Polskość a wybór - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum plotkowe

Notka

Forum plotkowe Zapraszamy do plotkowania. Na forum plotkowym nie musisz się trzymać tematyki urodowej. Tutaj porozmawiasz o wszystkim co cię interesuje, denerwuje i zadziwia.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2016-12-15, 10:08   #1
samotny_t
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2014-06
Wiadomości: 3 244

Polskość a wybór


Czy zwracacie uwagę przy wyborze na to, czy coś jest polskie czy nie? Dlaczego tak? Dlaczego nie? Chciałbym skupić się na 3 rzeczach:
1. Dobra konsumpcyjne - tu są dwie rzeczy: produkcja w Polsce oraz polski kapitał,
2. Praca - chodzi o to czy przy wyborze pracodawcy zwracacie uwagę na to czy jest polski czy zagraniczny,
3. Dobra kultury - czy wybieracie polską muzykę, filmy etc.

Edytowane przez samotny_t
Czas edycji: 2016-12-15 o 10:12
samotny_t jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-12-15, 10:15   #2
201803090921
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2012-04
Wiadomości: 4 538
Dot.: Polskość a wybór

Cytat:
Napisane przez samotny_t Pokaż wiadomość
Czy zwracanie uwagę przy wyborze na to czy coś jest polskie czy nie? Dlaczego tak? Dlaczego nie? Chciałbym skupić się na 3 rzeczach:
1. Dobra konsumpcyjne - tu są dwie rzeczy: produkcja w Polsce oraz polski kapitał,
2. Praca - chodzi o to czy przy wyborze pracodawcy zwracacie uwagę na to czy jest polski czy zagraniczny,
3. Dobra kultury - czy wybieracie polską muzykę, filmy etc.
O jak Ty lubisz tego typu tematy
Ale proszę bardzo:

1. Staram się wybierać rzeczy produkowane w Polsce, o ile mają rozsądny stosunek jakości do ceny. Jeśli chodzi o polski kapitał to nie zagłębiam się w tę tematykę.

2. Wybór pracodawcy determinuje w moim przypadku oferowana pensja, a nie pochodzenie. Tylko i jedynie.

3. Nie, ponieważ polscy artyści nie mają zwykle w swojej ofercie tego, czego szukam.
201803090921 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-12-15, 11:17   #3
kaledonia
zielony stworek
 
Avatar kaledonia
 
Zarejestrowany: 2006-01
Lokalizacja: z miasta Łodzi kot pochodzi :D
Wiadomości: 16 977
Dot.: Polskość a wybór

Cytat:
Napisane przez samotny_t Pokaż wiadomość
Czy zwracacie uwagę przy wyborze na to, czy coś jest polskie czy nie? Dlaczego tak? Dlaczego nie? Chciałbym skupić się na 3 rzeczach:
1. Dobra konsumpcyjne - tu są dwie rzeczy: produkcja w Polsce oraz polski kapitał,
2. Praca - chodzi o to czy przy wyborze pracodawcy zwracacie uwagę na to czy jest polski czy zagraniczny,
3. Dobra kultury - czy wybieracie polską muzykę, filmy etc.
1. Tak. Produkcja w Polsce. Nie kupuję ciuchów np. z Chin, bo doskonale pamiętam ile osób w Łodzi straciło pracę po zamknięciu szwalni i przeniesieniu tego na daleki wschód. Do tego jakość. Z pierwszej ręki wiem jaką kontrolę jakości musi przejść produkt w Polsce czy Europie, a jakie badziewie wpuszczamy z takich Chin! Patrz sklepy chińskie, sklepy typu wszystko po x zł, Textil market czy Pepco.
Jeśli nie mam dostępu do polskich produktów to kupuję europejskie. Każdy kraj Europy jest dobry w produkcji określonej grupy produktów.
2. Nie, bo nie mieszkam w Polsce.
Pracowałam w polskiej firmie wcześniej, ale nie wybrałam jej z powodu polskości, a zgodności z wykształceniem i płacą
3. Mam dużą kolekcję polskich filmów na dvd i bluray, bo lubię.
Zagranicznych też. Kupuję co mi się podoba, a nie dlatego, że polskie.
__________________
18 lat z Wizażem


