Chorobliwa zazdrość - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Intymnie

Notka

Intymnie Forum intymnie, to wyjątkowe miejsce, w którym podzielisz się emocjami, uczuciami, związkami oraz uzyskasz wsparcie i porady społeczności.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2023-07-10, 22:19   #1
askowatosc
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2012-01
Wiadomości: 29

Chorobliwa zazdrość


Zazdrość towarzyszyła mi od dzieciństwa. Mama faworyzowała starszego brata, ja byłam ta głupsza, której mniej się należy. W wieku 19 lat wyjechałam za granicę. Nigdy nie byłam zazdrosna w związku. Od 5 lat jednak jestem w związku w którym coraz bardziej staje się zazdrosna. O to że jedzie do mamy, idzie do kolegów. On nie ma nic przeciwko jak jadę do polski, jak wychodzę z jakimiś koleżankami. Cieszy się moim szczęściem.
Moje zachowania są patologiczne, nie potrafię kontrolować i się wkurzam o drobnostki. Np że idzie w nd na uro do mamy. Dla mnie to oznacza, że ja jadę w sob do polski, a on sobie już organizuje czas beze mnie.. obrażam się i czekam aż do mnie przyjdzie i będzie chciał wyjaśnić, bo to przecież oznacza że mnie jednak kocha i jestem dla niego ważna...
Jestem zazdrosna o moje koleżanki, że mają inne przyjaciółki. Szlak mnie trafia jak wrzucają zdj z innymi.
Mam bardzo małe grono znajomych. Ciężko mi załapać znajomość. Nie mam nic poza nim i pracą. Miałam kiedyś hobby (przeważnie w domu) uznałam że bez sensu samemu w domu mulić.
Chce się zmienić. Chce kontrolować emocje, żeby relacja była zdrowa. Ale nie chce tłumić wszystkiego w środku
askowatosc jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-07-11, 07:39   #2
Rilla82
Zakorzenienie
 
Avatar Rilla82
 
Zarejestrowany: 2009-04
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 6 532
Dot.: Chorobliwa zazdrość

Cytat:
Napisane przez askowatosc Pokaż wiadomość
Zazdrość towarzyszyła mi od dzieciństwa. Mama faworyzowała starszego brata, ja byłam ta głupsza, której mniej się należy. W wieku 19 lat wyjechałam za granicę. Nigdy nie byłam zazdrosna w związku. Od 5 lat jednak jestem w związku w którym coraz bardziej staje się zazdrosna. O to że jedzie do mamy, idzie do kolegów. On nie ma nic przeciwko jak jadę do polski, jak wychodzę z jakimiś koleżankami. Cieszy się moim szczęściem.
Moje zachowania są patologiczne, nie potrafię kontrolować i się wkurzam o drobnostki. Np że idzie w nd na uro do mamy. Dla mnie to oznacza, że ja jadę w sob do polski, a on sobie już organizuje czas beze mnie.. obrażam się i czekam aż do mnie przyjdzie i będzie chciał wyjaśnić, bo to przecież oznacza że mnie jednak kocha i jestem dla niego ważna...
Jestem zazdrosna o moje koleżanki, że mają inne przyjaciółki. Szlak mnie trafia jak wrzucają zdj z innymi.
Mam bardzo małe grono znajomych. Ciężko mi załapać znajomość. Nie mam nic poza nim i pracą. Miałam kiedyś hobby (przeważnie w domu) uznałam że bez sensu samemu w domu mulić.
Chce się zmienić. Chce kontrolować emocje, żeby relacja była zdrowa. Ale nie chce tłumić wszystkiego w środku
To jest ewidentnie temat do pracy własnej na terapii. Znasz źródło problemu, jesteś świadoma swoich trudności, właściwie je oceniasz, a to dobrze rokuje. Życzę Ci powodzenia, bo wyobrażam sobie, że to duże cierpienie dla Ciebie.
Rilla82 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-07-11, 12:14   #3
skara
Zakorzenienie
 
Avatar skara
 
Zarejestrowany: 2007-03
Lokalizacja: Hiszpania
Wiadomości: 5 099
Dot.: Chorobliwa zazdrość

