Dlaczego ludzie do 30 lat tego nie lubią? Sztuka dla sztuki i autentyczność - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum plotkowe

Notka

Forum plotkowe Zapraszamy do plotkowania. Na forum plotkowym nie musisz się trzymać tematyki urodowej. Tutaj porozmawiasz o wszystkim co cię interesuje, denerwuje i zadziwia.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2022-05-27, 12:11   #1
Dobranka
Wtajemniczenie
 
Avatar Dobranka
 
Zarejestrowany: 2014-11
Wiadomości: 2 502

Dlaczego ludzie do 30 lat tego nie lubią? Sztuka dla sztuki i autentyczność


Jest chyba od kilku dni afera w internecie odnośnie nowego singla Doroty Masłowskiej Motyle - https://www.youtube.com/watch?v=bgzr-J5ZgMY. Hejtują go... hiphopowcy? I natrafiłam na taką opinię "to jest sztuka dla sztuki, my już nie lubimy sztuki dla sztuki jak wojna polsko ruska i to".

I zaczęłam się zastanawiać, czy to jest gust współczesnej młodzieży czy tylko hip hiphopowej? I jeśli nie lubią sztuki dla sztuki to co lubią? Bo przecież inne raperki np. Oliwka Brazil https://www.youtube.com/watch?v=_vAa8JokWQE czy Lady Madlen https://www.youtube.com/watch?v=_CkPe9W8GJ0 też nie mają tekstów o czymś wybitnie ważnym.

Słyszałam też, że młodzież nie lubi przekazu sarkastycznego. Ale co jest alternatywą dla tego? Liczy się autentyczność?
__________________
"Gdy byłam małym chłopcem, myślałam, że poznam cię po kawałku chałwy."

Edytowane przez Dobranka
Czas edycji: 2022-05-27 o 13:17
Dobranka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-05-27, 17:18   #2
kaledonia
zielony stworek
 
Avatar kaledonia
 
Zarejestrowany: 2006-01
Lokalizacja: z miasta Łodzi kot pochodzi :D
Wiadomości: 16 977
Dot.: Jaki jest gust młodzieży? Sztuka dla sztuki i autentyczność

Swoją drogą mamy tu dużo młodzieży ? Nie jestem pewna.
To młodzi powinni się tu wypowiedzieć.
__________________
18 lat z Wizażem


Moda przemija, styl pozostaje

Jestem
tutaj
kaledonia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-05-27, 17:52   #3
lubiekielbase
Zadomowienie
 
Avatar lubiekielbase
 
Zarejestrowany: 2013-07
Wiadomości: 1 576
Dot.: Jaki jest gust młodzieży? Sztuka dla sztuki i autentyczność

No dla mnie Masłowska to trochę przerost formy nad treścią. Jedna z tych, która mówi 'nie rozumiesz' jak mówisz, że Ci się nie podoba.
'Hiphopowcy' komentują bo label to SB Maffija.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
__________________
Wszystkie nicki zajęte.
lubiekielbase jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-05-27, 20:00   #4
Gravitsappa
Zadomowienie
 
Avatar Gravitsappa
 
Zarejestrowany: 2020-07
Wiadomości: 1 031
Dot.: Dlaczego ludzie do 30 lat tego nie lubią? Sztuka dla sztuki i autentyczność

Sama Masłowska to skomentowała na fejsie, pisząc że dokładnie 20 lat temu, kiedy wydała Wojnę, w sieci padały identyczne komentarze (że brzydka, że dno, że z kim sie przespała, że to wydali).
Masłowska nie jest dla mas, a już na pewno nie dla 'mainstreamowej' młodzieży. Żeby ten kawałek docenić to trzeba mieć perspektywę jednak.
Kompletenie nie czaję nielubienia 'sztuki dla sztuki' - sztuka właśnie po to jest, żeby była dla sztuki i dla niczego więcej, inaczej to jest rzemiosło.
Dla mnie Masłowska to jest talent na miarę Szymborskiej i nie zdziwię się, jeśli dostanie kiedyś Nobla, takie umiejętności językowe są wyjątkowo rzadkie.
__________________
Your teeth is how you breathe.
Gravitsappa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-05-28, 20:27   #5
chwast
Zakorzenienie
 
Avatar chwast
 
Zarejestrowany: 2010-11
Wiadomości: 24 370
Dot.: Dlaczego ludzie do 30 lat tego nie lubią? Sztuka dla sztuki i autentyczność

