #11
Caudofemoralis
Tęczowa Jaszczurka
 
Avatar Caudofemoralis
 
Zarejestrowany: 2016-09
Wiadomości: 1 911
Dot.: Dowody na istnienie Boga i uniwersalnej moralności

Cytat:
Napisane przez Bezpretesjonalna Pokaż wiadomość
Według takiego że się krzywdy drugiej osobie nie robi i tego nie trzeba rozkminiać na forum aby to wiedzieć.Może gwałt nie jest niczym złym?
Ale z perspektywy gwałciciela gwałt jest dobry! Zakaz gwałcenia krzywdzi go, utrudniając mu spełnienie seksualne, które jest dla niego bardzo ważne.

Popatrz, jakie to jest względne: powiesz, że krzywda gwałciciela jest mniejsza, niż krzywda zgwałconego. Na podstawie czego? Jakiego standardu użyjesz?

Cytat:
Napisane przez Bezpretesjonalna Pokaż wiadomość
Chciałabyś aby ktoś ci zabił dziecko?Ogólnie co to dziwne refleksje jakaś masakra.
Czyli moralność opiera się na tym, czego ja chcę?
Caudofemoralis jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2019-12-16, 20:09   #12
Bezpretesjonalna
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2019-12
Wiadomości: 12
Dot.: Dowody na istnienie Boga i uniwersalnej moralności

Cytat:
Napisane przez Caudofemoralis Pokaż wiadomość
Ale z perspektywy gwałciciela gwałt jest dobry! Zakaz gwałcenia krzywdzi go, utrudniając mu spełnienie seksualne, które jest dla niego bardzo ważne.

Popatrz, jakie to jest względne: powiesz, że krzywda gwałciciela jest mniejsza, niż krzywda zgwałconego. Na podstawie czego? Jakiego standardu użyjesz?


Czyli moralność opiera się na tym, czego ja chcę?
Jejciu, jeśli ktoś kto ponosi krzywdę z racji działania drugiego człowieka to jest to niedobre.Wszyscy księża pedofile i gwałciciele nie są winni chciałabyś aby byli bez karni.Jak by ci dziecko molestował jakiś oblech podeszłabyś do niego neutralnie??
Bezpretesjonalna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-12-16, 20:24   #13
sublips
Zakorzenienie
 
Avatar sublips
 
Zarejestrowany: 2019-08
Wiadomości: 6 032
Dot.: Dowody na istnienie Boga i uniwersalnej moralności

Tak, istnieje uniwersalna moralność i nie musi być skorelowana w żaden sposób z religią (choć uniwersalne wartości są również obecne w religiach, czasami gorzej z ich respektowaniem, również przez osoby wierzące czy kleryków, jednak to inna sprawa).
Podpowiadam pewien termin - humanizm .
sublips jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-12-16, 20:26   #14
Pani_Robot
Śnięta Mucha
 
Avatar Pani_Robot
 
Zarejestrowany: 2018-07
Lokalizacja: Z dziury
Wiadomości: 10 797
Dot.: Dowody na istnienie Boga i uniwersalnej moralności

Cytat:
Napisane przez Bezpretesjonalna Pokaż wiadomość
Jejciu, jeśli ktoś kto ponosi krzywdę z racji działania drugiego człowieka to jest to niedobre.Wszyscy księża pedofile i gwałciciele nie są winni chciałabyś aby byli bez karni.Jak by ci dziecko molestował jakiś oblech podeszłabyś do niego neutralnie??
Zadałam Ci pytanie w innym wątku, ale zmieniłaś nick i już nie odpisałaś. Jesz mięso?
__________________
Everyone you meet is fighting a battle inside you know nothing about
Be kind. Always

Wyzwanie Czytelnicze 25 / 34 (26)
Wyzwanie Filmowe
5 / 100
100 książek w 2023 92 / 55

Pani_Robot jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-12-16, 20:30   #15
OldWorldBlues
mad lad
 
Avatar OldWorldBlues
 
Zarejestrowany: 2016-09
Lokalizacja: centre of attention
Wiadomości: 1 763
Dot.: Dowody na istnienie Boga i uniwersalnej moralności

