Ósemka - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zdrowie i Medycyna > Zdrowie ogólnie

Notka

Zdrowie ogólnie W tym miejscu rozmawiamy o zdrowiu: od profilaktyki po sposoby leczenia. Porada uzyskana na forum nie zastępuje wizyty u lekarza, ma funkcję informacyjną!

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2014-09-17, 00:13   #1
uwielbienie
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-07
Wiadomości: 77

Ósemka


Hej Wizażanki,
Nie miałam za bardzo gdzie umieścić tego posta i mam nadzieję, że tu mi pomożecie.
Otóż mam problem stomatologiczny.
Moja górna ósemka podobno kwalifikuje się do wyrwania. Tak powiedziała mi moja dentystka, gdyż jest ona niemal do połowy ułamana i zepsuta. Nie boli mnie ani nic z tych rzeczy, czasem trochę przeszkadza, gdy pokarm wchodzi mi na koniec szczęki za ten ząb.
Ale zastanawia mnie fakt czy moja dentystka nie powinna najpierw zrobić jakiegoś prześwietlenia tego zęba?
Słyszałam też, że niektórzy wyrywają ósemki chirurgicznie.
Na pewno któraś z Was miała wyrywane, podzielcie się opinią, czy to bardzo boli, jak to wygląda?
Naczytałam się już tyle o tym, że mimo znieczulenia to straszny ból, że opuchlizna nie schodzi przez 2 tygodnie, że nic nie można jeść, że trzeba zszywać to miejsce i robią się rany...
Przeraża mnie to.
uwielbienie jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-09-17, 00:30   #2
takbonie
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2011-07
Wiadomości: 457
Dot.: Ósemka

Cytat:
Napisane przez uwielbienie Pokaż wiadomość
Hej Wizażanki,
Nie miałam za bardzo gdzie umieścić tego posta i mam nadzieję, że tu mi pomożecie.
Otóż mam problem stomatologiczny.
Moja górna ósemka podobno kwalifikuje się do wyrwania. Tak powiedziała mi moja dentystka, gdyż jest ona niemal do połowy ułamana i zepsuta. Nie boli mnie ani nic z tych rzeczy, czasem trochę przeszkadza, gdy pokarm wchodzi mi na koniec szczęki za ten ząb.
Ale zastanawia mnie fakt czy moja dentystka nie powinna najpierw zrobić jakiegoś prześwietlenia tego zęba?
Słyszałam też, że niektórzy wyrywają ósemki chirurgicznie.
Na pewno któraś z Was miała wyrywane, podzielcie się opinią, czy to bardzo boli, jak to wygląda?
Naczytałam się już tyle o tym, że mimo znieczulenia to straszny ból, że opuchlizna nie schodzi przez 2 tygodnie, że nic nie można jeść, że trzeba zszywać to miejsce i robią się rany...
Przeraża mnie to.
Wyrywanie 8 mnie nie bolało. Zabieg wykonywany jest przy znieczuleniu więc nie czuć wyrywania. Na drugi dzień bolało mnie to miejsce i może lekarz sam z siebie przepisze Ci jakiś lek przeciwbólowy albo Ty go poproś o jakiś. Opuchlizna max. 2-3 dni. Można jeść tylko np. druga strona bo może jeszcze trochę boleć. Zszywanie następuje po wyrwaniu i przy znieczuleniu więc tego nie czuć.
takbonie jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-09-17, 06:29   #3
Margolcia23
w drodze do...Ciebie...
 
