Życie na studiach - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Szkoła i edukacja > Studia

Notka

Studia Miejsce dla osób, które są zainteresowane studiami. Chcesz dowiedzieć się jak wygląda życie studenckie? Dołącz do nas, podziel się doświadczeniem.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2019-04-02, 12:27   #1
Danyvany
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2018-12
Wiadomości: 51

Życie na studiach


Cześć, w sumie nie wiedziałam do jakiej kategorii przypisać ten temat.
A mianowicie chciałabym zapytać wizażanki, które studiują i są nadal na utrzymaniu rodziców, ile pieniędzy miesięcznie otrzymujecie na utrzymanie, inne potrzeby, ewentualnie jakieś osobiste przyjemności. Pomijam wszystkie koszty związane z wynajmem mieszkania/akademikiem, interesuje mnie wszystko poza tym. Razem z określeniem kwoty powiedzcie, czy jesteście zadowolone z wysokości, czy może jest ciężko.
Danyvany jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-04-02, 12:55   #2
thirky
on tired little feet
 
Avatar thirky
 
Zarejestrowany: 2014-06
Wiadomości: 6 200
Dot.: Życie na studiach

U mnie to 600-1200, zależnie od tego ile rodzice mają wolnej kasy w danym miesiącu. 1000 to tak optymalnie i tyle dostawała większość moich znajomych których rodzice zarabiają przecietnie. Jak mi brakowało to sobie dorobiłam albo coś sprzedałam itd.
Niestety ja bym mogła mieć i 3000 i wydać wszystko na żarcie ale znam ludzi co wydają na jedzenie 300 miesięcznie (jak????) więc od tego dużo zależy
__________________

I saw it first!’ squeaked Sniff, ‘I must choose a name for it.
Wouldn’t it be fun to call it Sniff? That’s so short and sweet.
thirky jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-04-02, 12:58   #3
edan84
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2018-07
Lokalizacja: tam gdzie stało mleczko i jajeczko
Wiadomości: 10 152
Życie na studiach

Cytat:
Napisane przez Danyvany Pokaż wiadomość
Cześć, w sumie nie wiedziałam do jakiej kategorii przypisać ten temat.

A mianowicie chciałabym zapytać wizażanki, które studiują i są nadal na utrzymaniu rodziców, ile pieniędzy miesięcznie otrzymujecie na utrzymanie, inne potrzeby, ewentualnie jakieś osobiste przyjemności. Pomijam wszystkie koszty związane z wynajmem mieszkania/akademikiem, interesuje mnie wszystko poza tym. Razem z określeniem kwoty powiedzcie, czy jesteście zadowolone z wysokości, czy może jest ciężko.
Skończyłem studia, ale moje wsparcie od rodziców liczone jest na 0 zł

U mnie było, krótko:
Studia obowiązkowe nie są, jesteś dorosły, to sam się utrzymuj i płać za siebie i swoje widzimisie
edan84 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-04-02, 13:03   #4
thirky
on tired little feet
 
Avatar thirky
 
Zarejestrowany: 2014-06
Wiadomości: 6 200
Dot.: Życie na studiach

Cytat:
Napisane przez edan84 Pokaż wiadomość
Skończyłem studia, ale moje wsparcie od rodziców liczone jest na 0 zł

U mnie było, krótko:
Studia obowiązkowe nie są, jesteś dorosły, to sam się utrzymuj i płać za siebie i swoje widzimisie
Akurat to jest goowno prawda bo rodzice mają prawny obowiązek utrzymywać dziecko dopoki się uczy, w co wliczane są również studia
Mega to przykre jak rodzice się tak zachowują i uważają wykształcenie za "widzimisię", no chyba że nie mają kasy, ale mówienie tak o edukacji dziecka to żart.
__________________

I saw it first!’ squeaked Sniff, ‘I must choose a name for it.
Wouldn’t it be fun to call it Sniff? That’s so short and sweet.

