Umowa o pracę + działalność gospodarcza - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Praca i biznes

Notka

Praca i biznes W tym miejscu rozmawiamy o pracy i biznesie. Jeśli szukasz pracy, planujesz ją zmienić lub prowadzisz własny biznes, to miejsce jest dla ciebie.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2009-01-04, 21:19   #1
natewa
Rozeznanie
 
Avatar natewa
 
Zarejestrowany: 2006-05
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 846

Umowa o pracę + działalność gospodarcza


Pracuję na pełny etat na umowę o pracę, ale chciałabym jednocześnie prowadzić maleńką firemkę, w jakim to celu musiałabym prowadzić działalność gospodarczą. Czy ktoś się orientuje jak w tej sytuacji wygląda sprawa ZUS-u? Skoro płacą mi go już w firmie, to czy musze coś jeszcze odprowadzać dodatkowo z racji posiadania działalności? (Działalność byłaby oczywiście jednoosobowa). Co wogóle musiałabym placić oprócz podatku od dochodu? Błagam o pomoc wszelką
natewa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-01-04, 21:54   #2
karolina2020
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2005-07
Wiadomości: 1 556
Dot.: Umowa o pracę + działalność gospodarcza

Jesli masz umowe na wiecej niz najnizsza krajowa, ktora od stycznia 2009 wynosi 1276,00 brutto to w dzialanosci odprowadzasz tylko skladke zdrowotna, ktora zmienia sie co kwartal i wynosi okolo 200 zl
__________________
karolina2020 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-01-04, 21:56   #3
natewa
Rozeznanie
 
Avatar natewa
 
Zarejestrowany: 2006-05
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 846
Dot.: Umowa o pracę + działalność gospodarcza

No niestety Mam umowę dzieloną tj. najniższą krajową + permie uznaniową Czy to oznacza, że płacę coś jeszcze?
natewa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-01-04, 22:04   #4
karolina2020
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2005-07
Wiadomości: 1 556
Dot.: Umowa o pracę + działalność gospodarcza

Przepraszam, moze niescisle sie wyrazilam, zamiast wiecej niz najnizsza krajowa mialo byc conajmniej
__________________
karolina2020 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-01-04, 22:07   #5
natewa
Rozeznanie
 
Avatar natewa
 
Zarejestrowany: 2006-05
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 846
Dot.: Umowa o pracę + działalność gospodarcza

Uff, to kamien z serca Dziękuję ogromnie za pomoc A czy może przy okazji orientujesz się, czy jeśli wzrosła najniższa krajowa, to czy pracodawca ma obowiązek mi też zwiększyć tą stawkę podstwową?
natewa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-01-04, 22:11   #6
karolina2020
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2005-07
Wiadomości: 1 556
Dot.: Umowa o pracę + działalność gospodarcza

Tak, powinnas dostac 'podwyzke' jesli masz umowe na caly etat, to pewnie na dniach dostaniesz aneks do umowy, jak juz kadry ogarna sie po wolnym
__________________
karolina2020 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-01-05, 00:04   #7
Rena
Zakorzenienie
 
Avatar Rena
 
Zarejestrowany: 2004-07
Lokalizacja: Paris
Wiadomości: 29 331
Dot.: Umowa o pracę + działalność gospodarcza

Generalnie jak masz umowe o prace i pelny etat to musisz miec conajmniej najmniejsza krajowa, bo w przeciwnym wypadku bylo by to zlamanie prawa.
Rena jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2009-01-05, 11:39   #8
katka_19
Wtajemniczenie
 
Avatar katka_19
 
Zarejestrowany: 2006-02
Lokalizacja: Krk
Wiadomości: 2 156
Dot.: Umowa o pracę + działalność gospodarcza

Kochane wizażanki przepraszam założycielkę za Off topic, ale powiedzcie mi jak jest z Zusem jeśli mam 1/2 etatu najniższej krajowe 638 chyba złotych czy jakoś tak wpisane na umowę...
Jak wtedy wygląda kwestia ZUSU???
Bardzo proszę o odpowiedź@!
__________________
04.12.2011 - 12 tydz. 6 dz. [*]
Oliwia 26.03.2013

katka_19 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-01-05, 14:52   #9
natewa
Rozeznanie
 
