Dostałam dotację i... nie wiem co z VATem - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Praca i biznes

Notka

Praca i biznes W tym miejscu rozmawiamy o pracy i biznesie. Jeśli szukasz pracy, planujesz ją zmienić lub prowadzisz własny biznes, to miejsce jest dla ciebie.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2013-09-06, 17:11   #1
Olico
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2013-09
Wiadomości: 41
Unhappy

Dostałam dotację i... nie wiem co z VATem


Witajcie,
od tego tygodnia śmiało mogę się pochwalić tym że zostałam przedsiębiorcą.
Otrzymałam właśnie na konto pieniądze z urzędu pracy.
Mam w planach otwierać sklep internetowy o dwóch profilach (sklep z kosmetykami do profesjonalnego makijażu i outlet internetowy)
Mam jednak dwa pytania z którymi nie mogę sobie poradzić

1) Wybór formy opodatkowania - rozumiem że najlepiej będzie zostać przy ogólnych zasadach ale wciąż się waham... To mniejszy problem - jakoś sobie poradzę ale będe wdzięczna za porady wszelakie

2) W momencie otrzymania dotacji i rozliczania się muszę uzupełnić kwestia dotyczące zwrotu podatku VAT. Nie rozumiem dlaczego urząd pracy daje mi pozorny wybór skoro i tak nic to nie zmieni. Tzn mam 3 opcje:
a) Nie jestem podatnikiem VAT
b) Jestem podatnikiem VAT i nie ubiegam się o zwrot (bo należy się on urzędowi pracy wg zapewnień Pani w okienku i tak oni go uzyskują
c) Jestem podatnikiem VAT i przysługuje mi prawdo do obniżenia podatku

Zupełnie nie rozumiem - skoro i tak zwrot podatku ściąga urząd pracy to co to za różnica co wybiorę?

Stoję przed dylematem czy kupować produkty takie jak towar czy sklep internetowy, hosting itp już na firmę czy na osobę fizyczną. Czy w tym przypadku cokolwiek się zmienia?
Mam wypełnione papiery rejestracji firmy ale wolała bym rozpocząć działalność z 1 października.

No chyba że jak założę działalność to jednak z tych pieniedzy wydanych a wcześniej otrzymanych od UP, należy mi się zwrot....

Już zupełnie się zgubiłam, czy mogę liczyć na Waszą pomoc?


-----
Edit)

pytanie dodatkowe - czy muszę dokonać identyczny zakupów jak w biznes planie? - w biznesplanie napisałam konkretny model aparatu fotograficznego za konkretną kwotę.
Ale w umowie mam wpisany po prostu aparat fotograficzny - czy to znaczy że mogę wybrać dowolny? Tzn oczywiście tak aby łączne kwoty się zgadzały?

Edytowane przez Olico
Czas edycji: 2013-09-06 o 18:09
Olico jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-09-06, 18:16   #2
skara
Zakorzenienie
 
Avatar skara
 
Zarejestrowany: 2007-03
Lokalizacja: Hiszpania
Wiadomości: 5 079
Dot.: Dostałam dotację i... nie wiem co z VATem

Potrzebujesz dobrej księgowej. Nie tylko teraz, ale w ogóle.
A co do sprzętu to spytaj w urzędzie.
skara jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-09-06, 18:32   #3
Olico
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2013-09
Wiadomości: 41
Dot.: Dostałam dotację i... nie wiem co z VATem

W urzędzie udzielają mi dosyć mylnych informacji... Stąd moje pytanie.
Jeśli chodzi o księgową - zdaje sobie sprawę - jestem w trakcie jej poszukiwanie.

Pytanie brzmi - kupować teraz skoro mam już kasę na koncie czy czekać i brać na fakturę na firmę?
Olico jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-09-06, 18:42   #4
Laguna2
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2009-04
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 146
Dot.: Dostałam dotację i... nie wiem co z VATem

Cytat:
Napisane przez Olico Pokaż wiadomość
W urzędzie udzielają mi dosyć mylnych informacji... Stąd moje pytanie.
Jeśli chodzi o księgową - zdaje sobie sprawę - jestem w trakcie jej poszukiwanie.

