Szydełko - podstawy - Strona 32 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Hobby > Rękodzieło: szydełkowanie, biżuteria DIY, makramy i inne > Druty, igła i szydełko

Notka

Druty, igła i szydełko Forum dla miłośników drutów, szydełka i igły. Tu dowiesz się jak ozdobić spodnie, na jaki kolor pofarbować koszulkę oraz jak uratować zniszczony sweter.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2013-12-05, 15:34   #931
szarobure
Zadomowienie
 
Avatar szarobure
 
Zarejestrowany: 2009-05
Lokalizacja: Łódź
Wiadomości: 1 118
Dot.: Szydełko - podstawy

Ja mam szydełka od 0,75 mm do 12 mm . Metalowe, teflonowe i bambusowe
Kordonki polecam: "Filo di Scozia"; "Maxi "-Madame Tricote
Z tych mi się najlepiej robi, jednak z gustami jak z ...plecami każdy ma swoje
Kordonki polskie białe też nie są złe.
Sklepy dobrze zaopatrzone w kordonki i różnego rodzaju włóczki to np:
https://www.e-dziewiarka.pl
www.zamotane.pl
http://www.motek.com.pl
http://www.fastryga.pl
http://motkolandia.pl
To nie jest żadna reklama, tylko są to sklepy w którch ja robię włóczkowe zakupy
To na wszelki wypadek jakby coś było nie tak z iloscią linków czy coś ...
__________________
Moje zapiski i twórcze zapędy
http://papillon-motylkowo.blogspot.com
Moje zbiory
https://pl.pinterest.com/rubinek
szarobure jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-06, 09:50   #932
aga__tka
Zakorzenienie
 
Avatar aga__tka
 
Zarejestrowany: 2009-10
Wiadomości: 9 899
Dot.: Szydełko - podstawy

Emila3000: W zasadzie to nie kazdy polski kordonek jest "zly", choc takie starsze (dostalam od znajomej cala torbe) sa dosc nierowne... te co kupuje teraz sa calkiem calkiem, nie wiem jaki kupilas, bo one sie znacznie od siebie roznia... mnie sie kiepsko robi z karata - jest taki raczej grubszy, ale niezbyt mocno skrecony, bardzo zle mi sie zaczynalo z kai - zanim sie przyzwyczailam do jej splotu to caly czas mi sie nitka rozdwajala... za to muzy (sa rozne grubosci) sa mocno skrecone i nic sie nie rozdwaja... jesli chodzi o kolor, to kazdy bialy kordonek ma inny odcien i warto zobaczyc je na zywo, niestety teraz nie pamietam jaki odcien ma kaja i muza na tle innych, a jestem w pracy i nie mam mozliwosci tego sprawdzic, ale sa raczej biale na tle np serwetkowej (tez polska nitka, ale juz nie produkowana)
w moim odczuciu snehurka, ktora niektore osoby bardzo lubia jest jeszcze luzniej skrecona niz kaja (ma taka sama ilosc m/100g i podobnie pakowane klebki), nigdy nie mialam kordonka zefir.... mialam jeszcze maje kolorowa - ale ona jest luzno skrecona, miekka, raczej na ubrania niz gwiazdki
dziewczyny duzo robia z kai, w sumie jest niedroga i ma duzy wybor kolorow, ale robia tez z niej ubrania, i mnie gwiazdki wykonane z niej podobaja sie znacznie mniej niz np z muzy (chyba ze sie robi bardzo cienkim szydelkiem, ale jak sie nie ma wprawy to nitka sie rozdwaja!) np ja robilam firanke z kai szydelkiem 1,5mm a ozdoby dziewczyny robia nawet 0,9mm

z zagranicznych bardzo fajne sa kordonki garden i perle (ale z zadnego nie mialam bialego) przy czym np czarny z perle sie az "swieci" - tzn jest to naprawde piekna nitka, podobnie mi sie podobal brazowy z garden, pozostale kilka innych kolorow ktore mam, nie robia na mnie takiego wrazenia jak porownanie garden z kaja brazowa )
mam jeszcze bialy kordonek cotton filet i jest on dobrze skrecony i wydaje sie cienszy niz podobny z ariadny o tej samej gramaturze
byc moze mialam cos jeszcze, ale nie pamietam niestety
tych drozszych raczej nie kupowalam, bo zawsze mi bylo szkoda kasy - mysle ze jak jakis zobaczysz to warto wpisac nazwe w wyszukiwarke i zerknac, bo niektore sa "twardsze" i wtedy lepsze na ozdoby, serwetki, a inne bardziej miekkie i wtedy bardziej na ubrania beda pasowac...
Aidy nie mialam, chcialam kiedys kupic, ale mi odradzono, bo twarda (ale to nie jest moja opinia), ale teraz nie pamietam do czego chcialam, ale pewnie na jakis element ubraniowy (serwetek nie robie, a ozdob bardzo malo)

