prezentacja maturalna - romantyzm i pozytywizm - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Szkoła i edukacja

Notka

Szkoła i edukacja Szkoła i edukacja, to forum dla osób, które chcą się uczyć. Tu dowiesz się wszystkiego o szkołach, uczelniach, kursach. Na forum NIE odrabiamy prac domowych!

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2011-03-06, 13:57   #1
natalka2
Zakorzenienie
 
Avatar natalka2
 
Zarejestrowany: 2006-09
Wiadomości: 4 514

prezentacja maturalna - romantyzm i pozytywizm


Hej
Pisalam kiedys w watku zbiorczym, ale nikt mi nie odpowiedzial.

Moj temat brzmi: Różne epoki - różne sposoby walki o ojczyznę [na podstawie romantyzmu i pozytywizmu]

Wybralam lektury:
romantyzm: Dziady III, Pan Tadeusz i Kordian
pozytywizm: Lalka, Emancypantki

Nie wiem jaka lekture moglabym jeszcze dobrac do pozytywizmu i czy Emancypantki to dobry pomysl?

Prosze o rady, ja jestem w klasie matematycznej i polski nie jest moja najlepsza strona

Z gory dziekuje
__________________

studia

natalka2 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-03-06, 14:22   #2
plywok
Zakorzenienie
 
Avatar plywok
 
Zarejestrowany: 2007-04
Lokalizacja: gdzieś :)
Wiadomości: 7 212
Dot.: prezentacja maturalna - romantyzm i pozytywizm

nie wiem czy emancypatki to doby wybór.
najlepiej się zapytać polonisty własnego. i jeśli chcesz mi napisać, że pani\pan Wam nie pomogą. to to nie jest dla mnie odpowiedź. mi też nie chciała pomóc. ale jest rozwiązanie. poszłam do drugiej polonistki.

ale od siebie dodam, żebyś nie miała bóg wiele ile lektur. prezentacja w gruncie rzeczy jest naprawdę krótka i mało czasu na solidne omówienie a Ty chcesz miec 6 pozycji.
__________________


(;
plywok jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-03-06, 15:12   #3
viva91
na przekór do celu
 
Avatar viva91
 
Zarejestrowany: 2010-05
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 39 095
Dot.: prezentacja maturalna - romantyzm i pozytywizm

Dziady to moloch. Pan Tadeusz też. Omówienie ich zajmie Ci już bardzo duzo czasu, więc wydaje mi się że już niczego nie musisz dobierać. Lepiej mieć 4 laktury omówione dokładnie niż 6 po łebkach. Ja swoją praezentacje (6 lektur) po napisaniu musiałam bardzo skracać bo samo czytanie zajmowało mi 25 minut.
Emancypantek nie znam więc nie pomogę.
__________________
viva91 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-03-06, 15:37   #4
natalka2
Zakorzenienie
 
Avatar natalka2
 
Zarejestrowany: 2006-09
Wiadomości: 4 514
Dot.: prezentacja maturalna - romantyzm i pozytywizm

nie przepadam za Dziadami, ale wydaje mi sie, ze to wazna lektura i dobrze tu pasuje [tzn. z tego co pamietam z omawiania na lekcji, bo nie czytalam poki co]

Pan Tadeusz jest dlugi [1/4 za mna], ale chyba nie ma tak duzo watkow o obronie ojczyzny?

W takim razie wezme chyba 4 lektury tylko co wyrzucic z romantyzmu? najchetniej wyrzucilabym Dziady, ale wydaje mi sie ze bardzo tu pasuja
__________________

studia

natalka2 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-03-06, 15:46   #5
viva91
na przekór do celu
 
Avatar viva91
 
Zarejestrowany: 2010-05
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 39 095
Dot.: prezentacja maturalna - romantyzm i pozytywizm

Cytat:
Napisane przez natalka2 Pokaż wiadomość
nie przepadam za Dziadami, ale wydaje mi sie, ze to wazna lektura i dobrze tu pasuje [tzn. z tego co pamietam z omawiania na lekcji, bo nie czytalam poki co]

Pan Tadeusz jest dlugi [1/4 za mna], ale chyba nie ma tak duzo watkow o obronie ojczyzny?
ja napisałam że Dziady i Pan Tadeusz są obszerne, ale to nie znaczyło że masz je wyrzucić! wprost przeciwnie - to grube ksiązki ale bardzo dobrze się nadaja do tego tematu.
chodziło mi tylko o to, że skoro masz juz w prezentacji te dwie (plus kilka krótszych) to już nic nie musisz dodawać bo nie wyrobisz się w czasie.
__________________
viva91 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-03-07, 09:33   #6
makeupnotwar
Wtajemniczenie
 