Pytanie brzmi - kupować teraz skoro mam już kasę na koncie czy czekać i brać na fakturę na firmę?
Możesz kupować już a "w koszty" wrzucić po założeniu działalności pod warunkiem, że ma to ścisły związek z prowadzoną działalnością.
Polecam to: http://poradnik.wfirma.pl/articles/v...p-i-co-dalej/1

oraz strony typu infor
Laguna2 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-09-06, 19:01   #5
Olico
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2013-09
Wiadomości: 41
Dot.: Dostałam dotację i... nie wiem co z VATem

Cytat:
Napisane przez Laguna2 Pokaż wiadomość
Możesz kupować już a "w koszty" wrzucić po założeniu działalności pod warunkiem, że ma to ścisły związek z prowadzoną działalnością.
Polecam to: http://poradnik.wfirma.pl/articles/v...p-i-co-dalej/1

oraz strony typu infor

dzięki za link biorę się za lekturę.

ale nadal nie mam odpowiedzi na moje pytanie - kupować czy czekać? co bardziej mi się opłaci w tej sytuacji?
Olico jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-09-06, 20:42   #6
21kasia21
Work, work, work
 
Avatar 21kasia21
 
Zarejestrowany: 2010-05
Wiadomości: 3 247
Dot.: Dostałam dotację i... nie wiem co z VATem

Cytat:
pytanie dodatkowe - czy muszę dokonać identyczny zakupów jak w biznes planie? - w biznesplanie napisałam konkretny model aparatu fotograficznego za konkretną kwotę.
Ale w umowie mam wpisany po prostu aparat fotograficzny - czy to znaczy że mogę wybrać dowolny? Tzn oczywiście tak aby łączne kwoty się zgadzały?
Gdy mój mąż brał dotację, to wszystko musiało być dokładnie rozpisane, łącznie z marką i modelem produktu i oczywiście musiało to kosztować tyle, ile wpisał we wniosku (nie było biznes planu). Oczywistym był fakt, że było to nierealne, bo ceny kupowanych przedmiotów były ruchome, więc w efekcie dopłacał do interesu, bo PUP nie chciał aneksować tych rzeczy...
__________________
"...są w życiu chwile, w których trzeba podjąć ryzyko i dać się ponieść szaleństwu."
mikroREKLAMA
*** Szukasz oryginalnego prezentu na ślub, urodziny, rocznicę, komunię albo chrzciny? ***
Projektowanie i realizacja indywidualnych zamówień: prezentów rocznicowych, podziękowań dla gości, figurek na tort, kolczyków, magnesów itp.

Ta reklama pokazywana jest pod 3 247 postami tego użytkownika na forum. Jak założyć taką reklamę? (klik!)
21kasia21 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-09-06, 21:29   #7
Olico
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2013-09
Wiadomości: 41
Dot.: Dostałam dotację i... nie wiem co z VATem

Cytat:
Napisane przez 21kasia21 Pokaż wiadomość
Gdy mój mąż brał dotację, to wszystko musiało być dokładnie rozpisane, łącznie z marką i modelem produktu i oczywiście musiało to kosztować tyle, ile wpisał we wniosku (nie było biznes planu). Oczywistym był fakt, że było to nierealne, bo ceny kupowanych przedmiotów były ruchome, więc w efekcie dopłacał do interesu, bo PUP nie chciał aneksować tych rzeczy...

no własnie i tego się boje...

z drugiej strony w umowie nie mam ceny tylko ilość.

np
aparat foto 1
laptop 1
sklep 1
itp..

będe dzwonił dzięki,
a z tym VATem ktoś podpowie?
Olico jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2013-09-06, 21:37   #8
21kasia21
Work, work, work
 
Avatar 21kasia21
 
Zarejestrowany: 2010-05
Wiadomości: 3 247
Dot.: Dostałam dotację i... nie wiem co z VATem

Cytat:
Napisane przez Olico Pokaż wiadomość
no własnie i tego się boje...

z drugiej strony w umowie nie mam ceny tylko ilość.

np
aparat foto 1
laptop 1
sklep 1
itp..

będe dzwonił dzięki,
a z tym VATem ktoś podpowie?
Ogólnie, to różnie to bywa, bo co PUP to inne zasady, wewnętrzne programy i inne pierdoły, także nie można się tym w 100% sugerować, zważywszy, że nie masz ceny. U nas było dokładnie wszystko opisane, łącznie z ceną, której się przewidzieć w dniu dostania dotacji nie dało

Jeżeli chodzi o kwestię VATu, to mój mąż nie był watowcem, bo mu się nie opłacało to. Początki były praktycznie bez dochodowe, a płacić ZUS trzeba było i nie ma zmiłuj się. Może skonsultuj sprawę VATu z księgową, przedstawiając mniej więcej branżę, w której będziesz prosperować, powinna coś doradzić
__________________
"...są w życiu chwile, w których trzeba podjąć ryzyko i dać się ponieść szaleństwu."
mikroREKLAMA
*** Szukasz oryginalnego prezentu na ślub, urodziny, rocznicę, komunię albo chrzciny? ***
Projektowanie i realizacja indywidualnych zamówień: prezentów rocznicowych, podziękowań dla gości, figurek na tort, kolczyków, magnesów itp.