Edytowane przez thirky
Czas edycji: 2019-04-02 o 13:06
thirky jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-04-02, 13:07   #5
ruda_beksa
Zakorzenienie
 
Avatar ruda_beksa
 
Zarejestrowany: 2017-09
Lokalizacja: Brooklyn,baby
Wiadomości: 8 823
Dot.: Życie na studiach

Cytat:
Napisane przez edan84 Pokaż wiadomość
Skończyłem studia, ale moje wsparcie od rodziców liczone jest na 0 zł

U mnie było, krótko:
Studia obowiązkowe nie są, jesteś dorosły, to sam się utrzymuj i płać za siebie i swoje widzimisie
Współczuję podejścia rodziców, nie dość że niezgodne z prawem to jeszcze zabite dechami. Studia to widzimisie?
__________________
Dopiero w samym środku zimy przekonałem się, że noszę w sobie niepokonane lato.

https://www.youtube.com/watch?v=oHgCXhY6kZ0
ruda_beksa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-04-02, 13:14   #6
Vanir410
Wtajemniczenie
 
Avatar Vanir410
 
Zarejestrowany: 2013-04
Wiadomości: 2 159
Dot.: Życie na studiach

Cytat:
Napisane przez edan84 Pokaż wiadomość
Skończyłem studia, ale moje wsparcie od rodziców liczone jest na 0 zł

U mnie było, krótko:
Studia obowiązkowe nie są, jesteś dorosły, to sam się utrzymuj i płać za siebie i swoje widzimisie
A jakie to ma znaczenie? Autorka się pyta ile dostają pieniędzy od rodziców osoby przez nie utrzymywane. Nikogo nie obchodzi, że Ty nie dostałeś.
Vanir410 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-04-02, 13:19   #7
ruda_beksa
Zakorzenienie
 
Avatar ruda_beksa
 
Zarejestrowany: 2017-09
Lokalizacja: Brooklyn,baby
Wiadomości: 8 823
Dot.: Życie na studiach

Cytat:
Napisane przez Vanir410 Pokaż wiadomość
A jakie to ma znaczenie? Autorka się pyta ile dostają pieniędzy od rodziców osoby przez nie utrzymywane. Nikogo nie obchodzi, że Ty nie dostałeś.
edan chce dowieść, że on (człowiek sukcesu i renesansu) jest w stu procentach self made, nie to co rozpieszczona hołota ciągnąca na studiach kasę z domu
__________________
Dopiero w samym środku zimy przekonałem się, że noszę w sobie niepokonane lato.

https://www.youtube.com/watch?v=oHgCXhY6kZ0
ruda_beksa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2019-04-02, 13:21   #8
edan84
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2018-07
Lokalizacja: tam gdzie stało mleczko i jajeczko
Wiadomości: 10 152
Dot.: Życie na studiach

Cytat:
Napisane przez ruda_beksa Pokaż wiadomość
edan chce dowieść, że on (człowiek sukcesu i renesansu) jest w stu procentach self made, nie to co rozpieszczona hołota ciągnąca na studiach kasę z domu


Nope.

A poza tym nawet na wizażu znam jedna dziewczyne co całkowicie sama się utrzymuje i studiuje dziennie.
edan84 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-04-02, 13:23   #9
cava
Zakorzenienie
 
Avatar cava
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 22 122
Dot.: Życie na studiach

Cytat:
Napisane przez thirky Pokaż wiadomość
Akurat to jest goowno prawda bo rodzice mają prawny obowiązek utrzymywać dziecko dopoki się uczy, w co wliczane są również studia
Mega to przykre jak rodzice się tak zachowują i uważają wykształcenie za "widzimisię", no chyba że nie mają kasy, ale mówienie tak o edukacji dziecka to żart.