Avatar makeupnotwar
 
Zarejestrowany: 2009-05
Wiadomości: 2 670
Dot.: prezentacja maturalna - romantyzm i pozytywizm

z romantyzmu możesz wziąć kordiana, lambra (krótkie), konrada Wallenroda...
z pozytywizmu emancypantki odradzam. w ogóle co to za temat? poz. pisał o wielu rzeczach, ale o obronie takiej zbrojnej, walce z okupantem malutko...
wytężam wytężam i przychodzi mi do głowy jeszcze placówka prusa, ale to już wyższa szkoła jazdy
__________________

makeupnotwar jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-03-07, 16:04   #7
Pilar1899
keep calm and contour on
 
Avatar Pilar1899
 
Zarejestrowany: 2010-04
Wiadomości: 5 256
Dot.: prezentacja maturalna - romantyzm i pozytywizm

Lalka,Emancypantki-swietny wybor moje ulubione lektury z czasow podstawowki
__________________
It's a little bit horrifying just how quickly everything can fall to crap.

Oh, screw beautiful. I'm brilliant.
If you want to appease me, compliment my brain.
Pilar1899 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2011-03-10, 19:39   #8
maria_antonina91
Raczkowanie
 
Avatar maria_antonina91
 
Zarejestrowany: 2011-03
Wiadomości: 37
Dot.: prezentacja maturalna - romantyzm i pozytywizm

Po pierwsze: Pomóc powinien Ci polonista w szkole.
Po drugie: 6 lektur to stanowczo za dużo.
Po trzecie: Kordian i Dziady to te same gatunki (dramat), wiec jeżeli nie przepadasz za Dziadami to zrezygnuj z nich i zostaw Kordiana.
Po czwarte: Czemu piszesz, że w Panu Tadeuszu jest mało wątków o obronie ojczyzny skoro to książka o walce narodowowyzwoleńczej.
Po piąte: Pan Tadeusz i Lalka to dośc obszerne lektury dlatego może do pozytywizmu dobrałabyś jaką nowelę. Polecam Gloria Victis. To krótka lektura prosta w interpretacji nawiązująca do powstania styczniowego. Dzieki temu będziesz miała po 2 lektury z każdej epoki, po jednej krótkie, i po jednej dłuższej.
maria_antonina91 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-03-11, 11:21   #9
viva91
na przekór do celu
 
Avatar viva91
 
Zarejestrowany: 2010-05
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 39 095
Dot.: prezentacja maturalna - romantyzm i pozytywizm

Cytat:
Napisane przez maria_antonina91 Pokaż wiadomość
Po piąte: Pan Tadeusz i Lalka to dośc obszerne lektury dlatego może do pozytywizmu dobrałabyś jaką nowelę. Polecam Gloria Victis. To krótka lektura prosta w interpretacji nawiązująca do powstania styczniowego. Dzieki temu będziesz miała po 2 lektury z każdej epoki, po jednej krótkie, i po jednej dłuższej.
ja bym Lalki nie skreślała, ponieważ w żadnej innej lekturze nie znajdzie się takich wątków związanych z walką niepodległościową jak w niej. Ta ksiązka zawiera już w sobie porównanie romantyzmu i pozytywizmu, świetnie nadaje się do tego tematu. Gloria Victis opowiada o tradycyjnych sposobach walki.

Tak samo nie skreślałabym Dziadów - po wybraniu odpowiednich fargmenów nie będzie wcale tak długo, a Dziady do tego tematu Pasują jak amen w pacierzu/
__________________
viva91 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-03-11, 13:08   #10
natalka2
Zakorzenienie
 
Avatar natalka2
 
Zarejestrowany: 2006-09
Wiadomości: 4 514
Dot.: prezentacja maturalna - romantyzm i pozytywizm

Mam takie pytanie [jestem zielona w tym temacie]:
Czy moge wybrac np. jeden rozdzial lektury?

Czyli pozytywizm juz mam, wezme Lalke i Gloria Victis.

