Kilka pytań odnośnie higienizacji/usuwania kamienia nazębnego - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zdrowie i Medycyna > Zdrowie ogólnie

Notka

Zdrowie ogólnie W tym miejscu rozmawiamy o zdrowiu: od profilaktyki po sposoby leczenia. Porada uzyskana na forum nie zastępuje wizyty u lekarza, ma funkcję informacyjną!

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2022-06-22, 10:43   #1
olka922
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2013-10
Wiadomości: 354

Kilka pytań odnośnie higienizacji/usuwania kamienia nazębnego


Mam 30 lat a miałam dopiero pierwszy raz czyszczone zęby z kamienia, bo w sumie żaden dentysta nigdy mi nie powiedział o tym, że takie coś warto wykonywać raz do roku. Dopiero na ostatniej wizycie dentystka przy kontroli coś mruknęła do asystentki, że jest trochę kamienia ale mnie nie powiedziała co z tym robić, więc musiałam o tym poczytać no i zapisałam się na czyszczenie. Przeprowadzała je asystentka albo higienistka i powiedziała że mocno krwawią mi dziąsła bo jest stan zapalny. Co chwilę musiałam wypluwać ślinę z krwią. Czy Wam podczas takiego czyszczenia krwawią dziąsła? Mam teraz te dziąsła nadwrażliwe nawet jak mocniej wciągnę powietrze. Myślicie że ten stan zapalny powoli sam zniknie jak już mam oczyszczone zęby? Mam zaleconą pastę do nadwrażliwych zębów, miękka szczoteczkę i nitkowanie, którego nigdy wcześniej nie robiłam szczerze mówiąc.

Oprócz kamienia miałam jeszcze dużo osadu więc to też usunęła i zrobiła fluoryzację. Efekt jest taki, że z przodu zębów widać że oczyściły się przestrzenie między zębami bo wcześniej były chyba zawalone tym osadem. Ale ciekawi mnie dlaczego żeby nie stały się nic bielsze tylko dalej są żółte. Wiem że śnieżnobiałe nigdy nie będą bo to nie jest naturalny kolor zębów, ale myślałam, że po takim czyszczeniu będą chociaż trochę bielsze. Czy u was po higienizacji żeby są jakoś widocznie bielsze? Dodam że nie miałam robionego piaskowania bo podobno to nie było nawet konieczne. Tylko skaling, czyszczenie z osadu o fluoryzacja.

A i jeszcze jedno pytanie, bo nie wiem czy miałam ten skaling wykonywany metodą ultradźwiękowa czy zwykłą mechaniczną. Końcówka tego urządzenia to był taki metalowy jakby haczyk, którym jeździła po zębach i czasem zabolało i ogólnie głośne to było. Czyli jaka to była metoda?

Sorki za tyle pytań
olka922 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-06-22, 17:50   #2
Adrianna_8
Zakorzenienie
 
Avatar Adrianna_8
 
Zarejestrowany: 2014-02
Wiadomości: 9 612
Dot.: Kilka pytań odnośnie higienizacji/usuwania kamienia nazębnego

Czyszczenie zębów ich nie wybiela. Moje wyglądają ładniej po oczyszczeniu, ale nie powiedziałabym, że są bielsze.
Jesli chodzi o krew, to im częściej usuwam kamień tym mniej jest tej krwi, ale niestety dziąsła po są wrażliwe i krwawią przez dwa dni np. Przy szczotkowaniu.
Brzmi jak ultradźwięki.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Adrianna_8 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-06-23, 19:12   #3
Ailoveg
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-05
Wiadomości: 68
Dot.: Kilka pytań odnośnie higienizacji/usuwania kamienia nazębnego

Higienizację warto robić nawet dwa razy w roku. Żeby dziąsła nie krwawiły, trzeba się pozbyć stanu zapalnego, co powinno się udać w ciągu kilku tygodni utrzymywania bardzo dobrej higieny zębów. Nitkowanie jest absolutnie niezbędne, bez tego naprawdę nie da rady. Jeśli chcesz wejść o poziom wyżej, to polecam używać irygatora (dodatkowo do nitki). Warto też zaopatrzyć się w czyścik do języka, a wieczorem na koniec higieny jeszcze raz krótko wyszczotkować zęby pastą, wypluć, ale nie płukać (zostawiamy fluor na zębach). Alternatywnie można użyć płukanki do ust (szukaj antyseptycznych, np. z salicylanem metylu). Jeżeli rozumiesz j. angielski, polecam Ci kanał na YT Teeth Talk Girl. To higienistka z USA, która na swoim kanale ma mnóstwo filmików na chyba każdy temat związany z higieną jamy ustnej.
Jeżeli piaskowanie nie było potrzebne to znaczy, że nie miałaś osadu. Jeśli ktoś ma osad i zostanie on usunięty przez piaskowanie, to wówczas zęby wydają się bielsze. Wiele osób ma natomiast naturalny kolor zębów daleki od bieli. Jeżeli chciałabyś coś podziałać w temacie, to możesz spróbować wybielania w gabinecie, ale to dopiero jak się pozbędziesz stanu zapalnego (ostrzegam, że po wybielaniu zęby są nadwrażliwe oraz że zabieg może nie dać oczekiwanych efektów ze względu na to, że kość ma po prostu bardziej żółtawy odcień).
Ailoveg jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Zdrowie ogólnie


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2022-06-23 20:12:37


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 05:09.