Kraina Wikingów. Norweskie opowieści... - Strona 2 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zamknięte > Fora sponsorowane > Moje wakacyjne przygody

Notka

Moje wakacyjne przygody Konkurs z nagrodami! Chcemy abyście troszkę powspominały i opisały swoje najlepsze w życiu wakacje, albo najciekawszą, najśmieszniejszą przygodę wakacyjną. Mile widziana oprawa zdjęciowa lub graficzna ;)

 
 
Narzędzia
Stary 2011-06-11, 23:45   #31
Isilindil
Jestem groszek... ;)
 
Avatar Isilindil
 
Zarejestrowany: 2007-09
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 5 870
Dot.: Kraina Wikingów. Norweskie opowieści...

Cytat:
Napisane przez Lanessa Pokaż wiadomość
Chcialam dodac, ze obie macie takie skandynawskie nicki, Lykke = po norwesku szczescie, co za pewne wiesz =)) I Isilindil brzmi bardzo islandzko - islandzki jest bardzo spokrewniony ze starym norweskim.

A w zalaczniku moje male hobby: komputerowy Scrapbooking, ktory dzisiaj zrobilam ze zdjec wakacyjnych,
Isilindil to moje imię po elficku, jestem fanką Tolkiena
Ale może czerpał inspirację?

Cytat:
Napisane przez Lanessa Pokaż wiadomość
Hehe, skandywistyka to dobra sprawa, dunski i norweski i szwedzki sa podobne.

Dziekuje

Masz piekny nick
Norweski jest tak zróżnicowany: niektóre dialekty brzmią jak śpiew, a niektóre bardziej jak chrząkanie... zaraz Ci pokażę:

Dialekt trondersk z mojego miejsca:
http://www.youtube.com/watch?v=dM7e5PQMUxU

http://www.youtube.com/user/Seductus.../0/DRG9rpO1A-g Z wschodu, od 0.10s slyszysz roznice?

A teraz wyobraź sobie, ze jest jeszcze z 5 takich glownych dialektow, i setki pomniejszych
Ale śmieszne, widać różnicę
__________________
Wymiana
Zakupy z Is mail do adresów: zakupyzis@gmail.com podaj nick w tytule!


Za ciemny podkład? Tapeta? Zajrzyj na forum mineralne


Isilindil jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2011-06-12, 00:23   #32
Lanessa
Zadomowienie
 
Avatar Lanessa
 
Zarejestrowany: 2007-05
Lokalizacja: Gdańsk/Trones
Wiadomości: 1 996
Dot.: Kraina Wikingów. Norweskie opowieści...

Cytat:
Napisane przez Isilindil Pokaż wiadomość
Isilindil to moje imię po elficku, jestem fanką Tolkiena
Ale może czerpał inspirację?
Ja rowniez kocham Tolkiena i ogolnie fantasy. To moje dziecinstwo, wielka biblioteczka wujka, zakurzona, pelna grubych tomow ksiazek fantastycznych.
Wiesz co, to calkiem mozliwe, bo to jezyk, co pieknie i fascynujaco wyglada, a w latach 50 nie tak bardzo znany w innych krajach Moze Skandynawia oczarowala i Tolkiena?
Lanessa jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2011-06-12, 10:08   #33
lhunfeniel
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-02
Wiadomości: 393
Dot.: Kraina Wikingów. Norweskie opowieści...

Cytat:
Napisane przez Lanessa Pokaż wiadomość
Ja rowniez kocham Tolkiena i ogolnie fantasy. To moje dziecinstwo, wielka biblioteczka wujka, zakurzona, pelna grubych tomow ksiazek fantastycznych.
Wiesz co, to calkiem mozliwe, bo to jezyk, co pieknie i fascynujaco wyglada, a w latach 50 nie tak bardzo znany w innych krajach Moze Skandynawia oczarowala i Tolkiena?
Miałam na ten temat prezentację maturalną, bo również kocham Tolkiena, mój nick też jest transkrypcją mojego imienia na elficki Tolkien jeden ze swoich języków oparł na języku walijskim, drugi na fińskim, był to bodajże Sindarin. Większość Sillmariliona jest opowiedzianą słowami Tokiena, zaadaptowaną do klimatów Śródziemia częścią Kalevali - fińskiej epopei narodowej (bardzo polecam). Tolkien korzystał także z mitów nordyckich, Eddy Poetyckiej, stąd na przykład wzięły się imiona krasnoludów, w pieśni Wieszczba Wolvy są zawarte wszystkie imiona krasnoludów Tolkiena.
Tak, Skandynawia zdecydowanie oczarowała Tolkiena, największy wpływ miał język fiński.
Przepraszam, że Ci się tak wcięłąm do wątku z moim małym wywodem, ale może Cię on zainteresuje
__________________
Last.fm
Studentka farmacji
lhunfeniel jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2011-06-12, 10:25   #34
Lanessa
Zadomowienie
 
Avatar Lanessa
 
Zarejestrowany: 2007-05
Lokalizacja: Gdańsk/Trones
Wiadomości: 1 996
Dot.: Kraina Wikingów. Norweskie opowieści...

