Sztuczna inteligencja a praca zawodowa - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum plotkowe

Notka

Forum plotkowe Zapraszamy do plotkowania. Na forum plotkowym nie musisz się trzymać tematyki urodowej. Tutaj porozmawiasz o wszystkim co cię interesuje, denerwuje i zadziwia.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2023-03-23, 19:23   #1
Miami
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-06
Lokalizacja: zachodnia Polska
Wiadomości: 130

Sztuczna inteligencja a praca zawodowa


Jak podchodzicie do tego tematu? Sądzicie, że wasz zawód (jaki?) zostanie zastąpiony prędzej czy później AI? Jeśli tak to czy zastanawiacie się już nad ewentualnym przebranżowieniem? Czy zastąpienie ludzi AI kojarzy wam się z czymś dobrym?

Jeśli ktoś ma instagrama to u jowita digital trwa właśnie q&a na ten temat
Miami jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-03-24, 07:54   #2
Norluka
Wtajemniczenie
 
Avatar Norluka
 
Zarejestrowany: 2022-07
Wiadomości: 2 049
Dot.: Sztuczna inteligencja a praca zawodowa

Bardzo w to wątpię, żeby sztuczna inteligencja miała wyprzeć ludzi w tym, co robię.
W ogóle wydaje mi się, że są zawody, w których takie wyparcie byłoby bardzo trudne - np. archiwista, konserwator zabytków, wszyscy monterzy czegokolwiek.
Nie wiem, jak sztuczna inteligencja miałaby to niby zrobić.
W niektórych zawodach do wyparcia ludzi potrzebne byłyby roboty za miliony i jednak zatrudnienie ludzi jest tańsze.

Edytowane przez Norluka
Czas edycji: 2023-03-24 o 07:56
Norluka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-03-24, 09:08   #3
4b27789c826749bd4d16893be0ab05cdfb4777a2_659f2fa2a88b4
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2019-08
Wiadomości: 12 340
Dot.: Sztuczna inteligencja a praca zawodowa

od lat obsługa klienta wspomaga się właśnie takimi botami, ale koniec końców większośc osób chce rozmawiac z prawdziwym zywym konsultantem i mnie tylko irytuje, ze musze najpierw użerać się z robotem, który średnio mnie rozumie i zajmuje to wszystko duzo czasu ('serdeczne' pozdrowienia dla orange...)

ogólnie to nie sadze, ze nagle ludzie zaczna masowo tracic prace, bo AI. Wiele procesów jest zautomatyzowanych, a i tak koniec koncow człowiek kontroluje, sprawdza, reaguje w trakcie usterki.
4b27789c826749bd4d16893be0ab05cdfb4777a2_659f2fa2a88b4 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-03-24, 09:12   #4
Ruwi
Zadomowienie
 
Avatar Ruwi
 
Zarejestrowany: 2014-05
Wiadomości: 1 263
Dot.: Sztuczna inteligencja a praca zawodowa

Jestem programistką, czy zastąpi to nie wiem, do części prostszych zadań pewnie tak. Na pewno koniecznością będzie nauczenie się wykorzystywania AI w codziennej pracy, żeby ją sobie usprawnić i żeby nie zostać w tyle. Będzie też dzięki temu więcej czasu na rozwiązywanie prawdziwych problemów, zamiast klepania powtarzalnego kodu.
Ruwi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-03-24, 09:19   #5
cava
Zakorzenienie
 
Avatar cava
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 22 122
Dot.: Sztuczna inteligencja a praca zawodowa

Myślę że powoli ludzie i firmy się zaczną przestawiać, trochę bo się oswoją i zaczną doceniać mniejsze koszty i czas a trochę z musu.


Polecą zwykli księgowi, niestety. Bez problemu policzą to wszystko AI.


Już diagnozowanie chorób przez AI jest trafniejsze niz przez ludzkich lekarzy, oporem sa sami pacjenci, jeszcze nie ufamy w nieludzką diagnozę, ale systemowy brak lekarzy i wysokie koszta prędzej czy później to zmienią skutecznie.


