badania prenatalne - robiłyście? - Strona 2 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Być rodzicem

Notka

Być rodzicem Forum dla osób, które starają się o dziecko, czekają na poród lub już posiadają potomstwo. Rozmawiamy o blaskach i cieniach macierzyństwa.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2013-12-05, 10:40   #31
_vixen_
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2009-09
Wiadomości: 17 087
Dot.: badania prenatalne - robiłyście?

Ja też znam mloda dziewczynę, z jednym zdrowym dzieckiem, u której okazało się w drugiej ciąży, ze dziecko ma zespół Turnera. Wielki dramat.
_vixen_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-05, 12:24   #32
gosia261282
Gang Iren
 
Avatar gosia261282
 
Zarejestrowany: 2008-04
Lokalizacja: Poznań/UK
Wiadomości: 52 313
Dot.: badania prenatalne - robiłyście?

Cytat:
Napisane przez dwakolory1 Pokaż wiadomość
Ja robiłam badania. Nie było żadnych wskazań, żadnych obciążeń genetycznych ani co do mojego wieku. Zrobiłam usg genetyczne i okazało się że moja córka ma zespół turnera!!! Warto robić te badania. U mnie nic nie wskazywało na taką chorobę. Testy z krwi diagnozę potwierdziły. Potem robiłam amniopunkcję. Amniopunkcja dała pewność co do diagnozy. Dlatego róbcie dziewczyny badania, róbcie.

A jeśli ktoś nie bierze pod uwagę przerwania ciąży?
__________________
We all find time to do what we really want to do...
gosia261282 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-05, 12:30   #33
_vixen_
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2009-09
Wiadomości: 17 087
Dot.: badania prenatalne - robiłyście?

Mnie pani dr w poradni genetycznej powiedziała, ze lepiej się dowiedzieć w ciąży niż na sali porodowej. I z tym się zgadzam.
_vixen_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-05, 14:07   #34
gosia261282
Gang Iren
 
Avatar gosia261282
 
Zarejestrowany: 2008-04
Lokalizacja: Poznań/UK
Wiadomości: 52 313
Dot.: badania prenatalne - robiłyście?

Cytat:
Napisane przez _vixen_ Pokaż wiadomość
Mnie pani dr w poradni genetycznej powiedziała, ze lepiej się dowiedzieć w ciąży niż na sali porodowej. I z tym się zgadzam.

Z jednej strony tak,zgadzam się.
Ale znam przypadek gdzie było duże prawdopodobieństwo chorego dziecka,cała ciąża w stresie,a dziecko w końcu urodziło się zdrowe...
__________________
We all find time to do what we really want to do...
gosia261282 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-05, 14:39   #35
wika82
Zakorzenienie
 
Avatar wika82
 
Zarejestrowany: 2009-04
Wiadomości: 16 184
Dot.: badania prenatalne - robiłyście?

Cytat:
Napisane przez gosia261282 Pokaż wiadomość
Z jednej strony tak,zgadzam się.
Ale znam przypadek gdzie było duże prawdopodobieństwo chorego dziecka,cała ciąża w stresie,a dziecko w końcu urodziło się zdrowe...
Wspaniale.
Ale zdarza się też odwrotnie, dziecko jednak rodzi się chore. Myślę, że czas na przygotowanie się i oswojenie z tą myślą zwiększa wsparcie ze strony rodziny i innych bliskich osób, bo nie ma wtedy miejsca na szok.
__________________
najważniejsze w życiu jest być zdrowym, mieć zdrowego małżonka, zdrowe dziecko, zdrowych rodziców, zdrowe rodzeństwo. wszystko inne jest kwestią chęci i siły, niekiedy szczęścia...
wika82 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-05, 14:46   #36
gosia261282
Gang Iren
 
Avatar gosia261282
 
Zarejestrowany: 2008-04
Lokalizacja: Poznań/UK
Wiadomości: 52 313
Dot.: badania prenatalne - robiłyście?

Cytat:
Napisane przez wika82 Pokaż wiadomość
Wspaniale.
Ale zdarza się też odwrotnie, dziecko jednak rodzi się chore. Myślę, że czas na przygotowanie się i oswojenie z tą myślą zwiększa wsparcie ze strony rodziny i innych bliskich osób, bo nie ma wtedy miejsca na szok.

Ale co wspaniale?
Że całą ciążę kobieta była w strasznym stresie i wylała morze łez?
__________________
We all find time to do what we really want to do...
gosia261282 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-05, 15:49   #37
wika82
Zakorzenienie
 
Avatar wika82
 
Zarejestrowany: 2009-04
Wiadomości: 16 184
Dot.: badania prenatalne - robiłyście?

