Sens pomocy "ubogim na własne życzenie", czyli Szlachetna Paczka cz. IV - Strona 123 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum plotkowe

Notka

Forum plotkowe Zapraszamy do plotkowania. Na forum plotkowym nie musisz się trzymać tematyki urodowej. Tutaj porozmawiasz o wszystkim co cię interesuje, denerwuje i zadziwia.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2021-11-07, 00:45   #3661
Higurashi
Czarna owca
 
Avatar Higurashi
 
Zarejestrowany: 2014-05
Lokalizacja: Underground
Wiadomości: 30 090
Dot.: Sens pomocy "ubogim na własne życzenie", czyli Szlachetna Paczka cz. IV

Dobranka, ale skąd Ty bierzesz te scenariusze? Czy Tinker gdziekolwiek pisała, że te dzieci są po tak traumatycznych przeżyciach? Czy tak sobie robisz projekcje?

Sent from my M2101K6G using Tapatalk
Higurashi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-11-07, 00:52   #3662
Dobranka
Wtajemniczenie
 
Avatar Dobranka
 
Zarejestrowany: 2014-11
Wiadomości: 2 502
Dot.: Sens pomocy "ubogim na własne życzenie", czyli Szlachetna Paczka cz. IV

Cytat:
Napisane przez Higurashi Pokaż wiadomość
Dobranka, ale skąd Ty bierzesz te scenariusze? Czy Tinker gdziekolwiek pisała, że te dzieci są po tak traumatycznych przeżyciach? Czy tak sobie robisz projekcje?

Sent from my M2101K6G using Tapatalk
A z jakiego powodu są placówce? Już samo umieszczenie dziecka w z dala od znanych osób jest traumatyczne. Jeszcze z ciociami, które tak się o nim wyrażają. Poza tym dla dziecka z rodziny alkoholowej nawet kilkugodzinne rozstanie z rodzicem (w miarę lub w ogóle) nie pijącym (jeśli drugi pije) jest rozpaczliwe, a co dopiero bycie z dala od tego rodzica (jeśli jedno pije, to ono chorobliwie przywiązuje się do drugiego). Już by wolało samo być gonione z siekierą niż rozstać się z tym drugim rodzicem. I to jest największa trauma. Plus ciocie z placówki jak z horroru (nie, dziecko nie sra, dziecko jest człowiekiem, a człowiek robi kupę, więc dziecko robi kupę, jakby powiedziała mamusia - kupkę wręcz, choć dobra, nie rozpieszczajmy bachora, wystarczy kupa)



---------- Dopisano o 01:52 ---------- Poprzedni post napisano o 01:49 ----------

Cytat:
Napisane przez Higurashi Pokaż wiadomość
Dobranka, ale skąd Ty bierzesz te scenariusze? Czy Tinker gdziekolwiek pisała, że te dzieci są po tak traumatycznych przeżyciach? Czy tak sobie robisz projekcje?

Sent from my M2101K6G using Tapatalk
To nie są "scenariusze" tylko życie. Akurat pierwszy z brzegu.
__________________
"Gdy byłam małym chłopcem, myślałam, że poznam cię po kawałku chałwy."

Edytowane przez Dobranka
Czas edycji: 2021-11-07 o 01:07
Dobranka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-11-07, 04:34   #3663
2f6abb6d3878858271ffdb3efd65c95d1f4fde9b_623d0cb3af0b6
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2005-08
Wiadomości: 4 242
Dot.: Sens pomocy "ubogim na własne życzenie", czyli Szlachetna Paczka cz. IV

Z tego co mi wiadomo, to u Tinker w placówce są dzieci w różnym stopniu upośledzone intelektualnie, a nie odebrane rodzicom jak z horroru. Chociaż jedno nie wyklucza drugiego, ale to niech Tinker się wypowie skąd się biorą tak naprawdę tak problematyczne zachowania u tych dzieci.
2f6abb6d3878858271ffdb3efd65c95d1f4fde9b_623d0cb3af0b6 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-11-07, 05:35   #3664
Misia452
Zakorzenienie
 
Avatar Misia452
 
Zarejestrowany: 2015-06
Lokalizacja: Polska
Wiadomości: 36 050
Dot.: Sens pomocy "ubogim na własne życzenie", czyli Szlachetna Paczka cz. IV

Cytat:
Napisane przez Sally1642 Pokaż wiadomość
Serio, co dziwnego? Uważam że każde dziecko (jak i dorosły) powinno mieć wpojony szacunek do przedmiotów swoich jak i cudzych.
Skoro dostałaś coś za darmo to znaczy że możesz to natychmiast rozwalić i żądać by kupiono ci nowy prezent? I tak w kółko? To jest normalne zachowanie?
A może to dziecko jest chore i przez to się tak zachowuje?

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
__________________
sierpień 2017
💍30.01.2021💍
26.08.2023
Misia452 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-11-07, 09:30   #3665
Dobranka
Wtajemniczenie
 
Avatar Dobranka
 
Zarejestrowany: 2014-11
Wiadomości: 2 502
Dot.: Sens pomocy "ubogim na własne życzenie", czyli Szlachetna Paczka cz. IV

[1=2f6abb6d3878858271ffdb3 efd65c95d1f4fde9b_623d0cb 3af0b6;88983662]Z tego co mi wiadomo, to u Tinker w placówce są dzieci w różnym stopniu upośledzone intelektualnie, a nie odebrane rodzicom jak z horroru. Chociaż jedno nie wyklucza drugiego, ale to niech Tinker się wypowie skąd się biorą tak naprawdę tak problematyczne zachowania u tych dzieci.[/QUOTE]

Ok, ale denerwuje mnie mówienie o dziecku, że "sra". Może się zdenerwowałam i za bardzo popłynęłam, chociaż opisałam sytuację z mojego domu, a ja nie byłam nigdy w placówce i pochodzę z rodziny tzw. inteligenckiej.
__________________
"Gdy byłam małym chłopcem, myślałam, że poznam cię po kawałku chałwy."

