Dziwna rzecz w religii - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum plotkowe

Notka

Forum plotkowe Zapraszamy do plotkowania. Na forum plotkowym nie musisz się trzymać tematyki urodowej. Tutaj porozmawiasz o wszystkim co cię interesuje, denerwuje i zadziwia.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2022-09-03, 21:04   #1
Farquad
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2022-08
Wiadomości: 254

Dziwna rzecz w religii


Wszyscy księża/katolicy świeccy/teologowie itp. z którymi rozmawiałam czy których czytałam w mediach, twierdzą, że nie wiadomo, kto pójdzie do piekła. A totalnie nie wierzą, że pójdzie tam większość ludzkości. Jak powiesz, że większość ludzi idzie do piekła, to się oburzają. Jakim prawem sądzisz!

Ale jak się przyjrzeć temu, co faktycznie głosi doktryna katolicka, to ja nie widzę innej opcji jak to, że większość ludzi pójdzie do piekła. Sam seks przed ślubem jest grzechem ciężkim. Jak go nie żałujesz, to nie masz odpuszczone. Nie możesz przystąpić do komunii. Jeśli umrzesz w takim stanie i nie zdążysz żałować, to trafisz do piekła. To jest oficjalne nauczanie w katechizmach i innych dokumentach.

A przecież zwykli ludzie codziennie robią rzeczy, których religia surowo zabrania. I nie jestem aż tak naiwna, żeby wierzyć, że większość z nich przed śmiercią się szczerze nawróci Więc mam wrażenie, że księża zachowują sceptycyzm, który jest nie na miejscu. Jasno widać, że większość ludzi nie przestrzega nauk religii, a przecież sam Kościół mówi, gdzie idą takie osoby.
Farquad jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-09-04, 02:28   #2
Mijanou
Wizażowy Kot Igor
 
Avatar Mijanou
 
Zarejestrowany: 2012-08
Lokalizacja: po drugiej stronie lustra
Wiadomości: 17 529
Dot.: Dziwna rzecz w religii

O tym, gdzie kto pójdzie po śmierci z pewnościa nie będzie decydował kościół (w żdnym wyznaniu zresztą).
Zaczynasz brzmieć jak Woźnicki.
__________________
I don't have time for that! I'm a cat. We are rather busy you know?



Zanim założysz wątek, zajrzyj tu: https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=1269209


Warto wsłuchać się w Słowo: https://www.youtube.com/channel/UC5n...oyrF8xorb-IqVw

No pasaran!
mikroREKLAMA
Spełnione marzenia
Pragniesz szybkiej i radykalnej zmiany? Najwyższa światowa klasa włosów dziewiczych. Najlepsze z natury,.

Ta reklama pokazywana jest pod 17 529 postami tego użytkownika na forum. Jak założyć taką reklamę? (klik!)
Mijanou jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-09-04, 04:32   #3
Farquad
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2022-08
Wiadomości: 254
Dot.: Dziwna rzecz w religii

Cytat:
Napisane przez Mijanou Pokaż wiadomość
O tym, gdzie kto pójdzie po śmierci z pewnościa nie będzie decydował kościół (w żdnym wyznaniu zresztą).
Zaczynasz brzmieć jak Woźnicki.
Jak to nie? KK zdecydował kto będzie potępiony. Np. sobór florencki wydał oficjalny dokument, że Żydzi będą potępieni, jeśli się nie nawrócą na katolicyzm. Podobnie protestanci itp. To wynika z dogmatu, że poza KRK nie ma zbawienia.
Potem Kościół zaczął od tego odchodzić, ale fakt jest faktem, wszystko jest na piśmie.

I porównywanie mnie do jakiegoś księdza nie ma sensu bo ja nie wierzę w żadną religię, raczej patrzę z zewnątrz i dziwi mnie to, że księża niby "nie wiedzą, kto będzie potępiony". Jak nie wiadomo, to po co te ograniczenia, spowiedzi itp xd

Edytowane przez Farquad
Czas edycji: 2022-09-04 o 04:35
Farquad jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-09-04, 08:32   #4
puchaty71
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2017-08
Wiadomości: 750
Dot.: Dziwna rzecz w religii

Zastanawianie się dokąd pójdzie się po śmierci (i kto o tym kierunku decyduje) ma mniej więcej tyle samo sensu co zastanawianie się, czy gdy wyrośnie mi z czoła trzecia ręka, to czy warto na niej pomalować paznokcie.
__________________
Takie tam moje oszopeny.
puchaty71 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-09-04, 09:30   #5
Elliott_2020
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2020-10
Wiadomości: 438
Dot.: Dziwna rzecz w religii