Moda przemija, styl pozostaje

Jestem
tutaj
kaledonia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-12-15, 11:29   #4
ecd9a68db8379fc22aec14635aa2645aca7c721b_6070dc99c9f91
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2010-07
Wiadomości: 52 423
Dot.: Polskość a wybór

Cytat:
Napisane przez samotny_t Pokaż wiadomość
Czy zwracacie uwagę przy wyborze na to, czy coś jest polskie czy nie? Dlaczego tak? Dlaczego nie? Chciałbym skupić się na 3 rzeczach:
1. Dobra konsumpcyjne - tu są dwie rzeczy: produkcja w Polsce oraz polski kapitał,
2. Praca - chodzi o to czy przy wyborze pracodawcy zwracacie uwagę na to czy jest polski czy zagraniczny,
3. Dobra kultury - czy wybieracie polską muzykę, filmy etc.

1. Jak mam wybór i ten wybór jest w miarę rozsądny (jeśli chodzi o cenę, skład itd.) to wybieram polskie. Głównie dlatego, że wolę lokalne produkty, produkty z Polski=krótsza trasa do sklepu, a więc czasami jest taniej.
2. Nie.
3. Nie. Wybieram taką muzykę, książki i filmy, jakie mi się podobają, kraj produkcji nie ma tutaj znaczenia. Muzyki słucham zresztą mocno określonej, mało jest polskich muzyków, którzy wykonują podobną (i na podobnym poziomie).
A tak w ogóle to patriotką jestem jedynie lokalną, sorry.
ecd9a68db8379fc22aec14635aa2645aca7c721b_6070dc99c9f91 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-12-15, 13:56   #5
jaksy
Zasiedzenie
 
Avatar jaksy
 
Zarejestrowany: 2007-04
Wiadomości: 5 627
Dot.: Polskość a wybór

1. Tak, kupując produkty żywnościowe zwracam uwagę na pochodzenie i jak tylko mogę wybieram polskie (czyt. nie produkowane w Polsce przez zagraniczne koncerny, ale z lokalnych przedsiębiorstw), wyjątkiem są egzotyczne owoce i przysmaki typowe dla innego kraju. Akurat jeśli chodzi o produkty żywnościowe jest to dużo prostsze niż w przypadku ubrań. No własnie. Nie stać mnie na kupowanie ubrań wyłącznie polskiej produkcji (chociaż gdybym miała możliwości finansowe to bym na pewno to zmieniła), ale staram się ograniczać popyt na towary z Chin/Bangladeszu itp. kupując w lumpeksach/szyjąc na miarę (dodatkowy plus, bo w lumpie i w hurtowni z materiałami łatwiej o dobry skład, a na skład też zwracam uwagę). Jak kupuję coś sieciówkowego, to zwykle na wyprzedaży. Ale tak jak piszę, w miarę wzrostu zarobków mam zamiar to zmieniać.
Generalnie tak, kraj pochodzenia jest dla mnie istotny przy wyborze produktu.
2. Akurat pracuję w polskiej firmie, ale gdy firma zagraniczna zaproponuje mi lepsze warunki, nie będę się zastanawiać (choć pracowałam już w korpo i najgorszy do zniesienia był dla mnie słowotwórczy bełkot :p ale może nie w każdej tak jest). Niestety, wypłata jest dla mnie kluczowa i nie będę liczyć kasy od pierwszego do pierwszego w imię idei. Co innego gdyby różnice w płacach były nieznaczące.
3. Kulturę traktuję globalnie i nie jak produkt, tylko jak przedmiot sztuki. Tak samo zachwycam się artystą zagranicznym jeśli jego twórczość mi się podoba, jak i polskim jak trafia w moje gusta.
__________________
Nie ma złych roślin, są tylko źli ludzie.
jaksy jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-12-15, 14:03   #6
Liara_Tsoni
Wtajemniczenie
 
Avatar Liara_Tsoni
 
Zarejestrowany: 2016-08
Wiadomości: 2 056
Dot.: Polskość a wybór

1.nie .wybieram to, co mi smakuje, co mi się podoba, co ma dobrą jakość. Nie interesuje mnie skąd pochodzi.
2.zwracam uwagę by firma nie była polska. Zagraniczne płacą więcej i są lepiej zorganizowane. Poza tym mogę tam wykorzystać swoją znajomość języków obcych.
3.nie .wybieram to co mi się podoba. Do kina pójdę na film polski i zagraniczny, książkę kupię polską i zagraniczną, w zależności od tego co mnie zainteresuje.

