Stypendium socjalne - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Szkoła i edukacja

Notka

Szkoła i edukacja Szkoła i edukacja, to forum dla osób, które chcą się uczyć. Tu dowiesz się wszystkiego o szkołach, uczelniach, kursach. Na forum NIE odrabiamy prac domowych!

Zamknij wątek
 
Narzędzia
Stary 2012-07-14, 11:08   #1
chwast
Zakorzenienie
 
Avatar chwast
 
Zarejestrowany: 2010-11
Wiadomości: 24 370

Stypendium socjalne


Witam piszę bo może ktoś się orientuje, a cały czas zaprząta mi to głowę. Otóż tak, teraz jestem zameldowana u matki więc stypendium socjalne uczelnia przydzieli mi bez problemu.
Co jeśli np w grudniu wynajmę mieszkanie i będę utrzymywać się sama, bez niczyjej pomocy za np 1200 zł miesięcznie? Wiadomo jeśli miałabym płacić na studia 500 zł miesięcznie i 600 zł na mieszkanie to nic nie zostaje mi na wyżycie, czy jest coś takiego jak stypendium dla osoby samodzielnie gospodarującej?
chwast jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2012-07-14, 11:57   #2
ville
Zakorzenienie
 
Avatar ville
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 9 451
Dot.: Stypendium socjalne

Przede wszystkim: wszystko zależy od uczelni, na której studiujesz/będziesz studiować. Moja szkoła przelicza stypendium z dochodów osób najbliższych, nieważne, czy są zameldowane w tym samym miejscu, co ja. Na moim uniwerku liczą się do stypendium dochody: moje, rodziców i rodzeństwa - niezależnie od miejsca zameldowania.

Nie ma, przynajmniej na mojej uczelni, czegoś takiego jak stypendium dla osób utrzymujących się samodzielnie. W takim przypadku, gdy składasz rozliczenie dochodów samodzielnie, liczy się jedynie Twój dochód, więc jeżeli osiągasz go na poziomie 1200 zł, to stypendium nie dostaniesz, bo stawki są do 782 zł obecnie.

Tutaj też wchodzi sprawa bardziej skomplikowana, że stypendium liczy się za ubiegły rok (czyli w 2012 rozliczany jest rok 2011), gdzie miałaś dochody matki; nie wiem, czy na Twojej uczelni podciągnąć to byłoby można pod "dochód utracony" (gdyż utrzymywałabyś się sama, więc dochód rodzica utraciłaś). Te przeliczniki są dość skomplikowane, więc najlepiej będzie, gdy napiszesz maila do koordynatora ds pomocy materialnej ze swoim pytaniem, on powinien się w tym najlepiej orientować.

Ale podsumowując i odpowiadając na Twoje pytanie: nie ma takiego rodzaju stypendium - u mnie na uczelni przynajmniej.
ville jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2012-07-14, 14:11   #3
viva91
na przekór do celu
 
Avatar viva91
 
Zarejestrowany: 2010-05
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 39 095
Dot.: Stypendium socjalne

wiem, że było coś takiego jak stypendium dla studentów samodzielnych finansowo. ale gdzie było i czy nadal jest - nie wiem.
__________________
viva91 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2012-07-14, 14:31   #4
chellow
Raczkowanie
 
Avatar chellow
 
Zarejestrowany: 2009-09
Lokalizacja: Białystok
Wiadomości: 126
Dot.: Stypendium socjalne

tak ale właśnie za studenta samodzielnego finansowo uznaje się osobę, która zarabia ponad 700 zł z groszami bardzo możliwe, że właśnie 782. Nie pamiętam dokładnie . To absurd.
chellow jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2012-07-14, 14:40   #5
21kasia21
Work, work, work
 
Avatar 21kasia21
 
Zarejestrowany: 2010-05
Wiadomości: 3 247
Dot.: Stypendium socjalne

Całe stypendium socjalne działa zgodnie z ustawą, której część wklejam poniżej i nie jest to wymysł uczelni, ale ustawa, która wszystkie uczelnie obowiązuje.