Edytowane przez Dobranka
Czas edycji: 2021-11-07 o 09:38
Dobranka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-11-07, 09:46   #3666
Likka9
Zakorzenienie
 
Avatar Likka9
 
Zarejestrowany: 2018-10
Wiadomości: 6 969
Dot.: Sens pomocy "ubogim na własne życzenie", czyli Szlachetna Paczka cz. IV

Dobranka masz 100% racji.

Ośrodek u Tinker brzmi jak przechowalnia.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Likka9 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-11-07, 15:38   #3667
Higurashi
Czarna owca
 
Avatar Higurashi
 
Zarejestrowany: 2014-05
Lokalizacja: Underground
Wiadomości: 30 090
Dot.: Sens pomocy "ubogim na własne życzenie", czyli Szlachetna Paczka cz. IV

[1=2f6abb6d3878858271ffdb3 efd65c95d1f4fde9b_623d0cb 3af0b6;88983662]Z tego co mi wiadomo, to u Tinker w placówce są dzieci w różnym stopniu upośledzone intelektualnie, a nie odebrane rodzicom jak z horroru. Chociaż jedno nie wyklucza drugiego, ale to niech Tinker się wypowie skąd się biorą tak naprawdę tak problematyczne zachowania u tych dzieci.[/QUOTE] o to mi właśnie chodzi. Nie jest wykluczone, że dziecko przeżyło straszne traumy, samo umieszczenie w ośrodku też na pewno jest obciążające psychicznie, ale jednak warto się trochę powstrzymać ze swoją szklaną kulą, bo szczegółów nie znamy

Sent from my M2101K6G using Tapatalk
Higurashi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2021-11-07, 15:46   #3668
this_witch
whatever
 
Avatar this_witch
 
Zarejestrowany: 2021-01
Wiadomości: 7 248
Dot.: Sens pomocy "ubogim na własne życzenie", czyli Szlachetna Paczka cz. IV

Cytat:
Napisane przez Higurashi Pokaż wiadomość
o to mi właśnie chodzi. Nie jest wykluczone, że dziecko przeżyło straszne traumy, samo umieszczenie w ośrodku też na pewno jest obciążające psychicznie, ale jednak warto się trochę powstrzymać ze swoją szklaną kulą, bo szczegółów nie znamy

Sent from my M2101K6G using Tapatalk
Powiem szczerze, że dla mnie jednak niesmaczne jest jak wychowawca pisze o dziecku z placówki, że wiecznie "sra w gacie".

Sent from my SM-G996B using Tapatalk
this_witch jest teraz online Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-11-07, 15:57   #3669
Dobranka
Wtajemniczenie
 
Avatar Dobranka
 
Zarejestrowany: 2014-11
Wiadomości: 2 502
Dot.: Sens pomocy "ubogim na własne życzenie", czyli Szlachetna Paczka cz. IV

Cytat:
Napisane przez Higurashi Pokaż wiadomość
o to mi właśnie chodzi. Nie jest wykluczone, że dziecko przeżyło straszne traumy, samo umieszczenie w ośrodku też na pewno jest obciążające psychicznie, ale jednak warto się trochę powstrzymać ze swoją szklaną kulą, bo szczegółów nie znamy

Sent from my M2101K6G using Tapatalk
Ale ja wcale nie uważam, że wychowankowie placówki Tinkier mają takie domy, jak opisałam. To był tylko przykład.
__________________
"Gdy byłam małym chłopcem, myślałam, że poznam cię po kawałku chałwy."
Dobranka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-11-07, 16:02   #3670
Lottie69
Zakorzenienie
 
Avatar Lottie69
 
Zarejestrowany: 2014-03
Wiadomości: 13 308
Dot.: Sens pomocy "ubogim na własne życzenie", czyli Szlachetna Paczka cz. IV

Cytat:
Napisane przez this_witch Pokaż wiadomość
Powiem szczerze, że dla mnie jednak niesmaczne jest jak wychowawca pisze o dziecku z placówki, że wiecznie "sra w gacie".

Sent from my SM-G996B using Tapatalk
A ja uważam, że to normalne. Na miejscu, w pracy, musi się zachować profesjonalnie, ale po pracy to już chyba może skomentować jak człowiek, trochę ponarzekać i sobie ulać. Każdy ma swoje granice, a już mieli wszyscy okazję poczytać na jak duże wsparcie i mentoring może liczyć wychowawca w takiej placówce...

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Lottie69 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-11-07, 16:08   #3671
Dobranka
Wtajemniczenie
 
Avatar Dobranka
 
Zarejestrowany: 2014-11
Wiadomości: 2 502
Dot.: Sens pomocy "ubogim na własne życzenie", czyli Szlachetna Paczka cz. IV

Tinkier czy ty się tak zwracasz do dzieci, czy tylko tutaj tak napisałaś? Może rzeczywiście tylko tutaj tak pisze.
__________________
"Gdy byłam małym chłopcem, myślałam, że poznam cię po kawałku chałwy."
Dobranka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2021-11-07, 16:14   #3672
yoona
Zakorzenienie
 
Avatar yoona
 
Zarejestrowany: 2005-09
Lokalizacja: Dublin
Wiadomości: 9 032
Dot.: Sens pomocy "ubogim na własne życzenie", czyli Szlachetna Paczka cz. IV

Cytat:
Napisane przez Dobranka Pokaż wiadomość
Ok, ale denerwuje mnie mówienie o dziecku, że "sra". Może się zdenerwowałam i za bardzo popłynęłam, chociaż opisałam sytuację z mojego domu, a ja nie byłam nigdy w placówce i pochodzę z rodziny tzw. inteligenckiej.
Zgadzam się,mnie też sposób wypowiadania się i tych dzieciach razi

Wysłane z mojego VOG-L29 przy użyciu Tapatalka
__________________
Adoptuj Uszate Serduszko!
Klik!

