Wykańczająca praca, darmowe nadgodziny, brak asertywności - jak przetrwać? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Praca i biznes

Notka

Praca i biznes W tym miejscu rozmawiamy o pracy i biznesie. Jeśli szukasz pracy, planujesz ją zmienić lub prowadzisz własny biznes, to miejsce jest dla ciebie.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2023-08-07, 16:51   #1
noname88_1
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2017-09
Wiadomości: 79

Wykańczająca praca, darmowe nadgodziny, brak asertywności - jak przetrwać?


Cześć piszę, bo jestem już na skraju załamania i nie wiem jak już sobie z tym poradzić. Pracuję w firmie X jako grafik od prawie roku jako osoba z orzeczeniem o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym. W związku z tym obowiązuje mnie 7 godzinny czas pracy( lub 35 godzin w tygodniu) a przepisy dotyczące zatrudniania osób z takim stopniem niepełnosprawności mówią, że tych 7 godzin lub 35 godzin przekroczyć nie mogę. Od prawie roku wciąż nagminnie powtarza się problem - mianowicie są to niepłatne nadgodziny i wymuszanie do ich wykonywania przez moją przełożoną. Takie przypadki zdarzały się w tej firmie w przypadku innych pracowników (wiem na pewno o jednym gdzie pracownik jednego dnia pracował od godziny 8 do 20 -nie dlatego że chciała a dlatego że wymagał tego od niego przełożony). Owa przełożona potrafi zlecić mi dośc czasochłonną pracę 12 minut przed jej końcem lub na tyle późnoze nie jestem w stanie tego tak szybko wykonać, lub jak np dzisiaj dzwonić do mnie 1,5 godziny po zakończeniu pracy że jeszcze coś mam poprawić.
Moim problemem jest to, że nie potrafię jakoś tego uciąć, brak mi odwagi, asertywności. Kiedyś zwrocilam uwagę że nie jestem w stanie wykonać zadania w 12 minut. Niby zrozumiała ale jednak nie skoro nadal takie sytuacje się zdarzają. Już na etapie rozmowy kwalifikacyjnej zaznaczyła że może być taka ewentualność że trzeba będzie zrobić coś po godzinach. Sporadycznie. Niestety te sporadyczne sytuacje zdarzają się średnio 3 razy w tygodniu. Ciężko mi cokolwiek zaplanować - lekarza, spotkanie ze znajomymi bo nigdy niewiem kiedy skończę pracę. Dodatkowo pracy jest dużo, bardzo czesto nie mam czasu zjeść jakiegokolwiek posiłku, żeby wyrobić się do końca pracy. Szukam innej pracy, bo czuję się już teraz wykończona tą sytuacją. Ale nie wiem co zrobić do czasu jej znalezienia, żeby jakos to przetrwać. PIP to ostateczność, przez jakiś czas były pilnowane te godziny (podejrzewam że poszło zgłoszenie do PIP tego innego pracownika o ktorym wspomniałam wcześniej) ale wróciło wszystko "po staremu". Nie wiem czy zwrócenie uwagi tu coś da bo oni wiedzą o tym, że nie powinnam dłużej a przede wszystkim za darmo pracować, a mimo wszystko to się odbywa.

Co byście zrobiły w moim przypadku?
Będę wdzięczna za brak hejtu na moją osobę bo i tak ta sytuacja już mocno siada mi na głowę...

Wysłane z mojego SM-A505FN przy użyciu Tapatalka
noname88_1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-08-13, 07:39   #2
Indecence
nieprzyzwoita
 
Avatar Indecence
 
Zarejestrowany: 2022-04
Wiadomości: 1 117
Dot.: Wykańczająca praca, darmowe nadgodziny, brak asertywności - jak przetrwać?

jeżeli pracujesz na orzeczeniu, to pracodawca ma dodatkowy profit finansowy z tytułu Twojego zatrudnienia z PFRON, co ma w założeniu rekompensować mu to, że możesz być mniej wydajnym pracownikiem. Widziały gały co brały, więc oranie kimś na orzeczeniu to zwykłe januszostwo ze strony firmy.

Skoro i tak szukasz nowej pracy, to zaczęłabym pilnować tych 7 godzin pracy i konsekwentnie odmawiała niepłatnych nadgodzin. Lub skoro są w założeniu niepłatne, ale takie niby konieczne w danej chwili, odbierałabym za nie dni wolne.
Indecence jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-08-13, 16:17   #3
Interceptor
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2023-08
Wiadomości: 100
Dot.: Wykańczająca praca, darmowe nadgodziny, brak asertywności - jak przetrwać?

Nie ma innej rady niż wyhodowanie sobie twardego tyłka. Jeśli jest Ci z tym ciężko, to może pogadaj z psychologiem?
Jeśli nie dajesz rady, to może L4?
Zgłoszenie do PIPu też może coś dać, możesz spróbować.
Interceptor jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-08-14, 15:07   #4
squirrelqa
Zakorzenienie
 
Avatar squirrelqa
 
Zarejestrowany: 2007-01
Lokalizacja: W podróży
Wiadomości: 6 906
Dot.: Wykańczająca praca, darmowe nadgodziny, brak asertywności - jak przetrwać?

A co się stanie, gdy wyłączysz komputer o czasie i powiesz, że skończysz jutro?

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
__________________

squirrelqa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Praca i biznes


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2023-08-14 16:07:19


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 08:37.