ROSYJSKI!- nauka :) - Strona 2 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Nauka języków obcych - kącik językowy

Notka

Nauka języków obcych - kącik językowy Nauka języków obcych - kącik językowy, to miejsce wymiany informacji o kursach, podręcznikach, materiałach i ciekawostkach językowych. Dołącz.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2012-11-02, 12:04   #31
seductivee
Zakorzenienie
 
Avatar seductivee
 
Zarejestrowany: 2010-08
Wiadomości: 4 426
Dot.: ROSYJSKI!- nauka :)

co do basni - polecam 3 tomowy zbior Afanasjewa
__________________

02.08.2008 - 12.11.2012 - 12.09.2015


seductivee jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-11-02, 18:45   #32
5b5113117b6e42222229f5594ebb4ac0eb7ee95c_5dfabd82d2cbf
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2009-10
Wiadomości: 165
Dot.: ROSYJSKI!- nauka :)

Cytat:
Napisane przez MiuLiu Pokaż wiadomość
A jest strona z bajkami baśniami dla nieco więcej niż początkujących i początkujących? Albo żeby wiedzieć na przyszłość: jak takiej szukać?
Bajki:
http://azku.ru/

Żeby szukać stron z bajkami ,pisz w wyszukiwarkę:
"читать сказки онлайн"


Dobrze jak bajki z obrazkami,to ułatwia zrozumienie .Jak tu na przykład ;

http://audioskazki.info/skazki_s_kar...-i-bratec.html

Edytowane przez 5b5113117b6e42222229f5594ebb4ac0eb7ee95c_5dfabd82d2cbf
Czas edycji: 2012-11-02 o 18:50
5b5113117b6e42222229f5594ebb4ac0eb7ee95c_5dfabd82d2cbf jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-11-03, 12:19   #33
mereo
Rozeznanie
 
Avatar mereo
 
Zarejestrowany: 2011-08
Wiadomości: 745
Dot.: ROSYJSKI!- nauka :)

Dziękuję również za linki - bardzo fajne te strony z bajkami, szczególnie z tymi audio i wideo
__________________

Blogguję:

http://lupus-pilum-mutat.blogspot.com/

Lupus pilum mutat
, non mentem.
--------------------------------------------------------------
http://paper-glass-project.blogspot.com/
mereo jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-11-03, 13:32   #34
Malinovva
Rozeznanie
 
Avatar Malinovva
 
Zarejestrowany: 2012-02
Wiadomości: 957
Dot.: ROSYJSKI!- nauka :)

Muszę napisać zdania z rosyjskiego i nie umiem, buuuuuuuuu
__________________
Czy przyszła pedagożka języka angielskiego może prosić o jednego jedynego lajka? -> https://www.facebook.com/sknpromocji...type=3&theater
Malinovva jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-11-03, 14:24   #35
Jesse
Rozeznanie
 
Avatar Jesse
 
Zarejestrowany: 2005-10
Wiadomości: 523
Dot.: ROSYJSKI!- nauka :)

Cytat:
Napisane przez seductivee Pokaż wiadomość
Witam w gronie lubiących język rosyjski

Przede wszystkim - nie bierz do ręki słowników i nie kuj na siłę słówek, okropna i w zasadzie nieefektywna robota. Przy nauce słówek są przydatne fiszki - można je kupić, bądź czytając teksty zapisywać sobie na kartonikach, a na odwrocie odpowiednik polski. Taka zabawa, ale bardzo pomaga w nauce

Zacznij od powtórki alfabetu i kup książkę do nauki języka dla początkujących (niestety nie podpowiem ci żadnej pozycji, bo nie korzystam z takowych). Bez książki niestety się nie obejdzie, ponieważ tu zawarta jest cała wiedza o częściach mowy, zdaniach, wyrażeniach. Wejdź do księgarni i przeglądaj pozycje, sprawdzaj rozdziały i wybierz tę która będzie napisana najbardziej przystępnym językiem