Cytat:
Napisane przez lhunfeniel Pokaż wiadomość
Miałam na ten temat prezentację maturalną, bo również kocham Tolkiena, mój nick też jest transkrypcją mojego imienia na elficki Tolkien jeden ze swoich języków oparł na języku walijskim, drugi na fińskim, był to bodajże Sindarin. Większość Sillmariliona jest opowiedzianą słowami Tokiena, zaadaptowaną do klimatów Śródziemia częścią Kalevali - fińskiej epopei narodowej (bardzo polecam). Tolkien korzystał także z mitów nordyckich, Eddy Poetyckiej, stąd na przykład wzięły się imiona krasnoludów, w pieśni Wieszczba Wolvy są zawarte wszystkie imiona krasnoludów Tolkiena.
Tak, Skandynawia zdecydowanie oczarowała Tolkiena, największy wpływ miał język fiński.
Przepraszam, że Ci się tak wcięłąm do wątku z moim małym wywodem, ale może Cię on zainteresuje
Fiński język jest interesujący, w Norwegii ludzie na północy mają podobny akcent jak ludzie w Finlandii. Często stykam się z tym językiem, ale on jest taki trudny...
Nie dziwię się zatem Tolkienowi, bo język ma dużą dozę magii

Bardzo zainteresował, kocham i Tolkina i Skandynawię, więc bardzo dziękuję za dodatkowe informacje. Masz więcej takich perełek, pochwal się A gdzie mogłabym przetłumaczyć moje imię?
Lanessa jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2011-06-12, 10:34   #35
lhunfeniel
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-02
Wiadomości: 393
Dot.: Kraina Wikingów. Norweskie opowieści...

Cytat:
Napisane przez Lanessa Pokaż wiadomość
Fiński język jest interesujący, w Norwegii ludzie na północy mają podobny akcent jak ludzie w Finlandii. Często stykam się z tym językiem, ale on jest taki trudny...
Nie dziwię się zatem Tolkienowi, bo język ma dużą dozę magii

Bardzo zainteresował, kocham i Tolkina i Skandynawię, więc bardzo dziękuję za dodatkowe informacje. Masz więcej takich perełek, pochwal się A gdzie mogłabym przetłumaczyć moje imię?
W takim razie bardzo się cieszę Ja tłumaczyłam moje imię w jakimś translatorze, ale to było dobrych kilka lat temu, w każdym razie poszukam i dam znać. A jeśli chodzi o Tolkiena to temat rzeka, można pisać i pisać, zaraz coś sklecę
Żeby nie zaśmiecać Ci wątku podaję link do bardzo ciekawego artykułu na ten temat:
www. libertas.pl/tam_gdzie_trolle_spotykaj a_krasnoludow.html (trzeba usunąć spację po www.)
Dodaję jeszcze link do generatora, ale ja używałam innego, wydaje mi się że był lepiej zrobiony niż ten:
www. chriswetherell.com/elf/
__________________
Last.fm
Studentka farmacji

Edytowane przez lhunfeniel
Czas edycji: 2011-06-12 o 10:58
lhunfeniel jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2011-06-12, 11:51   #36
Lanessa
Zadomowienie
 
Avatar Lanessa
 
Zarejestrowany: 2007-05
Lokalizacja: Gdańsk/Trones
Wiadomości: 1 996
Dot.: Kraina Wikingów. Norweskie opowieści...

Cytat:
Napisane przez lhunfeniel Pokaż wiadomość
W takim razie bardzo się cieszę Ja tłumaczyłam moje imię w jakimś translatorze, ale to było dobrych kilka lat temu, w każdym razie poszukam i dam znać. A jeśli chodzi o Tolkiena to temat rzeka, można pisać i pisać, zaraz coś sklecę
Żeby nie zaśmiecać Ci wątku podaję link do bardzo ciekawego artykułu na ten temat:
www. libertas.pl/tam_gdzie_trolle_spotykaj a_krasnoludow.html (trzeba usunąć spację po www.)
Dodaję jeszcze link do generatora, ale ja używałam innego, wydaje mi się że był lepiej zrobiony niż ten:
www. chriswetherell.com/elf/
Bardzo Ci dziekuje! Zatesknilam jeszcze raz za Hobbitem i cala trylogia

No i przypuszczenia sie potwierdzily:
Twoj artykul mowi:
Cytat:
Również elementy z języka staroislandzkiego, którym Tolkien umiał posługiwać się biegle, możemy dostrzec w jego pisarstwie. Chociażby nazwa „Śródziemie”, nie została ona przez niego wymyślona, lecz jest tłumaczeniem staroislandzkiego słowa Midgard – świata ludzi w mitologii skandynawskiej.
A wikipedia:

Cytat:
Etapy rozwoju języka islandzkiego to okres staroislandzki (do 1550 r.) i nowoislandzki (po 1550 r.).
Początkowo był to język osadników norweskich tzw. norse czyli język staronordyjski. Z tego pierwotnego języka wykształciły się islandzki i norweski.
No i mamy odpowiedz co ma wspolnego Norwegia z fantasy i tworczoscia Tolkiena. Staroislandzki to jeden z jezykow na ktorym bazowal, a ze staroislandzkiego wywodzi sie bezposrednio norweski, a obecny islandzki brzmi jest bardzo podobny do staronorweskiego.
Jejku, poczulam sie jak maly detektyw, dzieki za super zabawe
Lanessa jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2011-06-12, 12:28   #37
lhunfeniel
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-02
Wiadomości: 393
Dot.: Kraina Wikingów. Norweskie opowieści...