Cytat:
Napisane przez gosia261282 Pokaż wiadomość
Ale co wspaniale?
Że całą ciążę kobieta była w strasznym stresie i wylała morze łez?
Że dziecko urodziło się zdrowe. To chyba oczywiste?
__________________
najważniejsze w życiu jest być zdrowym, mieć zdrowego małżonka, zdrowe dziecko, zdrowych rodziców, zdrowe rodzeństwo. wszystko inne jest kwestią chęci i siły, niekiedy szczęścia...
wika82 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2013-12-05, 20:10   #38
dwakolory1
Wtajemniczenie
 
Avatar dwakolory1
 
Zarejestrowany: 2011-09
Lokalizacja: zachodnioporskie
Wiadomości: 2 573
Dot.: badania prenatalne - robiłyście?

Cytat:
Napisane przez gosia261282 Pokaż wiadomość
A jeśli ktoś nie bierze pod uwagę przerwania ciąży?
Ja zamierzałam usunąć ciążę, ale sama poroniłam. Jednak nawet jak ktoś nie zamierza usuwać to lepiej jest wiedzieć o takiej chorobie. Po pierwsze tak jak dziewczyny piszą można się oswoić z tą myślą. A po drugie np zespół turnera nie jest u wszystkich dzieci widoczny od razu. Czasek rodzice dowiadują się że coś jest nie tak jak dziecko ma kilka lat, i może być już za późno na podawanie hormonu wzrostu i leczenie. Ja uważam że lepiej wiedzieć już w ciąży aby móc w odpowiednim momencie włączyc leczenie.
__________________
03.09.2003 r.- Kubuś
19.05.2016 r.- panna z odzysku

17.02.2013 r. [*]- 10 tc
15.11.2013 r.[*]- Ania 16tc

dwakolory1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-05, 21:54   #39
megusia87
Zadomowienie
 
Avatar megusia87
 
Zarejestrowany: 2013-11
Lokalizacja: Jno
Wiadomości: 1 327
Dot.: badania prenatalne - robiłyście?

Ja robiłam badania w 22tc - Usg 3d. Poszłam sama z siebie, żadnych wskazań nie było. Chciałam wiedzieć czy wszystko przebiega ok. W moim otoczeniu każda z koleżanek w ciąży była na połówkowych badaniach prenatalnych.


Wysłane z aplikacji mobilnej Wizaz Forum.
__________________
...i 10 czerwca nasze życie nabrało sensu...
Bartuś
megusia87 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-06, 12:41   #40
Kucyk_Truskawkowy
Zakorzenienie
 
Avatar Kucyk_Truskawkowy
 
Zarejestrowany: 2006-10
Wiadomości: 3 566
Dot.: badania prenatalne - robiłyście?

Dla mnie usg genetyczne (zwał jak zwał) to jedno z podstawowych badań w ciąży... Można nastawić się psychicznie albo zaplanować leczenie tuż po porodzie (o takim przypadku szajajaba pisała).
Kucyk_Truskawkowy jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-06, 15:49   #41
taka_sobie_jedna
Wtajemniczenie
 
Avatar taka_sobie_jedna
 
Zarejestrowany: 2007-06
Wiadomości: 2 737
Dot.: badania prenatalne - robiłyście?

Robiłam usg genetyczne. Co prawda my jesteśmy zdrowi i nie mamy żadnych obciążeń ale chciałam zwyczajnie wiedzieć, czy wszystko jest w porządku.
Znam natomast przypadek, gdzie kobieta była na usg genetycznym, prawdopodobieństwo wystąpienia chorób było bardzo niskie a jednak syn urodził się z ZD.
taka_sobie_jedna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2013-12-06, 15:58   #42
wika82
Zakorzenienie
 
Avatar wika82
 
Zarejestrowany: 2009-04
Wiadomości: 16 184
Dot.: badania prenatalne - robiłyście?