Niektórych po prostu i zwyczajnie nie stać na finansowanie dzieciom studiów.
Nie wiem jak było u niego, ale znałam osoby które musiały same sobie zapewnić byt na studiach- zapracować na to przed rozpoczęciem lub równolegle, czasami dostały paczkę z jedzeniem, czy jakąś drobna kwotę pochodząca ze zrzutki rodzinnej, i tyle.
I nie z wredności rodziców, tylko z powodu po prostu nie posiadania pieniędzy, które mogliby młodzieży zdatnej już do pracy i mieszkającej poza domem, dać.
__________________
Cava

Z salamandrą w dłoni szedłem przez powierzchnię komety.
Liz Williams
cava jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-04-02, 13:26   #10
Danyvany
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2018-12
Wiadomości: 51
Dot.: Życie na studiach

Dzięki Edan, ale byłam zainteresowana ile pieniędzy dostają osoby utrzymywane przez rodziców

---------- Dopisano o 13:26 ---------- Poprzedni post napisano o 13:24 ----------

Cytat:
Napisane przez cava Pokaż wiadomość
Niektórych po prostu i zwyczajnie nie stać na finansowanie dzieciom studiów.
Nie wiem jak było u niego, ale znałam osoby które musiały same sobie zapewnić byt na studiach- zapracować na to przed rozpoczęciem lub równolegle, czasami dostały paczkę z jedzeniem, czy jakąś drobna kwotę pochodząca ze zrzutki rodzinnej, i tyle.
I nie z wredności rodziców, tylko z powodu po prostu nie posiadania pieniędzy, które mogliby młodzieży zdatnej już do pracy i mieszkającej poza domem, dać.
Wiadomo, że są różne sytuacje i myślę, że większość w życiu nie oczekiwałaby pieniędzy od rodziców z bardzo ciężką sytuacją finansową, tylko starałaby się ich odciążyć i zapracować samemu, ale tu była mowa o tym, że rodzice uważają studia za "widzimisię" i skoro dziecko takie widzimisię ma, to niech sobie to opłaca
Danyvany jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-04-02, 13:26   #11
ruda_beksa
Zakorzenienie
 
Avatar ruda_beksa
 
Zarejestrowany: 2017-09
Lokalizacja: Brooklyn,baby
Wiadomości: 8 823
Dot.: Życie na studiach

Cytat:
Napisane przez cava Pokaż wiadomość
Niektórych po prostu i zwyczajnie nie stać na finansowanie dzieciom studiów.
Nie wiem jak było u niego, ale znałam osoby które musiały same sobie zapewnić byt na studiach- zapracować na to przed rozpoczęciem lub równolegle, czasami dostały paczkę z jedzeniem, czy jakąś drobna kwotę pochodząca ze zrzutki rodzinnej, i tyle.
I nie z wredności rodziców, tylko z powodu po prostu nie posiadania pieniędzy, które mogliby młodzieży zdatnej już do pracy i mieszkającej poza domem, dać.
Nie chcę rozwalać wątku, ale uważam że istnieje subtelna różnica między podejściem „niestety nie mamy pieniędzy żeby wspierać cię na studiach” a „jak masz takie widzimisię to se płac, nie MUSISZ iść na studia”. Nawet jeśli efekt (brak kasy) jest ten sam.
__________________
Dopiero w samym środku zimy przekonałem się, że noszę w sobie niepokonane lato.

https://www.youtube.com/watch?v=oHgCXhY6kZ0
ruda_beksa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2019-04-02, 13:27   #12
c091e8898908a1b264e2bb88ceb2cf7cf162daf4_5d967d9baaf5e
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2017-10
Wiadomości: 1 079
Dot.: Życie na studiach

Cytat:
Napisane przez ruda_beksa Pokaż wiadomość
edan chce dowieść, że on (człowiek sukcesu i renesansu) jest w stu procentach self made, nie to co rozpieszczona hołota ciągnąca na studiach kasę z domu
No Raz przeżyłam tydzień za dyszkę (dziesięć złotych), takie kokosy, zawód - córka! Już nigdy nie docenię samozarobionych pieniędzy.

