krzyże ozdobne - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum plotkowe

Notka

Forum plotkowe Zapraszamy do plotkowania. Na forum plotkowym nie musisz się trzymać tematyki urodowej. Tutaj porozmawiasz o wszystkim co cię interesuje, denerwuje i zadziwia.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2006-10-25, 07:38   #1
aliszja.p
Raczkowanie
 
Avatar aliszja.p
 
Zarejestrowany: 2006-08
Lokalizacja: stąd widzę Odrę :)
Wiadomości: 132

krzyże ozdobne


Hej Wam Wiecie ostatnio dostałam taki krzyż ozdobny..taki trochę większy w brylanicki jakby. I nie wiem czy go nosić...czy taki krzyż jest protestancki itd ? Czy noszeniem takiego krzyża lekceważę Boga ??
aliszja.p jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-10-25, 07:57   #2
gosik79
Zakorzenienie
 
Avatar gosik79
 
Zarejestrowany: 2004-12
Wiadomości: 4 009
Dot.: krzyże ozdobne

Ja też noszę od czasu do czasu krzyż, pewnie podobny do twojego i traktuję go jako ozdobę bo podoba mi się ten motyw. Nie jestem wierząca i wcale nie zależy mi na tym żeby inni tak myśleli, choć siostry z mojej szkoły są święcie przekonane, że ze mnie bogobojna istota .

Nie mam pojęcia w jaki sposób mogłabyś obrazić Boga nosząc go. Bardziej byś go obraziła gdybyś była katoliczką i zachowywała się niezgodnie ze swoją wiarą a to juz tylko i wyłącznie kwestia twojego sumienia.
gosik79 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-10-25, 08:59   #3
Lovisa
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2004-08
Wiadomości: 5 742
Dot.: krzyże ozdobne

Dla chrześcijan krzyż to symbol Boga, ale dla ateistów, to po prostu krzyż, więc punkt widzenia zalezy od punktu siedzenia. Nosząc go nie obrażasz przeciez nikogo, bo możesz go nosić jako ozdobe, bez symbolicznego znaczenia, czyż nie?
__________________
Na stałę w USA[nie udzielam się już na forum, więc proszę do mnie nie pisać, opcja pw została wyłączona.]
Lovisa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-10-25, 09:15   #4
Jula
Zakorzenienie
 
Avatar Jula
 
Zarejestrowany: 2002-03
Lokalizacja: wizaż
Wiadomości: 4 671
Dot.: krzyże ozdobne

Noszenie krzyża jako ozdoby jest niesmaczne. Jak mówiła moja znajoma historyk sztuki, krzyż to narzędzie śmierci, czy ktoś nosi krzesło elektryczne albo gilotynę jako ozdobę?
__________________
"Była jednak za duża na złodziejkę, zbyt uczciwa na skrytobójczynię, zbyt inteligentna na żonę i zbyt dumna, by podjąć jedyną powszechnie dostępną damską profesję.
Dlatego została wojowniczką.

/T.Pratchett, "Blask Fantastyczny"/


Jula jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-10-25, 09:20   #5
gosik79
Zakorzenienie
 
Avatar gosik79
 
Zarejestrowany: 2004-12
Wiadomości: 4 009
Dot.: krzyże ozdobne

Jula większość z nas nie postrzega go jako narzędzia śmierci, przecież jest symbolem wiary chrześcijańskiej. Idąc tym tropem czy wieszanie go w domach czy w kościele jest niesmaczne?
gosik79 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-10-25, 10:19   #6
Jula
Zakorzenienie
 
Avatar Jula
 
Zarejestrowany: 2002-03
Lokalizacja: wizaż
Wiadomości: 4 671
Dot.: krzyże ozdobne

Gosik, ale jak ktoś wiesza w domu to uważa to za symbol religii, nie jako ozdobę. Chyba. Ale taki krzyż, zwłaszcza z wiszącym na nim człowiekiem, traktowany jako ozdobna zawieszka na łańcuszku czy jako kolczyk już jest niesmaczny. Tak samo okropne są wszedobylskie krzyże z omdlewającym, "zakrwawionym" Jezusem - ktoś, kto jest obdarzony jakąkolwiek wrażliwością albo ma pojęcie o tym, na czym polega śmierć na krzyżu wie, o co chodzi.
Co innego, gdy jest to coś o kształcie krzyżyka, plusa - tu się nie czepiam
__________________
"Była jednak za duża na złodziejkę, zbyt uczciwa na skrytobójczynię, zbyt inteligentna na żonę i zbyt dumna, by podjąć jedyną powszechnie dostępną damską profesję.
Dlatego została wojowniczką.

