Minijob, a Europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego (EKUZ)? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum plotkowe > Emigrantki

Notka

Emigrantki Emigrantki to forum dla "zagranicznych" Wizażanek. Wejdź, poznaj rodaczki, wymień się opiniami i swoim doświadczeniem.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2014-11-07, 10:14   #1
semelchen
Raczkowanie
 
Avatar semelchen
 
Zarejestrowany: 2014-10
Wiadomości: 63
Exclamation

Minijob, a Europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego (EKUZ)?


Niestety nie bylam w stanie znalezc jednoznacznej odpowiedzi w internecie, ani takowej dostac od NFZ. Dlatego zwracam sie do was Dziewczyny, bo moze ktoras z was byla w podobnej sytuacji.

Jako studentka w Niemczech, jestem ubezpieczona przez moich rodzicow w Polsce i posiadam karte EKUZ. Jednak ze wzgledu na problemy finansowe - utrzymuje sie z BAföG i dostaje troszke pieniedzy od rodzicow - chcialabym podjac prace, a dokladniej znalezc jakas oferte Minijob. W NFZ zostalam kiedys poinformowana, ze jesli zaczne pracowac w Niemczech to strace EKUZ i bede musiala sama oplacic wszelkie wizyty u lekarza etc. Stad moje pytanie: Czy moge miec Minijob i wciaz ubezpieczenie z Polski (EKUZ)? Nie chce tracic miesiecznie 60/70 euro na ubezpieczenie studenckie, skoro juz jedno mam w Polsce, szczegolnie, ze weszla ustawa, ktora zakazuje posiadanie podwojnego ubezpieczenia.
semelchen jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-07, 14:50   #2
alcon
Rozeznanie
 
Avatar alcon
 
Zarejestrowany: 2010-02
Lokalizacja: z Frankonii
Wiadomości: 874
Dot.: Minijob, a Europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego (EKUZ)?

Warto zajrzeć na forum niemieckich emigrantek, niektóre z nich studiowały i pracowały w De.

Najdokładniejszą odpowiedź uzyskasz od http://www.minijob-zentrale.de/DE/0_Home/node.html

Z tego co mi wiadomo jako student możesz podjąć minijob i być nadal ubezpieczona z rodzicami, ale ilość godzin tygodniowo nie może przekraczać 20 i wynagrodzenie nie może być wyższe niż 450 euro.
__________________
'Nauczyć się czegoś można wszędzie. Dlaczego więc i nie tutaj?'





alcon jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-07, 17:45   #3
201607050913
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2012-11
Wiadomości: 2 561
Dot.: Minijob, a Europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego (EKUZ)?

A jeśli zaczniesz pracować w Niemczech, to nie możesz być tam ubezpieczona państwowo i wyrobić tamtejszy EKUZ?
201607050913 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-07, 19:58   #4
semelchen
Raczkowanie
 
Avatar semelchen
 
Zarejestrowany: 2014-10
Wiadomości: 63
Dot.: Minijob, a Europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego (EKUZ)?

Cytat:
Napisane przez alcon Pokaż wiadomość
Warto zajrzeć na forum niemieckich emigrantek, niektóre z nich studiowały i pracowały w De.

Najdokładniejszą odpowiedź uzyskasz od http://www.minijob-zentrale.de/DE/0_Home/node.html

Z tego co mi wiadomo jako student możesz podjąć minijob i być nadal ubezpieczona z rodzicami, ale ilość godzin tygodniowo nie może przekraczać 20 i wynagrodzenie nie może być wyższe niż 450 euro.
chodzi Ci o watek na tym forum czy o jakies inne forum? dziekuje za pomoc!

Cytat:
Napisane przez mineralka bez gazu Pokaż wiadomość
A jeśli zaczniesz pracować w Niemczech, to nie możesz być tam ubezpieczona państwowo i wyrobić tamtejszy EKUZ?
po pierwsze to rodzice mnie ubezpieczaja w Polsce, a mam tam stale zameldowanie. W Niemczech musze wtedy placic 70 euro miesiecznie, bo pracodawca tego raczej nie pokryje z racji tego, ze z Minijob nie musisz sie rozliczac, a dodatkowe ubezpieczenie to wieksze koszta dla szefa. Jedyne ubezpieczenie jakie wtedy masz to tylko od wypadkow w miejscu pracy, czyli nie moge isc do lekarza np. z bolem brzucha.
semelchen jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-07, 20:03   #5
alcon
Rozeznanie
 
Avatar alcon
 
Zarejestrowany: 2010-02
Lokalizacja: z Frankonii
Wiadomości: 874
Dot.: Minijob, a Europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego (EKUZ)?