Wysłane z mojego ONE E1003 przy użyciu Tapatalka
Liara_Tsoni jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-12-15, 15:01   #7
samotny_t
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2014-06
Wiadomości: 3 244
Dot.: Polskość a wybór

Cytat:
Napisane przez Liara_Tsoni Pokaż wiadomość
2.zwracam uwagę by firma nie była polska
Nie uważasz, że takie podejście może doprowadzić Ojczyznę do upadku?
samotny_t jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2016-12-15, 15:02   #8
Parabelka
Panaroja
 
Avatar Parabelka
 
Zarejestrowany: 2011-05
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 8 694
Dot.: Polskość a wybór

1.2.3.- kieruję się własnymi potrzebami ; jeżeli coś , co jest mi potrzebne jest polskie , dobrej jakości i ma cenę porównywalną z analogicznym wyrobem zagranicznym to wezmę polskie. Jeżeli lepsze jest coś zagranicznego -wezmę zagraniczne . A są rzeczy których w Polsce po prostu się nie robi ,więc wybór wtedy jest żaden .
__________________
Cezar się nie starzeje . Cezar dojrzewa

-Morza się zagotują , krainy Dysku pękną , królowie runą w proch , a miasta będą niczym jeziora szkła . Uciekam w góry.
-Czy to pomoże ?[...]
-Nie , ale stamtąd będzie lepszy widok .
Terry P.
Parabelka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-12-15, 15:42   #9
Liara_Tsoni
Wtajemniczenie
 
Avatar Liara_Tsoni
 
Zarejestrowany: 2016-08
Wiadomości: 2 056
Dot.: Polskość a wybór

Cytat:
Napisane przez samotny_t Pokaż wiadomość
Nie uważasz, że takie podejście może doprowadzić Ojczyznę do upadku?
Dlaczego miałoby?jeśli firma ma siedzibę /produkcje/oddział w Polsce to w Polsce płaci podatki. Zarabiają w niej Polacy, którzy w Polsce płacą z nich podatki i wydają te pieniądze w Polsce. Poza tym niestety ale pracuję dla pieniędzy i możliwości rozwoju, a to zazwyczaj lepiej zapewniają firmy zagraniczne.

Wysłane z mojego ONE E1003 przy użyciu Tapatalka
Liara_Tsoni jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-12-15, 15:44   #10
samotny_t
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2014-06
Wiadomości: 3 244
Dot.: Polskość a wybór

Cytat:
Napisane przez Liara_Tsoni Pokaż wiadomość
Dlaczego miałoby?jeśli firma ma siedzibę /produkcje/oddział w Polsce to w Polsce płaci podatki.
O naiwności Poczytaj sobie choćby o cenach transferowych, karuzeli VAT i tym podobnych mechanizmach.
samotny_t jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-12-15, 15:47   #11
Liara_Tsoni
Wtajemniczenie
 
Avatar Liara_Tsoni
 
Zarejestrowany: 2016-08
Wiadomości: 2 056
Dot.: Polskość a wybór

Cytat:
Napisane przez samotny_t Pokaż wiadomość
O naiwności Poczytaj sobie choćby o cenach transferowych, karuzeli VAT i tym podobnych mechanizmach.
Złe prawo nie sprawia że bardziej opłacalna jest praca w polskiej firmie. Jeśli jakkolwiek byłaby konkurencyjna to bym pracę wzięła, tylko na razie te zagraniczne płacą zdecydowanie więcej i pozwalają mi na większe wykorzystanie moich umiejętności. Dobro anstraktu jakim jest państwo mało mnie interesuje.