Jak już tę książkę przerobisz, zapamiętasz najważniejsze zasady gramatyki - możesz przejść do czytania. Warto jednak przed tym etapem nauczyć się czytać na głos. (Przydatne są bardzo książki z płytami, gdzie za lektorem możesz dane słowa powtarzać)

Czytaj TYLKO bardzo łatwe teksty. Tak jak już wspominałam - krótkie bajeczki, wierszyki, piosenki dla dzieci. Nie tłumacz ich, tylko czytaj.
Następnie przejdziesz łatwo do świadomego czytania, czyli rozumienia słowo pisane i w myślach tłumaczenie go na język polski. Nie denerwuj się, że nie znasz większości słów - spokojnie tłumacz ze słownikiem, doszukuj się kontekstów, próbuj samodzielnie przełożyć to na swój język

Kolejny etap to pisanie, ale tu musiałabyś podszkolić się z rosyjskiej ortografii, co nie jest takie proste jak się wydaje


Inną opcją jest zapisanie się na kurs języka rosyjskiego, a później doszkalanie się w nim.
Dziękuję za odpowiedź i miłe słowa. Wiesz..ja od stycznia biorę się za rosyjski.
A co powiecie na temat metody Callana?
Jeśli nie zależy mi na pisaniu i czytaniu tylko komunikacji słownej?
W jakim tempie można się nauczyć rosyjskiego na poziom powiedzmy B1 / B2
czyli swobodną fajną rozmowę.
A dopiero ewentualnie później douczanie się pisania, czytania i poprawności językowej.
Jak to się ma w praktyce? Co o tym sądzicie?
Ktoś przeszedł metodę callana z rosyjskim?

Cmokam
__________________
"...powiedziałabym raczej, umiarkowany optymizm"
Jesse jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-11-03, 14:45   #36
seductivee
Zakorzenienie
 
Avatar seductivee
 
Zarejestrowany: 2010-08
Wiadomości: 4 426
Dot.: ROSYJSKI!- nauka :)

Nie wiem na czym polega ta metoda, ale jesli chodzi ogolnie o nauke jezykow to zaleca sie przeprowadzenie jak najdluzszego etapu sluchowo-ustnego. Wg mnie to dobry sposob na nauke jak nauczysz sie rozumiec i sluchac to nauka pisania, gramatyki moze przyjsc latwiej
W ogole najlepszym sposobem do nauki jezyka do komunikacji jest pobyt w kraju nosicieli jezyka. Niestety przy tym tez istnieje ryzyko nabycia zlych nawykow a wrecz bledow jezykowych
__________________

02.08.2008 - 12.11.2012 - 12.09.2015


seductivee jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-11-03, 15:10   #37
Jesse
Rozeznanie
 
Avatar Jesse
 
Zarejestrowany: 2005-10
Wiadomości: 523
Dot.: ROSYJSKI!- nauka :)

zgadza się,
nauka callana - nauka opiera się na konwersacji. Uczniowie są na wyrywki pytani o różne rzeczy związane ze słownictwem wprowadzanym na danej lekcji i przy braku czasu na głębsze zastanowienie się – mają udzielać odpowiedzi. Założeniem jest używanie wyłącznie języka nauczanego bez podpowiedzi w języku ojczystym uczniów. Duży nacisk kładzie się na powtórzenia materiału, bowiem w tej metodzie uczniowie nie mogą zapisywać nowych słówek i robić notatek. Nauczyciel ma za zadanie natychmiastowe poprawianie błędów w wypowiedziach uczniów. Słuchasz i auomatycznie powtarzasz. [zob. http://pl.wikipedia.org/wiki/Metoda_Callana]

metoda ma bardzo dużo zarówno zwolenników, jak i przeciwników. W angielskim się sprawdza dośc dobrze, jednak trzeba tu zazaczyć, że łatwiej jest prawdopodobnie ogarnąć ten język ze względu na jego wszechobecność (filmy, tv, teledyski....)