Avatar Margolcia23
 
Zarejestrowany: 2009-12
Lokalizacja: z daleka :P
Wiadomości: 1 230
Dot.: Ósemka

Cytat:
Napisane przez uwielbienie Pokaż wiadomość
Hej Wizażanki,
Nie miałam za bardzo gdzie umieścić tego posta i mam nadzieję, że tu mi pomożecie.
Otóż mam problem stomatologiczny.
Moja górna ósemka podobno kwalifikuje się do wyrwania. Tak powiedziała mi moja dentystka, gdyż jest ona niemal do połowy ułamana i zepsuta. Nie boli mnie ani nic z tych rzeczy, czasem trochę przeszkadza, gdy pokarm wchodzi mi na koniec szczęki za ten ząb.
Ale zastanawia mnie fakt czy moja dentystka nie powinna najpierw zrobić jakiegoś prześwietlenia tego zęba?
Słyszałam też, że niektórzy wyrywają ósemki chirurgicznie.
Na pewno któraś z Was miała wyrywane, podzielcie się opinią, czy to bardzo boli, jak to wygląda?
Naczytałam się już tyle o tym, że mimo znieczulenia to straszny ból, że opuchlizna nie schodzi przez 2 tygodnie, że nic nie można jeść, że trzeba zszywać to miejsce i robią się rany...
Przeraża mnie to.
Ja miałam dość niedawno wyrywaną górną ósemkę u dentysty chirurga Nie miałam żadnej opuchlizny ani bólu. Zdjęcie musi być zrobione, gdyż nie raz ósemki są różnie zlokalizowane Lekarz daje znieczulenie i wyrywa, ja miałam podwadzanie, powoli powoli aż usunął Przez 2 dni jadłam raczej płynne pokarmy, kazał unikać twardych rzeczy i jaka rana, dziura jak po usunięciu każdego zęba i ok tygodnia zagoiła się
__________________
Jesteś bardzo wiele warta. Gdyby nie to, że trzeba Ci to czasem przypominać - potrafiłabyś być szczęśliwa, bez względu na gówno jakie Cię otacza.”
Margolcia23 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-09-17, 06:37   #4
pffe
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2011-04
Wiadomości: 19 306
Dot.: Ósemka

Cytat:
Napisane przez uwielbienie Pokaż wiadomość
Hej Wizażanki,
Nie miałam za bardzo gdzie umieścić tego posta i mam nadzieję, że tu mi pomożecie.
Otóż mam problem stomatologiczny.
Moja górna ósemka podobno kwalifikuje się do wyrwania. Tak powiedziała mi moja dentystka, gdyż jest ona niemal do połowy ułamana i zepsuta. Nie boli mnie ani nic z tych rzeczy, czasem trochę przeszkadza, gdy pokarm wchodzi mi na koniec szczęki za ten ząb.
Ale zastanawia mnie fakt czy moja dentystka nie powinna najpierw zrobić jakiegoś prześwietlenia tego zęba?
Słyszałam też, że niektórzy wyrywają ósemki chirurgicznie.
Na pewno któraś z Was miała wyrywane, podzielcie się opinią, czy to bardzo boli, jak to wygląda?
Naczytałam się już tyle o tym, że mimo znieczulenia to straszny ból, że opuchlizna nie schodzi przez 2 tygodnie, że nic nie można jeść, że trzeba zszywać to miejsce i robią się rany...
Przeraża mnie to.
Każdy odczuwa i ma ten zabieg jak widzę inaczej
mojej siostrze opuchlizna trzymała się aż do zdjęcia szwów, wyglądała jak chomik. I miała usuwane pod narkozą, bo lubiła sobie zemdleć na fotelu dentystycznym.
pffe jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-09-17, 07:00   #5
201803290936
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-10
Wiadomości: 43 642
Dot.: Ósemka

Tzw. chirurgiczne usuwanie zębów dotyczy raczej takich przypadków, że ząb nie wyrósł, albo widać go tylko kawałek lub jest np. zakleszczony z zębem obok. Myślę, że doświadczona dentystka jeżeli widzi, że ząb wyrósł normalnie, to nie potrzebuje prześwietlenia, albo zleci jego zrobienie gdy się już zdecydujesz.

Największym zagrożeniem po zabiegu resekcji zęba jest tzw. suchodół, ale on się robi najczęściej z winy samego pacjenta - ludzie płuczą jamę ustną i wypłukują sobie skrzep.

