Jak przechowujecie mięso? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Hobby > Kuchnia - moje gotowanie

Notka

Kuchnia - moje gotowanie Forum dla osób, które kochają gotować. W kuchnia - moje gotowanie dzielimy się wiedzą jak przyrządzić najlepsze na świecie potrawy, ciasta i desery.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2018-09-29, 11:31   #1
yemiola
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2016-08
Wiadomości: 62

Jak przechowujecie mięso?


Jak przechowujecie mięso? Ja zazwyczaj w sklepie dostaje mięso w jednorazówce. Gdy poleży z dwa dni w lodówce zaczyna śmierdzieć..
Co zrobic by bylo po 2-3 dniach dalej jadalne?
yemiola jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-09-29, 20:00   #2
damdalena
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2008-06
Lokalizacja: podkrakowskie
Wiadomości: 3 610
Dot.: Jak przechowujecie mięso?

Cytat:
Napisane przez yemiola Pokaż wiadomość
Jak przechowujecie mięso? Ja zazwyczaj w sklepie dostaje mięso w jednorazówce. Gdy poleży z dwa dni w lodówce zaczyna śmierdzieć..
Co zrobic by bylo po 2-3 dniach dalej jadalne?
Po pierwsze trzeba kupić jak najbardziej świeże mięso. Sprawa nie jest prosta, ale można pooglądać i powąchać przy zakupie, wybrać sklep z dużą rotacją towaru, raczej omijać markety i małe sklepiki osiedlowe, podpytać gdzie inni kupują.

Co do mycia mięsa zdania są podzielone, ale ja jednak myję po przyniesieniu do domu. Odkrawam tłuste i brzydkie kawałki. Osuszam papierowymi ręcznikami, porcjuję i przekładam do zamykanego naczynia.

Kolejny krok to marynata. Oczywiście zależy jakie danie się będzie z tego robiło, ale jednak zamarynowanie mięsa podnosi smak dania, a przy okazji opóźnia proces psucia. Najlepiej by marynata zawierała coś kwaśnego, jakiś ocet. Przyprawy też mają jakieś tam działanie konserwujące. Najdłużej można przechowywać mięso w maślance w jogurcie naturalnym (w czasach gdy nie było lodówek ludzie trzymali mięso w zsiadłym mleku). Jak się nie ma czasu na przygotowanie marynaty, to wystarczy posmarować samym octem i przełożyć ze sklepowego woreczka. W zależności od rodzaju mięsa i marynaty można przechowywać do 3-4 dni. Dobrze jest trzymać takie mięso w szklanym naczyniu, ale może też być ceramiczne, emaliowane lub dobrej jakości worek foliowy (wygodny jest zip).


Mięsa mielonego nie powinno się długo przechowywać, najlepiej przygotować z niego coś od razu. Trzeba też pamiętać, że mięso pokrojone w kostkę jak na gulasz będzie szybciej się psuło niż taki duży kawałek do pieczenia. Jak jestem w dobrym sklepie mięsnym to kupuję od razu na kilka najbliższych obiadów. I najpierw robię coś z mielonego lub siekanego, kolejnego dnia jakieś kotlety/medaliony/bitki, a trzeciego dnia schab czy udka pieczone (bo jeśli długo leży w przyprawach, to właśnie najlepsze wychodzi). Świetne są pieczone udka w maślance lub pierś kurczaka marynowana w jogurcie greckim (z przyprawami), a potem obtoczona w bułce/płatkach/sezamie i usmażona - w obu przypadkach można trzymać surowe mięso w tej marynacie dość długo.

Edytowane przez damdalena
Czas edycji: 2018-09-29 o 21:15
damdalena jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-09-29, 20:36   #3
LegoJedi
Wtajemniczenie
 
Avatar LegoJedi
 
Zarejestrowany: 2018-07
Wiadomości: 2 013
Dot.: Jak przechowujecie mięso?

Cytat:
Napisane przez yemiola Pokaż wiadomość
Jak przechowujecie mięso? Ja zazwyczaj w sklepie dostaje mięso w jednorazówce. Gdy poleży z dwa dni w lodówce zaczyna śmierdzieć..
Co zrobic by bylo po 2-3 dniach dalej jadalne?
Rozwiązaniem może być zgrzewarka próżniowa. Mam pytanie:
Jaki jest sens trzymać mięso surowe 3 dni w lodówce?
Wpływ na szybsze psucie się mięsa ma np :
Świeżość mięsa
Czas transportu ze sklepu do domu (niektórzy kupują pierw mięso a potem idą przymierzać np buciki) i po paru godzinach jadą do domu z tym mięsem.
Metoda transportu mięsa np w specjalnej torbie na mrożonki (schłodzone) czy w zwykłej torbie
Pora roku , mięso przewożone latem w bagażniku oberwie więcej jak zimą
Mięso w lodówce powinno trzymać się na dolnej półce zaraz nad pojemnikiem na warzywa bo tam jest najzimniej (lodówkę nastawić max. na +5 C)
Typ mięsa drobiowe szybciej się psuje jak wołowina
Mięso w dużym kawałku wytrzymuje dłużej niż pokrojone
Najlepiej jest poporcjonować mięso , zamknąć w próżni i nadmiar zamrozić
__________________
Pieniądze mogą dużo.... Miłość może wszystko