Blogowy świat




yoona jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-11-07, 16:39   #3673
747bf32364fc13da37122d49c7e01f75501e8a1a_65540b783ff7c
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2021-07
Wiadomości: 1 333
Dot.: Sens pomocy "ubogim na własne życzenie", czyli Szlachetna Paczka cz. IV

No nie wiem. Moje lalki w większości kończyły z poodrywanymi kończynami (zabawa w chirurga), poobcinanymi włosami (zabawa we fryzjerkę) i czasami z odciętymi głowami, kiedy uznałam ze warto spróbować zamienić im twarze. Nie jestem z patologicznej rodziny i nie wyrosłam na psychopatkę Misie tez zdarzylo mi sie rozpruwac, kiedy mi sie znudzily i chcialam sie dowiedziec, co maja w srodku.



Jak bylam starsza, to jasne - nie rozwalalam wszystkiego bo tak mi sie przywidzialo. Za dzieciaka jednak z tak gloryfikowanym tutaj szacunkiem do rzeczy własnych i cudzych wygrywała zwykła ciekawość
747bf32364fc13da37122d49c7e01f75501e8a1a_65540b783ff7c jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-11-07, 17:40   #3674
tinkerver2
Zakorzenienie
 
Avatar tinkerver2
 
Zarejestrowany: 2018-06
Wiadomości: 11 110
Dot.: Sens pomocy "ubogim na własne życzenie", czyli Szlachetna Paczka cz. IV

Cytat:
Napisane przez Dobranka Pokaż wiadomość
Tinkier czy ty się tak zwracasz do dzieci, czy tylko tutaj tak napisałaś? Może rzeczywiście tylko tutaj tak pisze.
No ludzie świeci, przecież nie mówię tak do dzieci. Tak samo jak nie mówię np. Że od nich śmierdzi, jak rzeczywiście oh, pardą, zrobią kupkę w majteczki, tylko mówię coś w stylu "myślę, że powinieneś iść do łazienki się umyć". Jak im śmierdzi z buzi, bo nie myli zębów, to nie mówię "ale ci wali z japy", tylko zwracam uwagę na zasadzie "musisz iść umyć żeby".

Wysłane z mojego moto g(8) power przy użyciu Tapatalka
tinkerver2 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-11-07, 19:24   #3675
ciri15
Ekspert od Dupy Strony
 
Avatar ciri15
 
Zarejestrowany: 2009-03
Wiadomości: 20 778
Dot.: Sens pomocy "ubogim na własne życzenie", czyli Szlachetna Paczka cz. IV

Cytat:
Napisane przez Lottie69 Pokaż wiadomość
A ja uważam, że to normalne. Na miejscu, w pracy, musi się zachować profesjonalnie, ale po pracy to już chyba może skomentować jak człowiek, trochę ponarzekać i sobie ulać. Każdy ma swoje granice, a już mieli wszyscy okazję poczytać na jak duże wsparcie i mentoring może liczyć wychowawca w takiej placówce...

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
No właśnie.

Zresztą bez przesady, ja tam z siostrą od małego gadałam o "sraniu", a nie "robieniu kupki", czy to znaczy że jej nienawidziłam czy co? Patola z niej nie wyrosła, wie gdzie jakich słów używać, kiedy może w rozmowie przeklinać a kiedy nie.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
__________________
Jak na św. Hieronima jest deszcz albo go ni ma, to na św. Szczepana pada albo nie pada.

ciri15 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-11-07, 20:04   #3676
Sally1642
Rozeznanie
 
Avatar Sally1642
 
Zarejestrowany: 2007-08
Wiadomości: 584
Dot.: Sens pomocy "ubogim na własne życzenie", czyli Szlachetna Paczka cz. IV

[1=747bf32364fc13da37122d4 9c7e01f75501e8a1a_65540b7 83ff7c;88984350]No nie wiem. Moje lalki w większości kończyły z poodrywanymi kończynami (zabawa w chirurga), poobcinanymi włosami (zabawa we fryzjerkę) i czasami z odciętymi głowami, kiedy uznałam ze warto spróbować zamienić im twarze. Nie jestem z patologicznej rodziny i nie wyrosłam na psychopatkę Misie tez zdarzylo mi sie rozpruwac, kiedy mi sie znudzily i chcialam sie dowiedziec, co maja w srodku.



Jak bylam starsza, to jasne - nie rozwalalam wszystkiego bo tak mi sie przywidzialo. Za dzieciaka jednak z tak gloryfikowanym tutaj szacunkiem do rzeczy własnych i cudzych wygrywała zwykła ciekawość [/QUOTE]

No ale widzisz różnicę pomiędzy jednorazowym rozpruciem misia z ciekawości by zobaczyć co ma w środku a rozwalaniem każdej zabawki / każdych butów / ciuchów które dostajesz (bo i tak dostaniesz kolejną/kolejne)? Jak ktoś uważa takie zachowanie za normalne to serio, nie wiem w jakim świecie ja żyję...

Scenariusz filmowy Dobranki zbyję milczeniem

Edytowane przez Sally1642
Czas edycji: 2021-11-07 o 20:05
Sally1642 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-11-07, 21:13   #3677
Dobranka
Wtajemniczenie
 
Avatar Dobranka
 
Zarejestrowany: 2014-11
Wiadomości: 2 502
Dot.: Sens pomocy "ubogim na własne życzenie", czyli Szlachetna Paczka cz. IV

Cytat:
Napisane przez Sally1642 Pokaż wiadomość
No ale widzisz różnicę pomiędzy jednorazowym rozpruciem misia z ciekawości by zobaczyć co ma w środku a rozwalaniem każdej zabawki / każdych butów / ciuchów które dostajesz (bo i tak dostaniesz kolejną/kolejne)? Jak ktoś uważa takie zachowanie za normalne to serio, nie wiem w jakim świecie ja żyję...

Scenariusz filmowy Dobranki zbyję milczeniem
Filmowy

To jest tak głupie, że można się załamać.