Rozwój skuteczności translatorów jest wręcz szokujący, polecą tłumacze zwykłych tekstów.




Czy mnie wyprą? Nie zdążą.

Aktualny ferment na świecie zahamował proces i zyskaliśmy (my, ludzie) z dekadę , może nawet dłużej. Ale o swoje dzieci się już martwię.


Czy to dobre? Nie wiem, chyba w ogóle ciężko oceniać to w taki sposób: dobre/złe. To po prostu zmiana, naturalny bieg spraw. Przystosujemy się. Albo wymrzemy.
__________________
Cava

Z salamandrą w dłoni szedłem przez powierzchnię komety.
Liz Williams
cava jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-03-24, 10:12   #6
Timon i Pumba
hakuna matata
 
Avatar Timon i Pumba
 
Zarejestrowany: 2016-06
Wiadomości: 22 754
Dot.: Sztuczna inteligencja a praca zawodowa

Treść usunięta

Edytowane przez Timon i Pumba
Czas edycji: 2023-12-18 o 23:10
Timon i Pumba jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-03-24, 10:20   #7
cava
Zakorzenienie
 
Avatar cava
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 22 122
Dot.: Sztuczna inteligencja a praca zawodowa

Cytat:
Napisane przez Timon i Pumba Pokaż wiadomość
Treść usunięta



Bo obecny chatGPT jest mocno okrojony sztucznie z możliwości.
To tylko zabawka, a nie choćby przybliżone możliwości AI.
Najwyraźniej ma założoną blokadę tematyczną, żeby właśnie nie robił konkurencji w danej branży, stąd: on ci nie powie, zapłać im.
__________________
Cava

Z salamandrą w dłoni szedłem przez powierzchnię komety.
Liz Williams
cava jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2023-03-24, 10:40   #8
Timon i Pumba
hakuna matata
 
Avatar Timon i Pumba
 
Zarejestrowany: 2016-06
Wiadomości: 22 754
Dot.: Sztuczna inteligencja a praca zawodowa

Treść usunięta

Edytowane przez Timon i Pumba
Czas edycji: 2023-12-18 o 23:10
Timon i Pumba jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-03-24, 10:41   #9
_Bumblebee_
Wtajemniczenie
 
Avatar _Bumblebee_
 
Zarejestrowany: 2016-06
Wiadomości: 2 976
Dot.: Sztuczna inteligencja a praca zawodowa

Cytat:
Napisane przez Miami Pokaż wiadomość
Jak podchodzicie do tego tematu? Sądzicie, że wasz zawód (jaki?) zostanie zastąpiony prędzej czy później AI? Jeśli tak to czy zastanawiacie się już nad ewentualnym przebranżowieniem? Czy zastąpienie ludzi AI kojarzy wam się z czymś dobrym?

Jeśli ktoś ma instagrama to u jowita digital trwa właśnie q&a na ten temat
U mnie w pracy (biuro konstrukcyjne) coś takiego testują. Po krótce chodzi o to, że np. jest urządzenie, które musi przenosić ciężar o wartości 1 tony, a jeśli klient chce, żeby przenosiło 2 tony to trzeba zrobić odpowiednie modyfikacje w projekcie urządzenia. Do tej pory robiło się to ręcznie, a teraz jest od tego odpowiedni program, który powinien sam te komponenty dobierać. Póki co sprawdza się z nieskomplikowanymi urządzeniami ale przy bardziej zaawansowanych robi kupę błędów.
To samo na liniach produkcyjnych w fabrykach klientów. Niektóre procesy postanowili w pełni zautomatyzować, a po jakimś czasie wracają do pracy manualnej ludzi bo roboty nie są w stanie zrobić tego na tyle precyzyjnie.
Także w mojej branży jeszcze duuuużo czasu upłynie zanim ludzie zaczną być zbędni.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
_Bumblebee_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-03-24, 10:45   #10
Fleur_D
Zakorzenienie
 
Avatar Fleur_D
 
Zarejestrowany: 2012-10
Wiadomości: 4 266
Dot.: Sztuczna inteligencja a praca zawodowa

Cytat:
Napisane przez cava Pokaż wiadomość

Już diagnozowanie chorób przez AI jest trafniejsze niz przez ludzkich lekarzy, oporem sa sami pacjenci, jeszcze nie ufamy w nieludzką diagnozę, ale systemowy brak lekarzy i wysokie koszta prędzej czy później to zmienią skutecznie.
To tak nie działa. Można się wspomóc algorytmami, ale nic poza tym.