Cytat:
Napisane przez Bezpretesjonalna Pokaż wiadomość
Jejciu, jeśli ktoś kto ponosi krzywdę z racji działania drugiego człowieka to jest to niedobre.Wszyscy księża pedofile i gwałciciele nie są winni chciałabyś aby byli bez karni.Jak by ci dziecko molestował jakiś oblech podeszłabyś do niego neutralnie??
Zareagowałaby w zgodzie z własnym systemem wartości; osobiście zakładam, że nie podeszłaby do takiej sytuacji obojętnie. Ale nic nie czyni jej systemu uniwersalnym. Twojego też nie. Uniwersalna na Ziemi jest za to np. grawitacja, bo dotyczy wszystkiego i wszystkich, niezależnie od twoich, moich czy czyichkolwiek poglądów. I nie jest ona ani zła (obiektywnie oceniając zabiła działaniem swojej siły bardzo wysoką liczbę ludzi), ani dobra (mimo że dzięki jej działaniu może w ogóle powstać i rozwijać się życie) – grawitacja po prostu jest i wszystkich obowiązuje w dokładnie ten sam sposób, i na tym polega jej uniwersalizm.
__________________
IF YOU WISH TO MAKE AN APPLE PIE FROM SCRATCH,
YOU MUST FIRST INVENT THE UNIVERSE
OldWorldBlues jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-12-16, 20:41   #16
Caudofemoralis
Tęczowa Jaszczurka
 
Avatar Caudofemoralis
 
Zarejestrowany: 2016-09
Wiadomości: 1 911
Dot.: Dowody na istnienie Boga i uniwersalnej moralności

Cytat:
Napisane przez Bezpretesjonalna Pokaż wiadomość
Jejciu, jeśli ktoś kto ponosi krzywdę z racji działania drugiego człowieka to jest to niedobre.
A co z krzywdzeniem np. świni? Podpowiem, że dorosłe świnie są świadome i inteligentniejsze od ludzkiego 3-latka.

Cytat:
Napisane przez Bezpretesjonalna Pokaż wiadomość
Wszyscy księża pedofile i gwałciciele nie są winni chciałabyś aby byli bez karni.
Nic takiego nie mówię. Brak uniwersalnej moralności ne wyklucza się ze stworzeniem prawa karnego.

Cytat:
Napisane przez Bezpretesjonalna Pokaż wiadomość
Jak by ci dziecko molestował jakiś oblech podeszłabyś do niego neutralnie??
I znowu—czy moje podejście definiuje uniwersalną moralność? Jeśli ja czegoś nie chcę, to znaczy, że to jest złe? A jeśli ktoś inny tego chce, to jak ustalić, kto ma rację?
Caudofemoralis jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-12-16, 20:46   #17
b872d78680f891d873273d31baaf276c9d6e57ec_6594a44f1cc14
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2016-09
Wiadomości: 13 579
Dot.: Dowody na istnienie Boga i uniwersalnej moralności

moim zdaniem uniwersalna moralność nie istnieje.
b872d78680f891d873273d31baaf276c9d6e57ec_6594a44f1cc14 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-12-16, 20:57   #18
CringoHype
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2018-05
Wiadomości: 29
Dot.: Dowody na istnienie Boga i uniwersalnej moralności

Generalnie padł jeden sensowny argument z tego dostrojenia, tyle że zbyt ogólnie on jest przedstawiany. Trzeba go rozbić na przypadki "zwykły" i wykorzystujący prawdopodobieństwo warunkowe.
Hipoteza tego, że pierwsze był Bóg, Stwórca jest mocno mniej prawdopodobna niż ta, że Wszechświat powstał jakoś inaczej, bo Bóg jest bardziej skomplikowany.
Natomiast teraz warto rozważyć co dodatkowo wiemy o świecie. Wiemy np, że do życia potrzebna jest substancja w stylu wody i tak się składa, że składa się ona z wodoru i węgla, które są bardzo powszechne. Dalej życiu również bardzo sprzyja powszechność pierwiastka, który jest w stanie stworzyć bardzo wiele różnych molekuł i tutaj znowu węgiel sprawdza się najlepiej. Czyli to wcale nie jest tak, że tylko życie się dostroiło do Wszechświata - Nasz Wszechświat po prostu sprzyja życiu (Wydaje mi się, że równie dobrze substancja typu woda mogłaby być dostępna tylko z ciężkich pierwiastków i życie miałoby lipę). Z tymi stałymi fizycznymi to nie ogarniam temat, ale one też nie są jakieś randomowe. Dodatkowo dochodzi fakt, że matematyka bardzo dobrze opisuje Wszechświat, tak jakby ktoś celowo umożliwił życiu, które ma sprzyjające warunki zaistnienia na ogarnięcie w jaki sposób on działa.
Do tej pory, jeśli uznamy że nieprawdopodobieństwo istnienia Boga w związku z jego skomplikowaniem rekompensuje dostrojenie(możliwe że bym się do tego skłaniał), to mamy 2 równie prawdopodobne hipotezy. No ale nie rozważyłem jeszcze miliona innych kwestii, które wiemy o świecie, z których zdecydowana większość mocno podkopuje hipotezę Boga osobowego.
Przede wszystkim modlitwa nie działa, nie ma żadnych cudów, Bóg w ogóle nie daje znać o swojej obecności. Wszelakie kodeksy religijne się coraz bardziej deaktualizują i przestrzeganie unikalnych zasad danej religii nie daje żadnej mierzalnej korzyści.
Nawet nie chce mi się tego wymieniać, bo tego jest multum...
Więc mimo wszystko, to że nie ma osobowego Boga powinno być oczywiste.
CringoHype jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-12-16, 21:03   #19
Bezpretesjonalna
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2019-12
Wiadomości: 12
Dot.: Dowody na istnienie Boga i uniwersalnej moralności

