"Obowi±zkowe" spotkania? - Wizaz.pl

Wróæ   Wizaz.pl > Kobieta > Praca i biznes

Notka

Praca i biznes W tym miejscu rozmawiamy o pracy i biznesie. Je¶li szukasz pracy, planujesz j± zmieniæ lub prowadzisz w³asny biznes, to miejsce jest dla ciebie.

Odpowiedz
 
Narzêdzia
Stary 2013-07-10, 18:52   #1
cichyglos
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2012-08
Wiadomo¶ci: 12
Exclamation

"Obowi±zkowe" spotkania?


Witam,
pytanie dotyczy ustaw kodeksu pracy.

Mój pracodawca poinformowa³ pracowników o zebraniu (maj±cym charakter bardziej organizacyjny ni¿ np. szkoleniowy) na dzieñ przed.
Wcze¶niej (ok. mo¿e tygodnia wcze¶niej) "rzuca³" informacjê, ¿e bêdzie chcia³ zorganizowaæ takowe spotkanie, ale nie podawa³ konkretnego terminu. Firma w której pracujê czynna jest miêdzy 6:00-23:00, wiêc mamy grafik 2, a w niektóre dni nawet 3 zmianowy.

W dniu zebrania, wed³ug harmonogramu mia³am pracowaæ od 14-23 a spotkanie zosta³o przypisane na godzinê 4:30 (rano).
Oczywi¶cie musia³am siê na to spotkanie udaæ. Pracodawca powiedzia³, ¿e czas spêdzony na spotkaniu wliczony zostanie do nadgodzin, jednak wiem, ¿e parê osób z mojej zmiany musia³o zmieniaæ swoje plany w ostatniej chwili, a parê osób musia³o przyj¶æ do pracy w swój dzieñ wolny.
Wiem, ¿e taka sytuacja mo¿e siê powtórzyæ w przysz³o¶ci, gdy¿ zostali¶my o tym fakcie poinformowani.

Pytanie czy w takim przypadku pracownik mo¿e odmówiæ pracodawcy uczestnictwa w takim zebraniu?
I kiedy pracodawca powinien informowaæ pracowników o takich zebraniach? Czy to zgodne z prawem, ¿e datê i godzinê podaje dzieñ przed?

Proszê o pomoc w tej sprawie.
Pozdrawiam
cichyglos jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2013-07-10, 19:15   #2
Heledore
Zakorzenienie
 
Avatar Heledore
 
Zarejestrowany: 2009-08
Wiadomo¶ci: 4 538
Dot.: "Obowi±zkowe" spotkania?

wydaje mi sie - ale rêki nie dam sobie obci±æ bo dawno do kodeksu nie zagl±da³am - ze jest to zgodne z prawem o ile za ten czas zostan± wyp³acone nadgodziny lub oddane godziny. Nie musia³aby¶ siê stawiæ gdyby¶ mia³a wypisany urlop na ten dzieñ (tzn. je¶li twoja obecno¶æ by³aby kluczowa to musia³aby¶ sie stawiæ ale pracodawca musia³by pokryæ twoje koszta zwi±zane z odwo³aniem urlopu )
__________________
"Przeznaczenie zazwyczaj czeka tu¿ za rogiem. Jak kieszonkowiec, dziwka albo sprzedawca losów na loteriê: to jego najczêstsze wcielenia. Do drzwi naszego domu nigdy nie zapuka. Trzeba za nim ruszyæ"

Heledore jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2013-07-11, 09:24   #3
cichyglos
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2012-08
Wiadomo¶ci: 12
Exclamation Dot.: "Obowi±zkowe" spotkania?

Ale nie narusza to ani kodeksu pracy ani cywilnego?
Nie ma ¿adnej ustawy, która zabrania zmuszania pracowników do przyj¶cia na spotkanie o którym siê dowiedzieli dzieñ wcze¶niej?