Odnoszę wrażenie, że ludzie się za dużo filmów naoglądali i sadzą, że AI myśli. Media też nie pomagają, bo pokazują ludziom to, co ich zainteresuje, niekoniecznie prawdę. Bo prawda jest nudna. O wiele lepiej sprzedaje się pokazanie AI jako "siły nadprzyrodzonej" niż prostego narzędzia pracy, które trzeba umiejętnie używać, bo bez wiedzy i umiejętności jest do niczego.

Edytowane przez Fleur_D
Czas edycji: 2023-03-24 o 10:53
Fleur_D jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-03-24, 11:04   #11
cava
Zakorzenienie
 
Avatar cava
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 22 122
Dot.: Sztuczna inteligencja a praca zawodowa

Cytat:
Napisane przez Fleur_D Pokaż wiadomość
To tak nie działa. Można się wspomóc algorytmami, ale nic poza tym.

Odnoszę wrażenie, że ludzie się za dużo filmów naoglądali i sadzą, że AI myśli. Media też nie pomagają, bo pokazują ludziom to, co ich zainteresuje, niekoniecznie prawdę. Bo prawda jest nudna. O wiele lepiej sprzedaje się pokazanie AI jako "siły nadprzyrodzonej" niż prostego narzędzia pracy, które trzeba umiejętnie używać, bo bez wiedzy i umiejętności jest do niczego.



Nie oglądałam filmu SF , tylko słuchałam reportażu, gdzie wypowiadali się ludzie i lekarze pracujący przy twoerzeniu i testowaniu tego narzędzia i mający już dane z testów jego pracy, % trafnych diagnoz był wyższy po stronie nieludzkiej.
Mieli tez dane ze statystyk na ile jest to do użycia, no i wyszło ze na razie jest nie do użycia, ludzie się tego boja i nie dowierzają, potrzebują i tak zatwierdzenia diagnozy przez lekarza człowieka.



I to było już ze 2-3 lata temu, czyli jeszcze nawet nie było tematu AI na fali.
__________________
Cava

Z salamandrą w dłoni szedłem przez powierzchnię komety.
Liz Williams
cava jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2023-03-24, 11:16   #12
Fleur_D
Zakorzenienie
 
Avatar Fleur_D
 
Zarejestrowany: 2012-10
Wiadomości: 4 266
Dot.: Sztuczna inteligencja a praca zawodowa

Cytat:
Napisane przez cava Pokaż wiadomość
Nie oglądałam filmu SF , tylko słuchałam reportażu, gdzie wypowiadali się ludzie i lekarze pracujący przy twoerzeniu i testowaniu tego narzędzia i mający już dane z testów jego pracy, % trafnych diagnoz był wyższy po stronie nieludzkiej.
Mieli tez dane ze statystyk na ile jest to do użycia, no i wyszło ze na razie jest nie do użycia, ludzie się tego boja i nie dowierzają, potrzebują i tak zatwierdzenia diagnozy przez lekarza człowieka.



I to było już ze 2-3 lata temu, czyli jeszcze nawet nie było tematu AI na fali.
Spokojnie, za 2 lata też obejrzysz i za kolejne 2 też
Interpretacja wyników i stawianie diagnozy nie odbywa się przy pacjencie, więc ten argument jest bardziej naciągnięty niż budżet NFZ. No chyba że porównamy miernego lekarza rodzinnego, który prędzej sam umrze, niż wyśle pacjenta na badania. Ale od takiego kogoś, to nawet rzut moneta jest skuteczniejszy.