Cytat:
Napisane przez taka_sobie_jedna Pokaż wiadomość
Robiłam usg genetyczne. Co prawda my jesteśmy zdrowi i nie mamy żadnych obciążeń ale chciałam zwyczajnie wiedzieć, czy wszystko jest w porządku.
Znam natomast przypadek, gdzie kobieta była na usg genetycznym, prawdopodobieństwo wystąpienia chorób było bardzo niskie a jednak syn urodził się z ZD.
Dlatego niby zaleca się zrobienie i usg i badań z krwi, chociaż jak było już omówione komplet tych badań także nie daje gwarancji, że dziecko urodzi się zdrowe..
Ja zrobiłam komplet, 16.12. wyniki z krwi.
__________________
najważniejsze w życiu jest być zdrowym, mieć zdrowego małżonka, zdrowe dziecko, zdrowych rodziców, zdrowe rodzeństwo. wszystko inne jest kwestią chęci i siły, niekiedy szczęścia...
wika82 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-06, 16:09   #43
taka_sobie_jedna
Wtajemniczenie
 
Avatar taka_sobie_jedna
 
Zarejestrowany: 2007-06
Wiadomości: 2 737
Dot.: badania prenatalne - robiłyście?

Cytat:
Napisane przez wika82 Pokaż wiadomość
Dlatego niby zaleca się zrobienie i usg i badań z krwi, chociaż jak było już omówione komplet tych badań także nie daje gwarancji, że dziecko urodzi się zdrowe..
Niestety nie daje, bo to jest na zasadzie prawdopodobieństwa.

Oni jak na razie mają wielki żal do świata i obwiniają lekarza o to, że nie dowiedzieli się wcześniej (ale to zupełnie nie o tym wątek)
taka_sobie_jedna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-06, 17:41   #44
wika82
Zakorzenienie
 
Avatar wika82
 
Zarejestrowany: 2009-04
Wiadomości: 16 184
Dot.: badania prenatalne - robiłyście?

Cytat:
Napisane przez taka_sobie_jedna Pokaż wiadomość
Niestety nie daje, bo to jest na zasadzie prawdopodobieństwa.

Oni jak na razie mają wielki żal do świata i obwiniają lekarza o to, że nie dowiedzieli się wcześniej (ale to zupełnie nie o tym wątek)
To jest niestety to, o czym pisała Lutien, skoro prawdopodobieństwo jest 1:....., na kogoś niestety trafi.


Wysłane z aplikacji mobilnej Wizaz Forum.
__________________
najważniejsze w życiu jest być zdrowym, mieć zdrowego małżonka, zdrowe dziecko, zdrowych rodziców, zdrowe rodzeństwo. wszystko inne jest kwestią chęci i siły, niekiedy szczęścia...
wika82 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-06, 19:03   #45
lutien
Wtajemniczenie
 
Avatar lutien
 
Zarejestrowany: 2009-07
Lokalizacja: Katowice
Wiadomości: 2 319
Dot.: badania prenatalne - robiłyście?

Cytat:
Napisane przez wika82 Pokaż wiadomość
To jest niestety to, o czym pisała Lutien, skoro prawdopodobieństwo jest 1:....., na kogoś niestety trafi.


Wysłane z aplikacji mobilnej Wizaz Forum.
Niestety

Dlatego ja uważam, że przed pójściem na badania prenatalne trzeba się oddać chwili refleksji i poczytać o interpretacji wyników. Bo chyba większość osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że to są wyniki określające prawdopodobieństwo właśnie. I że nawet wynik 1:100000000 nie daje gwarancji urodzenia zdrowego dziecka. A potem jest rozczarowanie, bo przecież ryzyko było niskie a jednak dziecko ma wadę genetyczną.
__________________
"Kiedy decydujesz się na dziecko,
zgadzasz się, że od tej chwili
twoje serce będzie przebywało poza twoim ciałem."
(Katharine Hadley )




lutien jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-06, 21:18   #46
wika82
Zakorzenienie
 
Avatar wika82
 
Zarejestrowany: 2009-04
Wiadomości: 16 184
Dot.: badania prenatalne - robiłyście?

Ale amniopunkcja jest już wiarygodna? Wiem, że jesteście dobrze poinformowane, a wszędzie czytam, że to pewny wynik. Jak jest?
__________________
najważniejsze w życiu jest być zdrowym, mieć zdrowego małżonka, zdrowe dziecko, zdrowych rodziców, zdrowe rodzeństwo. wszystko inne jest kwestią chęci i siły, niekiedy szczęścia...
wika82 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-06, 21:26   #47
_vixen_
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2009-09
Wiadomości: 17 087
Dot.: badania prenatalne - robiłyście?

z tego, co wiem, amniopunkcja jest wiarygodna. A tak naprawdę żaden poważny lekarz (a z uwagi na pobyt w szpitalu badalo mnie wielu) nie powie, ze dziecko jest na pewno zdrowe. Mój plod był bez zarzutu, a nigdy nie usłyszałam, ze jest zdrowa, co najwyżej, ze "wygląda w porządku", "wygląda ładnie".
_vixen_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-07, 09:04   #48
lutien
Wtajemniczenie
 
Avatar lutien
 
Zarejestrowany: 2009-07
Lokalizacja: Katowice
Wiadomości: 2 319
Dot.: badania prenatalne - robiłyście?