Wysłane z mojego ONE E1003 przy użyciu Tapatalka
Liara_Tsoni jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2016-12-15, 15:47   #12
sunshinebutterfly
Zadomowienie
 
Avatar sunshinebutterfly
 
Zarejestrowany: 2014-08
Wiadomości: 1 073
Dot.: Polskość a wybór

Oczywiście, że zwracam na to uwagę. Uważam, że to podstawa jeśli się jest świadomym konsumentem i dziwi mnie zalew zagranicznych supermarketów, sklepów i produktów.
sunshinebutterfly jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-12-15, 15:50   #13
Czarna2000
Inez
 
Zarejestrowany: 2014-12
Wiadomości: 4 349
Dot.: Polskość a wybór

1. Patrzę na jakość i cenę. Pochodzenie jest dla mnie mało istotne. Chociaż takie np. warzywa czy owoce wolałabym kupić polskie, najlepiej od lokalnego producenta. Jak pomyślę ile km jechały do nas niektóre pomidory, to zaczynam się zastanawiać co w nich musi być i ochota jakoś mi mija. Te uprawiane na miejscu mają szansę mieć coś wspólnego z pomidorem. W przypadku innych produktów spożywczych, ubrań, butów nawet nie patrzę na kraj pochodzenia.
2. Nie. Patrzę tylko na typ pracy i pensję. Chcę pracy zgodnej z moim wykształceniem i kwalifikacjami za dobre pieniędze.
3. Nie. Słucham i oglądam to co mi się podoba. Kraj nie ma najmniejszego znaczenia. Aczkolwiek jeśli chodzi o muzykę to raczej mało kiedy słucham polskiej. Może to dziwnie zabrzmi, ale lubię polski rap, wpada mi w ucho. No ale teksty tych piosenek są tak masakryczne, że nie mogę tego słuchać, no nie. Piosenki w języku angielskim mają ten plus, że oswajam się z językiem, ćwiczę.

Z tym, że ze mnie żadna patriotka. Bardziej kosmopolita.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Czarna2000 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-12-15, 16:16   #14
eyo
Zakorzenienie
 
Avatar eyo
 
Zarejestrowany: 2008-01
Wiadomości: 16 988
Dot.: Polskość a wybór

1. Nie wszystko da się kupić "polskie" - produkty spożywcze, chemię kupuję co najmniej produkowaną w Polsce natomiast z kosmetykami, ubraniami czy elektroniką jest już trudniej. Tutaj wybieram po prostu te produkty, które mi odpowiadają pod kątem działania/parametrów/jakości a jeżeli są produkowane w Polsce to miły dodatek.

2. Jestem typem osoby, która lubi pracować w korporacjach więc jak szukam pracy to w firmach zagranicznych. Pracowała w kilku firmach Polskich i wspomnienie warunków w każdej z tych prac przyprawia mnie o mniejsze lub większe ciarki a pracowałam zarówno w małych firmach gdzie zatrudniano 10 - 20 pracowników jak również w firmach w których pracowników liczyło się w setkach. Gdybym miała pracować w polskiej firmie to byłaby to moja firma. Nie twierdzę, że w Polsce nie ma dobrych lokalnych pracodawców bo pewnie gdzieś tam jacyś są ale mi już życia (zawodowego) szkoda na poszukiwanie igły w stogu siana.
Jasne też jest, że sytuacja u polskich przedsiębiorców wygląda jak wygląda bo delikatnie mówiąc prawo im nie sprzyja ale niestety nie mam ochoty męczyć się za kilkukrotnie niższą pensję w imię patriotyzmu - to ja już wolę zarobić więcej i wydać to chociażby w polskich restauracjach, dać polskiej kelnerce napiwek.

3. Tu nie zwracam uwagi na kwestie pochodzenia - albo mi się coś podoba albo nie.
__________________
...

Prędzej czy później cmentarze są pełne wszystkich.

15.02.2017 ♥
eyo jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-12-15, 16:54   #15
kennedy
Zakorzenienie
 
Avatar kennedy
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 18 401
Dot.: Polskość a wybór

1 lubie kupowac produkty polskich firm i te ktore sa wyprodukowane w polsce i zwracam na to uwage.
2 co do pracodawcy to nie zwracam na to uwagi. Licza sie dla mnie inne rzeczy: umowa warunki benefity pensja dojazd mozliwosc rozwoju.

