Ryż- jakieś wariacje?? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Hobby > Kuchnia - moje gotowanie

Notka

Kuchnia - moje gotowanie Forum dla osób, które kochają gotować. W kuchnia - moje gotowanie dzielimy się wiedzą jak przyrządzić najlepsze na świecie potrawy, ciasta i desery.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2007-01-02, 18:59   #1
dioda87
Zadomowienie
 
Avatar dioda87
 
Zarejestrowany: 2006-03
Lokalizacja: Poznań / Skwierzyna
Wiadomości: 1 273
GG do dioda87

Ryż- jakieś wariacje??


Uwielbiam ryż.... ale nie mam pomysłów jak urozmaicić ten dodatek do obiadów. Macie jakieś własne sprawdzone przepisy?
__________________
Nie chcę się skarżyć na swój los,
Nie proszę więcej niż dać możesz
I ciągle mam nadzieję, że,
Że chyba wiesz co robisz Boże?




Moje butelki i inne pierdołki
Moje karteczki
dioda87 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-01-02, 19:36   #2
mango bzik
Zadomowienie
 
Avatar mango bzik
 
Zarejestrowany: 2006-02
Wiadomości: 1 609
Dot.: Ryż- jakieś wariacje??

Trudno to moze nazwac przepisem...Jednak napisze
Ryz ugotowany w solonej wodzie jeszcze goracy polewam jogurtem wlasnie wyjetym z lodowki i dodaje troche dzemu o smaku dowolnym. Moze to tez byc slodka smietana w ilosci rozsadnej i owoce sezonowe.

Czasami do gotujacego sie ryzu dodaje kurkumy,nadaje mu zolty kolor,intensywny w zaleznosci od ilosci Dodaje tez aromatu,na smak raczej nie wplywa.Pasuje bardziej do mies.
mango bzik jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-01-02, 19:49   #3
parapet
Zadomowienie
 
Avatar parapet
 
Zarejestrowany: 2006-04
Wiadomości: 1 719
Dot.: Ryż- jakieś wariacje??

ugotowany i zahartowany ryż wrzucasz na patelnię z rozpuszczoną łyżka masła. posypujesz obficie curry, odrobinką papryki i pieprzem. mieszasz tak, żeby całość była żółta.

bardzo dobry do dań typu gyros, sharoama z sosem czosnkowym
parapet jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-01-02, 20:00   #4
mango bzik
Zadomowienie
 
Avatar mango bzik
 
Zarejestrowany: 2006-02
Wiadomości: 1 609
Dot.: Ryż- jakieś wariacje??

Jeszcze takie cos z kalendarza 365 porad Gozdzikowej ;
"Ryz nie rozgotuje sie i zachowa sniezna biel,jezeli dodamy do wody kilka kropel soku z cytryny lub pare krysztalkow kwasku cytrynowego"
Tego jednak nie testowalam.
mango bzik jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-01-02, 20:39   #5
buziaczek82
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2004-05
Lokalizacja: mazowieckie
Wiadomości: 247
Dot.: Ryż- jakieś wariacje??

Nie lubie ziemniaków dlatego często do obiadu podaję ryż podsmażony na dużej łyżce masła,do tego wegeta i dużo koperku.
buziaczek82 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-01-02, 21:42   #6
dioda87
Zadomowienie
 
Avatar dioda87
 
Zarejestrowany: 2006-03
Lokalizacja: Poznań / Skwierzyna
Wiadomości: 1 273
GG do dioda87
Dot.: Ryż- jakieś wariacje??

Ja ostatnio jadam tylko ryż bo jestem na studiach i ugotowanie go zajmuje mi mniej czasu niuż obieranie i gotowanie ziemniaków. A tak codziennie jeść to samo to troszke nudno. Dzięki za przepisy Jutro coś upichcę
__________________
Nie chcę się skarżyć na swój los,
Nie proszę więcej niż dać możesz
I ciągle mam nadzieję, że,
Że chyba wiesz co robisz Boże?




Moje butelki i inne pierdołki
Moje karteczki
dioda87 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-01-02, 22:35   #7
rzastin
Zakorzenienie
 
Avatar rzastin
 
Zarejestrowany: 2004-07
Wiadomości: 3 478
Dot.: Ryż- jakieś wariacje??

