Dobry aparat na wakacje - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Hobby > Fotografia, sprzęt fotograficzny, galerie zdjęć

Notka

Fotografia, sprzęt fotograficzny, galerie zdjęć Miejsce dla miłośników fotografowania. Tutaj dowiesz się wszystkiego na temat sprzętu fotograficznego, metod fotografowania. Możesz zamieścić zdjęcia.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2015-07-14, 15:24   #1
edyrta
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2014-12
Wiadomości: 5

Dobry aparat na wakacje


Czy możecie polecić mi jakiś dobry aprat cyfrowy? Planowałam już przed wakacjami zakup nowego sprzętu, ale mogę to zrobić dopiero teraz. Mam zaplanowanych kilka wyjazdów w najbliższym czasie, a lubię zbierać pamiątki w postaci fotografii.
edyrta jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-07-14, 15:54   #2
MONIQAUE
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2014-11
Wiadomości: 26
Dot.: Dobry aparat na wakacje

Nie napisałaś najważniejszego - w jakiej cenie? Bo zainestować można dużo, na przykład w fajną lutrzankę. Ja mam dobry aparat, bo robie zdjecia na bloga.
MONIQAUE jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-07-14, 20:45   #3
esfira
Zakorzenienie
 
Avatar esfira
 
Zarejestrowany: 2006-02
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 7 003
Dot.: Dobry aparat na wakacje

na wakacje polecam bardziej zaawansowany kompakt, lustrzanka jednak jest troszkę cięższa. Ja na wakacje zabieram Lumixa DMC FZ7, to model sprzed 10 lat, ale na pewno są dostępne nowsze modele z tej serii, zwłaszcza spory zoom jest godny polecenia, czesto z tego korzystałam na wyjazdach
__________________
Wiedzę o świecie czerpię z forum Wizaż

Scandinavian Sleeping & Living
esfira jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-07-15, 08:23   #4
edyrta
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2014-12
Wiadomości: 5
Dot.: Dobry aparat na wakacje

Nie chciałabym wydawać dużo, tak do tysiaka.
edyrta jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-07-15, 09:27   #5
MONIQAUE
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2014-11
Wiadomości: 26
Dot.: Dobry aparat na wakacje

Do tej kwoty to na pewno nie kupisz lustrzanki, chyba ze używaną. Ja zawsze wolałam
kupowac taki sprzęt nowy. Jednak obiektyw albo inne elementy mogą być zarysowane
albo uszkodzone. Może rzeczywiście kompakt to dobre rozwiązanie.
MONIQAUE jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-07-15, 09:56   #6
Anzela66
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2008-06
Wiadomości: 7
Dot.: Dobry aparat na wakacje

Cytat:
Napisane przez MONIQAUE Pokaż wiadomość
Do tej kwoty to na pewno nie kupisz lustrzanki, chyba ze używaną. Ja zawsze wolałam
kupowac taki sprzęt nowy. Jednak obiektyw albo inne elementy mogą być zarysowane
albo uszkodzone. Może rzeczywiście kompakt to dobre rozwiązanie.
Zgadzam się, do tysiaka nie kupisz dobrego aparatu,
Możesz zobaczyć jeszcze aparaty systemowe, robią zdjęcia takie jak lustrzanka, ale przez to ze nie mają lustra są mniejsze, 2x szybsze i lżejsze
Ja mam taki aparat systemowy i jestem z niego bardzo zadowolona, akurat kupiłam niedawno Olympusa E-M10 nie widzę naprawdę róznicy w zdjęciach między lustrzanką a tym aparatem, a dodam jeszcze ze przerzuciłam się z lustrzanki na systemowy
Anzela66 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-07-15, 10:37   #7
agaklimek
Raczkowanie
 
Avatar agaklimek
 
Zarejestrowany: 2015-07
Lokalizacja: tu i tam
Wiadomości: 135
Dot.: Dobry aparat na wakacje

Moim zdaniem lustrzanka na wakacje jest bez sensu. Duże to i ciężkie. No i drogie. Sam korpus kosztuje ponad tysiąc, a gdzie jeszcze obiektyw. Miałam kiedyś hybrydę z Fuji i robił bardzo przyzwoite zdjęcia, teraz jako kieszonkowy aparat używam Nikon Coolpix.
__________________
Ludzie tęsknią za całkowitą odmianą, a jednocześnie pragną, by wszystko pozostało takie jak dawniej.
agaklimek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2015-07-15, 10:39   #8
baska_922
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2015-04
Wiadomości: 21
Dot.: Dobry aparat na wakacje

