BLW nowy sposób na rozszerzanie diety niemowląt - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Być rodzicem

Notka

Być rodzicem Forum dla osób, które starają się o dziecko, czekają na poród lub już posiadają potomstwo. Rozmawiamy o blaskach i cieniach macierzyństwa.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2011-01-22, 09:58   #1
ulisia1
Rozeznanie
 
Avatar ulisia1
 
Zarejestrowany: 2007-08
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Wiadomości: 777
GG do ulisia1

BLW nowy sposób na rozszerzanie diety niemowląt


Witajcie!
Mój synek ma już prawie 4 miesiące i tak przymierzałam się, czy nie pora wkrótce zacząć rozszerzać mu diety... No i natknęłam się na BLW (baby led weaning - po polsku Bobas Lubi Wybór)

Słyszałyście o tym może? Stosuje któraś z Was?

Słyszałam, że niektórzy stosują z powodzeniem, więc bardzo jestem ciekawa, czy nam się uda.

Pokrótce, o co w tym chodzi:

Baby-led weaning to naturalna metoda wprowadzania pokarmów do diety malucha, która pomaga wychować dziecko uwielbiające zdrowe jedzenie, a nie fas-foody. Autorki metody oraz książki pod tym samym tytułem przekonują, że dziecko potrafi jeść samodzielnie już od najwcześniejszych chwil. Nie miksujemy mu więc papek, tylko dajemy jedzenie do rączki, aby samo wybrało na co ma ochotę. Początkowo jest z tym trochę bałaganu, dziecko bawi się jedzeniem, ale już wkrótce uczy się jeść samo, bez pomocy.

Ciekawe, jak to wyjdzie w praktyce...?
__________________
ulisia1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-01-22, 10:17   #2
749d3470e67da5a340716cf11c99d98c9d41692a_5eab587331573
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2008-03
Wiadomości: 5 514
Dot.: BLW nowy sposób na rozszerzanie diety niemowląt

Dziecko lubi się wymazać jedzeniem, zrzucić wszystko na podłogę i powiedzieć - baaach.
749d3470e67da5a340716cf11c99d98c9d41692a_5eab587331573 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-01-22, 10:45   #3
katakumba
Zakorzenienie
 
Avatar katakumba
 
Zarejestrowany: 2008-07
Lokalizacja: bedlam
Wiadomości: 5 384
Dot.: BLW nowy sposób na rozszerzanie diety niemowląt

ja tak wlasnie czytam sobie o tej metodzie i przy nastepnym dziecku chce sprobowac.
przy pierwszym szlam wg zalecen, wskazowek i w ogole szał ciał, przy nastepnym juz wiem co i jak prawie
__________________
swoje rady zwin w ciasny rulonik i rozwaz znaczenie slowa "czopek"

Haters gonna hate.
Potatoes gonna potate.



katakumba jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-01-22, 10:49   #4
Seona
Zakorzenienie
 
Avatar Seona
 
Zarejestrowany: 2005-03
Lokalizacja: Rzeszów
Wiadomości: 10 537
Dot.: BLW nowy sposób na rozszerzanie diety niemowląt

Mnie to trochę nie przekonuje, poczytałam w necie o tej metodzie. Bo np. nie wszystkie dzieci mają tak szybko ząbki, więc muszą mieć papkę Moja np. już w 4 i 5 miesiącu miała 2 zęby i szybko nauczyła się wszystko gryźć, więc jej jedzenia na papki nie mieliłam

A poza tym nie wierzę w wybór niemowlaka Cytuję z : http://www.nowamatkapolka.pl/plugins...s/42/index.php
Cytat:
18-miesięczny maluch na BLW zwykle sam biegle posługuje się sztućcami i sam zjada podany mu obiad. Sam reguluje ilość pochłanianych kalorii.

Rodzic ze zdumieniem konstatuje, że jego potomek potrafi sam zaspokoić głód, a cały pokarm znika w jego brzuchu.
Ale jak zje z talerza tylko marchewkę, a już mięsa nie, to mam tak zostawić? Najadło się marchewką i tyle?

Ja wolę zrobić zupę jarzynową ze wszystkimi warzywami, mięsem i kluseczkami i wtedy wiem, że ma zbilansowany posiłek Albo jak je drugie danie, to też dbam żeby zjadło ziemniaka, mięcho i surówkę I nie tak, że zmuszam, ale jak widzę, że nie lubi surówki z białej kapusty to dam jej tartą maechewkę z jablkiem itp.
__________________

Ślub
Pati
Lili
Seona jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-01-22, 11:02   #5
ulisia1
Rozeznanie
 
Avatar ulisia1
 
Zarejestrowany: 2007-08
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Wiadomości: 777
GG do ulisia1
Dot.: BLW nowy sposób na rozszerzanie diety niemowląt

Cytat:
Napisane przez Seona Pokaż wiadomość
Mnie to trochę nie przekonuje, poczytałam w necie o tej metodzie. Bo np. nie wszystkie dzieci mają tak szybko ząbki, więc muszą mieć papkę Moja np. już w 4 i 5 miesiącu miała 2 zęby i szybko nauczyła się wszystko gryźć, więc jej jedzenia na papki nie mieliłam

A poza tym nie wierzę w wybór niemowlaka Cytuję z : http://www.nowamatkapolka.pl/plugins...s/42/index.php
Ale jak zje z talerza tylko marchewkę, a już mięsa nie, to mam tak zostawić? Najadło się marchewką i tyle?