Ta reklama pokazywana jest pod 3 247 postami tego użytkownika na forum. Jak założyć taką reklamę? (klik!)
21kasia21 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-09-07, 07:04   #9
Olico
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2013-09
Wiadomości: 41
Dot.: Dostałam dotację i... nie wiem co z VATem

dzięki za info - mam nadzieję że w tym tyg dam radę spotkać się z księgową teściów.
Jeśli chodzi o towary też pewnie zadzwonie wprost do urzędu - tak zrozumieliśmy z mężem w dniu podpisywania umowy że istotne jest to żeby kasa się zgadzała.

To pewnie też zależy czy kasa jest z Uni czy z UP. My dostaliśmy z UP.
Uff tyle załatwiania - te papierki strasznie mnie stresują.
Ale z góry wielkie dzięki za pomoc! Jeśli ktos może coś jeszcze od siebie dorzucić będę wdzięczna...

start lada dzień ^^ przewiduje specjalne promocje dla ludzi z wizażu. Od dawna żyje na forum chociażby na KWC ale nigdy się nie udzielałam. Teraz to się zmieni.
Olico jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-09-07, 16:01   #10
21kasia21
Work, work, work
 
Avatar 21kasia21
 
Zarejestrowany: 2010-05
Wiadomości: 3 247
Dot.: Dostałam dotację i... nie wiem co z VATem

Cytat:
Napisane przez Olico Pokaż wiadomość
dzięki za info - mam nadzieję że w tym tyg dam radę spotkać się z księgową teściów.
Jeśli chodzi o towary też pewnie zadzwonie wprost do urzędu - tak zrozumieliśmy z mężem w dniu podpisywania umowy że istotne jest to żeby kasa się zgadzała.

To pewnie też zależy czy kasa jest z Uni czy z UP. My dostaliśmy z UP.
Uff tyle załatwiania - te papierki strasznie mnie stresują.
Ale z góry wielkie dzięki za pomoc! Jeśli ktos może coś jeszcze od siebie dorzucić będę wdzięczna...

start lada dzień ^^ przewiduje specjalne promocje dla ludzi z wizażu. Od dawna żyje na forum chociażby na KWC ale nigdy się nie udzielałam. Teraz to się zmieni.
Najlepiej dzwonić i pytać PUP, skoro dają kasę, ale z drugiej strony są czasem takie sytuacje, że sami nie wiedzą, co zrobić. Np. mój kupił jedną rzeczy, ale podczas prowadzenia dz.gosp, okazało się, że nie spełnia to jego wymogów i chciał zmienić to na inną, oczywiście starą sprzedać. Nachodziliśmy się dosłownie jak woły, bo baby w urzędzie nie wiedziały, co zrobić, bo nigdy takiej sytuacji nie było...

Mój mąż też miał pieniądze z PUP, załatwiania sporo było, ale jakoś sprawnie to poszło. Największy problem był z poręczycielami, ale to już się powtarzać ie będę, bo już o tym pisałam na forum.

Ogólnie jest tak, co PUP to inne zasady dostania dotacji, inne źródła finansowania, inne pierdoły.
__________________
"...są w życiu chwile, w których trzeba podjąć ryzyko i dać się ponieść szaleństwu."
mikroREKLAMA
*** Szukasz oryginalnego prezentu na ślub, urodziny, rocznicę, komunię albo chrzciny? ***
Projektowanie i realizacja indywidualnych zamówień: prezentów rocznicowych, podziękowań dla gości, figurek na tort, kolczyków, magnesów itp.

Ta reklama pokazywana jest pod 3 247 postami tego użytkownika na forum. Jak założyć taką reklamę? (klik!)
21kasia21 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-09-08, 22:22   #11
Bea_91
Zadomowienie
 
Avatar Bea_91
 
Zarejestrowany: 2010-09
Wiadomości: 1 406
Dot.: Dostałam dotację i... nie wiem co z VATem

Ja bym zaczekała z kupnem towaru bo przecież musisz mieć potwierdzenie w fakturze żeby sobie potem odliczyć podatek. U mnie ostatnio nastąpiły zmiany w biznesplanie, zadzwoniłam do centrali i trzeba było napisać podanie i nanieść poprawki na biznesplan. Zero problemu

Z tym Vatem to mysle że 3 opcja wydaje się najbardziej rozsądna
__________________
Przeciętność daje poczucie bezpieczeństwa, ale tylko podejmując ryzyko można spełniać swoje marzenia
Bea_91 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Praca i biznes


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 00:26.