Dulszczyzna i mieszczańska moralność w kosmos.

Nie, w rodzinach patologicznych nie ma rzeczy patologicznych, bo nie ma.
__________________
"Gdy byłam małym chłopcem, myślałam, że poznam cię po kawałku chałwy."

Edytowane przez Dobranka
Czas edycji: 2021-11-07 o 21:36
Dobranka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-11-07, 23:02   #3678
747bf32364fc13da37122d49c7e01f75501e8a1a_65540b783ff7c
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2021-07
Wiadomości: 1 333
Dot.: Sens pomocy "ubogim na własne życzenie", czyli Szlachetna Paczka cz. IV

Cytat:
Napisane przez Sally1642 Pokaż wiadomość
No ale widzisz różnicę pomiędzy jednorazowym rozpruciem misia z ciekawości by zobaczyć co ma w środku a rozwalaniem każdej zabawki / każdych butów / ciuchów które dostajesz (bo i tak dostaniesz kolejną/kolejne)? Jak ktoś uważa takie zachowanie za normalne to serio, nie wiem w jakim świecie ja żyję...

Scenariusz filmowy Dobranki zbyję milczeniem
Ja niszczylam wiekszosc swoich zabawek, nie byly to wcale jednorazowe akcje. Coz, wyroslam na ludzi, bo szacunku do rzeczy i otoczenia rodzice musieli mnie po prostu nauczyc - i im sie udalo. Nie podchodzilam od urodzenia z naboznym szacunkiem do wszystkiego, co mnie otacza.


Zachowanie podopiecznych Tinker jest problematyczne (i nalezy go ich oduczac), ale juz nie przesadzajmy. W swiecie, gdzie wszystkiego jest pod dostatkiem, tony jedzenia laduja w koszu i generalnie konsumpcjonizm hula sobie w najlepsze, swiete oburzenie bo dziecko niszczy zabawke wydaje mi sie smieszne.
747bf32364fc13da37122d49c7e01f75501e8a1a_65540b783ff7c jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-11-08, 00:06   #3679
Paprotka_
Zakorzenienie
 
Avatar Paprotka_
 
Zarejestrowany: 2010-02
Wiadomości: 4 488
Dot.: Sens pomocy "ubogim na własne życzenie", czyli Szlachetna Paczka cz. IV

Cytat:
Napisane przez Dobranka Pokaż wiadomość
Filmowy



To jest tak głupie, że można się załamać.



Dulszczyzna i mieszczańska moralność w kosmos.



Nie, w rodzinach patologicznych nie ma rzeczy patologicznych, bo nie ma.
Trudno sobie wyobrazić takie rzeczy jeśli nie miało się z nimi styczności. Dlatego wg mnie ważne jest mówienie głośno o takich sytuacjach. Przez jednego zostaną nazwane "scenariuszem filmowym" a drugi dzięki temu uważniej się przyjrzy sąsiadowi.
Jeszcze przydałaby się edukacja co z tym zrobić. Bo najczęściej jest chyba szok i niedowierzanie i - powodowany niepewnością w ocenie sytuacji - brak reakcji.

Wysłane z mojego Mi 9 Lite przy użyciu Tapatalka
__________________
Czasami bywa się gołębiem a czasami pomnikiem.
----------------------------------------------------------
PRETENSJONALNY nie oznacza "pełen pretensji"
Za słownikiem PWN:
pretensjonalny to
1. «zachowujący się sztucznie, krygujący się»
2. «zbyt wyszukany, świadczący o złym guście»
Paprotka_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2021-11-08, 05:42   #3680
Mijanou
Wizażowy Kot Igor
 
Avatar Mijanou
 
Zarejestrowany: 2012-08
Lokalizacja: po drugiej stronie lustra
Wiadomości: 17 529
Dot.: Sens pomocy "ubogim na własne życzenie", czyli Szlachetna Paczka cz. IV

[1=747bf32364fc13da37122d4 9c7e01f75501e8a1a_65540b7 83ff7c;88984878]Ja niszczylam wiekszosc swoich zabawek, nie byly to wcale jednorazowe akcje. Coz, wyroslam na ludzi, bo szacunku do rzeczy i otoczenia rodzice musieli mnie po prostu nauczyc - i im sie udalo. Nie podchodzilam od urodzenia z naboznym szacunkiem do wszystkiego, co mnie otacza.


Zachowanie podopiecznych Tinker jest problematyczne (i nalezy go ich oduczac), ale juz nie przesadzajmy. W swiecie, gdzie wszystkiego jest pod dostatkiem, tony jedzenia laduja w koszu i generalnie konsumpcjonizm hula sobie w najlepsze, swiete oburzenie bo dziecko niszczy zabawke wydaje mi sie smieszne.[/QUOTE]
No ale my tu nie mówimy o rozkładaniu zabawek na czynniki pierwsze z ciekawości co jest w środku. Ani o farbowaniu włosów lalce. Mówimy o niszczeniu bezmyślnym zabawek, bo straciły urok nowości w przeświadczeniu, że tak wolno i to jest norma, bo i tak ktoś nową da.

Spytaj odpowiedzialnych rodziców, czy kupują dzieciom zabawki na każde żądanie. To, że tony żywności lądują w koszu nie znaczy, że to ma być norma. I to, że wszędzie jest pełno wszystkiego nie znaczy, że każdego na wszystko stać. To tak nie działa, niestety. Nigdzie na świecie. Dlatego wychowywanie dzieci w przeświadczeniu, że "mi się należy", bo inni mają jest szkodliwe na dłuższą metę. Przecież żadne dziecko nie ma wszystkiego, co chciałoby mieć. Nawet tu, w UK rzadko widuję dzieci w obuwiu za milion monet. Nie wiem więc, skąd u nas to przekonanie, że dzieciom wszystko się należy, o czym chyba wspomniała Dobranka.