Ja wolę zrobić zupę jarzynową ze wszystkimi warzywami, mięsem i kluseczkami i wtedy wiem, że ma zbilansowany posiłek Albo jak je drugie danie, to też dbam żeby zjadło ziemniaka, mięcho i surówkę I nie tak, że zmuszam, ale jak widzę, że nie lubi surówki z białej kapusty to dam jej tartą maechewkę z jablkiem itp.

Seonko ale to nie szkodzi że nie ma ząbków, bo nawet gdyby miało to... i tak tylko przednie, a rozdrabnia się 5tkami, 6tkami... które wyrastają na końcu. Dziecko sobie świetnie dziąsełkami radzi. Zobacz jakie ma twarde.

A tym że zje tylko marchewkę też się nie przejmuj. Innym razem zje tylko brokuła albo mięsko i się wyrówna. Albo jeśli ciągle je marchewkę to podać mu 3 inne rzeczy do wyboru na następny posiłek - a marchwi nie...
__________________
ulisia1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-01-22, 11:50   #6
Seona
Zakorzenienie
 
Avatar Seona
 
Zarejestrowany: 2005-03
Lokalizacja: Rzeszów
Wiadomości: 10 537
Dot.: BLW nowy sposób na rozszerzanie diety niemowląt

Cytat:
Napisane przez ulisia1 Pokaż wiadomość
Seonko ale to nie szkodzi że nie ma ząbków, bo nawet gdyby miało to... i tak tylko przednie, a rozdrabnia się 5tkami, 6tkami... które wyrastają na końcu. Dziecko sobie świetnie dziąsełkami radzi. Zobacz jakie ma twarde.

A tym że zje tylko marchewkę też się nie przejmuj. Innym razem zje tylko brokuła albo mięsko i się wyrówna. Albo jeśli ciągle je marchewkę to podać mu 3 inne rzeczy do wyboru na następny posiłek - a marchwi nie...
Ula, ale jakoś nie mam przekonania że ono naje się marchewką i następny dzień brokułem Ja to jestem starej daty i jak zje ten przysłowiowy talerz zupy, to wiem że zjadło

Ta metoda wydaje mi się dobra dla niejadków, żeby zjadło cokolwiek Bo skoro nie chce zjeść jak ktoś je karmi, to niech samo zje cokolwiek
__________________

Ślub
Pati
Lili
Seona jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-01-22, 12:00   #7
ulisia1
Rozeznanie
 
Avatar ulisia1
 
Zarejestrowany: 2007-08
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Wiadomości: 777
GG do ulisia1
Dot.: BLW nowy sposób na rozszerzanie diety niemowląt

no zobaczymy. ale my jeszcze mamy chwilę czasu do tego - może wypowie się któraś mama która to stosuje
__________________
ulisia1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2011-01-22, 12:05   #8
Seona
Zakorzenienie
 
Avatar Seona
 
Zarejestrowany: 2005-03
Lokalizacja: Rzeszów
Wiadomości: 10 537
Dot.: BLW nowy sposób na rozszerzanie diety niemowląt

Cytat:
Napisane przez ulisia1 Pokaż wiadomość
no zobaczymy. ale my jeszcze mamy chwilę czasu do tego - może wypowie się któraś mama która to stosuje
No właśnie, czekamy
__________________

Ślub
Pati
Lili
Seona jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-01-22, 14:25   #9
Jaatkaa85
Zadomowienie
 
Avatar Jaatkaa85
 
Zarejestrowany: 2009-07
Lokalizacja: Prosto z serca;)
Wiadomości: 1 614
Dot.: BLW nowy sposób na rozszerzanie diety niemowląt

Cytat:
Napisane przez Seona Pokaż wiadomość
Mnie to trochę nie przekonuje, poczytałam w necie o tej metodzie. Bo np. nie wszystkie dzieci mają tak szybko ząbki, więc muszą mieć papkę Moja np. już w 4 i 5 miesiącu miała 2 zęby i szybko nauczyła się wszystko gryźć, więc jej jedzenia na papki nie mieliłam

A poza tym nie wierzę w wybór niemowlaka Cytuję z : http://www.nowamatkapolka.pl/plugins...s/42/index.php
Ale jak zje z talerza tylko marchewkę, a już mięsa nie, to mam tak zostawić? Najadło się marchewką i tyle?

Ja wolę zrobić zupę jarzynową ze wszystkimi warzywami, mięsem i kluseczkami i wtedy wiem, że ma zbilansowany posiłek Albo jak je drugie danie, to też dbam żeby zjadło ziemniaka, mięcho i surówkę I nie tak, że zmuszam, ale jak widzę, że nie lubi surówki z białej kapusty to dam jej tartą maechewkę z jablkiem itp.
a jak będziesz dziecku dawała i nei zechce miesa, to co-wepchniesz mu?


to nie jest nowa metoda, tylko anjstarsza, zgodna z naturą ludzką.
Sama mam mieszane uczucia do niej, choć mój syn dostaje codziennie warzywa i tylko gotowane - do reki. Na talerzyku mu kłade kilka warzyw i sam sobie je, co chce. Jabłko mu daje całe - obrane i sobie skrobie dwoma wyrastającymi jedyneczkami.
Nie boje sie , ze sie udławi, nie wiem czemu, po prostu sie nei boje, moze nie mam wyobraźni...
Starsze dziecko tez było tak karmione.
Na poczatku dawałam papki, teraz dostaje np. zupę bez papki, tylko rozdrobione kawałki, ale jednak je to łyzeczką. Nie chciałoby mi sie potem sprzątac. Zupę i warzywa dostaje nie po to,a by sie najeść, ale po to, by popróbowac. posiłek to nadal jest tylko mleko, nie zastapiliśmy jeszcze ani jednego posiłku mlecznego (Wojtek am dopeiro 9 miesiecy). Jeśli sam uzna, ze sie najadł warzywami (mięsa dostaje b. mało, 1-2 razy w tygodniu) i nie chce juz piersi to nei będzie sie jej domagał...