Cytat:
Napisane przez OldWorldBlues Pokaż wiadomość
Zareagowałaby w zgodzie z własnym systemem wartości; osobiście zakładam, że nie podeszłaby do takiej sytuacji obojętnie. Ale nic nie czyni jej systemu uniwersalnym. Twojego też nie. Uniwersalna na Ziemi jest za to np. grawitacja, bo dotyczy wszystkiego i wszystkich, niezależnie od twoich, moich czy czyichkolwiek poglądów. I nie jest ona ani zła (obiektywnie oceniając zabiła działaniem swojej siły bardzo wysoką liczbę ludzi), ani dobra (mimo że dzięki jej działaniu może w ogóle powstać i rozwijać się życie) – grawitacja po prostu jest i wszystkich obowiązuje w dokładnie ten sam sposób, i na tym polega jej uniwersalizm.
Ale co ty porównujesz ziemie do człowieka?Człowiek jest istota myślącą i to nie ma co porównywać nie wiek w ogóle skąd toi wziąłeś.Masz wątpliwości co do słuszności karanie zabójców?Chciałbyś aby prawo nie karało za zrobienie komuś krzywdy przecież to jest czysty absurd.
Bezpretesjonalna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2019-12-16, 21:04   #20
Dobranka
Wtajemniczenie
 
Avatar Dobranka
 
Zarejestrowany: 2014-11
Wiadomości: 2 502
Dot.: Dowody na istnienie Boga i uniwersalnej moralności

Cytat:
Napisane przez Caudofemoralis Pokaż wiadomość
Ale z perspektywy gwałciciela gwałt jest dobry!
Jesteś pewna? Moim zdaniem jedynym sensownym wytłumaczeniem tego, dlaczego właściwie mamy być dobrzy jest to, że nam się to opłaca. Bo dlaczego ktoś miałby być dobry dla drugiego człowieka? Co to mu daje? W tej sytuacji bardzo sensowna wydaje mi się teoria związana z kulturą New Age (i również z teorią reinkarnacji, z której czerpie inspiracje), że istnieje w świecie prawo fizyczne związane z dobrem, być może tym prawem jest dobro i jeśli zrobi się komuś krzywdę to wpływa to negatywnie na samą osobę, która krzywdzi (co może być analogiczne do wyrzutów sumienia), zmienia się jej tzw. aura, wibracja, obniża energia czy coś takiego (i że ten spadek energii czy wibracji jest niekorzystny dla samej osoby, która krzywdzi), a po śmierci będzie musiała się oczyścić przez przeżycie tego, co ofiara (wiele osób mających tzw. doświadczenia śmierci klinicznej mówiło, że doświadczało cierpienia osób, które skrzywdziło.
__________________
"Gdy byłam małym chłopcem, myślałam, że poznam cię po kawałku chałwy."