Avatar natewa
 
Zarejestrowany: 2006-05
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 846
Dot.: Umowa o pracę + działalność gospodarcza

Cytat:
Napisane przez Rena Pokaż wiadomość
Generalnie jak masz umowe o prace i pelny etat to musisz miec conajmniej najmniejsza krajowa, bo w przeciwnym wypadku bylo by to zlamanie prawa.
Czy jest tak nawet wtedy, jeśli oprócz tej podstwy mam co miesiąć premię uznaniową oraz ryczałt na samochód (co na rękę daje duzo więcej, niż najniższa krajowa)? Jakoś w firmie na razie nic nie słychać, żeby miały być podwyżki, czy aneksy

A wracając do głównego mojego pytania, to dziś się w ten temat próbowałam bardziej zagłębić i gdzieś wyczytałam (ale to był post z 2005), że jeśli mam tą najniższą krajową i prowadzę sobie działalność płacąc tylko tą składkę zdrowotną, to mogę mieć problem, gdy jestem na zwolnieniu, no bo wtedy moja pensja (podstwa) robi sie niższa od najniższej krajowej... w cym dokładnie tkwi problem: czy będą to np. większe opłaty za dany miesiac (bo muszę sobie opłacić/dopłacić na inne, niż zdrowotne składki), czy też od razu są poważniejsze konsekwencje, bo nagle okazuje się, że moja działalność jest niezgodna z prawem?

Edytowane przez natewa
Czas edycji: 2009-01-05 o 15:01
natewa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-01-05, 15:40   #10
Rena
Zakorzenienie
 
Avatar Rena
 
Zarejestrowany: 2004-07
Lokalizacja: Paris
Wiadomości: 29 331
Dot.: Umowa o pracę + działalność gospodarcza

Cytat:
Napisane przez natewa Pokaż wiadomość
Czy jest tak nawet wtedy, jeśli oprócz tej podstwy mam co miesiąć premię uznaniową oraz ryczałt na samochód (co na rękę daje duzo więcej, niż najniższa krajowa)? Jakoś w firmie na razie nic nie słychać, żeby miały być podwyżki, czy aneksy

A wracając do głównego mojego pytania, to dziś się w ten temat próbowałam bardziej zagłębić i gdzieś wyczytałam (ale to był post z 2005), że jeśli mam tą najniższą krajową i prowadzę sobie działalność płacąc tylko tą składkę zdrowotną, to mogę mieć problem, gdy jestem na zwolnieniu, no bo wtedy moja pensja (podstwa) robi sie niższa od najniższej krajowej... w cym dokładnie tkwi problem: czy będą to np. większe opłaty za dany miesiac (bo muszę sobie opłacić/dopłacić na inne, niż zdrowotne składki), czy też od razu są poważniejsze konsekwencje, bo nagle okazuje się, że moja działalność jest niezgodna z prawem?
Podstawa musi byc conajmniej najnizsza krajowa - jesli tak jest, a zamiast podwyzek masz bonusy to jest to uklad zgodny z przepisami.

Jak jestes na zwolnieniu lekarskim to otrzymujesz 80% wynagrodzenia (no i pewnie nie dostaniesz wtedy ani na benzyne, ani premii uznaniowych). Nie wiem jak to rzutuje na placenie ZUS-u, wiec tu sie nie wypowiem. Watpie jednak by to czynilo jakis problem dla Twojej dzialalnosci. Pewnie bedziesz musiala placic wieksza skladke niz ta zdrowotna i tyle. Ale szczegolow nie znam.
Rena jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-01-05, 20:28   #11
karolina2020
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2005-07
Wiadomości: 1 556
Dot.: Umowa o pracę + działalność gospodarcza

Cytat:
Napisane przez natewa Pokaż wiadomość
Czy jest tak nawet wtedy, jeśli oprócz tej podstwy mam co miesiąć premię uznaniową oraz ryczałt na samochód (co na rękę daje duzo więcej, niż najniższa krajowa)? Jakoś w firmie na razie nic nie słychać, żeby miały być podwyżki, czy aneksy