Niemniej zawsze to on decyduje czy chce jeść, jak chce jeść - jeśli wyrywa nmi łyżkę i chce sam, to próbuje sam, choc sprzatania potem troche jest.
My nie mamy ustalonych godzin posiłków ani karmień.

Edytowane przez Jaatkaa85
Czas edycji: 2011-01-22 o 14:27
Jaatkaa85 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-01-22, 14:29   #10
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-03
Wiadomości: 44 997
Dot.: BLW nowy sposób na rozszerzanie diety niemowląt

Jaatko, a planujesz posłać synka do żłobka czy przedszkola? Bo jeśli nie, to pewnie, możecie pozwolić sobie na taką swobodę Choć mnie akurat taka metoda nie przekonuje, wolę tradycyjnie ale jeśli np. w planach żłobek, to nie bardzo to widzę... ?
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-01-22, 15:21   #11
Jaatkaa85
Zadomowienie
 
Avatar Jaatkaa85
 
Zarejestrowany: 2009-07
Lokalizacja: Prosto z serca;)
Wiadomości: 1 614
Dot.: BLW nowy sposób na rozszerzanie diety niemowląt

[1=0096a1e2f6245c4e98bc18d e9b0ed84c369ef137_632f8bf 2adc0b;24543330]Jaatko, a planujesz posłać synka do żłobka czy przedszkola? Bo jeśli nie, to pewnie, możecie pozwolić sobie na taką swobodę Choć mnie akurat taka metoda nie przekonuje, wolę tradycyjnie ale jeśli np. w planach żłobek, to nie bardzo to widzę... ?[/QUOTE]
Przecież do tego czasu nauczy się jesć łyzeczką?
Poza tym, jeśli eni będzie głodny w przedszkolu, to nie zje, po prostu...
Córka chodziła do przedszkola, była wychowywana w ten sam sposób i jakoś nie umarła z głodu, a zcasami omijała nawet cały posiłek, bo nie lubiła czegoś, jak zgłodniała, to drugi zjadła cały.
Ja sie umawiałam z paniami pzredszklankami, ze nie wolno jej do niczego zmuszać, a na pewno nie do jedzenia, jak nie chce ma nie jeść.
W czym problem widzisz?

Edytowane przez Jaatkaa85
Czas edycji: 2011-01-22 o 15:23
Jaatkaa85 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2011-01-22, 15:52   #12
paula78
Zakorzenienie
 
Avatar paula78
 
Zarejestrowany: 2003-01
Lokalizacja: z daleka
Wiadomości: 34 839
Dot.: BLW nowy sposób na rozszerzanie diety niemowląt

Nazwanie czegos co od dawna funkcjonuje w wielu domach u mnie pt : "w łape i w papę"
czyli :w rękę i do buzi "

To czy dziecko bedzię lubilo fastfoody nie zalezy od ww metody ale od nawyków żywieniowych w domu .

Dwa w zwykłych rodzinach czesto nie ma czasu na takie zabawy bo trzeba iśc do pracy/żłobka/przedszkola itd poza tym warto tez uczyć ,że nie wolno rzucać burakami co przyda sie bedąc z wizyta u znajomych/restauracji ,itp
__________________
Mleko migdałowe:
http://pichceiknoce.blogspot.com/


paula78 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-01-22, 16:05   #13
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-03
Wiadomości: 44 997
Dot.: BLW nowy sposób na rozszerzanie diety niemowląt

Jaatko, po prostu jakoś u siebie - podkreślam - nie widzę tego, że dziecko przez tyle godzin nic nie je. Jeśli u was się taka metoda sprawdza, to super, jeśli macie przekonanie do tego. A do ręki tak czy siak młodej daję, tyle, że do próbowania, a nie jako extra posiłek.
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-01-22, 16:16   #14
ulisia1
Rozeznanie
 
Avatar ulisia1
 
Zarejestrowany: 2007-08
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Wiadomości: 777
GG do ulisia1
Dot.: BLW nowy sposób na rozszerzanie diety niemowląt

[1=0096a1e2f6245c4e98bc18d e9b0ed84c369ef137_632f8bf 2adc0b;24543330]Jaatko, a planujesz posłać synka do żłobka czy przedszkola? Bo jeśli nie, to pewnie, możecie pozwolić sobie na taką swobodę Choć mnie akurat taka metoda nie przekonuje, wolę tradycyjnie ale jeśli np. w planach żłobek, to nie bardzo to widzę... ?[/QUOTE]

no albo w żłobku będzie niestety karmiony, albo nauczy się sam jeść do tego czasu. ale my chyba i tak nie mamy szans dostać się do żłobka, takie jest oblężenie...