Cytat:
Napisane przez Gravitsappa Pokaż wiadomość
Sama Masłowska to skomentowała na fejsie, pisząc że dokładnie 20 lat temu, kiedy wydała Wojnę, w sieci padały identyczne komentarze (że brzydka, że dno, że z kim sie przespała, że to wydali).
Masłowska nie jest dla mas, a już na pewno nie dla 'mainstreamowej' młodzieży. Żeby ten kawałek docenić to trzeba mieć perspektywę jednak.
Kompletenie nie czaję nielubienia 'sztuki dla sztuki' - sztuka właśnie po to jest, żeby była dla sztuki i dla niczego więcej, inaczej to jest rzemiosło.
Dla mnie Masłowska to jest talent na miarę Szymborskiej i nie zdziwię się, jeśli dostanie kiedyś Nobla, takie umiejętności językowe są wyjątkowo rzadkie.

Ja też tak uważam, to talent pisarski po prostu. Jej sztuki i felietony to coś, co sprawia mi przyjemność


Sent from my iPhone using Tapatalk
chwast jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-05-29, 15:46   #6
OldWorldBlues
mad lad
 
Avatar OldWorldBlues
 
Zarejestrowany: 2016-09
Lokalizacja: centre of attention
Wiadomości: 1 763
Dot.: Dlaczego ludzie do 30 lat tego nie lubią? Sztuka dla sztuki i autentyczność

Sztuka dla sztuki kojarzy mi się w głównej mierze z wydmuszkami – czasami krzykliwymi na powierzchni, która otacza znajdującą się w środku przestrzeń pozbawioną treści. Do grona wypełniającego taki zbiór wrzucę m.in. twórców sztuki współczesnej/abstrakcyjnej, której większość kreatorów nigdy nie byłaby w stanie namalować jednego obrazu na miarę Matejki, czy właśnie Masłowską, która może czyścić buty chociażby Lemowi, bo jej książki nigdy nie będą tak dobrze napisane, ani nie będą zawierały tyle wartościowej naukowo i filozoficznie treści.

Sztukę dla sztuki postrzegam jako kierunek dla leniwych artystów. Jeśli inni ludzie do 30 lat również nie dają się nabierać na takie klimaty, to mnie tylko pocieszyłaś.
__________________
IF YOU WISH TO MAKE AN APPLE PIE FROM SCRATCH,
YOU MUST FIRST INVENT THE UNIVERSE
OldWorldBlues jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-05-29, 19:01   #7
Gravitsappa
Zadomowienie
 
Avatar Gravitsappa
 
Zarejestrowany: 2020-07
Wiadomości: 1 031
Dot.: Dlaczego ludzie do 30 lat tego nie lubią? Sztuka dla sztuki i autentyczność

Cytat:
Napisane przez OldWorldBlues Pokaż wiadomość
Sztuka dla sztuki kojarzy mi się w głównej mierze z wydmuszkami – czasami krzykliwymi na powierzchni, która otacza znajdującą się w środku przestrzeń pozbawioną treści. Do grona wypełniającego taki zbiór wrzucę m.in. twórców sztuki współczesnej/abstrakcyjnej, której większość kreatorów nigdy nie byłaby w stanie namalować jednego obrazu na miarę Matejki, czy właśnie Masłowską, która może czyścić buty chociażby Lemowi, bo jej książki nigdy nie będą tak dobrze napisane, ani nie będą zawierały tyle wartościowej naukowo i filozoficznie treści.

Sztukę dla sztuki postrzegam jako kierunek dla leniwych artystów. Jeśli inni ludzie do 30 lat również nie dają się nabierać na takie klimaty, to mnie tylko pocieszyłaś.
Phi Picasso, sam bym tak namalował po pijaku I jak tu się dziwić, że Masłowską krytykują nastolatki, jak u dorosłych jest takie właśnie zrozumienie sztuki
__________________
Your teeth is how you breathe.
Gravitsappa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2022-05-30, 02:27   #8
OldWorldBlues
mad lad
 
Avatar OldWorldBlues
 
Zarejestrowany: 2016-09
Lokalizacja: centre of attention
Wiadomości: 1 763
Dot.: Dlaczego ludzie do 30 lat tego nie lubią? Sztuka dla sztuki i autentyczność

