Obrzezanie kobiet (FGM - Female Genital Mutilation) - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Seks

Notka

Seks Tutaj porozmawiasz o seksie. Masz pytania związane z życiem seksualnym lub szukasz porady? Dołącz do nas. Podziel się doświadczeniem, dodaj opinię.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2009-08-08, 22:17   #1
Malaika85
Zadomowienie
 
Avatar Malaika85
 
Zarejestrowany: 2008-01
Lokalizacja: Łódź
Wiadomości: 1 583
Exclamation

Obrzezanie kobiet (FGM - Female Genital Mutilation)


Rozmawiałam z moją koleżanką na temat tego o czym pisze w swojej mgr. Spytałam ją o obrzezanie kobiet, co o tym myśli. I jakie było moje zdziwienie (a raczej totalny szok), kiedy powiedziała, że nie wie o co chodzi...nie wie na czym to polega, co to jest. Dlatego postanowiłam poruszyć ten temat na forum, gdzie udzielają się tysiące wizażanek.

FGM _ FEMALE GENITAL MUTILATION

warto obejrzeć ten wywiad http://www.youtube.com/watch?v=ojRYxEseWa0&NR=1

z byłą supermodelką z Somalii, Waris Dirie, która napisała książkę o tym jak sama została w ten sposób okaleczona w wieku 5 lat. Książka nazywa się Kwiat Pustyni.

Czy możecie sobie wyobrazić, że około 150 milionów kobiet na świecie jest w ten sposób okaleczona? (dane WHO).

Na czym to polega?
Tutaj polecam 2 artykuły:

Wiesław Jaszczyński, „Obrzezanie kobiet”, www.racjonalista.pl/kk.php/s,3140
Johann Hari, tłumaczenie Małgorzata Koraszewska, „Polowanie na czarownice: ukryta wojna Afryki z kobietami”, www.racjonalista.pl/kk.php/s,6433

Dr Wiesław Jaszczyński przedstawia 4 stopnie obrzezania kobiet:

- wycięcie żołędzi łechtaczki,
- wycięcie całej łechtaczki,
- wycięcie całej łechtaczki i warg sromowych małych,
- wycięcie totalne łechtaczki i warg sromowych małych oraz zszycie warg sromowych dużych z pozostawieniem jedynie małego otworu na odpływ krwi miesiączkowej (to jest oczywiscie największe i najgroźniejsze). Zwykle używa się do tego celu KOLCÓW AKACJI i zostawia małą rurkę dla odpływu krwii miesiączkowej.

Czy możecie sobie to wyobrazić?

A najgorszy wcale nie jest sam zabieg, ale jego konsekwencje,
zakażenia, choroby, śmierć, komplikacje porodowe (rana się zabliźnia, jest nieelastyczna i często w czasie porodu dziecko "utyka" w środku), przetoki (powodujące nietrzymanie moczu i kału).

Z tego co wiemi wywnioskowałam z rozmów, obrzezanie kobiet nie jest już tak czesto i powszechnie praktykowane w krajach Afryki, wzrasta świadomość społeczna. Ale mimo wszystko problem ten nadal dotyka wiele kobiet i dziewcząt z afrykańskich i azjatyckich wsi........

Podaję jeszcze parę przydatnych linków (bez drastycznych scen i zdjęć - ale takie też można znaleźć w internecie).
http://www.waris-dirie-foundation.com/en/what-is-fgm/

http://www.wiadomosci24.pl/artykul/o...cji_35893.html
__________________
pij mleko
bedziesz wielki
Malaika85 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-08-08, 22:20   #2
keeendy
Zakorzenienie
 
Avatar keeendy
 
Zarejestrowany: 2009-06
Lokalizacja: ciemna strona miasta .
Wiadomości: 6 410
Dot.: Obrzezanie kobiet (FGM - Female Genital Mutilation)

słyszałam o tym ale nigdy nie zagłebiałam się w ten temat.
przeczytałam artykuły i jestem w szoku
__________________
ale człowiek może odczuwać nieszczęście tylko do pewnego określonego stopnia, wszystko zaś, co przekracza jego wytrzymałość, może człowieka już tylko zniszczyć lub uczynić obojętnym.
keeendy jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-08-08, 22:25   #3
Dotka90
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2009-01
Lokalizacja: stąd
Wiadomości: 36 831
Dot.: Obrzezanie kobiet (FGM - Female Genital Mutilation)