Proszę bardzo
Tolkien był profesorem Staroislandzkiego
__________________
Last.fm
Studentka farmacji
lhunfeniel jest offline Zgłoś do moderatora  

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2011-06-12, 15:48   #38
Lanessa
Zadomowienie
 
Avatar Lanessa
 
Zarejestrowany: 2007-05
Lokalizacja: Gdańsk/Trones
Wiadomości: 1 996
Dot.: Kraina Wikingów. Norweskie opowieści...

Cytat:
Napisane przez lhunfeniel Pokaż wiadomość
Proszę bardzo
Tolkien był profesorem Staroislandzkiego
Jesteś niesamowita z tą wiedzą o Tolkienie


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ ~~~~~~~~~
~Odchodząc od tematu fantastyki (do którego chętnie wrócę, bo Norwegia jest krainą fantasy): obiecane podsumowanie cech norweskich mężczyzn




Co nasza mała broszurka tłumaczy?

  • Ano, Norwedzy, od najmłodszych lat, do późnej starości są bardzo aktywni.

  • Nie jest żadną niespodzianką zobaczy 70letnią babcię biegnąca do lasu. Tutaj imprezy sportowe są organizowane bardzo często, na przykład maratony rowerowe. Takie wydarzenia są niepowtarzalne, tak jak i niepowtarzalny jest widok chmury ludzi na rowerach - od małych kajtków, co ledwo się jeździć nauczyły i dzielnie zasuwają na czterech kółkach, bo emerytów, którzy dawno przekroczyli sześćdziesiątkę. Tacy oni są. Kochają ruch, ruch to zdrowie, to radość. Myślę, że ten faktor ma bardzo pozytywny wpływ na odbieranie Norwegów.
  • Norwegowie są generalnie wysocy, blond włosi i o jasnych oczach. Zdecydowanie jest więcej blondynów niż brunetów. Uwielbiają też słońce, z którego namiętnie korzystają. Zimą chętnie wskoczą do solarium. Zauważyłam, że mimo nordyckiej urody, łatwo się opalaja i na piękny brąz
  • Oprócz tego, stać ich na przyzwoite ubrania. Sam fakt, że nigdy w Norwegii nie widziałam pijaczka pod monopolowym, wiele dla mnie świadczy. Ogólny dobrobyt ma znaczenie również dla wyglądu
  • I ostatnie, o czym wspomniałam. Nie wiem czy to dlatego, że są szczupli, czy nie... Ale w Norwegii widzę dużo więcej kwadratowych/prostokątnych twarzy. Wydatne kości policzkowe i mocne szczęki też są częstym widokiem. Wielu mężczyznom dodaje to uroku.

Myślę, że pod względem umiłowania do ruchu wiele krajów może podpatrzyć kulturę norweską - im wychodzi to na zdrowie
Lanessa jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2011-06-13, 09:54   #39
celestica
Raczkowanie
 
Avatar celestica
 
Zarejestrowany: 2010-12
Wiadomości: 92
Dot.: Kraina Wikingów. Norweskie opowieści...

Po przeczytaniu wątku mogę powiedzieć tylko jedno: CHCĘ DO NORWEGII!
A ci faceci...
celestica jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2011-06-13, 21:35   #40
Lanessa
Zadomowienie
 
Avatar Lanessa
 
Zarejestrowany: 2007-05
Lokalizacja: Gdańsk/Trones
Wiadomości: 1 996
Dot.: Kraina Wikingów. Norweskie opowieści...