Cytat:
Napisane przez Gravitsappa Pokaż wiadomość
Phi Picasso, sam bym tak namalował po pijaku I jak tu się dziwić, że Masłowską krytykują nastolatki, jak u dorosłych jest takie właśnie zrozumienie sztuki
Przyznam, że bawi mnie określenie zrozumienia w kontekście sztuki – a już w szczególności w odniesieniu do zjawiska sztuki dla sztuki. Zakładamy tym sposobem, że apriorycznie sztuka zawiera głównie obiektywne i absolutne prawdy, co prawdą nie jest, bo każdy interpretuje ją inaczej, przepuszczając wcześniej przez pryzmat własnych wartości. Rozumieć można matematykę albo fizykę, bo są to nauki obiektywne, oparte na niezależnej od kontekstu logice – nie sztukę, którą pod tym względem nie rządzą żadne prawa. Można co najwyżej rozumieć kontekst, w którym dane dzieło zostało wykonane, jednak gusta pozostają zawsze subiektywne i odmienne u różnych osób.

Dodam, że imo słowo sztuka uległo mocnej dewaluacji. Dawniej tym mianem określano tylko najlepsze dzieła; dzisiaj w ten sposób nazywa się praktycznie wszystko, wmawiając, że każda mielizna skrywa nieistniejące dna pełne nieistniejących skarbów.
__________________
IF YOU WISH TO MAKE AN APPLE PIE FROM SCRATCH,
YOU MUST FIRST INVENT THE UNIVERSE
OldWorldBlues jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-05-30, 10:31   #9
Gravitsappa
Zadomowienie
 
Avatar Gravitsappa
 
Zarejestrowany: 2020-07
Wiadomości: 1 031
Dot.: Dlaczego ludzie do 30 lat tego nie lubią? Sztuka dla sztuki i autentyczność

Cytat:
Napisane przez OldWorldBlues Pokaż wiadomość
Przyznam, że bawi mnie określenie zrozumienia w kontekście sztuki – a już w szczególności w odniesieniu do zjawiska sztuki dla sztuki. Zakładamy tym sposobem, że apriorycznie sztuka zawiera głównie obiektywne i absolutne prawdy, co prawdą nie jest, bo każdy interpretuje ją inaczej, przepuszczając wcześniej przez pryzmat własnych wartości. Rozumieć można matematykę albo fizykę, bo są to nauki obiektywne, oparte na niezależnej od kontekstu logice – nie sztukę, którą pod tym względem nie rządzą żadne prawa. Można co najwyżej rozumieć kontekst, w którym dane dzieło zostało wykonane, jednak gusta pozostają zawsze subiektywne i odmienne u różnych osób.

Dodam, że imo słowo sztuka uległo mocnej dewaluacji. Dawniej tym mianem określano tylko najlepsze dzieła; dzisiaj w ten sposób nazywa się praktycznie wszystko, wmawiając, że każda mielizna skrywa nieistniejące dna pełne nieistniejących skarbów.
Można rozumieć, że styl inny niż realizm nie równa się brakom warsztatowym, albo że brak naukowej treści nie jest żadnym wyznacznikiem wartości literatury, albo można się zatrzymać w odbiorze sztuki na poziomie dziecka, a jednocześnie przynawać sobie prawo do oceniania, co jest 'najlepszym dziełem' a co mielizną mimo braku podstawowej wiedzy.
__________________
Your teeth is how you breathe.
Gravitsappa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-05-30, 11:52   #10
OldWorldBlues
mad lad
 
Avatar OldWorldBlues
 
Zarejestrowany: 2016-09
Lokalizacja: centre of attention
Wiadomości: 1 763
Dot.: Dlaczego ludzie do 30 lat tego nie lubią? Sztuka dla sztuki i autentyczność

Cytat:
Napisane przez Gravitsappa Pokaż wiadomość
Można rozumieć, że styl inny niż realizm nie równa się brakom warsztatowym, albo że brak naukowej treści nie jest żadnym wyznacznikiem wartości literatury, albo można się zatrzymać w odbiorze sztuki na poziomie dziecka, a jednocześnie przynawać sobie prawo do oceniania, co jest 'najlepszym dziełem' a co mielizną mimo braku podstawowej wiedzy.
Zmartwię cię, ale każdy ma takie prawo. Poza tym nie wiem, czy na to już wpadłaś, ale jak najbardziej można powyższe rzeczy rozumieć i wciąż wartościować różne obszary sztuki, znowu, zgodnie z własnymi przekonaniami.
__________________
IF YOU WISH TO MAKE AN APPLE PIE FROM SCRATCH,
YOU MUST FIRST INVENT THE UNIVERSE
OldWorldBlues jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-05-30, 14:11   #11
Gravitsappa
Zadomowienie
 
