Starosta ślubny - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum ślubne > Ceremonia i tradycja ślubna, weselna

Notka

Ceremonia i tradycja ślubna, weselna W tym miejscu możesz podzielić się widzą, jak zaplanować ceremonię ślubną. Na co zwrócić uwagę przy szukaniu sali weselnej. Przypomnieć tradycje weselne.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2014-05-05, 19:09   #1
belzebubka
Raczkowanie
 
Avatar belzebubka
 
Zarejestrowany: 2009-01
Wiadomości: 151

Starosta ślubny


Cześć dziewczyny!

Czy w Waszych miejscowościach istnieje zwyczaj "posiadania" starostów na weselu? Jakie funkcje pełnią? Czy będziecie takich mieć na własnym weselu?
Jak wybrać takiego starostę, czym się kierować?
A może to już wymarła tradycja?

Będę wdzięczna za wszelką pomoc i podpowiedzi.
__________________
belzebubka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-05-05, 20:49   #2
21kasia21
Work, work, work
 
Avatar 21kasia21
 
Zarejestrowany: 2010-05
Wiadomości: 3 247
Dot.: Starosta ślubny

Cytat:
Napisane przez belzebubka Pokaż wiadomość
Cześć dziewczyny!

Czy w Waszych miejscowościach istnieje zwyczaj "posiadania" starostów na weselu? Jakie funkcje pełnią? Czy będziecie takich mieć na własnym weselu?
Jak wybrać takiego starostę, czym się kierować?
A może to już wymarła tradycja?

Będę wdzięczna za wszelką pomoc i podpowiedzi.
Ogólnie nie ma reguły kto powinien być starostą i jakie ma przypisane zadania. Różnie to wygląda, w zależności od tradycji czy zwyczajów w danej okolicy czy rodzinie.

U mnie jest taki zwyczaj, toteż na weselu mieliśmy dwóch starostów- jeden z mojej strony (mój brat) i ze strony męża (jego chrzestny, przy okazji też jego świadek). Ich głównym zadaniem było przede wszystkim dbanie o trunki na weselu, dbali o to, aby nikomu nic nie brakowało, wznosili toast. Zachęcali do zabawy, "wyciągali" osoby zza stołu, brali udział w konkursach. Podczas składania życzeń pomagali odbierać prezenty czy też kwiaty (u mnie to rola świadków, jednakże czasem w dwie osoby jest ciężko wszystko zebrać).

Przykładowe zadania masz opisane np. tutaj:
http://babawsieci.blogspot.com/2013/...obowiazki.html
http://www.abcslubu.pl/porady-slubne/item/894
http://www.konkursy-weselne.cba.pl/starosta.html
__________________
"...są w życiu chwile, w których trzeba podjąć ryzyko i dać się ponieść szaleństwu."
mikroREKLAMA
*** Szukasz oryginalnego prezentu na ślub, urodziny, rocznicę, komunię albo chrzciny? ***
Projektowanie i realizacja indywidualnych zamówień: prezentów rocznicowych, podziękowań dla gości, figurek na tort, kolczyków, magnesów itp.

Ta reklama pokazywana jest pod 3 247 postami tego użytkownika na forum. Jak założyć taką reklamę? (klik!)
21kasia21 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-05-06, 07:29   #3
enzunio
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2013-07
Wiadomości: 2 067
Dot.: Starosta ślubny

Cytat:
Napisane przez belzebubka Pokaż wiadomość
Cześć dziewczyny!

Czy w Waszych miejscowościach istnieje zwyczaj "posiadania" starostów na weselu? Jakie funkcje pełnią? Czy będziecie takich mieć na własnym weselu?
Jak wybrać takiego starostę, czym się kierować?
A może to już wymarła tradycja?

Będę wdzięczna za wszelką pomoc i podpowiedzi.
Nie, w moim regionie nie ma starostów, są tylko świadkowie
enzunio jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-05-19, 10:52   #4
haneczka28
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2014-03
Lokalizacja: z domu:)
Wiadomości: 166
Dot.: Starosta ślubny

a na czym polega rola tego strosty?
haneczka28 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-05-19, 11:23   #5
21kasia21
Work, work, work
 
Avatar 21kasia21
 
Zarejestrowany: 2010-05
Wiadomości: 3 247
Dot.: Starosta ślubny

Cytat:
Napisane przez haneczka28 Pokaż wiadomość
a na czym polega rola tego strosty?
2 posty wyżej masz odpowiedź...
__________________
"...są w życiu chwile, w których trzeba podjąć ryzyko i dać się ponieść szaleństwu."
mikroREKLAMA
*** Szukasz oryginalnego prezentu na ślub, urodziny, rocznicę, komunię albo chrzciny? ***
Projektowanie i realizacja indywidualnych zamówień: prezentów rocznicowych, podziękowań dla gości, figurek na tort, kolczyków, magnesów itp.