Opuchlizna schodzi na ogół szybko, wystarczy się stosować do zaleceń.
201803290936 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-09-17, 07:43   #6
Ekahle
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2014-08
Wiadomości: 55
Dot.: Ósemka

Górne ósemki łatwiej i szybciej się goją po wyrwaniu. Ja miałam wyrywaną przez chirurga stomatologa dolną, i to wtedy kiedy nie było jej jeszcze widać. Miałam szwy, antybiotyk i środki przeciwbólowe, buzia spuchła, ale tak jak mówię, górne są 'przyjemniejsze' z tego względu, że miejsce jest nieruchome, a żuchwą się cały czas porusza. Moje trzy znajome miały wyrywane właśnie górne i naprawdę nic nie było po nich widać, jadły na drugi-trzeci dzień, prawie normalnie. Także spokojnie, najważniejsze żebyś wybrała dentystę/chirurga z dobrymi opiniami. A wyrwać naprawdę warto, bo świństwa mogą się zrobić. Powodzenia
Ekahle jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-09-17, 09:21   #7
bulka114
Wtajemniczenie
 
Avatar bulka114
 
Zarejestrowany: 2012-09
Lokalizacja: młp
Wiadomości: 2 122
Dot.: Ósemka

Nie czytaj tych bzdur w internecie, bo ludzie zazwyczaj tylko straszą.
Odnośnie tematu. Dobrze abyś zrobiła zdjęcie panoramiczne, udała się do dobrego stomatologa lub chirurga (nie zawsze ósemki kwalifikują się do usuwania chirurgicznego, zależy od ułożenia, umiejscowienia, od korzeni itd.)
Jeśli masz znieczulenie i brak stanu zapalnego, to nie będzie boleć. Jeśli będziesz stosować w 100% zalecenia po usunięciu, nie powinno być żadnych komplikacji.
__________________
"Granica tego, co możliwe, jest w Twojej głowie. Mogą Cię zatrzymać tylko te ściany, które stawiasz sam."


"Odważni nie żyją wiecznie ale ostrożni nie żyją wcale."
bulka114 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2014-09-17, 09:42   #8
201604181004
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2011-01
Wiadomości: 47 595
Dot.: Ósemka

Mialam robione zdjecie rentegnowskie. To jest podstawa. Wtedy dopiero widac ulozenie osemki i jest decyzja czy do chorurga szczekowego i wtedy do niego na konsultacje



Absolutnie nie pal papierosow po wyrwaniu zeba. Ja popelnilam ten blad i przyczynilam sie do suchego zebodolu - najgorszy bol ever
201604181004 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-09-17, 09:55   #9
Mileva_
Zakorzenienie
 
Avatar Mileva_
 
Zarejestrowany: 2012-01
Wiadomości: 4 679
Dot.: Ósemka

Górne ósemki to nic strasznego - trochę cięższy zabieg niż "zwykla" ekstrakcja. Zabawa jest raczej przy dolnych.
Mileva_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-09-17, 10:01   #10
spaghettii
Wtajemniczenie
 
Avatar spaghettii
 
Zarejestrowany: 2010-06
Lokalizacja: Oslo/Sopot
Wiadomości: 2 986
Ósemka

Mam podobny problem, z tym, ze u mnie wszystkie 4 osemki sa do wyrwania (chirurgicznie), od 6 lat mecze sie z nimi a dopiero 2 lata temu powiedzieli mi, ze juz moge miec zabieg (tzn nie moglam wtedy bo karmilam). Tylko u mnie bol przychodzi co kilka tygodni i jest nie do wytrzymania.. A ja panicznie sie boje zabiegu :/


Wysłane z aplikacji mobilnej Wizaz Forum.
__________________





Moj blog
_________________________ ___

ZAPUSZCZAM WLOSY

pije pokrzywe-12.08.2012
lotion seboradin-25.08.2012
drozdze w tabletkach-28.08.2012
Cel I - do ramion



cwicze:
6.01.2013
spaghettii jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-09-17, 10:20   #11
Faxu
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2011-10
Wiadomości: 796
Dot.: Ósemka

Ja miałam wyrywaną dolną ósemkę i to taką jeszcze niewyrośniętą, ułożoną poziomo. Bałam się strasznie, ale przeżyłam i z perspektywy czasu wiem, że wcale tak strasznie nie było. Znieczulenie, więc prawie nic nie czuć (sam moment wyciągania zęba troszkę mnie bolał, ale to była chwila). Dostałam antybiotyk i lek przeciwbólowy, który na szczęście się nie przydał. Bolało mnie tylko podczas ruszania szczęką, takie ciągnięcie szwów, ale nie był to jakiś wielki ból. Za to miałam policzek bardzo napuchnięty przez jakieś 3-4 dni i wstydziłam się wychodzić z domu xP
Faxu jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2014-09-17, 10:22   #12
v-x-n
Wtajemniczenie
 
Avatar v-x-n
 
Zarejestrowany: 2007-06
Lokalizacja: Nowhere
Wiadomości: 2 486
Dot.: Ósemka

Ja miałam usuwane trzy ósemki, każda ułożona w komplikujący sprawę sposób (wąska szczęka - np. dwie górne miałam nad siódemkami, zakleszczone korzenie i tak dalej). U ciebie ząb jest położony standardowo i wyrośnięty - czeka cię zatem normalny zabieg, nie ma co się bać.