z kolei jesli chodzi o szydelka, to ja korzystam z tych metalowych i one sa jak dla mnie do przyjecia, mam tulip i orient i kilka jakichs noname (niektore z tych noname sa nie do przyjecia, zlazi powloka, albo sa za krotkie)... w zasadzie wszystkie maja te wade ze po dluzszym szydelkowaniu boli mnie reka w miejscu pod malym palcem (wynika to ze sposobu trzymania szydelka) - mozna to "naprawic" zakladajac na szydelko np koszulke termokurczliwa, albo robiac oprawke ze starego dlugopisu (takie szydelka mialam po babci, ale te oprawki sa juz bardzo zniszczone, szydelka tez nie bardzo, bo sie poutlenialy po latach i nie uzywam), ale mozna tez kupic szydelka z raczka... standardowo sa raczki w grubszych szydelkach (tak jak pisalas od 2mm) ale bywaja tez ciensze - np gdzieniegdzie sprzedaja cos takiego jak "czeskie szydelka", ale one maja inna numeracje i nr 4 mniej wiecej odpowiada 1,5mm (tak gdzies znalazlam i potwierdza sie to z moimi obserwacjami, ale nie jest to dokladnie zmierzone) a nr 6 jest ciut mniejsze, widzialam jeszcze nr 2 ale jest grubsze (chyba za grube na kordonek)
do tego jeszcze chyba firma prym robi cienkie szydelka z raczka, ale one sa zdecydowanie drozsze (nie probowalam ich, widzialam w pasmanterii po ok 10zl, a takich czeskich tez uzywam, jak chce grubsze szydelko (bo to nr 6 to tez jest raczej powyzej 1mm) i kupilam po ok 3,50.) to jest cos takiego:
http://www.e-pasmanteria.pl/pl/p/szy...RYM-0%2C6/3523
a te czeskie wygladaja tak:
http://www.hobbycentrum.pl/produkt-s...-SB-4,183.html
innych cienkich z raczka nie widzialam (mimo ze szukalam, ale oczywiscie nie znaczy to ze nie ma )
w zasadzie to ja tez nie lubie metalowych, bo mnie kluja ale na kilka mniejszych po 10-12zl szkoda mi kasy, skoro robie na nich niewiele i ostatecznie uzywam tych co mam... moim zdaniem jesli chodzi o okrecanie, to jak nabierzesz wprawy to Ci sie przestanie obracac, a pocwiczyc mozesz na takim z raczka... jesli chcesz tworzyc rzeczy filigranowe i bardzo delikatne, to polecam kordonek o nr powyzej 10 - np 20 (np aida albo muza 20 to jest chyba powyzej 800m/100g) i szydelko zdecydowanie ponizej 1 0.7-0.9mm, ale na taki m zestawie ciezko bedzie Ci sie uczyc... z kolei na kordonkach typu Maxi (nie mialam, wiec sie nie wypowiadam ) albo garden, cotton filet, muza, chyba tez ten tradition ale grubosci 10 (ok 560m/100g) to mozesz spokojnie wziac szydelko ok 1.25 lub nawet 1.5 (ostatecznie wyjdzie przy robocie czy robisz raczej luzno czy scislo i czy w zwiazku z tym powinnas miec wieksze czy mniejsze szydelko), wyjdzie Ci troche wiekszy wyrob, moze mniej "filigranowy" ale np na serwetki w zupelnosci wystarczajacy do szczescia... AnnaOstapiuk robi glownie z muzy 10 - mozesz zernac na jej watek jak wygladaja takie ozdoby a na tej grubosci na pewno latwiej bedzie Ci sie nauczyc... ja bym wybrala na pewno kordonek bardziej skrecony - bedzie Ci latwiej na poczatku a ozdoby z bardziej skreconego mnie osobiscie bardziej sie podobaja

Edytowane przez aga__tka
Czas edycji: 2013-12-06 o 09:53
aga__tka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-06, 22:16   #933
Emila3000
Zakorzenienie
 
Avatar Emila3000
 
Zarejestrowany: 2010-01
Lokalizacja: Skierniewice
Wiadomości: 10 140
Dot.: Szydełko - podstawy

Dziękuje za bardzo wyczerpującą odpowiedź

Mam nadzieję, że szybko zrobię zamówienie szydełkowe i będę mogła sie pochwalić pierwszymi moimi krzywulcami
Emila3000 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-17, 12:21   #934
magdap2109
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2013-12
Wiadomości: 9
Dot.: Szydełko - podstawy

hej,
mam problem z rozszyfrowaniem tego ściegu żółtego a dokładnie tych łuków , nie wiem jak je robić, proszę was bardzo o wytłumaczenie http://szydelkowyswiat.pl/serwetka-slonecznik/
magdap2109 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-17, 15:21   #935
basia_e
Rozeznanie
 
