Szybki powrót do pracy po porodzie - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Być rodzicem > Odchowalnia - jestem mamą

Notka

Odchowalnia - jestem mamą Forum dla rodziców. Tutaj porozmawiasz o połogu, karmieniu, wychowaniu dziecka. Wejdź i podziel się swoją wiedzą i doświadczeniem.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2022-12-06, 13:28   #1
Beliar
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2018-10
Wiadomości: 18

Szybki powrót do pracy po porodzie


Cześć dziewczyny,

niedawno wzięliśmy z moim ślub, ja zbliżam się do 30stki i powoli zastanawiamy się nad podjęciem decyzji o dziecku.

Mam jednak ogromne wątpliwości co do podjęcia samej decyzji z powodu... pracy.

Moje zarobki są nam w gospodarstwie domowym niezbędne, nie utrzymamy się z pensji męża - mamy wysoki kredyt hipoteczny.

Mam kierownicze stanowisko i pracuję wiele lat w tej firmie - wiem, że po rocznym macierzyńskim nie będę miała do czego wracać - tzn mój zespół przejmie ktoś inny, bo nie może zostać tak długo bez kierownika.

Bardzo lubię moją pracę, obowiązki na moim stanowisku i nie chcę tego zmieniać. Po powrocie z macierzyńskiego na pewno dostanę "jakieś" stanowisko za te same pieniądze, ale pewnie będzie to straszna lipa - tak z doświadczenia widzę jak to wygląda u innych. Nie chcę zmieniać firmy jeszcze przez przynajmniej 3 lata.

Do czego zmierzam - zastanawiałam się nad tym, żeby na pierwszy rok życia dziecka wynająć opiekunkę, a samej wrócić do pracy po dwóch miesiącach.

Czy któraś z was wróciła do pracy tak szybko? Jak sobie radziłyście? Czy "psychicznie" da się to wytrzymać, że dziecko jest z obcą kobietą a wy musicie pracować?
Beliar jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-12-06, 16:59   #2
farfarae
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 1 797
Dot.: Szybki powrót do pracy po porodzie

Wszystko się da. Pytanie, jakim kosztem.

Sama ciąża jest ryzykowna - możesz pracować niemal do rozwiązania, może być tak, że będziesz musiała leżeć praktycznie od początku.

Z rekonwalescencją po porodzie też bywa różnie, możesz po paru dniach czuć się super, możesz potrzebować paru miesięcy na dojście do formy fizycznej i psychicznej.

Zostawienie tak małego dziecka i to obcej osobie to na pewno trudna decyzja. Opiekunka na pełny etat to istotny koszt, nie wiem, czy nie pokryje różnicy między Twoim wynagrodzeniem a zasiłkiem macierzyńskim.

Tu też pojawia się kwestia podstawy zatrudnienia, inaczej wyglądają kwestie zwolnień i zasiłków na umowie o pracę, inaczej na jdg. Z tego co kojarzę, to jakieś 14 tygodni urlopu macierzyńskiego jest obowiązkowe.

Nie wiadomo, ile potrwają same starania o ciążę.

Zastanów się, czy na pewno jesteś w tej chwili gotowa na dziecko, to banał, ale jesteś młoda, masz czas. Jeśli chcesz pracować w tej firmie jeszcze 3 lata (dlaczego tyle?) to może warto się jeszcze wstrzymać z tą decyzją do czasu, kiedy poczujesz, że po (ewentualnym) urlopie macierzyńskim chcesz zmienić pracę.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
farfarae jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-12-06, 17:25   #3
milka_70
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2022-02
Wiadomości: 2 273
Dot.: Szybki powrót do pracy po porodzie

Cytat:
Napisane przez Beliar Pokaż wiadomość
Cześć dziewczyny,

niedawno wzięliśmy z moim ślub, ja zbliżam się do 30stki i powoli zastanawiamy się nad podjęciem decyzji o dziecku.

Mam jednak ogromne wątpliwości co do podjęcia samej decyzji z powodu... pracy.

Moje zarobki są nam w gospodarstwie domowym niezbędne, nie utrzymamy się z pensji męża - mamy wysoki kredyt hipoteczny.

Mam kierownicze stanowisko i pracuję wiele lat w tej firmie - wiem, że po rocznym macierzyńskim nie będę miała do czego wracać - tzn mój zespół przejmie ktoś inny, bo nie może zostać tak długo bez kierownika.