Cytat:
Napisane przez wika82 Pokaż wiadomość
Ale amniopunkcja jest już wiarygodna? Wiem, że jesteście dobrze poinformowane, a wszędzie czytam, że to pewny wynik. Jak jest?
Niektórzy piszą, że wiarygodność wynosi 99%, inni, że 99,5%.
__________________
"Kiedy decydujesz się na dziecko,
zgadzasz się, że od tej chwili
twoje serce będzie przebywało poza twoim ciałem."
(Katharine Hadley )




lutien jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-08, 14:51   #49
wika82
Zakorzenienie
 
Avatar wika82
 
Zarejestrowany: 2009-04
Wiadomości: 16 184
Dot.: badania prenatalne - robiłyście?

Cytat:
Napisane przez lutien Pokaż wiadomość
Niektórzy piszą, że wiarygodność wynosi 99%, inni, że 99,5%.
A tak z ciekawości.. Czy amniopunkcja wyklucza pozostałe wady genetyczne (wiem, że nie wszystkie, ale te "najważniejsze": zespół edwardsa, turnera, etc.)? Czy tylko konkretną wadę, która wyszła w badaniu krwi, czy na usg?


Wysłane z aplikacji mobilnej Wizaz Forum.
__________________
najważniejsze w życiu jest być zdrowym, mieć zdrowego małżonka, zdrowe dziecko, zdrowych rodziców, zdrowe rodzeństwo. wszystko inne jest kwestią chęci i siły, niekiedy szczęścia...
wika82 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2013-12-08, 19:06   #50
perfuzja
Zakorzenienie
 
Avatar perfuzja
 
Zarejestrowany: 2012-05
Wiadomości: 11 672
Dot.: badania prenatalne - robiłyście?

Robiłam usg genetyczne. Wynik był nie najlepszy (ryzyko trisomii 13 jak 1:170) wiec od razu po usg pobranie krwi na Pappe. Tu na szczęście duzo lepiej - łączny wynik usg + Pappy jak 1:1200.
Na amniopunkcje się nie zdecydowaliśmy. Zrobilismy za to echo serca w 21 tygodniu, potem polowkowe i w 32 tygodniu w dobrych ośrodkach, na żadnym badaniu nie wyszły nieprawidłowości, wiec jestesmy dobrej myśli.


Cytat:
Napisane przez wika82 Pokaż wiadomość
A tak z ciekawości.. Czy amniopunkcja wyklucza pozostałe wady genetyczne (wiem, że nie wszystkie, ale te "najważniejsze": zespół edwardsa, turnera, etc.)? Czy tylko konkretną wadę, która wyszła w badaniu krwi, czy na usg?


Wysłane z aplikacji mobilnej Wizaz Forum.
Wyklucza chromosomowe wady genetyczne. Czyli zaburzenia liczby chromosomow (zespoły Downa, Turnera, Patau i Edwardsa + trisomie chromosomow płciowych) i ich struktury.

Niewiadomą wciąż zostają choroby uwarunkowane jedno- lub wielogenowo (choćby mukowiscydoza, rdzeniowy zanik mięśni, dystrofia miesniowa i wiele, wiele innych, czesto poważniejszych niz zespol Downa).
__________________

Edytowane przez perfuzja
Czas edycji: 2013-12-08 o 20:08
perfuzja jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-08, 19:58   #51
wika82
Zakorzenienie
 
Avatar wika82
 
Zarejestrowany: 2009-04
Wiadomości: 16 184
Dot.: badania prenatalne - robiłyście?

Cytat:
Napisane przez perfuzja Pokaż wiadomość
Robiłam usg genetyczne. Wynik był nie najlepszy (ryzyko trisomii 13 jak 1:170) wiec od razu po usg pobranie krwi na Pappe. Tu na szczęście duzo lepiej - łączny wynik usg + Pappy jak 1:1200.
Na amniopunkcje się nie zdecydowaliśmy. Zrobilismy za to echo serca w 21 tygodniu, potem polowkowe i w 32 w dobrych ośrodkach, na żadnym badaniu nie wyszły nieprawidłowości, wiec jestesmy dobrej myśli.




