Matura, studia, praca... - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Szkoła i edukacja

Notka

Szkoła i edukacja Szkoła i edukacja, to forum dla osób, które chcą się uczyć. Tu dowiesz się wszystkiego o szkołach, uczelniach, kursach. Na forum NIE odrabiamy prac domowych!

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2013-12-14, 11:07   #1
wolfvvess
Raczkowanie
 
Avatar wolfvvess
 
Zarejestrowany: 2013-12
Lokalizacja: województwo lubelskie.
Wiadomości: 80

Matura, studia, praca...


Witam. Jestem tu nowa i mam kilka pytań, na które chciałabym poznać konkretne odpowiedzi.
Może od początku: jestem w 1 klasie liceum, na rozszerzonej matematyce, geografii i języku angielskim. Profil wybrałam dlatego, że uwielbiam geografię i angielski, jednak matematyka w moim przypadku wypada nieco gorzej... Ale staram się!
  • Moje rozmyślenia co do przyszłości są nieco... wygórowane. Chciałabym wiązać moją pracę z hobby: podróżowanie, odkrywanie, cokolwiek związanego z turystyką.
  • Myślałam nad studiami w Warszawie. Po pierwsze: słyszałam dobre opinie o tamtejszych uczelniach, lepsze warunki, dużo opcji i tak dalej.
I tu pojawiają się moje pytania (sporo ich):
  1. Jeśli chodzi o maturę, to jakie przedmioty mogłabym zdawać jako dodatkowe? Tzn. co mi się przyda i będzie miało znaczenie później?
  2. Czy na 1 roku studiach można się rozglądać za pracą? Czy raczej to byłby zły pomysł (mało czasu na naukę itd.)? Nie chcę za bardzo obciążać rodziców i w sumie już od teraz zaczynam zbierać na przyszłościowe wydatki.
  3. Lepiej wybrać akademik czy stancję? Już od początku nie podoba mi się pomysł mieszkania z kimś... Lubię przebywać sama, kocham ciszę i spokój, nie lubię jak ktoś mi przeszkadza/kręci się/za dużo gada. Wiem, że to zależy od osób z jakimi się mieszka, ale po prostu biorę wszystko pod uwagę.
  4. JAKIE studia wybrać? O kierunek mi chodzi. Na początku myślałam nad ekonomią, potem jednak pustka...
  5. Czy po studiach trudno dostać pracę?
  6. Jeśli chodzi o pracę w Norwegii - jak to jest? Trudno dostać, trzeba długo czekać?
Dziękuję wszystkim za odpowiedzi.
__________________
explore / embrace / learn / live
wolfvvess jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-14, 11:40   #2
201605301111
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2012-11
Wiadomości: 9 885
Dot.: Matura, studia, praca...

Generalnie mam wrażenie, ze ciężko odpowiedzieć na część z tych pytan, jesli jeszcze nie wiesz co chcesz studiować

Cytat:
Jeśli chodzi o maturę, to jakie przedmioty mogłabym zdawać jako dodatkowe? Tzn. co mi się przyda i będzie miało znaczenie później?
zależy od kierunku jaki wybierzesz, od uczelni jaką wybierzesz. Wybieranie najpierw przedmiotów a potem próba dopasowania do niej kierunku może ci nie wyjść.

Cytat:
Czy na 1 roku studiach można się rozglądać za pracą? Czy raczej to byłby zły pomysł (mało czasu na naukę itd.)? Nie chcę za bardzo obciążać rodziców i w sumie już od teraz zaczynam zbierać na przyszłościowe wydatki.
zależy od człowieka, uczelni, kierunku, nawet planu zajęć

Cytat:
epiej wybrać akademik czy stancję? Już od początku nie podoba mi się pomysł mieszkania z kimś... Lubię przebywać sama, kocham ciszę i spokój, nie lubię jak ktoś mi przeszkadza/kręci się/za dużo gada. Wiem, że to zależy od osób z jakimi się mieszka, ale po prostu biorę wszystko pod uwagę.
to akademik raczej sobie odpuść. Jak chcesz się w częściu utrzymywać sama i nie obciążać rodziców, to będziesz musiała mieszkać z kimś, niestety. Z własnego doswiadczenia wiem, że może byc momentami ciężko, ale się da.

Cytat:
Czy po studiach trudno dostać pracę?
zależy od kierunku, od tego co poza zajęciami stricte na uczelni będziesz ze sobą robić i wielu innych rzeczy

Cytat:
JAKIE studia wybrać? O kierunek mi chodzi. Na początku myślałam nad ekonomią, potem jednak pustka...
to musi byc twoja decyzja i raczej nikt jej za ciebie tu nie podejmie. Poprzeglądaj strony uczelni, informatory, strony internetowe - dowiedz się jak najwięcej o różnych kierunkach
201605301111 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-14, 12:56   #3
maacieek
Zakorzenienie
 
Avatar maacieek
 
Zarejestrowany: 2007-08
Lokalizacja: Obywatel Świata ;)
Wiadomości: 3 016
Dot.: Matura, studia, praca...

Ogólnie w twoim przypadku teraz to bym się skupił na nauce w lo i na maturze i z czasem małymi kroczkami myślal co dalej bo teraz póki co masz plan żeby iść na studia i to koniecznie do warszawy.