I najważniejsze- modelowanie w wielu zawodach (szczególnie medycznych) już się odbywa i okazuje się, że nie tyle nie zastąpiło ludzi, ale zwiększyło zapotrzebowanie na specjalistów z dziedzin, których wcześniej nie potrzebowaliśmy.

Edytowane przez Fleur_D
Czas edycji: 2023-03-24 o 11:32
Fleur_D jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-03-24, 11:31   #13
cava
Zakorzenienie
 
Avatar cava
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 22 122
Dot.: Sztuczna inteligencja a praca zawodowa

Cytat:
Napisane przez Fleur_D Pokaż wiadomość
Spokojnie, za 2 lata też obejrzysz i za kolejne 2 też
Interpretacja wyników i stawianie diagnozy nie odbywa się przy pacjencie, więc ten argument jest bardziej naciągnięty niż budżet NFZ. No chyba że porównamy miernego lekarza rodzinnego, który prędzej sam umrze, niż wyśle pacjenta na badania. Ale od takiego kogoś, to nawet rzut moneta jest skuteczniejszy.



Przeciez na codzien korzysta się własnie z lekarzy podstawowych, pierwszego kontaktu, czy pierwszego kontaktu linii specjalistów typu dermatolog, reumatolog, itp.
I tak właśnie wyglada z diagnozami, w sumie jak sobie człowiek sam nie poszuka co mu właściwie dolega, to równie dobrze może rzucać kamieniem, albo losować.
No wiem cos o tym, 6 lat tak się ciagałam i cierpiałam na chorobe która była tak oczywista w objawach i jest tak zcęsta że to naprawde śmieszne. Zresztą, teraz w erze teleporad trwających w porywach minute to juz w ogóle.




I ja absolutnie nie twierdze ze zawód lekarza wyginie, czy że lekarze nie beda mieli co robić.
lekarzy jest dramatycznie za mało, terminy sa dramatycznie długie, prywatne wizyty sa dramatycznie drogie a i tak trzeba na nie czekać czasem bardzo dlugo w stronę: absurdalnie długo.


I IMo to spowduje że takie narzędzie wcześniej czy później zacznie funkcjonować. Bo mając do wyboru kompletny brak podstawowej obsługi medycznej , a obsługe przez wyspecjalizowaną do tego AI, no to długo czlowiek myślał nie bedzie.



Co dla mnie za różnica czy receptę na pzreziebienie i L4 wypisze mi człowiek czy medyczna AI? I tak teraz na ogół nie trafiam z tym do lekarza (!!!!) tylko do jakiejś telefonicznej poradni infekcyjnej (?)gdzie zatrudniaja jakies tzw "pomoce medyczne", albo korzysta się z wypisywania recepty/zwolnienia on-line na życzenie w sumie (to chyba platne?)- jest juz taki tryb. Receptomat bodajże.

Lekarza się na oczy nie widuje całymi latami w takich przypadkach.




W sumie tak teraz myślę, a może tam już funkcjonują akie AI, tylko nikt nas nie oświeca, żeby sie ludzie nie bali i nie pchali na te wizyty u ludzkich lekarzy, którzy i tak już nie wyrabiają czasowo?
__________________
Cava

Z salamandrą w dłoni szedłem przez powierzchnię komety.
Liz Williams
cava jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-03-24, 11:39   #14
695d786c3492781c3fd020c39a3abf990173eddf_6577a2b887a02
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2013-12
Wiadomości: 2 756
Dot.: Sztuczna inteligencja a praca zawodowa

Ze stawianiem diagnoz może się to sprawdzać o tyle, że w moim odczuciu lekarze też często polegają na algorytmach, tylko mają je w głowie, a program przyjmie więcej danych niż człowiek. Takie schematyczne działanie zwykle się sprawdza, ale czasami przeszkadza.

