Porady szkolne fotografów :) - Strona 3 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Hobby > Fotografia, sprzęt fotograficzny, galerie zdjęć

Notka

Fotografia, sprzęt fotograficzny, galerie zdjęć Miejsce dla miłośników fotografowania. Tutaj dowiesz się wszystkiego na temat sprzętu fotograficznego, metod fotografowania. Możesz zamieścić zdjęcia.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2008-07-23, 10:12   #61
KaKa F
Raczkowanie
 
Avatar KaKa F
 
Zarejestrowany: 2008-07
Lokalizacja: Śląskie
Wiadomości: 236
Dot.: Porady szkolne fotografów :)

Aha i polecam film "REZERWAT" (pewnie i tak wszyscy znają) z niego też można się sporo dowiedzieć o "duszy" fotografii.

Jak ktoś zna filmy z tematyką fotograficzną to też tu napiszcie.
KaKa F jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-07-24, 12:13   #62
pani z herbata
Zadomowienie
 
Avatar pani z herbata
 
Zarejestrowany: 2007-10
Lokalizacja: shannon irlandia
Wiadomości: 1 748
Dot.: Porady szkolne fotografów :)

to ja moze cos od siebie wrzuce:

jezeli robicie zdjeice osoby patrzacej przed siebie , biegnacej itepe to dobrze pokazac troche przestrzeni przed osoba

jako ze piszemy od lewej do prawej to w ten sam sposob patrzymy na fotke 'czytajac' ja od lewej, wiec jezeli na obrazie nie ma mocnego punktu od razu skupiajacego uwage to wlasnie w ten sposob bedziemy czytac historie ktora opowiada obraz.

co do aparatow byl facet ktory zrobil zdjeica ...murem berlinskim.. tak tak wlasnie zrobil z muru berlinskiego camere obscure. camere obscure mozna zrobic z puszki po piwie, pudleku po butach itepe i da sie zrobic tym zdjecia. ja zaczynalam zenitem i sama robilam cz-b odbitki dlatego teraz uwaznie pstrykam kazda klatke bo sie nauczylam ich nie marnowac.

pstrykajac ludzi zawsze ustawiam ostrosc na oczy. lubie jak mi sie obiekt partrzy w obiektyw i lubi kwadratowe kadry-ktore nie zawsze i wszedize mozna uzyc. lubie bardzo ciasne kadry, nawet jesli to oznacza ze musze komus uciac powiedzmy czubek glowy. ale z obcinaniem czesci cial trzeba bardzo uwazac

starajcie sie ustawiac ostrosc manualnie a nie polegajcie na auto. jelsi macie problem z ustawineim ostrosci - sprawdzony sposob z czasow klisz, polozcie cos o kontrastujacych kolorach nalepiej z napisem na tej same odleglosci co miejsce ktore ma byc ostre. oczywiscie to tylko wtedy gdy pstrykacie rzeczy, ludzi nieruchomych.

balans bieli najprosciej : w aparatach macie wybor rodzaju swiatla, albo jet lampa blyskowa .albo zarowka, slonko, chmurka, cien itepe chodiz o to zeby pamietac o tym zeby to zmieniac, swiatlo ma temperature barwowa i o ile nam sie wydaje ze przy jarzeniowce wszytko pieknie widac i jest jasno to zdjeice wyjdzie niebieskawe, przy zwyklej zarowce, lampce, obraz wyjdzie zolty

zrobcie cwiczenie: zapalcie lampe jaka macie w domu( sprobujcie a lampa na suficie-najczesicej jakas zarowka i sprobujcie przy halogenie) i zrobice po kolei fotki na roznych opcjach swiatla zobaczycie ze nie ktore wyjda bardziej zolte, bardizej niebieskie i najbardizej zblizone do naturalnych kolorow

glebia ostrosci: czyli F z cyferka F4.5 to duza dziura czyli wpuszcza duzo swiatla do aparatu, czyli trzeba krotko naswietlac, czyli fotka nie bedzie poruszona i ustawiajac ostrosc na obiekt zauwazycie ze zaraz za obiektem wszystko jest rozmyte bo glebia ostrosci ma krotki zasieg

F16 czyli dziurka jest malutka, trzeba dluzej naswietlac, wiec mozna zdjeice poruszyc ale za to glebia ostrosci bedize bardoz duza czyli rzeczy bardoz odlegle od obiektu tez beda ostre.

zrobcie sobie cwiczenie: polozcie na podlodze, blacie, stole kika rzeczy w roznej odleglosci od siebie nastawcie ostrosc na najblizsza rzecz i robcie fotki zmieniajac F

na szybkosc migawki zrobice cwiczenie czegos w ruchu na 1/30 sekundy, 1/250, w bialy dzien i to samo poweidzmy ze swieczka, przy 1/30 lub dluzszym naswietlaniu obraz bedzie jasny ale niesotry bo ploimen sie rusza, przy 1/250 obraz moze byc zupelnie czarny bo nie naswietlilo sie wystarczajaco


to takie rady dla bardoz poczatkujacych, nie wiem moze Wy chcecie cos innego
__________________
trying so hard lots of things not to do

pani z herbata jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-07-28, 09:02   #63
KaKa F
Raczkowanie
 
Avatar KaKa F
 
Zarejestrowany: 2008-07
Lokalizacja: Śląskie
Wiadomości: 236
Dot.: Porady szkolne fotografów :)

Dziękujemy właśnie o takie rady nam chodziło
KaKa F jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-07-29, 14:18   #64
CEZARYCEZARY
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 299
Dot.: Porady szkolne fotografów :)

camera obscura? hmmmm robilem kiedys:P ciezko z czasami zeby dobrac dobre ale fajna zabawa... polecam....
CEZARYCEZARY jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-07-29, 15:04   #65
blotka
Raczkowanie
 
Avatar blotka
 
Zarejestrowany: 2006-01
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 124
GG do blotka
Dot.: Porady szkolne fotografów :)

Jeszcze jedna porada - zanim zrobi się zdjęcie, trzeba pomyśleć, co chce się na tym zdjęciu pokazać/zobaczyć. Liczenie na to, że może jakimś cudem wśród tysiąca zdjęć jedno okaże się dobre, to pułapka.
Ćwiczenia polegające na robieniu zyliona zdjęć o różnych parametrach to dobry pomysł pod warunkiem, że się robi te zdjęcia z głową. A jeśli już przypadkiem nam wyjdzie fajne zdjęcie, jakiś szczególnie godny uwagi efekt, warto zerknąć do danych (exif), żeby zorientować się, czy efekt zawdzięczamy małej głębi ostrości czy może długiemu czasowi naświetlania.
__________________
iron like a lion in zion
wisienki i inne drobiazgi
blotka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-07-30, 01:39   #66
zielona hortensja
Rozeznanie
 
Avatar zielona hortensja
 
Zarejestrowany: 2008-07
Lokalizacja: Francja
Wiadomości: 866
Dot.: Porady szkolne fotografów :)

Cytat:
Napisane przez CEZARYCEZARY Pokaż wiadomość
camera obscura? hmmmm robilem kiedys:P ciezko z czasami zeby dobrac dobre ale fajna zabawa... polecam....
Też robiłam. Miałam 4 aparaty z pudełek po zapałkach Jaką przeżyłam traumę jak jedna seria urodzona w bólach mi zaginęła
__________________
Amor vincit omnia
zielona hortensja jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Fotografia, sprzęt fotograficzny, galerie zdjęć


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 21:35.