Moje zęby się nie mieszczą! - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zamknięte > Fora sponsorowane > Forum eksperta stomatologa z UNIDENT UNION Dental Spa

Notka

Forum eksperta stomatologa z UNIDENT UNION Dental Spa Na Wasze pytania odpowiada Iwona Gnach-Olejniczak, lekarz stomatolog z 23-letnim doświadczeniem, od kilkunastu lat praktykująca implantologię i ortodoncję, założycielka wrocławskiej kliniki UNIDENT UNION Dental Spa.

 
 
Narzędzia
Stary 2013-02-09, 21:45   #1
aduchna
Raczkowanie
 
Avatar aduchna
 
Zarejestrowany: 2012-07
Wiadomości: 98
GG do aduchna
Question

Moje zęby się nie mieszczą!


Kiedy miałam 10 lat mama uznała, że przydałby mi się aparat na zęby. Niestety kasy na aparat nie było, a kolejki po aparat z NFZ były tak ogromne, że termin był na za rok. Mama odpuściła. Moje zęby rosły, rosły i na dzień dzisiejszy jedynki, dwójki i kły mam krzywe (na górze jak i na dole). Spotkało mnie takie szczęście, że tego skrzywienia tak bardzo nie widać, ale to nie znaczy, że nie mam z tym żadnych problemów. Ciężko jest mi czyścić zęby. Kiedy chcę je wyczyścić dokładnie to aż krew mi się leje z dziąseł. Do tego osad szybko zbiera się w tamtych szparkach i źle się z tym czuję.

Za 3 lata będę chciała mieć aparat i chciałam zapytać jak by to wyglądało, skoro moje zęby już się nie mieszczą, a mam ich 28. Domyślam się, że potrzebne by było wyrwanie zębów i to pewnie przedłuży czas ich prostowania. Jeśli się usuwa, to które? I jak długo może trwać noszenie aparatu?
aduchna jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2013-02-10, 01:47   #2
karmeloo
Raczkowanie
 
Avatar karmeloo
 
Zarejestrowany: 2006-11
Wiadomości: 275
Dot.: Moje zęby się nie mieszczą!

Zęby usuwa się obecnie bardzo rzadko. Usunięcie zębów powoduje często szybsze starzenie się twarzy... Pani dr która odpowiada na forum, napisze na pewno wiecej. Masz najprawdopodobniej stloczenia zębów. Ale można użyć aparatu np. Typu damon i wszystko jest do zrobienia bez ekstrackcji. Nie daj sobie usuwać zębów. Ile ja się naczytalam w Intermecie o przypadkach nieekstrakcyjnych leczonych ekstrakcyjnie....żal tych ludzi. poczekajmy na opinie Pani dr
__________________
"To jeszcze nie koniec..."
karmeloo jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2013-02-12, 19:26   #3
Czokou
Zadomowienie
 
Avatar Czokou
 
Zarejestrowany: 2008-08
Wiadomości: 1 426
Dot.: Moje zęby się nie mieszczą!

podłączam się do pytania! Też mam strasznie dużo ząbków, przez co górne kły są lekko wypchnięte. Byłam już na konsultacji u ortodontki i powiedziano mi, że bez wyrwania dwóch czwórek się nie obejdzie. Przez to zrezygnowałam z założenia aparatu- nie chciałam wyrywać zdrowych zębów, dla mnie to jest ostateczność (a że nie mam jakoś rażąco powykrzywianych zębów postanowiłam sobie po prostu odpuścić). Ostatnio czytałam też o metodzie ścierania szkliwa, aby zęby miały więcej miejsca. Zastanawiałam się czy taki zabieg mógłby wejść w grę, ale nie do końca wiem, kiedy się go wykonuje.
Czokou jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2013-02-12, 20:41   #4
karmeloo
Raczkowanie
 
Avatar karmeloo
 
Zarejestrowany: 2006-11
Wiadomości: 275
Dot.: Moje zęby się nie mieszczą!

Ten zabieg to stripping. Czyli zmiana punktów stycznych. Wykonuje się go przy stłoczeniach zębów, zazwyczaj wtedy aby podczas ustawiania prawidłowego zębów nie porobiły się tzw. Czarne trójkąty. Jest to zeszliwowanie mińimalnej powierzchni szkliwa w przestrzeniach międzyzębowych aby zrobić miejsce ustawiającym się zębom. W obecnych czasach bardzo rzadko usuwa się zęby. Poszukać dobrego orto. Zrobi to zapewne bezekstrakcyjnie. Dużo można zrobić bez wyrywania zębów. Aparaty typu Damon czynią cuda
__________________
"To jeszcze nie koniec..."
karmeloo jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2013-02-12, 21:14   #5
Czokou
Zadomowienie
 
Avatar Czokou
 
Zarejestrowany: 2008-08
Wiadomości: 1 426
Dot.: Moje zęby się nie mieszczą!

czytałam o aparatach typu Damon i byłam zachwycona, do czasu gdy zobaczyłam... cenę Wiem, że podliczając wszystkie te wydatki, to aparat 'zwykły' (metalowy) wychodzi cenowo na równi z Damonem, ale zazwyczaj jest tak, że orto życzy sobie zapłacenie ponad połowy ceny na 'dzień dobry'. Niestety nie mogę sobie na to pozwolić, ani moi rodzice.
Czokou jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2013-02-12, 21:32   #6
karmeloo
Raczkowanie
 
Avatar karmeloo
 
Zarejestrowany: 2006-11
Wiadomości: 275
Dot.: Moje zęby się nie mieszczą!