Lekarz zrobi przed wyrwaniem rentgen (muszą zobaczyć jak ułożony jest ząb i jego korzenie), później dostaniesz znieczulenie i jazda. Nie ma się co martwić, bo w obecnych czasach - u dobrego dentysty - jest taki sprzęt, że jak podają znieczulenie nawet nie czujesz, a działa po krótkiej chwili.

Sam zabieg trwa różnie, ząb może wyjść w kilka minut, a przy komplikacjach można siedzieć i dwie godziny (ja z nudów wręcz przysnęłam na fotelu, a robili mi właśnie te wszystkie straszne rzeczy, o których się czyta w necie - grunt to dobre znieczulenie i lekarz profesjonalista).

Czas gojenia i ból po zabiegu zależy od osoby, generalnie przez kilka dni chodzisz z dziurą, więc logiczne, że w kilka minut się nie zamknie . Poza samym miejscem wyrwania może pobolewać cię też szczęka lub kącik ust, jeżeli był dość mocno naciagany podczas zabiegu.

Ogólnie nie ma się co bać - w obecnych czasach wyrywanie zębów to dużo mniejszy ból niż borowanie. Ostatnio usuwali mi dolną siódemkę - cały zabieg od podania znieczulenia trwał 7-10min, ból po zabiegu był nieznaczny, a po tygodniu nawet nie pamiętałam, że ktoś mi coś wyrywał
__________________
"La curiosidad mató al gato."
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
[ Nie kupuję nowych zanim nie zużyję starych ]
[ Biegam ] 10 - 15 - 20 - hM - 30 - M
v-x-n jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-09-17, 11:29   #13
2988c920f887451997ed59670eafbe58b42f5da3_61df6c3a62fb8
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2009-01
Wiadomości: 528
Dot.: Ósemka

Ja miałam usuwaną dolną ósemkę, bo rosła pod kątem i naciskała na siódemkę (co powodowało ból i stan zapalny). Leczyłam się od lat prywatnie u tego samego dentysty, więc dysponował aktualnym prześwietleniem. Usuwano mi ją pod znieczuleniem miejscowym, czyli "wkłuwano" mi się dookoła zęba i wprowadzano znieczulenie. Zęba wyrywał mi akurat pan dentysta, bo trzeba było do tego siły i finezji równocześnie - ze względu na to rośnięcie pod kątem. Samo wyrywanie nie bolało, znieczulenie było skuteczne. Mały koszmarek przeżyłam, jak wróciłam do domu i znieczulenie zaczęło puszczać. Z 2 - 3 dni bolała mnie szczęka po stronie wyrwanego zęba, a w efekcie bolała mnie też głowa. Na szczęście to minęło i wszystko ładnie się pozrastało. Nie miałam w ogóle opuchlizny - a jeśli już, to była praktycznie niewidoczna.
2988c920f887451997ed59670eafbe58b42f5da3_61df6c3a62fb8 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-09-17, 11:30   #14
suszarka
Buc
 
Avatar suszarka
 
Zarejestrowany: 2008-07
Lokalizacja: z kropki.
Wiadomości: 9 915
Dot.: Ósemka

Cytat:
Napisane przez Mileva_ Pokaż wiadomość
Górne ósemki to nic strasznego - trochę cięższy zabieg niż "zwykla" ekstrakcja. Zabawa jest raczej przy dolnych.
i to jaka zabawa, 100% fun!

nie będę pisac nic o usuwaniu 8 bo dla mnie to był koszmar.
zanim cokolwiek zrobisz - koniecznie pantomogram plus dla spokoju konsultacja z chiurgiem szczękowym.
__________________
suszarka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-09-17, 11:38   #15
Sylwia1900r
Wtajemniczenie
 
