usunięcie ósemek - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zamknięte > Fora sponsorowane > Stomatologia

Notka

 
 
Narzędzia
Stary 2010-08-18, 14:56   #1
nanga parbat
Raczkowanie
 
Avatar nanga parbat
 
Zarejestrowany: 2010-07
Wiadomości: 109

usunięcie ósemek


Mam kilka pytań do Pani Docent!
Od pewnego czasu odczuwam (pojawiające się co jakiś czas) bóle zarówno szczęki jak i żuchwy. Stomatolog powiedział mi, że być może jest to spowodowane małym łukiem zębowym. Dodatkowo do ósemek jest utrudniony dostęp - zawsze staram się jak najszerzej otworzyć usta, ale ciężko dotrzeć mi tam szczoteczką, po prostu tam nie wchodzi - stomatolog, u której byłam powiedziała, że na zębie pojawiają się bruzdy (mniemam, że związane poniekąd z tym moim utrudnionym myciem), ewentualne leczenie też byłoby trudne do przeprowadzenia. Powiedziała też, że widzi dwa wyjścia - usunięcie chirurgiczne lub nałożenie żywicy. W związku z tym mam kilka pytań:
1. Czy usuwanie ósemek przeprowadzane jest w ogóle na NFZ (słyszałam o ogromnych kosztach takiego zabiegu, a nie jestem szczególnie bogata)?
2. Czy jest możliwe przeprowadzenie zabiegu w znieczuleniu ogólnym (wykupionym dodatkowo)? Mam duży odruch wymiotny przy zwykłym leczeniu zębów
3. Czytałam, że najczęściej nie usuwa się ósemek, ponieważ jest ryzyko otwarcia zatoki szczękowej? Jak duże jest ryzyko takiego powikłania?
4. Czy po usunięciu zębów będzie konieczne założenie aparatu (żeby zęby się nie porozsuwały)?
5. Czym jest nałożenie żywicy? Czy to ma coś wspólnego z lakowaniem? I czy warto się na coś takiego decydować w sytuacji, w której mój łuk zębowy może być za mały?
6. Do jakich specjalistów stomatologicznych powinnam się zgłosić? Do ortodonty, chirurga szczękowego, chirurga stomatologicznego?

Będę niezmiernie wdzięczna za rozwianie wątpliwości.
nanga parbat jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2010-08-18, 18:56   #2
Stomatolog Blend-A-Med
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-07
Wiadomości: 138
Dot.: usunięcie ósemek

Odpowiadam zatem kolejno na Pani sześć pytań:

1. Usuwanie ósemek przeprowadzane jest bezpłatnie w ramach NFZ.

2. Odruch wymiotny nie jest wskazaniem do przeprowadzenia zabiegu stomatologicznego w znieczuleniu ogólnym - narkozie. Wypłukanie jamy ustnej preparatem ze środkami lekko znieczulającymi zupełnie wystarczy, aby pozbyć się takiego odruchu.

3. Usunięcie każdego zęba, a w tym także zębów ósmych niesie z sobą ryzyko różnych powikłań. Akurat jeśli chodzi o otwarcie zatoki, to większe ryzyko istnieje przy usunięciu zębów szóstych i siódmych niż ósemek. Lekarz dentysta dysponujący badaniem radiologicznym pacjenta - pantomogram, jest w stanie ocenić czy planowany zabieg ekstrakcji może być obciążony takim ryzykiem.

4. Lekarz ortodonta po zbadaniu zdecyduje o konieczności założenia aparatu. Na ogół jeśli mówimy o zębach ósmych to po ich ekstrakcji leczenie ortodontyczne nie jest wymagane chyba, że została stwierdzona wada - stłoczenie zębów i usunięcie zębów jest pierwszym etapem leczenia ortodontycznego.

5. Nałożenie żywicy na powierzchnie żujące zębów to jest zabieg lakowania, ale doprawdy po co lakować powierzchnie zębów, które zamierza Pani usunąć?

6. Proponuję rozpocząć od wizyty u lekarza ortodonty, który bardzo szczegółowo omówi z Panią kolejność postępowania leczniczego.
Stomatolog Blend-A-Med jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2010-08-18, 23:06   #3
nanga parbat
Raczkowanie
 
Avatar nanga parbat
 
Zarejestrowany: 2010-07
Wiadomości: 109
Dot.: usunięcie ósemek

Dziękuję bardzo za odpowiedź.
nanga parbat jest offline Zgłoś do moderatora  
 

Nowe wątki na forum Stomatologia


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 06:58.