A może odłożyć na ten aparat? Zarobić w wakacje gdzieś trochę? Czasami piękny uśmiech wymaga wielu wyrzeczeń
__________________
"To jeszcze nie koniec..."
karmeloo jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2013-02-12, 22:32   #7
nyktinastia
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2012-04
Wiadomości: 15
Dot.: Moje zęby się nie mieszczą!

Ja miałam podobną sytuację z zębami, zarówno na górze, jak i na dole. Było ich ewidentnie "za dużo"- były pozakładane na siebie i ściśnięte.

Ortodonta zaproponował mi dwa rozwiązania:
- nie usuwać żadnych zębów, poukładać je "na styk" i po zdjęciu aparatu podkleić je wszystkie od tyłu czymś w rodzaju łuku z jakby zamkami na każdym zębie, żeby się względem siebie nie przesuwały - na całe życie,
- usunąć zęby.

Zdecydowałam się na usunięcie zębów, ponieważ przerażała mnie perspektywa "na całe życie". Niby miałabym to podklejone i nie wymagałoby to wizyt u ortodonty, ale a nuż coś się z tym stanie i trzeba będzie iść, a ja chcę się przeprowadzać za granicę i pomyślałam, gdzie ja tam będę na szybko ortodonty szukać, jak coś się stanie.

Usunięto mi cztery czwórki - zdrowe zęby, aż dentyście się serce krajało. I mi też. Przyznam, że przestałam być pewna tej decyzji, kiedy mi te zdrowe ząbki co tydzień rwali... Ale cóż. Zaczęłam, to trzeba było skończyć. Nie miałam wyjścia. Teraz, kiedy moje ząbki są już na swoich miejscach i zdjęcie aparatu to kwestia tygodni, nie żałuję decyzji. Miałam po prostu za dużo zębów.

Po zagojeniu się ran ortodonta założył mi aparat i przyznam, że szpary zamknęły się bardzo szybko. Jakby te pozostałe zęby tylko czekały, aż będą mogły się swobodnie rozłożyć. Tak więc nie sądzę, żeby usuwanie zębów znacznie wydłużało czas prostowania.

Które się wyrywa? Raczej od czwórki wzwyż. Ja miałam mieć wyrywane właśnie czwórki z jakiegoś tam konkretnego ortodontycznego powodu, ale nie pamiętam. W każdym bądź razie - ortodonta na pewno po rozeznaniu się w sytuacji powie, które najlepiej usunąć.

Czas noszenia aparatu zależy od tego, jak Twoje zęby będą podatne na przesuwanie. Moje są bardzo podatne, więc po około roku mogłam mieć już zdejmowały aparat. Mogłam, gdyby nie moja uparta trójka, która za nic nie chce przesunąć się tak, jak chciałby tego ortodonta.

Zatem jakiś rok-dwa, z wizytami co 6 tygodni i najpewniej ząbki będą już dobrze ułożone. Kiedy będą już ułożone tak, jakbyś chciała, żeby wyglądały, ortodonta zmienia łuk na bardziej sztywny, żeby ząbki "zapamiętały położenie". Z tym twardym łukiem chodzi się jakieś 2-3 miesiące, i jeśli ząbki siedzą ładnie, to zdejmuje się aparat. Przynajmniej tak mówił mi ortodonta, że będzie w moim przypadku, kiedy trójka wreszcie się podporządkuje.

Po zdjęciu aparatu dostaje się płytkę retencyjną. Wygląda to mniej więcej jak ochraniacz na szczękę I to trzeba nosić przez pierwszy rok przez cały czas. W drugim roku określoną ilość nocy na tydzień - zaczynając od 7, a kończąc na 1, pod koniec drugiego roku. Tak mówił mi mój ortodonta.

Mam nadzieję, że pomogłam Najlepiej iść do ortodonty na wizytę wstępną. Zrobi on odciski zębów i na kolejnej wizycie zaproponuje możliwe plany leczenia, powie jakie są poszczególne etapy, ile orientacyjnie trwają, ile co kosztuje, i odpowie na wszystkie Twoje pytania.
nyktinastia jest offline Zgłoś do moderatora  

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2013-02-12, 22:37   #8
karmeloo
Raczkowanie
 
Avatar karmeloo
 
Zarejestrowany: 2006-11
Wiadomości: 275
Dot.: Moje zęby się nie mieszczą!