Avatar Gravitsappa
 
Zarejestrowany: 2020-07
Wiadomości: 1 031
Dot.: Dlaczego ludzie do 30 lat tego nie lubią? Sztuka dla sztuki i autentyczność

Cytat:
Napisane przez OldWorldBlues Pokaż wiadomość
Zmartwię cię, ale każdy ma takie prawo. Poza tym nie wiem, czy na to już wpadłaś, ale jak najbardziej można powyższe rzeczy rozumieć i wciąż wartościować różne obszary sztuki, znowu, zgodnie z własnymi przekonaniami.
Pewnie, że każdy może i każdy ma prawo, ale nie każda opinia ma taką samą wagę. Okiem bym nie mrugnęła, gdybyś napisał po prostu, że nie lubisz, nie podoba ci się. Ale nie da się kreować na znawcę 'dobrej' sztuki i jednocześnie głosić tak januszowe stwierdzenia, jak to o Matejce i nowoczesnych twórcach, bo to cię z miejsca demaskuje.
__________________
Your teeth is how you breathe.
Gravitsappa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2022-05-30, 16:50   #12
OldWorldBlues
mad lad
 
Avatar OldWorldBlues
 
Zarejestrowany: 2016-09
Lokalizacja: centre of attention
Wiadomości: 1 763
Dot.: Dlaczego ludzie do 30 lat tego nie lubią? Sztuka dla sztuki i autentyczność

Cytat:
Napisane przez Gravitsappa Pokaż wiadomość
Pewnie, że każdy może i każdy ma prawo, ale nie każda opinia ma taką samą wagę. Okiem bym nie mrugnęła, gdybyś napisał po prostu, że nie lubisz, nie podoba ci się. Ale nie da się kreować na znawcę 'dobrej' sztuki i jednocześnie głosić tak januszowe stwierdzenia, jak to o Matejce i nowoczesnych twórcach, bo to cię z miejsca demaskuje.
Ja twoich grażynowych opinii opartych na naiwnym oświeceniu w kontekście "rozumienia" sztuki współczesnej też nie biorę na poważnie, więc dalsza w tej kwestii dyskusja raczej nie ma sensu.
__________________
IF YOU WISH TO MAKE AN APPLE PIE FROM SCRATCH,
YOU MUST FIRST INVENT THE UNIVERSE
OldWorldBlues jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-05-30, 18:12   #13
Gravitsappa
Zadomowienie
 
Avatar Gravitsappa
 
Zarejestrowany: 2020-07
Wiadomości: 1 031
Dot.: Dlaczego ludzie do 30 lat tego nie lubią? Sztuka dla sztuki i autentyczność

Cytat:
Napisane przez OldWorldBlues Pokaż wiadomość
Ja twoich grażynowych opinii opartych na naiwnym oświeceniu w kontekście "rozumienia" sztuki współczesnej też nie biorę na poważnie, więc dalsza w tej kwestii dyskusja raczej nie ma sensu.
Pewnie, że nie ma nic do rozumienia, same jakieś paciaje i mazy, zamiast jak kiedyś ładny landszafcik, jelenie na rykowisku odrobione jak żywe albo kobitka z dekoltem
__________________
Your teeth is how you breathe.
Gravitsappa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-05-30, 18:22   #14
ce4534435626970636826734dc4cc81c1d23e519_62b0fbf266bee
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2012-04
Wiadomości: 18 638
Dot.: Dlaczego ludzie do 30 lat tego nie lubią? Sztuka dla sztuki i autentyczność

Cytat:
Napisane przez Gravitsappa Pokaż wiadomość
Pewnie, że nie ma nic do rozumienia, same jakieś paciaje i mazy, zamiast jak kiedyś ładny landszafcik, jelenie na rykowisku odrobione jak żywe albo kobitka z dekoltem
Tyle że paciaje i mazy to powinien być kierunek obrany przez artystę, a nie że robi paciaje i mazy, bo niczego innego nie umie.