Ale dalej nie wiem, ktore 2 lektury wybrac z romatyzmu: Pan Tadeusz, Dziady III czy Kordian
nie podobaja mi sie Dziady, ale wiem, ze bardzo tu pasuja
jestem w polowie Pana Tadeusza, podoba mi sie i chcialabym go wziac do prezentacji

Prosze jeszcze o rady ktore 2 z 3 lektur romantyzmu wybrac
__________________

studia

natalka2 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-03-11, 13:19   #11
maria_antonina91
Raczkowanie
 
Avatar maria_antonina91
 
Zarejestrowany: 2011-03
Wiadomości: 37
Dot.: prezentacja maturalna - romantyzm i pozytywizm

Ja bym wzięła Pana Tadeusza i Kordiana ale to tylko moje osobiste odczucia, ponieważ Dzidów nawet nie czytałam(tylko streszczenie)
Poza tym to nie o to chodzi żeby mieć jak najbardziej popularne lektury i nikt nie bedzie oceniał twojej prezentacji po tym jakie książki weźmiesz(no chyba że nie są związane z tematem, ale akurat te wszystkie są). Mogłabyś nawet opracować temat na podstawie nieobowiązkowych książek w szkole średniej i nikt nie bedzie cie karał za to że nie wzięłaś np Pana Tadeusza czy Dziadów bo było one przerabiane w szkole i są to nasze dzieła narodowe.
Jeżeli dalej nie jesteś pewna to opracuj sobie najpierw wstep do prezentacji i lektury których jesteś pewna, a w między czasie wpadniesz na pomysł którą książkę wybrać.

No i jeszcze jeżeli chodzi o pytanie czy możesz wybrać jeden rozdział to moja odpowiedź jest taka. Nie w kązdym rozdziale danej książki musi być akurat coś co wiąże się z twoim tematem. Jeżeli jednak w swojej prezentacji nie napiszesz o wszystkich sposobach walki egzaminator może uznać że nie zrealizowałaś w pełni temat, bo nie o to chodzi żeby tylko przelecieć po lekturach. Po zakończeniu może zadać ci pytania czy to aby na pewno wszystko i wtedy jakoś z tego braku wszystkich sposobów można wybrnąć. Wiec moja puenta jest taka: Musisz przeanalizować wszystkie rozdziały każdej książki i opisać wszystkie sposoby walki jakie w nich przedstawiają autorzy.

Edytowane przez maria_antonina91
Czas edycji: 2011-03-11 o 13:29
maria_antonina91 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2011-03-11, 15:38   #12
viva91
na przekór do celu
 
Avatar viva91
 
Zarejestrowany: 2010-05
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 39 095
Dot.: prezentacja maturalna - romantyzm i pozytywizm

Hmm, ja bym znowu wzięła Dziady i Kordiana, ale wiem że teraz Ci nie pomagam bo masz pewnie jeszcze większy mętlik
Po prostu po przeczytaniu Dziadów nie dowierzałam, że można coś tak głębokiego napisać i przede wszystkim byłam pod wrażeniem tych wszystkich przenośni i metafor, szyfru z jakim pisał Mickiewicz
A Kordian to odpowiedź Słowackiego na Dziady właśnie, Słowacki nie podzielał przemyśleń Mickiewicza i dlatego łatwo te lektury ze sobą porównywać.
Ale jeśli czujesz że łatwiej Ci będzie z Panem Tadeuszem, to nic na siłę

---------- Dopisano o 16:38 ---------- Poprzedni post napisano o 16:35 ----------

Co do "jednego rozdziału" chyba nie A o rozdziale z której książki myślałaś?
Ta uwaga nie tyczy się poszczególnych cześci Dziadów, bo jak będziesz mówić o cz. III to tylko tą musisz znać.
__________________
viva91 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-04-11, 13:52   #13
natalka2
Zakorzenienie
 
Avatar natalka2
 
Zarejestrowany: 2006-09
Wiadomości: 4 514
Dot.: prezentacja maturalna - romantyzm i pozytywizm

witajcie, wybralam w koncu Dziady III, Kordiana, GV i Lalke

napisalam sobie w punktach 'plan' prezentacji [lektura i wszyscy boheterowie/wydarzenia/motytwy] i mam pytanie czy nie znalazlaby sie wizazanka, ktora chcialaby mi pomoc? chcialabym skonsultowac ten plan pod wzgledem czy dobrze dobralam motywy, czy czegos istatonego nie pominelam

jesli znajdzie sie jakas chetna to prosze o wiadomosc w watku lub na pw
__________________

studia

natalka2 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Szkoła i edukacja


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 09:12.