---------- Dopisano o 06:42 ---------- Poprzedni post napisano o 06:18 ----------

Cytat:
Napisane przez this_witch Pokaż wiadomość
Powiem szczerze, że dla mnie jednak niesmaczne jest jak wychowawca pisze o dziecku z placówki, że wiecznie "sra w gacie".

Sent from my SM-G996B using Tapatalk
Tutaj też mam mieszane uczucia. W ogóle lepiej się nie rozpisywać za wiele na forum o pracy, w której ma się kontakt z ludźmi z tzw. "problemami". Osobiście nigdy tematu swojej pracy nie poruszam publicznie, bo zawsze mogą powstać kontrowersje.
__________________
I don't have time for that! I'm a cat. We are rather busy you know?



Zanim założysz wątek, zajrzyj tu: https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=1269209


Warto wsłuchać się w Słowo: https://www.youtube.com/channel/UC5n...oyrF8xorb-IqVw

No pasaran!
mikroREKLAMA
Spełnione marzenia
Pragniesz szybkiej i radykalnej zmiany? Najwyższa światowa klasa włosów dziewiczych. Najlepsze z natury,.

Ta reklama pokazywana jest pod 17 529 postami tego użytkownika na forum. Jak założyć taką reklamę? (klik!)
Mijanou jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-11-08, 10:19   #3681
tinkerver2
Zakorzenienie
 
Avatar tinkerver2
 
Zarejestrowany: 2018-06
Wiadomości: 11 110
Dot.: Sens pomocy "ubogim na własne życzenie", czyli Szlachetna Paczka cz. IV

Najbardziej to wiecie, nie chodzi o zabawki czy jakieś tam ciuchy. Bardziej chodzi o to, że jak dzieciak wyjdzie z placówki, i zostanie sam jak palec, albo wróci do domu rodzinnego, to nagle się okaże, że nie ma nowych butów zakilkastow co miesiąc, a na śniadanie nie ma 6 rodzajów jedzenia do wyboru. Jak dzieciak dorośnie i pójdzie do DPS, to też nie będzie miał luksusów. Ja staram się traktować moje dzieci tak, jak dzieci ze zwykłego domu. Czy którąkolwiek z was, posiadająca dzieci widząc np. Że wasze dziecko umyślnie niszczy coś wartościowego (nie wiem, rozbija telefon, bo się zezłościło), zaraz pójdzie mu kupić kolejny? Nie sądzę.

Wysłane z mojego moto g(8) power przy użyciu Tapatalka
tinkerver2 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-11-08, 12:20   #3682
Sally1642
Rozeznanie
 
Avatar Sally1642
 
Zarejestrowany: 2007-08
Wiadomości: 584
Dot.: Sens pomocy "ubogim na własne życzenie", czyli Szlachetna Paczka cz. IV

Cytat:
Napisane przez Dobranka Pokaż wiadomość
Filmowy

To jest tak głupie, że można się załamać.

Dulszczyzna i mieszczańska moralność w kosmos.

Nie, w rodzinach patologicznych nie ma rzeczy patologicznych, bo nie ma.
Kłania się czytanie ze zrozumieniem
Wskaż mi gdzie w moim poście napisałam że sytuacja opisana przez ciebie nie może się wydarzyć na świecie / nie wydarzyła się.
Wskaż mi gdzie napisałam że nie ma zachowań ani rodzin patologicznych.

Oj, nigdzie tego nie napisałam?

Tinker nigdzie nie opisała co przeszły dzieci które notorycznie niszczą zabawki - więc TAK, twoja nadinterpretacja lvl hard to w tym przypadku scenariusz filmowy napisany w twojej głowie. Skąd wiesz że akurat to dziecko które zniszczyło buty patrzyło na takie akcje? Tinker nic o tym nie wspominała.
Załamać to się można patrząc na umiejętności rozumienia tekstu
Sally1642 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-11-08, 20:27   #3683
asiulkaa
Zakorzenienie
 
Avatar asiulkaa
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 4 849
Dot.: Sens pomocy "ubogim na własne życzenie", czyli Szlachetna Paczka cz. IV

Cytat:
Napisane przez Dobranka Pokaż wiadomość
Tak, normalne jest rzucanie samochodami i rozpruwanie brzuchów misiów w sytuacji, kiedy widziałaś jak sąsiad gonił w czwartek matkę z siekierą po domu i z tej okazji ojciec przeleciał się następnie pod kaloryfer, krew się z niego lała, a dzieciak nie wiedział, czy ojciec żyje, więc się darł na całe osiedle, bo okno otworzyli, dostał w twarz, aby nie robił scen, ale potem i tak przyjechała policja i taka pani i zabrała do placówki dzieciaka, a potem coś od niego chciała, że "sra wali" w gacie, z obrzydzeniem jak na "gówno" się patrzyła, że nienormalny jest, normalna codzienność w pato rodzinie. To co taki dzieciak ma robić? Jak nawet, jak powiedziano wyżej, normalnego misia nie ma, aby się mu wypłakać.

---------- Dopisano o 01:22 ---------- Poprzedni post napisano o 01:14 ----------



Tak, jeśli Twoja matka by cię najpierw zlała do krwi, a potem ciocia dała lalkę to ta lalka jest właśnie po to, aby jej wydłubać oczy. Nie wiem, co w tym dziwnego.

(i co ma do tego szacunek do przedmiotów martwych, skoro otoczenie dziecka nie ma szacunku do "przedmiotów" żywych)
Rozumiem punkt widzenia Dobranki, wiec bym była bardzo ostrożna z oceną dzieci przebywających w domach dziecka, nie trafia się tam z normalnych rodzin, a rolą opiekunów jest nauczyć te dzieci żyć w społeczeństwie, choć zdaję sobie sprawę, że jest to niezwykle trudne zadanie.