Polecam tę książkę, tj. Kwiat Pustyni. Mam w domu, czytałam, przerażające.
Dotka90 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-08-08, 22:28   #4
illuvies
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2008-12
Wiadomości: 2 798
Dot.: Obrzezanie kobiet (FGM - Female Genital Mutilation)

Artykułów nie czytam, bo wiem, o co chodzi.. Kwiatu Pustyni też nie czytałam, ale możliwe, że jest gdzieś w naszej biblioteczce, poszukam.

Generalnie uważam to za akt barbarzyństwa, i jestem zdania że trzeba jak najszybciej ukrócić ten proceder. Te wszystkie dziewczynki umierające tylko w imię tradycji biorącej się z męskiego strachu...
illuvies jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-08-08, 22:45   #5
Malaika85
Zadomowienie
 
Avatar Malaika85
 
Zarejestrowany: 2008-01
Lokalizacja: Łódź
Wiadomości: 1 583
Dot.: Obrzezanie kobiet (FGM - Female Genital Mutilation)

dokładnie....

a najgorsze jest to, że same kobiety w takich "starszych" i tradycyjnych społeczeństwach nie zdają sobie sprawy, że coś jest nie tak, jest to tak zakorzenione w ich kulturze, że uwazają to za normalne.

jak powiedziala W.D. ona sama nie wiedziała, że to jest coś złego, dopóki nie uciekła do europy po tym , jak wydano ją za mąż w wieku 14 lat.

obejrzałam kilka filmów dokumentalnych na temat FGM...w tym kiedyś nasz wykładowca na uczelni puścił taki film na jednym z wykładów (w tej chwili to mój promotor). ludzie byli zszokowani filmem, a profesor tym, że kompletnie nie mieli pojęcia że coś takiego się dzieje na świecie. Ba! nawet w Eurpie wśród imigrantów! Często dziewczynki pochodzenia afrykańskiego czy azjatyckiego sa zabierane na 2-3 tygodniowe wakacje do kraju swojego pochodzenia, i tam cięte....
__________________
pij mleko
bedziesz wielki
Malaika85 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-08-08, 23:11   #6
70026de27bfb6c51fbab4e7dd9ae9b7f0dc3e2c9_600772df80eb9
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2007-11
Wiadomości: 1 906
Dot.: Obrzezanie kobiet (FGM - Female Genital Mutilation)

ciekawy temat, czytalam tę książkę, kilka dokumentow tez ogladalam
70026de27bfb6c51fbab4e7dd9ae9b7f0dc3e2c9_600772df80eb9 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-08-08, 23:11   #7
v-x-n
Wtajemniczenie
 
Avatar v-x-n
 
Zarejestrowany: 2007-06
Lokalizacja: Nowhere
Wiadomości: 2 486
Dot.: Obrzezanie kobiet (FGM - Female Genital Mutilation)

Ja nawet nie czytam tych artykułów, książki też nie tknę. Wiem o co chodzi i boję się po prostu czytać (już nie mówiąc o oglądaniu dokumentów) na ten temat, bo jest to dla mnie jedna z bardziej przerażających rzeczy, o których słyszałam..
v-x-n jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2009-08-08, 23:22   #8
Malaika85
Zadomowienie
 
Avatar Malaika85
 
Zarejestrowany: 2008-01
Lokalizacja: Łódź
Wiadomości: 1 583
Dot.: Obrzezanie kobiet (FGM - Female Genital Mutilation)

no właśnie...a co roku 3 miliony dziewczynek narażonych jest na to (WHO)...

a wszystko przez tradycję/religię - tak myślą ludzie....a przecież ani w Biblii ani w Koranie ani w Torze nie ma nawet wzmianki o obrzezaniu kobiet - głupie przesądy ociemniałych ludzi....i to niezaleznie w jakiej religii....w kilku krajach Afryki większość obrzezanych kobiet to chrześcijanki....

ktoś napisal również że obrzezanie kobiet zalecali lekarze w Europie w XIX wieku jako jak sposób na nerwice i histerię................. ......przypalano łechtaczkę żelazem na przykład.