Nadal będę obstawac aby nie decydować się na wyrywanie. Ale decyzja należy do ciebie.Pani dr już gdzieś pisała, ze twarz się szybciej starzeje. Nie mamy pięknych łuków zębowych jak murzynkiPoliczki opadną z czasem i będziesz dopiero miała. Na pewno nie jest tak, ze każdy przypadek jest nieekstrakcyjny ale większośč...
__________________
"To jeszcze nie koniec..."
karmeloo jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2013-02-13, 14:49   #9
aduchna
Raczkowanie
 
Avatar aduchna
 
Zarejestrowany: 2012-07
Wiadomości: 98
GG do aduchna
Dot.: Moje zęby się nie mieszczą!

Nie chcę szybciej się postarzeć ;o

Tak się jeszcze zawsze zastanawiałam jak wyglądają zęby po ściągnięciu aparatu. Nie zostają żadne odbarwienia? A co jeśli jakiś ząb zacznie się psuć w trakcie noszenia aparatu?

Dla mnie stały aparat najzwyklejszy to już jest spory wydatek, a zarobić nawet nie mam jak, dlatego Damon raczej odpada.
Nie wiem czy taki stripping coś by zdziałał u mnie. Bo tych zębów raczej nie szlifuje się jakoś bardzo, więc i tak miejsca na wyprostowanie przednich zębów by nie było.

Poza tym u mnie jeszcze czasem jest tak, że zęby mnie bolą co jakiś czas. Pytałam ortodontki mojej siostry o co w ogóle może chodzić i powiedziała, że to przez to, że jeszcze rośnie mi czaszka. Nie wiem czy mam w to wierzyć, bo powiedziała to bez żadnego przeglądu. Ja w to wątpię, bo czuję, że zęby coraz bardziej się do siebie przytulają, dlatego chciałabym już aparat, bo nie chcę, żeby któryś ząb wystawał przed szereg
aduchna jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2013-02-13, 16:12   #10
nyktinastia
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2012-04
Wiadomości: 15
Dot.: Moje zęby się nie mieszczą!

Cytat:
Napisane przez aduchna Pokaż wiadomość
Tak się jeszcze zawsze zastanawiałam jak wyglądają zęby po ściągnięciu aparatu. Nie zostają żadne odbarwienia? A co jeśli jakiś ząb zacznie się psuć w trakcie noszenia aparatu?
Podczas noszenia aparatu mogą pojawić się odwapnienia wokół zamków. Po zdjęciu aparatu będzie to widoczne. Nie wiem, czy można to w jakiś sposób zniwelować, nie znam się. Ale, jeśli tylko podczas noszenia aparatu będziesz odpowiednio dbała o ząbki (między innymi za pomocą takiej szczoteczki - http://www.ortodonta.info/images/hig_001.jpg), nic takiego nie powinno się stać. Wszystkie szczegóły dotyczące higieny podczas noszenia aparatu poda Ci szczegółowo ortodonta.

Podczas noszenia aparatu ważne są też regularne kontrole u dentysty. Szczerze, nigdy nie zdarzyło mi się, żeby ząb popsuł mi się w takim miejscu, żeby aparat stanowił przeszkodę. Zawsze są to jakieś niewielkie zmiany, w łatwo dostępnym miejscu. Gorzej, jeśli coś się zacznie dziać w przestrzeni między zębowej. Nie wiem, co wtedy.
nyktinastia jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2013-02-13, 18:24   #11
Czokou
Zadomowienie
 
Avatar Czokou
 
Zarejestrowany: 2008-08
Wiadomości: 1 426
Dot.: Moje zęby się nie mieszczą!

ja się tak właśnie przyglądam moim ząbkom i... dochodzę do wniosku, że może ten stripping by mi pomógł. Jak pisałam, u mnie to dwa krzywe, górne kły, ale one ani nie nachodzą na inne zęby, ani nie są jakoś wykręcone względem innych, po prostu są (nawet nie jakoś bardzo) wysunięte przed cały 'układ'. Więc wystarczyłoby je delikatnie wepchnąć do tyłu. No nic, najlepszym wyjściem z tej sytuacji będzie chyba powtórne wybranie się do ortodonty (jestem z Wrocławia, więc może nawet wybiorę się do pani orto z forum) i dokładnie skonsultowanie co i jak
Czokou jest offline Zgłoś do moderatora  

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2013-02-13, 20:37   #12
karmeloo
Raczkowanie
 
Avatar karmeloo
 
Zarejestrowany: 2006-11
Wiadomości: 275
Dot.: Moje zęby się nie mieszczą!

Nie wiem co Ty jeszcze robisz tu na forum... Jak ja bym była z Wrocławia już bym u niej siedziała na fotelu dentystycznym...odwapnien ia wokół zamków mogą się zrobić niezależnie od higieny niestety. Nie do końca jest znana przyczyna odwapnień nawet przy idealnej higienie. Jestvszereg powikłań jakie mogą spotkać po drodze osobę noszącą aparat. Czasami jegśli wada nie jest duża nie warto go zakładać
__________________
"To jeszcze nie koniec..."
karmeloo jest offline Zgłoś do moderatora  
 

Nowe wątki na forum Forum eksperta stomatologa z UNIDENT UNION Dental Spa


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 11:57.