Ta reklama pokazywana jest pod 3 247 postami tego użytkownika na forum. Jak założyć taką reklamę? (klik!)
21kasia21 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-05-19, 18:29   #6
belzebubka
Raczkowanie
 
Avatar belzebubka
 
Zarejestrowany: 2009-01
Wiadomości: 151
Dot.: Starosta ślubny

A czy jest tak, że starosta powinien być żonaty lub starościna mężatką?
I powinna to koniecznie być osoba z rodziny, poważana, raczej starsza niż młodsza?
Pytam, bo moja przyszła teściowa ma dziwne przekonania i nie wiem, czy mam z tym jakoś walczyć, czy odpuścić i zrobić tak, jak ona sobie to wyobraża. Niespecjalnie mam kogo wybrać (gdyż podobno kobieta musi wybrać starościnę - kobietę). Zastanawiam się, czy warto walczyć z tą tradycją czy wybrać którąś z ciotek, co niespecjalnie mi się uśmiecha.
__________________
belzebubka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-05-19, 18:40   #7
21kasia21
Work, work, work
 
Avatar 21kasia21
 
Zarejestrowany: 2010-05
Wiadomości: 3 247
Dot.: Starosta ślubny

Cytat:
Napisane przez belzebubka Pokaż wiadomość
A czy jest tak, że starosta powinien być żonaty lub starościna mężatką?
I powinna to koniecznie być osoba z rodziny, poważana, raczej starsza niż młodsza?
Pytam, bo moja przyszła teściowa ma dziwne przekonania i nie wiem, czy mam z tym jakoś walczyć, czy odpuścić i zrobić tak, jak ona sobie to wyobraża. Niespecjalnie mam kogo wybrać (gdyż podobno kobieta musi wybrać starościnę - kobietę). Zastanawiam się, czy warto walczyć z tą tradycją czy wybrać którąś z ciotek, co niespecjalnie mi się uśmiecha.
Pierwsze słyszę Powiem Ci, że ile ludzi, tyle przesądów i przekonań.
U mnie różnica między starostami wynosiła ponad 30 lat i żadnej z nich nie był żonaty.

Zrób po swojemu, to dal Was najważniejszy dzień, nie dla teściowej
__________________
"...są w życiu chwile, w których trzeba podjąć ryzyko i dać się ponieść szaleństwu."
mikroREKLAMA
*** Szukasz oryginalnego prezentu na ślub, urodziny, rocznicę, komunię albo chrzciny? ***
Projektowanie i realizacja indywidualnych zamówień: prezentów rocznicowych, podziękowań dla gości, figurek na tort, kolczyków, magnesów itp.

Ta reklama pokazywana jest pod 3 247 postami tego użytkownika na forum. Jak założyć taką reklamę? (klik!)
21kasia21 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2014-05-19, 19:02   #8
belzebubka
Raczkowanie
 
Avatar belzebubka
 
Zarejestrowany: 2009-01
Wiadomości: 151
Dot.: Starosta ślubny

Cytat:
Napisane przez 21kasia21 Pokaż wiadomość

Zrób po swojemu, to dal Was najważniejszy dzień, nie dla teściowej
Tylko czy warto zacząć wspólną drogę z obrażoną teściową na karku?
Coraz więcej spraw z tytułu wesela mnie zaczyna drażnić, bo wszystko musi być zgodnie z tradycją. "Musicie zaprosić tych i tych, bo oni też nas kiedyś zaproszą.", "Tu kiedyś byliśmy na weselu, to ich też trzeba.", "Jak tych zaprosicie to tamtych też." Z 60 osób zrobiło się 120...