Cytat:
Napisane przez puchaty71 Pokaż wiadomość
Zastanawianie się dokąd pójdzie się po śmierci (i kto o tym kierunku decyduje) ma mniej więcej tyle samo sensu co zastanawianie się, czy gdy wyrośnie mi z czoła trzecia ręka, to czy warto na niej pomalować paznokcie.
Hmm, nie zgodzę się. Śmierć jest rzeczą pewną, a to co po niej - niewiadomą. Nie możemy wykluczyć, że nic po śmierci nie ma, więc rozważania, gdzie po niej się znajdziemy na pewno są mniej abstrakcyjne, niż Twoje porównanie z trzecią ręką.
Elliott_2020 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-09-04, 09:32   #6
Norluka
Wtajemniczenie
 
Avatar Norluka
 
Zarejestrowany: 2022-07
Wiadomości: 2 049
Dot.: Dziwna rzecz w religii

Cytat:
Napisane przez Farquad Pokaż wiadomość
Jak to nie? KK zdecydował kto będzie potępiony. Np. sobór florencki wydał oficjalny dokument, że Żydzi będą potępieni, jeśli się nie nawrócą na katolicyzm. Podobnie protestanci itp. To wynika z dogmatu, że poza KRK nie ma zbawienia.
Potem Kościół zaczął od tego odchodzić, ale fakt jest faktem, wszystko jest na piśmie.

I porównywanie mnie do jakiegoś księdza nie ma sensu bo ja nie wierzę w żadną religię, raczej patrzę z zewnątrz i dziwi mnie to, że księża niby "nie wiedzą, kto będzie potępiony". Jak nie wiadomo, to po co te ograniczenia, spowiedzi itp xd
Kościół ma coś takiego jak kręgi przynależności. Żydzi i protestanci bynajmniej nie są w ostatnim.

Wysłane z mojego M2004J19C przy użyciu Tapatalka
Norluka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-09-04, 10:08   #7
rejczeI
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2022-07
Wiadomości: 2 230
Dot.: Dziwna rzecz w religii

Jest jeszcze czyściec. A poza tym ma być sąd ostateczny więc w sumie to chyba trudno stwierdzić że do jego czasu ktoś poszedł do nieba czy piekła. Generalnie te dwie idee trochę są w sprzeczności, jak ktoś trafił do nieba teraz to czemu miałby być sądzony po apokalipsie.
rejczeI jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2022-09-04, 10:19   #8
26cabbdd88f595c38f9b7f8139ef1472f28f75bc_65628a8226dae
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2021-02
Wiadomości: 3 731
Dot.: Dziwna rzecz w religii

Cytat:
Napisane przez rejczeI Pokaż wiadomość
Jest jeszcze czyściec. A poza tym ma być sąd ostateczny więc w sumie to chyba trudno stwierdzić że do jego czasu ktoś poszedł do nieba czy piekła. Generalnie te dwie idee trochę są w sprzeczności, jak ktoś trafił do nieba teraz to czemu miałby być sądzony po apokalipsie.
Sąd ostateczny to motyw dusz czyśćcowych. Kto trafi do piekła już tam będzie.

Co do głównego wątku - czuć trollem. I to nie pierwszy taki wątek.

Księża, teologowie, katolicy wierzą przede wszystkim w miłosierdzie i sprawiedliwość Boga. Wyjaśnia to np Maria Simma.
26cabbdd88f595c38f9b7f8139ef1472f28f75bc_65628a8226dae jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-09-04, 11:04   #9
puchaty71
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2017-08
Wiadomości: 750
Dot.: Dziwna rzecz w religii

Cytat:
Napisane przez Elliott_2020 Pokaż wiadomość
Hmm, nie zgodzę się. Śmierć jest rzeczą pewną, a to co po niej - niewiadomą. Nie możemy wykluczyć, że nic po śmierci nie ma, więc rozważania, gdzie po niej się znajdziemy na pewno są mniej abstrakcyjne, niż Twoje porównanie z trzecią ręką.
Dlaczego jakiekolwiek wędrówki po śmierci są mniej abstrakcyjne? Dość łatwo wyobrazić sobie człowieka z ręką wyrastającą z czoła. Nawet zrobić stosowne rysunki, rzeźby etc. W zasadzie nie można wykluczyć, że gdzieś we wszechświecie istnieją takie technologie, które na takie modyfikacje genetyczne pozwalają. Nie wiemy tego.
__________________
Takie tam moje oszopeny.
puchaty71 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-09-04, 11:20   #10
Elliott_2020
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2020-10
Wiadomości: 438
Dot.: Dziwna rzecz w religii