Avatar Sylwia1900r
 
Zarejestrowany: 2010-08
Lokalizacja: Polska
Wiadomości: 2 464
Dot.: Ósemka

Ja będę miała usuwaną dolną, boli i boli, nie mieści się mi. Boję się strasznie, zwlekam z wizytą u dentysty ale będę musiała pójść bo jak wejdzie jedzenie to boli mnie cały tydzień, potem przestaje na jakiś czas a potem ból wraca, ona wyrasta ale tak powoli... już 2-4 lata, jakiś czas temu jak byłam na leczeniu innych zębów nie bolała, ale ostatnimi czasy to koszmar.
Boję się stanąć w progu gabinetu dentystycznego.
Sylwia1900r jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-09-17, 12:22   #16
Mileva_
Zakorzenienie
 
Avatar Mileva_
 
Zarejestrowany: 2012-01
Wiadomości: 4 679
Dot.: Ósemka

Cytat:
Napisane przez suszarka Pokaż wiadomość
i to jaka zabawa, 100% fun!
Przerabiałam na własnej skórze.
Mileva_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-09-17, 12:58   #17
kennedy
Zakorzenienie
 
Avatar kennedy
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 18 401
Dot.: Ósemka

najpierw zdjecie potem usuniecie 8mki podobno lepiej u chirurga- polecila mi tak robic moja dentystka.
__________________
Kiedy kobiety kogoś poznają to myślą, że to fajny facet. Jest już wstępnie zaakceptowany jako partner, a później może to tylko zepsuć lub nie. Kiedy mężczyźni kogoś poznają to myślą: „Ma niezłe nogi”.
kennedy jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-09-17, 13:02   #18
iamsolucky
Wtajemniczenie
 
Avatar iamsolucky
 
Zarejestrowany: 2011-05
Wiadomości: 2 566
Dot.: Ósemka

Cytat:
Napisane przez Doris1981 Pokaż wiadomość
Tzw. chirurgiczne usuwanie zębów dotyczy raczej takich przypadków, że ząb nie wyrósł, albo widać go tylko kawałek lub jest np. zakleszczony z zębem obok. Myślę, że doświadczona dentystka jeżeli widzi, że ząb wyrósł normalnie, to nie potrzebuje prześwietlenia, albo zleci jego zrobienie gdy się już zdecydujesz.

Największym zagrożeniem po zabiegu resekcji zęba jest tzw. suchodół, ale on się robi najczęściej z winy samego pacjenta - ludzie płuczą jamę ustną i wypłukują sobie skrzep.

Opuchlizna schodzi na ogół szybko, wystarczy się stosować do zaleceń.

ja miałam jedną ósemkę usuwaną chirurgicznie-utknęła w szczęce i nie było jej nawet widać. Była opuchlizna i lekki ból jak znieczulenie puściło-norma. Miałam też normalnie wyrywaną ósemkę i suchy zębodól mnie nie ominął ale to była moja wina-zbyt szybko umyłam zęby
Ja akurat zdjęcie musiałam w jednym i drugim przypadku robić ale wiem że znajomi bez zdjęcia mieli wyrywanie
Co do samego zabiegu i bólu lepiej w necie nie czytaj tych zatrważających historii bo ludzie lubią przesadzać i jakieś krwawe opisy dawać
iamsolucky jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-09-17, 17:04   #19
18d73f41c1c01aef8fdf04b5e3282c14752c25f5_62181c6d1d29a
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-08
Wiadomości: 22 549
Dot.: Ósemka

Wszystko zależy od ułożenia zęba.
Miałam usuwane 4 ósemki. Dwie dolne chirurgicznie, ze znieczuleniem do kanału nerwu, rozwalaniem kości i szwami. Po pierwszej dolnej chciałam umrzeć z bólu i byłam spuchnięta przez miesiąc. Po drugiej dolnej byłam spuchnięta tylko 2,5 tygodnia, tym razem działały środki przeciwbólowe. Górne miałam wyrywane pod zwykłym znieczuleniem przez 'zwykłą' dentystkę, bez szwów, po zabiegu nic mnie nie zabolało i nie byłam spuchnięta.
Miałam zrobione zdjęcie rentgenowskie. Czasem korzenie górnych ósemek mogą być połączone z zatoką szczękową. Wtedy wszystko się komplikuje szwy trzeba zakładać.
18d73f41c1c01aef8fdf04b5e3282c14752c25f5_62181c6d1d29a jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2014-09-17, 17:10   #20
dziuba85
Zakorzenienie
 