Cytat:
Napisane przez paula78 Pokaż wiadomość
Nazwanie czegos co od dawna funkcjonuje w wielu domach u mnie pt : "w łape i w papę"
czyli :w rękę i do buzi "
Dokładnie! tylko tu jest stosowane jako jedyny sposób karmienia
__________________
ulisia1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-01-22, 19:40   #15
Kasia.234
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2006-11
Wiadomości: 921
Dot.: BLW nowy sposób na rozszerzanie diety niemowląt

My stosujemy BLW

Pierwszym warunkiem jest to, że dziecko powinno siedzieć. Czyli nie warto zaczynać za wcześnie. Chodzi o to, że dziecko na leżąco zakrztusi się jedzeniem. Jeśli dziecko nie siedzi samodzielnie, to można na czas posiłku trzymać je na swoich kolanach, oparte plecami o siebie (rodzica).
Ta metoda nie kładzie nacisku na to, że dziecko ma jeść, ma poznawać nowe smaki. Początkowo dziecko zwykle nie je dużo, podstawą wyżywienia jest cały czas mleko. Niektóre dzieci zaczynają jeść szybciej, inne później. Jak wszędzie możliwe są różne przestoje i regresy (np jak wychodzą zęby).

Karmiłam synka wyłącznie piersią przez 6 miesięcy (wyłącznie piersią, czyli nie podawałam kaszek, herbatek i innych takich, bo niektórzy różnie to rozumieją ). BLW zaczęliśmy od 7-8 miesiąca. Na początku to głównie próbowanie/poznawanie nowych smaków. Po prostu kładziesz przed dzieckiem np. marchewkę/pietruszkę/brokuła/ziemniak ugotowane (np na parze) i pokrojone w słupki albo tak, żeby łatwo było chwycić w rękę. Dziecko bierze, ogląda, zgniata, kiedyś trafi do buzi, spróbuje, wypluje, w końcu załapie, że można to zjeść
Nie zmuszasz, nie namawiasz, dziecko samo poznaje, jak to się robi
Synek ma dwa lata, posługuje się sprawnie łyżką i widelcem. Zawsze je samodzielnie. Posiłki jemy razem (kolejna zasada BLW, przynajmniej jeden posiłek wspólnie). Nie traktujemy dziecka jakoś wyjątkowo przy tym. Po prostu siedzimy przy wspólnym stole i jemy. Dziecko obserwuje rodziców i naśladuje ich ruchy.
Moje dziecko nie grymasi przy jedzeniu, jesli jest głodny to je, jeśli nie, to nie zmuszam. CZasem bawi się jedzeniem, ale nie ma żadnego rzucania po ścianach czy innych cudów (zwykle zrzuca z łyżeczki do miski ). Jeśli trwa to chwilę to ok, jeśli się przedłuża, to zwracam uwagę i albo przestaje albo kończy jedzenie.


W sumie sama nie wiem, co jeszcze pisać, pytaj, odpowiem w wolnej chwili
Kasia.234 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-01-22, 19:50   #16
ulisia1
Rozeznanie
 
Avatar ulisia1
 
Zarejestrowany: 2007-08
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Wiadomości: 777
GG do ulisia1
Dot.: BLW nowy sposób na rozszerzanie diety niemowląt

Kasia234 ale ogólnie sprawdza się metoda, tak?

już się nie mogę doczekać...
__________________
ulisia1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-01-22, 19:50   #17
ulisia1
Rozeznanie
 
Avatar ulisia1
 
Zarejestrowany: 2007-08
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Wiadomości: 777
GG do ulisia1
Dot.: BLW nowy sposób na rozszerzanie diety niemowląt

dubel
__________________

Edytowane przez ulisia1
Czas edycji: 2011-01-22 o 19:52
ulisia1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-01-22, 19:53   #18
Kasia.234
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2006-11
Wiadomości: 921
Dot.: BLW nowy sposób na rozszerzanie diety niemowląt

Sprawdza się, jak najbardziej
Kasia.234 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-01-22, 20:48   #19
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-03
Wiadomości: 44 997
Dot.: BLW nowy sposób na rozszerzanie diety niemowląt

Kasiu, a powiedz mi, dlaczego wszędzie, gdzie czytam o metodzie, jest tak zachwalane, że dziecko je sztućcami? No przecież to żadne cudo nie jest, to normalne, każde dziecko po pewnym czasie tak je
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2011-01-22, 21:10   #20
Kasia.234
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2006-11
Wiadomości: 921
Dot.: BLW nowy sposób na rozszerzanie diety niemowląt

[1=0096a1e2f6245c4e98bc18d e9b0ed84c369ef137_632f8bf 2adc0b;24550388]Kasiu, a powiedz mi, dlaczego wszędzie, gdzie czytam o metodzie, jest tak zachwalane, że dziecko je sztućcami? No przecież to żadne cudo nie jest, to normalne, każde dziecko po pewnym czasie tak je [/QUOTE]

Zgadza się, każde się prędzej czy później nauczy
Ja się nie chwalę tym akurat tak tylko napisałam, że dziecko jedząc posiłki przy jednym stole z rodziną uczy się poprzez obserwację. I o to też tutaj chodzi, nie musisz dziecku wkładać do ręki sztućców i uczyć posługiwania się nimi, kładziesz je po prostu przed dzieckiem (wiadomo, nie od razu, najpierw je rękoma) i dziecko widząc jak rodzice się nimi posługują robi podobnie. Przynajmniej u nas tak właśnie było.