A wracając do głównego mojego pytania, to dziś się w ten temat próbowałam bardziej zagłębić i gdzieś wyczytałam (ale to był post z 2005), że jeśli mam tą najniższą krajową i prowadzę sobie działalność płacąc tylko tą składkę zdrowotną, to mogę mieć problem, gdy jestem na zwolnieniu, no bo wtedy moja pensja (podstwa) robi sie niższa od najniższej krajowej... w cym dokładnie tkwi problem: czy będą to np. większe opłaty za dany miesiac (bo muszę sobie opłacić/dopłacić na inne, niż zdrowotne składki), czy też od razu są poważniejsze konsekwencje, bo nagle okazuje się, że moja działalność jest niezgodna z prawem?
Spokojnie, byc moze pracujesz w malej firmie, w ktorej nie ma dzialu kadrowego i zajmuje sie tym ktos 'z doskoku' i troche czasu minie zanim sie skapna o zmianie najnizszej krajowej

Co do chorobowego to z tym Zusem w dzialanosci to totalna bzdura. W pracy otrzymujesz wynagrodzenie chorobowe jak napisala Rena w wysokosci 80 %, ryczalt za samochod jest pomniejszany o nieprzepracowane dni, no a z premia ta wiadomo, moze byc, a nie musi.
Co do skladki zdrowotnej w dzialanosci jest ona niepodzielna, tzn, ze placisz jej zawsze tyle samo, niezaleznie czy bylas chora czy nie, ani wiecej, ani mniej. Spokojnie

Cytat:
Kochane wizażanki przepraszam założycielkę za Off topic, ale powiedzcie mi jak jest z Zusem jeśli mam 1/2 etatu najniższej krajowe 638 chyba złotych czy jakoś tak wpisane na umowę...
Jak wtedy wygląda kwestia ZUSU???
Bardzo proszę o odpowiedź@!
Wtedy jesli nie mialas przez ostatnie 5 lat dzialalnosci, ani nie wystawiasz rachunkow/faktur z dzialanosci na bylego pracodawce to przysluguje Ci tzw. nizszy Zus, ktory wynosi okolo 300 zl miesiecznie.
Jesli nie spelniasz ktoregos z tych warunkow placisz 'pelny' Zus, ktory wynosi ok 700 zl.
__________________
karolina2020 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2009-01-05, 20:46   #12
natewa
Rozeznanie
 
Avatar natewa
 
Zarejestrowany: 2006-05
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 846
Dot.: Umowa o pracę + działalność gospodarcza

Cytat:
Napisane przez karolina2020 Pokaż wiadomość

Co do chorobowego to z tym Zusem w dzialanosci to totalna bzdura. W pracy otrzymujesz wynagrodzenie chorobowe jak napisala Rena w wysokosci 80 %, ryczalt za samochod jest pomniejszany o nieprzepracowane dni, no a z premia ta wiadomo, moze byc, a nie musi.
Co do skladki zdrowotnej w dzialanosci jest ona niepodzielna, tzn, ze placisz jej zawsze tyle samo, niezaleznie czy bylas chora czy nie, ani wiecej, ani mniej. Spokojnie
Chodzi mi bardziej o to, że jak dostaję te 80% wynagrodzenia choćby przez 1 dzień chorobwego, to automatycznie w danym miesiącu zarabiam juz poniżej minimalnej krajowej, co jak pisałaś jest warunkiem to tego, by za działalność płacić tylko tą jedną składkę zdrowotną. No, ale to ja dostaję 80%, a te wszytskie durne składki domyślam się, że idą pełne, więc dla ZUSU to rzeczywiście nie piwinno mieć znaczenia.
natewa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-01-05, 20:49   #13
karolina2020
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2005-07
Wiadomości: 1 556
Dot.: Umowa o pracę + działalność gospodarcza