Avatar dziuba85
 
Zarejestrowany: 2008-01
Lokalizacja: Mazowieckie
Wiadomości: 6 838
Dot.: Ósemka

A ile czasu Wam rosły ósemki? I czy wyrosły wszystkie?
Bo mnie rosną już ze 3 lata dwie dolne...
__________________
10.08.2008
28.04.2012

Córcia 21.04.2018 <3

dziuba85 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-09-17, 18:37   #21
WDM
Rozeznanie
 
Avatar WDM
 
Zarejestrowany: 2011-09
Wiadomości: 980
Dot.: Ósemka

Radzę szczerze zrób lepiej dobry wywiad, wybierz najlepszego dentystę, nie warto tu oszczędzać kasy ani nic robic na szybko, buzię masz jedną, ostatecznie idź do kilku z nich i porównaj diagnozy. Niedouczonych dentystów fantastów jest naprawdę mnóstwo.
WDM jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-09-17, 21:19   #22
The Quiet One
Raczkowanie
 
Avatar The Quiet One
 
Zarejestrowany: 2012-04
Wiadomości: 212
Dot.: Ósemka

Ja bym się upomniała o to zdjęcie. A jeśli dentysta by się migał, oznaczałoby to dla mnie, że pora zmienić gabinet.
__________________

Quiet,
Please



The Quiet One jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-09-18, 08:09   #23
patrycjamy
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2014-06
Wiadomości: 190
Dot.: Ósemka

Cytat:
Napisane przez Doris1981 Pokaż wiadomość
Tzw. chirurgiczne usuwanie zębów dotyczy raczej takich przypadków, że ząb nie wyrósł, albo widać go tylko kawałek lub jest np. zakleszczony z zębem obok. Myślę, że doświadczona dentystka jeżeli widzi, że ząb wyrósł normalnie, to nie potrzebuje prześwietlenia, albo zleci jego zrobienie gdy się już zdecydujesz.

Największym zagrożeniem po zabiegu resekcji zęba jest tzw. suchodół, ale on się robi najczęściej z winy samego pacjenta - ludzie płuczą jamę ustną i wypłukują sobie skrzep.

Opuchlizna schodzi na ogół szybko, wystarczy się stosować do zaleceń.
Nie do końca tak jest. Nawet najbardziej doświadczony lekarz nie "prześwietli'' wzrokiem jak wygląda korzeń zęba w zębodole, w którą stronę jest skierowany i czy nie wklinowuje się w korzenie zęba obok jeśli jest. Zdjęcie zęba- tzw. zębowe lub najlepiej pantomogram potrzebne jest zewsze przy ósemce. Nie widziałam Twojego zęba, ale opis mówi mi że jest do usunięcia- można spróbować leczyć kanałowo ale niewielu dentystów się podejmuje ratować ósemki.
Zabieg resekcji a zabieg usunięcia (ekstrakcji) to dwie różne rzeczy. Resekcja to usunięcie części korzenia (tu nie ma wskazań) a usunięcie to pozbycie się zęba zakwalifikowanego do leczenie endodontycznego (rzadko w ósemkach).
Opuchlizna zależy od umiejscowienia ósemki- usunięcie dolnych na ogół powoduje że się pojawia, w górnych rzadziej, ale widywałam.
Powikłanie w postaci suchego zębodołu nie zawsze są winą pacjenta- ale racja co do tego, że po usunięciu nie wolno płukać ust do 24h, palić papierosów i ogrzewać miejsca po usunięciu- nie spać na tym boku, jeść pokarmy o temp. pokojowej lub schodzone- wszysko powie lekarz.
Udałabym się do chir. stomatologicznego ze względu na to, ze ząb zniszczony jest próchnicowo i przez to kruchy. Może się ułamać podczas usuwania a wtedy konieczne jest zdjęci kości- fachowo zrobi to chirurg. Nie jest to nic strasznego, chirurg dobrze cię znieczuli, ból podczas zabiegu jest żaden lub znikomu o ile lekarz potrafi skutecznie znieczulić.
patrycjamy jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-09-18, 08:18   #24
agniesiaa
Naczelna Wizażanka:)
 