Bardzo lubię moją pracę, obowiązki na moim stanowisku i nie chcę tego zmieniać. Po powrocie z macierzyńskiego na pewno dostanę "jakieś" stanowisko za te same pieniądze, ale pewnie będzie to straszna lipa - tak z doświadczenia widzę jak to wygląda u innych. Nie chcę zmieniać firmy jeszcze przez przynajmniej 3 lata.

Do czego zmierzam - zastanawiałam się nad tym, żeby na pierwszy rok życia dziecka wynająć opiekunkę, a samej wrócić do pracy po dwóch miesiącach.

Czy któraś z was wróciła do pracy tak szybko? Jak sobie radziłyście? Czy "psychicznie" da się to wytrzymać, że dziecko jest z obcą kobietą a wy musicie pracować?
Jeszcze całkiem niedawno maksymalny macierzyński trwał pół roku więc nic w tym takiego dziwnego. L
Dlaczego partner nie może przejąć większości urlopu (platnego chyba 80%)i zająć się dzieckiem do roku, a potem żłobek?

Wysłane z mojego SM-A536B przy użyciu Tapatalka
milka_70 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-12-07, 07:47   #4
CytrynkaCytrynka
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2022-09
Wiadomości: 297
Dot.: Szybki powrót do pracy po porodzie

Cytat:
Napisane przez Beliar Pokaż wiadomość
Cześć dziewczyny,

niedawno wzięliśmy z moim ślub, ja zbliżam się do 30stki i powoli zastanawiamy się nad podjęciem decyzji o dziecku.

Mam jednak ogromne wątpliwości co do podjęcia samej decyzji z powodu... pracy.

Moje zarobki są nam w gospodarstwie domowym niezbędne, nie utrzymamy się z pensji męża - mamy wysoki kredyt hipoteczny.

Mam kierownicze stanowisko i pracuję wiele lat w tej firmie - wiem, że po rocznym macierzyńskim nie będę miała do czego wracać - tzn mój zespół przejmie ktoś inny, bo nie może zostać tak długo bez kierownika.

Bardzo lubię moją pracę, obowiązki na moim stanowisku i nie chcę tego zmieniać. Po powrocie z macierzyńskiego na pewno dostanę "jakieś" stanowisko za te same pieniądze, ale pewnie będzie to straszna lipa - tak z doświadczenia widzę jak to wygląda u innych. Nie chcę zmieniać firmy jeszcze przez przynajmniej 3 lata.

Do czego zmierzam - zastanawiałam się nad tym, żeby na pierwszy rok życia dziecka wynająć opiekunkę, a samej wrócić do pracy po dwóch miesiącach.

Czy któraś z was wróciła do pracy tak szybko? Jak sobie radziłyście? Czy "psychicznie" da się to wytrzymać, że dziecko jest z obcą kobietą a wy musicie pracować?

Mieszkasz i pracujesz w Polsce? Bo nie da się zrezygnować z urlopu macierzyńskiego po 2 miesiącach, trzeba wykorzystać min te 14 tygodni.
CytrynkaCytrynka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-12-07, 11:14   #5
rewelka111
Rozeznanie
 
Avatar rewelka111
 
Zarejestrowany: 2008-08
Lokalizacja: Rzeszów
Wiadomości: 648
Dot.: Szybki powrót do pracy po porodzie

Da się. O ile oczywiście nie masz dużych problemów zdrowotnych, czego nie jesteś w stanie przewidzieć.
Ja pracowałam do końca ciąży, ostatnie maile wysyłałam jeszcze z izby przyjęć…
Po 2 tygodniach od porodu wróciłam już do części obowiązków zawodowych, z tym, że głównie pracowałam z domu i o nieregularnych godzinach.
Po 6 miesiącach wróciłam już do standardowego, bardziej biurowego trybu pracy. Realnie, poza tymi początkowymi dniami nie miałam żadnego wolnego.

Niestety nie jest to łatwe i wymaga szalenie dużo samozaparcia. Nie ukrywam, że obserwacja innych matek, które są na urlopie, a wcześniej L4, 100% swojego czasu poświęcają dziecku, wysypiają się itd momentami bardzo mnie frustrowała. Zwyczajnie zazdościłam im tego. Burza hormonów po porodzie nie pomagała.

Sama musisz się zastanowić czy dzwigniesz to psychicznie i fizycznie. Oraz jakiego masz partnera. Ja dałam radę tylko dlatego, że on, mimo pracy , też bardzo mocno się angażuje w rodzicielstwo.
__________________
...
rewelka111 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Odchowalnia - jestem mamą


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2022-12-07 12:14:34


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 16:54.