Wysłane z mojego M2004J19C przy użyciu Tapatalka
ce4534435626970636826734dc4cc81c1d23e519_62b0fbf266bee jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-05-30, 18:34   #15
Gravitsappa
Zadomowienie
 
Avatar Gravitsappa
 
Zarejestrowany: 2020-07
Wiadomości: 1 031
Dot.: Dlaczego ludzie do 30 lat tego nie lubią? Sztuka dla sztuki i autentyczność

[1=ce453443562697063682673 4dc4cc81c1d23e519_62b0fbf 266bee;89239880]Tyle że paciaje i mazy to powinien być kierunek obrany przez artystę, a nie że robi paciaje i mazy, bo niczego innego nie umie.

Wysłane z mojego M2004J19C przy użyciu Tapatalka[/QUOTE]

Całkowicie się zgadzam, ale szczerze mówiąc nie wiem gdzie ci wszyscy nieudolni, co nie umieją malować, ale jednak obrazy sprzedają i są uznani za artystów - chyba wiecie, jak trudno jest się po pierwsze wybić, a po drugie utrzymać ze sztuki.
A z drugiej strony, taki Nikifor - sztuka czy bohomazy?
__________________
Your teeth is how you breathe.
Gravitsappa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-05-30, 20:18   #16
ce4534435626970636826734dc4cc81c1d23e519_62b0fbf266bee
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2012-04
Wiadomości: 18 638
Dot.: Dlaczego ludzie do 30 lat tego nie lubią? Sztuka dla sztuki i autentyczność

Cytat:
Napisane przez Gravitsappa Pokaż wiadomość
Całkowicie się zgadzam, ale szczerze mówiąc nie wiem gdzie ci wszyscy nieudolni, co nie umieją malować, ale jednak obrazy sprzedają i są uznani za artystów - chyba wiecie, jak trudno jest się po pierwsze wybić, a po drugie utrzymać ze sztuki.
A z drugiej strony, taki Nikifor - sztuka czy bohomazy?

Nie mieszałabym w to utrzymywania się, bo sztuka bywa doceniona po czasie, niektórzy też bywają zwyczajnie niezauważeni. Poza tym najdroższe nie znaczy jeszcze najlepsze. Jak z filmami. Najwięcej zarobiło jakieś Avengers, Avatar. Czy to są filmy z tych najlepszych? No nie.
Sztuka typu malarstwo, rzeźba trochę kosztuje i wydaje mi się, że przez to mniej osób to kupuje, a stosunkowo częściej osoby, które się na tym choć trochę znają. Ale z literaturą, a już zwłaszcza z muzyką historia jest inna.
ce4534435626970636826734dc4cc81c1d23e519_62b0fbf266bee jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-05-30, 20:26   #17
OldWorldBlues
mad lad
 
Avatar OldWorldBlues
 
Zarejestrowany: 2016-09
Lokalizacja: centre of attention
Wiadomości: 1 763
Dot.: Dlaczego ludzie do 30 lat tego nie lubią? Sztuka dla sztuki i autentyczność

Cytat:
Napisane przez Gravitsappa Pokaż wiadomość
A z drugiej strony, taki Nikifor - sztuka czy bohomazy?
Jego rysunki nie wywołują we mnie żadnych pozytywnych emocji, więc osobiście ciężko jest mi nazwać je sztuką – dla mnie bohomazy, niezależnie od akademickich kluczy gustu idealnego.

I trochę nie rozumiem, dlaczego zostałem przez ciebie odebrany jako osoba, która oczekuje od sztuki realizmu. Spodobać mi się może dzieło dowolnego charakteru. Z mniej realistycznych stylów lubię twórczość Dalego czy Beksińskiego, rzeczy w klimatach Autoportretu w zielonym bugatti albo plakatów z gry BioShock (klik). (Btw, skoro o to zahaczyłem, dla mnie osobiście rolę współczesnych artystów wizualnych przejęli od malarzy w głównej mierze graficy komputerowi.)
__________________
IF YOU WISH TO MAKE AN APPLE PIE FROM SCRATCH,
YOU MUST FIRST INVENT THE UNIVERSE
OldWorldBlues jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-05-30, 20:34   #18
OldWorldBlues
mad lad
 
Avatar OldWorldBlues
 
Zarejestrowany: 2016-09
Lokalizacja: centre of attention
Wiadomości: 1 763
Dot.: Dlaczego ludzie do 30 lat tego nie lubią? Sztuka dla sztuki i autentyczność