---------- Dopisano o 21:27 ---------- Poprzedni post napisano o 21:17 ----------

[1=2f6abb6d3878858271ffdb3 efd65c95d1f4fde9b_623d0cb 3af0b6;88983662]Z tego co mi wiadomo, to u Tinker w placówce są dzieci w różnym stopniu upośledzone intelektualnie, a nie odebrane rodzicom jak z horroru. Chociaż jedno nie wyklucza drugiego, ale to niech Tinker się wypowie skąd się biorą tak naprawdę tak problematyczne zachowania u tych dzieci.[/QUOTE]
Jeśli to prawda, to jeszcze bardziej usprawiedliwia odbiegające od normy zachowania podopiecznych. Oczywiście to nie oznacza, że należy takie zachowania pochwalać, natomiast warto znaleźć przyczynę ich zachowania, pracować z tymi dziećmi oraz tłumaczyć dlaczego coś mają zrobić.
__________________
asia
asiulkaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-11-09, 05:41   #3684
2f6abb6d3878858271ffdb3efd65c95d1f4fde9b_623d0cb3af0b6
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2005-08
Wiadomości: 4 242
Dot.: Sens pomocy "ubogim na własne życzenie", czyli Szlachetna Paczka cz. IV

Cytat:
Napisane przez tinkerver2 Pokaż wiadomość
Najbardziej to wiecie, nie chodzi o zabawki czy jakieś tam ciuchy. Bardziej chodzi o to, że jak dzieciak wyjdzie z placówki, i zostanie sam jak palec, albo wróci do domu rodzinnego, to nagle się okaże, że nie ma nowych butów zakilkastow co miesiąc, a na śniadanie nie ma 6 rodzajów jedzenia do wyboru. Jak dzieciak dorośnie i pójdzie do DPS, to też nie będzie miał luksusów. Ja staram się traktować moje dzieci tak, jak dzieci ze zwykłego domu. Czy którąkolwiek z was, posiadająca dzieci widząc np. Że wasze dziecko umyślnie niszczy coś wartościowego (nie wiem, rozbija telefon, bo się zezłościło), zaraz pójdzie mu kupić kolejny? Nie sądzę.

Wysłane z mojego moto g(8) power przy użyciu Tapatalka

to tym bardziej rozpuszczanie tych dzieci, kupowanie po kilka prezentów przez sponsorów, uleganie zachciankom, to jest działanie na ich szkodę i wyrządza im krzywdę - jak zdrowe dziecko kiedyś wyrośnie i zacznie samo zarabiać to może ogarnie temat, ze nie warto niszczyć swoich rzeczy. ktoś z deficytami intelektualnymi może nie ogarnąć tego nigdy, a renta socjalna nie starczy na wypasione życie.



z tego co piszesz o tej pracy, to mi włosy stają na głowie. przecież wygląda to tak, że każdy z wychowawców coś tam sobie robi i postępuje jak uważa, a moim zdaniem to powinny być jakieś wytyczne systemowe, jak postępować z wychowankami i co takie dziecko powinno umieć ogarniać po wyjściu z placówki. średnio ogarnięty człowiek może przewidzieć, że wychowywanie tych dzieci "na czuja" może się po prostu skończyć źle. u was to widać jak na dłoni - dzieci niszczą przedmioty, nie panują nad defekacją itd. itp.
2f6abb6d3878858271ffdb3efd65c95d1f4fde9b_623d0cb3af0b6 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-11-09, 10:50   #3685
tinkerver2
Zakorzenienie
 
Avatar tinkerver2
 
Zarejestrowany: 2018-06
Wiadomości: 11 110
Dot.: Sens pomocy "ubogim na własne życzenie", czyli Szlachetna Paczka cz. IV

[1=2f6abb6d3878858271ffdb3 efd65c95d1f4fde9b_623d0cb 3af0b6;88986167]to tym bardziej rozpuszczanie tych dzieci, kupowanie po kilka prezentów przez sponsorów, uleganie zachciankom, to jest działanie na ich szkodę i wyrządza im krzywdę - jak zdrowe dziecko kiedyś wyrośnie i zacznie samo zarabiać to może ogarnie temat, ze nie warto niszczyć swoich rzeczy. ktoś z deficytami intelektualnymi może nie ogarnąć tego nigdy, a renta socjalna nie starczy na wypasione życie.



z tego co piszesz o tej pracy, to mi włosy stają na głowie. przecież wygląda to tak, że każdy z wychowawców coś tam sobie robi i postępuje jak uważa, a moim zdaniem to powinny być jakieś wytyczne systemowe, jak postępować z wychowankami i co takie dziecko powinno umieć ogarniać po wyjściu z placówki. średnio ogarnięty człowiek może przewidzieć, że wychowywanie tych dzieci "na czuja" może się po prostu skończyć źle. u was to widać jak na dłoni - dzieci niszczą przedmioty, nie panują nad defekacją itd. itp.[/QUOTE]Niestety - ale nie uważam, żeby to była wina wychowawców, bo każda z nas robi co może dla tych dzieci. Bardziej jest to wina systemu, jak wszędzie. A system jest święty no i dodatkowo te dzieci często już są ukształtowane przez rodziców, bo to nie jest tak, że trafiają tu dzidziusia tabula rasa, tylko dzieci np. 7, 8, 10, 14 letnie. Co możemy zrobić to robimy, uczymy, tłumaczymy, wychowujemy, ale są rzeczy, których nie przeskoczymy, choćbyśmy stanęły na rzęsach i klaskały uszami.
Dzieci mają swoje historie, może nie tak drastyczne jak scenariusze Dobranki, ale jednak mają.
Wysłane z mojego moto g(8) power przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez tinkerver2
Czas edycji: 2021-11-09 o 10:51
tinkerver2 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-11-09, 14:14   #3686
kasiunia788742
Zakorzenienie
 
Avatar kasiunia788742
 
Zarejestrowany: 2014-12
Wiadomości: 11 903
Dot.: Sens pomocy "ubogim na własne życzenie", czyli Szlachetna Paczka cz. IV

Cytat:
Napisane przez Dobranka Pokaż wiadomość
Co w tym dziwnego?