Cytat:
Napisane przez puchaty71 Pokaż wiadomość
Dlaczego jakiekolwiek wędrówki po śmierci są mniej abstrakcyjne? Dość łatwo wyobrazić sobie człowieka z ręką wyrastającą z czoła. Nawet zrobić stosowne rysunki, rzeźby etc. W zasadzie nie można wykluczyć, że gdzieś we wszechświecie istnieją takie technologie, które na takie modyfikacje genetyczne pozwalają. Nie wiemy tego.
Jak się urodziłeś z normalną głową (tj. bez wyrastającej z niej trzeciej ręki) to raczej jest małe prawdopodobieństwo, że Ci w trakcie życia wyrośnie. Czy na ziemi obecnie istnieją technologie, które powodują wyrośnięcie ręki z głowy - nie wiem, być może tak, ale raczej rozmawiamy tu o domyślnym stanie każdego człowieka, tzn. takiego człowieka, który nie decyduje się na poddawanie się takim technologiom - bo i po co miałby to robić?

A z doniesieniami o życiu po śmierci jest inaczej - jest ich sporo, spisanych w różnych książkach jako opowieści ludzi, którzy np. doświadczyli śmierci klinicznej. I ja wiem, że niektórzy tłumaczą to tym, że te doświadczenia to tylko omamy umierającego mózgu, niemniej jednak nie jesteśmy na 100% w stanie stwierdzić (póki jesteśmy po tej stronie) czy to tylko bzdury, czy jednak coś w tym jest.
Elliott_2020 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-09-04, 11:40   #11
Snowdrop_
Animal Liberation
 
Avatar Snowdrop_
 
Zarejestrowany: 2015-10
Wiadomości: 5 769
Dot.: Dziwna rzecz w religii

Nie wiem co będzie po śmierci, ale mnie śmierć nie przeraża ani nie martwi, zarówno moja jak i bliskich. Przerażające to by było żyć setki lat na takim świecie jaki mamy tutaj, dla mnie około 80 lat na Ziemi to i tak za dużo.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Snowdrop_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2022-09-04, 12:23   #12
puchaty71
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2017-08
Wiadomości: 750
Dot.: Dziwna rzecz w religii

Cytat:
Napisane przez Elliott_2020 Pokaż wiadomość
Jak się urodziłeś z normalną głową (tj. bez wyrastającej z niej trzeciej ręki) to raczej jest małe prawdopodobieństwo, że Ci w trakcie życia wyrośnie. Czy na ziemi obecnie istnieją technologie, które powodują wyrośnięcie ręki z głowy - nie wiem, być może tak, ale raczej rozmawiamy tu o domyślnym stanie każdego człowieka, tzn. takiego człowieka, który nie decyduje się na poddawanie się takim technologiom - bo i po co miałby to robić?

A z doniesieniami o życiu po śmierci jest inaczej - jest ich sporo, spisanych w różnych książkach jako opowieści ludzi, którzy np. doświadczyli śmierci klinicznej. I ja wiem, że niektórzy tłumaczą to tym, że te doświadczenia to tylko omamy umierającego mózgu, niemniej jednak nie jesteśmy na 100% w stanie stwierdzić (póki jesteśmy po tej stronie) czy to tylko bzdury, czy jednak coś w tym jest.
Rzecz w tym, że dokładnie tak samo jest z ręką na czole. Nie jesteśmy w stanie na 100% stwierdzić, czy to tylko bzdury, czy gdzieś we wrzechświecie więc nie koniecznie na ziemi albo w przyszlości takich możliwości nie ma lub nie będzie. Stąd podtrzymuję tezę, że moja analogia jest ok i poziom abstrakcji obu zjawisk jest podobny.
__________________
Takie tam moje oszopeny.
puchaty71 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-09-04, 12:30   #13
Marcin89
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2009-02
Wiadomości: 432
Dot.: Dziwna rzecz w religii