Cytat:
Napisane przez OldWorldBlues Pokaż wiadomość
Jego rysunki nie wywołują we mnie żadnych pozytywnych emocji, więc osobiście ciężko jest mi nazwać je sztuką – dla mnie bohomazy, niezależnie od akademickich kluczy gustu idealnego.
Chociaż nie, na niektórych zawiesiłem oko, więc nie jest to przypadek beznadziejny.
__________________
IF YOU WISH TO MAKE AN APPLE PIE FROM SCRATCH,
YOU MUST FIRST INVENT THE UNIVERSE
OldWorldBlues jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-05-30, 21:01   #19
Trzepotka
Zakorzenienie
 
Avatar Trzepotka
 
Zarejestrowany: 2012-05
Wiadomości: 20 984
Dot.: Dlaczego ludzie do 30 lat tego nie lubią? Sztuka dla sztuki i autentyczność

Treść usunięta
Trzepotka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2022-05-31, 10:50   #20
108c410e37025b61f70ac3abf4d6e10fd655bace_6584d32569b20
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2014-05
Wiadomości: 475
Dot.: Dlaczego ludzie do 30 lat tego nie lubią? Sztuka dla sztuki i autentyczność

Cytat:
Napisane przez Trzepotka Pokaż wiadomość
Treść usunięta
Urwałaś Trzepotko intrygującą wymianę zdań. Ekspert od sztuki wysokiej nakreślił, ze ktoś, kto nie ceni Masłowskiej zapewne lubi gołe baby i jelenie.
Przeczuwałam, że Ekspertka w którymś momencie napisze na przykład, że ceni Mozarta i sushi, a OldWorldBlues gustuje zapewne w Zenku i śledzikach.

Trzepotko, trochę przypraw podkręca smak i mdłej potrawie nadaje smaczków, więc chyba przedwcześnie wkraczasz.
BTW, pozostając w kuchni, Masłowska dla mnie jest całkowicie niestrawna.
W moim odbiorze Masłowska usiłuje być Makłowiczem w felietonach i Matą z siatką na motyle, a w pisaniu Tokarczuk, a mnie nic z tego nie jara i jestem po 30-tce na dodatek.
108c410e37025b61f70ac3abf4d6e10fd655bace_6584d32569b20 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-05-31, 10:59   #21
Gravitsappa
Zadomowienie
 
Avatar Gravitsappa
 
Zarejestrowany: 2020-07
Wiadomości: 1 031
Dot.: Dlaczego ludzie do 30 lat tego nie lubią? Sztuka dla sztuki i autentyczność

[1=108c410e37025b61f70ac3a bf4d6e10fd655bace_6584d32 569b20;89240581]Urwałaś Trzepotko intrygującą wymianę zdań. Ekspert od sztuki wysokiej nakreślił, ze ktoś, kto nie ceni Masłowskiej zapewne lubi gołe baby i jelenie.
Przeczuwałam, że Ekspertka w którymś momencie napisze na przykład, że ceni Mozarta i sushi, a OldWorldBlues gustuje zapewne w Zenku i śledzikach.

Trzepotko, trochę przypraw podkręca smak i mdłej potrawie nadaje smaczków, więc chyba przedwcześnie wkraczasz.
BTW, pozostając w kuchni, Masłowska dla mnie jest całkowicie niestrawna.
W moim odbiorze Masłowska usiłuje być Makłowiczem w felietonach i Matą z siatką na motyle, a w pisaniu Tokarczuk, a mnie nic z tego nie jara i jestem po 30-tce na dodatek.[/QUOTE]

To źle przeczuwałaś, bo źle zrozumiałaś
__________________
Your teeth is how you breathe.
Gravitsappa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-05-31, 12:01   #22
Mijanou
Wizażowy Kot Igor
 
Avatar Mijanou
 
Zarejestrowany: 2012-08
Lokalizacja: po drugiej stronie lustra
Wiadomości: 17 529
Dot.: Dlaczego ludzie do 30 lat tego nie lubią? Sztuka dla sztuki i autentyczność

Nie lubię Masłowskiej.
Dla mnie jest całkowicie niestrawna a przez "Wojnę" nie przebiłam się. No ale nie przebiłam się też przez "Władcę Pierdzieli"...em, to jest Pierścieni.

No co kto lubi. Obecnie pojęcie "sztuka" mieści w sobie wiele znaczeń. Kicz też potafi być sztuką w odpowiednich okolicznościach.
__________________
I don't have time for that! I'm a cat. We are rather busy you know?