A porównując obrzezanie kobiet do męskiego - to jakby uciąć całą główkę penisa i żółądź. Albo całego ciach.... (pisze bo spotkałam się z poglądem, że to przeciez to samo , więcz w czym problem :/ :/ :/ )
__________________
pij mleko
bedziesz wielki

Edytowane przez Malaika85
Czas edycji: 2009-08-08 o 23:24
Malaika85 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-08-09, 02:45   #9
rapifen
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2009-02
Wiadomości: 9 732
Dot.: Obrzezanie kobiet (FGM - Female Genital Mutilation)

Czytałam książkę kwiat pustyni, polecam każdemu.
To jest nie do opanowania. Występuje również 'prasowanie piersi' i nie da się tego usunąć. To część kultury :/

Ta obrzezanie męskie to odcięcie napletka które jest praktykowane również w celu utrzymania higieny.
U kobiet to... wycięcie okaleczenie wyrwanie zaszycie...... :{
__________________
Kto sieje wiatr ten zbiera burze


rapifen jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-08-09, 06:47   #10
1999a18a2ffdaccef542471663304a63305f1c5c
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2009-04
Wiadomości: 10 807
Dot.: Obrzezanie kobiet (FGM - Female Genital Mutilation)

Czytałam książkę i byłam w szoku Jak tak można okaleczać i krzywdzić niewinne dziewczynki? Brak mi słów na to. Przeczytałam sporo książek związanych z tematyką bliskiego wschodu i Afryki i z tego co zauważyłam, takie rzeczy dzieją się szczególnie w plemionach i krajach muzułmańskich. Ale kogo w takim razie winić za ten proceder? Przecież w Koranie jest zapisane, że kobieta jest równa mężczyźnie. A jak to wygląda w praktyce? Mąż może ją bestialsko zabić, czy sprzedać za krowę bez żadnych konsekwencji bo 'ma do tego prawo, bo żona należy do niego' W imię kultury i zasad? Kultura powinna kojarzyć się ze starodawnymi strojami, tańcami itd a nie okrutnym cierpieniem małych dzieci!
1999a18a2ffdaccef542471663304a63305f1c5c jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-08-09, 08:08   #11
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-03
Wiadomości: 44 997
Dot.: Obrzezanie kobiet (FGM - Female Genital Mutilation)

Praktycznie każda książka, opisująca losy kobiet w Afryce czy na Dalekim Wschodzie opisuje też przykłady obrzezania kobiet.

Mnie dziwi jedno - i zaznaczam, że obrzezanie uważam za barbarzyństwo i tragedię każdej tak potraktowanej kobiety! Otóż - akt ten jest nagłaśniany, opisywany - a równie często wobec kobiet stosuje się morderstwo honorowe, czyli "morderstwo honorowe to zabicie przez (najczęściej męskiego) członka rodziny kobiety, która jest podejrzewana lub oskarżona o splamienie honoru rodziny przez swoje przypuszczalnie niedozwolone zachowania seksualne." Cytat stąd.

A o samym obrzezaniu można też poczytać choćby w trylogii "Biała Masajka", w "Okaleczonej"...