Cytat:
Napisane przez dioda87 Pokaż wiadomość
Ja ostatnio jadam tylko ryż bo jestem na studiach i ugotowanie go zajmuje mi mniej czasu niuż obieranie i gotowanie ziemniaków. A tak codziennie jeść to samo to troszke nudno. Dzięki za przepisy Jutro coś upichcę
Mam ten sam problem- nie chce mi się obierać ziemniaków.
Ja do ryżu dorzucam łyżkę smietany lub jogurtu, dodaję odrobinę czosnku. Dobry jest ryz z curry albo robiony jak na risotto.

Ps: Kuskus zrobisz jeszcze szybciej, ja zalewam wrzątkiem i czekam, aż naciągnie wody- to wersja dla wiecznie zapracowanych albo leniuchów
__________________


Edytowane przez rzastin
Czas edycji: 2007-01-03 o 22:39
rzastin jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2007-01-03, 08:19   #8
Seona
Zakorzenienie
 
Avatar Seona
 
Zarejestrowany: 2005-03
Lokalizacja: Rzeszów
Wiadomości: 10 537
Dot.: Ryż- jakieś wariacje??

Też uwielbiam ryż i podaje kilka pysznych sprawdzonych przepisów

- sałatka- (proporcje dowolne, dodawać czegoś mniej lub więcej- ryż ugotować na sypko i przestudzić, dodać wędzoną rybę obraną z ości, odsączoną kukurydzę, kiszonego ogórka, trochę cebuli, majonezu, sól i peprz do smaku

robię ją baaardzo często na piątek do śniadania i na Święta,

- danie na ciepło (bardzo szybkie- na niezapowiedzianych gości, albo głodnych studentów) , też proporcje dowolne- mięso mielone podsmażyć na oleju z ulubionymi przyprawami, dodać kukurydzę, groszek, fasolkę czerwoną lub białą z puszki Z ZALEWĄ (lub można samą kukurydzę lub samą fasolkę itd), dodać łyżeczkę przecieru pomidorowego, dodać ryż ugotowany na sypko (lub makaron- też wychodzi pyszne) no i pomieszać żeby się połączyło.
Można dodawać co się chce, np.: pieczarki podsmażone lub paprykę itd.

Robię to danie zawsze gdy mam niezapowiedzianych gości i na imprezy. Faaajnie tak meksykańsko wygląda.

Przepis pochodzi ze strony Wielkiego Żarcia i nazywa się Pappa Moni http://www.gotowanie.wkl.pl/przepis11767.html

- ryż z jabłkami- kroimi jabłka, wrzucamy na patelnie, zalewamy wodą, dodajemy cukru i cynamonu, gotujemy aż zrobi sie takie gęstesze i jabłka się zmniejszą i kładziemy na ugotowany ryż Ryż gotujemy bez soli!!!

Chyba więcej nie pamiętam, jak sobie przypomnę to napiszę
__________________

Ślub
Pati
Lili

Edytowane przez Seona
Czas edycji: 2007-01-03 o 08:27 Powód: dopisek:)
Seona jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-01-04, 11:01   #9
gothika
Zakorzenienie
 
Avatar gothika
 
Zarejestrowany: 2006-01
Wiadomości: 9 553
GG do gothika
Dot.: Ryż- jakieś wariacje??

ja tez uwielbiam ryż i robię z niego:

sałatkę - ryz na sypko, tuńczyk w oleju, papryka, cebula, pomidory, ogórek konserwowy, jajka na twardo - ja ja uwielbiam

danie na obiad: pierś kroję na kawałki, obsypuje przyprawami, smażę, ryż gotuje na sypko, gotuję w wodzie warzywa (takie z torebki, najlepsze Warzywa na patelnie), wszystko mieszam

Placki z ryżu
Gotuję ryż, do ugotowanego dodaję czosnek, jajko całe, ser tarty i co jeszcze chcecie, mieszam, formuje kotlety i smażę
gothika jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-01-04, 11:21   #10
aprzybyla
Wtajemniczenie
 
Avatar aprzybyla
 
Zarejestrowany: 2005-09
Lokalizacja: Zagłębie
Wiadomości: 2 171
GG do aprzybyla
Dot.: Ryż- jakieś wariacje??

Super pomysły
Czasem gdy zostanie mi troszke ugotowanego na obiad ryzu - a mam smaka by coś zjeść - to wrzucam ryż do iski z ciepłym lekiem i mocno wszystko cukruje - Mniamuśna zupa mleczna
__________________
Żonka
niespokojny duch... nielubiący nudy... teraz poświęcony rodzinie
BTW mów mi Agnieszka
aprzybyla jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-01-04, 12:36   #11
lullaby22
Zakorzenienie
 
Avatar lullaby22
 
Zarejestrowany: 2005-09
Wiadomości: 8 405
Dot.: Ryż- jakieś wariacje??