Dlatego pytam, jak uważacie, czy taka metoda nauki odnośnie rosyjskiego mogłaby się sprawdzić
__________________
"...powiedziałabym raczej, umiarkowany optymizm"
Jesse jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2012-11-26, 07:46   #38
amg88
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2012-01
Lokalizacja: Las
Wiadomości: 2 257
Dot.: ROSYJSKI!- nauka :)

też chciałabym nauczyć się rosyjskiego, ale samoukiem nie jestem raczej samo słuchanie języka chyba nie nauczy mnie. Czy mylę się?
amg88 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-11-26, 08:07   #39
LaBamBam
Raczkowanie
 
Avatar LaBamBam
 
Zarejestrowany: 2010-09
Wiadomości: 311
Dot.: ROSYJSKI!- nauka :)

Cytat:
Napisane przez Jesse Pokaż wiadomość
Dziękuję za odpowiedź i miłe słowa. Wiesz..ja od stycznia biorę się za rosyjski.
Cmokam
Od stycznia? A może masz ochotę od teraz? Ja wystartowałam z nauką rosyjskiego tydzień temu, tak więc mogłybyśmy się uczyć razem Na razie znam kilka podstawowych zwrotów + część alfabetu. Korzystam z "Rosyjski. Kurs podstawowy" z Edgarda. Na początek może być.

Rosyjski nigdy nie był na mojej liście do nauczenia, aż tu nagle zmiana.
__________________
Wymienię książki
https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=589142
LaBamBam jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-11-26, 08:10   #40
mereo
Rozeznanie
 
Avatar mereo
 
Zarejestrowany: 2011-08
Wiadomości: 745
Dot.: ROSYJSKI!- nauka :)

Cytat:
Napisane przez Jesse Pokaż wiadomość

metoda ma bardzo dużo zarówno zwolenników, jak i przeciwników. W angielskim się sprawdza dośc dobrze, jednak trzeba tu zazaczyć, że łatwiej jest prawdopodobnie ogarnąć ten język ze względu na jego wszechobecność (filmy, tv, teledyski....)

Dlatego pytam, jak uważacie, czy taka metoda nauki odnośnie rosyjskiego mogłaby się sprawdzić
Czemu nie? Skoro z angielskiego i innych języków się sprawdza...
Chociaż w sumie nie znam nikogo kto uczyłby się rosyjskiego tą metodą - w ogóle znam mało ludzi, którzy uczą się tego języka.

Cytat:
Napisane przez amg88 Pokaż wiadomość
też chciałabym nauczyć się rosyjskiego, ale samoukiem nie jestem raczej samo słuchanie języka chyba nie nauczy mnie. Czy mylę się?
Samo słuchanie nie, ale słuchanie +czytanie +podstawowe słówka już tak ;p ale jeśli nie jesteś samoukiem, to polecam przynajmniej kilka pierwszych lekcji z kimś.


A co powiecie na konwersacje na początek? Tak myślałam, żeby swój rosyjski odświeżyć i nauczyć się w końcu rozmawiać.
__________________

Blogguję:

http://lupus-pilum-mutat.blogspot.com/

Lupus pilum mutat
, non mentem.
--------------------------------------------------------------
http://paper-glass-project.blogspot.com/
mereo jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-11-26, 16:16   #41
saane
Zakorzenienie
 
Avatar saane
 
Zarejestrowany: 2011-12
Lokalizacja: śląskie
Wiadomości: 4 036
Dot.: ROSYJSKI!- nauka :)

Dobry pomysł ja boję się rozmawiać w każdym języku
__________________

Nie odkładaj niczego na później!...