---------- Dopisano o 21:25 ---------- Poprzedni post napisano o 21:21 ----------


Wydaje mi się, że ty normalne rzeczy uważasz za niezwykłe. Np. "sranie" w majtki znerwicowanego dziecka bez rodziny.


Skoro dziecka rodzice nie nauczyli do czego służy łazienka to jeśli ono nie idzie "się wysrać do kibla" to to jest właśnie najnormalniejsze na świecie. Nienormalne byłoby, gdyby nauczyło się samo "srać do wc, oznaczałoby to albo wybitne zdolności umysłowe albo ingerencję sił nadprzyrodzonych, np. Ducha Świętego.

edycja - chyba przez pomyłkę usunęłam wiadomość.
Eee naprawdę uwazasz zalatwianie się w majtki i brudzenie tego wszystkiego za normalne?

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

---------- Dopisano o 14:09 ---------- Poprzedni post napisano o 14:01 ----------

Cytat:
Napisane przez Dobranka Pokaż wiadomość
A z jakiego powodu są placówce? Już samo umieszczenie dziecka w z dala od znanych osób jest traumatyczne. Jeszcze z ciociami, które tak się o nim wyrażają. Poza tym dla dziecka z rodziny alkoholowej nawet kilkugodzinne rozstanie z rodzicem (w miarę lub w ogóle) nie pijącym (jeśli drugi pije) jest rozpaczliwe, a co dopiero bycie z dala od tego rodzica (jeśli jedno pije, to ono chorobliwie przywiązuje się do drugiego). Już by wolało samo być gonione z siekierą niż rozstać się z tym drugim rodzicem. I to jest największa trauma. Plus ciocie z placówki jak z horroru (nie, dziecko nie sra, dziecko jest człowiekiem, a człowiek robi kupę, więc dziecko robi kupę, jakby powiedziała mamusia - kupkę wręcz, choć dobra, nie rozpieszczajmy bachora, wystarczy kupa)







---------- Dopisano o 01:52 ---------- Poprzedni post napisano o 01:49 ----------







To nie są "scenariusze" tylko życie. Akurat pierwszy z brzegu.
Rozumiem, że jestes psychologiem specjalizującym się w dzieciach i młodzieży i pracujesz z takimi dziećmi, szkolisz się w tym zakresie, że tak rzucasz swoimi teoriami i stylami przywiazan?

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

---------- Dopisano o 14:12 ---------- Poprzedni post napisano o 14:09 ----------

Cytat:
Napisane przez Dobranka Pokaż wiadomość
Tinkier czy ty się tak zwracasz do dzieci, czy tylko tutaj tak napisałaś? Może rzeczywiście tylko tutaj tak pisze.
No chyba logiczne, że tak do dzieci się nie zwraca.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

---------- Dopisano o 14:14 ---------- Poprzedni post napisano o 14:12 ----------

Cytat:
Napisane przez Dobranka Pokaż wiadomość
Filmowy



To jest tak głupie, że można się załamać.



Dulszczyzna i mieszczańska moralność w kosmos.



Nie, w rodzinach patologicznych nie ma rzeczy patologicznych, bo nie ma.
Są zachowania patologiczne ale właśnie, patologiczne. To że dla dziecka one były normą nie znaczy, że obiektywnie sa norma i mozna pozwalac, np. biegać dziecku z nożem czy siekiera bo w domu tak robił.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka
kasiunia788742 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-11-09, 14:46   #3687
niemanicka
Wtajemniczenie
 
Avatar niemanicka
 
Zarejestrowany: 2016-11
Wiadomości: 2 283
Dot.: Sens pomocy "ubogim na własne życzenie", czyli Szlachetna Paczka cz. IV

Mnie też denerwują dzieciaki, które nie potrafią uszanować przedmiotów, bezmyślnie je niszczą. Ale naszła mnie tez refleksja, że może oni w ten sposób rozładowują swoje frustracje i lęki. Samo przebywanie w ośrodku na pewno jest trudne. Tam potrzeba psychologa; dziecko robi w majtki z jakiegoś powodu, pewnie ma jakieś problemy emocjonalne, nie sądzę że robi to po złości. Musi mu być bardzo trudno i wszystko obojętne, skoro tak chodzi po domu. Bardzo jest to smutne. Dla mnie jest to wyraz jakiejś rezygnacji z życia (i wołania o pomoc). Natomiast markowe buty i jeansy z pewnością leczą dziecięce kompleksy, że te dzieci nie są gorsze..Eh

Edytowane przez niemanicka
Czas edycji: 2021-11-09 o 14:57
niemanicka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-11-09, 17:07   #3688
747bf32364fc13da37122d49c7e01f75501e8a1a_65540b783ff7c
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2021-07
Wiadomości: 1 333
Dot.: Sens pomocy "ubogim na własne życzenie", czyli Szlachetna Paczka cz. IV

Cytat:
Napisane przez tinkerver2 Pokaż wiadomość
Najbardziej to wiecie, nie chodzi o zabawki czy jakieś tam ciuchy. Bardziej chodzi o to, że jak dzieciak wyjdzie z placówki, i zostanie sam jak palec, albo wróci do domu rodzinnego, to nagle się okaże, że nie ma nowych butów zakilkastow co miesiąc, a na śniadanie nie ma 6 rodzajów jedzenia do wyboru. Jak dzieciak dorośnie i pójdzie do DPS, to też nie będzie miał luksusów. Ja staram się traktować moje dzieci tak, jak dzieci ze zwykłego domu. Czy którąkolwiek z was, posiadająca dzieci widząc np. Że wasze dziecko umyślnie niszczy coś wartościowego (nie wiem, rozbija telefon, bo się zezłościło), zaraz pójdzie mu kupić kolejny? Nie sądzę.