Zanim założysz wątek, zajrzyj tu: https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=1269209


Warto wsłuchać się w Słowo: https://www.youtube.com/channel/UC5n...oyrF8xorb-IqVw

No pasaran!
mikroREKLAMA
Spełnione marzenia
Pragniesz szybkiej i radykalnej zmiany? Najwyższa światowa klasa włosów dziewiczych. Najlepsze z natury,.

Ta reklama pokazywana jest pod 17 529 postami tego użytkownika na forum. Jak założyć taką reklamę? (klik!)
Mijanou jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-05-31, 13:41   #23
Gravitsappa
Zadomowienie
 
Avatar Gravitsappa
 
Zarejestrowany: 2020-07
Wiadomości: 1 031
Dot.: Dlaczego ludzie do 30 lat tego nie lubią? Sztuka dla sztuki i autentyczność

Popatrzyłam na youtuba na "Multi reaguje na Motyle"
"Dorota Masłowska, jak mówi wikipedia, to jest pisarka, laureatka nagrody Najk, więc to nie jest jakiś random"
No nie trafi Dorota do takiej publiki, choćby nie wiem jaki miała flow
__________________
Your teeth is how you breathe.
Gravitsappa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-05-31, 14:26   #24
43f4c6e05089aac1c48e760c19dfc261ffa43875_658383801b065
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2020-10
Wiadomości: 7 306
Dot.: Dlaczego ludzie do 30 lat tego nie lubią? Sztuka dla sztuki i autentyczność

Treść usunięta

Edytowane przez 43f4c6e05089aac1c48e760c19dfc261ffa43875_658383801b065
Czas edycji: 2023-11-27 o 10:16
43f4c6e05089aac1c48e760c19dfc261ffa43875_658383801b065 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-07-07, 20:31   #25
Gravitsappa
Zadomowienie
 
Avatar Gravitsappa
 
Zarejestrowany: 2020-07
Wiadomości: 1 031
Dot.: Dlaczego ludzie do 30 lat tego nie lubią? Sztuka dla sztuki i autentyczność

Co myślicie o nowym singlu 'Ojciec'? Mnie przeorało emocjonalnie na amen.
__________________
Your teeth is how you breathe.
Gravitsappa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-07-08, 08:53   #26
lubiekielbase
Zadomowienie
 
Avatar lubiekielbase
 
Zarejestrowany: 2013-07
Wiadomości: 1 576
Dot.: Dlaczego ludzie do 30 lat tego nie lubią? Sztuka dla sztuki i autentyczność

Cytat:
Napisane przez Gravitsappa Pokaż wiadomość
Co myślicie o nowym singlu 'Ojciec'? Mnie przeorało emocjonalnie na amen.
Tekst i teledysk naprawdę dobre. Tylko dla mnie ona nie powinna iść w muzykę, bo ciężko się jej słucha.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
__________________
Wszystkie nicki zajęte.
lubiekielbase jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-07-11, 02:59   #27
980cf4958a6e724c916e7adb24f4c6159aa2df82_65d7e02c47328
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2017-09
Wiadomości: 18 061
Dot.: Dlaczego ludzie do 30 lat tego nie lubią? Sztuka dla sztuki i autentyczność

Cytat:
Napisane przez OldWorldBlues Pokaż wiadomość
Przyznam, że bawi mnie określenie zrozumienia w kontekście sztuki – a już w szczególności w odniesieniu do zjawiska sztuki dla sztuki. Zakładamy tym sposobem, że apriorycznie sztuka zawiera głównie obiektywne i absolutne prawdy, co prawdą nie jest, bo każdy interpretuje ją inaczej, przepuszczając wcześniej przez pryzmat własnych wartości. Rozumieć można matematykę albo fizykę, bo są to nauki obiektywne, oparte na niezależnej od kontekstu logice – nie sztukę, którą pod tym względem nie rządzą żadne prawa. Można co najwyżej rozumieć kontekst, w którym dane dzieło zostało wykonane, jednak gusta pozostają zawsze subiektywne i odmienne u różnych osób.