To już nie chodzi nawet tylko o cenę. Jeśli to ma być dobry aparat do robienia zdjęć w podróży, kompakt jest lepszy, bo mniejszy. Nie zajmuje tyle miejsca i mnie waży. Obecnie produkowane są bardzo dobre kompakty, Sony i Olympus mają ciekawe modele.
baska_922 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-07-15, 11:21   #9
Milenka898
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2013-10
Wiadomości: 27
Dot.: Dobry aparat na wakacje

to ja pochwalę się swoim zakupem
http://matrixmedia.pl/aparat-sony-ds...0-w-bialy.html

pomijając to, że jest śliczny i biały, robi bardzo dobre zdjęcia często korzystam z opcji panoramy - pewnie przyda Ci się na wakacjach
Milenka898 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-07-15, 12:56   #10
kamilla_krk
Raczkowanie
 
Avatar kamilla_krk
 
Zarejestrowany: 2015-04
Wiadomości: 31
Dot.: Dobry aparat na wakacje

też mam sony, ale taki model - SONY DSC-RX100. ma duży wyświetlacz i ponad 20pixeli, no i jest mały. BTW jakie podróże zaplanowałaś?

ja chyba zostaję całe wakacje na miejscu, może we wrześniu gdzieś pojadę...
kamilla_krk jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-07-15, 14:41   #11
edyrta
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2014-12
Wiadomości: 5
Dot.: Dobry aparat na wakacje

Chcę pojeździć trochę po Niemczech i Toskanii. Może jeszcze odwiedzę znajomych w Petersburgu. Dla mnie to nowe kierunki, więc chcę z nich mieć wyjątkowe pamiątki.


---------- Dopisano o 14:40 ---------- Poprzedni post napisano o 14:37 ----------

Cytat:
Napisane przez Milenka898 Pokaż wiadomość
to ja pochwalę się swoim zakupem
http://matrixmedia.pl/aparat-sony-ds...0-w-bialy.html

pomijając to, że jest śliczny i biały, robi bardzo dobre zdjęcia często korzystam z opcji panoramy - pewnie przyda Ci się na wakacjach
Mo, dobrze prezentuje sie ten aparat
https://www.youtube.com/watch?v=qO2PCX_d1F0
Ten film robi wrażenie!

---------- Dopisano o 14:41 ---------- Poprzedni post napisano o 14:40 ----------

Cytat:
Napisane przez esfira Pokaż wiadomość
na wakacje polecam bardziej zaawansowany kompakt, lustrzanka jednak jest troszkę cięższa. Ja na wakacje zabieram Lumixa DMC FZ7, to model sprzed 10 lat, ale na pewno są dostępne nowsze modele z tej serii, zwłaszcza spory zoom jest godny polecenia, czesto z tego korzystałam na wyjazdach
A możesz polecić jaki konkretny model z tych nowszych aparatów?
edyrta jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2015-07-16, 10:53   #12
Karmelia174
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2015-07
Wiadomości: 7
Dot.: Dobry aparat na wakacje

jeśli cena nie jest ograniczeniem warto zainwestować w panasonica LX100. Jest to bardzo zaawansowany kompakt, właściwie dorównujący lustrzankom ale za to jest dużo mniejszy i lżejszy. Kupiłam go w marcu i powiem uczciwie, że choć nie tani był wart każdej złotówki.
Karmelia174 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-07-17, 08:12   #13
Milenka898
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2013-10
Wiadomości: 27
Dot.: Dobry aparat na wakacje

przecież koleżanka napisała, że nie chce za dużo wydawać - do tysiąca
Milenka898 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-07-18, 00:35   #14
Azulito
Po prostu Człowiek
 
Avatar Azulito
 
Zarejestrowany: 2013-03
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 49
Dot.: Dobry aparat na wakacje