Cytat:
Napisane przez Snowdrop_ Pokaż wiadomość
Nie wiem co będzie po śmierci, ale mnie śmierć nie przeraża ani nie martwi, zarówno moja jak i bliskich. Przerażające to by było żyć setki lat na takim świecie jaki mamy tutaj, dla mnie około 80 lat na Ziemi to i tak za dużo.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
ile masz lat? straciłaś najbliższego członka rodziny (rodzica, ew. dziecko)? Wątpię
Zmądrzej!
Marcin89 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-09-04, 15:51   #14
Farquad
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2022-08
Wiadomości: 254
Dot.: Dziwna rzecz w religii

Cytat:
Napisane przez Marcin89 Pokaż wiadomość
ile masz lat? straciłaś najbliższego członka rodziny (rodzica, ew. dziecko)? Wątpię
Zmądrzej!
no bardzo dziecinnie zabrzmiało to, co napisała. mnie śmierć bliskich absolutnie przeraża. to istny horror
Farquad jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-09-04, 16:05   #15
Elliott_2020
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2020-10
Wiadomości: 438
Dot.: Dziwna rzecz w religii

Cytat:
Napisane przez Farquad Pokaż wiadomość
no bardzo dziecinnie zabrzmiało to, co napisała. mnie śmierć bliskich absolutnie przeraża. to istny horror
Nie wiem dlaczego nazywasz czyjeś poglądy dziecinnymi, tylko dlatego, że są odmienne od Twoich. Ciebie śmierć bliskich przeraża, kogoś innego nie musi.
Elliott_2020 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-09-04, 19:00   #16
Farquad
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2022-08
Wiadomości: 254
Dot.: Dziwna rzecz w religii

Cytat:
Napisane przez Elliott_2020 Pokaż wiadomość
Nie wiem dlaczego nazywasz czyjeś poglądy dziecinnymi, tylko dlatego, że są odmienne od Twoich. Ciebie śmierć bliskich przeraża, kogoś innego nie musi.
Śmierć musi przerażać. Jeśli kogoś nie przeraża to nie do końca sobie uświadamia, co ona oznacza. Jak byłam nastolatką to przejmowałam się swoją śmiercią i to bardzo, niepokoiło mnie że kiedyś przestanę istnieć, ale śmierć bliskich to była dla mnie abstrakcja. Teraz niestety kiedy moi rodzice sa niemłodzi, a zwierzęta (które kocham na równi z rodziną) też mają swoje lata, oraz widze jak moja koleżanka przeżywa śmierć swojego ojca, to jestem totalnie zdruzgotana tym faktem. Nie wierzę, że świadoma, dojrzała osoba może mieć inaczej, chyba że coś mocno wypiera. Tak samo są ludzie co uważają, że jakby dostali jakiegoś strasznego raka, to bez problemu się z tym pogodzą. Już to widzę.
Farquad jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-09-04, 19:39   #17
Marcin89
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2009-02
Wiadomości: 432
Dot.: Dziwna rzecz w religii

Cytat:
Napisane przez Farquad Pokaż wiadomość
Śmierć musi przerażać. Jeśli kogoś nie przeraża to nie do końca sobie uświadamia, co ona oznacza. Jak byłam nastolatką to przejmowałam się swoją śmiercią i to bardzo, niepokoiło mnie że kiedyś przestanę istnieć, ale śmierć bliskich to była dla mnie abstrakcja. Teraz niestety kiedy moi rodzice sa niemłodzi, a zwierzęta (które kocham na równi z rodziną) też mają swoje lata, oraz widze jak moja koleżanka przeżywa śmierć swojego ojca, to jestem totalnie zdruzgotana tym faktem. Nie wierzę, że świadoma, dojrzała osoba może mieć inaczej, chyba że coś mocno wypiera. Tak samo są ludzie co uważają, że jakby dostali jakiegoś strasznego raka, to bez problemu się z tym pogodzą. Już to widzę.
No właśnie. O śmierci kilkuletniego dziecka nawet już nie wspominam. Jeżeli kogoś taki fakt nie przeraża to musi być ostro zaburzony.
Marcin89 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-09-04, 20:07   #18
Calla_
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2015-06
Wiadomości: 556
Dot.: Dziwna rzecz w religii