Chodzi o to, ¿e od regulowania godzin pracy jest grafik. Jak mo¿na komu¶ kazaæ przyj¶æ do pracy w jego wolny dzieñ, albo dwa razy w ró¿nych godzinach? Parê osób mieszka daleko, kilkoro ma dzieci. I tak nagle trzeba zmieniaæ plany, które wed³ug grafiku pracy mia³y byæ czasem niepracuj±cym, czasem wolnym?
Naprawdê nie ma ustawy, która zabrania takiego nadu¿ywania w³adzy?
Czy pracownicy maj± "nie-planowaæ" sobie czasu domowego na za³ó¿my najbli¿szy miesi±c, bo nigdy nie bêdzie wiadomo kiedy takowe zebranie ma siê odbyæ ponownie?
Nie rozumiem w takim razie idei samego grafiku ;/ równie dobrze mo¿na dzieñ/dwa dni wcze¶niej poinformowaæ jak pracownik pracuje nastêpnego dnia.. bo dla mnie to na to samo wychodzi.
Zero planów.
Polska...
cichyglos jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2013-07-11, 09:47   #4
Heledore
Zakorzenienie
 
Avatar Heledore
 
Zarejestrowany: 2009-08
Wiadomo¶ci: 4 538
Dot.: "Obowi±zkowe" spotkania?

powtarzam, kurs z prawa pracy przechodzi³am dawno. Mog³o siê cos pozmieniaæ a i ja mogê nie wszystko pamiêtaæ (bo w kadrach nie pracujê)

Natomiast szkolenie planowane na czas po pracy i p³atne jak nadgodziny mo¿e byæ przez inspekcjê pracy traktowane jak planowanie nadgodzin a to jest w Polsce konkretne naruszenie kodeksu pracy. Nadgodziny w swoim zamy¶le wynikaj± nagle i z nieprzewidzianych okoliczno¶ci.
__________________
"Przeznaczenie zazwyczaj czeka tu¿ za rogiem. Jak kieszonkowiec, dziwka albo sprzedawca losów na loteriê: to jego najczêstsze wcielenia. Do drzwi naszego domu nigdy nie zapuka. Trzeba za nim ruszyæ"

Heledore jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2013-07-11, 10:35   #5
cichyglos
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2012-08
Wiadomo¶ci: 12
Question Dot.: "Obowi±zkowe" spotkania?

Witam,
wiem ¿e teraz mog³o siê co¶ pozmieniaæ i mimo wszystko bardzo dziêkujê za pomoc.

Chodzi mi w³a¶nie o to, ¿e nie by³a to sytuacja "nadzwyczajna".
By³o to zwyk³e spotkanie organizacyjne na którym dowiedzieli¶my siê rzeczy, o których i tak wiedzieli¶my ju¿ od dawna. By³o to po prostu podsumowanie wcze¶niejszego miesi±ca itp. na co uwa¿am szef nie potrzebowa³ zwo³ywaæ wszystkich na ponad 1 godzinê, ¿eby to omówiæ.

Poza tym takie zebranie powinno byæ chyba zaplanowane z jakim¶ okresem wyprzedzenia prawda? ;/
A to wygl±da³o tak, ¿e tydzieñ wcze¶niej wspomnia³ jedynie, ¿e bêdzie chcia³ takie spotkanie ustaliæ, ale nie mówi³, ¿e odbêdzie siê po godzinach pracy i ¿e wszyscy bêd± musieli na nim byæ.
Wszyscy my¶leli, ¿e szef zrobi zebranie ka¿dej zmianie osobno..
A tu nagle dzieñ przed zebraniem nas o nim informuje i ka¿de byæ na nim wszystkim obowi±zkowo.

Potrzebuje podparcia prawnego w takim przypadku.
Chcia³abym siê te¿ dowiedzieæ co szef mo¿e zrobiæ, kiedy pracownik/niektórzy pracownicy odmówi± przyj¶cia na owe spotkanie?
cichyglos jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Odpowiedz

Nowe w±tki na forum Praca i biznes


Ten w±tek obecnie przegl±daj±: 1 (0 u¿ytkowników i 1 go¶ci)
 

Zasady wysy³ania wiadomo¶ci
Nie mo¿esz zak³adaæ nowych w±tków
Nie mo¿esz pisaæ odpowiedzi
Nie mo¿esz dodawaæ zdjêæ i plików
Nie mo¿esz edytowaæ swoich postów

BB code is W³±czono
Emotikonki: W³±czono
Kod [IMG]: W³±czono
Kod HTML: Wy³±czono

Gor±ce linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 20:59.