Cytat:
Napisane przez aprzybyla Pokaż wiadomość
Super pomysły
Czasem gdy zostanie mi troszke ugotowanego na obiad ryzu - a mam smaka by coś zjeść - to wrzucam ryż do iski z ciepłym lekiem i mocno wszystko cukruje - Mniamuśna zupa mleczna

Jeszcze lepsze kiedy się ten ryż w mleku pogotuje
lullaby22 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2007-01-04, 12:53   #12
ta-monia
Raczkowanie
 
Avatar ta-monia
 
Zarejestrowany: 2006-10
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 360
Dot.: Ryż- jakieś wariacje??

Ja co prawda przekłądam nad ryż kaszę gryczają, owsiankę i makaron razowy, ale zawsze lubiłam ryż w dwóch wersjach:
  1. polany koktajlem truskawkowym (truskawki zmiksowane z kefirkiem/jogurtem+ cukier do smaku)
  2. zapiekany z jabłkami (paczkę ryżu przekładać w garnku warstwami startych jabłek z dodatkiem cukru i cynamonu)- zapiekam w ok.180 przez 45min-1h (bo to różnie bywa u mnie)
__________________
taka z uśmiechem

a w mojej kuchni pachnie dziś... http://zesmakiem.blox.pl/html
ta-monia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-01-04, 13:13   #13
lullaby22
Zakorzenienie
 
Avatar lullaby22
 
Zarejestrowany: 2005-09
Wiadomości: 8 405
Dot.: Ryż- jakieś wariacje??

Moniu, ja też jestem wielką amatorką kasz wszelakich, płatków owsianych i makaronu razowego, ostatnio gotowałam na mleku ryż naturalny brązowy i było to całkiem, całkiem chociaż nie robi się taka apetyczna, kleista papka, jak w przypadku ryżu białego.
lullaby22 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-01-04, 14:05   #14
koperniczka
Przyczajenie
 
Avatar koperniczka
 
Zarejestrowany: 2006-05
Wiadomości: 21
Dot.: Ryż- jakieś wariacje??

Aby "wzbogacić" wygląd ryżu podawanego do jakiegoś mięska, często mieszam go z ugotowaną mrożonką - sałatka jarzynoweą. Aż ślinka cieknie na widok takiego kolorowego ryżu z warzywami
koperniczka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-01-04, 14:52   #15
IlonaP
Zakorzenienie
 
Avatar IlonaP
 
Zarejestrowany: 2005-12
Wiadomości: 8 465
Dot.: Ryż- jakieś wariacje??

A ja najbardziej chyba lubię ugotowany w mleku z wanilią ryż wymieszany z żółtkiem, przełożony rozpróżonymi jabłkami zapieczony pod pianą z cukrem, można dodać rodzynki lub inne suszone owoce do jabłek.
__________________
IlonaP jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-01-04, 17:32   #16
Ludowa
Zakorzenienie
 
Avatar Ludowa
 
Zarejestrowany: 2006-12
Wiadomości: 6 740
Dot.: Ryż- jakieś wariacje??

Cytat:
Napisane przez Seona Pokaż wiadomość

- ryż z jabłkami- kroimi jabłka, wrzucamy na patelnie, zalewamy wodą, dodajemy cukru i cynamonu, gotujemy aż zrobi sie takie gęstesze i jabłka się zmniejszą i kładziemy na ugotowany ryż Ryż gotujemy bez soli!!!

Chyba więcej nie pamiętam, jak sobie przypomnę to napiszę
To brzmi bosko Mam świra na punkcie cynamonu
__________________

Ludowa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-01-04, 19:53   #17
dioda87
Zadomowienie
 
Avatar dioda87
 
Zarejestrowany: 2006-03
Lokalizacja: Poznań / Skwierzyna
Wiadomości: 1 273
GG do dioda87
Dot.: Ryż- jakieś wariacje??

Wczoraj zrobiłam sobie ten ryż z przyprawą curry i był wspaniały!! Palce lizać
__________________
Nie chcę się skarżyć na swój los,
Nie proszę więcej niż dać możesz
I ciągle mam nadzieję, że,
Że chyba wiesz co robisz Boże?