Cytat:
Napisane przez semelchen Pokaż wiadomość
chodzi Ci o watek na tym forum czy o jakies inne forum? dziekuje za pomoc!
Miałam na myśli wątek niemieckich emigrantek.
__________________
'Nauczyć się czegoś można wszędzie. Dlaczego więc i nie tutaj?'





alcon jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-07, 20:16   #6
semelchen
Raczkowanie
 
Avatar semelchen
 
Zarejestrowany: 2014-10
Wiadomości: 63
Dot.: Minijob, a Europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego (EKUZ)?

Cytat:
Napisane przez alcon Pokaż wiadomość
Miałam na myśli wątek niemieckich emigrantek.
Dziekuje za porade! Zaraz zapytam dziewczyn w watku
semelchen jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-09, 23:15   #7
86lola
Rotmistrz
 
Zarejestrowany: 2014-04
Lokalizacja: Köln
Wiadomości: 2 530
Dot.: Minijob, a Europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego (EKUZ)?

Moze sprobuj zapytac tutaj: www.mypolacy.de/
86lola jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2014-12-18, 11:15   #8
ewincja
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2014-12
Wiadomości: 1
Dot.: Minijob, a Europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego (EKUZ)?

Cytat:
Napisane przez semelchen Pokaż wiadomość
Niestety nie bylam w stanie znalezc jednoznacznej odpowiedzi w internecie, ani takowej dostac od NFZ. Dlatego zwracam sie do was Dziewczyny, bo moze ktoras z was byla w podobnej sytuacji.

Jako studentka w Niemczech, jestem ubezpieczona przez moich rodzicow w Polsce i posiadam karte EKUZ. Jednak ze wzgledu na problemy finansowe - utrzymuje sie z BAföG i dostaje troszke pieniedzy od rodzicow - chcialabym podjac prace, a dokladniej znalezc jakas oferte Minijob. W NFZ zostalam kiedys poinformowana, ze jesli zaczne pracowac w Niemczech to strace EKUZ i bede musiala sama oplacic wszelkie wizyty u lekarza etc. Stad moje pytanie: Czy moge miec Minijob i wciaz ubezpieczenie z Polski (EKUZ)? Nie chce tracic miesiecznie 60/70 euro na ubezpieczenie studenckie, skoro juz jedno mam w Polsce, szczegolnie, ze weszla ustawa, ktora zakazuje posiadanie podwojnego ubezpieczenia.
Czesc Semelchen,
mam teaz dokladnie taki sam dylemat. Konczy mi sie studencki EKUZ, a zaczynam mini job. Pracodawca powiedzial przy zatrudnieniu, ze musze byc ubezpieczona to pokazalam mu jeszcze funkcjonujacy EKUZ, ale potem zdalam sobie sprawe, ze przez prace moge stracic prawa do takiego ubezpieczenia. Czy udalo Ci sie rozwiazac ten problem? Bede bardzo wdzieczna za odpowiedz!
ewincja jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-02-13, 07:58   #9
semelchen
Raczkowanie
 
Avatar semelchen
 
Zarejestrowany: 2014-10
Wiadomości: 63
Dot.: Minijob, a Europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego (EKUZ)?

Cytat:
Napisane przez ewincja Pokaż wiadomość
Czesc Semelchen,
mam teaz dokladnie taki sam dylemat. Konczy mi sie studencki EKUZ, a zaczynam mini job. Pracodawca powiedzial przy zatrudnieniu, ze musze byc ubezpieczona to pokazalam mu jeszcze funkcjonujacy EKUZ, ale potem zdalam sobie sprawe, ze przez prace moge stracic prawa do takiego ubezpieczenia. Czy udalo Ci sie rozwiazac ten problem? Bede bardzo wdzieczna za odpowiedz!
niestety niczego sie nie dowiedzialam, ale powinnam byc do paru tyg w nfz i jeszcze raz zapytam, moze sie znajdzie osoba, ktora cos wiecej wie
semelchen jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-02-13, 10:16   #10
wypad
Wtajemniczenie
 
Avatar wypad
 
Zarejestrowany: 2011-08
Wiadomości: 2 966
Dot.: Minijob, a Europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego (EKUZ)?

Gdy pracowałam w wakacje za granicą, powiedziano mi, że podczas pracy ubezpieczenie z EKUZ nie obowiązuje. Są karty ISIC i Euro26 z ubezpieczeniem, polecam zakupić, bo te ubezpieczenia już działają w pracy, na pewno ISIC, nie wiem jak euro26.
wypad jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Emigrantki


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Wyłączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2015-02-13 11:16:59


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 01:25.