Matura - czy spróbować w przyszłym roku? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Szkoła i edukacja

Notka

Szkoła i edukacja Szkoła i edukacja, to forum dla osób, które chcą się uczyć. Tu dowiesz się wszystkiego o szkołach, uczelniach, kursach. Na forum NIE odrabiamy prac domowych!

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2019-08-04, 11:17   #1
milkyway01
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2019-08
Wiadomości: 1

Matura - czy spróbować w przyszłym roku?


Dzien dobry,
Chciałabym spróbować napisać mature po latach i chciałabym spróbować napisać ją w przyszłym roku, ale boje sie, że jednak nie dam rady finansowo i czasowo a bardziej to pierwsze. Mam dwie prace i odkładam od niedawna pieniądze, ale wciąż sie martwię, że nie wystarczy kasy na korepetycje. No bo do grudnia składa się deklaracje. Człowiek ma mniej więcej 9 msc na przygotowanie do matury (w moim przypadku), a jak ktoś sie uczy w lo to w 3 lata do matury sie przygotowuje. Mam problemy tylko z matematyką, z innymi przedmiotami dam sobie radę, no ale na korepetycje potrzebuje przygotowania od postaw w sumie.
Nie liczyłam ile pieniędzy potrzebuje, ale tak ''na oko'' (bez wyliczeń na razie) myślę, że 1500 zł wystarczy na korepetycje. Jeszcze zależy od intensywności typu ile razy w tygodniu po ile godzin takich korków. Pożyczki żadnej brać nie chce (nigdy nie brałam kredytów i pożyczek i w sumie bym nie chciała), bo potem wiszę długi bankowi, oddaje z % .

Od niedawna jestem z chłopakiem (to raczej poważne, ale jeszcze nieoficjalne, nie wiemy czy nam wyjdzie), wie o moich problemach, o tym, że nie mam matury czego się wstydzę z tym. Zaproponował mi dobry pomysł, żebym pomyślała o liceum zaocznym, tyle, że ja średnią szkołę mam i tam liceum normalnie robi się w trybie 3 lat i po 3 latach dopiero pisałabym maturę, a ja chciałabym napisać ją w przyszłym roku albo za 2 lata.

Najbardziej bym bezpiecznie się czuła pożyczając od kogoś 1500 zł (sporządzić umowę najlepiej) i mieć tą kwotę na samo przygotowanie się do matury. Gdybym miała bliską osobę, która pomogłaby mi nauczyć się do matury to może obeszłoby się bez kosztów...ale nie mam.

Z korkami też jest taka sprawa, że musiałabym się mocno zdyscyplinować, żeby uczyć się sama w domu bo chodząc na korepetycje ucze się z kimś, ale musze też samodzielnie rozwiązywać zadania w domu. Takie liceum zaoczne w związku z tym było by dobre bo jest nauczyciel, który wymaga plus uczysz się w domu bo ma się semestralne egzaminy i bez ich zdania nie jest się z roku na rok przepuszczonym na kolejną klasę a potem do matury.

Ale ponieważ lo trwa 3 lata to nie moge sobie na to pozwolić. Za długo to trwa. Nikt by na innych zasadach nie zarekrutował do takiej szkoły bo musiałabym uczyć się tak jak inni - 3 lata w zaocznym liceum albo 2 lata po zawodówce.

Kursy maturalne ciekawie brzmią, ale kosztują i to dużo. Też człowiek uczy się z nauczycielem na takim kursie - zazwyczaj z OKE albo jakimś akademickim może?

Postaram się mimo wszystko pożyczyć od kogoś 1500 zł ale będzie to trudne. Bo tą kwotę przeznaczyłabym na same korepetycje z matematyki. Mam drugą pracę również po za pracą na etat, ale ona jest do końca roku tylko (dorywcza), nie wiem co dalej z nią będzie i mam wrażenie, że wynagrodzenie, które będę otrzymywać co msc będzie się różnić (pracuje jako kasjerka dorywczo, tutaj liczy się produktywność,plus każdy niedobór z kasy pokrywam z własnej kieszeni)

Mam wrażenie, że cały czas się użalam i zamiast działać czy coś to znajduje sobie dalsze wymówki, albo zwyczajnie boję się porażki...Myślę, że jak zacznę działać to to pójdzie tylko chodzi mi o względy finansowe?

Radzicie pisać maturę za rok, spróbować czy jednak najwcześniej za 2 lata ją napisać?

PS. U mnie problem też jest taki, że jeśli za rok nie zdam matury to za 2 lata muszę pisać od nowa całą bo wchodzi matura ''po nowemu''.
milkyway01 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-08-06, 17:49   #2
megamag
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2011-09
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 7 488
Dot.: Matura - czy spróbować w przyszłym roku?