Cytat:
Napisane przez agaklimek Pokaż wiadomość
Moim zdaniem lustrzanka na wakacje jest bez sensu. Duże to i ciężkie. No i drogie. Sam korpus kosztuje ponad tysiąc, a gdzie jeszcze obiektyw. Miałam kiedyś hybrydę z Fuji i robił bardzo przyzwoite zdjęcia, teraz jako kieszonkowy aparat używam Nikon Coolpix.
Święte słowa. Kup coś małego, polecam bezlusterkowce z wymienną optyką. Jak się wkręcisz, rozbudujesz zestaw. Aparat z podstawowym obiektywem znajdziesz za 1000 zł
Azulito jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-07-20, 13:40   #15
Cobia
Raczkowanie
 
Avatar Cobia
 
Zarejestrowany: 2015-07
Wiadomości: 32
Dot.: Dobry aparat na wakacje

Zamiast cyfrówki lepiej zainwestować w lustrzankę. Czemu? Głównie dlatego że wszystkie cyfrówki są tak do siebie podobne pod względem technologicznym, że moim zdaniem mówienie, która z nich jest lepsza jest bzdurą. Jak lubisz bawić się fotografię to dozbieraj pieniążki i kup lustrzankę. Wtedy naprawdę poczujesz co to znaczy przyjemność z robienia zdjęć
Cobia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-07-20, 13:54   #16
kamilla_krk
Raczkowanie
 
Avatar kamilla_krk
 
Zarejestrowany: 2015-04
Wiadomości: 31
Dot.: Dobry aparat na wakacje

edyra, super! zazdroszcze kierunków podróży!

kiedyś słyszałam opinię znanego fotografa, że lustrzanki wcale nie są lepsze od kompaktów. jeśli bardziej interesujesz się fotografią, możesz zauważyć, że coraz więcej profesjonalistów po nie sięga - nawet tych, którzy wygrywają world press photo czy inne prestiżowe konkursy.
kamilla_krk jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-07-20, 17:48   #17
magrad
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2008-06
Wiadomości: 988
Dot.: Dobry aparat na wakacje

Cytat:
Napisane przez Cobia Pokaż wiadomość
Zamiast cyfrówki lepiej zainwestować w lustrzankę. Czemu? Głównie dlatego że wszystkie cyfrówki są tak do siebie podobne pod względem technologicznym, że moim zdaniem mówienie, która z nich jest lepsza jest bzdurą. Jak lubisz bawić się fotografię to dozbieraj pieniążki i kup lustrzankę. Wtedy naprawdę poczujesz co to znaczy przyjemność z robienia zdjęć
Aha. Ja dziękuje za taką przyjemność, noszenia wielkiej, ciężkiej torby z lustrzanką i obiektywami, podczas rodzinnych wakacji, zwłaszcza przy pogodzie podobnej jak dziś (ponad 30stopni, słońce).
Lustrzanki "wygrywały" wielkością matrycy (w milimetrach) i jakością obiektywów. Do czasu, aż pojawiły się "bezlusterkowce" także z dużymi matrycami, i coraz lepsze obiektywy do tych aparatów.
magrad jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-07-20, 23:44   #18
Azulito
Po prostu Człowiek
 
Avatar Azulito
 
Zarejestrowany: 2013-03
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 49
Dot.: Dobry aparat na wakacje

Cytat:
Napisane przez Cobia Pokaż wiadomość
Zamiast cyfrówki lepiej zainwestować w lustrzankę. Czemu? Głównie dlatego że wszystkie cyfrówki są tak do siebie podobne pod względem technologicznym, że moim zdaniem mówienie, która z nich jest lepsza jest bzdurą. Jak lubisz bawić się fotografię to dozbieraj pieniążki i kup lustrzankę. Wtedy naprawdę poczujesz co to znaczy przyjemność z robienia zdjęć
Kompletnie nie wiesz co piszesz, inaczej, wiesz, ale nie masz racji. Lustrzanki są lepsze tylko do niektórych zastosowań, w tej chwili na wystawach wiszą zdjęcia z telefonów komórkowych, nie wspominając o magii polaroidu.
Kto wam wbił do głowy, że żeby zrobić dobre zdjęcie potrzeba super aparatu.
To tak samo jak z meblami, spróbuj kupić sobie najlepszy młotek i zrobić piękne meble.
Do dobrego zdjęcia jest potrzebny utalentowany fotograf a nie aparat za miliony.