/T.Pratchett, "Blask Fantastyczny"/


Jula jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-10-25, 10:20   #7
oshinek
Wtajemniczenie
 
Avatar oshinek
 
Zarejestrowany: 2005-07
Wiadomości: 2 847
Dot.: krzyże ozdobne

Cytat:
Napisane przez gosik79 Pokaż wiadomość
Idąc tym tropem czy wieszanie go w domach czy w kościele jest niesmaczne?
Krzyż jest symbolem - oczywiście dla osób wierzących.
Wieszanie go w domu i w kosciele ma właśnie charakter symboliczny.
A noszenie go jako ozdoba - jeśli nic on dla kogoś nie znaczy, nie ma problemu(jest taką samą ozdobą jak każda inna), z kolei dla osób wierzących noszenie krzyża np. z cyrkoniami moze byc odbierane jako brak szacunku. Tak myślę
__________________
Nie palę
http://www.suwaczek.pl/cache/d98bd85f35.png


Bycie konfidentem to najgorsza forma upodlenia człowieka


oshinek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2006-10-25, 14:26   #8
aliszja.p
Raczkowanie
 
Avatar aliszja.p
 
Zarejestrowany: 2006-08
Lokalizacja: stąd widzę Odrę :)
Wiadomości: 132
Dot.: krzyże ozdobne

Cytat:
Napisane przez oshinek Pokaż wiadomość
Krzyż jest symbolem - oczywiście dla osób wierzących.
Wieszanie go w domu i w kosciele ma właśnie charakter symboliczny.
A noszenie go jako ozdoba - jeśli nic on dla kogoś nie znaczy, nie ma problemu(jest taką samą ozdobą jak każda inna), z kolei dla osób wierzących noszenie krzyża np. z cyrkoniami moze byc odbierane jako brak szacunku. Tak myślę

No to ja już zgłupiałam Ja jestem wierząca, a krzyż jednak coś dla mnie znaczy, ale jeśli na moim krzyżu nie ma Jezusa tylko są świecidełka to zachowuje się nie tak ?
aliszja.p jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-10-25, 14:39   #9
cheer
Zakorzenienie
 
Avatar cheer
 
Zarejestrowany: 2005-07
Wiadomości: 4 525
Dot.: krzyże ozdobne

Cytat:
Napisane przez Jula Pokaż wiadomość
Co innego, gdy jest to coś o kształcie krzyżyka, plusa - tu się nie czepiam
A taki krzyż znowu, o ile się orientuję, to krzyż greckokatolicki. I też mogłoby to kogoś obrazić (grekokatolika).


__________________
Wymienię
cheer jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-10-25, 14:49   #10
asiorro
Raczkowanie
 
Avatar asiorro
 
Zarejestrowany: 2005-07
Lokalizacja: Mój kochany Szczecin:)
Wiadomości: 274
Dot.: krzyże ozdobne

A ja jestem wierząca, noszę swój świecący krzyżyk codziennie i nie uważam, żeby noszenie tej ozdoby miało jakikolwiek związek z moją wiarą. Kształt mojego wisiorka - krzyż - traktuję nie jako symbol religijny, a jako zwykły znak graficzny. Co innego, gdyby był to krzyż z postacią Jezusa, ale zwykły świecący wisiorek?
__________________
Podobno złośliwość miarą inteligencji... Niezmiernie mnie to cieszy.

asiorro jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-10-25, 14:54   #11
Audacieux
Wtajemniczenie
 
Avatar Audacieux
 
Zarejestrowany: 2006-01
Lokalizacja: Łysa Góra!
Wiadomości: 2 485
Dot.: krzyże ozdobne

jestem wierząca, ale noszenie krzyżyka z dżetów, brylancików itp itd nie jest wg mnie żadną obrazą.
Przynajmniej mnie to nie obraża, sama taki kiedyś dostałam, ale nie lubię świecidełek i nie noszę.
__________________

Audacieux jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2006-10-25, 15:13   #12
Aeterna
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2005-09
Wiadomości: 10 112
Dot.: krzyże ozdobne

Moje podejście do Kościoła jest nieistotne, ale jednak o tyle ważne , bo wypowiadam się jako ten nienawiedzony .

Dla mnie noszenie krzyży jako ozdób było /i jest/ obojętne, ale po zastanowieniu się doszłam kiedyś do wniosku, że to faktycznie jest bardzo nie na miejscu. Element popkultury. Znak graficzny.
To dla wielu ludzi ważny symbol, nie wspominając już o tym, jak wyglądała ta; taka śmierć.
Kto dziś przy zdrowych zmysłach założy na szyję błyszczącą swastykę? To przecież też tylko znak graficzny, jest ciekawa, ładna i przynosi szczęście .

Gdyby iść tym tropem rozumowania uznalibyśmy, owszem, że nie wolno nosić na szyi 4-listnej koniczynki, bo ktoś poczułby się tym urażony.
Ale, krzyż jest symbolem tak rozpowszechnionym w kulturze masowej jak np. nazwisko Einsteina.
Kto dziś wie, co zrobił jakiś Euler np..? Tylko zainteresowani tematem. Więc nie martwiłabym się o wiele innych symboli, bo nawet odwrócony krzyż ma swoją interpretację, ''niekoniecznie'' ''satanistyczną'' - społeczeństwa aż tak wykształcone nie są.