Dla mnie w tym jest wiele nieścisłości, bo mimo że od 3 lat nie mieszkam z rodzicami, ba mieszkają oni 100km ode mnie, jakoś utrzymuję się sama z mężem, dochody mamy niewielkie, ale i tak do 26r.ż brane są dochody rodziców studenta Nic nie można zrobić, bo tak mówi ustawa. Miałam tak rok temu i dwa lata, gdy ubiegałm się o styp. socjalne, niby od ub roku w październiku bym się załapała, ale okazało się, że wchodzą nowe wytyczne, zmienia się styp. naukowe na styp. rektora itd.. i znów kicha.

I oczywiście dochody trzeba poświadczyć zaświadczeniem o dochodach ze skarbówki.

Cytat:
Prawo do ubiegania się o stypendium socjalne maja studenci, których miesięczny dochód netto na jednego członka rodziny nie przekracza kwoty 782,00 zł. Stypendia te przyznawane są na rok akademicki lub semestr na podstawie złożonego wniosku.

Przeciętny miesięczny dochód przypadający na osobę w rodzinie studenta ustala się na podstawie oświadczenia studenta zawartego we wniosku stypendialnym, o liczbie członków rodziny, do której, w zależności od sytuacji osobistej studenta, zalicza się:
-studenta,
-małżonka studenta, a także będące na utrzymaniu studenta lub jego
-małżonka dzieci niepełnoletnie, dzieci pobierające naukę do 26 roku życia, a jeżeli 26 rok życia przypada w ostatnim roku studiów, do ich ukończenia, oraz dzieci niepełnosprawne bez względu na wiek,
rodziców, opiekunów prawnych, opiekunów faktycznych studenta i będące na ich utrzymaniu dzieci niepełnoletnie, dzieci pobierające naukę do 26 roku życia, a jeżeli 26 rok życia przypada w ostatnim roku studiów, do ich ukończenia, oraz dzieci niepełnosprawne bez względu na wiek.

Ustalając dochód na osobę w rodzinie studenta nie uwzględnia się osób wskazanych w pkt. 1c , jeżeli student lub jego współmałżonek, względnie oboje są samodzielni finansowo.

Studenta uznaje się za osobę samodzielną finansowo, jeżeli on lub jego małżonek spełnia łącznie następujące warunki
-posiadał stale źródło dochodów w ostatnim roku podatkowym,
-posiada stałe źródło dochodów w roku bieżącym,
-jego miesięczny dochód w okresach, o których mowa w pkt 1) i 2) nie jest mniejszy niż 1,30 kwoty sum określonych w art. 5 ust. 1 i art. 6 ust. 2 pkt 3) ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych. (739,7 zł miesiecznie)
-nie złożył oświadczenia o prowadzeniu wspólnego gospodarstwa domowego z rodzicami lub jednym z nich.

Stałe źródło dochodów oznacza nieprzerwane źródło dochodu otrzymywane z:
-umowy o pracę, cyklicznie zawieranych umów zleceń
-działalności gospodarczej lub rolnej
-renty po zmarłym rodzicu, renty inwalidzkiej
__________________
"...są w życiu chwile, w których trzeba podjąć ryzyko i dać się ponieść szaleństwu."
mikroREKLAMA
*** Szukasz oryginalnego prezentu na ślub, urodziny, rocznicę, komunię albo chrzciny? ***
Projektowanie i realizacja indywidualnych zamówień: prezentów rocznicowych, podziękowań dla gości, figurek na tort, kolczyków, magnesów itp.

