Moi rodzice nie mogą zaakceptować tego, że przestałam obchodzić imieniny - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Intymnie

Notka

Intymnie Forum intymnie, to wyjątkowe miejsce, w którym podzielisz się emocjami, uczuciami, związkami oraz uzyskasz wsparcie i porady społeczności.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2020-03-30, 12:18   #1
natuth
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2013-05
Wiadomości: 64

Moi rodzice nie mogą zaakceptować tego, że przestałam obchodzić imieniny


Hej, mam 24 lata, od 5 lat nie mieszkam z rodzicami i utrzymuje się sama. Mam z nimi bardzo dobry kontakt, raczej się rzadko spieramy, jednak mają mi oni za złe że nie obchodzę już imienin. Rok temu im to powiedziałam, że ja je przestałam obchodzić i w związku z tym nie będę składała ludziom życzeń na to „święto”. Rodzice od lat przestrzegają takich świat, dzwonią nawet po dalszej rodzinie na dzień kobiet czy dzień chłopaka, owszem rozumiem, ale chyba w tym wieku mam prawo już sama zadecydować i wybrać sama za siebie. Nienawidzę dzwonić i rozmawiać przez telefon, peszy mnie to i czuje się bardzo niekomfortowo, dodatkowo uważam że imieniny to żadne święto. Teraz gdy są jakiekolwiek imieniny członków rodziny (wujek, ciocia, babcia, moja chrześnica) oni wypisuja mi smsy lub dzwonią ze mam zadzwonić i złożyć życzenia i że oni się za mnie wstydzą i ze zostanę sama bo odsuwam się od rodziny... już rok ciągnie się ta sytuacja. Co mam w tym przypadku zrobić? Już ręce mi opadają. Próbowałam rozmów z nimi i tłumaczeń że to moja decyzja, żeby ja uszanowali a przy każdej sytuacji słyszę ze wyrzekam się rodziny i wstyd za mnie...

Oczywiście niektórzy również do mnie dzwonią z życzeniami na imieniny ale już coraz rzadziej.
natuth jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-03-30, 12:43   #2
18d73f41c1c01aef8fdf04b5e3282c14752c25f5_62181c6d1d29a
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-08
Wiadomości: 22 549
Dot.: Moi rodzice nie mogą zaakceptować tego, że przestałam obchodzić imieniny

Trudno tutaj cokolwiek doradzić. Ja bym chyba wybuchała śmiechem za każdym razem słysząc od rodziny takie biedagroźby
Rozmowy nie pomagają, to ucinaj temat i tyle.
18d73f41c1c01aef8fdf04b5e3282c14752c25f5_62181c6d1d29a jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-03-30, 12:44   #3
Rena
Zakorzenienie
 
Avatar Rena
 
Zarejestrowany: 2004-07
Lokalizacja: Paris
Wiadomości: 29 331
Dot.: Moi rodzice nie mogą zaakceptować tego, że przestałam obchodzić imieniny

A wysylanie smsow z zyczeniami tez Cie krepuje? Bo rozmowa przez tel. jest bardziej zobowiazujaca to sie zgadzam.
Rena jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-03-30, 12:53   #4
kennedy
Zakorzenienie
 
Avatar kennedy
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 18 401
Dot.: Moi rodzice nie mogą zaakceptować tego, że przestałam obchodzić imieniny

ty nie obchodzisz ale te osoby obchodza? Wiec jesli chcesz miec z nimi kontakt to dzwon skoro to dla nich wazne. Twoi rodzice maja racje.
__________________
Kiedy kobiety kogoś poznają to myślą, że to fajny facet. Jest już wstępnie zaakceptowany jako partner, a później może to tylko zepsuć lub nie. Kiedy mężczyźni kogoś poznają to myślą: „Ma niezłe nogi”.
kennedy jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-03-30, 12:55   #5
Vanir410
Wtajemniczenie
 
Avatar Vanir410
 
Zarejestrowany: 2013-04
Wiadomości: 2 159
Dot.: Moi rodzice nie mogą zaakceptować tego, że przestałam obchodzić imieniny

To niech mówią, marudzą, przytaknij i tyle. Przecież nie będzie stać nad Tobą aż zadzwonisz.
Vanir410 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-03-30, 13:05   #6
natuth
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2013-05
Wiadomości: 64
Dot.: Moi rodzice nie mogą zaakceptować tego, że przestałam obchodzić imieniny

Ale ja nie chce tego robić. Dzwonię na urodziny, dzień babci, dziadka, matki, ojca itp. Dla mnie imieniny są bezsensowne. Moi rodzice od lat z tym przesadzają, jednego razu byli źli bo na nieokrągłą rocznice ich ślubu nie złożyłam im życzeń. Moja rodzina różnie dzwoni, raz zadzwoni raz nie, ja nie mam z tym problemu. Moi dziadkowie zawsze składali wnukom życzenia na dzień dziecka a od 2 lat nie dzwonią a tak robili według tradycji, i nikt nie robi z tego powodu dramy bo to starsi ludzie...
natuth jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-03-30, 13:26   #7
kolorowe_jaskolki
Rozeznanie
 