Celestica, dziękuję za motywację, dla takich osób jak Ty stworzyłam ten wątek

~~~~~~~~~~


Fjordy, fjordy, fjordy. Unikatowe na skalę światową. Ja mówię fjordy z norweskiego, nie fiordy. Uważam, ze to słowo ma jakąś magię


Wszystkie niezwykle piękne, skrywające pod sobą doliny, które kiedyś tętniły życie.
Widziałam już ich trochę, ale te w pobliżu miejsca mojej wakacyjnej lokalizacji są moimi ulubionymi: pewnie dlatego, bo znam je najlepiej podpisy pod fotką.



O to mój pierwszy fjord, do którego mam wyjątkowy sentyment.




Fjord nad którym mieszkałam




Trondheimsfjord




Przeuroczy fjord, malutki ale przecudowny można zobaczyć tutaj, to fjord w Levanger, osobisty faworyt!
autor zdjęcia Filip Nystedt
Widzicie, to zaledwie malutka częś fjordów z mojej okolicy. Jest ich w moim województwie co najmniej czterdzieści, wielu nie można obejrzec w internecie, trzeba na własne oczy. Taka jest Norwegia, tylko ułamek jej uroku można zobaczyć na zdjęciach, z takiego powodu, że wiele miejsc nie zostało sfotografowanych i opublikowanych.


A teraz największe fjordy i najsławniejsze:






Niesamowity Altafjorden, z miasta gdzie Lapończycy walczyli o własną ziemię



Fordefjorden, skąd pochodzą najpyszniejsze łososie



Malangen. Zapierający dech w piersi, co?



Teraz wielkie giganty, czołówka najsławniejszych fjordów w Norwegii, zgadnijcie dlaczego....




Aurlandsfjorden



Jest tak bajeczny, ze macie dwie fotki




Nazywany królową norweskich fjordów, o to Hardangerfjorden!




Sognefjorden - najdłuższy i najgłębszy



Dziki i piękny Lysefjorden!



Najsłynniejszy: Geirangerfjorden


Dwie fotki aż.



Naroyfjorden!
Dwa ostatnie są na liście UNESCO.

Mam nadzieję, że zapoznałam Was choć trochę. Są niesamowite.
Lanessa jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2011-06-13, 22:00   #41
Isilindil
Jestem groszek... ;)
 
Avatar Isilindil
 
Zarejestrowany: 2007-09
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 5 870
Dot.: Kraina Wikingów. Norweskie opowieści...

Jak pięknie

Aż się rozmarzyłam, zamiast sie uczyć do jutrzejszego egzaminu
__________________
Wymiana
Zakupy z Is mail do adresów: zakupyzis@gmail.com podaj nick w tytule!


Za ciemny podkład? Tapeta? Zajrzyj na forum mineralne


Isilindil jest offline Zgłoś do moderatora  

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2011-06-14, 10:43   #42
Lanessa
Zadomowienie
 
Avatar Lanessa
 
Zarejestrowany: 2007-05
Lokalizacja: Gdańsk/Trones
Wiadomości: 1 996
Dot.: Kraina Wikingów. Norweskie opowieści...

Cytat:
Napisane przez Isilindil Pokaż wiadomość
Jak pięknie

Aż się rozmarzyłam, zamiast sie uczyć do jutrzejszego egzaminu
Wyobraź sobie, że jeszcze sporo pominęłam, bo by mi post długi na dwie strony wyszedł
Powodzenia z egzaminem!


Wiem, że jest tutaj parę dziewczyn, które interesują się językiem norweskim. Niektóre z was mówiły, że to piękny język.
Ja zgadzam się i dodaję: niezwykle różnorodny.

Z radością przedstawiam wam stronkę
Mapa Norwegii i mapa dialektów jednocześnie
Kliknijcie na jakiś punkcik, potem pojawi się strona z tekstem pisanym i wymową w poszczególnym dialekcie. Znajdźcie głośniczek i włączy Wam się nagranie w wybranym dialekcie.

Ci, którzy chcieliby tylko porównać: klik tu i tu.
Stavanger dialekt
Kristiansand dialekt
Trondheim dialekt
Finnmark dialekt

Edytowane przez Lanessa
Czas edycji: 2011-06-14 o 11:16
Lanessa jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2011-06-14, 16:35   #43
lhunfeniel
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-02
Wiadomości: 393
Dot.: Kraina Wikingów. Norweskie opowieści...

Przepiękne widoki i zdjęcia Muszę kiedyś zobaczyć na własne oczy! Zaraz zobaczę te linki które dałaś
__________________
Last.fm
Studentka farmacji
lhunfeniel jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2011-06-14, 23:44   #44
Lanessa
Zadomowienie
 
Avatar Lanessa
 
Zarejestrowany: 2007-05
Lokalizacja: Gdańsk/Trones
Wiadomości: 1 996
Dot.: Kraina Wikingów. Norweskie opowieści...

Cytat:
Napisane przez lhunfeniel Pokaż wiadomość
Przepiękne widoki i zdjęcia Muszę kiedyś zobaczyć na własne oczy! Zaraz zobaczę te linki które dałaś
Koniecznie, nie da sie nawet powiedziec, ze lubi sie jezyk norweski, jesli nie pozna sie roznorodnosci jego brzmienia
Lanessa jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2011-06-15, 11:08   #45
Onnaa88
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2010-08
Wiadomości: 6 200
Dot.: Kraina Wikingów. Norweskie opowieści...

Piękne zdjęcia
Onnaa88 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2011-06-15, 11:44   #46