Cytat:
Napisane przez natewa Pokaż wiadomość
Chodzi mi bardziej o to, że jak dostaję te 80% wynagrodzenia choćby przez 1 dzień chorobwego, to automatycznie w danym miesiącu zarabiam juz poniżej minimalnej krajowej, co jak pisałaś jest warunkiem to tego, by za działalność płacić tylko tą jedną składkę zdrowotną. No, ale to ja dostaję 80%, a te wszytskie durne składki domyślam się, że idą pełne, więc dla ZUSU to rzeczywiście nie piwinno mieć znaczenia.
Sluchaj, jak jestes tylko na skladce zdrowotnej na dzialalnosci, to Zusu nawet nie obchodzi Twoje zwolnienie lekarskie, bo i tak Ci nic w dzialanosci z niego nie wyplaca, L4 zanosisz do pracy i tyle na ten temat
__________________
karolina2020 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-01-05, 20:56   #14
Ally83
Zakorzenienie
 
Avatar Ally83
 
Zarejestrowany: 2005-01
Lokalizacja: Ldn
Wiadomości: 4 529
Dot.: Umowa o pracę + działalność gospodarcza

Cytat:
Napisane przez karolina2020 Pokaż wiadomość
Jesli masz umowe na wiecej niz najnizsza krajowa, ktora od stycznia 2009 wynosi 1276,00 brutto to w dzialanosci odprowadzasz tylko skladke zdrowotna, ktora zmienia sie co kwartal i wynosi okolo 200 zl
A jeśli jest to pierwsza DG dla danej osoby, to jeszcze ją obejmują ją przepisy o niższych składkach przez 2 lata. To ile pi razy oko wyniosłaby wtedy ta składka ?
Ally83 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-01-05, 21:30   #15
karolina2020
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2005-07
Wiadomości: 1 556
Dot.: Umowa o pracę + działalność gospodarcza

Cytat:
Napisane przez Ally83 Pokaż wiadomość
A jeśli jest to pierwsza DG dla danej osoby, to jeszcze ją obejmują ją przepisy o niższych składkach przez 2 lata. To ile pi razy oko wyniosłaby wtedy ta składka ?
Nie ma juz nizszej skladki, zdrowotna (obecnie 215,35 na mies) to minimum ktore sie placi jesli ma sie dzialalnosc i jednoczesnie ma sie umowe o prace na conajmniej najnizsza krajowa.
Jesli masz umowe o prace na mniej niz najnizsza krajowa, bo pracujesz np na pol etatu to wtedy powinnas placic pelny Zus ok 700 zl miesiecznie, chyba ze spelniasz nastepujace warunki:
-przez ostatnie 5 lat nie mialas dzialanosci
-nie wystawiasz rachunkow/faktur na bylego pracodawce
to wtedy przysluguje Ci przez 2 lata nizszy Zus, ok 300 zl miesiecznie, oprocz skladki zdrowotnej (~200 zl) placisz tez skladke na ubezpieczenie emerytalne i rentowe (~100 zl).
__________________

Edytowane przez karolina2020
Czas edycji: 2009-01-05 o 21:30 Powód: poprawka
karolina2020 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-01-05, 21:56   #16
Rena
Zakorzenienie
 
Avatar Rena
 
Zarejestrowany: 2004-07
Lokalizacja: Paris
Wiadomości: 29 331
Dot.: Umowa o pracę + działalność gospodarcza

Cytat:
Napisane przez karolina2020 Pokaż wiadomość
Co do skladki zdrowotnej w dzialanosci jest ona niepodzielna, tzn, ze placisz jej zawsze tyle samo, niezaleznie czy bylas chora czy nie, ani wiecej, ani mniej. Spokojnie
Samej skladki za zdrowotne nie, ale zus nie sklada sie tylko z tej skladki, a z kilku innych jeszcze.

Cytat:
Napisane przez Ally83 Pokaż wiadomość
A jeśli jest to pierwsza DG dla danej osoby, to jeszcze ją obejmują ją przepisy o niższych składkach przez 2 lata. To ile pi razy oko wyniosłaby wtedy ta składka ?
Byla juz odpowiedz - ok. 300zl.
Rena jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-01-05, 22:00   #17
karolina2020
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2005-07
Wiadomości: 1 556
Dot.: Umowa o pracę + działalność gospodarcza

Cytat:
Napisane przez Rena Pokaż wiadomość
Samej skladki za zdrowotne nie, ale zus nie sklada sie tylko z tej skladki, a z kilku innych jeszcze.