Avatar kolorowe_jaskolki
 
Zarejestrowany: 2018-05
Wiadomości: 788
Dot.: Moi rodzice nie mogą zaakceptować tego, że przestałam obchodzić imieniny

No to jak nie chcesz to nie dzwoń i jak ktokolwiek zacznie ten temat to rzucasz 'nie mam ochoty o tym rozmawiać' i tyle. W końcu im się znudzi.
kolorowe_jaskolki jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2020-03-30, 13:27   #8
SteveS
Zakorzenienie
 
Avatar SteveS
 
Zarejestrowany: 2013-12
Wiadomości: 3 841
Dot.: Moi rodzice nie mogą zaakceptować tego, że przestałam obchodzić imieniny

Cytat:
Napisane przez natuth Pokaż wiadomość
Ale ja nie chce tego robić. Dzwonię na urodziny, dzień babci, dziadka, matki, ojca itp. Dla mnie imieniny są bezsensowne. Moi rodzice od lat z tym przesadzają, jednego razu byli źli bo na nieokrągłą rocznice ich ślubu nie złożyłam im życzeń. Moja rodzina różnie dzwoni, raz zadzwoni raz nie, ja nie mam z tym problemu. Moi dziadkowie zawsze składali wnukom życzenia na dzień dziecka a od 2 lat nie dzwonią a tak robili według tradycji, i nikt nie robi z tego powodu dramy bo to starsi ludzie...
A urodziny oni obchodzą? Bo np. moi teściowie nie i pewnie nie byliby szcześliwi, gdybym złożyła im życzenia na urodziny, a na imieniny, które obchodzą, milczała.
SteveS jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-03-30, 13:27   #9
megamag
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2011-09
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 7 488
Dot.: Moi rodzice nie mogą zaakceptować tego, że przestałam obchodzić imieniny

Bardzo mi poprawił humor ten post. Wszyscy teraz o chorobach, śmierci, kryzysach, biedzie, bezrobociu, a tu jednak ludzie wciąż mają i takie problemy.
megamag jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-03-30, 13:32   #10
ad661336dba67467d5566b7c0c939a9c82ec46ac_5f7e48729cea2
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2016-10
Wiadomości: 7 327
Dot.: Moi rodzice nie mogą zaakceptować tego, że przestałam obchodzić imieniny

Cytat:
Napisane przez megamag Pokaż wiadomość
Bardzo mi poprawił humor ten post. Wszyscy teraz o chorobach, śmierci, kryzysach, biedzie, bezrobociu, a tu jednak ludzie wciąż mają i takie problemy.

Dla mnie żenada
ad661336dba67467d5566b7c0c939a9c82ec46ac_5f7e48729cea2 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-03-30, 13:39   #11
pfffh
Zadomowienie
 
Avatar pfffh
 
Zarejestrowany: 2011-04
Lokalizacja: Dziki Wschód
Wiadomości: 1 975
Dot.: Moi rodzice nie mogą zaakceptować tego, że przestałam obchodzić imieniny

Zgadzam się z megamag, ja też smiechlam jak przeczytałam ten post. Ale to dobrze, że w czasie zarazy ludzie mają tez takie problemy, a nie tylko koronawirus-wszyscy umrzemy!
__________________
"Mówimy o Polsce. Tam nic i nigdy nie jest normalne" A. Sapkowski "Narrenturm"
pfffh jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2020-03-30, 13:44   #12
Laverta
Raczkowanie
 
Avatar Laverta
 
Zarejestrowany: 2019-06
Wiadomości: 96
Dot.: Moi rodzice nie mogą zaakceptować tego, że przestałam obchodzić imieniny

Cytat:
Napisane przez natuth Pokaż wiadomość
Hej, mam 24 lata, od 5 lat nie mieszkam z rodzicami i utrzymuje się sama. Mam z nimi bardzo dobry kontakt, raczej się rzadko spieramy, jednak mają mi oni za złe że nie obchodzę już imienin. Rok temu im to powiedziałam, że ja je przestałam obchodzić i w związku z tym nie będę składała ludziom życzeń na to „święto”. Rodzice od lat przestrzegają takich świat, dzwonią nawet po dalszej rodzinie na dzień kobiet czy dzień chłopaka, owszem rozumiem, ale chyba w tym wieku mam prawo już sama zadecydować i wybrać sama za siebie. Nienawidzę dzwonić i rozmawiać przez telefon, peszy mnie to i czuje się bardzo niekomfortowo, dodatkowo uważam że imieniny to żadne święto. Teraz gdy są jakiekolwiek imieniny członków rodziny (wujek, ciocia, babcia, moja chrześnica) oni wypisuja mi smsy lub dzwonią ze mam zadzwonić i złożyć życzenia i że oni się za mnie wstydzą i ze zostanę sama bo odsuwam się od rodziny... już rok ciągnie się ta sytuacja. Co mam w tym przypadku zrobić? Już ręce mi opadają. Próbowałam rozmów z nimi i tłumaczeń że to moja decyzja, żeby ja uszanowali a przy każdej sytuacji słyszę ze wyrzekam się rodziny i wstyd za mnie...

