Niemiecki - od czego zacząć? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Nauka języków obcych - kącik językowy

Notka

Nauka języków obcych - kącik językowy Nauka języków obcych - kącik językowy, to miejsce wymiany informacji o kursach, podręcznikach, materiałach i ciekawostkach językowych. Dołącz.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2017-08-02, 16:55   #1
Agaciok xD
Wtajemniczenie
 
Avatar Agaciok xD
 
Zarejestrowany: 2009-10
Wiadomości: 2 647

Niemiecki - od czego zacząć?


Witam! Uczyłam się niemieckiego całą podstawówkę, gimnazjum i liceum. Nigdy jakoś nie pałałam miłością do tego języka, więc mimo tylu lat skończyłam na poziomie B1-B2 Niestety miałam kilka lat przerwy, w ogóle go nie używałam i teraz pamiętam tylko kilka kolorów
Ostatnio zachciało mi się na nowo nauczyć tego języka i nie wiem jak zacząć. Chcę dojść do poziomu, w którym będę się swobodnie komunikować. I teraz nie wiem, czy powinnam powyciągać stare zeszyty i podręczniki z podstawówki (w sumie to podręczniki chyba były posprzedawane młodszym uczniom ) czy zacząć od jakichś internetowych kursów? Nie wiem czy w internetowych kursach słownictwa będzie tak dużo jak to się w szkole uczyło... Na szkołę językową mnie nie stać, zresztą nie jestem pewna czy nauka raz-dwa razy na tydzień w ogóle przyniosłaby jakiś efekt.
Co byście mi radziły? I co poleciły? Jakie książki/kursy? Wiadomo, że zaczynać muszę znowu od poziomu A1, ale myślę, że pójdzie z tym szybko, bo to po prostu kwestia przypomnienia.
__________________

Agaciok xD jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-08-25, 13:05   #2
honeybear
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2015-12
Wiadomości: 159
Dot.: Niemiecki - od czego zacząć?

Zajrzyj może do jakiejś księgarni językowej czy np. Empiku, popytaj o fajne podręczniki czy repetytoria do niemieckiego Jeśli miałaś ten język na poziomie B1-B2, to z pewnością coś tam będziesz pamiętać - ciężko na pewno będzie z mówieniem, ale myślę, że rozumienie ze słuchu czy czytanie aż tak nie zanikło Polecam oglądanie seriali, filmów po niemiecku z polskimi napisami - jeśli nie czujesz się jeszcze na siłach, to na początek dobre będą bajki, nieskomplikowane językowo kreskówki dla dzieci. Spisuj słownictwo, którego nie znasz, sprawdzaj jego znaczenie. Generalnie chodzi o to żeby jak najwięcej czasu poświęcać na naukę i otaczać się językiem. Książki+słuchanie+podstaw y które masz = szybki powrót do "formy"
honeybear jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-08-25, 15:04   #3
chimay
Zakorzenienie
 
Avatar chimay
 
Zarejestrowany: 2011-11
Lokalizacja: Niemcy
Wiadomości: 25 326
Dot.: Niemiecki - od czego zacząć?

Cytat:
Napisane przez Agaciok xD Pokaż wiadomość
Witam! Uczyłam się niemieckiego całą podstawówkę, gimnazjum i liceum. Nigdy jakoś nie pałałam miłością do tego języka, więc mimo tylu lat skończyłam na poziomie B1-B2 Niestety miałam kilka lat przerwy, w ogóle go nie używałam i teraz pamiętam tylko kilka kolorów
Ostatnio zachciało mi się na nowo nauczyć tego języka i nie wiem jak zacząć. Chcę dojść do poziomu, w którym będę się swobodnie komunikować. I teraz nie wiem, czy powinnam powyciągać stare zeszyty i podręczniki z podstawówki (w sumie to podręczniki chyba były posprzedawane młodszym uczniom ) czy zacząć od jakichś internetowych kursów? Nie wiem czy w internetowych kursach słownictwa będzie tak dużo jak to się w szkole uczyło... Na szkołę językową mnie nie stać, zresztą nie jestem pewna czy nauka raz-dwa razy na tydzień w ogóle przyniosłaby jakiś efekt.
Co byście mi radziły? I co poleciły? Jakie książki/kursy? Wiadomo, że zaczynać muszę znowu od poziomu A1, ale myślę, że pójdzie z tym szybko, bo to po prostu kwestia przypomnienia.
Szkoła językowa to nie tylko zajecia dwa razy w tygodniu, ale przede wszystkim praca w domu, a chodzenie na zajęcia wymusza regularność w nauce i systematyzuje wiedzę. Ale skoro Cię nie stać na taką formę nauki, to opracuj sobie plan do realizacji w domu. Ja bym kupiła książki (mnie z dostępnych w Polsce najbardziej pasowały te z wydawnictwa Edgar), robiła fiszki i oglądała filmiki, ewentulnie lektura blogów np Językowy precel.

Po jakimś czasie zapomniane puzzle zaczna wskakiwać na swoje miejsce. O wiele łatwiej jest zaczynać z "zapomnianą bazą" w głowie niż całkiem od zera.
Ja miałam niemiecki w szkole średniej i potem około 10 lat przerwy. Jak przyszłam na pierwsze spotkanie w szkole językowej, to ledwo potrafilam się przedstawić, ale zaczęłam naukę od A2 i po miesiącu intensywnego kursu byłam w stanie zacząć B1. Sądzę, że w domu też jest to możliwe, ale trzeba sobie to dobrze rozplanować i nie zadowalać się 20 minutami nauki poprzez zrobienie 2-3 ćwiczeń z ćwiczeniówki. Przed pójściem na kurs tak właśnie robiłam i nic mi to nie dało, był to za mały bodziec dla mózgu, żeby zaczął odgruzowywać wcześniejszą wiedzę.
chimay jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-08-25, 17:14   #4
kocica27
Rozeznanie
 
Avatar kocica27
 
Zarejestrowany: 2009-07
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 729
Dot.: Niemiecki - od czego zacząć?

Ja bym jeszcze poleciła Readersy czyli uproszczone lektury. Możesz zacząć nawet od A1-A2 i po przeczytaniu/przesłuchaniu kilku szybko sobie wiele rzeczy przypomnisz. Uważam, że to jest w ogóle najlepsza metoda nauki, niezależnie od poziomu, bo łączy przyjemne z pożytecznym.
kocica27 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Nauka języków obcych - kącik językowy


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Wyłączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2017-08-25 18:14:49


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 09:17.