Lanessa
Zadomowienie
 
Avatar Lanessa
 
Zarejestrowany: 2007-05
Lokalizacja: Gdańsk/Trones
Wiadomości: 1 996
Dot.: Kraina Wikingów. Norweskie opowieści...

Obawiam się, że teraz trochę mnie nie będzie, tak z parę dni dostępu do kompa brak.

Dlatego prezentuję następną fotorelację, z kolei znowu z moich okolic, gdzie spędziłam wakacje.
Dedykowane Tak O to moje miejsce na ziemi.


Brekkvatnet - jezioro oddalone ode mnie o 6 kilometrów. Jakieś trzydzieści kilometrów dalej są dwa gigantyczne jeziora, Tunsjoen i Limingen, siódme i ósme największe jeziora Norwegii ulokowane tuż obok siebie. Zaprezentuje je kiedy indziej


Pobliski wodospad



A ja z wodospadem



Plażowanie nad fjordem



Tutaj ja z kwaśną miną : ale za to jakie widoki za mną! To mój ulubiony fjord w Vedze...


W Norwegii nie da się nie zakochać.



Zachód słońca, fjord, Vega



I pożegnam Was na chwilkę po norwesku:

Ha det bra! Vi ses snart!
Lanessa jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2011-06-16, 07:37   #47
tak
Zakorzenienie
 
Avatar tak
 
Zarejestrowany: 2006-06
Lokalizacja: znikąd.
Wiadomości: 5 205
Dot.: Kraina Wikingów. Norweskie opowieści...

Zdjęcia mi się nie wgrywają

Ale:
Kochana, dziękuję Ci bardzo! Jestem zaszczycona!
Oglądam te fjordy, Norwegów, i fjordy i Norwegów i sama nie wiem, które bardziej znakomite! Z racji, iż jestem typem samotnika, skłaniałabym się ku fjordom. Wszystkie są piękne, choć do gustu naj naj przypadł mi o ten:
Geirangerfjorden.
Te wszyściuteńkie widoczki są przemega! Nawet słów nie znam, by móc opisać ich wspaniałość. W tamtym roku mój były był w Norwegi, jak Ci Lanesso, chyba wspominałam. I po zobaczeniu zdjęć z okolicy Flam i drogi autostopowej do Flam, utwierdziłam się w przekonaniu, że muszę TAM pojechać! A Ty, Lanesso, dodatkowo mnie podjudzasz i kusisz, bym szybciutko rezerwowała bilet i jechała już teraz, już w tym roku, już jutro! Jakbym mogła pozwolić sobie na wyprawę, to już dawno planowałybyśmy wycieczki i atrakcje na wspólne wakacje, przecież wiesz o tym! : cmok:

tak jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2011-06-17, 14:34   #48
Lanessa
Zadomowienie
 
Avatar Lanessa
 
Zarejestrowany: 2007-05
Lokalizacja: Gdańsk/Trones
Wiadomości: 1 996
Dot.: Kraina Wikingów. Norweskie opowieści...

Cytat:
Napisane przez tak Pokaż wiadomość
Zdjęcia mi się nie wgrywają

Ale:
Kochana, dziękuję Ci bardzo! Jestem zaszczycona!
Oglądam te fjordy, Norwegów, i fjordy i Norwegów i sama nie wiem, które bardziej znakomite! Z racji, iż jestem typem samotnika, skłaniałabym się ku fjordom. Wszystkie są piękne, choć do gustu naj naj przypadł mi o ten:
Geirangerfjorden.
Te wszyściuteńkie widoczki są przemega! Nawet słów nie znam, by móc opisać ich wspaniałość. W tamtym roku mój były był w Norwegi, jak Ci Lanesso, chyba wspominałam. I po zobaczeniu zdjęć z okolicy Flam i drogi autostopowej do Flam, utwierdziłam się w przekonaniu, że muszę TAM pojechać! A Ty, Lanesso, dodatkowo mnie podjudzasz i kusisz, bym szybciutko rezerwowała bilet i jechała już teraz, już w tym roku, już jutro! Jakbym mogła pozwolić sobie na wyprawę, to już dawno planowałybyśmy wycieczki i atrakcje na wspólne wakacje, przecież wiesz o tym! : cmok:


Nie wgrywają? A teraz? No szkoda byłoby jakbyś nie mogła zobaczyć

Wiem o tym Za to będziemy miały lepszy czas, aby zaplanować wycieczkę


Egzaminów nie będzie Więc mogę dalej kontynuować z wątkiem, wakacje 2011 rozpoczęte!
Lanessa jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2011-06-17, 16:20   #49
tak
Zakorzenienie
 
Avatar tak
 
Zarejestrowany: 2006-06
Lokalizacja: znikąd.
Wiadomości: 5 205
Dot.: Kraina Wikingów. Norweskie opowieści...

Oh, o matko! Jak pięknie, jak cudownie! I miło było Cię zobaczyć z bliska
Ja chcę już już już.
Dobrze, że egzaminów nie będzie ;-)
Proszę o zdjęcia gór, górów, pagórków, pagóreczków i ich dzieci!
tak jest offline Zgłoś do moderatora  

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2011-06-18, 09:04   #50
PanzerKitty
Wtajemniczenie
 
Avatar PanzerKitty
 
Zarejestrowany: 2008-11
Wiadomości: 2 324
Dot.: Kraina Wikingów. Norweskie opowieści...

Świetny wątek daje 5 uwielbiam Skandynawię uczę się teraz szwedzkiego ponoć jest łatwiejszy niż Norweski, marzę żeby pojechać do Norwegii czy możesz wrzucić jakieś fajnie linki do muzyki folkowej typowo skandynawskiej albo coś folk-metalowego norweskich kapel Lubię czasami włączyć sobie norweskie lub szwedzkie radio żeby posłuchać języka, który działa na mnie jak balsam, wyciszam się słysząc norweski