Do autorki wątku. Jak pisałem, kup bezlusterkowca i ciesz się zdjęciami. Jak się wkręcisz, kupisz sobie lepsze szkła.
Azulito jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-07-21, 08:24   #19
edyrta
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2014-12
Wiadomości: 5
Dot.: Dobry aparat na wakacje

Dziękuję za wszystkie podpowiedzi.
edyrta jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2015-07-21, 09:25   #20
Cobia
Raczkowanie
 
Avatar Cobia
 
Zarejestrowany: 2015-07
Wiadomości: 32
Dot.: Dobry aparat na wakacje

Cytat:
Napisane przez magrad Pokaż wiadomość
Aha. Ja dziękuje za taką przyjemność, noszenia wielkiej, ciężkiej torby z lustrzanką i obiektywami, podczas rodzinnych wakacji, zwłaszcza przy pogodzie podobnej jak dziś (ponad 30stopni, słońce).
Lustrzanki "wygrywały" wielkością matrycy (w milimetrach) i jakością obiektywów. Do czasu, aż pojawiły się "bezlusterkowce" także z dużymi matrycami, i coraz lepsze obiektywy do tych aparatów.
Mam lustrzankę i generalnie nie chodzę z wielką torbą. Aparat ładuję w plecak, z którym i tak podróżuję, więc to nie jest jakiś wielki problem. Jak w korpusie lub obiektywie masz stabilizację obrazu to reszta ciężkich ulepszeń też nie musi być zabrana. Także bez przesady.
Cobia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-07-21, 12:02   #21
BeatryczeKefir
Raczkowanie
 
Avatar BeatryczeKefir
 
Zarejestrowany: 2015-05
Lokalizacja: Pzn - Konin
Wiadomości: 48
Dot.: Dobry aparat na wakacje

Panasonic Lumix dmc fz28. Miałam wiele lat i służył mi jako profesjonalny aparat. Jest dosyć lekki, wygodny, pięknie ostrzy, ma wbudowaną lampę błyskową oraz 18-krotny zoom. Kosztuje poniżej tysiąca.
BeatryczeKefir jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-07-21, 18:17   #22
magrad
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2008-06
Wiadomości: 988
Dot.: Dobry aparat na wakacje

Cytat:
Napisane przez Cobia Pokaż wiadomość
Mam lustrzankę i generalnie nie chodzę z wielką torbą. Aparat ładuję w plecak, z którym i tak podróżuję, więc to nie jest jakiś wielki problem. Jak w korpusie lub obiektywie masz stabilizację obrazu to reszta ciężkich ulepszeń też nie musi być zabrana. Także bez przesady.
Dobrze, będzie bez przesady
Czy do lustrzanki masz podstawowy obiektyw z zestawu (tzn. najgorszy i najtańszy, jaki jest produkowany) czy jakiś lepszy, o większej jasności?
Czy masz tylko jeden obiektyw, czy także dodatkowe (np. "długi zoom" - jeśli tak, to jaki, czy "podstawowy" czy trochę lepszy)?
Dlaczego o to pytam: lustrzanka jest tak dobra, jak dobre obiektywy do niej się zakłada, to (chyba) wszyscy już wiedzą. Jeśli mamy zoom z zestawu, o jasności 3.5 do 5.6, to nie korzystamy w pełni z jednego z najważniejszych powodów do zakupu lustrzanki, czyli możliwości wpływania na głębię ostrości (małą g.o.). Jeśli chcemy na wakacjach np. przybliżyć jakąś rzeźbę albo zwierzaka, musimy dokupić "długi zoom", i podobnie jak poprzednio, możemy wybrać albo podstawowy, o niskiej jakości, albo lepszy, który jest większy i cięższy. Jeśli mamy tylko aparat z najtańszym obiektywem, świadomie rezygnujemy z wielu możliwości lustrzanki, i nie mamy ani makro z dużą głębią ostrości (to domena małych matryc-kompakty itd), ani "potężnego" przybliżania (jak w aparatach super-zoom).
Można porównać taki "wakacyjny zestaw" lustrzanki z wspomnianym "Pansiem", myślę, że wagowo i objętościowo wynik lustrzanki będzie nieciekawy, a jakościowo - z najtańszymi obiektywami może być różnie.
magrad jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-07-21, 22:15   #23
snowflake_fall
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2013-02
Wiadomości: 65
Dot.: Dobry aparat na wakacje