Avatar agniesiaa
 
Zarejestrowany: 2005-12
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 42 846
Dot.: Ósemka

Cytat:
Napisane przez suszarka Pokaż wiadomość
i to jaka zabawa, 100% fun!

nie będę pisac nic o usuwaniu 8 bo dla mnie to był koszmar.
zanim cokolwiek zrobisz - koniecznie pantomogram plus dla spokoju konsultacja z chiurgiem szczękowym.
Miałam dokładnie tak samo. Wszystko moje ósemki kwalifikują się do chirurgicznego usunięcia. Na pierwszy ogień poszła dolna po prawej stronie, której jeszcze nie było widać, ale już było czuć- miałam szczękościsk, bolało mnie ucho, tak tak, od zęba :/ Miałam robiony zabieg na oddziale chirurgii szczękowo-twarzowej, asystowało 6 studentów, dostałam krwotoku, a po samym zabiegu wyglądałam jak ofiara przemocy domowej ze 2 tygodnie, jadłam zupy przez słomkę. Na dodatek lekarz po zabiegu beztrosko pokazał mi usuniętego zęba w talerzu krwi, nie muszę chyba pisać, że puściłam , bo wrażliwa jestem . Przez miesiąc wszystko mnie bolało (do dziś przy zmianie pogody czuję ból). Pierwszych kilka dni leżałam na dworze z głową w śniegu, bo miałam takie opuchnięcia. Oczywiście nie zdecydowałam się na usunięcie kolejnych mimo, że dają mi w kość. Może jak wyjdą, pójdę na wyrwanie, ale na pewno nie cięcie. Szwy zdejmowano mi w wigilię. Babka, która ściągała powiedziała, że się nie zrosło jeszcze, ale skoro kazano..I zdjęła! Zanim nawet zdążyłam zareagować i mimo, że było parę lat temu, pamiętam to jak dziś.
__________________
All I Have To Do Is Dream...
agniesiaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-09-18, 08:21   #25
Terrence
Raczkowanie
 
Avatar Terrence
 
Zarejestrowany: 2010-08
Lokalizacja: Pomorze
Wiadomości: 427
GG do Terrence
Dot.: Ósemka

Ja miałam wyrywaną ósemkę przy znieczuleniu miejscowym przez zwyczajną dentystkę. Trwało to sekundę i przyniosło wielką ulgę, bo ósemka rosła krzywo i podrazniała wnętrze jamy ustnej.
Nic mnie potem nie bolało a opuchlizna za chwilę zeszła.
Terrence jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-09-18, 10:17   #26
suszarka
Buc
 
Avatar suszarka
 
Zarejestrowany: 2008-07
Lokalizacja: z kropki.
Wiadomości: 9 915
Dot.: Ósemka

Cytat:
Napisane przez agniesiaa Pokaż wiadomość
Miałam dokładnie tak samo. Wszystko moje ósemki kwalifikują się do chirurgicznego usunięcia. Na pierwszy ogień poszła dolna po prawej stronie, której jeszcze nie było widać, ale już było czuć- miałam szczękościsk, bolało mnie ucho, tak tak, od zęba :/ Miałam robiony zabieg na oddziale chirurgii szczękowo-twarzowej, asystowało 6 studentów, dostałam krwotoku, a po samym zabiegu wyglądałam jak ofiara przemocy domowej ze 2 tygodnie, jadłam zupy przez słomkę. Na dodatek lekarz po zabiegu beztrosko pokazał mi usuniętego zęba w talerzu krwi, nie muszę chyba pisać, że puściłam , bo wrażliwa jestem . Przez miesiąc wszystko mnie bolało (do dziś przy zmianie pogody czuję ból). Pierwszych kilka dni leżałam na dworze z głową w śniegu, bo miałam takie opuchnięcia. Oczywiście nie zdecydowałam się na usunięcie kolejnych mimo, że dają mi w kość. Może jak wyjdą, pójdę na wyrwanie, ale na pewno nie cięcie. Szwy zdejmowano mi w wigilię. Babka, która ściągała powiedziała, że się nie zrosło jeszcze, ale skoro kazano..I zdjęła! Zanim nawet zdążyłam zareagować i mimo, że było parę lat temu, pamiętam to jak dziś.

