Problemy jelitowe - kolonoskopia - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zdrowie i Medycyna > Zdrowie ogólnie

Notka

Zdrowie ogólnie W tym miejscu rozmawiamy o zdrowiu: od profilaktyki po sposoby leczenia. Porada uzyskana na forum nie zastępuje wizyty u lekarza, ma funkcję informacyjną!

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2016-12-01, 12:20   #1
Carolineh0
Przyczajenie
 
Avatar Carolineh0
 
Zarejestrowany: 2016-07
Lokalizacja: Bydgoszcz
Wiadomości: 1

Problemy jelitowe - kolonoskopia


Cześć kobitki,
Od połowy sierpnia cierpię na notoryczne biegunki zamiennie z zaparciami trwającymi nawet do kilku dni. Przyjmowałam różne leki: Stoperan, Nifuroksazyd, ale one są na bakteryjne biegunki więc niestety nie pomagały.

Pracuje jako informatyk w biurze, średnio co godzinę muszę wychodzić do toalety na ok 20 min. Pewnie domyślacie się jak na to się patrzy w korporacji - niska produktywność, internale, bla bla bla.

W poniedziałek podjęłam decyzje, ze muszę iść do lekarza po tym jak zauważyłam krwawe plamki w kale. Lekarka zleciła mi podstawowe badania krwi, sód, potas, krew utajona w kale, posiew kału, mocz i USG brzucha. Odebrałam wyniki krwi, wyszło, ze sód i potas ledwo miesci się w normie, ale podejrzewam, ze to przez ponad 3miesięcznie biegunki. Oprócz tego ponad normę mam leukocyty w moczu (15-20, gdzie norma to 0-5..) i limfocyty w krwi (46,7%). Krwi utajonej w kale nie stwierdzono, to samo z pasożytami, jajami i cystami..

Właśnie wróciłam z USG, na którym wszystko wygląda ok, nie ma zadnych zastrzeżeń. Wspomnę, że mam piasek w nerkach, od czasu do czasu się odzywają, ale wg lekarza nie ma to związku z moimi problemami jelitowymi.

Technik wykonujący USG powiedział mi, że niezbędne może by badanie kolonoskopowe. Wiem, ze bez skierowania się nie obejdzie, wiem też, że to dość drogie badanie - ok 500 zł + 200 znieczulenie (Sorry, ale nie wyobrazam sobie zeby mi jakas sonda grzebała w tak delikatnym miejscu bez znieczulenia).

Czy któraś z was miała takie badanie? Czy to boli? Wiem, ze w internecie jest wiele artykułów na ten temat, ale jednak wolałabym się zapytać kogoś z doświadczeniem.

I moje kolejne pytanie - czy jak pójdę na badanie ze skierowaniem to też muszę uszykowac ok 700 zł? Czy jest opcja kolonoskopii na NFZ?
Carolineh0 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-12-01, 12:34   #2
natalia_t
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2011-12
Wiadomości: 10 465
Dot.: Problemy jelitowe - kolonoskopia

Oczywiście, że jest opcja kolonoskopii na NFZ. Nawet ze znieczuleniem. Tylko że trzeba swoje odczekać w kolejce.

Każdy inaczej znosi to badanie. Niektórzy prawie nie odczuwają nic szczególnego, inni bardzo źle to znoszą. Ze znieczuleniem oczywiście nie boli.

Najgorsze jest przygotowanie do badania (roztwór przeczyszczający przez cały dzień przed badaniem, nie jeść). Po badaniu jest uczucie rozpierania (wpompowują gaz, który potem się trochę wchłania, trochę trzeba wydalić wiadomą drogą). Ogólnie to dobrze mieć dzień wolny przed badaniem, jeśli ze znieczuleniem to też w dniu badania.
natalia_t jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-12-01, 23:59   #3
ellish
Zakorzenienie
 
Avatar ellish
 
Zarejestrowany: 2008-10
Lokalizacja: różnie to bywa
Wiadomości: 5 910
Dot.: Problemy jelitowe - kolonoskopia

Bez skierowania się obejdzie, tylko trzeba zapłacić.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
ellish jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-03-04, 00:01   #4
dionka31
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2016-11
Wiadomości: 25
Dot.: Problemy jelitowe - kolonoskopia

Ja przed badaniem musiałam pić xxx 10g. Nie było to takie straszne. Faktycznie często bywałam w toalecie, ale dużo gorsza była głodówka

kieszonkowiec

Edytowane przez Trzepotka
Czas edycji: 2023-07-06 o 07:25 Powód: Reklama.
dionka31 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-03-29, 21:38   #5
motylek66
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2008-07
Wiadomości: 339
Dot.: Problemy jelitowe - kolonoskopia

Na NFZ zrobisz, ale kolejka pewnie długa... ja miałam straszne problemy kiedyś z zaparciami, też robiłam sobie usg brzucha i różne badania, ale na szczęście nic nie wyszło. Koniec końców lekarz przepisał jakieś leki, kazał zmienić dietę i przeszło. Teraz jak mam jakieś takie problemy to od czasu do czasu czopki kupuję i w domowej apteczce trzymam, ale dieta naprawdę bardzo mi pomogła.
__________________
Zapraszam do obejrzenia moich zdjęć

http://fotoforum.gazeta.pl/a/50296.html
motylek66 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-03-29, 22:08   #6
gabriela255
Przyczajenie
 
Avatar gabriela255
 
Zarejestrowany: 2017-03
Wiadomości: 5
Dot.: Problemy jelitowe - kolonoskopia

Tylko lekarz może pomóc...
gabriela255 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-04-09, 19:55   #7
martekM
Raczkowanie
 
Avatar martekM
 
Zarejestrowany: 2017-03
Wiadomości: 67
Dot.: Problemy jelitowe - kolonoskopia

Cytat:
Napisane przez dionka31 Pokaż wiadomość
Ja przed badaniem musiałam pić dicopeg 10g. Nie było to takie straszne. Faktycznie często bywałam w toalecie, ale dużo gorsza była głodówka

ja też niestety miałam to badanie i szukałam czegos co mi pozwoli delikatnie się wypróżnić bo nie chciałam efektu silnego mocnego bo to dodatkowy ból i dyskomfort,stosowałam dicopeg i nawet to badanie nie było aż tak straszne jak sobie wyobrażałam
martekM jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Zdrowie ogólnie


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2021-08-06 15:41:13


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 17:28.