Dodam, że takie rzeczy nie dzieją się tylko w krajach słabo rozwiniętych. Dzieją się wszędzie tam, gdzie Muzułmanie mieszkają. Co nie jest rzecz jasna równoznaczne z tym, iż każdy Muzułmanin to popiera i tak robi. Czytałam książkę, niestety nie pamiętam tytułu, o kobiecie żyjącej w Paryżu, na której na szczęście nie dokonano tego aktu - ale na jej sąsiadkach owszem.
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2009-08-09, 08:12   #12
Iwona 25
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2005-12
Lokalizacja: Białystok
Wiadomości: 4 111
Dot.: Obrzezanie kobiet (FGM - Female Genital Mutilation)

niestety to jest tragedia,ale dla ludów Afryki to kultura i tradycja i dlatego tak ciężko wyplenić to ludobójstwo- bo niezapominajmy o tym,że dziewczynki często umierają po takim zaszlachtowaniu

też czytałam tą książkę- i pomyśleć,że ludzie żyją tak w dzisiejszych czasach
Iwona 25 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-08-09, 09:04   #13
cosmetologin
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2009-04
Wiadomości: 543
Dot.: Obrzezanie kobiet (FGM - Female Genital Mutilation)

Przerażające jest również to, że tak mało osób wie, że wogóle takie coś istnieje, kiedyś poruszyłam ten temat wśród koleżanek, a one niewiedziały wogóle, że coś takiego istnieje.
cosmetologin jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-08-09, 10:42   #14
luksia
Zadomowienie
 
Avatar luksia
 
Zarejestrowany: 2009-06
Lokalizacja: południe
Wiadomości: 1 104
Dot.: Obrzezanie kobiet (FGM - Female Genital Mutilation)

Dosyć nie dawno przeczytałam książkę "kwiat pustyni" bo jakiś tydzień temu może troszkę wcześniej i powiem szczerze byłam wstrząśnięta tym, że takie rzeczy się dzieją na świecie w XXI w (chociaż to akurat nie ma zbyt wiele do rzeczy)
i nie wiem czy ja taka jestem wrażliwa ale w nie których momentach aż się prawie popłakałam czytałam i jednocześnie nie wierzyłam że można takie rzeczy robić małym dziewczynkom a co najgorsze bez większego sensu!

i jestem pod wrażeniem samej osoby Waris Dirie bo ja na ten przykład nie wiem czy byłabym w stanie przetrzymać tyle co ona

i ja także spotkałam się z niejaką ignorancją ludzi którzy nie mają pojęcia że coś takiego jak obrzezanie kobiet w ogóle istnieje! już nie mówiąc o tym że jest praktykowane do dnie dzisiejszego... litości....

i jak to dobrze że mieszkam sobie w Polsce a nie np. w Afryce
__________________
...najlepsze,
co mężczyzna może uczynić dla swoich dzieci,
to kochać ich matkę...



Z.
luksia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-08-09, 10:47   #15
kermitowa
Zadomowienie
 
Avatar kermitowa
 
Zarejestrowany: 2008-12
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 1 376
Dot.: Obrzezanie kobiet (FGM - Female Genital Mutilation)

Cytat:
Napisane przez Dotka90 Pokaż wiadomość
Polecam tę książkę, tj. Kwiat Pustyni. Mam w domu, czytałam, przerażające.
dokladnie, przerazajace...
__________________
Nie masz żadnej szansy, ale ją wykorzystaj.
Arthur Schopenhauer
kermitowa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-08-09, 11:32   #16
karolynka90
Zakorzenienie
 
Avatar karolynka90
 
Zarejestrowany: 2007-10
Wiadomości: 12 542
Dot.: Obrzezanie kobiet (FGM - Female Genital Mutilation)

czytalam kwiat pustyni.
czytalam tez kilka artykulow o obrzezaniu, ogladalam pare programow w tv.

to jest tak strasznie, ze nie wiem nawet co powiedziec
__________________
Welcome to Earth
https://www.youtube.com/watch?v=p_abkDLAF5Q
karolynka90 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-08-09, 12:15   #17
Malaika85
Zadomowienie
 
Avatar Malaika85
 
Zarejestrowany: 2008-01
Lokalizacja: Łódź
Wiadomości: 1 583
Dot.: Obrzezanie kobiet (FGM - Female Genital Mutilation)

Wszystko to racja. Nienależy jednak szufladkować obrzezania kobiet jako czegoś przynależącego do Islamu tylko i wyłącznie. W krajach Afrykańskich, które sa krajami chrześcijańskimi - obrzezania dokonuje się nawet częściej niż w krajach muzułmańskich. Ponadto to nie religia mówi o tym, by obrzezać kobiety - nawet więcej, można przeczytać fatwy imamów, które potępiają ten proceder.