3 chetnie ide do kina na polskie nie sciagam i nie pirace ale tylko kiedy opinie sa pozytywne. Na slabe chodzic nie bede.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
__________________
Kiedy kobiety kogoś poznają to myślą, że to fajny facet. Jest już wstępnie zaakceptowany jako partner, a później może to tylko zepsuć lub nie. Kiedy mężczyźni kogoś poznają to myślą: „Ma niezłe nogi”.
kennedy jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-12-15, 17:04   #16
jaksy
Zasiedzenie
 
Avatar jaksy
 
Zarejestrowany: 2007-04
Wiadomości: 5 627
Dot.: Polskość a wybór

Cytat:
Napisane przez kennedy Pokaż wiadomość
3 chetnie ide do kina na polskie nie sciagam i nie pirace ale tylko kiedy opinie sa pozytywne. Na slabe chodzic nie bede.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
O właśnie. Plus ja też wolę chodzić do małych kin studyjnych, nawet jak film nie jest polski. Nie chciałabym żeby małe kina zostały wyparte przez wielkie sieci. Co prawda w małych kinach trudniej o wielkie, głośne premiery, ale i tak repertuar jest ciekawszy niż w sieciowych, gdzie może raz w miesiącu się trafi wartościowy film. Dodatkowo, te duże sieci gówniano traktują pracowników (mam znajomą która pracowała w jednej jeszcze z trzy lata temu i stąd wiem, że pod tym względem to totalne dno).
__________________
Nie ma złych roślin, są tylko źli ludzie.
jaksy jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-12-15, 18:44   #17
_ema_
Zakorzenienie
 
Avatar _ema_
 
Zarejestrowany: 2012-06
Wiadomości: 8 980
Dot.: Polskość a wybór

Cytat:
Napisane przez samotny_t Pokaż wiadomość
Czy zwracacie uwagę przy wyborze na to, czy coś jest polskie czy nie? Dlaczego tak? Dlaczego nie? Chciałbym skupić się na 3 rzeczach:
1. Dobra konsumpcyjne - tu są dwie rzeczy: produkcja w Polsce oraz polski kapitał,
Jak widze produkt polski i niepolski w podobnej cenie, wybiorę polski. Jak różnica cenowa jest spora na niekorzyść "naszych" to niestety, ale zazwyczaj wygrywa konieczność zmieszczenia się budżecie.
Nadmienię jednak, że widząc wyrób polski, np. odzieżowy kojarzę go zawsze z lepszą jakością. Nie wiem czy słusznie, ale to taki mój wewnętrzny patriotyzm

Cytat:
2. Praca - chodzi o to czy przy wyborze pracodawcy zwracacie uwagę na to czy jest polski czy zagraniczny,
Zwracam uwagę na to, czy pracodawca jest solidny, czy warunki pracy sa ok i czy praca pozwala mi na rozwój. Tylko to mnie interesuje.

Cytat:
3. Dobra kultury - czy wybieracie polską muzykę, filmy etc.
Nie lubie sie z polskim kinem, nie odnalazłam dla siebie w tej chwili polskiej muzyki, która by mnie zachwyciła.
__________________
Cytat:
Napisane przez mpt Pokaż wiadomość
CSI Wizaż, proszę przyjechać na wątek!
_ema_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-12-15, 19:18   #18
pfffh
Zadomowienie
 
Avatar pfffh
 
Zarejestrowany: 2011-04
Lokalizacja: Dziki Wschód
Wiadomości: 1 975
Dot.: Polskość a wybór

Przewaznie nie zwracam uwagi na kraj pochodzenia. Interesuje mnie tylko jakość. Chociaż np. jajka czy warzywa wolę polskie kupowane od tzw."baby" (ale znanej i dlatego wiem, że bez nawozów i antybiotyków itd). Jabłka natomiast lubię kupować od Pana z Sandomierza, bo też wiem że dobre.

Pracuje w polskiej firmie, dlatego ze mam taki zawód jaki mam. I mój pracodawca jest monopolistą.

Słucham muzyki jaka mi się podoba, tak samo z filmami, oglądam to co mi się podoba. Tu w ogóle nie patrzę na kraj pochodzenia.
__________________
"Mówimy o Polsce. Tam nic i nigdy nie jest normalne" A. Sapkowski "Narrenturm"

Edytowane przez pfffh
Czas edycji: 2016-12-15 o 19:24
pfffh jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-12-15, 21:16   #19
stesia
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2014-10
Wiadomości: 3 527
Dot.: Polskość a wybór