Avatar basia_e
 
Zarejestrowany: 2009-10
Lokalizacja: Podkarpacie
Wiadomości: 609
Dot.: Szydełko - podstawy

magdap2109 - to jest ananasek, czyli zwykle taki łuczek oznacza 3 oczka łańcuszka i półsłupek na środku łuczku poprzedniego rzędu
__________________
Zapraszam do:
mojego wątku Moje rękodzieła
albumów z moimi pracami szydełkowymi
a także do buszowania w moim chomiczku: basia_e
basia_e jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-03, 12:53   #936
aluzja
Rozeznanie
 
Avatar aluzja
 
Zarejestrowany: 2007-12
Wiadomości: 965
GG do aluzja
Dot.: Szydełko - podstawy

Witajcie, swoją przygodę z szydełkiem zaczęłam od niedawna. Mam za sobą 2 szaliki i jedną serwetę okrągłą teraz chciałabym wziąć się za bieżnik. W związku z tym mam do Was pytanie. Jakiego kordonka najlepiej użyć, tyle tych nazw... Chciałabym abyście mi wyjaśnili w jaki sposób należy połączyć pewien motyw w wybranym przeze mnie bieżniku. Czy środek, czyli kwiatki należy zrobić każdy oddzielnie z tymi 14 oczkami łańcuszka i dopiero potem zacząć 1 rząd, czy te wszystkie 29 kwiatków robi się łącząc. Głowię się już 2 dzień no i nie wiem, a wzór bardzo mi się podoba... Pomożecie?
Załączone zdjęcia
Rodzaj pliku: jpg _19_DEC2.jpg (124,1 KB, 30 załadowań)
__________________
e-mail: jg89@o2.pl

Lonely ATGCATG would like to pair up with congenial TACGTAC.
aluzja jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-03, 22:41   #937
basia_e
Rozeznanie
 
Avatar basia_e
 
Zarejestrowany: 2009-10
Lokalizacja: Podkarpacie
Wiadomości: 609
Dot.: Szydełko - podstawy

Cytat:
Napisane przez aluzja Pokaż wiadomość
Jakiego kordonka najlepiej użyć, tyle tych nazw... Chciałabym abyście mi wyjaśnili w jaki sposób należy połączyć pewien motyw w wybranym przeze mnie bieżniku. Czy środek, czyli kwiatki należy zrobić każdy oddzielnie z tymi 14 oczkami łańcuszka i dopiero potem zacząć 1 rząd, czy te wszystkie 29 kwiatków robi się łącząc. Głowię się już 2 dzień no i nie wiem, a wzór bardzo mi się podoba... Pomożecie?
Na schemacie jest taki czarny trójkącik - oznacza że w tym miejscu należy odciąć nitkę, czyli każdy kwiatuszek trzeba zrobić osobno, choć nie do końca. Mam na myśli to że robisz 1 kwiatek, a zanim zakończysz drugi musisz go połączyć z tym pierwszym, itd. Niektóre kwiatki w trakcie robienia będziesz musiała połączyć z dwoma lub trzema innymi. Jak będziesz mieć wszystkie to robisz łańcuszek dookoła łącząc kwiatki, a potem robisz dalej wg schematu. Jak coś niezrozumiale napisałam do pytaj
A co do nici, to kup takie jakie ci najbardziej odpowiadają. Ja do serwetek używam Muzy 10 lub Maxi, choć robiłam także Muzą 20 i Ada 15, te są trochę cieńsze.
__________________
Zapraszam do:
mojego wątku Moje rękodzieła
albumów z moimi pracami szydełkowymi
a także do buszowania w moim chomiczku: basia_e
basia_e jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2014-01-04, 08:07   #938
aluzja
Rozeznanie
 