Cytat:
Napisane przez Rilla82 Pokaż wiadomość
To jest ewidentnie temat do pracy własnej na terapii. Znasz źródło problemu, jesteś świadoma swoich trudności, właściwie je oceniasz, a to dobrze rokuje. Życzę Ci powodzenia, bo wyobrażam sobie, że to duże cierpienie dla Ciebie.
Zgadzam się. Potrafisz zidentyfikować problem, a to już połowa sukcesu.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
skara jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-07-13, 06:19   #4
poliann69
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2023-07
Wiadomości: 46
Dot.: Chorobliwa zazdrość

ja uważam, że to urocze i że oznacza że zalezy ci na tych ludziach. Oczywiście w pewnych ramach, bo miałam kiedyś b. zazdrosnego, kontrolującego i ograniczającego mnie chłopaka i było to dość straszne
poliann69 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-07-13, 10:44   #5
Rilla82
Zakorzenienie
 
Avatar Rilla82
 
Zarejestrowany: 2009-04
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 6 532
Dot.: Chorobliwa zazdrość

Cytat:
Napisane przez poliann69 Pokaż wiadomość
ja uważam, że to urocze i że oznacza że zalezy ci na tych ludziach. Oczywiście w pewnych ramach, bo miałam kiedyś b. zazdrosnego, kontrolującego i ograniczającego mnie chłopaka i było to dość straszne
Nie ma nic uroczego w zadręczaniu siebie. A zaangażowanie nie musi być manifestowane zazdrością. To szkodliwy stereotyp.
Rilla82 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-08-05, 21:37   #6
HermiJona
Raczkowanie
 
Avatar HermiJona
 
Zarejestrowany: 2019-08
Wiadomości: 249
Dot.: Chorobliwa zazdrość

Cytat:
Napisane przez askowatosc Pokaż wiadomość
Zazdrość towarzyszyła mi od dzieciństwa. Mama faworyzowała starszego brata, ja byłam ta głupsza, której mniej się należy. W wieku 19 lat wyjechałam za granicę. Nigdy nie byłam zazdrosna w związku. Od 5 lat jednak jestem w związku w którym coraz bardziej staje się zazdrosna. O to że jedzie do mamy, idzie do kolegów. On nie ma nic przeciwko jak jadę do polski, jak wychodzę z jakimiś koleżankami. Cieszy się moim szczęściem.
Moje zachowania są patologiczne, nie potrafię kontrolować i się wkurzam o drobnostki. Np że idzie w nd na uro do mamy. Dla mnie to oznacza, że ja jadę w sob do polski, a on sobie już organizuje czas beze mnie.. obrażam się i czekam aż do mnie przyjdzie i będzie chciał wyjaśnić, bo to przecież oznacza że mnie jednak kocha i jestem dla niego ważna...
Jestem zazdrosna o moje koleżanki, że mają inne przyjaciółki. Szlak mnie trafia jak wrzucają zdj z innymi.
Mam bardzo małe grono znajomych. Ciężko mi załapać znajomość. Nie mam nic poza nim i pracą. Miałam kiedyś hobby (przeważnie w domu) uznałam że bez sensu samemu w domu mulić.
Chce się zmienić. Chce kontrolować emocje, żeby relacja była zdrowa. Ale nie chce tłumić wszystkiego w środku
Świadomość problemu to jest bardzo dużo. To jak bardzo to potrafi to uprzykrzyć życie, relacje, jak bardzo ogranicza - człowiek chciałby nawiązać normalne relacje z ludźmi, ale ta chorobliwa zazdrość - a tak naprawdę nie zazdrość jest problemem, nie to uczucie - ono jest tylko kurtyną dla tego, co nie zostało nazwane, emocją lub emocjami, które zostały zranione - ale w ten sposób się bronimy, to jest mechanizm obronny. Ale przez to ludzie się od nas odsuwają, bo widzą coś nie tak w krzywym spojrzeniu, w zamkniętej postawie, w postawie dyktowanej lękiem. I trzeba szukać akceptacji, potwierdzania, zapewnienia u innych, że wszystko jest okej, że jesteśmy ważni, a jednocześnie zagarnąć chcemy tę jedną osobą dla siebie, żeby patrzyła tylko na nas, nie chcemy się dzielić.