Oczywiście niektórzy również do mnie dzwonią z życzeniami na imieniny ale już coraz rzadziej.
Tylko, że oni nie mają problemu z tym, że ty imienin nie obchodzisz. Im przeszkadza nieposzanowanie odnośnie tego, że inni je jednak dalej obchodzą i prawdopodobnie jest to dla nich ważne. Szczególnie, gdy takie życzenia traktuje się często jako wyraz pamięci o danej osobie.
Znam osoby, które imieniny traktują na równi, a nawet wyżej od urodzin. I co wtedy? Niech się wypchają, bo dla mnie jest odwrotnie?
Laverta jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-03-30, 13:45   #13
natuth
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2013-05
Wiadomości: 64
Dot.: Moi rodzice nie mogą zaakceptować tego, że przestałam obchodzić imieniny

Ja o koronawirusie nie mysle, bo mogą mnie zaraz z rodziny wydziedziczyć za nie złożenie życzeń...

Oni obchodzą wszystko. Urodziny, imieniny, rocznice, dzień dziecka, babci, ojca itp. Walentynek nie obchodzą bo uważają ze to święto ze Stanów i ze w Polsce dzień wiosny to walentynki.



A zamiast się śmiać to mogłybyście cokolwiek mądrego napisać, dla mnie to duży problem gdy co przyjeżdżam słyszę ze wypieram się tradycji...
natuth jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-03-30, 13:57   #14
ad661336dba67467d5566b7c0c939a9c82ec46ac_5f7e48729cea2
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2016-10
Wiadomości: 7 327
Dot.: Moi rodzice nie mogą zaakceptować tego, że przestałam obchodzić imieniny

Cytat:
Napisane przez natuth Pokaż wiadomość
Ja o koronawirusie nie mysle, bo mogą mnie zaraz z rodziny wydziedziczyć za nie złożenie życzeń...

Oni obchodzą wszystko. Urodziny, imieniny, rocznice, dzień dziecka, babci, ojca itp. Walentynek nie obchodzą bo uważają ze to święto ze Stanów i ze w Polsce dzień wiosny to walentynki.



A zamiast się śmiać to mogłybyście cokolwiek mądrego napisać, dla mnie to duży problem gdy co przyjeżdżam słyszę ze wypieram się tradycji...

I naprawdę nie umiesz się postawić i takie tematy ucinać?



Dla mnie to już nie byłaby rodzina jeśli by mnie wydziedziczyła za taką duperele.
ad661336dba67467d5566b7c0c939a9c82ec46ac_5f7e48729cea2 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-03-30, 14:00   #15
kolorowe_jaskolki
Rozeznanie
 
Avatar kolorowe_jaskolki
 
Zarejestrowany: 2018-05
Wiadomości: 788
Dot.: Moi rodzice nie mogą zaakceptować tego, że przestałam obchodzić imieniny

Cytat:
Napisane przez Laverta Pokaż wiadomość
Tylko, że oni nie mają problemu z tym, że ty imienin nie obchodzisz. Im przeszkadza nieposzanowanie odnośnie tego, że inni je jednak dalej obchodzą i prawdopodobnie jest to dla nich ważne. Szczególnie, gdy takie życzenia traktuje się często jako wyraz pamięci o danej osobie.
Znam osoby, które imieniny traktują na równi, a nawet wyżej od urodzin. I co wtedy? Niech się wypchają, bo dla mnie jest odwrotnie?
No i co z tego? Ona nie ma obowiązku robić wszystkiego o co poproszą jej rodzice, zwłaszcza, że już się usamodzielniła. Jeżeli ona nie czuje potrzeby klepania formułki do wujka, którego widziała raz w życiu, to nie ma obowiązku tego robić, chociażby jej rodzicom było przykro.

Na tej samej zasadzie nie masz obowiązku jeść przy babci mięsa, bo dla niej to jest tradycja i ona je je i jest jej przykro, że Ty nie chcesz.

Jak Ty chcesz żyć zgodnie z tym co chcą inni, to jest to Twój wybór, ale nie każdy musi tak robić
kolorowe_jaskolki jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-03-30, 14:01   #16
ad661336dba67467d5566b7c0c939a9c82ec46ac_5f7e48729cea2
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2016-10
Wiadomości: 7 327
Dot.: Moi rodzice nie mogą zaakceptować tego, że przestałam obchodzić imieniny

Cytat:
Napisane przez kolorowe_jaskolki Pokaż wiadomość
No i co z tego? Ona nie ma obowiązku robić wszystkiego o co poproszą jej rodzice, zwłaszcza, że już się usamodzielniła. Jeżeli ona nie czuje potrzeby klepania formułki do wujka, którego widziała raz w życiu, to nie ma obowiązku tego robić, chociażby jej rodzicom było przykro.