Najśmieszniejsze jest to, że nie dokładają ani grosza do organizacji tej imprezy.
__________________
belzebubka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-05-19, 19:27   #9
21kasia21
Work, work, work
 
Avatar 21kasia21
 
Zarejestrowany: 2010-05
Wiadomości: 3 247
Dot.: Starosta ślubny

Cytat:
Napisane przez belzebubka Pokaż wiadomość
Tylko czy warto zacząć wspólną drogę z obrażoną teściową na karku?
Coraz więcej spraw z tytułu wesela mnie zaczyna drażnić, bo wszystko musi być zgodnie z tradycją. "Musicie zaprosić tych i tych, bo oni też nas kiedyś zaproszą.", "Tu kiedyś byliśmy na weselu, to ich też trzeba.", "Jak tych zaprosicie to tamtych też." Z 60 osób zrobiło się 120...

Najśmieszniejsze jest to, że nie dokładają ani grosza do organizacji tej imprezy.
Z teściową to ciężki temat, chociaż skoro nie dokłada grosza do wesela, to tym bardziej bym nie zważała na jej tradycje weselne. My z gośćmi też mieliśmy duży dylemat, ale to pod względem mojej mamy, bo mówiła to samo, co Twoja teściowa, w końcu zrobiliśmy po swojemu. Zaprosiliśmy osoby, z którymi mieliśmy wtedy kontakt. Nam nie zależało na weselu na pokaz, ale na skromnym weselu, z najbliższymi osobami i na szczęście się to udało
__________________
"...są w życiu chwile, w których trzeba podjąć ryzyko i dać się ponieść szaleństwu."
mikroREKLAMA
*** Szukasz oryginalnego prezentu na ślub, urodziny, rocznicę, komunię albo chrzciny? ***
Projektowanie i realizacja indywidualnych zamówień: prezentów rocznicowych, podziękowań dla gości, figurek na tort, kolczyków, magnesów itp.

Ta reklama pokazywana jest pod 3 247 postami tego użytkownika na forum. Jak założyć taką reklamę? (klik!)
21kasia21 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-05-21, 11:30   #10
Lady Million
Raczkowanie
 
Avatar Lady Million
 
Zarejestrowany: 2013-11
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Wiadomości: 259
GG do Lady Million
Dot.: Starosta ślubny

U nas było tak że

Sarostami byli mój brat i jego żona oraz kolega mojego TŻ i jego żona

Ja uważam iż starostami powinny być osoby młode ponieważ mają one za zadanie polewać alkohol oraz go roznosić na weselu ale nie koniecznie cały czas.

Muszą też mieć poczucie humoru ponieważ oni również zabawiają gości
oraz są odpowiedzialni za wesele w czasie gdy np PM wychodzi na sesje ślubną w czasie trwania imprezy weselnej.

Jak już wcześniej zostało to napisane w każdej rodzinie czy też miejscu w Polsce tradycja jest inna.
__________________
Szczęśliwa Żona
01.03.14r.
Szczęśliwa Mama
01.11.16r.

Lady Million jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-05-23, 11:01   #11
magdzia85
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2006-12
Wiadomości: 9
Dot.: Starosta ślubny

U mnie starostą ślubnym będzie mój chrzestny. U nas wyszło tak, że właściwie dostosowaliśmy jego osobę pod funkcję, a nie odwrotnie- jest mega towarzyską i przyjazną osobą, potrafi rozkręcić każdą imprezę, a jak trzeba, to i dj-em mógłby zostać Dlatego stwierdziłyśmy z moją mamą, że kto jak nie on. To musi być ktoś otwarty i potrafiący z każdym się dogadać i wszystko załatwić. Będzie po prostu pilnował, żeby wszyscy dobrze się bawili i nikomu niczego nie brakowało z zaznaczeniem, że bez żadnego "ciśnienia", na luzie i tak, żeby sam mógł się pobawić.
__________________
18.10.2014
magdzia85 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2014-05-24, 17:37   #12
pati0090
Zakorzenienie
 
Avatar pati0090
 
Zarejestrowany: 2009-09
Lokalizacja: śląsk
Wiadomości: 17 276
Dot.: Starosta ślubny

Cytat:
Napisane przez enzunio Pokaż wiadomość
Nie, w moim regionie nie ma starostów, są tylko świadkowie
u mnie też świadkowie, nie ma starosty
__________________
Kocham Cię mój maluszku


pati0090 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Ceremonia i tradycja ślubna, weselna


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-05-24 18:37:24


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 06:46.