Avatar aluzja
 
Zarejestrowany: 2007-12
Wiadomości: 965
GG do aluzja
Dot.: Szydełko - podstawy

Cytat:
Napisane przez basia_e Pokaż wiadomość
Na schemacie jest taki czarny trójkącik - oznacza że w tym miejscu należy odciąć nitkę, czyli każdy kwiatuszek trzeba zrobić osobno, choć nie do końca. Mam na myśli to że robisz 1 kwiatek, a zanim zakończysz drugi musisz go połączyć z tym pierwszym, itd. Niektóre kwiatki w trakcie robienia będziesz musiała połączyć z dwoma lub trzema innymi. Jak będziesz mieć wszystkie to robisz łańcuszek dookoła łącząc kwiatki, a potem robisz dalej wg schematu. Jak coś niezrozumiale napisałam do pytaj
A co do nici, to kup takie jakie ci najbardziej odpowiadają. Ja do serwetek używam Muzy 10 lub Maxi, choć robiłam także Muzą 20 i Ada 15, te są trochę cieńsze.
Dziękuje za wiadomość. Mam jeszcze pytanie odnośnie tego łączenia. Po odłączeniu nitki, jak już mam wszytkie kwiatki to potem łączę je tym samym kordonkiem szydełkiem, czy białą nitką i igłą?
__________________
e-mail: jg89@o2.pl

Lonely ATGCATG would like to pair up with congenial TACGTAC.
aluzja jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-04, 10:50   #939
aga__tka
Zakorzenienie
 
Avatar aga__tka
 
Zarejestrowany: 2009-10
Wiadomości: 9 899
Dot.: Szydełko - podstawy

robisz osobno tylko pierwszy kwiatek, odcinasz nitke
potem robisz 2 kwiatek zaczynajac od nowej nitki i w ostatnim okrazeniu w jednym miejscu zamiast 15ol robisz 7 potem laczysz z poprzednim kwiatkiem robiac oczko scisle w 8oczko lancuszka poprzedniego kwiatka i znow 8 oczek lancuszka, jak zakonczysz rzadek to masz 2 polaczone kwiatki
kolejne kwiatki dolaczasz podobnie, pamietajac, ze jak bedziesz robic drugi i trzeci rzad to musisz je laczyc na wiekszej liczbie lukow w ten sam sposob...

---------- Dopisano o 11:50 ---------- Poprzedni post napisano o 11:49 ----------

czyli kazdy zaczynasz oddzielnie, ale nie robisz osobnych kwiatkow, tylko od razu je laczysz w calosc...
aga__tka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-04, 11:49   #940
aluzja
Rozeznanie
 
Avatar aluzja
 
Zarejestrowany: 2007-12
Wiadomości: 965
GG do aluzja
Dot.: Szydełko - podstawy

Cytat:
Napisane przez aga__tka Pokaż wiadomość
robisz osobno tylko pierwszy kwiatek, odcinasz nitke
potem robisz 2 kwiatek zaczynajac od nowej nitki i w ostatnim okrazeniu w jednym miejscu zamiast 15ol robisz 7 potem laczysz z poprzednim kwiatkiem robiac oczko scisle w 8oczko lancuszka poprzedniego kwiatka i znow 8 oczek lancuszka, jak zakonczysz rzadek to masz 2 polaczone kwiatki
kolejne kwiatki dolaczasz podobnie, pamietajac, ze jak bedziesz robic drugi i trzeci rzad to musisz je laczyc na wiekszej liczbie lukow w ten sam sposob...

---------- Dopisano o 11:50 ---------- Poprzedni post napisano o 11:49 ----------

czyli kazdy zaczynasz oddzielnie, ale nie robisz osobnych kwiatkow, tylko od razu je laczysz w calosc...
a jednak trudniej niż myślałam,... zobaczę czy podołam...
i jeszcze jedno, myślicie, że dużo pójdzie na to kordonka? Mam cotton filet bialy 100g/570, jedna szpula to za mało, prawda?
__________________
e-mail: jg89@o2.pl

Lonely ATGCATG would like to pair up with congenial TACGTAC.

Edytowane przez aluzja
Czas edycji: 2014-01-04 o 11:52
aluzja jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-04, 21:28   #941
basia_e
Rozeznanie
 
Avatar basia_e
 
Zarejestrowany: 2009-10
Lokalizacja: Podkarpacie
Wiadomości: 609
Dot.: Szydełko - podstawy

Cytat:
Napisane przez aluzja Pokaż wiadomość
a jednak trudniej niż myślałam,... zobaczę czy podołam...
i jeszcze jedno, myślicie, że dużo pójdzie na to kordonka? Mam cotton filet bialy 100g/570, jedna szpula to za mało, prawda?
to tylko wydaję się trudne, na pewno sobie poradzisz
a szpula 100g powinna ci spokojnie wystarczyć
__________________
Zapraszam do:
mojego wątku Moje rękodzieła
albumów z moimi pracami szydełkowymi
a także do buszowania w moim chomiczku: basia_e
basia_e jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2014-01-05, 19:15   #942
Mandolinka82
Raczkowanie
 
Avatar Mandolinka82
 
Zarejestrowany: 2010-10
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 51
Dot.: Szydełko - podstawy