Mój ulubiony kawałek Wardruny http://www.youtube.com/watch?v=_TUVGlxegcU Coś niesamowitego prawda? Zamykam oczy i widzę tabuny wikingów kręcących się po swojej wiosce albo wypływających Drakkarami w rejs.
__________________
“Ten, kto przeniósł górę, zaczął od małych kamyków.”




Edytowane przez PanzerKitty
Czas edycji: 2011-06-18 o 09:07
PanzerKitty jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2011-06-18, 10:37   #51
Lanessa
Zadomowienie
 
Avatar Lanessa
 
Zarejestrowany: 2007-05
Lokalizacja: Gdańsk/Trones
Wiadomości: 1 996
Dot.: Kraina Wikingów. Norweskie opowieści...

Cytat:
Napisane przez PanzerKitty Pokaż wiadomość
Świetny wątek daje 5 uwielbiam Skandynawię uczę się teraz szwedzkiego ponoć jest łatwiejszy niż Norweski, marzę żeby pojechać do Norwegii czy możesz wrzucić jakieś fajnie linki do muzyki folkowej typowo skandynawskiej albo coś folk-metalowego norweskich kapel Lubię czasami włączyć sobie norweskie lub szwedzkie radio żeby posłuchać języka, który działa na mnie jak balsam, wyciszam się słysząc norweski

Mój ulubiony kawałek Wardruny http://www.youtube.com/watch?v=_TUVGlxegcU Coś niesamowitego prawda? Zamykam oczy i widzę tabuny wikingów kręcących się po swojej wiosce albo wypływających Drakkarami w rejs.

Ha! Suuuper! Wykopie Ci tyle ile sie da


Piosenka niesamowita
Lanessa jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2011-06-18, 10:52   #52
PanzerKitty
Wtajemniczenie
 
Avatar PanzerKitty
 
Zarejestrowany: 2008-11
Wiadomości: 2 324
Dot.: Kraina Wikingów. Norweskie opowieści...

Cytat:
Napisane przez Lanessa Pokaż wiadomość
Ha! Suuuper! Wykopie Ci tyle ile sie da


Piosenka niesamowita
Dziękuję czekam na twoje dalsze posty i więcej pięknych zdjęć ostatnio zainteresowała mnie kuchnia skandynawska niestety w necie jest mało przepisów. Byłaś może w dolinie troli? Chętnie bym poczytała na ten temat
__________________
“Ten, kto przeniósł górę, zaczął od małych kamyków.”



PanzerKitty jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2011-06-18, 11:05   #53
Lanessa
Zadomowienie
 
Avatar Lanessa
 
Zarejestrowany: 2007-05
Lokalizacja: Gdańsk/Trones
Wiadomości: 1 996
Dot.: Kraina Wikingów. Norweskie opowieści...

Cytat:
Napisane przez PanzerKitty Pokaż wiadomość
Dziękuję czekam na twoje dalsze posty i więcej pięknych zdjęć ostatnio zainteresowała mnie kuchnia skandynawska niestety w necie jest mało przepisów. Byłaś może w dolinie troli? Chętnie bym poczytała na ten temat
Nie, mialam byc w te wakacje, ale ostatecznie pewnie wyladuje tam za rok czy dwa Ale moge poszukac informacji na norweskich stronach i wlaczyc do nastepnej notki.

Co do kuchni, mam mnostwo starych, typowych, oryginalnych norweskich przepisow, chetnie pare wrzuce a i napisze, ktore sa naprawde warte zrobienia jesli chcesz?
Lanessa jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2011-06-18, 11:10   #54
PanzerKitty
Wtajemniczenie
 
Avatar PanzerKitty
 
Zarejestrowany: 2008-11
Wiadomości: 2 324
Dot.: Kraina Wikingów. Norweskie opowieści...

Cytat:
Napisane przez Lanessa Pokaż wiadomość
Nie, mialam byc w te wakacje, ale ostatecznie pewnie wyladuje tam za rok czy dwa Ale moge poszukac informacji na norweskich stronach i wlaczyc do nastepnej notki.

Co do kuchni, mam mnostwo starych, typowych, oryginalnych norweskich przepisow, chetnie pare wrzuce a i napisze, ktore sa naprawde warte zrobienia jesli chcesz?
Pewnie,że chcę wątek naprawdę super ,życzę ci wygranej w konkursie
__________________
“Ten, kto przeniósł górę, zaczął od małych kamyków.”



PanzerKitty jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2011-06-18, 15:03   #55
Lanessa
Zadomowienie
 
Avatar Lanessa
 
Zarejestrowany: 2007-05
Lokalizacja: Gdańsk/Trones
Wiadomości: 1 996
Dot.: Kraina Wikingów. Norweskie opowieści...

Jaka jest norweska kuchnia? Prosta i pożywna. Smaki sprawdzone, z odrobiną przypraw. Brak przepychu, Norwedzy stawiają na świeże składniki i stare, rodzinne przepisy.


Mam tyle tych przepisów, że zacznę od śniadania:


Omlet typowy
Przesmaczny, prosty.

2 jajka
dwie łyżki wody
garść szynki i sera startego
sól
szczypiorek
masło

Jajka ubić z pozostałymi składnikami, smażyć do złotego koloru
Podawać koniecznie z razowym chlebem, tylko taki tutaj się jada

Bardziej skomplikowany przepis śniadaniowy:

Karbonade med lok og erterstuing
Ulubione danie, nadaje się świetnie również jako lunch

  • 800g mięsa mielonego
  • 1dl mleka
  • jajko
  • pół łyżki mąki
  • sól i pieprz
składniki połączyć, wyrobić mięso, formować kotlety, dość płaskie. Smażyć na maśle.

Puree z groszku

  • 350 g groszku zielonego mrożonego
  • 1dl bulionu
  • sól