Na tej samej zasadzie nie masz obowiązku jeść przy babci mięsa, bo dla niej to jest tradycja i ona je je i jest jej przykro, że Ty nie chcesz.

Jak Ty chcesz żyć zgodnie z tym co chcą inni, to jest to Twój wybór, ale nie każdy musi tak robić

otóż to...
ad661336dba67467d5566b7c0c939a9c82ec46ac_5f7e48729cea2 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-03-30, 14:06   #17
natuth
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2013-05
Wiadomości: 64
Dot.: Moi rodzice nie mogą zaakceptować tego, że przestałam obchodzić imieniny

Ja się non stop stawiam, kłócimy się o to, potrafimy się nie odzywać do siebie za to, a i tak temat wraca przy kolejnych imieninach. I kolejny foch rodziców... naprawdę nie wiem co w tej sytuacji zrobić
natuth jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-03-30, 14:08   #18
ad661336dba67467d5566b7c0c939a9c82ec46ac_5f7e48729cea2
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2016-10
Wiadomości: 7 327
Dot.: Moi rodzice nie mogą zaakceptować tego, że przestałam obchodzić imieniny

Cytat:
Napisane przez natuth Pokaż wiadomość
Ja się non stop stawiam, kłócimy się o to, potrafimy się nie odzywać do siebie za to, a i tak temat wraca przy kolejnych imieninach. I kolejny foch rodziców... naprawdę nie wiem co w tej sytuacji zrobić

Zlać to po prostu..
ad661336dba67467d5566b7c0c939a9c82ec46ac_5f7e48729cea2 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-03-30, 14:13   #19
kolorowe_jaskolki
Rozeznanie
 
Avatar kolorowe_jaskolki
 
Zarejestrowany: 2018-05
Wiadomości: 788
Dot.: Moi rodzice nie mogą zaakceptować tego, że przestałam obchodzić imieniny

Cytat:
Napisane przez natuth Pokaż wiadomość
Ja się non stop stawiam, kłócimy się o to, potrafimy się nie odzywać do siebie za to, a i tak temat wraca przy kolejnych imieninach. I kolejny foch rodziców... naprawdę nie wiem co w tej sytuacji zrobić
Jeżeli to dochodzi już do takiego ekstremum i latają takie groźby jak wcześniej pisałaś, to ja ograniczyłabym z nimi kontakty do minimum. Przynajmniej na jakiś czas, może się opamiętają. No, niestety, nie masz obowiązku utrzymywania bliskich kontaktów z ludźmi, którzy źle wpływają na Twoją psychikę i w żaden sposób sytuacja się nie poprawia. Nawet jeżeli są Twoją rodziną
kolorowe_jaskolki jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2020-03-30, 14:34   #20
Laverta
Raczkowanie
 
Avatar Laverta
 
Zarejestrowany: 2019-06
Wiadomości: 96
Dot.: Moi rodzice nie mogą zaakceptować tego, że przestałam obchodzić imieniny

Cytat:
Napisane przez kolorowe_jaskolki Pokaż wiadomość
No i co z tego? Ona nie ma obowiązku robić wszystkiego o co poproszą jej rodzice, zwłaszcza, że już się usamodzielniła. Jeżeli ona nie czuje potrzeby klepania formułki do wujka, którego widziała raz w życiu, to nie ma obowiązku tego robić, chociażby jej rodzicom było przykro.

Na tej samej zasadzie nie masz obowiązku jeść przy babci mięsa, bo dla niej to jest tradycja i ona je je i jest jej przykro, że Ty nie chcesz.

Jak Ty chcesz żyć zgodnie z tym co chcą inni, to jest to Twój wybór, ale nie każdy musi tak robić
Mam wrażenie, że to jest odpowiedź na zupełnie coś innego niż napisałam. Raz, że nie ma tu mowy o wujku, którego widziało się raz w życiu, tylko o osobach pokroju babcia czy chrześnica, a dwa - kto tu w ogóle mówi o jakimś obowiązku? Przecież to jasne, że rodzice nie mogą jej niczego nakazać i nigdzie nie napisałam, że jest odwrotnie. To jej sprawa, jak to ostatecznie potraktuje. Ja tylko wyjaśniłam, że to nie jest problem z tym, że ona tych imienin nie obchodzi.
A przykład z mięsem dosyć nietrafiony. Jak już jesteśmy w temacie tego mięsa to myślę, że bardziej adekwatnym do wątku byłoby to, że nagle przestałabym szanować to, że babcia je mięso, bo ja zdecydowałam o moim byciu wegetarianką. A to już uważam za dosyć nie w porządku, jak i wszelkie inne przejawy wciskania komuś na siłę swojego światopoglądu. Jednocześnie nie rozumiem, skąd ten personalny przytyk?
Laverta jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-03-30, 15:03   #21
kolorowe_jaskolki
Rozeznanie
 