ja tak samo po usunięciu jednej nie zdecydowałam się na kolejne - bo jeżeli po przekroczeniu dziennej dawki ketonalu forte plus polopiryny dalej boli tak jak by ktoś mi gębę łopatą obił to nie dziękuje.
__________________
suszarka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-09-18, 10:28   #27
201604181004
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2011-01
Wiadomości: 47 595
Dot.: Ósemka

E tam. Mi rosna i czasem bola ale potem sie zatrzymuja.
201604181004 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-09-18, 10:36   #28
8c9538aac29bb5fbc2d31b2aac28a8f9b62d5c74_6584d267571b8
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2007-06
Wiadomości: 5 979
Dot.: Ósemka

Ja nie mam ani jednej ósemki, a jeszcze w tym roku kończę 26 lat. W jakim wieku zaczęły rosnąć wasze? Mam nadzieję, że nie moje nie pojawią się wcale

---------- Dopisano o 11:36 ---------- Poprzedni post napisano o 11:35 ----------

Cytat:
Napisane przez suszarka Pokaż wiadomość
ja tak samo po usunięciu jednej nie zdecydowałam się na kolejne - bo jeżeli po przekroczeniu dziennej dawki ketonalu forte plus polopiryny dalej boli tak jak by ktoś mi gębę łopatą obił to nie dziękuje.
Na przyszłość - nie łącz tych leków, bo działanie przeciwbólowe się będzie silniejsze, ale za to bardziej robisz sobie krzywdę (działania niepożądane).
8c9538aac29bb5fbc2d31b2aac28a8f9b62d5c74_6584d267571b8 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-09-18, 12:19   #29
agniesiaa
Naczelna Wizażanka:)
 
Avatar agniesiaa
 
Zarejestrowany: 2005-12
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 42 846
Dot.: Ósemka

Cytat:
Napisane przez suszarka Pokaż wiadomość
ja tak samo po usunięciu jednej nie zdecydowałam się na kolejne - bo jeżeli po przekroczeniu dziennej dawki ketonalu forte plus polopiryny dalej boli tak jak by ktoś mi gębę łopatą obił to nie dziękuje.
Ja też brałam jakieś silne przeciwbólowe, ale myślałam już, że tego nie przeżyję, serio. Teraz wyrzynają mi się ósemki na górze i powoli zaczyna na dole, bój jest, ale nie złamie mnie i nie pójdę na usunięcie. No niestety, nie takim kosztem.
__________________
All I Have To Do Is Dream...
agniesiaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-09-18, 12:28   #30
suszarka
Buc
 
Avatar suszarka
 
Zarejestrowany: 2008-07
Lokalizacja: z kropki.
Wiadomości: 9 915
Dot.: Ósemka

[1=8c9538aac29bb5fbc2d31b2 aac28a8f9b62d5c74_6584d26 7571b8;48185639]
Na przyszłość - nie łącz tych leków, bo działanie przeciwbólowe się będzie silniejsze, ale za to bardziej robisz sobie krzywdę (działania niepożądane).
[/QUOTE]



to nie byla moja innwencja twórcza tylko taki zestaw dostałam od lekarza.


spokojnie, masz czas. jestem od Ciebie 2 lata starsza a ósemka o której mowa była rwana (bo nagle sobie urosła) w tym roku.

Cytat:
Napisane przez agniesiaa Pokaż wiadomość
Ja też brałam jakieś silne przeciwbólowe, ale myślałam już, że tego nie przeżyję, serio. Teraz wyrzynają mi się ósemki na górze i powoli zaczyna na dole, bój jest, ale nie złamie mnie i nie pójdę na usunięcie. No niestety, nie takim kosztem.
mi odpukać narazie siedzą grzecznie pozostałe ale nawet jak by wychodziły to chrzanie to i nie ruszam ich. pierwszą usunęłam tylko dlatego, ze miałam już stan zapalny i pół gęby mnie bolało.
__________________

Edytowane przez suszarka
Czas edycji: 2014-09-18 o 12:31
suszarka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Zdrowie ogólnie


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2016-03-23 13:46:31


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 10:52.