Rodzice płacili mi za akademik i dostawałam na życie 50 zł (w 2000 roku). O drugiego roku poszłam wieczorowo do pracy.
c091e8898908a1b264e2bb88ceb2cf7cf162daf4_5d967d9baaf5e jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-04-02, 14:02   #13
thirky
on tired little feet
 
Avatar thirky
 
Zarejestrowany: 2014-06
Wiadomości: 6 200
Dot.: Życie na studiach

Cytat:
Napisane przez edan84 Pokaż wiadomość
Skończyłem studia, ale moje wsparcie od rodziców liczone jest na 0 zł

U mnie było, krótko:
Studia obowiązkowe nie są, jesteś dorosły, to sam się utrzymuj i płać za siebie i swoje widzimisie
Cytat:
Napisane przez cava Pokaż wiadomość
Niektórych po prostu i zwyczajnie nie stać na finansowanie dzieciom studiów.
Nie wiem jak było u niego, ale znałam osoby które musiały same sobie zapewnić byt na studiach- zapracować na to przed rozpoczęciem lub równolegle, czasami dostały paczkę z jedzeniem, czy jakąś drobna kwotę pochodząca ze zrzutki rodzinnej, i tyle.
I nie z wredności rodziców, tylko z powodu po prostu nie posiadania pieniędzy, które mogliby młodzieży zdatnej już do pracy i mieszkającej poza domem, dać.
Cava ale ja nie zakładam że wszystkich stać. Dlatego właśnie napisałam "chyba że nie mają kasy".
__________________

I saw it first!’ squeaked Sniff, ‘I must choose a name for it.
Wouldn’t it be fun to call it Sniff? That’s so short and sweet.
thirky jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-04-02, 15:13   #14
megamag
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2011-09
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 7 488
Dot.: Życie na studiach

Już trochę lat minęło od początku moich studiów i inflacja też spora była od tamtego czasu, ale pamiętam że wśród znajomych w akademiku ludzie dostawali tak na wszystko od 800 do 1500 zł miesięcznie (trzeba było z tego jeszcze ten akademik opłacić). No i tym z 800 zł już wtedy nie starczało. Ten pierwszy rok w akademiku za pieniądze rodziców przeżyłam raczej skromnie. Ale od drugiego można już mieć naukowe, a to 500 zł więcej (albo pracować, jak ktoś ma na tyle mało zajęć).
megamag jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-04-02, 15:14   #15
blvckmagic
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2018-12
Wiadomości: 17
Dot.: Życie na studiach

1000 zł na życie + pieniądze na pokój
blvckmagic jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-04-02, 15:33   #16
farmaceutka88
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2015-01
Wiadomości: 896
Dot.: Życie na studiach

Czynsz + parę stów, głównie na jedzenie, ale to było z 10 lat temu. Teraz nie wiem, czy by wystarczyło, bo ceny najmu podskoczyły i ceny jedzenia też.



Zakupy robiłam głównie w Biedronce, żyłam głównie na parówkach, tostach z serem i keczupem i kawie rozpuszczalnej 3w1. Dopiero później do mnie dotarło, co robiłam swojemu organizmowi . I zaczęłam kombinować z przepisami tanimi, studenckimi i zdrowymi. Dałam radę.


Ciuchów nie kupowałam (nigdy z tym nie szalałam), czasem wychodziłam na miasto na jakąś pizzę, piwo i do klubu. Jestem bardzo oszczędna w zachciankach, więc mi wystarczyło.


Generalnie - jeśli rodziców stać i chcą dać więcej kasy, to czemu nie brać, jak dają?