Ta reklama pokazywana jest pod 3 247 postami tego użytkownika na forum. Jak założyć taką reklamę? (klik!)
21kasia21 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2012-07-14, 14:49   #6
viva91
na przekór do celu
 
Avatar viva91
 
Zarejestrowany: 2010-05
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 39 095
Dot.: Stypendium socjalne

Cytat:
Napisane przez 21kasia21 Pokaż wiadomość
Dla mnie w tym jest wiele nieścisłości, bo mimo że od 3 lat nie mieszkam z rodzicami, ba mieszkają oni 100km ode mnie, jakoś utrzymuję się sama z mężem, dochody mamy niewielkie, ale i tak do 26r.ż brane są dochody rodziców studenta Nic nie można zrobić, bo tak mówi ustawa. Miałam tak rok temu i dwa lata, gdy ubiegałm się o styp. socjalne, niby od ub roku w październiku bym się załapała, ale okazało się, że wchodzą nowe wytyczne, zmienia się styp. naukowe na styp. rektora itd.. i znów kicha.
a było niedawno kilka wątków o tym, że np. "mieszkam z mamą w X, tata z bratem mieszkają w Y i w danych miejscowościach jesteśmy zameldowni, chcę ubiegać się o stypendium socjalne więc liczy się dochód mój i mamy, czy całej mojej rodziny" - i odpowiedzi były, że gospodarstwo domowe tworzą osoby zameldowane w tym samym miejscu co autorka i tych osób dochód będzie brany pod uwagę. to jak to jest

---------- Dopisano o 15:49 ---------- Poprzedni post napisano o 15:47 ----------

A - i na mojej uczelni jest inny próg, wynosi on 690 zł
__________________
viva91 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2012-07-14, 15:03   #7
21kasia21
Work, work, work
 
Avatar 21kasia21
 
Zarejestrowany: 2010-05
Wiadomości: 3 247
Dot.: Stypendium socjalne

Cytat:
Napisane przez viva91 Pokaż wiadomość
a było niedawno kilka wątków o tym, że np. "mieszkam z mamą w X, tata z bratem mieszkają w Y i w danych miejscowościach jesteśmy zameldowni, chcę ubiegać się o stypendium socjalne więc liczy się dochód mój i mamy, czy całej mojej rodziny" - i odpowiedzi były, że gospodarstwo domowe tworzą osoby zameldowane w tym samym miejscu co autorka i tych osób dochód będzie brany pod uwagę. to jak to jest
Niestety to jest nieprawda. Ja mam meldunek z mężem i teściami, a moich rodzice mieszkają daleko od nas i brane były dochody ich, siostry, bo się uczy, brata już nie, mimo iż jest os.bezrobotną, a do gosp. domowego wchodza jeszcze dziadkowie... i też nie.

Zresztą wyżej w ustawie to jest napisane, że brane pod uwagę są dochody studenta, jego małżonka i ew. dzieci oraz rodziców, dopóki student nie przekroczy 26r.ż. Nie uwzględnia się rodziców, jeżeli student jest osobą samodzielną finansowo. Wszystko czarno na białym. Rodzic jest rodzic, niezależnie gdzie ma meldunek.

A odnośnie kwoty, to też myślałam, że jest to uzależnione od uczelni, ale mnie już ktoś tutaj na wizażu poprawiał, mówiąć, że jest odgórnie ustalona, więc szczegółów nie znam. Kwota oczywiście z ubiegłego roku.

Dobra znalazłam, takie coś na stronie MNiSW:
Cytat:
Jaki jest próg dochodu uprawniający do stypendium socjalnego?
Próg dochodu uprawniający do otrzymania stypendium socjalnego w uczelni nadal ustala – w granicach określonych w ustawie – rektor w porozumieniu z uczelnianym organem samorządu studenckiego. Jednakże nowe przepisy zwiększają dostępność tego stypendium, poprzez podniesienie o 30% minimalnej wysokości dochodu na osobę w rodzinie, gwarantującej otrzymanie stypendium socjalnego (w odniesieniu do dotychczasowych wartości oznacza to wzrost z 351 zł do 456,3 zł netto na osobę w rodzinie), jak również o tę samą wartość procentową, maksymalnej wysokości dochodu (analogicznie z 602 zł do 782,6 zł netto na osobę), przy której uczelnie będą mogły przyznawać stypendia socjalne. Oznacza to, że próg dochodu określony w uczelni nie może być niższy niż 456,3 zł oraz wyższy niż 782,6 zł netto na osobę w rodzinie studenta.
Czyli ustala to uczelnia, ale zgodnie z ustawą