Avatar kolorowe_jaskolki
 
Zarejestrowany: 2018-05
Wiadomości: 788
Dot.: Moi rodzice nie mogą zaakceptować tego, że przestałam obchodzić imieniny

Cytat:
Napisane przez Laverta Pokaż wiadomość
Mam wrażenie, że to jest odpowiedź na zupełnie coś innego niż napisałam. Raz, że nie ma tu mowy o wujku, którego widziało się raz w życiu, tylko o osobach pokroju babcia czy chrześnica, a dwa - kto tu w ogóle mówi o jakimś obowiązku? Przecież to jasne, że rodzice nie mogą jej niczego nakazać i nigdzie nie napisałam, że jest odwrotnie. To jej sprawa, jak to ostatecznie potraktuje. Ja tylko wyjaśniłam, że to nie jest problem z tym, że ona tych imienin nie obchodzi.
A przykład z mięsem dosyć nietrafiony. Jak już jesteśmy w temacie tego mięsa to myślę, że bardziej adekwatnym do wątku byłoby to, że nagle przestałabym szanować to, że babcia je mięso, bo ja zdecydowałam o moim byciu wegetarianką. A to już uważam za dosyć nie w porządku, jak i wszelkie inne przejawy wciskania komuś na siłę swojego światopoglądu. Jednocześnie nie rozumiem, skąd ten personalny przytyk?
Napisałaś:

Cytat:
Niech się wypchają, bo dla mnie jest odwrotnie?
i w takim tonie, że to dla nich ważne i im jest przykro, więc wnioskuję, że takie masz o tym zdanie, że ona powinna to robić, bo Ty byś tak zrobiła. Ja nigdzie nie dałam tam przytyku, stwierdziłam tylko, że fakt, że Ty postąpiłabyś tak, żeby babci nie było przykro nie oznacza, że autorka też ma tak zrobić. I to, ze dla nich składanie życzeń jest wyrazem czegoś tam nie oznacza, że ona też tak uważa.

Przykład z mięsem jest moim zdaniem dobry - rodzina próbuje jej narzucić swoje zwyczaje i jak ona nie chce to jej wmawiają, że coś tam, trzeba, bo to świadczy o czymś tam, kompletnie mając gdzieś jej zdanie. Twój przykład sugerowałby, że ona zabrania innym składać życzeń, bo ona tego nie chce robić. A tak przecież nie jest, to ona nie daje sobie narzucić ich poglądu
kolorowe_jaskolki jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-03-30, 15:19   #22
Laverta
Raczkowanie
 
Avatar Laverta
 
Zarejestrowany: 2019-06
Wiadomości: 96
Dot.: Moi rodzice nie mogą zaakceptować tego, że przestałam obchodzić imieniny

Cytat:
Napisane przez kolorowe_jaskolki Pokaż wiadomość
i w takim tonie, że to dla nich ważne i im jest przykro, więc wnioskuję, że takie masz o tym zdanie, że ona powinna to robić, bo Ty byś tak zrobiła. Ja nigdzie nie dałam tam przytyku, stwierdziłam tylko, że fakt, że Ty postąpiłabyś tak, żeby babci nie było przykro nie oznacza, że autorka też ma tak zrobić. I to, ze dla nich składanie życzeń jest wyrazem czegoś tam nie oznacza, że ona też tak uważa.

Przykład z mięsem jest moim zdaniem dobry - rodzina próbuje jej narzucić swoje zwyczaje i jak ona nie chce to jej wmawiają, że coś tam, trzeba, bo to świadczy o czymś tam, kompletnie mając gdzieś jej zdanie. Twój przykład sugerowałby, że ona zabrania innym składać życzeń, bo ona tego nie chce robić. A tak przecież nie jest, to ona nie daje sobie narzucić ich poglądu
To następnym razem prosiłabym o odpowiedzi na to, co napisałam, a nie na to, co wywnioskowałaś. Bo chodziło mi tutaj bardziej o fakt i tak składania życzeń na jakąś okazję, ale wybierania sobie dodatkowo, która okazja jest dla mnie ważniejsza - i kierowania się tym. Wiesz, dla mnie bez różnicy czy złożę życzenia na urodziny czy imieniny, ale skoro dla solenizanta/jubilata to jest jakaś różnica - to po co robić na przekór? Życzenia mają ucieszyć tę drugą osobę, a nie mnie. Zakładając oczywiście, że w ogóle chcę jakieś życzenia złożyć.
Autorka w żadnym wypadku nie musi uważać tak, jak jej rodzina - tego także nie przyznałam. Chodzi mi o to, że jeżeli mówimy o osobach nam bliskich, to kwestia jednego smsa z okazji imienin wydaje się być mało znacząca, jeżeli rzeczywiście miałoby im być z tego powodu źle - a na pewno bardziej niż kwestia tego, czy zjem to mięso, czy nie. I oczywiście chodzi tu o to, że tej rodzinie, czy komuś komu nie składam życzeń miałoby być z tego powodu źle, a nie rodzicom - oni nie powinni mieć za dużo do gadania w tej kwestii.
A co do przykładu z mięsem to kwestia nazewnictwa jak dla mnie - "obchodzenie" imienin przypisuję tutaj solenizantowi, osobie dla której ta tradycja jest ważna. A rodzinka nie zabrania jej nieobchodzenia ich, tylko poszanowania tego, że solenizanci je obchodzą - co ma się wyrażać w tym, że złoży im te nieszczęsne życzenia.