A ja się nie zgadzam z tym że śmierć musi przerażać. Dla mnie śmierć bliskich osób była wydarzeniem budzącym różne emocje: było mi przykro i smutno, dużo płakałam, martwiłam się jak będzie wyglądać moje życie bez tej osoby, byłam zawiedziona, że nie dane nam było spędzić razem więcej czasu, czułam żal, zaczynałam odczuwać tęsknotę. Ale nie było to przerażające mimo wszystkich tych nieprzyjemnych emocji.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Calla_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-09-04, 22:13   #19
chimay
Zakorzenienie
 
Avatar chimay
 
Zarejestrowany: 2011-11
Lokalizacja: Niemcy
Wiadomości: 25 326
Dot.: Dziwna rzecz w religii

Cytat:
Napisane przez Elliott_2020 Pokaż wiadomość
Nie wiem dlaczego nazywasz czyjeś poglądy dziecinnymi, tylko dlatego, że są odmienne od Twoich. Ciebie śmierć bliskich przeraża, kogoś innego nie musi.
Cytat:
Napisane przez Calla_ Pokaż wiadomość
A ja się nie zgadzam z tym że śmierć musi przerażać. Dla mnie śmierć bliskich osób była wydarzeniem budzącym różne emocje: było mi przykro i smutno, dużo płakałam, martwiłam się jak będzie wyglądać moje życie bez tej osoby, byłam zawiedziona, że nie dane nam było spędzić razem więcej czasu, czułam żal, zaczynałam odczuwać tęsknotę. Ale nie było to przerażające mimo wszystkich tych nieprzyjemnych emocji.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Zgadzam się. Z pozycji osoby, która też już przerobiła śmierć najbliższych członków rodziny. Nie ma jednego słusznego wzorca emocji, które powinno się odczuwać w związku ze śmiercią.
chimay jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2022-09-04, 23:36   #20
fb7e532b5dff29ad16bfa7f4e21df35f37009dc8_634c8cf33b6e8
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2022-01
Wiadomości: 32
Dot.: Dziwna rzecz w religii

Religie ogólnie są dziwne.
fb7e532b5dff29ad16bfa7f4e21df35f37009dc8_634c8cf33b6e8 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-09-07, 07:05   #21
puchaty71
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2017-08
Wiadomości: 750
Dot.: Dziwna rzecz w religii

Cytat:
Napisane przez Farquad Pokaż wiadomość
Śmierć musi przerażać. Jeśli kogoś nie przeraża to nie do końca sobie uświadamia, co ona oznacza.(...)
Cytat:
Napisane przez Marcin89 Pokaż wiadomość
No właśnie. O śmierci kilkuletniego dziecka nawet już nie wspominam. Jeżeli kogoś taki fakt nie przeraża to musi być ostro zaburzony.
Ze śmiercią spotykamy się na każdym kroku. Przeraża nas jedynie śmierć "obiektów", do których jesteśmy przywiązani albo których śmierć jesteśmy w stanie odnieść do siebie. Warto chyba zastanowić się co tak na prawdę umiera, gdy żegnamy kogoś lub żegnamy się z tym światem.
To, co wyróżnia nas, ludzi, jest zdecydowanie najmocniejszy w porównaniu do innych zwierząt, mechanizm przetrwania. Poza instyktowną ucieczką od niebezpieczeństwa mamy zdolność wyobrażania sobie siebie w różnych punktach na osi czasu. Nasze wewnętrzne "poczucie istnienia" jesteśmy w stanie za pomocą myśli umiejscawiać w przyszłości, jesteśmy też w stanie sięgać do przeszłości "widząc" tam siebie. To oczywiście pozwala nam przewidywać potencjalne niebezpieczeństwa i odpowiednio się przystosowywać do możliwych zmian. Czyli mamy w sobie mentalny konstrukt pod tytułem "ja", który coś tam już przeżył (i o tym pamięta) i coś tam najpewniej będzie przeżywał (i to przewiduje). Jest to abstrakt podróżujący w abstrakcyjnym świecie.
I to właśnie śmierć tego abstraktu powoduje przerażenie.
W istocie przecież co noc ów abstrakt znika na jakiś czas i jeśli tylko ktoś jest w miarę zdrowy, to nie przeraża go to w ogóle. Dopiero myśl o przyszłości, że mógłby się on nie pojawić z powrotem rano, powoduje strach.
Gdy sobie zdać z tego sprawę, śmierć przestaje przerażać, lub przeraża mniej. Ona dotyczy głównie wyobrażenia o sobie. Religie próbują poprawiać nastrój obiecując podróż owego mentalnego tworu w jakimś niematerialnym świecie. Po śmierci nie ma żadnego wyobrażenia o sobie. A za życia jest ono jedynie podtrzymywanym przez umysł (w celu przetrwania) mirażem.
__________________
Takie tam moje oszopeny.
puchaty71 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-09-07, 22:37   #22
Farquad
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2022-08
Wiadomości: 254
Dot.: Dziwna rzecz w religii