Edytowane przez Dobranka
Czas edycji: 2019-12-16 o 21:13
Dobranka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-12-16, 21:07   #21
mariamalaria
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2017-03
Wiadomości: 4 900
Dot.: Dowody na istnienie Boga i uniwersalnej moralności

Cytat:
Napisane przez Pani_Robot Pokaż wiadomość
Zadałam Ci pytanie w innym wątku, ale zmieniłaś nick i już nie odpisałaś. Jesz mięso?
Dla niej mieso, czyli zwierzę, to nie osoba.
mariamalaria jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-12-16, 21:34   #22
Caudofemoralis
Tęczowa Jaszczurka
 
Avatar Caudofemoralis
 
Zarejestrowany: 2016-09
Wiadomości: 1 911
Dot.: Dowody na istnienie Boga i uniwersalnej moralności

Cytat:
Napisane przez CringoHype Pokaż wiadomość
Natomiast teraz warto rozważyć co dodatkowo wiemy o świecie. Wiemy np, że do życia potrzebna jest substancja w stylu wody i tak się składa, że składa się ona z wodoru i węgla, które są bardzo powszechne. Dalej życiu również bardzo sprzyja powszechność pierwiastka, który jest w stanie stworzyć bardzo wiele różnych molekuł i tutaj znowu węgiel sprawdza się najlepiej. Czyli to wcale nie jest tak, że tylko życie się dostroiło do Wszechświata - Nasz Wszechświat po prostu sprzyja życiu (Wydaje mi się, że równie dobrze substancja typu woda mogłaby być dostępna tylko z ciężkich pierwiastków i życie miałoby lipę).
Nasz wszechświat sprzyja życiu takiemu, jakie znamy. W innym wszechświecie mogłoby powstać inne życie, korzystając z innych pierwiastków, z innych właściwości.

Cytat:
Napisane przez CringoHype Pokaż wiadomość
Dodatkowo dochodzi fakt, że matematyka bardzo dobrze opisuje Wszechświat, tak jakby ktoś celowo umożliwił życiu, które ma sprzyjające warunki zaistnienia na ogarnięcie w jaki sposób on działa.
Nie przekonuje mnie to. Odkrycie zasad rządzących rzeczywistością wydaje się być po prostu efektem ubocznym prób przetrwania podejmowanych przez nasz gatunek.


Cytat:
Napisane przez Dobranka Pokaż wiadomość
Jesteś pewna? Moim zdaniem jedynym sensownym wytłumaczeniem tego, dlaczego właściwie mamy być dobrzy jest to, że nam się to opłaca. Bo dlaczego ktoś miałby być dobry dla drugiego człowieka? Co to mu daje?
Daje mu to np. poczucie, że jest dobrym człowiekiem, a nie złym. To jest bardzo ważne dla naszego poczucia własnej wartości. Jeśli od dziecka uczą nas, że pewne zachowania zasługują na podziw, a inne na pogardę, będziemy w dorosłym życiu sami powstrzymywać się przed robieniem tego, co zmusiłoby nas do gardzenia samym sobą. Tylko zauważ, że podział na te zachowania jest arbitralny i zależny od kultury—w jakiejś kulturze mężczyzna, który nigdy nikogo nie zgwałcił, mógłby zasługiwać na pogardę.

Cytat:
Napisane przez Dobranka Pokaż wiadomość
W tej sytuacji bardzo sensowna wydaje mi się teoria związana z kulturą New Age (i również z teorią reinkarnacji, z której czerpie inspiracje), że istnieje w świecie prawo fizyczne związane z dobrem, być może tym prawem jest dobro i jeśli zrobi się komuś krzywdę to wpływa to negatywnie na samą osobę, która krzywdzi (co może być analogiczne do wyrzutów sumienia), zmienia się jej tzw. aura, wibracja, obniża energia czy coś takiego (i że ten spadek energii czy wibracji jest niekorzystny dla samej osoby, która krzywdzi), a po śmierci będzie musiała się oczyścić przez przeżycie tego, co ofiara (wiele osób mających tzw. doświadczenia śmierci klinicznej mówiło, że doświadczało cierpienia osób, które skrzywdziło.
Nie ma żadnych dowodów na istnienie czegoś takiego. To brzmi jak kolejna bajka mająca zniechęcać ludzi do krzywdzenia siebie nawzajem.
Caudofemoralis jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-12-16, 21:37   #23
Pani_Robot
Śnięta Mucha
 
Avatar Pani_Robot
 
Zarejestrowany: 2018-07
Lokalizacja: Z dziury
Wiadomości: 10 797
Dot.: Dowody na istnienie Boga i uniwersalnej moralności