Cytat:
[*]Jeśli chodzi o maturę, to jakie przedmioty mogłabym zdawać jako dodatkowe? Tzn. co mi się przyda i będzie miało znaczenie później?
Tutaj się nie orientuję bo jestem ostatnim chyba rocznikiem gdzie miało się normalne zajęcia, wy za to idzieci jakoś dziwnie bo macie rozszerzone które sobie chyba smai wybieracie, zresztą pierw kierunek później przedmioty na maturę.
Cytat:
[*]Czy na 1 roku studiach można się rozglądać za pracą? Czy raczej to byłby zły pomysł (mało czasu na naukę itd.)? Nie chcę za bardzo obciążać rodziców i w sumie już od teraz zaczynam zbierać na przyszłościowe wydatki.
To że zaczynasz oszczędzać to na + to czy da się pracować 20h 30h czy wcale to już zależy od tego jaki to kierunek i czy będziesz miała czas na naukę, dojazdy do pracy uczelnię i jak będzie wyglądał twój plan np. zajęcia od 8-20 z tym że masz okienka po 1,5h co 2 godziny i do pracy raczej już nie pójdziesz bo kiedy?
Cytat:
[*]Lepiej wybrać akademik czy stancję? Już od początku nie podoba mi się pomysł mieszkania z kimś... Lubię przebywać sama, kocham ciszę i spokój, nie lubię jak ktoś mi przeszkadza/kręci się/za dużo gada. Wiem, że to zależy od osób z jakimi się mieszka, ale po prostu biorę wszystko pod uwagę.
Akademik ma tyle na plus że jest tańszy jak mieszkanie, minus z reguły nie wiesz z kim będziesz w pokoju, jacy będą obok pokoju ludzie i nie wiadomo jaki typ akademika. A są różne o codziennych imprez na korytarzach do takich gdzie imprezy nie ma w ogóle.
Jeśli lubisz cisze, spokój i chciałabyś mieć odrobinę prywatności to zdecydowanie lepsze mieszkanie minus taki że jest droższe.
Cytat:
[*]JAKIE studia wybrać? O kierunek mi chodzi. Na początku myślałam nad ekonomią, potem jednak pustka...
Tego to już ci nikt nie poda na tacy, sama musisz zdecydować co cię interesuje, w czym byś chciała się kształcić i co byś chciała robić przez najbliższe X lat.
Cytat:
[*]Czy po studiach trudno dostać pracę?
Trudno nie trudno wychodzę z założenia że jeżeli ktoś będzie robił więcej jak tylko samo zaliczanie na 3 to ma szansę na dobrą pracę niezależnie od kierunku. Jest wiele możliwości - praktyki, staże, erasmusy, koła naukowe, wolontariaty itp.
Cytat:
[*]Jeśli chodzi o pracę w Norwegii - jak to jest? Trudno dostać, trzeba długo czekać?
Tutaj się już nie wypowiem bo nie mam takiej wiedzy, ale jeśli masz na myśli pracę po kierunku studiów to na pewno biegła znajomość norweskiego, pewnie jakieś ichniejsze kursy żeby wiedzieć o ich zasadach jakie mają np. w sektorze bankowości.
__________________
And we danced
And we cried
And we laughed
And had a really, really, really good time
Take my hand, let's have a blast
And remember this moment for the rest of our lives

Edytowane przez maacieek
Czas edycji: 2013-12-14 o 12:58
maacieek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-14, 13:03   #4
MissChievousTess
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2012-04
Wiadomości: 12 916
Dot.: Matura, studia, praca...

Co do pracy na pierwszym roku studiów- może można szukać jeśli studiuje się zaocznie, na studiach stacjonarnych od 1 do 3 roku jest najwięcej zajęć, więc raczej z pracą tego nie połączysz.
MissChievousTess jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-15, 10:18   #5
PaniPedagog
Szalony Kapelusznik
 
Avatar PaniPedagog
 
Zarejestrowany: 2013-11
Wiadomości: 1 739
Dot.: Matura, studia, praca...

Cytat:
Napisane przez MissChievousTess Pokaż wiadomość
Co do pracy na pierwszym roku studiów- może można szukać jeśli studiuje się zaocznie, na studiach stacjonarnych od 1 do 3 roku jest najwięcej zajęć, więc raczej z pracą tego nie połączysz.
Zależy jaki kierunek i jak sobie ktoś czas zorganizuje.
PaniPedagog jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-15, 12:10   #6
viva91
na przekór do celu
 
Avatar viva91
 
Zarejestrowany: 2010-05
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 39 095
Dot.: Matura, studia, praca...

Cytat:
Napisane przez wolfvvess Pokaż wiadomość
[*]JAKIE studia wybrać? O kierunek mi chodzi. Na początku myślałam nad ekonomią, potem jednak pustka...
Jaką bluzkę mam dziś założyć? Myślałam nad niebieską, ale teraz nie wiem...

Chyba wiadomo, co chcę Ci powyższym przekazać NIKT nie wie lepiej, jakie studia powinnaś wybrać niż Ty. Nawet jeśli myślisz, że nie wiesz nic - my wiemy jeszcze mniej

Odpowiedzi na pytanie o dodatkowe przedmioty też nie ma. Dodatkowy przedmiot zależy od kierunku. Wybierzesz kierunek X, no to może (ale wcale nie musi, zależy czego wymaga uczelnia, a każda może wymagać czegoś innego!) przydać się przedmiot A. Wybierzesz kierunek Y, o to może (znów: ale wcale nie musi, zależy czego wymaga uczelnia, a każda może wymagać czegoś innego!) przydać się przedmiot B.

Więc wytypuj najpierw kierunki, jakie mogłabyś studiować. Wybierz nawet 10, a potem metodą eliminacji odrzucaj Gdy podasz kilka kierunków łatwiej nam będzie wtedy coś Ci odpisać.
__________________
viva91 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Szkoła i edukacja


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 10:21.