Zażywanie tabletek o stałej porze - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zdrowie i Medycyna > Zdrowie ogólnie

Notka

Zdrowie ogólnie W tym miejscu rozmawiamy o zdrowiu: od profilaktyki po sposoby leczenia. Porada uzyskana na forum nie zastępuje wizyty u lekarza, ma funkcję informacyjną!

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2022-01-04, 16:34   #1
MissToast
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2017-09
Wiadomości: 5

Zażywanie tabletek o stałej porze


Prawdopodobnie będę zmuszona brać leki 30 do 60 minut przed śniadaniem, codziennie o stałej porze. Domyślam się, że wiele osób żyje w ten sposób i tu pytanie - jak sobie to zorganizować?

Przez kilkanaście dni w miesiącu muszę wytrzymać na nogach do pierwszej w nocy. Wstaję więc około 10:00, śniadanie jem o 11:00. Teoretycznie powinnam brać te tabletki o 10:00. Z drugiej strony co kiedy muszę wstać o świcie? Czekać na śniadanie przez kilka godzin?
Codziennie zrywać się z rana też nie chcę, bo słabo jest regularnie przerywać sen po pięciu godzinach...

Pominę już bardziej nietypowe sytuacje jak nocna podróż, praca w nocy i odsypianie za dnia czy jakaś impreza. Może to nie zdarza się tak często, ale w takich sytuacjach człowiek też kładzie się oraz je w innych godzinach. Jeśli zajdzie potrzeba, żeby być na nogach, to ciężko nic nie zjeść i do rana mieć pusty żołądek.

Wiem, że pytanie może wydawać się idiotyczne, ale w chwili obecnej nie wiem, jak rozwiązać tę zagwozdkę. Zmartwiła mnie sama informacja o problemach ze zdrowiem a dodatkowo mam wrażenie, że moje życie będzie się teraz kręcić wokół brania tabletek.

Edytowane przez MissToast
Czas edycji: 2022-01-04 o 17:04
MissToast jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-01-04, 20:39   #2
eibhlin87
Zakorzenienie
 
Avatar eibhlin87
 
Zarejestrowany: 2012-12
Wiadomości: 5 329
Dot.: Zażywanie tabletek o stałej porze

co to za tabletki? zazwyczaj te 30-60min przed sniadaniem oznacza czas minimalny a nie ze dokladnie po 60min trzeba zjesc sniadanie (np. w przypadku lekow na niedoczynnosc, a w przypadku niektorych produktow odstep powinien byc nawet dluzszy). branie na czczo tez zazwyczaj nie oznacza ze trzeba byc 10-12 godzin bez jedzenia czy picia (jak w ww. niedoczynnosci wystarczy 4-6 godzin).
__________________
eibhlin87 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-01-04, 22:00   #3
MissToast
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2017-09
Wiadomości: 5
Dot.: Zażywanie tabletek o stałej porze

Dzięki za odpowiedź! Właśnie o niedoczynność chodzi A na ile trzeba przestrzegać regularnych godzin? Czy można robić tak, że zażywam tabletki po prostu wtedy kiedy się budzę? Czyli np. jednego dnia o 5:00 a następnego o 10:00? (I poczekać te pół godziny do śniadania)
MissToast jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-01-04, 22:46   #4
eibhlin87
Zakorzenienie
 
Avatar eibhlin87
 
Zarejestrowany: 2012-12
Wiadomości: 5 329
Dot.: Zażywanie tabletek o stałej porze

tak, nie musisz brac tabletki co rowne 24 godziny, najwazniejsze zeby brac na czczo (min. 4 godzin) i czekac min. 30min zanim zjesz posilek (a z kawa powinno sie czekac godzine, najlepiej dwie...).
__________________
eibhlin87 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-01-07, 08:55   #5
Cytokina
Interleukina Druga
 
Avatar Cytokina
 
Zarejestrowany: 2015-10
Lokalizacja: Polska
Wiadomości: 1 811
Dot.: Zażywanie tabletek o stałej porze