...bo później też Ci się nie będzie chciało


130/1000
saane jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2012-12-27, 22:45   #42
Wredonisia
Zadomowienie
 
Avatar Wredonisia
 
Zarejestrowany: 2006-12
Lokalizacja: Warszawa - Natolin
Wiadomości: 1 345
GG do Wredonisia
Dot.: ROSYJSKI!- nauka :)

Cytat:
Napisane przez Jesse Pokaż wiadomość
Dziękuję za odpowiedź i miłe słowa. Wiesz..ja od stycznia biorę się za rosyjski.
A co powiecie na temat metody Callana?
Jeśli nie zależy mi na pisaniu i czytaniu tylko komunikacji słownej?
W jakim tempie można się nauczyć rosyjskiego na poziom powiedzmy B1 / B2
czyli swobodną fajną rozmowę.
Nie nauczysz sie rosyjskiego bez cyrylicy, tzn komunikacji nawet.

Na moim wlasnym przykladzie - uczylam sie RU ze znajoma Rosjanka, ktora nie jest nauczycielem. Rozmawialysmy, przerabialyśmy podręcznik Kak dela?, rozne filmiki, ksiazki - ja, dukająca cyrylicą mialam czytac Opowiadania Czechowa , raz w tygodniu lekcja.
Minęlo 1,5 roku i poszlam na lektorat z RU na poziomie B1 i nieskromnie rzecz ujmując byłam w czolowce grupy. Po dwoch latach zdalam B2 na 5.

PS. Zawodowo jestem lektorem jezyka angielskiego, nigdy nie uczylam Callanem, nie znam tej metody z bliska. Ale bylam raz na rozmowie w szkole używającej tej metody, i na scianie widnialo motto Callana: "... to repeat, repeat and repeat and to speak without thinking” Nie brzmi to dla mnie logicznie.

Edytowane przez Wredonisia
Czas edycji: 2012-12-27 o 22:52 Powód: dopisek
Wredonisia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-12-27, 23:14   #43
saane
Zakorzenienie
 
Avatar saane
 
Zarejestrowany: 2011-12
Lokalizacja: śląskie
Wiadomości: 4 036
Dot.: ROSYJSKI!- nauka :)

Właśnie mi się przypomniało, jak dawno nie ćwiczyłam cyrylicy
__________________

Nie odkładaj niczego na później!...

...bo później też Ci się nie będzie chciało


130/1000
saane jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-12-28, 09:37   #44
zMoose
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2012-11
Wiadomości: 635
Dot.: ROSYJSKI!- nauka :)

A mnie przypomniało, że lada dzień koło a ja jeszcze nic sobie nie powtórzyłam. Mam koło na kole, zaraz egzaminy i mój kochany rosyjski na tym traci. No i jeszcze wizaż....
zMoose jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-12-28, 14:55   #45
saane
Zakorzenienie
 
Avatar saane
 
Zarejestrowany: 2011-12
Lokalizacja: śląskie
Wiadomości: 4 036
Dot.: ROSYJSKI!- nauka :)

O tak, wizaż często przeszkadza
__________________

Nie odkładaj niczego na później!...

...bo później też Ci się nie będzie chciało


130/1000
saane jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-07-05, 13:24   #46
kotczeladnik
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2012-01
Wiadomości: 8
Dot.: ROSYJSKI!- nauka :)

Dziewczęta kochane, nawet nie wiecie jak mi pomogłyście z tymi linkami спасибо!
kotczeladnik jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-08-03, 21:27   #47
Paula_95
Wtajemniczenie
 
Avatar Paula_95
 
Zarejestrowany: 2010-02
Lokalizacja: okolice Warszawy
Wiadomości: 2 538
Dot.: ROSYJSKI!- nauka :)

Priwiet diewuszki! odświeżam wątek rosyjskiego chciałam się uczyć już rok temu w wakacje. Zaczęłam od cyrylicy, jednak nie potrafiłam się jej nauczyć parę tygodni temu postanowiłam jednak się spiąć i tak długo pisałam literki, aż się nauczyłam (teraz mam tylko problem, jak jest np. tekst pisany ręcznie, a nie drukowane, i wszystko wygląda jak jeden wielki szlaczek, to nie potrafię odróżnić liter ). Aktualnie korzystam ze starej książki z biblioteki ( z 1976 roku) ''Język rosyjski dla początkujących''. Znam kilka słówek i nawet płynnie czytam tekst. Największy problem mam z tym akcentem nieszczęsnym...nie potrafię pojąć, dlaczego czasami zamiast ''o'' czytamy ''a'' np. tablica w szkole 'docka', czytamy ''daśka'' O.o