A metoda,jak wszystkie, ma zwolenników i przeciwników pewnie
Kasia.234 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-01-22, 21:30   #21
biankaaa
Zadomowienie
 
Avatar biankaaa
 
Zarejestrowany: 2006-04
Lokalizacja: Zurich
Wiadomości: 1 580
Dot.: BLW nowy sposób na rozszerzanie diety niemowląt

Cytat:
Napisane przez Kasia.234 Pokaż wiadomość
My stosujemy BLW

Pierwszym warunkiem jest to, że dziecko powinno siedzieć. Czyli nie warto zaczynać za wcześnie. Chodzi o to, że dziecko na leżąco zakrztusi się jedzeniem. Jeśli dziecko nie siedzi samodzielnie, to można na czas posiłku trzymać je na swoich kolanach, oparte plecami o siebie (rodzica).
Ta metoda nie kładzie nacisku na to, że dziecko ma jeść, ma poznawać nowe smaki. Początkowo dziecko zwykle nie je dużo, podstawą wyżywienia jest cały czas mleko. Niektóre dzieci zaczynają jeść szybciej, inne później. Jak wszędzie możliwe są różne przestoje i regresy (np jak wychodzą zęby).

Karmiłam synka wyłącznie piersią przez 6 miesięcy (wyłącznie piersią, czyli nie podawałam kaszek, herbatek i innych takich, bo niektórzy różnie to rozumieją ). BLW zaczęliśmy od 7-8 miesiąca. Na początku to głównie próbowanie/poznawanie nowych smaków. Po prostu kładziesz przed dzieckiem np. marchewkę/pietruszkę/brokuła/ziemniak ugotowane (np na parze) i pokrojone w słupki albo tak, żeby łatwo było chwycić w rękę. Dziecko bierze, ogląda, zgniata, kiedyś trafi do buzi, spróbuje, wypluje, w końcu załapie, że można to zjeść
Nie zmuszasz, nie namawiasz, dziecko samo poznaje, jak to się robi
Synek ma dwa lata, posługuje się sprawnie łyżką i widelcem. Zawsze je samodzielnie. Posiłki jemy razem (kolejna zasada BLW, przynajmniej jeden posiłek wspólnie). Nie traktujemy dziecka jakoś wyjątkowo przy tym. Po prostu siedzimy przy wspólnym stole i jemy. Dziecko obserwuje rodziców i naśladuje ich ruchy.
Moje dziecko nie grymasi przy jedzeniu, jesli jest głodny to je, jeśli nie, to nie zmuszam. CZasem bawi się jedzeniem, ale nie ma żadnego rzucania po ścianach czy innych cudów (zwykle zrzuca z łyżeczki do miski ). Jeśli trwa to chwilę to ok, jeśli się przedłuża, to zwracam uwagę i albo przestaje albo kończy jedzenie.


W sumie sama nie wiem, co jeszcze pisać, pytaj, odpowiem w wolnej chwili
My tak troche przez przypadek zaczelismy BLW, dlatego ze syn karmiony wylacznie piersia gardzil papkami, sloiczkami itp. Zrobiłam kilka podejsc z zupkami ze sloiczkow, sama gotowalam papki - ale młody odmawiał, zupelnie nie zainteresowany tematem. Jak skonczyl 7 mcy i nadal pil wylacznie moje mleko to sprobowalam wlasnie w taki sposob - miękkie warzywa (brokuł, marchew, ziemniak, groszek,seler), owoce,pełnosiarniste pieczywo i makarony, kawałeczki ryby i o dziwo syn probuje, mieli, żuje i zjada. Oczywiscie nie wsyztsko i nie zawsze ale generalnie zaczyna kojarzyc ze istnieje cos dobrego poza mlekiem z piersi.

Zainteresowanie jedzeniem, samodzielne wkladanie kawałeczkow do buzi, zucie i umiejetnosc samodzielnego siadania i siedzenia u nas nalozyly sie w jednym czasie i byl to 8 miesiac.
biankaaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-01-22, 21:42   #22
Seona
Zakorzenienie
 
Avatar Seona
 
Zarejestrowany: 2005-03
Lokalizacja: Rzeszów
Wiadomości: 10 537
Dot.: BLW nowy sposób na rozszerzanie diety niemowląt

Cytat:
Napisane przez Jaatkaa85 Pokaż wiadomość
a jak będziesz dziecku dawała i nei zechce miesa, to co-wepchniesz mu?
Poczytaj moje następne wypowiedzi
Cytat:
I nie tak, że zmuszam, ale jak widzę, że nie lubi surówki z białej kapusty to dam jej tartą maechewkę z jablkiem itp.
Jak nie będzie chciało mięsa np. cielęciny czy kuraka to dam szynkę lub rybę* itp. Nie daję jej samych warzyw lub bardzo rzadko. Ale ja od początku wprowadzania pokarmów stałych staram się, aby mięso codziennie zjadła. Moja ma 19 miesięcy i tak się nauczyła, że jak nie zje mięsa, to chodzi głodna i woła am

*staram się aby codziennie zjadła mięso lub rybę, jeśli nie ma ochoty na mięso.

[1=0096a1e2f6245c4e98bc18d e9b0ed84c369ef137_632f8bf 2adc0b;24545038]Jaatko, po prostu jakoś u siebie - podkreślam - nie widzę tego, że dziecko przez tyle godzin nic nie je. Jeśli u was się taka metoda sprawdza, to super, jeśli macie przekonanie do tego.