Nie obawiaj się skierować do terapeuty - ale do odpowiadającego Tobie terapeuty, nie zniechęcaj się, jeśli to nie uda się za pierwszym razem- znajdź takiego, który w Twojej ocenie właściwie nazwie tę zranioną emocję - bo tak naprawdę otwierając się przed terapeutą, przepracujesz z nim wiele rzeczy, ale też na niego rzutować będziesz to uczucie zazdrości - terapeuta też jest dla nas dostępny w ograniczonym czasie i to może przeszkadzać przy chorobliwej zazdrości, ale może też wiele pomóc, bo realnie i autentycznie będzie Ci pomagał uleczyć tę emocję, która nie jest zaopiekowana. 3mam za Ciebie kciuki, chęć zmiany to już bardzo duży krok!

Edytowane przez HermiJona
Czas edycji: 2023-08-05 o 21:40
HermiJona jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-08-05, 21:45   #7
kwiaty_w_polu
Justyna :)
 
Avatar kwiaty_w_polu
 
Zarejestrowany: 2023-06
Wiadomości: 530
Dot.: Chorobliwa zazdrość

Cytat:
Napisane przez askowatosc Pokaż wiadomość
Np że idzie w nd na uro do mamy. Dla mnie to oznacza, że ja jadę w sob do polski, a on sobie już organizuje czas beze mnie.. obrażam się i czekam aż do mnie przyjdzie i będzie chciał wyjaśnić, bo to przecież oznacza że mnie jednak kocha i jestem dla niego ważna...
ale to chłopak jak wyjeżdżasz ma siedzieć i patrzeć w ścianę czekając aż wrócisz?
kwiaty_w_polu jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2023-08-05, 22:19   #8
Snowdrop_
Animal Liberation
 
Avatar Snowdrop_
 
Zarejestrowany: 2015-10
Wiadomości: 5 771
Dot.: Chorobliwa zazdrość

To chyba mija z wiekiem, jak byłam młoda (i bardzo ładna) byłam szalenie zakochana i zazdrosna o każdego swojego przeciętnego chłopaka. Później miałam lepszych, ale zazdrości o nikogo od lat, generalnie to mam wywalone na inne w ich otoczeniu.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Snowdrop_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-08-06, 03:04   #9
HermiJona
Raczkowanie
 
Avatar HermiJona
 
Zarejestrowany: 2019-08
Wiadomości: 249
Dot.: Chorobliwa zazdrość

Cytat:
Napisane przez kwiaty_w_polu Pokaż wiadomość
ale to chłopak jak wyjeżdżasz ma siedzieć i patrzeć w ścianę czekając aż wrócisz?
Przecież Autorka napisała, że jest świadoma problemu i że to jest toksyczne.

Cytat:
Napisane przez Snowdrop_ Pokaż wiadomość
To chyba mija z wiekiem, jak byłam młoda (i bardzo ładna) byłam szalenie zakochana i zazdrosna o każdego swojego przeciętnego chłopaka. Później miałam lepszych, ale zazdrości o nikogo od lat, generalnie to mam wywalone na inne w ich otoczeniu.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
No właśnie niestety niekoniecznie. Jeśli ktoś został skrzywdzony w bardzo młodym, dziecięcym wieku i ma odpowiedni charakter, może nie minąć. Skrzywdzony nie na zasadzie przemocy psychicznej czy fizycznej - ale jeśli czuł się na przykład odstawiany na bok przez otoczenie i ciągle wynajdywał sygnały z otoczenia, które go w tym utwierdzały - to kucie mechanizmu obronnego póki gorący się utrwalało przez lata i samemu można nie dać rady się go "odkręcić".

Edytowane przez HermiJona
Czas edycji: 2023-08-06 o 03:05
HermiJona jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Intymnie


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2023-08-06 04:04:17


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 20:10.