W kwestii tłumaczeń faktycznie jest coraz lepiej, ale, o ile jestem w stanie zrozumieć coś z oryginalnego tekstu, to i tak zawsze też na niego zerkam. Poza tym o ile tłumaczenie dokumentów się sprawdzi (tylko w niektórych dziedzinach ta AI musiałaby być wyszkolona na dodatkowych danych - pytanie, czy nie bardziej opłaca się, żeby to człowiek skorygował), o tyle automatyczne tłumaczenie literatury wydaje mi się już byt bezduszne.

---------- Dopisano o 12:39 ---------- Poprzedni post napisano o 12:38 ----------

Cytat:
Napisane przez Ruwi Pokaż wiadomość
Jestem programistką, czy zastąpi to nie wiem, do części prostszych zadań pewnie tak. Na pewno koniecznością będzie nauczenie się wykorzystywania AI w codziennej pracy, żeby ją sobie usprawnić i żeby nie zostać w tyle. Będzie też dzięki temu więcej czasu na rozwiązywanie prawdziwych problemów, zamiast klepania powtarzalnego kodu.
Widzę to podobnie.
695d786c3492781c3fd020c39a3abf990173eddf_6577a2b887a02 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-03-24, 11:49   #15
Norluka
Wtajemniczenie
 
Avatar Norluka
 
Zarejestrowany: 2022-07
Wiadomości: 2 049
Dot.: Sztuczna inteligencja a praca zawodowa

Z mojego doświadczenia translatory dobrze sobie radzą z językami popularnymi, ale z tymi mniej popularnymi jest już słabo albo bardzo słabo.
Norluka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-03-24, 11:55   #16
695d786c3492781c3fd020c39a3abf990173eddf_6577a2b887a02
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2013-12
Wiadomości: 2 756
Dot.: Sztuczna inteligencja a praca zawodowa

Moim zdaniem DeepL tłumaczy całkiem nieźle. Zakładam, że narzędzia do profesjonalnych tłumaczeń byłyby jeszcze lepiej dopracowane i przede wszystkich z odpowiednią ilością danych dla potrzebnego języka.

Automatyczne tłumaczenia na stronach internetowych są często słabe i trzeba się domyślać. Pamiętam, jak w jakimś sklepie internetowym nie umiałam znaleźć opcji filtrowania, bo ją automat albo człowiek nieznający polskiego przetłumaczył jakoś dziwacznie.
695d786c3492781c3fd020c39a3abf990173eddf_6577a2b887a02 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-03-24, 11:56   #17
olabambola
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2022-06
Wiadomości: 1 538
Dot.: Sztuczna inteligencja a praca zawodowa

dopóki będzie istniała, a raczej nie istniała odpowiedzialność AI za błędy, to ludzie będą potrzebni. Na człowieka można zwalic winę, gdy coś pójdzie źle.
olabambola jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-03-24, 12:00   #18
cava
Zakorzenienie
 
Avatar cava
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 22 122
Dot.: Sztuczna inteligencja a praca zawodowa

Cytat:
Napisane przez Norluka Pokaż wiadomość
Z mojego doświadczenia translatory dobrze sobie radzą z językami popularnymi, ale z tymi mniej popularnymi jest już słabo albo bardzo słabo.



Tylko ze większość dostępnych obecnie translatorów, to tylko translatory a nie AI. W ogóle nawet nie I. Takie kalkulatory na słowa.


AI piszą już poezję i resztę gatunków literatury, komponują muzykę, tworzą filmy, opowiadają dowcipy, wygrały juz nie tylko w szachy ale i GO. i to w takim stylu w GO wygrały, ze mistrzowie nadal tkwia w olśnieniu.

Na razie przekroczyły każda z barier które były szacowane jako nieprzekraczalne.