Obrzezanie kobiet ma swoje korzenie w setkach a prawdopodobnie tysiącach lat temu, kiedy nie było jeszcze islamu czy chrześcijaństwa. Do dzisiaj praktykuje się to na pewnych terenach - niezaleznie od tego jaka religia w tej chwili na nich panuje.

Rozmawiając ze znajomymi muzułmanami, pytałam ich o to. Dowiedziałam się, że w tej chwili odchodzi się od tego, że owszem nadal to się praktykuje, ale w zasadzie w większosci na wsiach, w tzw "pipidówku"... Oni również przyznali, że teoretycznie traktuje sie to jako element religii, ale tak na prawdę wcale nie jets to elementem religii. Imamowie tego zabraniają, a Koran nic o tym nie mówi.

Poza tym obrzezane sa również dziewczynki i kobiety z chrześcijańskich rodzin w różnych krajach Afryki. Większość chrześcijańskich dziewczynek w Nigerii, Nigrze, Kenii i Tanzanii są obrzezane.

Dlatego właściwie trzeba stwierdzić, że obrzezanie barziej dotyczy terytorium, niż religii jaka na nim panuje.

__________________
pij mleko
bedziesz wielki
Malaika85 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-08-09, 12:28   #18
Eva ID
ForceIsStrongInThisOne...
 
Avatar Eva ID
 
Zarejestrowany: 2007-08
Lokalizacja: أبو ظبي
Wiadomości: 7 439
GG do Eva ID
Dot.: Obrzezanie kobiet (FGM - Female Genital Mutilation)

Chciałabym tylko sprostować, nie czytałam wprawdzie podanych przez autorkę artykułów, ale znam ten temat można powiedzieć dość dogłębnie.

Podział różnic obrzezania został podany prawidłowo, ten ostatni określa się nieraz jako "faraoński".

Moje sprostowanie dotyczy tego, dlaczego i komu się to obrzezanie robi.

Przede wszystkim jest to tradycja kulturowa wzięta jeszcze od czasów faraońskich na ziemi egipskiej.

Nie ma NIC wspólnego z religią, jak ktoś napisał muzułmańską lub jakąkolwiek inną, ponieważ obrzezania dziewczynek dokonywane były bez względu na religię.

W Egipcie została ta praktyka już zakazana, jednak zdażają się wypadki dalszego okaleczania zwłaszcza na nieuświadomionej prowincji, temu zabiegowi poddawane były zarówno muzułmanki jak i chrześcijanki.

---------- Dopisano o 15:28 ---------- Poprzedni post napisano o 15:23 ----------

Cytat:
Napisane przez Malaika85 Pokaż wiadomość
Dlatego właściwie trzeba stwierdzić, że obrzezanie barziej dotyczy terytorium, niż religii jaka na nim panuje.

Dokładnie

Malaika, piszesz pracę na temat obrzezania kobiet? W jakim aspekcie?
__________________
Wealth, Income & Power

I`m Proud to Be a Christian - Jestem Dumna, że Jestem Chrześcijanką



55 kg

Edytowane przez Eva ID
Czas edycji: 2009-08-09 o 12:30
Eva ID jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-08-09, 13:58   #19
Malaika85
Zadomowienie
 
Avatar Malaika85
 
Zarejestrowany: 2008-01
Lokalizacja: Łódź
Wiadomości: 1 583
Dot.: Obrzezanie kobiet (FGM - Female Genital Mutilation)

magisterkę

obrzezanie kobiet to właściwie jest tylko niewielki podrozdział,
ale jestem chętna na wszelkie dodatkowe informacje i ciekawostki, może się przydadzą do pracy...
__________________
pij mleko
bedziesz wielki
Malaika85 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2009-08-09, 15:14   #20
illuvies
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2008-12
Wiadomości: 2 798
Dot.: Obrzezanie kobiet (FGM - Female Genital Mutilation)