Samo żądanie składania życzeń jest oczywiście mega słabe z ich strony i sama bym pewnie ochłodziła kontakt z taką rodzinką, która robi problem o byle co. A życzenia składała zależnie od tego, na ile mi zależy na danej osobie.

Edytowane przez Laverta
Czas edycji: 2020-03-30 o 15:21
Laverta jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-03-30, 15:30   #23
DaisyMerollin
Rozeznanie
 
Avatar DaisyMerollin
 
Zarejestrowany: 2019-04
Wiadomości: 549
Dot.: Moi rodzice nie mogą zaakceptować tego, że przestałam obchodzić imieniny

Cytat:
Napisane przez natuth Pokaż wiadomość
Ja o koronawirusie nie mysle, bo mogą mnie zaraz z rodziny wydziedziczyć za nie złożenie życzeń...

Oni obchodzą wszystko. Urodziny, imieniny, rocznice, dzień dziecka, babci, ojca itp. Walentynek nie obchodzą bo uważają ze to święto ze Stanów i ze w Polsce dzień wiosny to walentynki.



A zamiast się śmiać to mogłybyście cokolwiek mądrego napisać, dla mnie to duży problem gdy co przyjeżdżam słyszę ze wypieram się tradycji...
Masz dwie ściezki do wyboru:

1) Oglaszasz, ze nie obchodzisz i nie zyczysz sobie telefonow z tej okazji ALE jednoczesnie szanujesz to ze inni obchodza i chociaz wyslesz durnego SMS-a z zyczeniami

2) Masz to wszystko gdzies i puszczasz mimochodem uwagi rodziców czekając aż im sie znudzi.

Każda opcja jest wykonalna, od ciebie zalezy co wolisz.
DaisyMerollin jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-03-30, 15:41   #24
pfffh
Zadomowienie
 
Avatar pfffh
 
Zarejestrowany: 2011-04
Lokalizacja: Dziki Wschód
Wiadomości: 1 975
Dot.: Moi rodzice nie mogą zaakceptować tego, że przestałam obchodzić imieniny

Skoro rodzice chcą Cię wydziedziczyc przez taką pierdołę ( bo tak nieskladanie życzeń w imieniny uważam za pierdołę), to wasza rodzina ma naprawdę wątłe podstawy. A po za tym tu nie ma co dyskutować. Masz tylko dwa wyjscia:

1. Albo się podporzadkujesz i będziesz wszystkim składać życzenia z byle rocznicy.

2. Będziesz się stawiać narażając się na wydziedziczenie.
__________________
"Mówimy o Polsce. Tam nic i nigdy nie jest normalne" A. Sapkowski "Narrenturm"
pfffh jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-03-30, 19:57   #25
kolorowe_jaskolki
Rozeznanie
 
Avatar kolorowe_jaskolki
 
Zarejestrowany: 2018-05
Wiadomości: 788
Dot.: Moi rodzice nie mogą zaakceptować tego, że przestałam obchodzić imieniny

Cytat:
Napisane przez Laverta Pokaż wiadomość
Chodzi mi o to, że jeżeli mówimy o osobach nam bliskich, to kwestia jednego smsa z okazji imienin wydaje się być mało znacząca, jeżeli rzeczywiście miałoby im być z tego powodu źle - a na pewno bardziej niż kwestia tego, czy zjem to mięso, czy nie.
Ale zrozum, że dla Ciebie wydaje się mało znacząca. Nie wiem skąd wiesz na ile są to bliskie osoby dla Autorki, ale nie każdy musi myśleć jak Ty. Dla Ciebie to nie problem, a dla kogoś to może być męczące. Właśnie o to tutaj chodzi, ona nie musi czegoś robić, bo komuś będzie przykro, nawet jeżeli Ty byś tak zrobiła, co piszę od pierwszego postu

Cytat:
Napisane przez Laverta Pokaż wiadomość
"obchodzenie" imienin przypisuję tutaj solenizantowi, osobie dla której ta tradycja jest ważna. A rodzinka nie zabrania jej nieobchodzenia ich, tylko poszanowania tego, że solenizanci je obchodzą - co ma się wyrażać w tym, że złoży im te nieszczęsne życzenia.
Ale co z tego? To, że ktoś to obchodzi nie oznacza, że ja też muszę i jestem zobowiązana coś z tego powodu zrobić. Przecież to co piszesz kompletnie sobie zaprzecza - nikt jej niczego nie zabrania, ale jednocześnie zabraniają jej mieć swoje zdanie i ma robić to co ktoś inny chce, bo ktoś to obchodzi. Ona nikomu nie mówi co ma robić, to nie rozumiem czemu ona powinna coś robić, bo ktoś tak chce