Wyklucza chromosomowe wady genetyczne. Czyli zaburzenia liczby chromosomow (zespoły Downa, Turnera, Patau i Edwardsa + trisomie chromosomow płciowych) i ich struktury.

Niewiadomą wciąż zostają choroby uwarunkowane jedno- lub wielogenowo (choćby mukowiscydoza, rdzeniowy zanik mięśni, dystrofia miesniowa i wiele, wiele innych, czesto poważniejszych niz zespol Downa).
Dobrze zrozumiałam, że robiliście usg połówkowe w 32 miejscach?
__________________
najważniejsze w życiu jest być zdrowym, mieć zdrowego małżonka, zdrowe dziecko, zdrowych rodziców, zdrowe rodzeństwo. wszystko inne jest kwestią chęci i siły, niekiedy szczęścia...
wika82 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-08, 20:08   #52
perfuzja
Zakorzenienie
 
Avatar perfuzja
 
Zarejestrowany: 2012-05
Wiadomości: 11 672
Dot.: badania prenatalne - robiłyście?

Cytat:
Napisane przez wika82 Pokaż wiadomość
Dobrze zrozumiałam, że robiliście usg połówkowe w 32 miejscach?
Nie, polowkowe i w 32 tygodniu Uciekło mi słowo
__________________
perfuzja jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-09, 12:14   #53
lutien
Wtajemniczenie
 
Avatar lutien
 
Zarejestrowany: 2009-07
Lokalizacja: Katowice
Wiadomości: 2 319
Dot.: badania prenatalne - robiłyście?

Ja właśnie dziś miałam połówkowe. Nadal na usg nie widać żadnych niepokojących objawów, więc też jestem dobrej myśli
__________________
"Kiedy decydujesz się na dziecko,
zgadzasz się, że od tej chwili
twoje serce będzie przebywało poza twoim ciałem."
(Katharine Hadley )




lutien jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-09, 19:23   #54
wika82
Zakorzenienie
 
Avatar wika82
 
Zarejestrowany: 2009-04
Wiadomości: 16 184
Dot.: badania prenatalne - robiłyście?

Cytat:
Napisane przez lutien Pokaż wiadomość
Ja właśnie dziś miałam połówkowe. Nadal na usg nie widać żadnych niepokojących objawów, więc też jestem dobrej myśli
Trzymam kciuki!
Ja połówkowe będę robić za jakieś 6 tygodni, lekarka uznała, że 20 tc będzie w sam raz.
__________________
najważniejsze w życiu jest być zdrowym, mieć zdrowego małżonka, zdrowe dziecko, zdrowych rodziców, zdrowe rodzeństwo. wszystko inne jest kwestią chęci i siły, niekiedy szczęścia...
wika82 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-10, 07:25   #55
95b84f0cb57718c1b68287b1ccb1b977c909159a_5f790273693ad
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2010-03
Wiadomości: 3 474
Dot.: badania prenatalne - robiłyście?

Cytat:
Napisane przez lutien Pokaż wiadomość
Ale 95% prawdopodobieństwa na co
Sam wynik badania prenatalnego to prawdopodobieństwo Czyli wg Twojego lekarza mam 95% szans, że moje dziecko ma 1:189 szans na Zespół Downa .
Dla mnie to jak gra w totka: niby szanse małe, ale jednak zawsze ktoś trafi...
Te statystyki...u mnie ryzyko ZD wyszło 1:31...
robiłam usg i test z krwi pappa/ beta hcg w 14 tyg. ciąży na nfz w klinice w Łodzi, ryzyko z 1:67 z powodu wieku (40 lat) zmniejszyło się po usg na 1:275 a zwiększyło się po badaniu krwi do 1:31, szczególnie beta hcg była wysoka.
Moja ciąża była po 3 in vitro (ze stymulacją za każdym razem) i jedyną szansą na dziecko.
Oczywiście zalecono amniopunkcję, ale byłam po 3 operacjach ginekologicznych, więc u mnie ryzyko poronienia było b. duże (nawet lekarz wykonujący to badanie nie namawiał mnie z powodu powikłań)- mogłam stracić jedyne dziecko.
Akurat lekarz prowadzący moje in vitro był niedostępny przez kilka tygodni- potem okazało się, że wysokie stężenie hcg mogło mieć związek z leczeniem hormonalnym / stymulacją przed iv.

Usg genetyczne w 20 tyg. (b. dokładne- po kolei wszystkie narządy/układy, u dr specjalistki odnośnie wad wrodzonych) wyszło świetnie i dziecko zdrowe, dziś ma 2 lata.