Cytat:
Napisane przez Malaika85 Pokaż wiadomość
magisterkę

obrzezanie kobiet to właściwie jest tylko niewielki podrozdział,
ale jestem chętna na wszelkie dodatkowe informacje i ciekawostki, może się przydadzą do pracy...
A czy może jest ogólnie o przejawach dyskryminacji kobiet?
Jeśli coś w ten deseń, to po obronie mogłabyś wrzucić na jakiś portal feministyczny, podzielić się z publicznością, sama bym chętnie przeczytała.
illuvies jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-08-09, 16:36   #21
Malaika85
Zadomowienie
 
Avatar Malaika85
 
Zarejestrowany: 2008-01
Lokalizacja: Łódź
Wiadomości: 1 583
Dot.: Obrzezanie kobiet (FGM - Female Genital Mutilation)

jest jest praktycznie cała praca.

jak się obronie to może gdzieś wstawię - ale nie wiem jeszcze kiedy się obronię, bo generalnie pisanie idzie mi powoli
__________________
pij mleko
bedziesz wielki
Malaika85 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-08-09, 18:14   #22
kinia2305
Zadomowienie
 
Avatar kinia2305
 
Zarejestrowany: 2006-01
Lokalizacja: Limerick, Irlandia
Wiadomości: 1 704
Dot.: Obrzezanie kobiet (FGM - Female Genital Mutilation)

W książce pt. "Bransolety Egipcjanek" można przeczytać o przeżyciach pięciu kobiet. Opowiadają min o obrzezaniu.
Nie jestem pewna ale w "Spalonej żywcem" chyba też.
__________________
I am WONDER WOMAN ...
I wonder where I left my keys
I wonder how I put on weight
I wonder where my money went
I often wonder why I wonder

kinia2305 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-08-09, 20:47   #23
czarna_90
Raczkowanie
 
Avatar czarna_90
 
Zarejestrowany: 2007-10
Wiadomości: 439
Dot.: Obrzezanie kobiet (FGM - Female Genital Mutilation)

Z tego co pamiętam, to w spalonej żywcem nie ma tematu obrzezania.
Ja polecam zbiór "Być kobietą w oriencie" pod redakcja Danuty Chmielowskiej i Ewy Grabowskiej.
czarna_90 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-08-09, 21:26   #24
Savathus
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-04
Wiadomości: 432
Dot.: Obrzezanie kobiet (FGM - Female Genital Mutilation)

_____
__________________
Uważajcie, żeby życie wam tipsiorków nie połamało

Edytowane przez Savathus
Czas edycji: 2011-03-07 o 19:14
Savathus jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-08-09, 21:31   #25
illuvies
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2008-12
Wiadomości: 2 798
Dot.: Obrzezanie kobiet (FGM - Female Genital Mutilation)

Czytałam, że jakieś organizacje forsują zamiast wycinania łechtaczki ukłucie igłą - to prowadzi do tego samego, utraty czucia i dziewczynka traci możliwość czerpania satysfakcji z seksu - a taki jest przecież tego cel - a osiągany przez znacznie mniej bólu i przy znacznie mniejszym ryzyku powikłań.
illuvies jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-08-09, 22:39   #26
Madaaa
Zakorzenienie
 
Avatar Madaaa
 
Zarejestrowany: 2008-05
Wiadomości: 11 804
Dot.: Obrzezanie kobiet (FGM - Female Genital Mutilation)

Czytałam tę ksiązkę. Sama Waris w pozniejszym wieku zaczęłą czynnie brać udział w akcjach przeciw obrzezaniu.

Kiedys w tv trafilam na dokument na właśnie ten temat...... stare baby rzuciły się na dziewczynke i siłą ją pocieli. Cztery trzymały, jedna cieła...........Płącz i krzyk dziecka przerażający.... Dziewczynki, które miały byćnastepnę, ze strachem w oczach patrzyły co sie dzieje.