Wysłane z iPad

Edytowane przez LegoJedi
Czas edycji: 2018-09-30 o 07:50
LegoJedi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-09-29, 21:12   #4
damdalena
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2008-06
Lokalizacja: podkrakowskie
Wiadomości: 3 610
Dot.: Jak przechowujecie mięso?

Cytat:
Napisane przez LegoJedi Pokaż wiadomość
Jaki jest sens trzymać mięso surowe 3 dni w lodówce?
Jak tylko mam możliwość czasową, to kupuję mięso w sklepie firmowym przy ubojni i biorę wtedy na zapas. To mięso po trzech dniach jest i tak świeższe niż takie dopiero co kupione na przykład w Biedronce.

Słuszna uwaga co do transportu zakupów.
Ale jak trzymam surowe mięso w lodówce, to jednak ustawiam niższą temperaturę: na +2/+3 stopnie.
Pakowanie próżniowe przydałoby mi się do marynowania mięsa.
damdalena jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-09-30, 07:37   #5
cava
Zakorzenienie
 
Avatar cava
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 22 122
Dot.: Jak przechowujecie mięso?

Mięso po kupnie po prostu mrożę.

Przed mrożeniem porcjuję je, jeśli jest go za dużo na jedno użycie, oraz pakuje w podwójne worki foliowe, opisuję i szczelnie je zawiązuję.

Mróz bardzo wysusza wiec wszytko musi być szczelnie zapakowane nie tylko ze względu na higienę.


W lodówce zdarza mi się trzymać mięso surowe max dobę.
__________________
Cava

Z salamandrą w dłoni szedłem przez powierzchnię komety.
Liz Williams
cava jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-09-30, 08:06   #6
yemiola
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2016-08
Wiadomości: 62
Dot.: Jak przechowujecie mięso?

Sens trzymania mięsa w lodówce jest taki że po prostu nie chce mi się dziennie latać do mięsnego a jednak najlepiej na obiad smakuje mi właśnie mięso. Dodatkowo nie lubię mięsa odgrzewanego . Czasem daje do zamrażarki ale powiedzmy kupię mięso w piątek rano jedna porcje zrobię w piątek druga w sobotę a co z porcja na niedzielę? Opłaca się wkładać do zamrażarki na jedną dobę? A może lepiej kupować mięso zamknięte w opakowania niż luzem?
yemiola jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-09-30, 12:05   #7
LegoJedi
Wtajemniczenie
 
Avatar LegoJedi
 
Zarejestrowany: 2018-07
Wiadomości: 2 013
Dot.: Jak przechowujecie mięso?

Cytat:
Napisane przez yemiola Pokaż wiadomość
Sens trzymania mięsa w lodówce jest taki że po prostu nie chce mi się dziennie latać do mięsnego a jednak najlepiej na obiad smakuje mi właśnie mięso. Dodatkowo nie lubię mięsa odgrzewanego . Czasem daje do zamrażarki ale powiedzmy kupię mięso w piątek rano jedna porcje zrobię w piątek druga w sobotę a co z porcja na niedzielę? Opłaca się wkładać do zamrażarki na jedną dobę? A może lepiej kupować mięso zamknięte w opakowania niż luzem?
Co znaczy opłaca się mrozić na 1 dzień gdy alternatywą jest jeść śmierdzące mięso?
Jednak zgrzewarka próżniowa by była rozwiązaniem(tylko nie pisz że woreczki kosztują i prąd zużywa i się nie opłaca)
A tam gdzie kupujesz mięso nie mogą tobie poporcjonować część mięsa na sobotę i niedzielę zamknąć próżniowo?
Kupowanie w zamkniętych opakowaniach też nie ma za dużo zalet, trzeba wiedzieć na 100% kiedy było naprawdę pakowane i jak długo leżało przed zapakowaniem. Są metody pakowania mięsa w tzw. Atmosferze ochronnej (w tlenie) ale mięso tylko ładnie różowo wygląda w tym opakowaniu a bakterie się mnożą tak czy tak.
Ostatnią metodą zachowania świeżości , jak tu już pisano, jest mięso wrzucić w przyprawy czy marynatę np na bazie octu czy jogurtu ale bez soli.
Nie kupuj nigdy mięsa w przyprawach, bo to najczęściej jest mięso które nie zostało sprzedane jako świeże i żeby przeżyło drugie życie pakowane jest w marynatę o nieznanym składzie.
__________________
Pieniądze mogą dużo.... Miłość może wszystko