3 razy nie
1. ważniejsze są dla mnie cena, jakość, w niektórych przypadkach wygląd. nie zamierzam przepłacać lub kupować coś gorszej jakości/wyglądu w tej samej cenie co lepsze, tylko dlatego że polskie. już bardziej się marką kieruję niż krajem pochodzenia. rzadko kiedy nawet sprawdzam skąd coś pochodzi. to samo się dotyczy miejsca w którym robię zakupy. idę tam gdzie bliżej, taniej, większy wybór. nie patrzę na to czy to polska firma czy nie
2. zwracam uwagę na zarobki, możliwość podwyżki, zakres obowiązków, opinie osób pracujących w danej firmie. to czy jest polska czy nie, nie ma na mnie najmniejszego znaczenia
3. słucham/oglądam to co mi się spodoba, zainteresuje mnie, na co mam w danym momencie ochotę. są to zarówno utwory/filmy polskie jak i zagraniczne, nie faworyzuję ani nie odrzucam ze względu na kraj

Edytowane przez stesia
Czas edycji: 2016-12-15 o 21:19
stesia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2016-12-16, 06:25   #20
cava
Zakorzenienie
 
Avatar cava
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 22 122
Dot.: Polskość a wybór

1. Co mogę, kupuję mało że polskie, to na dodatek lokalne.
patriotyzm lokalny jest dla mnie wręcz wazniejszy niz ten ogólny.
Niestety, nauczyłam się go od Szwedów a nie stąd.
Sa grupy zywnosciowe, które predzej padnę niz kupię inne niz polskie: cukier, podstawowy nabiał (masło/śmietana), ziemiaki, cebula, maka, kasze, jabłka itp, wiekszośc mięs.
Lubie ubrania/buty/kosmetyki pielęgnacyjne polskich firm, choc ogarniam ze często firma polska ale produkcja na jakims tajwanie. :/
Ciagle nie mamy dobrej kolorówki bzowej niestety.Ale mamy bardzo dobre kosmetyki pielegnacyjne.

2. Stoję z drugiej strony barykady. Natomiast wybierając podwykonawców czy wykonawców, staram się wybierac lokalnych, lub przynajmniej polskich.

3. Lubie polską muzykę. Zbiezność wrazliwości i tropów literackich pomiedzy wykonawca a odbiorca robi swoje. Ale nie ograniczam się.
Z filmami różnie, ja nie ejstem wielką wielbicielka tego kawałka sztuki + mamy bardzo malutki rynek produkcji filmowych, wiec wiele do wybierania to nie ma, zwłaszcza po odsianiu najgorszego chłamu i w moim przypadku nieznośnej dla mnie martyrologii.

Lubie literature polską, jestem typowym polskim odbiorca literatury, wychowanym na Lemie i Leśmianie. To jest jakośc bardzo serio doceniana przez światowych pisarzy.

I to jest ciekawy kolejny temat dla Ciebie. Bo nie tylko jakośc produktu sie liczy, klasa konsumenta tez jest olbrzymia wartoscią i kształtuje rzeczywistość.
__________________
Cava

Z salamandrą w dłoni szedłem przez powierzchnię komety.
Liz Williams
cava jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-12-16, 09:51   #21
Rena
Zakorzenienie
 
Avatar Rena
 
Zarejestrowany: 2004-07
Lokalizacja: Paris
Wiadomości: 29 331
Dot.: Polskość a wybór

Cytat:
Napisane przez samotny_t Pokaż wiadomość
Czy zwracacie uwagę przy wyborze na to, czy coś jest polskie czy nie? Dlaczego tak? Dlaczego nie? Chciałbym skupić się na 3 rzeczach:
1. Dobra konsumpcyjne - tu są dwie rzeczy: produkcja w Polsce oraz polski kapitał,
2. Praca - chodzi o to czy przy wyborze pracodawcy zwracacie uwagę na to czy jest polski czy zagraniczny,
3. Dobra kultury - czy wybieracie polską muzykę, filmy etc.
krotko i na temat
1. nie
2. nie
3. tak
Rena jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-12-16, 13:38   #22
18d73f41c1c01aef8fdf04b5e3282c14752c25f5_62181c6d1d29a
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-08
Wiadomości: 22 549
Dot.: Polskość a wybór