Ale stres przez 6 tygodni między badaniami był ogromny, potem już się uspokoiłam.
Czułam to samo i też żałowałam zrobienia testów z krwi.

Powodzenia

Cytat:
Napisane przez wika82 Pokaż wiadomość
Zdaję sobie z tego sprawę, jednak przy 1-2% zaryzykowałabym, poważnie bym się zastanowiła przy 10% i wyżej.
U mnie było wyższe, więc się nie zdecydowałam.

Edytowane przez 95b84f0cb57718c1b68287b1ccb1b977c909159a_5f790273693ad
Czas edycji: 2013-12-10 o 09:23
95b84f0cb57718c1b68287b1ccb1b977c909159a_5f790273693ad jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-11, 10:25   #56
m.a.r.t.a
Zakorzenienie
 
Avatar m.a.r.t.a
 
Zarejestrowany: 2006-06
Wiadomości: 13 215
Dot.: badania prenatalne - robiłyście?

Cytat:
Napisane przez taka_sobie_jedna Pokaż wiadomość
Robiłam usg genetyczne. Co prawda my jesteśmy zdrowi i nie mamy żadnych obciążeń ale chciałam zwyczajnie wiedzieć, czy wszystko jest w porządku.
Znam natomast przypadek, gdzie kobieta była na usg genetycznym, prawdopodobieństwo wystąpienia chorób było bardzo niskie a jednak syn urodził się z ZD.
Ja również robiłam to było usg genetyczne w I trymestrze, później połówkowe i ostatnie w III trymestrze. Robiłam je u specjalisty zajmującego się diagnostyką prenatalną. Do tego co miesiąc chodziłam na usg do swojego lekarza prowadzącego ciąże (ale on tylko sprawdzał serduszko małej i trwało to kilka minutek). Cieszę się, że byłam na tych 3 usg, bo babka miała profesjonalny sprzęt, o wiele lepszy od placówek w których przyjmuje mój gin (Luxmed).
Wolałam mieć jakąś pewność jak rozwija się moja ciąża zwłaszcza, że jestem po jednej stracie (obumarcie) i borykam się z niedoczynnością tarczycy, insulinoopornością itp. W dodatku w ciąży dopadła mnie cukrzyca ciążowa.
__________________
Zmieniaj swoje życie

Edytowane przez m.a.r.t.a
Czas edycji: 2013-12-11 o 10:28
m.a.r.t.a jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-11, 10:45   #57
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-03
Wiadomości: 44 997
Dot.: badania prenatalne - robiłyście?

Cytat:
Napisane przez _vixen_ Pokaż wiadomość
z tego, co wiem, amniopunkcja jest wiarygodna. A tak naprawdę żaden poważny lekarz (a z uwagi na pobyt w szpitalu badalo mnie wielu) nie powie, ze dziecko jest na pewno zdrowe. Mój plod był bez zarzutu, a nigdy nie usłyszałam, ze jest zdrowa, co najwyżej, ze "wygląda w porządku", "wygląda ładnie".
po amniopunkcji powie
tzn. w sensie, że wyklucza się takie i takie zespoły chorobowe genetyczne - i to daje już 100% pewność, dodatkowo na opisie od razu jest podana płeć, więc też 100% pewności, to już genetyka jest

Cytat:
Napisane przez perfuzja Pokaż wiadomość
Robiłam usg genetyczne. Wynik był nie najlepszy (ryzyko trisomii 13 jak 1:170) wiec od razu po usg pobranie krwi na Pappe. Tu na szczęście duzo lepiej - łączny wynik usg + Pappy jak 1:1200.
Na amniopunkcje się nie zdecydowaliśmy. Zrobilismy za to echo serca w 21 tygodniu, potem polowkowe i w 32 tygodniu w dobrych ośrodkach, na żadnym badaniu nie wyszły nieprawidłowości, wiec jestesmy dobrej myśli.




Wyklucza chromosomowe wady genetyczne. Czyli zaburzenia liczby chromosomow (zespoły Downa, Turnera, Patau i Edwardsa + trisomie chromosomow płciowych) i ich struktury.