Wysłane z iPad
LegoJedi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2018-09-30, 21:25   #8
Rena
Zakorzenienie
 
Avatar Rena
 
Zarejestrowany: 2004-07
Lokalizacja: Paris
Wiadomości: 29 331
Dot.: Jak przechowujecie mięso?

Surowe w lodowce sie dlugo nie trzyma. Jak juz robisz zapas to niech bedzie po jakies obrobce cieplnej typu pieczony kurczak czy mieso gotowane w zupie. Mozna tez mrozic. Albo po prostu czesciej bywac w miesnym.
Rena jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-10-02, 07:03   #9
cava
Zakorzenienie
 
Avatar cava
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 22 122
Dot.: Jak przechowujecie mięso?

Cytat:
Napisane przez yemiola Pokaż wiadomość
Sens trzymania mięsa w lodówce jest taki że po prostu nie chce mi się dziennie latać do mięsnego a jednak najlepiej na obiad smakuje mi właśnie mięso. Dodatkowo nie lubię mięsa odgrzewanego . Czasem daje do zamrażarki ale powiedzmy kupię mięso w piątek rano jedna porcje zrobię w piątek druga w sobotę a co z porcja na niedzielę? Opłaca się wkładać do zamrażarki na jedną dobę? A może lepiej kupować mięso zamknięte w opakowania niż luzem?

Tak, opłaca się.
Rano przed pracą wyciągasz mięso z zamrażarki i jak wracasz masz rozmrożone nie śmierdzące.

Mięso w opakowaniu ma taki sam termin do spożycia jak bez opakowania.
__________________
Cava

Z salamandrą w dłoni szedłem przez powierzchnię komety.
Liz Williams
cava jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-10-04, 11:19   #10
7719e1289fd8f2cabe4d2763ed6d1b81d4eb2186
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2018-07
Wiadomości: 2 410
Dot.: Jak przechowujecie mięso?

Damdalena, a dlaczego omijac supermarkety?
Na miesie w supermarketach jest napisana dokladnie data przydatnosci do spozycia. Jest szczelnie zamkniete. Jak robie w swoim sklepie zakupy to widze tez, kiedy przyszlo nowe mieso i biore to z jak najdluzsza data przydatnosci do spozycia (czyli teoretycznie najswiezsze).
Jeszcze nigdy mi sie nie zdazylo, zeby cos z takim miesem bylo. Wczesniej kupowalam tylko u rzeznika i zdarzylo mi sie kupic smierdzace udka raz czy dwa, potem mialam obsesje czy udka smierdza czy nie i tak je wachalam 10 minut zanim zaczynalam robic zupe.
To ja wole isc do supermarketu, wziac mieso oznaczone jako Bio (akurat mam juz u siebie w supermarkecie klasyfikacje od 1 - chow konwencjonalny do 4 - chow ekologiczny) w tym opakowaniu prozniowym z data na opakowaniu i miec spokoj.

---------- Dopisano o 11:19 ---------- Poprzedni post napisano o 11:18 ----------

Cytat:
Napisane przez cava Pokaż wiadomość
Tak, opłaca się.
Rano przed pracą wyciągasz mięso z zamrażarki i jak wracasz masz rozmrożone nie śmierdzące.

Mięso w opakowaniu ma taki sam termin do spożycia jak bez opakowania.
No nie wiem, do miesa w opakowaniu nie dostaje sie powietrze i bakterie.
7719e1289fd8f2cabe4d2763ed6d1b81d4eb2186 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-10-18, 12:45   #11
Maneetka
Przyczajenie
 
Avatar Maneetka
 
Zarejestrowany: 2018-10
Lokalizacja: Gdańsk
Wiadomości: 11
Dot.: Jak przechowujecie mięso?

Jeżeli bede go uzywac w najblizszych dniach to pojemnik prozniowy.

Jak nie, zamrażam.
Maneetka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2018-10-18, 13:16   #12
nougatka
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2018-02
Wiadomości: 12
Dot.: Jak przechowujecie mięso?

Pojemnik próżniowy jak najbardziej.
nougatka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Kuchnia - moje gotowanie


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2018-10-18 14:16:40


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 23:06.