Cytat:
Napisane przez samotny_t Pokaż wiadomość
Czy zwracacie uwagę przy wyborze na to, czy coś jest polskie czy nie? Dlaczego tak? Dlaczego nie? Chciałbym skupić się na 3 rzeczach:
1. Dobra konsumpcyjne - tu są dwie rzeczy: produkcja w Polsce oraz polski kapitał,
2. Praca - chodzi o to czy przy wyborze pracodawcy zwracacie uwagę na to czy jest polski czy zagraniczny,
3. Dobra kultury - czy wybieracie polską muzykę, filmy etc.
1. Nie - tu zwracam uwagę na skład, cenę i sposób produkcji. Jeśli już patrzę na kraj pochodzenia, to bardziej mnie interesuje czy np. nie zostało wyprodukowane przez niewolników, a nie to, czy zostało wyprodukowane w Polsce.
2. Nie. Zwracam uwagę na rodzaj pracy i wypłatę.
3. Nie. Wybieram, to, co mi się podoba, a to w większości przypadków oznacza coś nie-polskiego. Jedynie z literatury coś się czasem trafi wartego uwagi.
Cytat:
Napisane przez samotny_t Pokaż wiadomość
Nie uważasz, że takie podejście może doprowadzić Ojczyznę do upadku?
Ja uważam, że pośrednio może, ale też nie widzę powodu, dla którego miałoby mnie to obchodzić.
18d73f41c1c01aef8fdf04b5e3282c14752c25f5_62181c6d1d29a jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-12-16, 14:11   #23
samotny_t
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2014-06
Wiadomości: 3 244
Dot.: Polskość a wybór

[1=18d73f41c1c01aef8fdf04b 5e3282c14752c25f5_62181c6 d1d29a;68687936]
Ja uważam, że pośrednio może, ale też nie widzę powodu, dla którego miałoby mnie to obchodzić.[/QUOTE]
Gdyby Twoi przodkowie byli tacy jak Ty, to teraz żylibyśmy w nędzy, a te posty pisali po rosyjsku. Brak mi słów, tragiczne podejście...
samotny_t jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-12-16, 14:21   #24
18d73f41c1c01aef8fdf04b5e3282c14752c25f5_62181c6d1d29a
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-08
Wiadomości: 22 549
Dot.: Polskość a wybór

Cytat:
Napisane przez samotny_t Pokaż wiadomość
Gdyby Twoi przodkowie byli tacy jak Ty, to teraz żylibyśmy w nędzy, a te posty pisali po rosyjsku. Brak mi słów, tragiczne podejście...
Masz jakieś konkretne argumenty, czy tylko wrzuty ad personam oderwane od rzeczywistości i angażujące moich przodków, o których nota bene nie masz zielonego pojęcia?
18d73f41c1c01aef8fdf04b5e3282c14752c25f5_62181c6d1d29a jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-12-16, 14:57   #25
3ebdb6c370169ce1a39c163fc8d64643247d9f80
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2016-09
Wiadomości: 9 219
Dot.: Polskość a wybór

1. Ze względów ekologicznych chciałabym w większym stopniu kupować lokalnie - ale niestety wychodzi mi raczej tylko z rzeczami typu warzywa, owoce (poza cytrusami w zimie). Sprawdzam kody i 59 na początku raczej mnie zniechęca niż zachęca. Mając do wyboru kawę tej samej marki polską i niemiecką, wybieram niemiecką ze względu na różnicę w jakości.

2. Od drugiej strony - wolę świadczyć usługi klientom zagranicznym bo płacą o wiele lepiej i w pewniejszych walutach.

3. Wybieram to co mi się podoba bez względu na "narodowość". Polskiej muzyki rozrywkowej nie trawię, za to klasyków, wybitnych instrumentalistów a i owszem. Literatura raczej anglosaska i skandynawska ale kilka dobrych polskich książek też jest w mojej czołówce. Parę fajnych seriali - Ranczo, Miodowe lata, stare kino.
3ebdb6c370169ce1a39c163fc8d64643247d9f80 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-12-16, 14:59   #26
michal100
Zadomowienie
 
Avatar michal100
 
Zarejestrowany: 2009-01
Lokalizacja: Zamość
Wiadomości: 1 825
Dot.: Polskość a wybór