A Edanowi współczuję podejścia rodziców, serio.
farmaceutka88 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-04-02, 16:56   #17
squirrelqa
Zakorzenienie
 
Avatar squirrelqa
 
Zarejestrowany: 2007-01
Lokalizacja: W podróży
Wiadomości: 6 906
Dot.: Życie na studiach

Ja dostawałam 800zl, z czego oplacalam akademik za 360zl. Na początku miałam swoje małe oszczędności, więc nigdy nie miałam prawdziwego zera na koncie. Pod koniec pierwszego roku doszła praca. Tak się złożyło, że nawet z tak mała sumą otrzymywaną od rodziców nie narzekałam na brak pieniędzy.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
__________________

squirrelqa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-04-02, 17:36   #18
pfffh
Zadomowienie
 
Avatar pfffh
 
Zarejestrowany: 2011-04
Lokalizacja: Dziki Wschód
Wiadomości: 1 975
Dot.: Życie na studiach

Ja studiowałem już dawno, dawno temu (skończyłam w 2004) i dostawalam od mamy wtedy 500 zł +250 renty rodzinnej po ojcu. Z tego musiałam zapłacić 300 zł za pokój (potem 180 zł za akademik). Na początku m-ca kupowalam sobie karnet na obiady w stołówce (żeby mieć chociaż jeden posiłek dziennie oraz bilet miesięczny. Miałam po pierwszym roku 180 zł stypendium naukowego i raz dostałam 800 zł zapomogę z uczelni. Ale miałam kolegę, którego rodzice nie mieli kasy na "dawanie" więc chłopak se dorabia w weekendy grając w zespole weselnym, a w wakacje jeździł do Niemeic na zbiory ogórków. Dzięki tym zarobionym pieniądzom miał się za co potem utrzymać na studiach.
__________________
"Mówimy o Polsce. Tam nic i nigdy nie jest normalne" A. Sapkowski "Narrenturm"
pfffh jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-04-02, 19:34   #19
krolewnazdrewnaa
Przyczajenie
 
Avatar krolewnazdrewnaa
 
Zarejestrowany: 2019-04
Wiadomości: 20
Dot.: Życie na studiach

Wiem, że kiedyś inaczej ceny wyglądały, ale naprawdę podziwiam niektóre z Was, że poradziłyście sobie nawet przy bardzo niskich kwotach, mega szacun
Ja dostaję 900 zł na pokój i rachunki, za jedzenie i przyjemności płacę z tego, co zarobię (czasami rodzice jeszcze coś dorzucą)
krolewnazdrewnaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2019-04-02, 21:09   #20
thirky
on tired little feet
 
Avatar thirky
 
Zarejestrowany: 2014-06
Wiadomości: 6 200
Dot.: Życie na studiach

Cytat:
Napisane przez krolewnazdrewnaa Pokaż wiadomość
Wiem, że kiedyś inaczej ceny wyglądały, ale naprawdę podziwiam niektóre z Was, że poradziłyście sobie nawet przy bardzo niskich kwotach, mega szacun
Ja dostaję 900 zł na pokój i rachunki, za jedzenie i przyjemności płacę z tego, co zarobię (czasami rodzice jeszcze coś dorzucą)
ja też mega podziwiam, a jednocześnie mi przykro że ktoś musiał oglądać każdą złotówkę albo jeść jakiś najtańszy syf, nie powinno tak być... nie wyobrażam sobie jak musi być trudno studiować dziennie i pracować tyle żeby można się było za to utrzymać, na licencjacie nie wiedziałam w co ręce włożyć bo tyle było zajęć i nauki, nie wyrobiłabym fizycznie gdybym musiała jeszcze pracę wcisnąć
__________________

I saw it first!’ squeaked Sniff, ‘I must choose a name for it.
Wouldn’t it be fun to call it Sniff? That’s so short and sweet.
thirky jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-04-02, 21:12   #21
edan84
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2018-07
Lokalizacja: tam gdzie stało mleczko i jajeczko
Wiadomości: 10 152
Dot.: Życie na studiach