Witajcie Dziewczęta! W jednej z polskich gazetek szydełkowych znalazłam fajny sweterek który chciałabym wykonać Jednak mam problem ze zrozumieniem opisu: "wzór podstawowy szydełkiem:Liczba oczek nabrania podzielna przez 7+ 3" W innym opisie robótki znalazłam też zapis np. 3+2+3 o.zwrotne.
O co w tym chodzi?
Do tej pory korzystałam jedynie z opisów angielskich,które wydają mi się o wiele łatwiejsze niż polskie
Mandolinka82 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-05, 20:46   #943
basia_e
Rozeznanie
 
Avatar basia_e
 
Zarejestrowany: 2009-10
Lokalizacja: Podkarpacie
Wiadomości: 609
Dot.: Szydełko - podstawy

Cytat:
Napisane przez Mandolinka82 Pokaż wiadomość
"wzór podstawowy szydełkiem:Liczba oczek nabrania podzielna przez 7+ 3" W innym opisie robótki znalazłam też zapis np. 3+2+3 o.zwrotne.
O co w tym chodzi?
To jest po to że jak robisz sweterek to musisz go dopasować do swojego rozmiaru, najlepiej zrób do tego próbkę i ją zmierz. Powiedzmy że z próbki wyjdzie ci żeby rozpocząć robótkę od ok 77 oczek łańcuszka - więc będziesz musiała zrobić 73 (7x10+3= 73) lub 80 oczek. Tylko przy takim układzie wyjdzie motyw.
Nie do końca wiem o co chodzi z tym 3+2+3 bo to troszkę wyrwane z kontekstu. Może to oznaczać np. 3 oczka, potem wielokrotność 2, i dalej 3 oczka, a na końcu jeszcze jedno oczko zwrotne. Najlepiej by było jakbyś podrzuciła skan całego opisu/schematu to będę w stanie coś więcej pomóc.
__________________
Zapraszam do:
mojego wątku Moje rękodzieła
albumów z moimi pracami szydełkowymi
a także do buszowania w moim chomiczku: basia_e
basia_e jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-06, 20:56   #944
japoneczka01
Raczkowanie
 
Avatar japoneczka01
 
Zarejestrowany: 2008-07
Lokalizacja: Tarnów
Wiadomości: 374
Dot.: Szydełko - podstawy

Cytat:
Napisane przez Mandolinka82 Pokaż wiadomość
Witajcie Dziewczęta! W jednej z polskich gazetek szydełkowych znalazłam fajny sweterek który chciałabym wykonać Jednak mam problem ze zrozumieniem opisu: "wzór podstawowy szydełkiem:Liczba oczek nabrania podzielna przez 7+ 3" W innym opisie robótki znalazłam też zapis np. 3+2+3 o.zwrotne.
O co w tym chodzi?
Do tej pory korzystałam jedynie z opisów angielskich,które wydają mi się o wiele łatwiejsze niż polskie
Robi się 3 dodatkowe oczka na końcu łańcuszka ( a początku kolejnego rządku) tzw. oczka zwrotne, które zastępują pierwszy słupek. Oczko zwrotne pomaga Ci podnieść się na poziom nastepnego rzędu.
japoneczka01 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-08, 07:18   #945
aluzja
Rozeznanie
 
Avatar aluzja
 
Zarejestrowany: 2007-12
Wiadomości: 965
GG do aluzja
Dot.: Szydełko - podstawy

Cytat:
Napisane przez basia_e Pokaż wiadomość
to tylko wydaję się trudne, na pewno sobie poradzisz
a szpula 100g powinna ci spokojnie wystarczyć
Uff, przebrnęłam przez te nieszczęsne kwiatki... ale faktycznie jak dla początkujących te małe elementy są nieco denerwujące... Jedna wielka krzywizna, ale robię dalej, zobaczymy czy coś z tego wyjdzie
Teraz chciałabym prosić o instrukcję do rzędu 2. Są tam słupki nawijane podwójnie? Jak zaczynam ten 2 rząd? Wbijam w 6 oczko łańcuszka rzędu pierwszego i potem ile oczek łańcuszka muszę zrobić żeby mi zastąpiły pierwszy słupek (chyba podwójny?)? Tak teraz się przyglądam to w 2 rzędzie muszę iść nie w lewą str. robótki czy w prawą? Nic już z tego nie rozumiem

Z kolei rząd 4 jak robię słupki te na oczkach (gdzie jest ich 5 oczek, na tych jakby łukach), to słupki wpijam w oczka, czy szydełko idzie pod oczka, jakby pod ten łuk?