Cytat:
Napisane przez samotny_t Pokaż wiadomość
Czy zwracacie uwagę przy wyborze na to, czy coś jest polskie czy nie? Dlaczego tak? Dlaczego nie? Chciałbym skupić się na 3 rzeczach:
1. Dobra konsumpcyjne - tu są dwie rzeczy: produkcja w Polsce oraz polski kapitał,
2. Praca - chodzi o to czy przy wyborze pracodawcy zwracacie uwagę na to czy jest polski czy zagraniczny,
3. Dobra kultury - czy wybieracie polską muzykę, filmy etc.
1. Nie.
Kupuję to co moim zdaniem jest najlepsze,a w większości przypadków nie jest to polska produkcja. W wielu przypadkach jest też tak,że to co innym wydaje się polskie ma właściciela zagranicznego z czego niektórzy "patrioci" nawet nie zdają sobie sprawy.
2. Nie
Na początku drogi zawodowej pracowałem w 2 polskich firmach,ale wraz z większym doświadczeniem rosły moje oczekiwania płacowe,których polskie firmy nie spełniają. A pracuję dla pieniędzy a nie dla przyjemności i to główna moja motywacja.
3. Z tym to już różnie.
Przeważnie patrzę na zagraniczne produkcje,ale jak jest coś dobrego z Polski jak np. tegoroczny "Wołyń" Smarzowskiego to przerzucam się na polskie. Z muzyką podobnie.
__________________
Utrzymuję w domu bałagan aby w razie włamania złodziej potknął się o coś i umarł
michal100 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-12-16, 17:43   #27
cranberry juice
ctrl alt delete
 
Avatar cranberry juice
 
Zarejestrowany: 2013-05
Lokalizacja: San Escobar
Wiadomości: 4 826
Dot.: Polskość a wybór

Cytat:
Napisane przez samotny_t Pokaż wiadomość
Nie uważasz, że takie podejście może doprowadzić Ojczyznę do upadku?
A uważam, że to rola rzeczonej wizażanki, żeby ratować ojczyznę kosztem własnego rozwoju i dobrego samopoczucia?
cranberry juice jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-12-16, 18:12   #28
18d73f41c1c01aef8fdf04b5e3282c14752c25f5_62181c6d1d29a
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-08
Wiadomości: 22 549
Dot.: Polskość a wybór

Cytat:
Napisane przez cranberry juice Pokaż wiadomość
A uważam, że to rola rzeczonej wizażanki, żeby ratować ojczyznę kosztem własnego rozwoju i dobrego samopoczucia?
Samotny jest znany z braku zrozumienia dla faktu, że nie każdy podziela jego system wartości
18d73f41c1c01aef8fdf04b5e3282c14752c25f5_62181c6d1d29a jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-12-16, 18:13   #29
ridja devojka
Zakorzenienie
 
Avatar ridja devojka
 
Zarejestrowany: 2009-06
Lokalizacja: Śląsk
Wiadomości: 14 671
Dot.: Polskość a wybór

1. Staram się (bedac w Polsce) wybierać polskie produkty ale to nie jest jedyne kryterium. Liczy się też jakość, skład i cena. Jaka do wyboru dwa podobne produkty wybiorę polski. Mam też takie firmy którym po prostu ufam i są juz przeze mnie sprawdzone. Przyznam jednak ze czasami gubię się w tym czy jakaś polska firma jest polska czy należy do jakiegoś Nestlé. Zresztą nie tylko ze spożywka. Lubie odkrywać polskie firmy które robie dobre rzeczy np. kilka swietnych firm robiących chusty i nosidla jest z Polski, mnie to cieszy i napawa dumą jak polskie marki idą w świat
2. Nie. Niestety ale to zbyt wrażliwy temat by kierować się takimi kryteriami. Wybierając polski groszek mogę być 20 groszy w plecy a przy wypłacie chodzi już o większe sumy.
3. Nie ograniczam się. Lubie polska muzykę, sporo filmów i literatury (chociaż klasyki nie znam za dobrze, zawsze mnie nudziła lub szkoda mi bylo czasu).

Послато са GT-I9506 уз помоћ Тапатока
__________________
ridja devojka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-12-16, 18:54   #30
samotny_t
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2014-06
Wiadomości: 3 244
Dot.: Polskość a wybór

Ciekawy jest pojawiający się motyw zarobków wyższych w firmach zagranicznych. Ciekawy dlatego, że są przeciwstawne tendencje:
1. Firmy z kapitałem zagranicznym istotnie płacą lepiej niż firmy z kapitałem polskim
2. Lepiej niż przedsiębiorstwa płaci budżetowka, a ona składa się z polskich "firm"
samotny_t jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Forum plotkowe


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2016-12-22 23:23:02


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 22:57.