Cytat:
Napisane przez Cobia Pokaż wiadomość
Zamiast cyfrówki lepiej zainwestować w lustrzankę. Czemu? Głównie dlatego że wszystkie cyfrówki są tak do siebie podobne pod względem technologicznym, że moim zdaniem mówienie, która z nich jest lepsza jest bzdurą. Jak lubisz bawić się fotografię to dozbieraj pieniążki i kup lustrzankę. Wtedy naprawdę poczujesz co to znaczy przyjemność z robienia zdjęć
Jak zawsze najwięcej w temacie kiepskości bezlusterkowców mają do powiedzenia ci, którzy nigdy takiego sprzętu nie używali, a jeśli używali, to nie wiedzieli jak wykorzystać potencjał tych aparatów . Wysuwanie tezy, że wszystkie modele są do siebie zbliżone świadczy o wyjątkowej nieznajomości tematu. Miałam dwie wersje takiego kompaktu, nowsza w porównaniu do starszej ma o wiele większą matrycę, stabilizację obrazu w korpusie, ekran dotykowy i jeszcze masę innych bajerów, więc nie powiedziałabym, że są niemal identyczne.

Edytowane przez snowflake_fall
Czas edycji: 2015-07-21 o 23:18
snowflake_fall jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-07-22, 08:35   #24
Cobia
Raczkowanie
 
Avatar Cobia
 
Zarejestrowany: 2015-07
Wiadomości: 32
Dot.: Dobry aparat na wakacje

Cytat:
Napisane przez magrad Pokaż wiadomość
Dobrze, będzie bez przesady
Czy do lustrzanki masz podstawowy obiektyw z zestawu (tzn. najgorszy i najtańszy, jaki jest produkowany) czy jakiś lepszy, o większej jasności?
Czy masz tylko jeden obiektyw, czy także dodatkowe (np. "długi zoom" - jeśli tak, to jaki, czy "podstawowy" czy trochę lepszy)?
Dlaczego o to pytam: lustrzanka jest tak dobra, jak dobre obiektywy do niej się zakłada, to (chyba) wszyscy już wiedzą. Jeśli mamy zoom z zestawu, o jasności 3.5 do 5.6, to nie korzystamy w pełni z jednego z najważniejszych powodów do zakupu lustrzanki, czyli możliwości wpływania na głębię ostrości (małą g.o.). Jeśli chcemy na wakacjach np. przybliżyć jakąś rzeźbę albo zwierzaka, musimy dokupić "długi zoom", i podobnie jak poprzednio, możemy wybrać albo podstawowy, o niskiej jakości, albo lepszy, który jest większy i cięższy. Jeśli mamy tylko aparat z najtańszym obiektywem, świadomie rezygnujemy z wielu możliwości lustrzanki, i nie mamy ani makro z dużą głębią ostrości (to domena małych matryc-kompakty itd), ani "potężnego" przybliżania (jak w aparatach super-zoom).
Można porównać taki "wakacyjny zestaw" lustrzanki z wspomnianym "Pansiem", myślę, że wagowo i objętościowo wynik lustrzanki będzie nieciekawy, a jakościowo - z najtańszymi obiektywami może być różnie.
No jeśli zakładasz, że chcesz zabrać ze sobą całe studio fotograficzne to oczywiście tak, zabierasz wszystkie rzeczy, które wspomniałaś. Rezygnujemy świadomie z jakości zdjęć, jeśli zabieramy obiektyw KITowy, ale moim zdaniem to samo tyczy się sytuacji, jeśli ktoś zabiera ze sobą cyfrówkę. Z dwóch opcji wybieram lustrzankę ze słabszym obiektywem.
Co do Twoich pytań. Posiadam kilka obiektywów ze średniej półki, ale sorry na długie trasy nie zabieram każdego, szczególnie na górskie wycieczki. Mniej więcej wiem, z jakim terenem będę miała do czynienia i jaki efekt chciałabym uzyskać.

