Praca licencjacka: poróbki - oryginały - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Uroda > Perfumy

Notka

Perfumy Fora, na których znajdziesz porady w zakresie perfum. Zapraszamy do dyskusji.
Zanim napiszesz post zapoznaj się z FAQ oraz Przewodnikiem po perfumach.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2008-12-03, 01:38   #1
...:::oblabobla:::...
Zakorzenienie
 
Avatar ...:::oblabobla:::...
 
Zarejestrowany: 2006-03
Wiadomości: 3 143

Praca licencjacka: poróbki - oryginały


Witam wszystkie specjalistki ds. perfum Piszę pracę licencjacką z sensoryki, której tematem jest analiza porównawcza podróbek i oryginałów.
Mianowicie szukam informacji o źródłach (nieanonimowych) w których będzie poruszony problem podrób- dlaczego one istnieją zgodnie z prawem? Jest mnóstwo firm, które funkcjonują w ten sposób. Uznałam, że może ktoś z was będzie się orientować w tym temacie. Czy możecie mi zaproponować jakieś tytuły książek/publikacji? Byłabym bardzo wdzięczna za wszelkie wskazówki.
__________________
...:::oblabobla:::... jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-12-03, 17:40   #2
glamourous
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2008-11
Lokalizacja: duplinek
Wiadomości: 12 932
Dot.: Praca licencjacka: poróbki - oryginały

kochana my tez tu sie wielokrotnie zastanawiamy jakim cudem te pokurcze typu refany czy Bi-esy funkcjonuja legalnie w naszym pieknym kraju...ale nie wiem czy na ten temat jest jakas sensowna literatura.
moze moglabys sie skontaktowac bezposrednio z tymi rozlewniami - kontakt powinien byc na ich stronkach- i sprobowac dowiedziec sie na jakich zasadach to dziala?
ale nie zdziwilabym sie gdyby nie byly to firmy chetne do wspolpracy w takowej kwestii

haha wlasnie weszlam na strone refanu - www.refan.pl i nieco sie zdziwilam przeczytawszy o ich "oryginalnych recepturach"

a jesli chodzi o Bi-es to na stronce maja zakladke "pisza o nas" - ale bardziej na zasadzie artykulow prasowych i sponsoringu niz rzetelne opracowanie ktore mogloby sie nadac do pracy

Edytowane przez glamourous
Czas edycji: 2008-12-03 o 17:52
glamourous jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-12-03, 18:08   #3
...:::oblabobla:::...
Zakorzenienie
 
Avatar ...:::oblabobla:::...
 
Zarejestrowany: 2006-03
Wiadomości: 3 143
Dot.: Praca licencjacka: poróbki - oryginały

Brdzo dziękuję Ci za odpowiedź
W zasadzie to poniekąd wiadomo dlaczego one są legalne, chociaż być nie powinny, ale właśnie baaardzo ciężko znalźć cokolwiek na ten temat w książkach. Otóż są firmy perfumeryjne, które projektują zapachy. Jest ich mnóstwo, gdy jakiś producent (dior, chanel itd.) wybierze jakiś zapach, kupuje go i sygnuje swoim logo, projektuje butelkę i wypuszcza zapach na rynek. I ta konkretnie receptura jest wtedy zarezerwowana (zastrzeżona) dla niego. Ale wystarczy dodać minimalnie więcej jednego ze składników i receptura jest uważana, za zupełnie inną (czyli aby żadna inna firma nie mogła wypuścić na legalu jakiejś podróbki, musiałaby wykupić wszystkie podobne zapachy (walka z wiatrakami) oczywiście laik nie odczuje różnicy wcale. Tak to mniej więcej wygląda. Ale nie wierzę, że firmy produkujące oryginalne perfumy nie ingerują w tym kierunku, niestety nie mam pojęcia jak ten problem ugryźć. Też się zastanawiałam czy by nie zadzwonić, ale wątpię, żeby ktoś zechciał mi zdradzić odpowiedź na te pytania W pracy licencjackiej muszą być wszystkie rzeczy udokumentowane, więc póki co popadam w deprechę myśląc nad tym
A kojarzysz może jakieś czasopisma stricte o perfumach?
__________________
...:::oblabobla:::... jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-12-03, 18:52   #4
glamourous
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2008-11
Lokalizacja: duplinek
Wiadomości: 12 932
Dot.: Praca licencjacka: poróbki - oryginały