Byla juz odpowiedz - ok. 300zl.
Oczywiscie ze sklada sie z innych skladek, ale autorka watku podlega tylko pod skladke zdrowotna, wiec jaka inna skladke mialaby placic...
__________________
karolina2020 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-01-06, 11:56   #18
adomajka
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2008-04
Lokalizacja: Trójmiasto
Wiadomości: 2 216
Dot.: Umowa o pracę + działalność gospodarcza

ja tez przepraszam za off topic, ale mam pytanie powiazane

ostatnio bylam na kilku rozmawach i wszedzie, gdzie oferta mnie skusila kazali mi zalozyc wlasna dzialanosc organizacja. Powiedzcie mi, czy to mi sie oplaca? Moze ktos wiecej wie na ten temat niz ja, bo ja jestem zielona a nie chce odrzucic kolejnej oferty;/
adomajka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-01-06, 13:35   #19
Rena
Zakorzenienie
 
Avatar Rena
 
Zarejestrowany: 2004-07
Lokalizacja: Paris
Wiadomości: 29 331
Dot.: Umowa o pracę + działalność gospodarcza

Pod skladki to podlega wszystkie. Dyskusja sie raczej toczy kto i ile placi.

Adomajka, ja nie mam jakos szczegolnie dobrej opinii o firmach, ktore zmuszaja ludzi do takiej formy wspolpracy. Takie cos powinno byc dobrowolne i na pewno nie odbywac sie w trybie od 8 do 16 praca w narzuconym miejscu. Bo albo ktos jest pracownikiem, albo firma wspolpracujaca, ktora swiadczy uslugi. Pracownik etatowy ma swoje obowiazki i przywileje za tym stojace.
Rena jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2009-01-06, 15:34   #20
natewa
Rozeznanie
 
Avatar natewa
 
Zarejestrowany: 2006-05
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 846
Dot.: Umowa o pracę + działalność gospodarcza

To sie opłaca, ale tylko od pewnej sumy dopiero, więc jak masz zarabiać np 2.000 brutto to opłacać Ci się będzie tylko przez pierwsze 2 lata (niższy ZUS). U mnie w firmie 3/4 ludzi jest na działalności, ale z tego co wiem zarobki są bardzo wysokie. Pracować muszą w wyznaczonych godzinach, w dodatku po 9 h dziennie ( z tym, ze z tej okazji przysługują im jakieś dni wolne. Ogólnie to chyba nie narzekają.
natewa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-01-06, 17:20   #21
karolina2020
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2005-07
Wiadomości: 1 556
Dot.: Umowa o pracę + działalność gospodarcza

Cytat:
Napisane przez Rena Pokaż wiadomość
Pod skladki to podlega wszystkie. Dyskusja sie raczej toczy kto i ile placi.
Widze, ze sie nie rozumiemy, jesli mowimy o dzialalnosci to podlega tylko pod zdrowotna.
Ubezpieczenie emerytalne rentowe, chorobowe, wypadkowe, FP i kolejne zdrowotne jest placone w czesci z jej pensji brutto i z 'kieszeni' pracodawcy.

Jak dla mnie EOT, autorka juz wie wszystko, a to odbijanie pileczki i lapanie za slowka mnie nudzi i szkoda mi na to czasu, bo chcialam tylko jej pomoc, a nie wdawac sie w dyskusje prowadzace do nikad.

Pozdrawiam
__________________
karolina2020 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-01-06, 17:46   #22
Ata77
Zakorzenienie
 
Avatar Ata77
 
Zarejestrowany: 2007-09
Lokalizacja: "zawsze tam gdzie Ty" ;)
Wiadomości: 8 836
Dot.: Umowa o pracę + działalność gospodarcza

Cytat:
Napisane przez natewa Pokaż wiadomość
Uff, to kamien z serca Dziękuję ogromnie za pomoc A czy może przy okazji orientujesz się, czy jeśli wzrosła najniższa krajowa, to czy pracodawca ma obowiązek mi też zwiększyć tą stawkę podstwową?