Cytat:
Napisane przez Laverta Pokaż wiadomość
Samo żądanie składania życzeń jest oczywiście mega słabe z ich strony i sama bym pewnie ochłodziła kontakt z taką rodzinką, która robi problem o byle co. A życzenia składała zależnie od tego, na ile mi zależy na danej osobie.
Ale przecież wyżej pisałaś, że rodzinka tego wymaga, bo to poszanowanie ich tradycji...
kolorowe_jaskolki jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-03-30, 20:20   #26
margitta
Zakorzenienie
 
Avatar margitta
 
Zarejestrowany: 2004-12
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 7 482
Dot.: Moi rodzice nie mogą zaakceptować tego, że przestałam obchodzić imieniny

Jeżeli wiem, że na przykład moja babcia obchodzi imieniny i jest to dla niej ważne święto, to schowałabym dumę do kieszeni i zadzwoniła, chociaż też sama nie uznaję imienin.

Czym innym jest jednak presja rodziców. To jest wyłącznie twoja sprawa czy komuś składasz życzenia czy nie... jesteś dorosła dawno i coś takiego by było dla mnie nie do przyjęcia. Może spróbuj to z nimi wyjaśnić raz na zawsze. Walcz i nie daj się

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
__________________
Bo reszta nie jest milczeniem, ale należy do nas
Boję się ludzi bez poczucia humoru
margitta jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-03-30, 20:54   #27
Pani_Mada
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2016-09
Wiadomości: 18 614
Dot.: Moi rodzice nie mogą zaakceptować tego, że przestałam obchodzić imieniny

Cytat:
Napisane przez natuth Pokaż wiadomość
Ja o koronawirusie nie mysle, bo mogą mnie zaraz z rodziny wydziedziczyć za nie złożenie życzeń...

Oni obchodzą wszystko. Urodziny, imieniny, rocznice, dzień dziecka, babci, ojca itp. Walentynek nie obchodzą bo uważają ze to święto ze Stanów i ze w Polsce dzień wiosny to walentynki.



A zamiast się śmiać to mogłybyście cokolwiek mądrego napisać, dla mnie to duży problem gdy co przyjeżdżam słyszę ze wypieram się tradycji...
ale fakt faktem takim problemem byłoby złożenie tych życzeń imieninowych najbliższym? najbliższym, nie dalekim ciotkom lub wujkom.
nawet nie musisz dzwonić. wyślij smsa i już.
Pani_Mada jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-03-31, 00:19   #28
Laverta
Raczkowanie
 
Avatar Laverta
 
Zarejestrowany: 2019-06
Wiadomości: 96
Dot.: Moi rodzice nie mogą zaakceptować tego, że przestałam obchodzić imieniny

Cytat:
Napisane przez kolorowe_jaskolki Pokaż wiadomość
Ale zrozum, że dla Ciebie wydaje się mało znacząca. Nie wiem skąd wiesz na ile są to bliskie osoby dla Autorki, ale nie każdy musi myśleć jak Ty. Dla Ciebie to nie problem, a dla kogoś to może być męczące. Właśnie o to tutaj chodzi, ona nie musi czegoś robić, bo komuś będzie przykro, nawet jeżeli Ty byś tak zrobiła, co piszę od pierwszego postu

A Ty skąd wiesz, że dla niej to dalekie osoby? Nie każdy musi myśleć tak, jak Ty. Przecież sama od początku zakładasz, że chodzi o wujka, którego widziała pierwszy raz w życiu. Dlaczego?

Cytat:
Napisane przez kolorowe_jaskolki Pokaż wiadomość
Ale co z tego? To, że ktoś to obchodzi nie oznacza, że ja też muszę i jestem zobowiązana coś z tego powodu zrobić. Przecież to co piszesz kompletnie sobie zaprzecza - nikt jej niczego nie zabrania, ale jednocześnie zabraniają jej mieć swoje zdanie i ma robić to co ktoś inny chce, bo ktoś to obchodzi. Ona nikomu nie mówi co ma robić, to nie rozumiem czemu ona powinna coś robić, bo ktoś tak chce
Na to nawet nie chce mi się rozpisywać - wskaż mi, gdzie napisałam, że niczego jej nie zabraniają. Bo obchodzenie imienin, a złożenie komuś tam życzeń to coś zgoła innego.

Cytat:
Napisane przez kolorowe_jaskolki Pokaż wiadomość
Ale przecież wyżej pisałaś, że rodzinka tego wymaga, bo to poszanowanie ich tradycji...