To co mamy do dyspozycji, dostępne, to sa małe, okrojone i mocno poblokowane zabawki testowe, a nie faktycznie SI z całą swoją mocą obliczeniowa i zdolnością kształcenia się.
__________________
Cava

Z salamandrą w dłoni szedłem przez powierzchnię komety.
Liz Williams
cava jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-03-24, 12:18   #19
chacaos
Zadomowienie
 
Avatar chacaos
 
Zarejestrowany: 2016-08
Wiadomości: 1 922
Dot.: Sztuczna inteligencja a praca zawodowa

Cytat:
Napisane przez Timon i Pumba Pokaż wiadomość
Treść usunięta
Bardzo dobrze. Może wreszcie będzie trzeba całą tę przestarzałą machinę przystosować do współczesnego świata i skoncentrować się na rozwoju kompetencji, których nie zastąpi sztuczna inteligencja - i tyczy się to zarówno kompetencji uczniów, jak i nauczycieli.
chacaos jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2023-03-24, 12:22   #20
Timon i Pumba
hakuna matata
 
Avatar Timon i Pumba
 
Zarejestrowany: 2016-06
Wiadomości: 22 754
Dot.: Sztuczna inteligencja a praca zawodowa

Treść usunięta

Edytowane przez Timon i Pumba
Czas edycji: 2023-12-18 o 23:10
Timon i Pumba jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-03-24, 12:36   #21
jaksy
Zasiedzenie
 
Avatar jaksy
 
Zarejestrowany: 2007-04
Wiadomości: 5 627
Dot.: Sztuczna inteligencja a praca zawodowa

Pracuję w branży kreatywnej i my już testujemy wykorzystywanie narzędzi AI w swojej pracy. Myślę, że z mojego zawodu pozostanie jedynie część koncepcyjna, a wykonawstwo przekształci się w umiejętność precyzyjnego wydawania poleceń AI i kontrolowania wyników.

Sent from my M2101K9G using Tapatalk
__________________
Nie ma złych roślin, są tylko źli ludzie.
jaksy jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-03-24, 12:56   #22
chacaos
Zadomowienie
 
Avatar chacaos
 
Zarejestrowany: 2016-08
Wiadomości: 1 922
Dot.: Sztuczna inteligencja a praca zawodowa

Cytat:
Napisane przez Timon i Pumba Pokaż wiadomość
Treść usunięta
Jasne, są nieuleczalne jednostki, ale na pewno będzie trochę zmian w mentalności ogólnie. Przede wszystkim błędy, własny, nie do końca idealny styl, kreatywne pomysły zaczną być doceniane, a nie tępione jak najgorsze zło, bo będą świadczyły o samodzielności pracy. Oceny w skali 1-6 staną się jeszcze bardziej bez sensu niż obecnie, skoro wiadomo, że byle czatbot wypluje Ci to zadanie na szóstkę w parę sekund. Będzie trzeba kombinować, jak te narzędzia wintegrować w proces nauczania z pożytkiem dla każdego, a nie zabraniać telefonów i laptopów na zajęciach i próbować przyłapać młodych na wspomaganiu się AI. Jeśli nikomu nie będzie się chciało czegoś zmienić i zaadresować problemu w niehisteryczny sposób, to nauczyciele mogą być jedną z grup, które bardzo szybko zostanie zastąpiona przez sztuczną inteligencję, zamiast osiągnąć w końcu godziwe zarobki i społeczny prestiż.
chacaos jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-03-24, 14:00   #23
cava
Zakorzenienie
 
Avatar cava
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 22 122
Dot.: Sztuczna inteligencja a praca zawodowa

Cytat:
Napisane przez chacaos Pokaż wiadomość
Jasne, są nieuleczalne jednostki, ale na pewno będzie trochę zmian w mentalności ogólnie. Przede wszystkim błędy, własny, nie do końca idealny styl, kreatywne pomysły zaczną być doceniane, a nie tępione jak najgorsze zło, bo będą świadczyły o samodzielności pracy. Oceny w skali 1-6 staną się jeszcze bardziej bez sensu niż obecnie, skoro wiadomo, że byle czatbot wypluje Ci to zadanie na szóstkę w parę sekund. Będzie trzeba kombinować, jak te narzędzia wintegrować w proces nauczania z pożytkiem dla każdego, a nie zabraniać telefonów i laptopów na zajęciach i próbować przyłapać młodych na wspomaganiu się AI. Jeśli nikomu nie będzie się chciało czegoś zmienić i zaadresować problemu w niehisteryczny sposób, to nauczyciele mogą być jedną z grup, które bardzo szybko zostanie zastąpiona przez sztuczną inteligencję, zamiast osiągnąć w końcu godziwe zarobki i społeczny prestiż.
Polecam „Diamentowy wiek” Neala Stephensona w tej kwestii.
Swoją droga świetna książka, zreszta jak wszytko co on napisał.
SF w dużej mierze już nie jest SF, czytam to od prawie 40 lat, śledzę nowinki, i mnie od jakichś już 20 przeraża jak się To F ziszcza na moich oczach i staje się twardym S.