Cytat:
Napisane przez thirky Pokaż wiadomość
ja też mega podziwiam, a jednocześnie mi przykro że ktoś musiał oglądać każdą złotówkę albo jeść jakiś najtańszy syf, nie powinno tak być... nie wyobrażam sobie jak musi być trudno studiować dziennie i pracować tyle żeby można się było za to utrzymać, na licencjacie nie wiedziałam w co ręce włożyć bo tyle było zajęć i nauki, nie wyrobiłabym fizycznie gdybym musiała jeszcze pracę wcisnąć


Z ciekawości: co studiowałas?
edan84 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-04-02, 21:16   #22
thirky
on tired little feet
 
Avatar thirky
 
Zarejestrowany: 2014-06
Wiadomości: 6 200
Dot.: Życie na studiach

Cytat:
Napisane przez edan84 Pokaż wiadomość
Z ciekawości: co studiowałas?
nie chcę tu pisać bo to rzadki kierunek, ale to chyba nie ma znaczenia, bo na drugim kierunku na licencjacie też mam mnóstwo przedmiotów i nauki. na pół etatu pewnie by dało radę, ale z tego się nie zapłaci za wszystko
__________________

I saw it first!’ squeaked Sniff, ‘I must choose a name for it.
Wouldn’t it be fun to call it Sniff? That’s so short and sweet.
thirky jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-04-02, 21:37   #23
f6ce7c3ca500955a4c7e3c56259edd7b2c023af2
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2011-12
Wiadomości: 1 991
Dot.: Życie na studiach

Cytat:
Napisane przez edan84 Pokaż wiadomość
Nope.

A poza tym nawet na wizażu znam jedna dziewczyne co całkowicie sama się utrzymuje i studiuje dziennie.
to ja, to ja niestety...
to zależy czy chodzisz do kina, na silownie, lubisz wyjsc zjesc cos na miasto. ktoś przytoczył kwotę 1000 zł/msc bez mieszkania. eh... tak by można było żyć w sumie bez wiekszych zmartwien. wystarczy na wszystkie podstawowe rzeczy i kilka dodatkowych wydatkow, tak mi sie wydaje.
f6ce7c3ca500955a4c7e3c56259edd7b2c023af2 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-04-02, 21:37   #24
Hanako
lubi eks swojego męża
 
Avatar Hanako
 
Zarejestrowany: 2010-07
Wiadomości: 1 791
Dot.: Życie na studiach

Dostawałam 1000 zł miesięcznie, z czego opłacenie pokoju leżało po mojej stronie - 350-500 zł. Podwyżki inflacyjnej przez 5 lat nie było, ale czasem dostawałam coś ekstra, nie zaprzeczę. Pracowałam też jakiś czas podczas studiów. Głodna nigdy nie byłam, zresztą na jedzeniu nie potrafiłam oszczędzać, do tego zjeździłam trochę Europy, więc nie było najgorzej. Z drugiej strony skończyłam studia ze stanem posiadania: trampki, jedna para, dżinsy, jedna para, kilka bluz i koszulek. Resztę szafy jak kurtki, buty zimowe, torebki, obcasy - znosiłam do cna wszystko co przywlokłam z czasów licealnych. Mieszkałam też głównie w akademikach, w warunkach, z jakich teraz pozostaje się tylko szczerze śmiać. Ale byłam bardzo szczęśliwa i nie czułam nigdy niedostatku. Ba, ja potrafiłam z tych pieniędzy odkładać oszczędności na podróże Jestem wdzięczna, że finansowano moje życie na studiach - dzięki temu mogłam się skupić na nauce, a wiem, że naprawdę nie jest łatwo połączyć ją z pracą.
__________________
chase the rain!
Hanako jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-04-02, 22:47   #25
niemanicka
Wtajemniczenie
 