  • pieprz

Składniki połączyć w małym garnku, gdy groszek będzie ugotowany, zmiksować.

  • Cebula usmażona na maśle
  • Liście sałaty
  • Chleb razowy.

Na posmarowanych masłem kromkach kłaść sałatę, kotlet, puree i na samą górę cebulkę.


Lub
Pyszna, prosta, pożywna
Kanapka śniadaniowa


  • jajecznica z dwóch jajek
  • łosoś wędzony
  • 2-3 kromki chleba żytniego
  • sałata

I tak o to: na posmarowane kromki układamy sałatę, jajecznicę i łososia.


Norwedzy lubią prostą kuchnię. Zwykle na śniadanie jedzą kanapki z serem, kawiorem, dżemem lub pasztetem, do tego jogurt i szklanka mleka. Bez kawy się nie obejdzie.

Velbekomme!


Dalej, obiady, tutaj dam dwie starannie wybrane propozycje.

Ten nikt się nie oprze, cudowne!

Kjottboller




  • 600g mięsa drobiowego, wołowego, wieprzowego lub mieszanki
  • 1 cebula, obrana i pokrojona drobno
  • 2 ząbki czosnku, zmiażdżone
  • 1 jajo
  • 100ml śmietanki kremowej lub mleka
  • 40g bułki tartej
  • 20 g mąki pszennej
  • sól
  • pieprz
  • po szczypcie: cynamonu, kardamonu, gałki muszkatołowej, imbiru, mielonego ziela angielskiego
W dużej misce wymieszać mięso, dodać pozostałe składniki i doprawić. Małą łyżeczką nabierać równe porcje masy mięsnej i formować z niej kulki (dłonie muszą być mokre).

Mięsne kuleczki usmażyć w głębokim oleju (można również na maśle), biorąc tylko kilka na raz. Odsączyć dokładnie na papierowych ręcznikach.

W Norwegii dodatkiem będzie

Sos śmietanowy z grzybami

  • 150 g świeżych grzybów, talarki
  • 2 łyżki masła
  • 1dl bulionu
  • 2 dl śmietanki (30 procent)
  • łyżeczka sosu sojowego
  • pieprz
  • sól

Usmaż grzyby na patelni na złoto. Posyp solą i pieprzem. Dodaj bulion i śmietankę, zagotuj. Niech gotuje się na małym ogniu 10 min do zgęstnięcia. Przypraw sosem sojowym.



Do tego: brokuły, gotowana marchewka, ziemniaki, dżem borówkowy. Buraczki z octu też świetnie pasują.



Następne jest narodowe danie norweskie, proste do bólu. Stary, norweski przepis. Przypadnie do gustu wielbicielom gołąbków.

Farikal



  • 1,5 kg baraniny, duże kawałki
  • 1,5 kg kapusty, pokrojonej w łódki
  • 4 łyżeczki ziaren pieprzu
  • 2 łyżeczki soli
  • 3dl wody

W wielkim garnku ułóż na dnie parę kawałków mięsa, tłustą częścią do dołu (wybierz najtłustsze kawałki na dno). Posyp odrobiną soli i pieprzu, przełóż kapustą, potem znów mięsem i przyprawami. Kontynuuj w ten sposób do wyczerpania składników. Zalej wodą.

Gotuj na małym ogniu 2 godziny, potem ostudź i włóż do lodówki. Farikal można jeść następnego dnia. Potrawę podaje się z młodymi ziemniaczkami.
Lanessa jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2011-06-18, 15:49   #56
aknishia
Raczkowanie
 
Avatar aknishia
 
Zarejestrowany: 2011-05
Lokalizacja: przytulne lokum
Wiadomości: 230
GG do aknishia
Dot.: Kraina Wikingów. Norweskie opowieści...

łał suuuuuuuper! też bym tak chciała widoki cudne ale muzyka troche niepokojąca rzeczywiście jakby wikingowie mieli sie ze sobą lać :P klimaty w stylu władcy pierścienia troche. ale jak tam jest jedna chatka jest bardzo oddalona od drugiej? są miasta ? czy tylko gory?
aknishia jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2011-06-18, 17:33   #57
Lanessa
Zadomowienie
 
Avatar Lanessa
 
Zarejestrowany: 2007-05
Lokalizacja: Gdańsk/Trones
Wiadomości: 1 996
Dot.: Kraina Wikingów. Norweskie opowieści...

Cytat:
Napisane przez PanzerKitty Pokaż wiadomość
Świetny wątek daje 5 uwielbiam Skandynawię uczę się teraz szwedzkiego ponoć jest łatwiejszy niż Norweski, marzę żeby pojechać do Norwegii czy możesz wrzucić jakieś fajnie linki do muzyki folkowej typowo skandynawskiej albo coś folk-metalowego norweskich kapel
Ja jestem zakochana w tej melodii:
Eluveitie - Omnos i ogólnie w tym zespole, ale to ze Szwajcarii Ale bardzo Wikingowe.


Te polecam, dodatkowo norweskie folk metal bandy, których tak dobrze nie znam:

  • Glittertind
  • Kampfar
  • Lumsk
  • Storm (viking metal)
  • Windir
Zapraszam Cię tutaj,
http://www.youtube.com/user/Rffsentret
Gdyż ciężko mi będzie wrzucić całą folk muzykę norweską. W każdym razie ten kanał jest tworzony przez oficjalną, norweską stronę muzyki folklorystycznej. Jest naprawdę w czym szperać!
Mam nadzieję, że coś przypadnie Ci do gustu

I jeszcze wrzucę oddzielną notkę z norweskimi deserami. Ale to dzisiaj wieczorkiem, właśnie wróciłam z lasów z bieganka i jeszcze nawet prysznicu nie wzięłam, o ja niedobra :O

Cytat:
Napisane przez aknishia Pokaż wiadomość