A po co Ci w ogóle ta matura? Tylko po to, żeby wyleczyć kompleks?
megamag jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-08-08, 16:31   #3
minka01
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2017-04
Wiadomości: 16
Dot.: Matura - czy spróbować w przyszłym roku?

Wybierasz się na studia? Bo matura tylko do tego jest potrzebna, a jak masz średnie wykształcenie to idz lepiej od razu do szkoły policealnej w interesującym cię kierunku. Niektóre są bezpłatne, a inne stosunkowo niewiele. Trwają rok lub dwa i zamiast spłacać komuś pożyczkę co miesiąc zapłacisz czesne.

Edytowane przez minka01
Czas edycji: 2019-08-08 o 16:54
minka01 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-08-08, 17:38   #4
casus_belli
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2014-05
Wiadomości: 1 467
Dot.: Matura - czy spróbować w przyszłym roku?

Jestem wredna, wiem, ale: na Twoim miejscu poszukałabym jednak korków również z polskiego. Coś tam jednak napisać trzeba, a wybacz, ale czytanie tego posta przypomina kopanie rowów.
casus_belli jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-08-08, 19:41   #5
Sayurihatun
Przyczajenie
 
Avatar Sayurihatun
 
Zarejestrowany: 2019-05
Wiadomości: 18
Dot.: Matura - czy spróbować w przyszłym roku?

Cytat:
Napisane przez casus_belli Pokaż wiadomość
Jestem wredna, wiem, ale: na Twoim miejscu poszukałabym jednak korków również z polskiego. Coś tam jednak napisać trzeba, a wybacz, ale czytanie tego posta przypomina kopanie rowów.

Też o tym pomyślałam. Odnośnie korepetycji, jesteś z większego czy mniejszego miasta? Przy większym spokojnie korepetycje można załatwić za 30 zł, na całkiem niezłym poziomie, w mniejszym już nawet od 20 zł. W tym roku matura z matematyki była banalna, więc chyba nie ma czego się obawiać? Bardziej trzęsłabym się przed polskim, bo interpunkcja, błędy językowe... Trochę to leży.
Sayurihatun jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-08-23, 11:30   #6
zyrafabezogona
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2019-07
Wiadomości: 36
Dot.: Matura - czy spróbować w przyszłym roku?

Cytat:
Napisane przez milkyway01 Pokaż wiadomość
Dzien dobry,
Człowiek ma mniej więcej 9 msc na przygotowanie do matury (w moim przypadku), a jak ktoś sie uczy w lo to w 3 lata do matury sie przygotowuje. Mam problemy tylko z matematyką, z innymi przedmiotami dam sobie radę, no ale na korepetycje potrzebuje przygotowania od postaw w sumie.
Jeśli matematyka to jets w internecie trochę stron w których masz arkusze rozwiązane i wytłumaczone za darmo+podstawy. Moze warto od tego zacząć?


Cytat:
Napisane przez milkyway01 Pokaż wiadomość
Z korkami też jest taka sprawa, że musiałabym się mocno zdyscyplinować, żeby uczyć się sama w domu bo chodząc na korepetycje ucze się z kimś, ale musze też samodzielnie rozwiązywać zadania w domu. Takie liceum zaoczne w związku z tym było by dobre bo jest nauczyciel, który wymaga plus uczysz się w domu bo ma się semestralne egzaminy i bez ich zdania nie jest się z roku na rok przepuszczonym na kolejną klasę a potem do matury.
Żartujesz? Chcesz pisać maturę i jeszcze przed startem zakładasz że nie chce Ci się uczyć samej? No to nic dobrego nie wróży.


Cytat:
Napisane przez milkyway01 Pokaż wiadomość
Kursy maturalne ciekawie brzmią, ale kosztują i to dużo. Też człowiek uczy się z nauczycielem na takim kursie - zazwyczaj z OKE albo jakimś akademickim może?
Nie nie musi być to nauczyciel z OKE, a już rzadko jest akademicki. Ale nie tylko nauczyciele dobrze uczą-może być to wykwalifikowana osoba. Najlepiej poczytać opinie.



Cytat:
Napisane przez milkyway01 Pokaż wiadomość
Radzicie pisać maturę za rok, spróbować czy jednak najwcześniej za 2 lata ją napisać?

PS. U mnie problem też jest taki, że jeśli za rok nie zdam matury to za 2 lata muszę pisać od nowa całą bo wchodzi matura ''po nowemu''.
nowa matura na podstawie z matmy raczej nie będzie jakąś rewolucja, więc myślę że nie ma co się martwić.
zyrafabezogona jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-08-27, 14:02   #7
Eveen
Rozeznanie
 
Avatar Eveen
 
Zarejestrowany: 2019-04
Wiadomości: 512
Dot.: Matura - czy spróbować w przyszłym roku?

Jak juz zapytano: czy ta matura jest ci do czegokolwiek potrzebna?
Eveen jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Szkoła i edukacja


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2019-08-27 15:02:44


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 05:19.