Najlepsze jest to, że prawo już tego zabrania, a ludzie i tak to robią.
Młode dziewczyny uciakają z domów, bo nie chcą być obrzezane....Dzisiaj się jużo tym u nich mówi. Jednak starszyzna dalej brnie mocno w swoją kulturę nie zważając na prawo i na to, że świat idzie do przodu i, że takie rzeczy nie powinny miećmiejsca...
Madaaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-08-09, 22:45   #27
caroline666
Raczkowanie
 
Avatar caroline666
 
Zarejestrowany: 2007-06
Lokalizacja: świętokrzyskie
Wiadomości: 60
Dot.: Obrzezanie kobiet (FGM - Female Genital Mutilation)

czytałam książkę i byłam przerażona... moim zdaniem to chore ranić w taki sposób kobiety z powodu 'tradycji'.
__________________

Niektóre przyzwyczajenia trwają dłużej, niż wszystkie namiętności.
caroline666 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-08-10, 08:46   #28
margitta
Zakorzenienie
 
Avatar margitta
 
Zarejestrowany: 2004-12
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 7 482
Dot.: Obrzezanie kobiet (FGM - Female Genital Mutilation)

Cytat:
Napisane przez Savathus Pokaż wiadomość
Nie mogę wypowiadać się na takie tematy, bo natychmiast dostaję wścieklizny i byłyby to głównie niecenzuralne słowa...

Ludzie, to się dzieje w XXI wieku!! Przerażające to za mało powiedziane...
Najgorsze jest to, że chyba nie ma jak przeciwdziałać takiemu okaleczaniu kobiet...
mam tak samo

I nic nic nie możemy zrobić Z ludzką głupotą po prostu nie ma siły walczyć.. i to w każdym aspekcie, nie tylko tym.
__________________
Bo reszta nie jest milczeniem, ale należy do nas
Boję się ludzi bez poczucia humoru
margitta jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-08-10, 08:56   #29
illuvies
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2008-12
Wiadomości: 2 798
Dot.: Obrzezanie kobiet (FGM - Female Genital Mutilation)

Cytat:
Napisane przez Madaaa Pokaż wiadomość
Najlepsze jest to, że prawo już tego zabrania, a ludzie i tak to robią.
Młode dziewczyny uciakają z domów, bo nie chcą być obrzezane....Dzisiaj się jużo tym u nich mówi. Jednak starszyzna dalej brnie mocno w swoją kulturę nie zważając na prawo i na to, że świat idzie do przodu i, że takie rzeczy nie powinny miećmiejsca...
Starszyzna nie będzie żyła wiecznie.

Trzeba przede wszystkim położyć nacisk na edukację młodzieży. Szczerze wątpię czy Obama zrzuci do Afryki desant w obronie kobiet.
illuvies jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-08-10, 08:56   #30
Iluzytowa melancholiczka
Raczkowanie
 
Avatar Iluzytowa melancholiczka
 
Zarejestrowany: 2009-06
Lokalizacja: Z zamku...
Wiadomości: 98
Dot.: Obrzezanie kobiet (FGM - Female Genital Mutilation)

Czytałam książkę. najgorsze jest to, że jest to tak głęboko zakorzenione w tej kulturze, że dziewczynki wyczekują tego wielkiego dnia, jakim jest obrzezanie. Kobieta nieobrzezana to kobieta bez wartości. Przykra prawda. Książkę czytałam jeszcze w Gimnazjum, jest jeszcze druga część, która bardziej opisuje walkę z tym okrutnym procederem, mniej jest prywantnych wtrąceń co do życia modelki. Co najgorsze, takie kobiety nigdy nie będą miały satysfakcjonującego życia seksualnego... Modelka, która napiała tę książkę np. nie była w stanie stworzyć normalnego związku z mężczyzną, a okres był dla nie męczarnią, niesamowitym bólem.
__________________
'Taniec myśli uporczywych trwa'.
Iluzytowa melancholiczka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Seks


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 06:15.