A do ręki tak czy siak młodej daję, tyle, że do próbowania, a nie jako extra posiłek.[/QUOTE]To tak jak u mnie

Ad.2. Do ręki też dawałam od samego początku i teraz w wieku 19 miesięcy większość zjada sama np. jogurty, serki, kanapki, kluski. I jakoś strasznie się nie brudzi Zupą ją karmię, ale resztę pozwalam jej wyjeść samemu
__________________

Ślub
Pati
Lili

Edytowane przez Seona
Czas edycji: 2011-01-22 o 21:44
Seona jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-01-22, 21:46   #23
precious_81
Wtajemniczenie
 
Avatar precious_81
 
Zarejestrowany: 2007-06
Wiadomości: 2 447
Dot.: BLW nowy sposób na rozszerzanie diety niemowląt

Nie rozumiem jednego w tej metodzie - dlaczego zakłada się, że dziecko samo decyduje co je - przecież zje to co dostanie na talerzu - jeśli położymy marchewkę to ją zje. Tak samo by było gdyby tą marchewkę dostało w formie papki na łyżeczce. Moim zdaniem jeśli dziecko z natury lubi jeść, poznawać nowe smaki to myślę, że nie ma dla niego znaczenia czy będzie karmione przez rodzica czy zje samo. Jeśli coś mu nie posmakuje to odmówić zjedzenia może też w obu przypadkach.

Metoda zresztą skierowana jest chyba tylko do matek które nie pracują, bo skoro jedzenie nie ma służyć najedzeniu się a jedynie być dodatkiem to sobie tego nie wyobrażam w przypadku matki pracującej.


"Komunikacja. Rodzic uczy się dziecka: nie nakłania go do spożycia jakiejś porcji wymyślonej przez producenta, a uczy się mu ufać. Widzi, że maluch jest zadowolony, radosny, je chętnie i rośnie – cóż więcej trzeba? BLW w tym sensie pomaga pogłębić komunikację rodzic – dziecko, tak jak np. wychowanie bezpieluchowe."

Rozumiem że karmiąc łyżeczką zmusza się dziecko do jedzenia? Przecież oczywiste jest, że normy są tylko orientacyjne. Moja córa nigdy nie zjadła zalecanej porcji zupy. Karmiąc łyżeczką nie wmusza się przecież jedzenia na siłę, jeśli dziecko nie chce odwroci głowę i tyle. Moja od początku jadła bardzo chętnie i była ciekawa każdego nowego produktu, ale je w niewielkich ilościach.

"Wygoda. To wygodniejsze dla rodziców. Po kilku miesiącach podkładania dużej szmaty pod fotelik do karmienia, by w ten sposób zebrać resztki po BLW-posiłku, rodzic ze zdumieniem konstatuje, że jego potomek potrafi sam zaspokoić głód, a cały pokarm znika w jego brzuchu. W momencie rozrzucania jedzenia następuje koniec posiłku. Proste i wygodne?"
Ja nie musiałam podkładać kilka miesięcy szmaty pod fotelik i efekt uzyskałam ten sam
Jedyna szkoda to ściana za fotelikiem - przy nauce sztućcami czasmi jedzonko nie trafiało do buzi tylko na ścianę


Cytat:
Napisane przez Kasia.234 Pokaż wiadomość
Zgadza się, każde się prędzej czy później nauczy
Ja się nie chwalę tym akurat tak tylko napisałam, że dziecko jedząc posiłki przy jednym stole z rodziną uczy się poprzez obserwację. I o to też tutaj chodzi, nie musisz dziecku wkładać do ręki sztućców i uczyć posługiwania się nimi, kładziesz je po prostu przed dzieckiem (wiadomo, nie od razu, najpierw je rękoma) i dziecko widząc jak rodzice się nimi posługują robi podobnie. Przynajmniej u nas tak właśnie było.

A metoda,jak wszystkie, ma zwolenników i przeciwników pewnie
Ja nie stosowałam metody BLW a robiłam dokładnie tak jak Ty - tzn. karmiłam córkę łyżeczką i ona w pewnym momencie sama zaciekawiła się łyżeczką, chwyciła i spróbowała. Gdzieś ok. roczku w miarę fajnie jej to wychodziło i karmienie wyglądało tak, że głównie karmiłam ja a ona próbowała Teraz ma 15 m-cy i od jakiegoś m-ca pięknie je sama i widelcem i łyżką (oprócz rzadkich zupek ).

Edytowane przez precious_81
Czas edycji: 2011-01-22 o 21:51
precious_81 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-01-22, 21:54   #24
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-03
Wiadomości: 44 997
Dot.: BLW nowy sposób na rozszerzanie diety niemowląt

Precious, no właśnie - ogólnie te wszystkie teorie pro-dziecięce, że tak je nazwę, to często gęsto dla mam niepracujących zawodowo poza domem A co do porcji = moja córka potrafi zjeść i zalecaną porcję z hakiem, i duży słoiczek, i mały - nie ma reguły. Tak, jak dorosły - czasem musimy zjeść więcej, czasem tylko niewielka porcja nam wystarczy i już.
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-01-22, 22:42   #25
taszkin
Zakorzenienie
 