Chodzi o Euthyrox?
Te 30-60 min to minimum, które trzeba odczekać przed posiłkiem. Ale możesz go wziąć o 8, a śniadanie zjeść o 12. Nie musi też być brany co równo 24 godziny, jak przez większość tygodnia będziesz go zażywać o tej 10, ale jak zdarzy się dzień, że pośpisz dłużej i weźmiesz go o 13, albo wyjeżdżasz gdzieś i o 8 - nic się nie stanie. Suplementujesz hormony tarczycy na dany dzień
Cóż, jeśli bardzo nie odpowiada Ci branie go rano to ewentualnie możesz przyjmować lek wieczorem, po minimum 4 godzinach od ostatniego posiłku (do tego wlicza się też np mleko, soki). Takie przyjmowanie może i nie jest optymalne, ale jest jak najbardziej dopuszczalne (np u ciężarnych z niepowściągliwymi wymiotami porannymi).
Uwierz mi, że jak zobaczysz efekty to dostosowanie się do tego nie będzie problemem. Mi czasami zdarzy się przypomnieć o tabletce w trakcie śniadania. Wchłanianie jest ewidentnie gorsze i czuję się do końca dnia jak w półśnie. Ta tabletka rano tworzy mi życie. Też początkowo byłam trochę zmartwiona koniecznością przyjmowania leków na stałe w młodym wieku, ale szybko mi przeszło jak zobaczyłam co to znaczy normalnie funkcjonować.

Z takich rzeczy, o których warto pamiętać - soja znacznie ogranicza wchłanianie Euthyroxu. Także kawka z mlekiem sojowym odpada.

Edytowane przez Cytokina
Czas edycji: 2022-01-07 o 08:57
Cytokina jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-01-08, 00:43   #6
Adrianna_8
Zakorzenienie
 
Avatar Adrianna_8
 
Zarejestrowany: 2014-02
Wiadomości: 9 612
Dot.: Zażywanie tabletek o stałej porze

Ja biorę leki na tarczycę po prostu jak wstanę. Jednego dnia to 7, innego 11. Nie trzeba ich brać o stałej porze, ale liczy się regularność - dla własnego dobrego samopoczucia lepiej nie przepuszczać dawek.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Adrianna_8 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-01-09, 22:15   #7
MissToast
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2017-09
Wiadomości: 5
Dot.: Zażywanie tabletek o stałej porze

Bardzo dziękuję Wam za odpowiedzi. Trochę się już uspokoiłam. Jak przeczytałam, że lek najlepiej zażywać "o regularnej porze", to pomyślałam, że trzeba brać dokładnie o tej samej godzinie. Zdenerwowanie całą sytuacją też zrobiło swoje.

Cytat:
Napisane przez Cytokina Pokaż wiadomość
Uwierz mi, że jak zobaczysz efekty to dostosowanie się do tego nie będzie problemem. Mi czasami zdarzy się przypomnieć o tabletce w trakcie śniadania. Wchłanianie jest ewidentnie gorsze i czuję się do końca dnia jak w półśnie. Ta tabletka rano tworzy mi życie. Też początkowo byłam trochę zmartwiona koniecznością przyjmowania leków na stałe w młodym wieku, ale szybko mi przeszło jak zobaczyłam co to znaczy normalnie funkcjonować.
Dzięki za pocieszenie. Od dłuższego czasu cokolwiek robię, jestem zmęczona i brak mi motywacji. "Jak w półśnie" to idealne określenie niektórych dni. A zawsze byłam bardzo aktywna, ciągle szukałam sobie zajęć. Więc z jednej strony to zła wiadomość a z drugiej zaczynam się cieszyć, że jest jasny powód i sposób, żeby przywrócić stan taki jak kiedyś.

Edytowane przez MissToast
Czas edycji: 2022-01-09 o 22:31
MissToast jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Zdrowie ogólnie


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2022-01-09 23:15:29


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 10:42.