Przepraszam za takie pytania, ale ja dopiero początkuję
Załączone zdjęcia
Rodzaj pliku: jpg Bez☠tytułu11.jpg (125,2 KB, 13 załadowań)
__________________
e-mail: jg89@o2.pl

Lonely ATGCATG would like to pair up with congenial TACGTAC.
aluzja jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-08, 20:49   #946
basia_e
Rozeznanie
 
Avatar basia_e
 
Zarejestrowany: 2009-10
Lokalizacja: Podkarpacie
Wiadomości: 609
Dot.: Szydełko - podstawy

Cytat:
Napisane przez aluzja Pokaż wiadomość
Teraz chciałabym prosić o instrukcję do rzędu 2. Są tam słupki nawijane podwójnie? Jak zaczynam ten 2 rząd? Wbijam w 6 oczko łańcuszka rzędu pierwszego i potem ile oczek łańcuszka muszę zrobić żeby mi zastąpiły pierwszy słupek (chyba podwójny?)? Tak teraz się przyglądam to w 2 rzędzie muszę iść nie w lewą str. robótki czy w prawą? Nic już z tego nie rozumiem
Z kolei rząd 4 jak robię słupki te na oczkach (gdzie jest ich 5 oczek, na tych jakby łukach), to słupki wpijam w oczka, czy szydełko idzie pod oczka, jakby pod ten łuk?
Przepraszam za takie pytania, ale ja dopiero początkuję
Nie przepraszaj, przecież właśnie po to jest ten wątek
Więc tak: 2 rząd - tutaj jest potrójny słupek - a zamiast pierwszego robisz 5 oczek łańcuszka i lecisz dalej normalnie w lewo. Na końcu rzędu zamiast łuczku z 3 oczek łańcuszka robisz 1 oczko łańcuszka i półsłupek z narzutem który wbijasz w górne oczko z tych pierwszych 5 oczek.
3 rząd to też słupki potrójne, a 4 to słupki podwójne - tu zamiast pierwszego słupka robisz łańcuszek z 4 oczek.
I jak robisz w 4rz. słupki na łuczkach to możesz przeciągnąć nitkę pod łańcuszkiem (tak zwykle się robi), ale jeśli chcesz to możesz też wbijać każdy słupek w środek oczka (w niektórych schematach nawet jest to wskazane), ale jest to bardziej czasochłonne
__________________
Zapraszam do:
mojego wątku Moje rękodzieła
albumów z moimi pracami szydełkowymi
a także do buszowania w moim chomiczku: basia_e
basia_e jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-09, 15:51   #947
szarobure
Zadomowienie
 
Avatar szarobure
 
Zarejestrowany: 2009-05
Lokalizacja: Łódź
Wiadomości: 1 118
Dot.: Szydełko - podstawy

aluzja - Ja jeszcze tylko dodam, że przy serwetach (i większości innych rzeczy) jeśli jesteś praworęczna to zawsze okrążenia idą w lewo
Tu link wstawiam z opisem skrótów graficznych na szydełko , może Ci się przyda albo innym osobom
http://maranciaki.pl/oznaczenia_graficzne_szydelko.htm
__________________
Moje zapiski i twórcze zapędy
http://papillon-motylkowo.blogspot.com
Moje zbiory
https://pl.pinterest.com/rubinek
szarobure jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-11, 20:33   #948
Mandolinka82
Raczkowanie
 
Avatar Mandolinka82
 
Zarejestrowany: 2010-10
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 51
Dot.: Szydełko - podstawy

Cytat:
Napisane przez basia_e Pokaż wiadomość
To jest po to że jak robisz sweterek to musisz go dopasować do swojego rozmiaru, najlepiej zrób do tego próbkę i ją zmierz. Powiedzmy że z próbki wyjdzie ci żeby rozpocząć robótkę od ok 77 oczek łańcuszka - więc będziesz musiała zrobić 73 (7x10+3= 73) lub 80 oczek. Tylko przy takim układzie wyjdzie motyw.
Nie do końca wiem o co chodzi z tym 3+2+3 bo to troszkę wyrwane z kontekstu. Może to oznaczać np. 3 oczka, potem wielokrotność 2, i dalej 3 oczka, a na końcu jeszcze jedno oczko zwrotne. Najlepiej by było jakbyś podrzuciła skan całego opisu/schematu to będę w stanie coś więcej pomóc.
Bardzo dziękuję za podpowiedź Już działam
Mandolinka82 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-03-26, 16:55   #949
japoneczka01
Raczkowanie
 
Avatar japoneczka01
 
Zarejestrowany: 2008-07
Lokalizacja: Tarnów
Wiadomości: 374
Dot.: Szydełko - podstawy

Cześć dziewczynki szydełkujące. Jak tam przygotowania dekoracji świątecznych? Ma ktoś może wzór na taką falbankę na koszyk wielkanocny? Widziałam w kościele na zewnątrz wiklinowych lub innych koszyków opasujące falbanki. Bardzo ładnie to wyglądało. Bardzo proszę o taki wzór.