Avatar niemanicka
 
Zarejestrowany: 2016-11
Wiadomości: 2 283
Dot.: Życie na studiach

W latach 2012-2015 dostawałam 1000zł z czego ok 400-500 szło na akademik. Było ciężko..Dorabiałam sobie, miałam stypendium rektora, ale jedzenie najtańsze, niezbyt zdrowe, ciuchy znoszone, elektronika od rodziców. Wiem że niektórzy dostawali sporo więcej na studiach. Po licencjacie pracowałam za najniższą krajową - 1400zł netto także mój status niewiele się zmienił, poczułam też jak ciężko o takie pieniądze a i one nie zapewniają jakiegoś komfortu czy spokoju. Na szczęście te czasy już za mną
niemanicka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-04-03, 09:32   #26
Yunlee
Raczkowanie
 
Avatar Yunlee
 
Zarejestrowany: 2012-08
Wiadomości: 212
Dot.: Życie na studiach

Rodzice opłacają pokój + dostaję od nich 400 zł na życie. Swoje wydatki (kino, basen, wyjście ze znajomymi, nowe ubranie, wyjazdy itd.) opłacam ze swoich pieniędzy (stypendium naukowe + pracuję). Jestem zadowolona, bo spokojnie mi wystarcza. Ale ja też nie wydaję dużo, bo jestem typem, który kupuje coś, jak już naprawdę potrzebuje. Poza tym śledzę wszelkie ogłaszane promocje, zniżki planując wyjścia ze znajomymi/wakacje itp.
Yunlee jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-04-03, 12:46   #27
linkinpaark
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2016-05
Wiadomości: 606
Dot.: Życie na studiach

1000 zł na życie + osobna kwota na wynajem. Dostaję też stypendium naukowe, ale głównie zbieram z tego co miesiąc oszczędności. Na bieżąco rodzice, dziadkowie też dają ekstra kasę. No i wiadomo ubrania, elektronika, wakacje etc rodzice opłacają osobno, nie wlicza się to do tej kwoty.
linkinpaark jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-04-03, 21:14   #28
_Julita89
Raczkowanie
 
Avatar _Julita89
 
Zarejestrowany: 2017-06
Wiadomości: 181
Dot.: Życie na studiach

Równe 0 zł. Nie dostawałam nic. A było ich stać. Czytając ten wątek zal tyłek mi ścisnął i tylko wróciła mi złość do rodziców, jak mnie potraktowali. Przez pierwsze miesiące ojciec chciał mnie tak ukarać za to ze wyjechałam z domu i "wybrałam nie ten kierunek co trzeba", czyli taki który pasował mi, a nie jemu do obrazka i kontynuowaniu rodzinnych tradycji. Pierwszy rok utrzymywała mnie ciotka, raczej skromnie, ze miałam co jeść, gdzie spać, w co się ubrać, kasa do ręki to drobne kwoty typu "masz na kino". Ale i tak dała mi więcej, chociaż miała mniej. Po czasie tatuś magicznie zmienił zdanie i dostawałam przelewy po przewalutowaniu do jakiś 2000 euro, ale mógł je sobie w d. wsadzić, bo juz wtedy utrzymywałam się sama ze stypendium i pracy.
__________________
28.02 ...and I said "yes"
_Julita89 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-04-04, 11:05   #29
megamag
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2011-09
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 7 488
Dot.: Życie na studiach

_Julita89, córka lekarzy czy prawników?
megamag jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-04-04, 13:02   #30
_Julita89
Raczkowanie
 
Avatar _Julita89
 
Zarejestrowany: 2017-06
Wiadomości: 181
Dot.: Życie na studiach

Cytat:
Napisane przez megamag Pokaż wiadomość
_Julita89, córka lekarzy czy prawników?
Gorzej - obojgu. Ojciec lekarz, matka niedoszły prawnik, zawodowo zajmuje się czymś zupełnie innym. I mimo to, gdzie jej studia okazały się ewidentnym błędem, nie była w stanie dać mi wsparcia w tym temacie.
__________________
28.02 ...and I said "yes"
_Julita89 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Studia


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2019-11-10 14:34:49


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 04:44.