Cytat:
Napisane przez mariamalaria Pokaż wiadomość
Dla niej mieso, czyli zwierzę, to nie osoba.
Ale była mowa o moralności i odbieraniu życia, więc chciałabym, żeby doprecyzowała. Tak pod tego świątecznego karpia w wannie.
__________________
Everyone you meet is fighting a battle inside you know nothing about
Be kind. Always

Wyzwanie Czytelnicze 25 / 34 (26)
Wyzwanie Filmowe
5 / 100
100 książek w 2023 92 / 55

Pani_Robot jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-12-16, 21:51   #24
mariamalaria
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2017-03
Wiadomości: 4 900
Dot.: Dowody na istnienie Boga i uniwersalnej moralności

Cytat:
Napisane przez Caudofemoralis Pokaż wiadomość
Nasz wszechświat sprzyja życiu takiemu, jakie znamy. W innym wszechświecie mogłoby powstać inne życie, korzystając z innych pierwiastków, z innych właściwości.



Nie przekonuje mnie to. Odkrycie zasad rządzących rzeczywistością wydaje się być po prostu efektem ubocznym prób przetrwania podejmowanych przez nasz gatunek.



Daje mu to np. poczucie, że jest dobrym człowiekiem, a nie złym. To jest bardzo ważne dla naszego poczucia własnej wartości. Jeśli od dziecka uczą nas, że pewne zachowania zasługują na podziw, a inne na pogardę, będziemy w dorosłym życiu sami powstrzymywać się przed robieniem tego, co zmusiłoby nas do gardzenia samym sobą. Tylko zauważ, że podział na te zachowania jest arbitralny i zależny od kultury—w jakiejś kulturze mężczyzna, który nigdy nikogo nie zgwałcił, mógłby zasługiwać na pogardę.


Nie ma żadnych dowodów na istnienie czegoś takiego. To brzmi jak kolejna bajka mająca zniechęcać ludzi do krzywdzenia siebie nawzajem.
Istotnie. I sprowadza się do naiwnego i wyswiechtanego hasełka: "karma wraca".

Ale przyznam, że 20 lat temu ten banał też mnie uwodził.
mariamalaria jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-12-16, 21:57   #25
b872d78680f891d873273d31baaf276c9d6e57ec_6594a44f1cc14
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2016-09
Wiadomości: 13 579
Dot.: Dowody na istnienie Boga i uniwersalnej moralności

Cytat:
Napisane przez Caudofemoralis Pokaż wiadomość
w jakiejś kulturze mężczyzna, który nigdy nikogo nie zgwałcił, mógłby zasługiwać na pogardę.
ostatnio oglądałam program o Wikingach. Mordy, gwałty i rabunki.

Nie wiem czy pogardzono nie - gwałcicielami, ale takie zachowania były akceptowane w trakcie wypraw. Ale nie w domu.

Czyli - gwałcenie obcych jest aprobowane.
b872d78680f891d873273d31baaf276c9d6e57ec_6594a44f1cc14 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-12-16, 22:01   #26
Dobranka
Wtajemniczenie
 
Avatar Dobranka
 
Zarejestrowany: 2014-11
Wiadomości: 2 502
Dot.: Dowody na istnienie Boga i uniwersalnej moralności

Cytat:
Napisane przez mariamalaria Pokaż wiadomość
Istotnie. I sprowadza się do naiwnego i wyswiechtanego hasełka: "karma wraca".
Wydaje mi się, że wiele rzeczy, o ile nie wszystko, można sprowadzić do wyświechtanych haseł. Np. Boga nie ma, bo gdzie był Bóg, kiedy było Auschwitz?,
__________________
"Gdy byłam małym chłopcem, myślałam, że poznam cię po kawałku chałwy."
Dobranka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-12-16, 22:09   #27
OldWorldBlues
mad lad
 
Avatar OldWorldBlues
 
Zarejestrowany: 2016-09
Lokalizacja: centre of attention
Wiadomości: 1 763
Dot.: Dowody na istnienie Boga i uniwersalnej moralności

Cytat:
Napisane przez CringoHype Pokaż wiadomość
Czyli to wcale nie jest tak, że tylko życie się dostroiło do Wszechświata - Nasz Wszechświat po prostu sprzyja życiu
Wszechświat jest ogromny, a całe znane nam dotychczas życie okupuje powierzchnię skromnej, błękitnej kropki o średnicy nie większej od 13 000 km, którą to foton pokonuje w czasie ułamka sekundy. Odważna teza z twojej strony, jednak niestety póki co niepotwierdzona chociażby obserwacjami, nie wspominając nawet o statystyce.