Cytat:
Napisane przez puchaty71 Pokaż wiadomość
Ze śmiercią spotykamy się na każdym kroku. Przeraża nas jedynie śmierć "obiektów", do których jesteśmy przywiązani albo których śmierć jesteśmy w stanie odnieść do siebie. Warto chyba zastanowić się co tak na prawdę umiera, gdy żegnamy kogoś lub żegnamy się z tym światem.
To, co wyróżnia nas, ludzi, jest zdecydowanie najmocniejszy w porównaniu do innych zwierząt, mechanizm przetrwania. Poza instyktowną ucieczką od niebezpieczeństwa mamy zdolność wyobrażania sobie siebie w różnych punktach na osi czasu. Nasze wewnętrzne "poczucie istnienia" jesteśmy w stanie za pomocą myśli umiejscawiać w przyszłości, jesteśmy też w stanie sięgać do przeszłości "widząc" tam siebie. To oczywiście pozwala nam przewidywać potencjalne niebezpieczeństwa i odpowiednio się przystosowywać do możliwych zmian. Czyli mamy w sobie mentalny konstrukt pod tytułem "ja", który coś tam już przeżył (i o tym pamięta) i coś tam najpewniej będzie przeżywał (i to przewiduje). Jest to abstrakt podróżujący w abstrakcyjnym świecie.
I to właśnie śmierć tego abstraktu powoduje przerażenie.
W istocie przecież co noc ów abstrakt znika na jakiś czas i jeśli tylko ktoś jest w miarę zdrowy, to nie przeraża go to w ogóle. Dopiero myśl o przyszłości, że mógłby się on nie pojawić z powrotem rano, powoduje strach.
Gdy sobie zdać z tego sprawę, śmierć przestaje przerażać, lub przeraża mniej. Ona dotyczy głównie wyobrażenia o sobie. Religie próbują poprawiać nastrój obiecując podróż owego mentalnego tworu w jakimś niematerialnym świecie. Po śmierci nie ma żadnego wyobrażenia o sobie. A za życia jest ono jedynie podtrzymywanym przez umysł (w celu przetrwania) mirażem.
To co napisałaś jest nieco naiwne
Co z tego, że po śmierci nie będzie żadnego wyobrażenia. Przecież wszyscy o tym wiemy
I to właśnie jest źródłem lęku. Lęk przed tym, że nie będzie żadnej osoby rozumianej jako "ja".
Farquad jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-09-08, 06:27   #23
puchaty71
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2017-08
Wiadomości: 750
Dot.: Dziwna rzecz w religii

Cytat:
Napisane przez Farquad Pokaż wiadomość
To co napisałaś jest nieco naiwne
Co z tego, że po śmierci nie będzie żadnego wyobrażenia. Przecież wszyscy o tym wiemy
I to właśnie jest źródłem lęku. Lęk przed tym, że nie będzie żadnej osoby rozumianej jako "ja".
Rozumiem to doskonale. Rzecz jednak w tym by zauważyć, że tej osoby nigdy nie było. Lęk przed tym, że nie będzie osoby ma dokładnie taką samą naturę jak owa "osoba" - można nawet powiedzieć, że "osoba" czy "ja" jest zbudowana z wszelkich pojawiających się myśli i emocji. Nie ma jednak czegoś takiego jak osoba, która się boi. Jest zbiór różnych emocji i myśli, które są z automatu traktowane jak jakiś niezależnie istniejący byt. Byt, który jest mylnie opisywany przez to, co się w nim dzieje.
Pojawia się pytanie, czy rzeczywiście aż tak przerażająca jest utrata czegoś, co nigdy nie istniało? To trochę tak, jakby bać się utraty pieniędzy, których się nie ma.
__________________
Takie tam moje oszopeny.