A u was, jak idzie nauka?
__________________
Studentka psychologii. Jak szaleć, to szaleć

Kierowca 09.03.2015 rok, godz. 10.25
Paula_95 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-08-03, 23:05   #48
Cada
Raczkowanie
 
Avatar Cada
 
Zarejestrowany: 2011-06
Lokalizacja: Opole/Częstochowa
Wiadomości: 446
Dot.: ROSYJSKI!- nauka :)

Cytat:
Napisane przez Paula_95 Pokaż wiadomość
Priwiet diewuszki! odświeżam wątek rosyjskiego chciałam się uczyć już rok temu w wakacje. Zaczęłam od cyrylicy, jednak nie potrafiłam się jej nauczyć parę tygodni temu postanowiłam jednak się spiąć i tak długo pisałam literki, aż się nauczyłam (teraz mam tylko problem, jak jest np. tekst pisany ręcznie, a nie drukowane, i wszystko wygląda jak jeden wielki szlaczek, to nie potrafię odróżnić liter ). Aktualnie korzystam ze starej książki z biblioteki ( z 1976 roku) ''Język rosyjski dla początkujących''. Znam kilka słówek i nawet płynnie czytam tekst. Największy problem mam z tym akcentem nieszczęsnym...nie potrafię pojąć, dlaczego czasami zamiast ''o'' czytamy ''a'' np. tablica w szkole 'docka', czytamy ''daśka'' O.o

A u was, jak idzie nauka?
Cześć Ja uczę się rosyjskiego już rok. Idzie mi nadzwyczaj dobrze, ponieważ jestem na właśnie takich studiach językowych (rosyjski + angielski). Co do akcentów to wiem że to najstraszniejsze, przynajmniej dla mnie. Miałam fonetykę rosyjską przez dwa semestry i dochodzę do wniosku, że prawie niemożliwe jest nauczenie się wymowy samodzielnie. Chyba że załatwisz sobie nativa który będzie Cię słuchał Ogólnie polecam poczytać o fonetyce rosyjskiej i jeżeli chcesz ( i jeżeli znajdę) mogę Ci wysłać takie materiały . Jeżeli chcesz płynnie posługiwać się pisemną cyrylicą, musisz dużo, dużo, duuuuuuużo pisać. Na początku będzie trudno, literki będą koślawe, ale z czasem wyrobisz sobie charakter pisma. Najlepiej do tego nadaje się układanie zdań. Na moim kierunku już po 3 miesiącach nauki, prowadząca kazała nam układać zdania . Nie było łatwo sprawdzać każde słowo w słowniku, i na 10 zdań mieć 5 minut, ale teraz jak najbardziej możemy jej za to podziękować . Dużo czytaj i pisz a szybko opanujesz podstawę.

Ps. Prawdopodobnie słowo tablica czyta się 'DaskA' , ale mogę się mylić. Jeżeli tak, proszę, poprawcie mnie (nieakcentowane 'o' czytamy jako 'a')
__________________
Angielski
Hiszpański
Rosyjski

Arabski




Edytowane przez Cada
Czas edycji: 2013-08-03 o 23:07
Cada jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-08-05, 18:32   #49
kotczeladnik
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2012-01
Wiadomości: 8
Dot.: ROSYJSKI!- nauka :)

Gdy akcent pada na "o", to czytamy je normalnie (czyli o ), ale gdy akcent pada na inną samogłoskę, wtedy "o" czytamy jak "a" [доска - akcent pada na 'a', więc czytamy daskA]. Najlepiej, abyś miała książkę w której są zaznaczone akcenty. Ja na początku posługiwałam się starą książką mojej mamy z podstawówki, tam wszystkie akcenty są zaznaczone Czytając, automatycznie zapamiętuje się gdzie ten akcent pada Co do pisania ręcznego, dla mnie na początku też był to jeden szlaczek, ale wystarczy poćwiczyć i dasz radę rozróżniać te literki