czasopisma nie bardzo, z ksiazek o perfumach to posiadam tylko literature anglojezyczna- All about Perfume- John Oakes i Perfumes- The Guide- Luca Turin i Tania Sanchez. ta ostatnia to bardzo dobra pozycja jesli chodzi o porownanie np dziel tego samego nosa, duzo w niej o niszowcach i perfumach wycofanych z obiegu, ale o podrobach chyba nic nie znajdziesz...
nie wiem bardzo trudny temat sobie wybralas.
jesli chodzi o te podroby to dla mnie smieszne jest ze jak wejdziesz na net to znajdziesz opis nut zapachpowych- w 100 proc niemal to samo co w oryginalach, buteleczki tez podobne...a piernicza o swoich laboratoriach w ktorych ciezko pracuja nad opracowaniem nowych zapachow...
ja widze tylko taka mozliwosc podejscia do tematu- wglebienie sie w prawa autorskie czy tez licencje dla zapachow i szukanie czy nie znajdzie sie gdzies cos o jakis rozprawach na ten temat...
nie wiem jak z Twoim angielskim ale masz tu np arytkulik z netu http://blogs.law.harvard.edu/infolaw...-for-perfumes/


a jeszcze znalazlam cos ciekawego i po polsku- forum prawnicze
http://forumprawne.org/prawo-autorsk...t-czy-nie.html
ok tam tez niewiele znajdziesz- ze to nie plagiat tylko nieuczciwa konkurencja????
nie wiem temat ciekawy ale nie mam pojecia jak go ugryzc...

tu znajdziesz pare paragrafow na koncu tego artykulu:
http://mojafirma.infor.pl/dzialalnos...m-towarow.html


no ale jak to jest ze firmy typu wyzej wymienione moga sprzedawac legalnie swoje produkty a tu np znajduje taki artykul
http://sosnowiec.naszemiasto.pl/wydarzenia/908023.html
babeczka sprzedawala podrobki i grozi jej do 8 lat wiezienia.


w ogole powiedz cos wiecej - pod jakim wzgledem Ty bedziesz ten problem badac- prawnym- prawa autorskie czy raczej nie wiem jak sa odbierane przez niedoswiadczony nos/ skad pomysl na taki temat, sama sobie go wymyslilas?

Edytowane przez glamourous
Czas edycji: 2008-12-03 o 19:15
glamourous jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-12-03, 19:26   #5
...:::oblabobla:::...
Zakorzenienie
 
Avatar ...:::oblabobla:::...
 
Zarejestrowany: 2006-03
Wiadomości: 3 143
Dot.: Praca licencjacka: poróbki - oryginały

Bardzo dziękuję Ci za pomoc Angielski znam dobrze, więc link będzie dla mnie pomocny już się biorę za czytanie Na szczęście postanowiłam, że aspekty prawne będą tylko częścią mojej pracy i bprzeprowadzę również badania z sensoryki
Jeszcze raz dziękuję za odpowiedź
__________________
...:::oblabobla:::... jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-12-03, 19:34   #6
glamourous
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2008-11
Lokalizacja: duplinek
Wiadomości: 12 932
Dot.: Praca licencjacka: poróbki - oryginały

a badania jakie przeprowadzisz? empiryczne? na zasadzie podtykania ludziom probek z oryginalami i podrobami do odroznienia?
czyli tak rozdzialik prawny a reszta na podstawie badan?
ja bym w to wlaczyla historie firm typu wlasnie bi-es - zeby pokazac ze taki procedens to nie jest wymysl ostatnich lat tylko trwa juz od jakiegos czasu i ze takie formy radza sobie calkiem niezle na rynku Polskim...
swoja droga w irlandii nie spotkalam sie z czyms takim jak "legalne podroby" sprzedawane w supermarketach... widzialam chamskie podroby gdzies na wozkach na ulicy sprzedawane ale tak z reki do reki

intrygujacy temat, nie powiem...powodzenia!

bede wlejac jak cos znajde jeszcze. alb lepiej sama sobie wpisz na google.com
are perfumes protected by copyrights - wyswietla sie kilka stronek ktore moga byc pomocne. wyglada na to ze w roznych krajach jest to zagadnienie inaczej traktowane- w Danii uznaja prefumy jako dzielo sztuki a we Francji np producenci perfum sa uwazani za rzemieslnikow a nie artystow wiec ich praca nie moze byc chroniona prawami autorskimi. Pewnie w Polsce jest podobnie...

Edytowane przez glamourous
Czas edycji: 2008-12-03 o 19:45
glamourous jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-12-03, 20:38   #7
...:::oblabobla:::...
Zakorzenienie
 
Avatar ...:::oblabobla:::...
 
Zarejestrowany: 2006-03
Wiadomości: 3 143
Dot.: Praca licencjacka: poróbki - oryginały

Wciąż zastanawiam się jak to dokładnie zrobić. Owszem, jest kilka takich firm, które wprost kwitną. Spróbuję powęszyć troszkę Może uda mi się czegoś dowiedzieć
__________________
...:::oblabobla:::... jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Perfumy


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 07:12.