łał suuuuuuuper! też bym tak chciała widoki cudne ale muzyka troche niepokojąca rzeczywiście jakby wikingowie mieli sie ze sobą lać :P klimaty w stylu władcy pierścienia troche. ale jak tam jest jedna chatka jest bardzo oddalona od drugiej? są miasta ? czy tylko gory?
Wikingowie nie lali się ze sobą, raczej jak już, to z innymi Europejczykami

Klimaty Władcy Pierścienia zdecydowanie, już omówiłyśmy z dziewczynami, co Norwegia i Tolkien mają wspólnego, całkiem sporo

Mają piękne miasta i całkiem sporo, ale zdarzają się miejsca, gdzie domostwa są oddalone kilometrami... Szczególnie na północy.

Pokażę parę fotek miast, potem.
Lanessa jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2011-06-18, 17:36   #58
PanzerKitty
Wtajemniczenie
 
Avatar PanzerKitty
 
Zarejestrowany: 2008-11
Wiadomości: 2 324
Dot.: Kraina Wikingów. Norweskie opowieści...

proponuję żebyś zaczęła pisać bloga o Norwegii było by super dzięki za linki
__________________
“Ten, kto przeniósł górę, zaczął od małych kamyków.”



PanzerKitty jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2011-06-18, 19:56   #59
Lanessa
Zadomowienie
 
Avatar Lanessa
 
Zarejestrowany: 2007-05
Lokalizacja: Gdańsk/Trones
Wiadomości: 1 996
Dot.: Kraina Wikingów. Norweskie opowieści...

Cytat:
Napisane przez PanzerKitty Pokaż wiadomość
proponuję żebyś zaczęła pisać bloga o Norwegii było by super dzięki za linki
Hmm, a to mi pomysł podsunęłaś... może kiedyś...

Proszę bardzo


A teraz obiecane desery



Norweskie desery są pyszne. I oczywiście, minimalistyczne. Od ciast z reguły trzymam się z daleka, ale wszystkie musy, puddingi i kremy... Ach!





Ale zacznijmy od bardziej przyziemnych przepisów.

Otóż, Norwegia jest Goferlandią. Nie rozumiem jak i dlaczego, Norwedzy ciągle wcinają gofry!
Cytat:
Wizyta u babci? Ano, zjedz parę gofrów.
Festyn, sprzedajemy gofry!
Hej, wyjmij ciasto z lodówki, będziemy mieli gości!
Ile kosztują gofry...?
Gofry są gotowe w sprzedaży w kawiarenkach i zajazdach. Gotowe ciasto, które wystarczy usmażyć, znajduje się w każdym sklepie. Nie mówiąc o upieczonych, zapakowanych sterylnie gofrach, czy gofrów w proszku.

Jednym z ciekawszych przepisów na gofry są gofry z Joa, miejscowości, gdzie słynny norweski pisarz się urodził. Olav Duun był niezwykle zdolnym autorem, który wielokrotnie nominowany był do nagrody Nobla, a raz przegrał ją z Shawem jednym głosem...

Takie gofry są typowe w jego miasteczku.


Rommevafler fra Olav Duuns riket




  • 4dl mąki - około 240g
  • pół łyżeczki soli
  • 3dl tłustej śmietany, 30%
  • 3 dl wody
  • płaska łyżeczka proszku do pieczenia, opcjonalnie

Połączyć składniki, odstawić na godzinę, piec w dobrze nagrzanej, żeliwnej gofrownicy. Podawać z dżemem i kwaśną śmietaną. Jeśli używacie śmietany 18% do ciasta, użyjcie 5dl śmietany i 1dl wody.



Dalej, deser z małą historią, trollkrem.

Prosty krem z borówek, białek i cukru. Któregoś dnia uparłam się, aby go zrobić, kupiłam wszystkie składniki, pomieszałam, chwyciłam mikser....
eee...
...nie było żadnego miksera. Uparłam się ubić krem sama, co nie było łatwym zadaniem. Z wojny z trollkremem wyszłam cała różowa, oblężona pianą, aż do brwi. Kuchnia też była łaciata. Krem wylądował w lodówce. Przepyszny!



Trollkrem, w tłumaczeniu Magiczny Krem

  • białko
  • 60g cukru pudru
  • szklanka borówek, można zastąpić jeżynami, najlepiej porzeczkami

Włączyć mikser i ubić na gęsty krem. Schłodzić. Proste, co?

A teraz mój absolutnie ulubiony deser

Riskrem



500 g ryżu ugotowanego na mleku, zimnego
3dl śmietanki kremówki
1 łyżka cukru
1 łyżeczka cukru waniliowego

Sos:

3dl soku owocowego typu koncentrat
łyżeczka mąki ziemniaczanej


Śmietankę ubić z cukrami, połączyć z ryżem.
Sok połączyć z mąką, gotować do zgęstnienia. Riskrem podawać z sosem.








Jeśli któraś ma ochotę na więcej przepisów, np. na ciasta albo dania obiadowe, tylko mówcie
Lanessa jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2011-06-18, 22:44   #60
aknishia
Raczkowanie
 
Avatar aknishia
 
Zarejestrowany: 2011-05
Lokalizacja: przytulne lokum
Wiadomości: 230
GG do aknishia
Dot.: Kraina Wikingów. Norweskie opowieści...

Cytat:
Napisane przez Lanessa Pokaż wiadomość
Ja jestem zakochana w tej melodii:

Wikingowie nie lali się ze sobą, raczej jak już, to z innymi Europejczykami

Klimaty Władcy Pierścienia zdecydowanie, już omówiłyśmy z dziewczynami, co Norwegia i Tolkien mają wspólnego, całkiem sporo
.
dobra dziewczyno przecież wiem jeju troche luzu ci nie zaszkodzi do wszystiego podchodzisz tak poważnie?
aknishia jest offline Zgłoś do moderatora  
 

Nowe wątki na forum Moje wakacyjne przygody


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 23:31.