Dodam, że imo słowo sztuka uległo mocnej dewaluacji. Dawniej tym mianem określano tylko najlepsze dzieła; dzisiaj w ten sposób nazywa się praktycznie wszystko, wmawiając, że każda mielizna skrywa nieistniejące dna pełne nieistniejących skarbów.
Nie zgodzę się z tym; zostały opisane pewne prawa rządzące sztuką. Warto przeczytać, mnie zaciekawiło:
http://myfrencheasel.blogspot.com/20...etics.html?m=1

A tu cały artykuł naukowy
https://www.researchgate.net/publica...tic_Experience
Wysłane z aplikacji Forum Wizaz

Edytowane przez 980cf4958a6e724c916e7adb24f4c6159aa2df82_65d7e02c47328
Czas edycji: 2022-07-11 o 03:03
980cf4958a6e724c916e7adb24f4c6159aa2df82_65d7e02c47328 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-07-11, 12:37   #28
OldWorldBlues
mad lad
 
Avatar OldWorldBlues
 
Zarejestrowany: 2016-09
Lokalizacja: centre of attention
Wiadomości: 1 763
Dot.: Dlaczego ludzie do 30 lat tego nie lubią? Sztuka dla sztuki i autentyczność

[1=980cf4958a6e724c916e7ad b24f4c6159aa2df82_65d7e02 c47328;89283427]Nie zgodzę się z tym; zostały opisane pewne prawa rządzące sztuką. Warto przeczytać, mnie zaciekawiło:
http://myfrencheasel.blogspot.com/20...etics.html?m=1

A tu cały artykuł naukowy
https://www.researchgate.net/publica...tic_Experience
Wysłane z aplikacji Forum Wizaz[/QUOTE]
Autor nazwał je prawami, ale artysta wcale nie musi nimi podążać, więc nie są odgórnie narzucone wzorem praw przyrodniczych, których obejść w żaden sposób nie można. Na pewno znajdzie się jakieś zależności, którymi można połączyć twórczość wielu osób, ale nigdzie temu nie zaprzeczyłem. Sama konstrukcja dzieła jest obiektywna – wszyscy (z wyjątkiem daltonistów ) widzimy takie same kształty, kontury i cienie – inne pozostają interpretacje oraz odczucia na jego temat, które zależą od zapytanej jednostki.

Ciekawe i warto podążać, jeśli jest się początkującym artystą, ale nie do końca w kontekście, który chciałem poruszyć.
__________________
IF YOU WISH TO MAKE AN APPLE PIE FROM SCRATCH,
YOU MUST FIRST INVENT THE UNIVERSE
OldWorldBlues jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-07-11, 12:43   #29
980cf4958a6e724c916e7adb24f4c6159aa2df82_65d7e02c47328
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2017-09
Wiadomości: 18 061
Dot.: Dlaczego ludzie do 30 lat tego nie lubią? Sztuka dla sztuki i autentyczność

Cytat:
Napisane przez OldWorldBlues Pokaż wiadomość
Autor nazwał je prawami, ale artysta wcale nie musi nimi podążać, więc nie są odgórnie narzucone wzorem praw przyrodniczych, których obejść w żaden sposób nie można. Na pewno znajdzie się jakieś zależności, którymi można połączyć twórczość wielu osób, ale nigdzie temu nie zaprzeczyłem. Sama konstrukcja dzieła jest obiektywna – wszyscy (z wyjątkiem daltonistów ) widzimy takie same kształty, kontury i cienie – inne pozostają interpretacje oraz odczucia na jego temat, które zależą od zapytanej jednostki.

Ciekawe i warto podążać, jeśli jest się początkującym artystą, ale nie do końca w kontekście, który chciałem poruszyć.
Wydaje mi się, że jeżeli artysta nimi nie podąża, to dzieło nie jest sztuką, tylko bazgrołami .
No ale to taka ciekawostka.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
980cf4958a6e724c916e7adb24f4c6159aa2df82_65d7e02c47328 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-07-11, 12:51   #30
OldWorldBlues
mad lad
 
Avatar OldWorldBlues
 
Zarejestrowany: 2016-09
Lokalizacja: centre of attention
Wiadomości: 1 763
Dot.: Dlaczego ludzie do 30 lat tego nie lubią? Sztuka dla sztuki i autentyczność

[1=980cf4958a6e724c916e7ad b24f4c6159aa2df82_65d7e02 c47328;89283792]Wydaje mi się, że jeżeli artysta nimi nie podąża, to dzieło nie jest sztuką, tylko bazgrołami .[/QUOTE]
* sztuką abstrakcyjną

Kwestia gustu, ja się zgadzam.
__________________
IF YOU WISH TO MAKE AN APPLE PIE FROM SCRATCH,
YOU MUST FIRST INVENT THE UNIVERSE
OldWorldBlues jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Forum plotkowe


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2022-07-14 06:50:27


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 20:10.