I czy napisałam wtedy nieprawdę? Przecież właśnie dlatego rodzinka tego wymaga. Tylko co to w ogóle ma do słuszności tych wymogów?
Laverta jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-03-31, 03:16   #29
kolorowe_jaskolki
Rozeznanie
 
Avatar kolorowe_jaskolki
 
Zarejestrowany: 2018-05
Wiadomości: 788
Dot.: Moi rodzice nie mogą zaakceptować tego, że przestałam obchodzić imieniny

Cytat:
Napisane przez Laverta Pokaż wiadomość
A Ty skąd wiesz, że dla niej to dalekie osoby? Nie każdy musi myśleć tak, jak Ty. Przecież sama od początku zakładasz, że chodzi o wujka, którego widziała pierwszy raz w życiu. Dlaczego?
Z postu autorki:

Cytat:
Napisane przez natuth Pokaż wiadomość
Rodzice od lat przestrzegają takich świat, dzwonią nawet po dalszej rodzinie na dzień kobiet czy dzień chłopaka
Cytat:
Napisane przez natuth Pokaż wiadomość
Teraz gdy są jakiekolwiek imieniny członków rodziny (wujek, ciocia, babcia, moja chrześnica) oni wypisuja mi smsy lub dzwonią ze mam zadzwonić i złożyć życzenia
Jasno wynika, że to nie są bliskie dla niej osoby, z którymi łączą ją jakieś relacje, zresztą jeżeliby były to bliscy jej ludzie to możliwe, że wtedy nie miałaby problemu, żeby te życzenia im złożyć

Cytat:
Napisane przez Laverta Pokaż wiadomość
Na to nawet nie chce mi się rozpisywać - wskaż mi, gdzie napisałam, że niczego jej nie zabraniają. Bo obchodzenie imienin, a złożenie komuś tam życzeń to coś zgoła innego.
No, ale Ty piszesz, że ona powinna te życzenia złożyć, a ona nie chce tego robić. To nie rozumiem gdzie tu widzisz jej winę i obowiązek, którego nie spełnia. Ona nie obchodzi imienin, pisała, że sama tego nie świętuje i nie uznaje tego za święto, więc nie uważa, żeby była potrzeba obdzwaniania całej rodziny. Nawet jakby sama świętowała swoje imieniny to nie ma obowiązku składać życzeń innym.

Cytat:
Napisane przez Laverta Pokaż wiadomość
I czy napisałam wtedy nieprawdę? Przecież właśnie dlatego rodzinka tego wymaga. Tylko co to w ogóle ma do słuszności tych wymogów?
No, ale przecież wszyscy wiemy czego rodzinka wymaga, ale jak rozumiem Ty to popierasz
kolorowe_jaskolki jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-03-31, 06:29   #30
cava
Zakorzenienie
 
Avatar cava
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 22 122
Dot.: Moi rodzice nie mogą zaakceptować tego, że przestałam obchodzić imieniny

Cytat:
Napisane przez natuth Pokaż wiadomość
Hej, mam 24 lata, od 5 lat nie mieszkam z rodzicami i utrzymuje się sama. Mam z nimi bardzo dobry kontakt, raczej się rzadko spieramy, jednak mają mi oni za złe że nie obchodzę już imienin. Rok temu im to powiedziałam, że ja je przestałam obchodzić i w związku z tym nie będę składała ludziom życzeń na to „święto”. Rodzice od lat przestrzegają takich świat, dzwonią nawet po dalszej rodzinie na dzień kobiet czy dzień chłopaka, owszem rozumiem, ale chyba w tym wieku mam prawo już sama zadecydować i wybrać sama za siebie. Nienawidzę dzwonić i rozmawiać przez telefon, peszy mnie to i czuje się bardzo niekomfortowo, dodatkowo uważam że imieniny to żadne święto. Teraz gdy są jakiekolwiek imieniny członków rodziny (wujek, ciocia, babcia, moja chrześnica) oni wypisuja mi smsy lub dzwonią ze mam zadzwonić i złożyć życzenia i że oni się za mnie wstydzą i ze zostanę sama bo odsuwam się od rodziny... już rok ciągnie się ta sytuacja. Co mam w tym przypadku zrobić? Już ręce mi opadają. Próbowałam rozmów z nimi i tłumaczeń że to moja decyzja, żeby ja uszanowali a przy każdej sytuacji słyszę ze wyrzekam się rodziny i wstyd za mnie...

Oczywiście niektórzy również do mnie dzwonią z życzeniami na imieniny ale już coraz rzadziej.
Powiem Ci tak.
Miałaś malutki problemik , a na własne życzenie zrobiłaś z niego olbrzymi problem kosztujący i ciebie i innych masę stresu, kłótni, złych uczuć.


Stresowało cie rozmawianie przez telefon, było ściągnąć z internetu ze 2-3 wzory życzeń , zapisać w notatniku telefonu i wysyłać smsem jak rodzice ci przypomina ze ktoś tam ma imieniny.
Można też pójść krok dalej i używać przypominajka w telefonie.

Na mój gust, jesteś po prostu dość niegrzeczna, tak to wygląda.
__________________
Cava

Z salamandrą w dłoni szedłem przez powierzchnię komety.
Liz Williams
cava jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Intymnie


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2020-03-31 23:09:16


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 03:52.