Moje butelki i inne pierdołki
Moje karteczki
dioda87 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-01-05, 06:50   #18
ta-monia
Raczkowanie
 
Avatar ta-monia
 
Zarejestrowany: 2006-10
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 360
Dot.: Ryż- jakieś wariacje??

Cytat:
Napisane przez lullaby22 Pokaż wiadomość
Moniu, ja też jestem wielką amatorką kasz wszelakich, płatków owsianych i makaronu razowego, ostatnio gotowałam na mleku ryż naturalny brązowy i było to całkiem, całkiem chociaż nie robi się taka apetyczna, kleista papka, jak w przypadku ryżu białego.
Ja miałam chrapkę na ryż dziki (nie wiem czy to to samo co brązowy...chyba nie...), ale wystraszyła mnie troszkę cena. Ale jak już gotuję to wolę taki z 0% cholesterolu od zwykłego białego, bo ja z kolei lubię nierozciapkany chypa, ze na bolący brzuszek
__________________
taka z uśmiechem

a w mojej kuchni pachnie dziś... http://zesmakiem.blox.pl/html
ta-monia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-01-05, 07:06   #19
tornado
Zadomowienie
 
Avatar tornado
 
Zarejestrowany: 2005-09
Wiadomości: 1 135
Dot.: Ryż- jakieś wariacje??

Ja ostatnio jadłam ryż gotowany w wodzie i mleku kokosowym (1 puszka). Znakomicie smakował z białą rybą.
tornado jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2007-01-05, 07:35   #20
^olka^
Rozeznanie
 
Avatar ^olka^
 
Zarejestrowany: 2006-01
Lokalizacja: Płock
Wiadomości: 528
Dot.: Ryż- jakieś wariacje??

jeśli chodzi o ryż to uwielbiam risotto pomidorowe
^olka^ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-01-05, 08:55   #21
IlonaP
Zakorzenienie
 
Avatar IlonaP
 
Zarejestrowany: 2005-12
Wiadomości: 8 465
Dot.: Ryż- jakieś wariacje??

Cytat:
Napisane przez ta-monia Pokaż wiadomość
Ja miałam chrapkę na ryż dziki (nie wiem czy to to samo co brązowy...chyba nie...), ale wystraszyła mnie troszkę cena. Ale jak już gotuję to wolę taki z 0% cholesterolu od zwykłego białego, bo ja z kolei lubię nierozciapkany chypa, ze na bolący brzuszek
Nie, to nie to samo, ale warto spróbować - ja np bardzo go lubię. Gotuje się znacznie dłużej niż normalny, ...i trochę zajeżdża jakby bagienkiem ale w trakcie jedzenia nie czuć. I jest dość wydajny. A tak w ogóle to wcale nie jest ryż tylko trawa wodna.
__________________
IlonaP jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-01-07, 17:56   #22
nika15126
Przyczajenie
 
Avatar nika15126
 
Zarejestrowany: 2006-12
Wiadomości: 18
GG do nika15126
Dot.: Ryż- jakieś wariacje??

a ja poecam takie danko rowniez na szybko bo maturzysci tez nie maja zbyt wiele czasu :P a wiec ryz gotujemy potem wsypujemy na patelke dodajemy curry i zasmazamy do tego szykujemy sojowe kotleciki nawet moga byc bez panierki oraz zeby bylo bardziej smacznie i barwnie to do tego brokulki luba fasolka z odrobina bulki tartej o oo albo marchewka gotowana w sosie beszamelowym mniamm polecam
__________________
KASIEK


zapraszam

https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=166847
nika15126 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-01-07, 17:59   #23
nika15126
Przyczajenie
 
Avatar nika15126
 
Zarejestrowany: 2006-12
Wiadomości: 18
GG do nika15126
Dot.: Ryż- jakieś wariacje??

Seona dzieki za przepis danie na goraco z tym przecierem pomidorowym pychotkaaa zreszta jestem ogromnym wielbicielem ryzu i wszystkiego co z nim zwiazane :d pozdrawiam wszystkie serdecznie !!
__________________
KASIEK


zapraszam

https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=166847
nika15126 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-01-07, 18:35   #24
Seona
Zakorzenienie
 
Avatar Seona
 
Zarejestrowany: 2005-03
Lokalizacja: Rzeszów
Wiadomości: 10 537
Dot.: Ryż- jakieś wariacje??