Edytowane przez japoneczka01
Czas edycji: 2014-03-26 o 21:07
japoneczka01 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2014-03-27, 11:48   #950
basia_e
Rozeznanie
 
Avatar basia_e
 
Zarejestrowany: 2009-10
Lokalizacja: Podkarpacie
Wiadomości: 609
Dot.: Szydełko - podstawy

Cytat:
Napisane przez japoneczka01 Pokaż wiadomość
Ma ktoś może wzór na taką falbankę na koszyk wielkanocny?
Odwiedź wątek wielkanocny i tam zapytaj
__________________
Zapraszam do:
mojego wątku Moje rękodzieła
albumów z moimi pracami szydełkowymi
a także do buszowania w moim chomiczku: basia_e

Edytowane przez basia_e
Czas edycji: 2014-03-27 o 11:50
basia_e jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-04-04, 22:34   #951
Karolcia0993
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2009-08
Wiadomości: 1
Dot.: Szydełko - podstawy

Hej
szydełkuje od niedawna i mam pewien problem z rozszyfrowaniem schematu na ażurowa bluzkę chodzi mi głownie o to jak mam wyprofilować dekolt i wcięcie na rękawy. Byłabym bardzo wdzięczna za pomoc
A tu jest link do schematu http://manualni.pl/azurowa-bluzka-szydelkowa/
Karolcia0993 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-04-06, 09:55   #952
Malinka_5
Zakorzenienie
 
Avatar Malinka_5
 
Zarejestrowany: 2006-09
Lokalizacja: Warmia
Wiadomości: 9 666
Dot.: Szydełko - podstawy

Cytat:
Napisane przez Karolcia0993 Pokaż wiadomość
Hej
szydełkuje od niedawna i mam pewien problem z rozszyfrowaniem schematu na ażurowa bluzkę chodzi mi głownie o to jak mam wyprofilować dekolt i wcięcie na rękawy. Byłabym bardzo wdzięczna za pomoc
A tu jest link do schematu http://manualni.pl/azurowa-bluzka-szydelkowa/
poniżej foty bluzki są schematy, co jest niezrozumiałe ?
Malinka_5 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-05-26, 19:02   #953
ŻABA MONIKA
Rozeznanie
 
Avatar ŻABA MONIKA
 
Zarejestrowany: 2007-06
Wiadomości: 657
Dot.: Szydełko - podstawy

kobiety teraz łopatologicznie tłumaczcie jak zrobic trójkat z kwiatków taki do stringów
chodzi o rzad 2 kwiatków czy je robi sie osobno i sie doszywa????? bo ja juz nie mam pojecia
ŻABA MONIKA jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-05-26, 19:04   #954
Emila3000
Zakorzenienie
 
Avatar Emila3000
 
Zarejestrowany: 2010-01
Lokalizacja: Skierniewice
Wiadomości: 10 140
Dot.: Szydełko - podstawy

tu jest to sprytnie rozwiazane http://www.szkolaszydelkowania.pl/20...rojkaciki.html
Emila3000 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-05-28, 15:54   #955
ŻABA MONIKA
Rozeznanie
 
Avatar ŻABA MONIKA
 
Zarejestrowany: 2007-06
Wiadomości: 657
Dot.: Szydełko - podstawy

dzieki jak zrozumiem to moze cos urodze

chyba załapałam o co halo gorzej z praktyka mam nadzieje ze szydełka wytrzymaja

Edytowane przez ŻABA MONIKA
Czas edycji: 2014-05-28 o 15:57
ŻABA MONIKA jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-05-28, 20:58   #956
Sowilo
Zadomowienie
 
Avatar Sowilo
 
Zarejestrowany: 2009-12
Lokalizacja: Krk
Wiadomości: 1 500
Dot.: Szydełko - podstawy

Hej. Czy mogłybyście mi doradzić w sprawie włóczki/kordonka i rozmiaru szydełka?
Znalazłam takie wdzianko zielona na ramiączkach i sobie wymyśliłam, że chce mieć podobne tylko że w szydełku jestem początkująca i na swoim koncie mam dopiero dwie serwetki, a tu żadnego opisu do tego nie ma i nie potrafię tak stwierdzić, czym to najlepiej wykonać. W domu mam kordonki ariadny karat i aidę jakąś, najcieńsza włóczka to chyba kotek, szydełek to mam chyba z 7 różnych.
__________________
Catch me, if you want.
Catch me if you can... x3

08.06.2010 ♥ 08.08.2016 ♥ ??.??.????
Sowilo jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-05-29, 11:22   #957
basia_e
Rozeznanie
 