A po prawdzie to nie znamy (my, nie fachowcy tylko zwykła część społeczeństwa) nawet ułomka możliwości jakimi już się dysponuje, bo postęp technologiczny dostępny masowo, już od dekad jest spowalniany i blokowany przez tak prozaiczny czynnik, jak nasze, ludzkie możliwości w tempie przystosowywania się do zmian i opór przed zbyt szybkim ich tempem.
Technologia jest już pierdyliard parseków dalej.
__________________
Cava

Z salamandrą w dłoni szedłem przez powierzchnię komety.
Liz Williams
cava jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-03-24, 14:08   #24
karawanna
Zakorzenienie
 
Avatar karawanna
 
Zarejestrowany: 2020-11
Lokalizacja: Ciemna Strona Mocy
Wiadomości: 8 317
Dot.: Sztuczna inteligencja a praca zawodowa

Cytat:
Napisane przez cava Pokaż wiadomość
SF w dużej mierze już nie jest SF, czytam to od prawie 40 lat, śledzę nowinki, i mnie od jakichś już 20 przeraża jak się To F ziszcza na moich oczach i staje się twardym S.
Można zapytać, czemu właściwie przeraża? Mnie to bardziej fascynuje w pozytywnym tego słowa znaczeniu, ile udało się już osiągnąć. Mogę tutaj polecić książkę "Fizyka rzeczy niemożliwych" M. Kaku jeśli ktoś lubi klimaty popularno-naukowe, chociaż szkoda ze nie jest zaktualizowana od bodaj 2008 roku

Wysłane z mojego SM-S901B przy użyciu Tapatalka
karawanna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-03-24, 15:17   #25
rejczeI
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2022-07
Wiadomości: 2 225
Dot.: Sztuczna inteligencja a praca zawodowa

54 lata temu postawiliśmy nogę na księżycu a i tak pewnie z połowa ludzi na ziemi dalej nie ma kibla z kanalizacją w domu.

---------- Dopisano o 16:17 ---------- Poprzedni post napisano o 16:08 ----------

Bardziej mnie dziwi że ludziom chce się słuchać i oglądać nieistniejący zespół k-pop.
rejczeI jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-03-24, 15:26   #26
bafa65383b74e1029ccef70174e4f68b71e8a0f7_646950f23ada7
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2019-10
Wiadomości: 6 046
Dot.: Sztuczna inteligencja a praca zawodowa

Moim zdaniem cała rzeczywistość się zmieni jeszcze za mojego życia, więc nie będę gdybać czy zastapi mnie w pracy, bo tego nie wiem.
Ciężko sobie człowiekowi to wyobrazić, ludziom też ciężko było sobie wyobrazić komputery i internet.

Nie przeraża mnie to, chciałabym zobaczyć jak wygląda rozwinięta sztuczna inteligencja.


Wysłane z mojego M2007J20CG przy użyciu Tapatalka
bafa65383b74e1029ccef70174e4f68b71e8a0f7_646950f23ada7 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-03-24, 16:33   #27
_Bumblebee_
Wtajemniczenie
 
Avatar _Bumblebee_
 
Zarejestrowany: 2016-06
Wiadomości: 2 976
Dot.: Sztuczna inteligencja a praca zawodowa

[1=bafa65383b74e1029ccef70 174e4f68b71e8a0f7_646950f 23ada7;89539258]Moim zdaniem cała rzeczywistość się zmieni jeszcze za mojego życia, więc nie będę gdybać czy zastapi mnie w pracy, bo tego nie wiem.
Ciężko sobie człowiekowi to wyobrazić, ludziom też ciężko było sobie wyobrazić komputery i internet.