(W związku z tematem życia pozaziemskiego, bardzo polecam ten artykuł przyglądający się bliżej sławnemu równaniu Drake'a – klik.)
Cytat:
Napisane przez CringoHype Pokaż wiadomość
Z tymi stałymi fizycznymi to nie ogarniam temat, ale one też nie są jakieś randomowe.
Co masz na myśli? Po czym konkretnie wnioskujesz stopnień losowości stałych fizycznych i dlaczego te obecne w naszym wszechświecie uważasz za mniej prawdopodobne od innych?
Cytat:
Napisane przez CringoHype Pokaż wiadomość
Dodatkowo dochodzi fakt, że matematyka bardzo dobrze opisuje Wszechświat, tak jakby ktoś celowo umożliwił życiu, które ma sprzyjające warunki zaistnienia na ogarnięcie w jaki sposób on działa.
Matematyka to język, sposób opisania i ścisłego skatalogowania otaczającego świata, specjalnie skonstruowany do bycia zrozumianym przez swoich architektów. Rzeczywiście piękny wynalazek, ale zawdzięczamy go skomplikowanej strukturze ludzkiego mózgu, a nie dostępności i otwartości wszechświata na ludzką intuicję i sposób myślenia.

Bawiąc się w matematykę, to my dostosowujemy się do reguł natury, nie na odwrót; dlatego chociażby dzieci w podstawówce nie rozwiązują równań Schrodingera, i tak wiele osób ma z tym przedmiotem duże problemy.
Cytat:
Napisane przez Bezpretesjonalna Pokaż wiadomość
Ale co ty porównujesz ziemie do człowieka?
Porównuję uniwersalizm do jego braku.
Cytat:
Napisane przez Bezpretesjonalna Pokaż wiadomość
Człowiek jest istota myślącą (...)
No, różnie z tym bywa.
Cytat:
Napisane przez Bezpretesjonalna Pokaż wiadomość
Masz wątpliwości co do słuszności karanie zabójców?Chciałbyś aby prawo nie karało za zrobienie komuś krzywdy przecież to jest czysty absurd.
Wskaż mi proszę gdzie tak napisałem. Jestem zdania Caudo – brak uniwersalnej moralności nie wyklucza prawa karnego, którego celem może być rozwój technologiczno-społeczny naszej cywilizacji. Ja wręcz takiego prawa chcę i nie wyobrażam sobie popierać żadnego innego.
__________________
IF YOU WISH TO MAKE AN APPLE PIE FROM SCRATCH,
YOU MUST FIRST INVENT THE UNIVERSE
OldWorldBlues jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-12-16, 22:30   #28
Bezpretesjonalna
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2019-12
Wiadomości: 12
Dot.: Dowody na istnienie Boga i uniwersalnej moralności

Cytat:
Napisane przez Pani_Robot Pokaż wiadomość
Ale była mowa o moralności i odbieraniu życia, więc chciałabym, żeby doprecyzowała. Tak pod tego świątecznego karpia w wannie.
Zwierze nie ma takiej wartości jak człowiek dla mnie!Masz z tym problem?
Bezpretesjonalna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-12-16, 22:48   #29
mariamalaria
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2017-03
Wiadomości: 4 900
Dot.: Dowody na istnienie Boga i uniwersalnej moralności

Cytat:
Napisane przez Bezpretesjonalna Pokaż wiadomość
Zwierze nie ma takiej wartości jak człowiek dla mnie!Masz z tym problem?
Dla mnie moje zwierzę ma większą wartość niż każdy obcy mi człowiek i większość znajomych ludzi. Niewielka grupka jest wyżej niż mój kot czy pies.
mariamalaria jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-12-16, 22:51   #30
Dobranka
Wtajemniczenie
 
Avatar Dobranka
 
Zarejestrowany: 2014-11
Wiadomości: 2 502
Dot.: Dowody na istnienie Boga i uniwersalnej moralności

Cytat:
Napisane przez Bezpretesjonalna Pokaż wiadomość
Zwierze nie ma takiej wartości jak człowiek dla mnie!
Ale człowiek to też zwierzę.
__________________
"Gdy byłam małym chłopcem, myślałam, że poznam cię po kawałku chałwy."
Dobranka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Forum plotkowe


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2020-09-25 12:39:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 03:49.