Cytat:
Napisane przez nika15126 Pokaż wiadomość
Seona dzieki za przepis danie na goraco z tym przecierem pomidorowym pychotkaaa
To super, cieszę się, że smakowało ja też je właśnie pochłonęłam
__________________

Ślub
Pati
Lili
Seona jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-01-07, 19:10   #25
lullaby22
Zakorzenienie
 
Avatar lullaby22
 
Zarejestrowany: 2005-09
Wiadomości: 8 405
Dot.: Ryż- jakieś wariacje??

Cytat:
Napisane przez IlonaP Pokaż wiadomość
Nie, to nie to samo, ale warto spróbować - ja np bardzo go lubię. Gotuje się znacznie dłużej niż normalny, ...i trochę zajeżdża jakby bagienkiem ale w trakcie jedzenia nie czuć. I jest dość wydajny. A tak w ogóle to wcale nie jest ryż tylko trawa wodna.


Ja pisałam o brązowym, który także nieco dłużej się gotuje (choć nie tak długo jak dziki) i ma delikatny brązowy kolor i orzechowy posmak. Ja bardzo go lubię
lullaby22 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-01-07, 20:20   #26
Apiska
Zakorzenienie
 
Avatar Apiska
 
Zarejestrowany: 2005-06
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 6 501
Dot.: Ryż- jakieś wariacje??

ja zajadam sie bedac na studiach ryż ugotowany z carry i duszona marcheweczka pyyysznosci
__________________
Razem: 08.08.2009r
Zaręczyny
: 06.03.2011r
Ślub
: 28.09.2013r


41/40
Apiska jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-09-23, 18:08   #27
Audacieux
Wtajemniczenie
 
Avatar Audacieux
 
Zarejestrowany: 2006-01
Lokalizacja: Łysa Góra!
Wiadomości: 2 485
Dot.: Ryż- jakieś wariacje??

podnoszę,
co jeszcze robicie z ryżu?
Jak najlepiej przyrządzić mięsko do ryżu?
__________________

Audacieux jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-09-23, 19:52   #28
Lemirka
Zakorzenienie
 
Avatar Lemirka
 
Zarejestrowany: 2008-06
Lokalizacja: miasto na W
Wiadomości: 4 991
Dot.: Ryż- jakieś wariacje??

Ja najczęściej robię ryż z pomidorami.

Na patelni podsmażam cebulkę i czosnek, ryż gotuję na półtwardo, wrzucam na patelnie dodaję przyprawy jak lubię ( a ja lubię na ostro). Wlewam szklankę bulionu i gotuję chwilkę, aż ryż naciągnie i trochę wyparuje. Potem dodaję pomidory z puszki, mieszam i chwilę gotuję. Przed samym podaniem dodaję starty ser.

Pychotka, aż mi się zachciało
Lemirka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-09-23, 20:21   #29
iga25
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2008-05
Wiadomości: 322
GG do iga25
Dot.: Ryż- jakieś wariacje??

Podziele się z wami z przepisami z " Kolekcja dobrej kuchni"...Może akurat coś wybierzecie

RYŻ PO MEKSYKAŃSKU
4 pomidory, 1 cebula, 3 ząbki czosnku, 1/2 szklanki ryżu, 20 dag mięsa wołowego, 1/2 czerwonej papryki, 1 puszka czerwonej fasoli, 1 puszka kukurydzy, szczypiorek, 3 łyżki oleju, 1 szklanka wody, sól, pieprz.
Pomidory sparzyć w niewielkim naczyniu z gorącą wodą. Obrać je ze skórki. Dodać obrane ząbki czosnku i cebulę. Starannie zmiksować wszystkie składniki tak, aby powstała z nich jednolita, gładka masa o zawiesistej konsystencji. Ryż moczyć godzinę w zimnej wodzie, odcedzić i przesmażyć na oleju, aż zrobi się szklisty. Do ryżu dodać zmiksowane pomidory, cebulę i czosnek oraz szklankę wody. Dusić pod przykryciem, aż do całkowitego wchłonięcia wody. Mięso pokroić w cienkie paski, paprykę w kostkę, fasolę i kukurydzę odcedzić. Wszystkie składniki dodać do ryżu. Gotować 15 min. doprawić solą i pieprzem, posypać posiekanym szczypiorkiem. Podawać na gorąco jako samodzielne danie.