Edytowane przez kotczeladnik
Czas edycji: 2013-08-05 o 18:35
kotczeladnik jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2013-08-05, 18:58   #50
Paula_95
Wtajemniczenie
 
Avatar Paula_95
 
Zarejestrowany: 2010-02
Lokalizacja: okolice Warszawy
Wiadomości: 2 538
Dot.: ROSYJSKI!- nauka :)

Cytat:
Napisane przez kotczeladnik Pokaż wiadomość
Gdy akcent pada na "o", to czytamy je normalnie (czyli o ), ale gdy akcent pada na inną samogłoskę, wtedy "o" czytamy jak "a" [доска - akcent pada na 'a', więc czytamy daskA]. Najlepiej, abyś miała książkę w której są zaznaczone akcenty. Ja na początku posługiwałam się starą książką mojej mamy z podstawówki, tam wszystkie akcenty są zaznaczone Czytając, automatycznie zapamiętuje się gdzie ten akcent pada Co do pisania ręcznego, dla mnie na początku też był to jeden szlaczek, ale wystarczy poćwiczyć i dasz radę rozróżniać te literki
W tej mojej książce w słowie ''docka'' nad ''a'' jest kreska. To to jest ten akcent, tak? mam napisane ''docka'' (a z kreską) i wymowa jest podana ''daska'' czyli nad o nie ma akcentu, a i tak jest czytane jako a. Już się zgubiłam nie rozumiem tego akcentu...
Chyba mam kryzys językorosyjski
Najbardziej mnie irytuje to, że jak się uczę i mam do czegoś wątpliowści, to nie mam kogo się zapytać, bo siostra tylko po angielsku i trochę po niemiecku, a rodzice ciągle w pracy -,-
__________________
Studentka psychologii. Jak szaleć, to szaleć

Kierowca 09.03.2015 rok, godz. 10.25
Paula_95 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-08-05, 21:55   #51
Cada
Raczkowanie
 
Avatar Cada
 
Zarejestrowany: 2011-06
Lokalizacja: Opole/Częstochowa
Wiadomości: 446
Dot.: ROSYJSKI!- nauka :)

Cytat:
Napisane przez Paula_95 Pokaż wiadomość
W tej mojej książce w słowie ''docka'' nad ''a'' jest kreska. To to jest ten akcent, tak? mam napisane ''docka'' (a z kreską) i wymowa jest podana ''daska'' czyli nad o nie ma akcentu, a i tak jest czytane jako a. Już się zgubiłam nie rozumiem tego akcentu...
Chyba mam kryzys językorosyjski
Najbardziej mnie irytuje to, że jak się uczę i mam do czegoś wątpliowści, to nie mam kogo się zapytać, bo siostra tylko po angielsku i trochę po niemiecku, a rodzice ciągle w pracy -,-
Jeżeli akcent jest na 'o' to czytamy jako 'o', jeżeli nie ma akcentu (kreski) nad 'o' czytamy jako 'a' Jak mówiłam fonetyka jest trudna, ale nie zniechęcaj się, jak przejdziesz przez to, to wszystko już załapiesz
__________________
Angielski
Hiszpański
Rosyjski

Arabski



Cada jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-08-06, 20:46   #52
kotczeladnik
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2012-01
Wiadomości: 8
Dot.: ROSYJSKI!- nauka :)