Avatar taszkin
 
Zarejestrowany: 2004-12
Lokalizacja: Podbeskidzie/BB
Wiadomości: 4 758
Dot.: BLW nowy sposób na rozszerzanie diety niemowląt

Też nie rozumiem co to za nowość, może za słabo wgłębiłam się w temat, ale moje dziecko też wybierało od początku z talerzyka to co lubi.(ok 10 miesięcy, bo do 7 była tylko pierś, potem weszły kaszka i zupka, pierś do 16 mca). Służyło nam do tego zawsze drugie danie, bo zupka czy kaszka po prostu była, co tu wygrzebywać), jadło sztućcami,i też do dziś nie wie co to fastfoodowe jedzenie. Chyba, że metoda całkowicie wyklucza dania gotowe (zupa, kleik, naleśnik) i każdy posiłek ma być rozłożony na czynniki pierwsze, żeby dziecko wybierało. Wtedy oczywiście powiem, że nie opieram się na takowej w całości.
Nie wiem czy jestem zwolennikiem czy przeciwnikiem bo po prostu nie widzę tu nic odkrywczego, czemu można było się sprzeciwiać. Może "metoda" przydaje się, gdy w rodzinie/środowisku dominuje fastfoodowy zwyczaj, je się głownie produkty wysokoprzetworzone, gotowe, a chciałoby się dziecko nakłonić do odmiennego sposobu żywienia, wtedy to faktycznie dla rodziców może być odkrycie, że dziecko zje brokuła z własnej woli.

Nie rozumiem też zależności mama pracująca poza domem-mama w domu odnośnie jedzenia (może dlatego, że ja właśnie jestem mamą w domu), bo przecież ktoś też dziecko karmi jak mamy nie ma.

Edytowane przez taszkin
Czas edycji: 2011-01-22 o 22:52
taszkin jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-01-22, 22:53   #26
ulisia1
Rozeznanie
 
Avatar ulisia1
 
Zarejestrowany: 2007-08
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Wiadomości: 777
GG do ulisia1
Dot.: BLW nowy sposób na rozszerzanie diety niemowląt

Cytat:
Napisane przez taszkin Pokaż wiadomość
Też nie rozumiem co to za nowość, może za słabo wgłębiłam się w temat, ale moje dziecko też wybierało od początku (ok 9 miesięcy, bo do 7 była tylko pierś, potem kaszka i zupka) z talerzyka to co lubi. Służyło nam do tego zawsze drugie danie, bo zupka czy kaszka po prostu była, co tu wygrzebywać), jadło sztućcami,i też do dziś nie wie co to fastfoodowe jedzenie. Chyba, że metoda całkowicie wyklucza dania gotowe (zupa, kleik, naleśnik) i każdy posiłek ma być rozłożony na czynniki pierwsze, żeby dziecko wybierało. Wtedy oczywiście powiem, że nie opieram się na takowej w całości.
Nie wiem czy jestem zwolennikiem czy przeciwnikiem bo po prostu nie widzę tu nic odkrywczego, czemu można było się sprzeciwiać. Może "metoda" przydaje się, gdy w rodzinie/środowisku dominuje fastfoodowy zwyczaj, je się głownie produkty wysokoprzetworzone, gotowe, a chciałoby się dziecko nakłonić do odmiennego sposobu żywienia, wtedy to faktycznie dla rodziców może być odkrycie, że dziecko zje brokuła z własnej woli.

Nie rozumiem też zależności mama pracująca poza domem-mama w domu odnośnie jedzenia (może dlatego, że ja właśnie jestem mamą w domu), bo przecież ktoś też dziecko karmi jak mamy nie ma.
no tak jak pisałam wcześniej. to że dziecko dostaje jedzenie do łapki i je nie jest wcale odkrywcze - jest stare jak świat. nowe jest to, że jest to jedyny sposób karmienia. odpadają papki, "samolociki do buzi" itp
__________________
ulisia1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-01-23, 06:59   #27
Jaatkaa85
Zadomowienie
 
Avatar Jaatkaa85
 
Zarejestrowany: 2009-07
Lokalizacja: Prosto z serca;)
Wiadomości: 1 614
Dot.: BLW nowy sposób na rozszerzanie diety niemowląt

Tez uwazam, że to zadna nowość,
tylko teraz wszystko bardzo skodyfikowali i ubrali w teorie dzieciową.

Tak robią mamy od zawsze, w mniejszym lub wiekszym stopniu.
Kazde dziecko dostaje coś do łapki, jedno mniej, drugie wiecej.

Ja tak robilam z moimi dziecmi i igdy nie myslalam, ze "to jakas metoda"...
Jaatkaa85 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-01-23, 08:16   #28
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-03
Wiadomości: 44 997
Dot.: BLW nowy sposób na rozszerzanie diety niemowląt

Cytat:
Napisane przez taszkin Pokaż wiadomość

Nie rozumiem też zależności mama pracująca poza domem-mama w domu odnośnie jedzenia (może dlatego, że ja właśnie jestem mamą w domu), bo przecież ktoś też dziecko karmi jak mamy nie ma.
A bo widzisz, ok, rodzice mają do tego przekonanie (acha, chodzi mi tu o rodziców oboje pracujących, że tak powiem), dziecko karmią blw, ale już np. babcia z którą dziecko zostaje - za cholerę się na to nie zgodzi No i co, zmusić nie zmuszą.