RISOTTO PIECZARKOWE
2 cebule, 2 torebki ryżu, 1 szklanka bulionu (może być z kostki), 40 dag pieczarek, 10 dag boczku wędzonego, 4 pomidory, 3 łyżki oleju, 1/2 pęczka natki pietruszki.
Ryż ugotować w osolonej wodzie do miękkości. Pieczarki umyć, obrać i pokroić. Cebulę obrać, posiekać i zeszklić na oleju. Następ. dodać pieczarki, posolić i uduśić, dolewając trochę bulionu. Pomidory zanurzyć we wrzątku, zdjąć skórkę i pokroić w drobną kostkę. Boczek pokroić w kostkę i podsmażyć, by tłuszcz się wytopił. Pomidory i boczek wymieszać z pieczarkami, wlać pozostały bulion i zagotować. Natkę opłukać i posiekać. Gorący ryż wymieszać z pieczarkami i posypać natką pietruszki.
RADA: Do risotta najbardziej odpowiedni jest (nie sklejający się) ryż długoziarnisty.

RYŻ Z WARZYWAMI I SOSEM CURRY
25 dag ryżu, 1 pęczek włoszczyzny, 20 dag marchwi, 3 dag margaryny, 650 ml wywaru mięsnego, 3 dag tłuszczu do smażenia, 2 łyżki curry, 15 dag szynki, 20 dag sera topionego, 2 łyżki posiekanego koperku i szczypiorku, 2 łyżki posiekanej natki pietruszki, sól, pieprz.
W naczyniu rozgrzać margarynę i na niej zeszklić ryż. Następn. zalać wywarem i dusić pod przykryciem około 20 min. W tym czasie obrać warzywa, dokładnie umyć. Pokroić włoszczyznę w kostkę, a marchew w słupki. Wszystkie warzywa zeszklić na tłuszczu da smażenia, a następ. całość dusić około 5 min. Ryż doprawić do smaku solą, pieprzem i curry. Jak będzie już miękki i wchłonie niemal cały wywar, dodać do niego posiekany koperek, szczypiorek i ser topiony. Pokroić szynkę w plasterki i razem z duszonymi warzywami dodać do ryżu, wymieszać. Przed podaniem posypać natką pietruszki.
RADA: Ser topiony można zastąpić kawałkami podeschniętego żółtego sera, roztopionymi w niewielkiej ilości gorącego mleka.

RYŻ Z POMIDORAMI I CZOSNKIEM
20 dag ryżu, sól, 2 cebule, 2 ząbki czosnku, 1 mały por, 4 mięsiste pomidory, 2 łyżki oleju, 1 mała puszka koncentratu pomidor., 1/2 szklanki wywaru z jarzyn, 1 łyżeczka papryki w proszku, 2 łyżki siekanej natki pietruszki.
Dokładnie umyć ryż i gotować w 2 litrach osolonej wody przez 40 min.. po czym zahartować zimną wodą i osączyć. Obraną cebulę i czosnek drobno posiekać. Umyty por pokroić na plasterki. Sparzyć i obrać ze skórki pomidory, przekroić na pół, usunąć nasiona i twarde rdzenie, pokroić w kostkę. Rozgrzać olej w dużym garnku, podsmażyć najpierw cebulę i czosnek, a następnie dodać por, mieszając podsmażyć. Dodać koncentrant pomidor. i pokrojone pomidory. Wlać wywar z jarzyn i dokładnie wymieszać. Ryż wymieszać w garnku z sosem pomidorowym, doprawić 1/2 łyżeczki soli i papryką. Gotować pod przykryciem na bardzo małym ogniu przez 10 min. Przed podaniem posypać natką pietruszki.
RADA: Do ryżu można podać zieloną sałatę.
C.D.N.
iga25 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-09-24, 08:51   #30
Agat123
Raczkowanie
 
Avatar Agat123
 
Zarejestrowany: 2008-05
Wiadomości: 404
GG do Agat123
Dot.: Ryż- jakieś wariacje??

uwielbiam ryż na mleku a ponieważ pije bardzo dużo mleka to mogłabym go jeść codziennie.

Natomiast do mięsa podaję ryż z warzywami curry i kurkumą. Na patelnię troszkę oliwy 1 kubek ryżu podsmażam krótko i zalewam 2 kubkami bulionu z kostki dosypuje pół opakowania warzyw w paski (mrożonka) trochę curry i kurkumy mieszam i przykrywam!!! Zostawiam na średnim ogniu na ok 20 min. Nie wolno mieszać bo zrobi się papa. Podaje go z piersią kurczaka na różne sposoby.
Agat123 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Kuchnia - moje gotowanie


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 04:16.