http://www.nauka.gov.pl/szkolnictwo-...dla-studentow/
__________________
"...są w życiu chwile, w których trzeba podjąć ryzyko i dać się ponieść szaleństwu."
mikroREKLAMA
*** Szukasz oryginalnego prezentu na ślub, urodziny, rocznicę, komunię albo chrzciny? ***
Projektowanie i realizacja indywidualnych zamówień: prezentów rocznicowych, podziękowań dla gości, figurek na tort, kolczyków, magnesów itp.

Ta reklama pokazywana jest pod 3 247 postami tego użytkownika na forum. Jak założyć taką reklamę? (klik!)
21kasia21 jest offline Zgłoś do moderatora  

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2012-07-14, 15:12   #8
viva91
na przekór do celu
 
Avatar viva91
 
Zarejestrowany: 2010-05
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 39 095
Dot.: Stypendium socjalne

Cytat:
Napisane przez 21kasia21 Pokaż wiadomość
Czyli ustala to uczelnia, ale zgodnie z ustawą

http://www.nauka.gov.pl/szkolnictwo-...dla-studentow/
eh, a już pojawiła się u mnie iskierka nadziei, na 780 bym się załapała... dzięki za wyjaśnienie
__________________
viva91 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2012-07-14, 16:28   #9
ville
Zakorzenienie
 
Avatar ville
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 9 451
Dot.: Stypendium socjalne

Cytat:
Napisane przez viva91 Pokaż wiadomość
a było niedawno kilka wątków o tym, że np. "mieszkam z mamą w X, tata z bratem mieszkają w Y i w danych miejscowościach jesteśmy zameldowni, chcę ubiegać się o stypendium socjalne więc liczy się dochód mój i mamy, czy całej mojej rodziny" - i odpowiedzi były, że gospodarstwo domowe tworzą osoby zameldowane w tym samym miejscu co autorka i tych osób dochód będzie brany pod uwagę. to jak to jest
Na UJ liczą się, jak napisałam, osoby najbliższe. Zameldowanie nie ma nic do rzeczy u mnie, więc to już pewnie uczelnia sama ustala.
ville jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2012-07-14, 22:10   #10
chwast
Zakorzenienie
 
Avatar chwast
 
Zarejestrowany: 2010-11
Wiadomości: 24 370
Dot.: Stypendium socjalne

U mnie na uczelni próg to 728, a na dwie osoby mamy z matką 650 więc chyba nie będzie większego problemu.

A czy to prawda, że jeśli pobierałabym takie stypendium to nie mogłabym pracować? Matka mi tak gada, ale ona gada dużo bzdur więc pytam tu
chwast jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2012-07-15, 00:39   #11
21kasia21
Work, work, work
 
Avatar 21kasia21
 
Zarejestrowany: 2010-05
Wiadomości: 3 247
Dot.: Stypendium socjalne

Cytat:
Napisane przez ville Pokaż wiadomość
Na UJ liczą się, jak napisałam, osoby najbliższe. Zameldowanie nie ma nic do rzeczy u mnie, więc to już pewnie uczelnia sama ustala.
Czyli zgodnie z ustawą- student, małżonek studenta i rodzice, jeżeli on nie skończył 26 rż. Meldunek nie jest ważny i to niezależnie o jakiej uczelni mówimy.
Cytat:
Napisane przez chwast Pokaż wiadomość
U mnie na uczelni próg to 728, a na dwie osoby mamy z matką 650 więc chyba nie będzie większego problemu.