Cytat:
Napisane przez karolina2020 Pokaż wiadomość
Tak, powinnas dostac 'podwyzke' jesli masz umowe na caly etat, to pewnie na dniach dostaniesz aneks do umowy, jak juz kadry ogarna sie po wolnym
Skąd czerpiesz takie informacje?
Jakieś źródło jeśli można?
__________________
www.pustamiska.pl POMÓŻMY ZWIERZAKOM -KLIKAJMY....



Ata77 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-01-06, 17:56   #23
Rena
Zakorzenienie
 
Avatar Rena
 
Zarejestrowany: 2004-07
Lokalizacja: Paris
Wiadomości: 29 331
Dot.: Umowa o pracę + działalność gospodarcza

Tak, ale te skladki tez sa jej tylko placi za to pracodawca.
Rena jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-01-06, 18:16   #24
karolina2020
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2005-07
Wiadomości: 1 556
Dot.: Umowa o pracę + działalność gospodarcza

Nie podam Ci teraz podstawy prawnej ale informacje mozna znalezc w roznych serwisach np tu:
Cytat:
Pracodawcy powinni sprawdzić, w jaki sposób określili wynagrodzenie pracowników opłacanych według najniższych składek. Ci, którzy w zawieranej umowie o pracę wpisali obowiązującą w 2008 roku kwotę minimalnego wynagrodzenia, czyli 1126 zł, będą musieli wręczyć pracownikom odpowiednie aneksy do umów o pracę zawierające aktualną kwotę minimalnego wynagrodzenia za pracę.
http://biznes.interia.pl/prasa/gazet...l,1237802,3411

czy tu
http://www.abc.com.pl/meritum/?cmd=p...n,215&serwis=1
__________________
karolina2020 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-01-08, 01:11   #25
Elitka4
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2008-01
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 872
Dot.: Umowa o pracę + działalność gospodarcza

Cytat:
Napisane przez karolina2020 Pokaż wiadomość
Tak, powinnas dostac 'podwyzke' jesli masz umowe na caly etat, to pewnie na dniach dostaniesz aneks do umowy, jak juz kadry ogarna sie po wolnym
Widzę, że Karolina już odpowiedziała na wszystkie pytania - jeśli ktoś ma jakieś wątpliwości, to ja potwierdzam, że wszystko co napisała Karolina jest dobrze.

Ale chciałabym tylko dodać coś ad. tych aneksów. A więc... jeśli masz w umowie podaną stawkę miesięcznego wynagrodzenia czyli: 1126,00 zł to wraz ze wzrostem tego min. wynagrodzenia trzeba sporządzić aneks. Ale jeśli w umowie o pracę nie masz podanej kwoty, tylko jakąś taką formułkę, że wynagrodzenie równa się minimalnej stawce, to wtedy nie trzeba robić aneksu.

A teraz jesze wracając do pytania głównego właścicielki wątku: oprócz podatku dochodowego najczęściej płaci się też VAT, chyba że nie będziesz VAT-owcem. Wszystko zależy jaka to będzie działalność i jakie dochody byś z niej osiągała, bo możesz wybierać różne formy opodatkowania podatkiem dochodowym: skoro firemka ma być taka maleńka (mało kosztów), to może zamiast zasad ogólnych coś innego bardziej Ci się opłaci np. jakiś ryczałt albo karta podatkowa. Ale najlepiej w tej sprawie wybrać się do biura rachunkowego na konsultację albo do doradcy podatkowego, bo w tych formach też są jakieś ograniczenia stosowania i takie tam.

Edytowane przez Elitka4
Czas edycji: 2009-01-08 o 01:16
Elitka4 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-01-08, 17:18   #26
natewa
Rozeznanie
 
Avatar natewa
 
Zarejestrowany: 2006-05
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 846
Dot.: Umowa o pracę + działalność gospodarcza

Dziękuję kolejnej osobie za odpowiedz

Niestety na pewno będę Vatowcem, bo to co chcę robić tego wymaga

Co zaś do aneksów, to wciąż o nich nic nie słychać, nawet nie wiem czy inni sobie zdają sprawdę, że nam przysługuje "podwyżka". W umowie wpisana jest kwota na szczęście. Na razie czekam, ale pod koniec miesiąca nie omieszkam się zapytać... Niby grosze, ale jednak zawsze coś...
natewa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-01-08, 19:15   #27
Elitka4
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2008-01
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 872
Dot.: Umowa o pracę + działalność gospodarcza