Cytat:
Napisane przez Jaatkaa85 Pokaż wiadomość
Tez uwazam, że to zadna nowość,
tylko teraz wszystko bardzo skodyfikowali i ubrali w teorie dzieciową.

Tak robią mamy od zawsze, w mniejszym lub wiekszym stopniu.
Kazde dziecko dostaje coś do łapki, jedno mniej, drugie wiecej.

Ja tak robilam z moimi dziecmi i igdy nie myslalam, ze "to jakas metoda"...
A widzisz, nawet nie wiesz jaka nowoczesna jesteś

Swoją drogą, ostatnio dawałam młodej kawałki banana w łapę - e tam, ona tego nie utrzymuje, ciągle jej się wyślizgiwał
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-01-23, 11:48   #29
Jaatkaa85
Zadomowienie
 
Avatar Jaatkaa85
 
Zarejestrowany: 2009-07
Lokalizacja: Prosto z serca;)
Wiadomości: 1 614
Dot.: BLW nowy sposób na rozszerzanie diety niemowląt

[1=0096a1e2f6245c4e98bc18d e9b0ed84c369ef137_632f8bf 2adc0b;24554664]A bo widzisz, ok, rodzice mają do tego przekonanie (acha, chodzi mi tu o rodziców oboje pracujących, że tak powiem), dziecko karmią blw, ale już np. babcia z którą dziecko zostaje - za cholerę się na to nie zgodzi No i co, zmusić nie zmuszą.



A widzisz, nawet nie wiesz jaka nowoczesna jesteś

Swoją drogą, ostatnio dawałam młodej kawałki banana w łapę - e tam, ona tego nie utrzymuje, ciągle jej się wyślizgiwał [/QUOTE]

u nas właśnie banan idzie z łyzeczki. Czasami pociumka sam trochę, kiedy banana przekroje na pół - tam jest trochę taka nieślizgajaca częśc - ale tylko na chwil, potem wypada.


Uważam, ze skrajnosci w każda strone sa niedobre.

Np. nie wyobrażam sobie, aby mój syn jadł zupkę ręką i pakował sobie do buzi, samą mnei to po prostu obrzydza.
Z drugiej strony myślę, ze same warzywa ugotowane, może spokojnie zjeśc sam.


Mam kuzynkę, która do 3 r.ż jadła papki ze słoiczków
Jaatkaa85 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-01-23, 13:08   #30
paula78
Zakorzenienie
 
Avatar paula78
 
Zarejestrowany: 2003-01
Lokalizacja: z daleka
Wiadomości: 34 839
Dot.: BLW nowy sposób na rozszerzanie diety niemowląt

Cytat:
Napisane przez Kasia.234 Pokaż wiadomość
My stosujemy BLW

Pierwszym warunkiem jest to, że dziecko powinno siedzieć. Czyli nie warto zaczynać za wcześnie. Chodzi o to, że dziecko na leżąco zakrztusi się jedzeniem. Jeśli dziecko nie siedzi samodzielnie, to można na czas posiłku trzymać je na swoich kolanach, oparte plecami o siebie (rodzica).
Ta metoda nie kładzie nacisku na to, że dziecko ma jeść, ma poznawać nowe smaki. Początkowo dziecko zwykle nie je dużo, podstawą wyżywienia jest cały czas mleko. Niektóre dzieci zaczynają jeść szybciej, inne później. Jak wszędzie możliwe są różne przestoje i regresy (np jak wychodzą zęby).

Karmiłam synka wyłącznie piersią przez 6 miesięcy (wyłącznie piersią, czyli nie podawałam kaszek, herbatek i innych takich, bo niektórzy różnie to rozumieją ). BLW zaczęliśmy od 7-8 miesiąca. Na początku to głównie próbowanie/poznawanie nowych smaków. Po prostu kładziesz przed dzieckiem np. marchewkę/pietruszkę/brokuła/ziemniak ugotowane (np na parze) i pokrojone w słupki albo tak, żeby łatwo było chwycić w rękę. Dziecko bierze, ogląda, zgniata, kiedyś trafi do buzi, spróbuje, wypluje, w końcu załapie, że można to zjeść
Nie zmuszasz, nie namawiasz, dziecko samo poznaje, jak to się robi
Synek ma dwa lata, posługuje się sprawnie łyżką i widelcem. Zawsze je samodzielnie. Posiłki jemy razem (kolejna zasada BLW, przynajmniej jeden posiłek wspólnie). Nie traktujemy dziecka jakoś wyjątkowo przy tym. Po prostu siedzimy przy wspólnym stole i jemy. Dziecko obserwuje rodziców i naśladuje ich ruchy.
Moje dziecko nie grymasi przy jedzeniu, jesli jest głodny to je, jeśli nie, to nie zmuszam. CZasem bawi się jedzeniem, ale nie ma żadnego rzucania po ścianach czy innych cudów (zwykle zrzuca z łyżeczki do miski ). Jeśli trwa to chwilę to ok, jeśli się przedłuża, to zwracam uwagę i albo przestaje albo kończy jedzenie.


W sumie sama nie wiem, co jeszcze pisać, pytaj, odpowiem w wolnej chwili
Nie wiedziałam ,że 10 lat temu stosowałam metodę ,która ma nazwę
Z tym ,ze moje dziecko na piersi było 2 miesiące potem butla.
__________________
Mleko migdałowe:
http://pichceiknoce.blogspot.com/


paula78 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Być rodzicem


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2017-10-31 10:43:22


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 08:37.