Wysłane z mojego moto g(8) power przy użyciu Tapatalka
I madrze robisz, bo dzieci powinny uczyc sie szacunku do ubran, prezentow i generalnie wszystkiego, co je otacza. Chodzilo mi jedynie o to, ze nie tylko patologia nie szanuje tego, co ma, tylko, ze tak powiem "taki mamy klimat". Niewdzieczna rola rodzicow/opiekunow jest edukowac mlodziez w tym zakresie.

---------- Dopisano o 18:06 ---------- Poprzedni post napisano o 18:03 ----------

Cytat:
Napisane przez Mijanou Pokaż wiadomość
No ale my tu nie mówimy o rozkładaniu zabawek na czynniki pierwsze z ciekawości co jest w środku. Ani o farbowaniu włosów lalce. Mówimy o niszczeniu bezmyślnym zabawek, bo straciły urok nowości w przeświadczeniu, że tak wolno i to jest norma, bo i tak ktoś nową da.

Spytaj odpowiedzialnych rodziców, czy kupują dzieciom zabawki na każde żądanie. To, że tony żywności lądują w koszu nie znaczy, że to ma być norma. I to, że wszędzie jest pełno wszystkiego nie znaczy, że każdego na wszystko stać. To tak nie działa, niestety. Nigdzie na świecie. Dlatego wychowywanie dzieci w przeświadczeniu, że "mi się należy", bo inni mają jest szkodliwe na dłuższą metę. Przecież żadne dziecko nie ma wszystkiego, co chciałoby mieć. Nawet tu, w UK rzadko widuję dzieci w obuwiu za milion monet. Nie wiem więc, skąd u nas to przekonanie, że dzieciom wszystko się należy, o czym chyba wspomniała Dobranka.

---------- Dopisano o 06:42 ---------- Poprzedni post napisano o 06:18 ----------



Tutaj też mam mieszane uczucia. W ogóle lepiej się nie rozpisywać za wiele na forum o pracy, w której ma się kontakt z ludźmi z tzw. "problemami". Osobiście nigdy tematu swojej pracy nie poruszam publicznie, bo zawsze mogą powstać kontrowersje.
Nie musze pytac, bo znam odpowiedz. Nie zmienia to faktu, ze dzieci nie rodza sie obdarzone miloscia i naboznym szacunkiem do wszystkiego, co je otacza. W normalnych rodzinach ucza je tego rodzice, a w przypadku opisanym przez Tinker jest to rola jej i pozostalych opiekunow.

---------- Dopisano o 18:07 ---------- Poprzedni post napisano o 18:06 ----------

Cytat:
Napisane przez Mijanou Pokaż wiadomość
No ale my tu nie mówimy o rozkładaniu zabawek na czynniki pierwsze z ciekawości co jest w środku. Ani o farbowaniu włosów lalce. Mówimy o niszczeniu bezmyślnym zabawek, bo straciły urok nowości w przeświadczeniu, że tak wolno i to jest norma, bo i tak ktoś nową da.

Spytaj odpowiedzialnych rodziców, czy kupują dzieciom zabawki na każde żądanie. To, że tony żywności lądują w koszu nie znaczy, że to ma być norma. I to, że wszędzie jest pełno wszystkiego nie znaczy, że każdego na wszystko stać. To tak nie działa, niestety. Nigdzie na świecie. Dlatego wychowywanie dzieci w przeświadczeniu, że "mi się należy", bo inni mają jest szkodliwe na dłuższą metę. Przecież żadne dziecko nie ma wszystkiego, co chciałoby mieć. Nawet tu, w UK rzadko widuję dzieci w obuwiu za milion monet. Nie wiem więc, skąd u nas to przekonanie, że dzieciom wszystko się należy, o czym chyba wspomniała Dobranka.

---------- Dopisano o 06:42 ---------- Poprzedni post napisano o 06:18 ----------



Tutaj też mam mieszane uczucia. W ogóle lepiej się nie rozpisywać za wiele na forum o pracy, w której ma się kontakt z ludźmi z tzw. "problemami". Osobiście nigdy tematu swojej pracy nie poruszam publicznie, bo zawsze mogą powstać kontrowersje.
Nie musze pytac, bo znam odpowiedz. Nie zmienia to faktu, ze dzieci nie rodza sie obdarzone miloscia i naboznym szacunkiem do wszystkiego, co je otacza. W normalnych rodzinach ucza je tego rodzice, a w przypadku opisanym przez Tinker jest to rola jej i pozostalych opiekunow.
747bf32364fc13da37122d49c7e01f75501e8a1a_65540b783ff7c jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-11-10, 07:15   #3689
tinkerver2
Zakorzenienie
 
Avatar tinkerver2
 
Zarejestrowany: 2018-06
Wiadomości: 11 110
Dot.: Sens pomocy "ubogim na własne życzenie", czyli Szlachetna Paczka cz. IV

No dobranka widocznie wie lepiej, więc ja nie będę się kłócić


Wysłane z mojego moto g(8) power przy użyciu Tapatalka
tinkerver2 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-11-10, 08:46   #3690
Dobranka
Wtajemniczenie
 
Avatar Dobranka
 
Zarejestrowany: 2014-11
Wiadomości: 2 502
Dot.: Sens pomocy "ubogim na własne życzenie", czyli Szlachetna Paczka cz. IV

Cytat:
Napisane przez kasiunia788742 Pokaż wiadomość
Eee naprawdę uwazasz zalatwianie się w majtki i brudzenie tego wszystkiego za normalne?
Nie, załatwianie się w majtki kilkuletniego dziecka i brudzenie odchodami, z tego co wiem, nie jest normalnym zachowaniem.

Tylko teraz zależy, jaki historia danego dziecka ma kontekst. (wyżej to były tylko przykłady)
__________________
"Gdy byłam małym chłopcem, myślałam, że poznam cię po kawałku chałwy."

Edytowane przez Dobranka
Czas edycji: 2021-11-10 o 08:57
Dobranka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Forum plotkowe


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2023-11-22 10:27:54


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 15:39.