Cytat:
Napisane przez natewa Pokaż wiadomość
Dziękuję kolejnej osobie za odpowiedz

Niestety na pewno będę Vatowcem, bo to co chcę robić tego wymaga

Co zaś do aneksów, to wciąż o nich nic nie słychać, nawet nie wiem czy inni sobie zdają sprawdę, że nam przysługuje "podwyżka". W umowie wpisana jest kwota na szczęście. Na razie czekam, ale pod koniec miesiąca nie omieszkam się zapytać... Niby grosze, ale jednak zawsze coś...
Spokojnie, na pewno dostaniesz. Podwyżka należy Ci się dopiero od stycznia, więc poczekaj do wypłaty, na pewno będzie więcej, a aneks tak jak już Karolina napisała, jak mają księgowość na zewnątrz firmy, to to wszystko trwa trochę dłużej, bo przedsiębiorca najczęściej odwiedza biuro rachunkowe raz w miesiącu jak przynosi dokumenty do księgowania.
Elitka4 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-01-14, 10:10   #28
kropka75
Zakorzenienie
 
Avatar kropka75
 
Zarejestrowany: 2006-08
Lokalizacja: Ślunsk :)
Wiadomości: 27 535
Dot.: Umowa o pracę + działalność gospodarcza

Cytat:
Napisane przez Ata77 Pokaż wiadomość

Skąd czerpiesz takie informacje?
Jakieś źródło jeśli można?
Minimalne wynagrodzenie za pracę określa ustawa z 10 października 2002r. o minimalnym wynagrodzeniu; Dz. U. nr 200 poz. 1679 + zmiany. Nie można zarabiać mniej. Jeśli ma mniej musi dostać aneks/porozumienie zmieniające.


na rok 2009 to jest 1276,00 zł
__________________

"Masz świra to go hoduj."



kropka75 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-12-26, 13:00   #29
karolajn1987
Wtajemniczenie
 
Avatar karolajn1987
 
Zarejestrowany: 2012-11
Wiadomości: 2 378
Dot.: Umowa o pracę + działalność gospodarcza

Odświeżam wątek i liczę,że któraś z dziewczyn mi wyjaśni
Pracuję na umowę o pracę, zarabiam więcej niż średnia krajowa i chciałabym rozpocząć działalność,ale głównie po to żeby być figurantem w spółce. Rozumiem,że w przypadku działalności opłacam składkę zdrowotną a pracodawca ub.społeczne, tak?
Moje pytanie związane jest z ewentualnym l4. Obecnie jestem w ciąży i cały czas pracuję,ale różne rzeczy się mogę zdarzyć. Jak w takim przypadku. Bez działalności rozumiem,że mam 100% płatne pensji, którą zarabiam na umowę. Czy działalność ma potem wpływ na wysokość L4?
Zielona jestem i szukam odpowiedzi...
Z góry dziękuje!
__________________
23.06.2013
Hanulka
karolajn1987 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-12-27, 10:09   #30
groszek75
Zakorzenienie
 
Avatar groszek75
 
Zarejestrowany: 2006-08
Lokalizacja: w ramionach MJ
Wiadomości: 68 920
GG do groszek75
Dot.: Umowa o pracę + działalność gospodarcza

z umowy o prace masz wszytskie składki płacone, a jeżeli jest to podstawa minimalnej pensji, to z działalnosci gospodarczej płacic bedziesz tylko składke zdrowotna

a co do L4, to tak w ciązy chorobowe 100% pensji na umowe o prace, a działalnosc nic nie ma do tego, bo i tak bedziesz tylko opłacac skladke zdrowotna
__________________
Psy to cud życia

Ci których kochamy nie umierają nigdy, bo miłość jest nieśmiertelna ...

-Żyj!- krzyknęła Miłość
-Bez Ciebie nie potrafię..-wyszeptało Życie...-07.08.1995(14.12.1996)


Najgorsze w słabych ludziach jest to, że muszą upokarzać innych, by poczuć się silniejszymi
groszek75 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Praca i biznes


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 17:55.