Niewiadomą wciąż zostają choroby uwarunkowane jedno- lub wielogenowo (choćby mukowiscydoza, rdzeniowy zanik mięśni, dystrofia miesniowa i wiele, wiele innych, czesto poważniejszych niz zespol Downa).

ano, i te choroby które wymieniasz często wychodzą po jakimś czasie, nie od razu po urodzeniu... szybko, ale nie od razu


co do pogrubionego - ja nie wiem, dlaczego ludzi najbardziej ZD przeraża... to, tak naprawdę mówiąc, jedna z łagodniejszych form niepełnosprawności, taka trochę 6 w totka na loterii chorób - jakkolwiek to brzmi. Ja się absolutnie nie wyśmiewam ani nic w tym stylu od 5rż mam styczność z dzieciakami poważnie chorymi i ich rodzicami, i tak porównując ZD do niektórych dzieciaków choćby z mpdz, to nie znam chyba żadnego rodzica, który by się zamienił...

[1=95b84f0cb57718c1b68287b 1ccb1b977c909159a_5f79027 3693ad;44092854]Te statystyki...u mnie ryzyko ZD wyszło 1:31...
robiłam usg i test z krwi pappa/ beta hcg w 14 tyg. ciąży na nfz w klinice w Łodzi, ryzyko z 1:67 z powodu wieku (40 lat) zmniejszyło się po usg na 1:275 a zwiększyło się po badaniu krwi do 1:31, szczególnie beta hcg była wysoka.
Moja ciąża była po 3 in vitro (ze stymulacją za każdym razem) i jedyną szansą na dziecko.
Oczywiście zalecono amniopunkcję, ale byłam po 3 operacjach ginekologicznych, więc u mnie ryzyko poronienia było b. duże (nawet lekarz wykonujący to badanie nie namawiał mnie z powodu powikłań)- mogłam stracić jedyne dziecko.
Akurat lekarz prowadzący moje in vitro był niedostępny przez kilka tygodni- potem okazało się, że wysokie stężenie hcg mogło mieć związek z leczeniem hormonalnym / stymulacją przed iv.

Usg genetyczne w 20 tyg. (b. dokładne- po kolei wszystkie narządy/układy, u dr specjalistki odnośnie wad wrodzonych) wyszło świetnie i dziecko zdrowe, dziś ma 2 lata.

Ale stres przez 6 tygodni między badaniami był ogromny, potem już się uspokoiłam.
Czułam to samo i też żałowałam zrobienia testów z krwi.

Powodzenia



U mnie było wyższe, więc się nie zdecydowałam.[/QUOTE]

dobrze, że się dobrze skończyło
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-11, 11:03   #58
_vixen_
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2009-09
Wiadomości: 17 087
Dot.: badania prenatalne - robiłyście?

Tak, wiem, że amnio daje pewność, chodziło mi głównie o to, że po USG nie da się na 100% określić, że dziecko zdrowe. Znam nawet niewykryte przypadki wad serc, a badanie u dobrego lekarza robione.

Ciąża to zawsze ryzyko, trzeba się z tym liczyć.
_vixen_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-11, 11:06   #59
lutien
Wtajemniczenie
 
Avatar lutien
 
Zarejestrowany: 2009-07
Lokalizacja: Katowice
Wiadomości: 2 319
Dot.: badania prenatalne - robiłyście?

[1=0096a1e2f6245c4e98bc18d e9b0ed84c369ef137_632f8bf 2adc0b;44110762]co do pogrubionego - ja nie wiem, dlaczego ludzi najbardziej ZD przeraża... to, tak naprawdę mówiąc, jedna z łagodniejszych form niepełnosprawności, taka trochę 6 w totka na loterii chorób - jakkolwiek to brzmi. Ja się absolutnie nie wyśmiewam ani nic w tym stylu od 5rż mam styczność z dzieciakami poważnie chorymi i ich rodzicami, i tak porównując ZD do niektórych dzieciaków choćby z mpdz, to nie znam chyba żadnego rodzica, który by się zamienił...

dobrze, że się dobrze skończyło [/QUOTE]

Zgadzam się

[1=95b84f0cb57718c1b68287b 1ccb1b977c909159a_5f79027 3693ad;44092854]Te statystyki...u mnie ryzyko ZD wyszło 1:31...
robiłam usg i test z krwi pappa/ beta hcg w 14 tyg. ciąży na nfz w klinice w Łodzi, ryzyko z 1:67 z powodu wieku (40 lat) zmniejszyło się po usg na 1:275 a zwiększyło się po badaniu krwi do 1:31, szczególnie beta hcg była wysoka.
Moja ciąża była po 3 in vitro (ze stymulacją za każdym razem) i jedyną szansą na dziecko.
Oczywiście zalecono amniopunkcję, ale byłam po 3 operacjach ginekologicznych, więc u mnie ryzyko poronienia było b. duże (nawet lekarz wykonujący to badanie nie namawiał mnie z powodu powikłań)- mogłam stracić jedyne dziecko.
Akurat lekarz prowadzący moje in vitro był niedostępny przez kilka tygodni- potem okazało się, że wysokie stężenie hcg mogło mieć związek z leczeniem hormonalnym / stymulacją przed iv.