Avatar basia_e
 
Zarejestrowany: 2009-10
Lokalizacja: Podkarpacie
Wiadomości: 609
Dot.: Szydełko - podstawy

Sowilo - kordonki które masz są dość cienkie i motki są krótkie, natomiast włóczkę masz za grubą.
Jeśli chcesz uzyskać mniej więcej taki efekt jak na zdjęciu to mogłabyś użyć np. nici Maja (210m na 50g) lub inne o podobnej grubości.
Jeśli chcesz robić z włóczki to zamiast Kotka wybierz Kocurka - jest cieńszy, choć moim zdaniem jak na taką bluzeczkę za bardzo kosmaty
W pasmanteriach często można znaleźć różne ciekawe włóczki nieznanych firm, może akurat coś upolujesz, ważne żeby włóczka była cieniutka i gładka.
Co do szydełka to zawsze dobieramy go do grubości włóczki. Więc jak już zakupisz odpowiednią włóczkę to wtedy popróbuj którym szydełkiem robi się najwygodniej, a splot nie jest za ciasny ani za luźny. Ale pewnie będziesz musiała użyć albo najgrubszego z tych do nici (1,6mm, 1,75mm) lub najcieńszego z tych do włóczek (2mm, 2,5mm, 3mm)
__________________
Zapraszam do:
mojego wątku Moje rękodzieła
albumów z moimi pracami szydełkowymi
a także do buszowania w moim chomiczku: basia_e
basia_e jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-06-09, 20:45   #958
ŻABA MONIKA
Rozeznanie
 
Avatar ŻABA MONIKA
 
Zarejestrowany: 2007-06
Wiadomości: 657
Dot.: Szydełko - podstawy

urodziłam to


a teraz potrzebuje pomocy w tym co jest mniej wiecej chyba w 3 rzedzie ????? to oznaczenie jakiegos splotu motkowego (chodzi o ten trójkat tk jakby)
Załączone zdjęcia
Rodzaj pliku: jpg DSCN0824.jpg (125,8 KB, 19 załadowań)
Rodzaj pliku: jpg 10442518_852241584804005_4756176965995833753_n.jpg (40,0 KB, 19 załadowań)
ŻABA MONIKA jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-06-11, 08:33   #959
szarobure
Zadomowienie
 
Avatar szarobure
 
Zarejestrowany: 2009-05
Lokalizacja: Łódź
Wiadomości: 1 118
Dot.: Szydełko - podstawy

Cytat:
Napisane przez ŻABA MONIKA Pokaż wiadomość
urodziłam to


a teraz potrzebuje pomocy w tym co jest mniej wiecej chyba w 3 rzedzie ????? to oznaczenie jakiegos splotu motkowego (chodzi o ten trójkat tk jakby)
To nie jest żaden specjalny splot, ten trójkąt powstaje z oczek łańcuszka na którym robi sie półsłupki,słupki i podwójne słupki. Zaczynamy 12 oczkami, potem na pierwszym oczku od szydełka będzie prawdopodobnie oczko ścisłe, na drugim oczku od szydełka półsłupek, potem słupek i osiem podwójnych słupków. Trzeba zrobic odzielną próbkę czy wyjdzie oczekiwany trójkąt. Następny trójkąt robi sie pod spodem. Razem powinno byc 24 trójkąty/ płatki.
***
Znalazłam w necie ten schemat z opisem rosyjskim. Niestety słabo pamiętam ten jezyk. Gdyby ktoś zechciał sprawdzić czy odpowiednie słupki podałam.Ilość początkowa oczek łańcuszka jest dobra.
http://4.bp.blogspot.com/-txecLbkYp1...U/s1600/74.jpg
__________________
Moje zapiski i twórcze zapędy
http://papillon-motylkowo.blogspot.com
Moje zbiory
https://pl.pinterest.com/rubinek

Edytowane przez szarobure
Czas edycji: 2014-06-11 o 08:45
szarobure jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-06-11, 11:51   #960
japoneczka01
Raczkowanie
 
Avatar japoneczka01
 
Zarejestrowany: 2008-07
Lokalizacja: Tarnów
Wiadomości: 374
Dot.: Szydełko - podstawy

Cytat:
Napisane przez ŻABA MONIKA Pokaż wiadomość
urodziłam to


a teraz potrzebuje pomocy w tym co jest mniej wiecej chyba w 3 rzedzie ????? to oznaczenie jakiegos splotu motkowego (chodzi o ten trójkat tk jakby)
To mają być stringi, tak się pytam z ciekawości. Czy taka siatkowa konstrukcja w noszeniu nie gryzie?
japoneczka01 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Druty, igła i szydełko


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2018-08-30 12:43:05


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 05:15.