Cytat:
Napisane przez Cada Pokaż wiadomość
Jeżeli akcent jest na 'o' to czytamy jako 'o', jeżeli nie ma akcentu (kreski) nad 'o' czytamy jako 'a' Jak mówiłam fonetyka jest trudna, ale nie zniechęcaj się, jak przejdziesz przez to, to wszystko już załapiesz
moim zdaniem nie jest trudna, wystarczy poćwiczyć potem dochodzą jeszcze 'skrócenia', np. солнце czytamy "sonce" (pomijamy l). Ale wszystko jest do ogarnięcia
kotczeladnik jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-08-06, 21:04   #53
Cada
Raczkowanie
 
Avatar Cada
 
Zarejestrowany: 2011-06
Lokalizacja: Opole/Częstochowa
Wiadomości: 446
Dot.: ROSYJSKI!- nauka :)

Cytat:
Napisane przez kotczeladnik Pokaż wiadomość
moim zdaniem nie jest trudna, wystarczy poćwiczyć potem dochodzą jeszcze 'skrócenia', np. солнце czytamy "sonce" (pomijamy l). Ale wszystko jest do ogarnięcia
Jasne, trudności z opanowaniem języka są bardzo subiektywne. Trochę niekonkretnie się wyraziłam. W każdym razie chodziło mi o to że dla mnie jest trudna i to póki co . Uważam że nie dałabym sobie rady z fonetyką gdyby nie zajęcia na uczelni, ale wiadomo, że nie dla wszystkich będzie to niemożliwe
__________________
Angielski
Hiszpański
Rosyjski

Arabski



Cada jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-08-08, 14:25   #54
karolowanka
Rozeznanie
 
Avatar karolowanka
 
Zarejestrowany: 2010-10
Wiadomości: 679
Dot.: ROSYJSKI!- nauka :)

Ten wątek po prostu spadł mi z nieba, bo baardzo potrzebuję motywacji i jakiegoś stałego nadzoru
Uczę się rosyjskiego od początku liceum, czyli prawie dwa lata. Wiadomo, jak to jest z nauką języków w szkole: są traktowane jak zwykly przedmiot, od klasówki do klasówki, podczas gdy jezyki potrzebują zaangażowania, pasji i czasu. Mimo, że z przedmiotu mam same piątki, to nie odzwierciedlają one mojej faktycznej znajomości języka. Wiele rozumiem (co nie jest niczym dziwnym - rosyjski i polski są przecież podobne), ale gdy przychodzi do mówienia (albo czytania ) to ledwo dukam.
W maju 2014 zdaję jednak maturę i rosyjski jest mi po prostu potrzebny: muszę zdać go na jakieś 70 - 80 %.
Ogólnie nie mam problemów z językami obcymi - uwielbiam sie ich uczyć, to moja ogromna pasja. Inaczej jest jednak z rosyjskim, który nigdy mi się nie podobał, a wręcz irytował.
Próbuję jednak przełamać swoją niechęć i szlifować ten nieszczęsny język. Używam książki "superkurs. Rosyjski" wyd. Lingo i Repetytorium gramatycznego PWNu. Dodatkowo czytam artykuły na rosyjskim eurosporcie

Podzielicie się swoimi sposobami na naukę rosyjskiego? Ile czasu mu poświecacie? Z jakich materiałów korzystacie?
karolowanka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-08-09, 12:47   #55
franczesca19
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2013-06
Wiadomości: 49
Dot.: ROSYJSKI!- nauka :)

Ja rozwiązuję arkusze maturalne z poprzednich lat. A będziesz zdawała rosyjskie na podstawie czy rozszerzeniu ? Jak to jest w tym roku ? Można zdawać oba poziomy czy jesli ktoś zdaje rozszerznie to podstawy już nie może ?
franczesca19 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-08-09, 12:50   #56
karolowanka
Rozeznanie
 
Avatar karolowanka
 
Zarejestrowany: 2010-10
Wiadomości: 679
Dot.: ROSYJSKI!- nauka :)