A czy to prawda, że jeśli pobierałabym takie stypendium to nie mogłabym pracować? Matka mi tak gada, ale ona gada dużo bzdur więc pytam tu
Nie licz tego tak, że Ty i matka i już wiesz jaki masz próg Wiesz, jakie składki i w jakiej kwocie zostały odciągnięte twojej mamie przez pracodawcę, co z przychodami, a co z poniesionymi kosztami...?
Najpierw załatwcie zaświadczenie ze skarbówki, a potem licz, ile ewentualnie by wyszedł próg.

I to nieprawda, że jak pracujesz, nie dostaniesz styp. socjlanego, bo pracować możesz, tylko kwestia tego czy zaliczasz się do os. samodzielnych finansoweo i ile zarabiasz, czy nie, wtedy dochód jest brany twój i rodziców. Zresztą wszystko masz powyżej.
__________________
"...są w życiu chwile, w których trzeba podjąć ryzyko i dać się ponieść szaleństwu."
mikroREKLAMA
*** Szukasz oryginalnego prezentu na ślub, urodziny, rocznicę, komunię albo chrzciny? ***
Projektowanie i realizacja indywidualnych zamówień: prezentów rocznicowych, podziękowań dla gości, figurek na tort, kolczyków, magnesów itp.

Ta reklama pokazywana jest pod 3 247 postami tego użytkownika na forum. Jak założyć taką reklamę? (klik!)
21kasia21 jest offline Zgłoś do moderatora  

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2013-07-30, 23:25   #12
favourite
Raczkowanie
 
Avatar favourite
 
Zarejestrowany: 2013-06
Lokalizacja: zza siedmiu mórz
Wiadomości: 300
Dot.: Stypendium socjalne

.
__________________
nothing comes easy..
time to change

Edytowane przez favourite
Czas edycji: 2013-07-31 o 17:56
favourite jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2013-08-24, 10:39   #13
Consi_
Raczkowanie
 
Avatar Consi_
 
Zarejestrowany: 2010-06
Wiadomości: 35
Dot.: Stypendium socjalne

A ja mam pytanie dotyczące dochodu utraconego
Chciałam złożyć wniosek o stypendium socjalne na UWr, ale doszłam do punktu o dochodzie utraconym - czy mogę jako taki potraktować swój dochód z okresu czerwiec 2012-wrzesień 2012, skoro teraz nie uzyskuję już żadnego?
Wiem, że powinnam o to zaytać w dziekanacie, ale jest sobota, a mi się trochę spieszy, więc jak ktoś się orientuje, będę bardzo bardzo wdzięczna
Consi_ jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2014-09-09, 11:39   #14
aletoniewazne
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2011-07
Lokalizacja: Polska
Wiadomości: 38
Dot.: Stypendium socjalne

Consi - wg moich informacji mozesz :P
a ja mam takie pytanko, glupie moze, ale juz nie chce dzownic do dziekanatu bo Pani tam udziela mi informacji z wielkiej łachy.. czy stypendium jest przyznawane na cały rok akademicki czy semetr? bo spotkałam sie z wieloma informacjami na ten temat.
aletoniewazne jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2014-09-09, 14:06   #15
gallina1
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2013-07
Wiadomości: 604
Dot.: Stypendium socjalne

Na cały, tylko na semestr letni składa się drugi wniosek
gallina1 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2014-09-09, 16:01   #16
aletoniewazne
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2011-07
Lokalizacja: Polska
Wiadomości: 38
Dot.: Stypendium socjalne

dzieki
ale tylko wniosek czy jeszcze te wszystkie papierzyska, które za pierwszym razem? :P
aletoniewazne jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2014-09-09, 23:23   #17
gallina1
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2013-07
Wiadomości: 604
Dot.: Stypendium socjalne

Na mojej uczelni (UJ) tylko wniosek
gallina1 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2014-09-11, 11:31   #18
aletoniewazne
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2011-07
Lokalizacja: Polska
Wiadomości: 38
Dot.: Stypendium socjalne

dziekuje!
aletoniewazne jest offline Zgłoś do moderatora  
Zamknij wątek

Nowe wątki na forum Szkoła i edukacja


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-09-11 12:31:20


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 12:54.