Usg genetyczne w 20 tyg. (b. dokładne- po kolei wszystkie narządy/układy, u dr specjalistki odnośnie wad wrodzonych) wyszło świetnie i dziecko zdrowe, dziś ma 2 lata.

Ale stres przez 6 tygodni między badaniami był ogromny, potem już się uspokoiłam.
Czułam to samo i też żałowałam zrobienia testów z krwi.

Powodzenia



U mnie było wyższe, więc się nie zdecydowałam.[/QUOTE]

Jejku - ale miałas przeżycia. Współczuję
__________________
"Kiedy decydujesz się na dziecko,
zgadzasz się, że od tej chwili
twoje serce będzie przebywało poza twoim ciałem."
(Katharine Hadley )




lutien jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-15, 14:38   #60
95b84f0cb57718c1b68287b1ccb1b977c909159a_5f790273693ad
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2010-03
Wiadomości: 3 474
Dot.: badania prenatalne - robiłyście?

Cytat:
Napisane przez _vixen_ Pokaż wiadomość
Ja też znam mloda dziewczynę, z jednym zdrowym dzieckiem, u której okazało się w drugiej ciąży, ze dziecko ma zespół Turnera. Wielki dramat.
Moja znajoma ma ok.10 -letnią córkę z z.Turnera- jedynym objawem jest niski wzrost (była/jest? leczona hormonem wzrostu), bez innych wad organizmu, rozwój umysłowy bz (nie wiem dokładnie co z jajnikami i dojrzewaniem).
Są różne mozaiki tego zespołu o znacznie lżejszej postaci, te najcięższe zazwyczaj ulegają samoistnemu poronieniu.

[1=0096a1e2f6245c4e98bc18d e9b0ed84c369ef137_632f8bf 2adc0b;44110762]po amniopunkcji powie
tzn. w sensie, że wyklucza się takie i takie zespoły chorobowe genetyczne - i to daje już 100% pewność, dodatkowo na opisie od razu jest podana płeć, więc też 100% pewności, to już genetyka jest

ano, i te choroby które wymieniasz często wychodzą po jakimś czasie, nie od razu po urodzeniu... szybko, ale nie od razu

co do pogrubionego - ja nie wiem, dlaczego ludzi najbardziej ZD przeraża... to, tak naprawdę mówiąc, jedna z łagodniejszych form niepełnosprawności, taka trochę 6 w totka na loterii chorób - jakkolwiek to brzmi. Ja się absolutnie nie wyśmiewam ani nic w tym stylu od 5rż mam styczność z dzieciakami poważnie chorymi i ich rodzicami, i tak porównując ZD do niektórych dzieciaków choćby z mpdz, to nie znam chyba żadnego rodzica, który by się zamienił...


dobrze, że się dobrze skończyło [/QUOTE]

W przypadku jedynej szansy na dziecko nie myśli się o terminacji z powodu ewentualnej choroby genetycznej, poza tym ujawniają się w różnych formach niepełnosprawności, jak napisałaś.

Jeszcze zaliczyliśmy powikłania przy porodzie i noworodkowy OIOM oraz rok konsultacji neonatologicznych, neurologicznych i rehabilitacyjnych- podejrzenie MPDz, na szczęście niepotwierdzone- i późniejszych kardiologicznych (jeszcze diagnostyka nieskończona z powodu wieku dziecka).
Czytając medyczną dokumentację dziecka aż nie chce się teraz wierzyć, że to o naszym małym okazie zdrowia

Cytat:
Napisane przez lutien Pokaż wiadomość
Zgadzam się



Jejku - ale miałas przeżycia. Współczuję
No...trochę tego było... ale słyszeć codziennie kilka razy "mamusiu kocham cię" (mimo dawania nieźle w kość, jak to u dwulatki)- bezcenne

Szajajaba, Lutien- dzięki

Edytowane przez 95b84f0cb57718c1b68287b1ccb1b977c909159a_5f790273693ad
Czas edycji: 2013-12-15 o 14:45
95b84f0cb57718c1b68287b1ccb1b977c909159a_5f790273693ad jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Być rodzicem


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2023-03-15 20:21:27


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 10:14.