Edytowane przez puchaty71
Czas edycji: 2022-09-08 o 06:29
puchaty71 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-09-08, 09:55   #24
Farquad
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2022-08
Wiadomości: 254
Dot.: Dziwna rzecz w religii

Cytat:
Napisane przez puchaty71 Pokaż wiadomość
Rozumiem to doskonale. Rzecz jednak w tym by zauważyć, że tej osoby nigdy nie było. Lęk przed tym, że nie będzie osoby ma dokładnie taką samą naturę jak owa "osoba" - można nawet powiedzieć, że "osoba" czy "ja" jest zbudowana z wszelkich pojawiających się myśli i emocji. Nie ma jednak czegoś takiego jak osoba, która się boi. Jest zbiór różnych emocji i myśli, które są z automatu traktowane jak jakiś niezależnie istniejący byt. Byt, który jest mylnie opisywany przez to, co się w nim dzieje.
Pojawia się pytanie, czy rzeczywiście aż tak przerażająca jest utrata czegoś, co nigdy nie istniało? To trochę tak, jakby bać się utraty pieniędzy, których się nie ma.
Ale ja nie wierzę w to, że JA jest iluzją. Myślenie jest cechą substancji, więc jeśli istnieją myśli, to istnieje podmiot myślący. Cogito ergo sum.
Zresztą wątpię czy jesteś w tym konsekwentna. Bo pewnie odkładasz na emeryturę. Po co, skoro nie doświadczysz biedy na starość, bo nie istnieje "ja" doświadczające?
Farquad jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-09-08, 10:21   #25
puchaty71
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2017-08
Wiadomości: 750
Dot.: Dziwna rzecz w religii

Cytat:
Napisane przez Farquad Pokaż wiadomość
Ale ja nie wierzę w to, że JA jest iluzją.
Staram się dowieść, że to nie jest kwestia wiary tylko obserwacji
Cytat:
Myślenie jest cechą substancji, więc jeśli istnieją myśli, to istnieje podmiot myślący. Cogito ergo sum.
Tutaj brak logiki. Pojawianie się myśli implikuje jedynie istnienie substancji, w której one się pojawiają ale nie implikuje wcale istnienia ich autora. Autor jest również myślą.

Cytat:
Zresztą wątpię czy jesteś w tym konsekwentna. Bo pewnie odkładasz na emeryturę. Po co, skoro nie doświadczysz biedy na starość, bo nie istnieje "ja" doświadczające?
To nie jest kwestia jakiejkolwiek konsekwencji. Brak istnienia "ja", które doświadczającza nie znaczy, że nie ma doświadczeń. Zwierzęta przecież doświadczają mimo, że nie wykształciły tak rozbudowanego "ja".
Chodzi tutaj raczej o zorientowanie się jak z tym "ja" jest rzeczywiście a nie o zaprzeczanie doświadczeniom.
"Ja" jest rodzajem narzędzia, którym posługuje się natura w celu przetrwania jednostki. Nie ma powodu (zwykle) aby to "ja" próbować wyłączać. Natomiast warto się chyba mu przyjrzeć, gdy pojawiają się takie sensacje jak np. przerażenie związane ze śmiercią.
__________________
Takie tam moje oszopeny.

Edytowane przez puchaty71
Czas edycji: 2022-09-09 o 03:45
puchaty71 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-09-08, 11:29   #26
Midziak
Rozeznanie
 
Avatar Midziak
 
Zarejestrowany: 2019-04
Wiadomości: 849
Dot.: Dziwna rzecz w religii

Dla mnie cały koncept tego, co decyduje o pójściu do piekła jest strasznie mętny i między innymi dlatego mam problem z braniem religii serio. No bo na przykład co, ktoś całe zycie był czlowiekiem do rany przyłóż, pomagał innym i w ogóle nawet muchy nie skrzywdził ale trafi do piekła bo był nieochrzczony/ świadoie był ateistą? Co z taka matką Teresa, którą kosciól ogłosił świętą a ma na koncie mnóstwo wałów i nieludzkiego traktowania swoich podpopiecznych, skazując ich na okrutne cierpienie? Idzie sobie z automtu do nieba bo stwierdziła tak ta sama osoba, która dzisiaj mówi ramię w ramie z Putinem?
Midziak jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-09-08, 11:36   #27
chimay
Zakorzenienie
 
Avatar chimay
 
Zarejestrowany: 2011-11
Lokalizacja: Niemcy
Wiadomości: 25 326
Dot.: Dziwna rzecz w religii