Nie przeraża mnie to, chciałabym zobaczyć jak wygląda rozwinięta sztuczna inteligencja.


Wysłane z mojego M2007J20CG przy użyciu Tapatalka[/QUOTE]A ja nie bo większość najlepszych wynalazków ludzkości prędzej czy później jest używana do niszczenia i zabijania, a nie wiem czy zaawansowana AI nie będzie najgroźniejszą bronią w dotychczasowej historii.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
_Bumblebee_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-03-24, 16:43   #28
bafa65383b74e1029ccef70174e4f68b71e8a0f7_646950f23ada7
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2019-10
Wiadomości: 6 046
Dot.: Sztuczna inteligencja a praca zawodowa

Cytat:
Napisane przez _Bumblebee_ Pokaż wiadomość
A ja nie bo większość najlepszych wynalazków ludzkości prędzej czy później jest używana do niszczenia i zabijania, a nie wiem czy zaawansowana AI nie będzie najgroźniejszą bronią w dotychczasowej historii.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Mimo wszystko, nie chciałabym żyć w żadnym wcześniejszym wieku, bez technologii.

Wysłane z mojego M2007J20CG przy użyciu Tapatalka
bafa65383b74e1029ccef70174e4f68b71e8a0f7_646950f23ada7 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-03-24, 16:45   #29
_Bumblebee_
Wtajemniczenie
 
Avatar _Bumblebee_
 
Zarejestrowany: 2016-06
Wiadomości: 2 976
Dot.: Sztuczna inteligencja a praca zawodowa

[1=bafa65383b74e1029ccef70 174e4f68b71e8a0f7_646950f 23ada7;89539298]Mimo wszystko, nie chciałabym żyć w żadnym wcześniejszym wieku, bez technologii.

Wysłane z mojego M2007J20CG przy użyciu Tapatalka[/QUOTE]Też racja dlatego mi jest dobrze tak jak teraz.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
_Bumblebee_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-03-24, 17:02   #30
cava
Zakorzenienie
 
Avatar cava
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 22 122
Dot.: Sztuczna inteligencja a praca zawodowa

Cytat:
Napisane przez _Bumblebee_ Pokaż wiadomość
A ja nie bo większość najlepszych wynalazków ludzkości prędzej czy później jest używana do niszczenia i zabijania, a nie wiem czy zaawansowana AI nie będzie najgroźniejszą bronią w dotychczasowej historii.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Bronią jak bronią, kwestia w co wyewoluuje i co ostatecznie uzna za konieczne sobie zasoby.
Bo może nas oleje na zasadzie: a niech się robactwo mnoży, a może uzna nas za konkurencję lub zagrożenie swojego bytu, to wiadomo, eliminacja.

---------- Dopisano o 18:02 ---------- Poprzedni post napisano o 17:59 ----------

Cytat:
Napisane przez karawanna Pokaż wiadomość
Można zapytać, czemu właściwie przeraża? Mnie to bardziej fascynuje w pozytywnym tego słowa znaczeniu, ile udało się już osiągnąć. Mogę tutaj polecić książkę "Fizyka rzeczy niemożliwych" M. Kaku jeśli ktoś lubi klimaty popularno-naukowe, chociaż szkoda ze nie jest zaktualizowana od bodaj 2008 roku

Wysłane z mojego SM-S901B przy użyciu Tapatalka
Bo wizje tam rozwijane są różne, także bardzo mało optymistyczne, a te niestety też się ziszczają.
Ocieplenie klimatu, przeludnienie, budowanie murów na granicach żeby zatrzymać wędrówki ludów, populizm jako główne narzędzie zdobywania władzy, itd.
__________________
Cava

Z salamandrą w dłoni szedłem przez powierzchnię komety.
Liz Williams
cava jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Forum plotkowe


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2023-03-28 12:31:34


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 10:47.