Cytat:
Napisane przez franczesca19 Pokaż wiadomość
Ja rozwiązuję arkusze maturalne z poprzednich lat. A będziesz zdawała rosyjskie na podstawie czy rozszerzeniu ? Jak to jest w tym roku ? Można zdawać oba poziomy czy jesli ktoś zdaje rozszerznie to podstawy już nie może ?
Ja niestety nie jestem jeszcze na takim poziomie, żeby brać się za arkusze
Będę zdawała rosyjski podstawowy, nie porywam się na rozszerzenie. A Ty?
Rocznik 1995 jest ostatnim rocznikiem "idący" starymi zasadami i zdający "starą" maturę. Od 2015 roku wchodzi nowa matura i z tego co słyszałam, dodatkowe przedmioty będzie można zdawać tylko na poziomie rozszerzonym Nieco to bezsensu...
karolowanka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-08-09, 18:45   #57
kotczeladnik
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2012-01
Wiadomości: 8
Dot.: ROSYJSKI!- nauka :)

jeśli chodzi o książki, to w poprzednim roku wydano nowość "Dialog", nie wiem jakie to wydawnictwo bo miałam tylko kserówki, ale to dobra książka, polecam a do gramatyki "grammatika bez problem" (taka żółtawa okładka)- bardzo dobrze wszystko wytłumaczone
kotczeladnik jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-08-09, 19:35   #58
Paula_95
Wtajemniczenie
 
Avatar Paula_95
 
Zarejestrowany: 2010-02
Lokalizacja: okolice Warszawy
Wiadomości: 2 538
Dot.: ROSYJSKI!- nauka :)

Cytat:
Napisane przez kotczeladnik Pokaż wiadomość
jeśli chodzi o książki, to w poprzednim roku wydano nowość "Dialog", nie wiem jakie to wydawnictwo bo miałam tylko kserówki, ale to dobra książka, polecam a do gramatyki "grammatika bez problem" (taka żółtawa okładka)- bardzo dobrze wszystko wytłumaczone
A ta 'gramatika bez problem' to nadaje się dla takich bardzo, bardzo początkujących (czyt. znam cyrylicę i kilka słówek ) ?
__________________
Studentka psychologii. Jak szaleć, to szaleć

Kierowca 09.03.2015 rok, godz. 10.25
Paula_95 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-08-09, 21:46   #59
Cada
Raczkowanie
 
Avatar Cada
 
Zarejestrowany: 2011-06
Lokalizacja: Opole/Częstochowa
Wiadomości: 446
Dot.: ROSYJSKI!- nauka :)

Cytat:
Napisane przez Paula_95 Pokaż wiadomość
A ta 'gramatika bez problem' to nadaje się dla takich bardzo, bardzo początkujących (czyt. znam cyrylicę i kilka słówek ) ?
Zdecydowanie się nadaje. Korzystaliśmy z niej na studiach i dawała radę. Ćwiczenia są bardzo proste, wręcz mechaniczne, więc po jakimś czasie pewnie będziesz chciała sięgnąć po inną, trudniejszą. Pod tym względem polecam Gramatykę z wyd. PWN
__________________
Angielski
Hiszpański
Rosyjski

Arabski



Cada jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-08-10, 09:12   #60
Paula_95
Wtajemniczenie
 
Avatar Paula_95
 
Zarejestrowany: 2010-02
Lokalizacja: okolice Warszawy
Wiadomości: 2 538
Dot.: ROSYJSKI!- nauka :)

Cytat:
Napisane przez Cada Pokaż wiadomość
Zdecydowanie się nadaje. Korzystaliśmy z niej na studiach i dawała radę. Ćwiczenia są bardzo proste, wręcz mechaniczne, więc po jakimś czasie pewnie będziesz chciała sięgnąć po inną, trudniejszą. Pod tym względem polecam Gramatykę z wyd. PWN
Dziękuję!
ps. uczymy się tych samych języków, z wyjątkiem arabskiego
__________________
Studentka psychologii. Jak szaleć, to szaleć

Kierowca 09.03.2015 rok, godz. 10.25
Paula_95 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Nauka języków obcych - kącik językowy


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Wyłączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2024-04-10 10:52:06


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 08:21.