Edytowane przez Cobia
Czas edycji: 2015-07-22 o 08:40
Cobia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-07-22, 10:53   #25
myszkamyszkalove
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2015-06
Wiadomości: 19
Dot.: Dobry aparat na wakacje

Dobre są aparaty firmy sony malutkie do kieszonki akurat.
myszkamyszkalove jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-07-22, 19:02   #26
teczowy_poranek
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2012-04
Wiadomości: 6
Dot.: Dobry aparat na wakacje

Na wakacje dużo wygodniejszy jest kompakt. Lustrzanka daje większe możliwości ale najważniejszy jest i tak obiektyw. A jak do tysiąca to nie pozostaje nic innego jak kompakcik. Różnicę można odczuć gdy jesteśmy non stop w trasie, zwłaszcza rowerem czy pieszo.
teczowy_poranek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-07-23, 08:00   #27
magrad
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2008-06
Wiadomości: 988
Dot.: Dobry aparat na wakacje

Cytat:
Napisane przez Cobia Pokaż wiadomość
No jeśli zakładasz, że chcesz zabrać ze sobą całe studio fotograficzne to oczywiście tak, zabierasz wszystkie rzeczy, które wspomniałaś. Rezygnujemy świadomie z jakości zdjęć, jeśli zabieramy obiektyw KITowy, ale moim zdaniem to samo tyczy się sytuacji, jeśli ktoś zabiera ze sobą cyfrówkę. Z dwóch opcji wybieram lustrzankę ze słabszym obiektywem.
Co do Twoich pytań. Posiadam kilka obiektywów ze średniej półki, ale sorry na długie trasy nie zabieram każdego, szczególnie na górskie wycieczki. Mniej więcej wiem, z jakim terenem będę miała do czynienia i jaki efekt chciałabym uzyskać.
Ok, dzięki za odpowiedź.
Przykład: idziesz na górską wycieczkę, nastawiasz się na krajobrazy i dlatego masz coś szerokiego. W pewnym miejscu widzisz (całkiem blisko jak na górsko-dzikie warunki) grupkę kozic w malowniczym miejscu, albo jakiegoś innego świstaka. Mówisz sobie "ale fajne byłoby takie zdjęcie" i idziesz dalej, robiąc tylko krajobrazy wysokiej jakości, bo jesteś fotografem świadomym ograniczeń sprzętu. Osoba idąca za tobą jest zwykłym wakacyjnym pstrykaczem, wyciąga z kieszeni jakiegoś super zooma, robi zbliżenie łba świstaka i po kilku godzinach znajomi się zachwycają dziką przyrodą.
Pytanie początkowe (chyba) dotyczyło aparatu wakacyjnego, dlatego nie zawsze lustrzanka jest najlepszym wyborem, nie zamierzam udowadniać, że do wszystkiego są lepsze aparaty, ale do "wakacyjnego pstrykania" raczej nie poleciłbym lustrzanki
magrad jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-07-23, 08:45   #28
Cobia
Raczkowanie
 
Avatar Cobia
 
Zarejestrowany: 2015-07
Wiadomości: 32
Dot.: Dobry aparat na wakacje

Tak masz rację. Tylko, no nie wiem... Osobiście wydaje mi się, że w zwykłe pstrykanie nie warto się bawić, bo i wtedy telefon spełni taką funkcję. Może to po prostu kwestia podejścia do tematu
Cobia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-07-23, 10:56   #29
snowflake_fall
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2013-02
Wiadomości: 65
Dot.: Dobry aparat na wakacje

Cytat:
Napisane przez Cobia Pokaż wiadomość
Tak masz rację. Tylko, no nie wiem... Osobiście wydaje mi się, że w zwykłe pstrykanie nie warto się bawić, bo i wtedy telefon spełni taką funkcję. Może to po prostu kwestia podejścia do tematu
I właśnie w takich sytuacjach przydają się kompakty z wymienną optyką. Obiektywy są lekkie i małe, sam aparat też, można więc spakować zamiast jednego, dwa albo nawet trzy obiektywy, a tego ciężaru się aż tak nie odczuje.
Proponuję zajrzeć na przykład do galerii Marcina Dobasa, podróżnika, który fotografuje bezlusterkowcami na wyjazdach w różne miejsca świata. Na blogu opisuje zalety używania właśnie takiego sprzętu.

Edytowane przez snowflake_fall
Czas edycji: 2015-07-23 o 10:58
snowflake_fall jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-07-23, 12:09   #30
MONIQAUE
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2014-11
Wiadomości: 26
Dot.: Dobry aparat na wakacje

Czym jest dla Ciebie zwykłe pstrykanie? Znam wiele osób, które mają drogie lustrzanki, bardzo profesjonalne obiektywy, a aparat służy im tylko do robienia foteczek z imprez i wakacji - i to nie są wcale dobre zdjęcia.
MONIQAUE jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Fotografia, sprzęt fotograficzny, galerie zdjęć


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2015-09-29 07:45:40


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 22:32.