Krzyż wysadzany badziewiem, szkiełkami, cyrkoniami - uważam także za przejaw kiczowatego, złego gustu (i oczywiście za ordynarność) - a w kontekście tego, co powyżej napisałam, za wyraz zwykłej bezmyślności, co najwyżej: obojętności.
Skoro jesteś katoliczką i osobą wierzącą - nie powinnaś go nosić, to tak, jakbyś zapytała mamę , czy na pogrzeb dziadka możesz przyjść w krótkich spodenkach bo tak Ci wygodnie. Moim zdaniem.


Nie wiem jedynie, czemu nikt nie nosi np. jarmułek, w końcu, czapeczka jak każda inna. Jak mniemam - zbyt obciachowa jest...


--------------
Przykro mi czytać, że będąc osobami wierzącymi - nie utożsamiacie tego symbolu z czymś więcej niż jedynie znakiem graficznym.
Dziękuję za taką /uwaga, atak na użytkowników / duchowość i wiarę.
__________________
Laska maga ma na czubku gałkę..!
[sigpic][/sigpic]
Nikomu nie przeszkadzam, nikogo nie ruszam, reperuję prymus...
Aeterna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-10-25, 15:17   #13
ciekawa_świata
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2005-12
Wiadomości: 2 377
Dot.: krzyże ozdobne

Gadaliśmy właśnie o tym "problemie" kiedyś na lekcji religii
Zdaniem księdza symbolem wiary może być wyłącznie noszenie krzyżyka z chyba tzw. pasyjką (?), tzn. Chrystusem umierającym/ukrzyżowanym na tym Krzyżu
Noszenie jakichś ozdobnych krzyży przez chrześcijanina podobno nie jest właściwą postawą.
Oczywiście dla niewierzącego krzyż nie jest niczyim symbolem, jednak dla chrześcinana powinien "Coś" oznaczać i chyba osoba wierząca nie powinna używać właśnie symbolu krzyża - śmierci Chrystusa używać jako ozdoby
ciekawa_świata jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-10-25, 15:20   #14
anka^^
BAN stały
 
Avatar anka^^
 
Zarejestrowany: 2006-04
Wiadomości: 595
Dot.: krzyże ozdobne

Moje wierzące koleżanki noszą takie krzyżyki...
anka^^ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-10-25, 17:23   #15
novakia
Zakorzenienie
 
Avatar novakia
 
Zarejestrowany: 2006-07
Wiadomości: 9 660
Dot.: krzyże ozdobne

ja nosze krzyzyk ozdobny, moja kolezanka rowniez-kiedy pojechala na pielgrzymke i chciala tenże duzy, cyrkoniowy krzyz poswiecic(osoba wierzaca aczkolwiek strojnisia ) wszyscy sie na nia krzywo spojrzeli-ale krzyzyk poswiecila
mysle ze u wielu osob nie ma to nic wspolnego z wiara-takie mamy czasy
__________________
"Jeśli nie masz dzieci, to tak, jakby część twojego serca nigdy nie czuła. Jakby została na zawsze odłączona..."Gillian Flynn – Ostre przedmioty
novakia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-10-25, 18:14   #16
wskazówka
Zakorzenienie
 
Avatar wskazówka
 
Zarejestrowany: 2006-05
Wiadomości: 3 240
Dot.: krzyże ozdobne

Ja mam taki krzyżyk ozdobny...dostałam go kiedyś, podoba mi się i go noszę
Załączone zdjęcia
Rodzaj pliku: jpg Dsc_0427.jpg (12,9 KB, 61 załadowań)
wskazówka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-10-25, 20:44   #17
Jula
Zakorzenienie
 
Avatar Jula
 
Zarejestrowany: 2002-03
Lokalizacja: wizaż
Wiadomości: 4 671
Dot.: krzyże ozdobne

Cytat:
A taki krzyż znowu, o ile się orientuję, to krzyż greckokatolicki. I też mogłoby to kogoś obrazić (grekokatolika).
Może nie wyrażam sie jasno, ale w tym, co napisałam, nie chodzi o obrazanie czyichś uczuc religijnych (co jest moim zdaniem śmiesznym pomysłem ostatnich czasów), lecz o niesmak powodowany obserwacją noszenia ozdobnych, świecących, "seksownych" wręcz, małych narzędzi tortur na łańcuszku.

Podobnie dziwnie poczułam się, gdy moja siostra na urodziny dostała od babci "bozię w dyskotece" - umęczonego Jezusa z pokrwawionym sercem, w ramce z wielokolorowych, migających lampek...

Obraża to moje uczucia, owszem, ale estetyczne.
__________________
"Była jednak za duża na złodziejkę, zbyt uczciwa na skrytobójczynię, zbyt inteligentna na żonę i zbyt dumna, by podjąć jedyną powszechnie dostępną damską profesję.
Dlatego została wojowniczką.

/T.Pratchett, "Blask Fantastyczny"/


Jula jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Forum plotkowe


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 00:51.