Cytat:
Napisane przez Midziak Pokaż wiadomość
Dla mnie cały koncept tego, co decyduje o pójściu do piekła jest strasznie mętny i między innymi dlatego mam problem z braniem religii serio. No bo na przykład co, ktoś całe zycie był czlowiekiem do rany przyłóż, pomagał innym i w ogóle nawet muchy nie skrzywdził ale trafi do piekła bo był nieochrzczony/ świadoie był ateistą? Co z taka matką Teresa, którą kosciól ogłosił świętą a ma na koncie mnóstwo wałów i nieludzkiego traktowania swoich podpopiecznych, skazując ich na okrutne cierpienie? Idzie sobie z automtu do nieba bo stwierdziła tak ta sama osoba, która dzisiaj mówi ramię w ramie z Putinem?
Religię trzeba brać serio, w takim znaczeniu, że:
1. jest to narzędzie sprawowania władzy w rękach osób, które takie ciągoty mają (a są to wszyscy, którzy twierdzą, że znają wolę boga i są jego przedstawicielami).
2. jest to metoda radzenia sobie z kruchością i niepewnością ludzkiego istnienia dla wielu osób

Dopatrywanie się logiki w religiach nie ma najmniejszego sensu.
chimay jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-09-08, 15:51   #28
26cabbdd88f595c38f9b7f8139ef1472f28f75bc_65628a8226dae
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2021-02
Wiadomości: 3 731
Dot.: Dziwna rzecz w religii

Cytat:
Napisane przez Midziak Pokaż wiadomość
Dla mnie cały koncept tego, co decyduje o pójściu do piekła jest strasznie mętny i między innymi dlatego mam problem z braniem religii serio. No bo na przykład co, ktoś całe zycie był czlowiekiem do rany przyłóż, pomagał innym i w ogóle nawet muchy nie skrzywdził ale trafi do piekła bo był nieochrzczony/ świadoie był ateistą? Co z taka matką Teresa, którą kosciól ogłosił świętą a ma na koncie mnóstwo wałów i nieludzkiego traktowania swoich podpopiecznych, skazując ich na okrutne cierpienie? Idzie sobie z automtu do nieba bo stwierdziła tak ta sama osoba, która dzisiaj mówi ramię w ramie z Putinem?
Dlatego nie ma co osądzać, o czym wiele ludzi zapomina. Maria Simma austriacka mistyczka fajnie to wyjaśnia. Ty jako osoba postronna nie wiesz, co siedziało w cudzym sercu, dlaczego podjął takie, a nie inne decyzje. Bóg jako sędzia sprawiedliwy sam ocenia i bierze pod uwagę wszystko. I tak - osoby, które nie poznały Jezusa mają szanse na zbawienie i są "ocenione" przez pryzmat środowiska w jakim żyły itp.
26cabbdd88f595c38f9b7f8139ef1472f28f75bc_65628a8226dae jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-09-08, 19:27   #29
Farquad
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2022-08
Wiadomości: 254
Dot.: Dziwna rzecz w religii

[1=26cabbdd88f595c38f9b7f8 139ef1472f28f75bc_65628a8 226dae;89342735]Dlatego nie ma co osądzać, o czym wiele ludzi zapomina. Maria Simma austriacka mistyczka fajnie to wyjaśnia. Ty jako osoba postronna nie wiesz, co siedziało w cudzym sercu, dlaczego podjął takie, a nie inne decyzje. Bóg jako sędzia sprawiedliwy sam ocenia i bierze pod uwagę wszystko. I tak - osoby, które nie poznały Jezusa mają szanse na zbawienie i są "ocenione" przez pryzmat środowiska w jakim żyły itp.[/QUOTE]
To po co te msze, spowiedzi itp. skoro bez tego wszystkiego człowiek sobie na luzie idzie do nieba? xd
Farquad jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-09-09, 07:50   #30
26cabbdd88f595c38f9b7f8139ef1472f28f75bc_65628a8226dae
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2021-02
Wiadomości: 3 731
Dot.: Dziwna rzecz w religii

Cytat:
Napisane przez Farquad Pokaż wiadomość
To po co te msze, spowiedzi itp. skoro bez tego wszystkiego człowiek sobie na luzie idzie do nieba? xd
Naprawdę nie chce mi się z tobą dyskutować. Nie odpowiadam na twoje dziwne i interpretacje rzeczy, których nikt nie powiedział.
26cabbdd88f595c38f9b7f8139ef1472f28f75bc_65628a8226dae jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Forum plotkowe


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2023-01-02 14:39:25


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 07:12.