Ogniska endometriozy - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zdrowie i Medycyna > Ginekologia

Notka

Ginekologia Miejsce, w którym rozmawiamy o ginekologii. Tutaj znajdziesz pytania i odpowiedzi związane ze zdrowiem intymnym kobiety. Rozmawiamy np. o antykoncepcji.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2019-10-02, 04:49   #1
Nuu
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2006-05
Wiadomości: 20

Ogniska endometriozy


Piszę do was znów, ponieważ po wizycie u lekarza okazało się, że to "coś" co mi wyskoczyło to ogniska endometriozy, których nie trzeba usuwać, z tego względu, że są zlokalizowane w na tylnej ściance pochwy, przy odbycie i wycięcie ich grozi uszkodzeniem jelita, więc mogę z tym żyć. Tak się dowiedziałam. Powiedzcie mi czy czy te ogniska endometriozy to znaczy to samo co torbiel? Bo lekarz nie zalecił usuwania. Miałam robione badania na HPV - ujemny. Twierdzi, że to nie urośnie i po nowym roku mam przyjechać na wizytę. Ktoś się z tym zmagał i może mi coś wyjaśnić w tym temacie? Czy torbiel to jest to samo co ognisko endometriozy?
Nuu jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-10-02, 06:29   #2
Adrianna_8
Zakorzenienie
 
Avatar Adrianna_8
 
Zarejestrowany: 2014-02
Wiadomości: 9 612
Dot.: Ogniska endometriozy

Cytat:
Napisane przez Nuu Pokaż wiadomość
Piszę do was znów, ponieważ po wizycie u lekarza okazało się, że to "coś" co mi wyskoczyło to ogniska endometriozy, których nie trzeba usuwać, z tego względu, że są zlokalizowane w na tylnej ściance pochwy, przy odbycie i wycięcie ich grozi uszkodzeniem jelita, więc mogę z tym żyć. Tak się dowiedziałam. Powiedzcie mi czy czy te ogniska endometriozy to znaczy to samo co torbiel? Bo lekarz nie zalecił usuwania. Miałam robione badania na HPV - ujemny. Twierdzi, że to nie urośnie i po nowym roku mam przyjechać na wizytę. Ktoś się z tym zmagał i może mi coś wyjaśnić w tym temacie? Czy torbiel to jest to samo co ognisko endometriozy?
Z tego co mi wiadomo to ogniska endometriozy to nie zawsze torbiele. Ogniska na jajnikach nazywa się torbielami. Jeśli u Ciebie występują one w pochwie, to nie są to raczej torbiele.

Lekarz wdrożył jakieś leczenie? Masz w planach wizytę u innego ginekologa?

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Adrianna_8 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-10-02, 06:37   #3
Cytokina
Interleukina Druga
 
Avatar Cytokina
 
Zarejestrowany: 2015-10
Lokalizacja: Polska
Wiadomości: 1 811
Dot.: Ogniska endometriozy

Torbiel to nie to samo co emdometrioza. Torbiel to przestrzeń wypełniona zazwyczaj płynem. Endometrioza to występowanie błony śluzowej, która fizjologicznie jest tylko i wyłącznie w macicy w innych miejscach. Czasami jak endometrioza umieszcza się w jajniku to może tworzyć torbiel tak zwaną czekoladową (od koloru i konsystencji płynu), ale jest to szczególny rodzaj endometriozy.
Taka endometrioza może być zlokalizowana praktycznie wszędzie- teorii o rozprzestrzenianiu jest kilka. Może być np w jelicie, a ponieważ ogniska endometriozy będą zachowywać się podobnie, jak fizjologiczna błona w macicy i na przykład może krwawić w odpowiednich dniach cyklu dając w tym przypadku obraz krwawienia z jelit. Lokalizując się w jajowodach może powodować niedrożność i problemy z płodnością.
Jeśli chodzi o objawy to sztandarowym objawem jest ból i obfite krwawienia miesiączkowe, ale zależą one przede wszystkim od umiejscowienia i nasilenia zmian. Jeśli u ciebie są to tylko pojedyncze, bezobjawowe guzki w pochwie to faktycznie może nie być konieczności usuwania ich.

Edytowane przez Cytokina
Czas edycji: 2019-10-02 o 06:38
Cytokina jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-10-16, 19:51   #4
RedLorry
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-06
Wiadomości: 261
Dot.: Ogniska endometriozy

Ogniska endometriozy (czyli tkanki endometrium) mogą być wszędzie, a dodatkowo mogą się tworzyć tzw. torbiele endometrialne. Ginekolog niestety robi Ci krzywdę, w Polsce większość ginekologów każe zostawić temat i obserwować. Niestety w zależności od konkretnego przypadku, choroba może mocno postępować. Jeżeli chcesz mieć dzieci (chyba, że udało Ci się już zostać mamą) to radziłabym przypilnować tematu i pójść konkretnie do specjalisty od endometriozy. W Polsce jest ich niestety niewielu, bo w Polsce endometriozy się nie leczy.
__________________
"Wiem, że się urodziłem.

Wiem, że umrę.

To pomiędzy jest moje"
— Eddie Vedder
RedLorry jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Ginekologia


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2020-10-16 20:51:04


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 00:53.