Wrażenia z powrotu do Polski-dla byłych emigrantów - Strona 25 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum plotkowe > Emigrantki

Notka

Emigrantki Emigrantki to forum dla "zagranicznych" Wizażanek. Wejdź, poznaj rodaczki, wymień się opiniami i swoim doświadczeniem.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2019-01-19, 09:38   #721
kasztanka3
Pani Mizantrop
 
Avatar kasztanka3
 
Zarejestrowany: 2010-07
Lokalizacja: Sydney
Wiadomości: 59 407
Dot.: Wrażenia z powrotu do Polski-dla byłych emigrantów

[1=eae59dc78e1e9e84c064a10 ad74dde2dd7f297a0_6313dc7 3a6c64;86388721]W Anglii jest duzo patoli i buractwa tez, zgadzam sie, jednak poziom przecietnego Brytyjczyka jest jednak wyzszy niz przecietnego Polaka tam.[/QUOTE]

__________________
In a world of choices I choose me.
My favourite season is the fall of the patriarchy.
kasztanka3 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-01-19, 19:35   #722
sunapee
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2005-06
Wiadomości: 1 283
GG do sunapee
Dot.: Wrażenia z powrotu do Polski-dla byłych emigrantów

Cytat:
Napisane przez MamaMuminkow Pokaż wiadomość
Rozumiem, ze wiele osob podnosi kwestie finansow i trudnego "ustawienia" sie w Polsce. U nas ten problem odpadnie, bo za 3 lata splacimy dom w jednym z wiekszych miast niemieckich i po sprzedazy mozemy liczyc na minimum pol miliona euro. Moze wiecej, jesli ciut wiecej w niego zainwestujemy. Nie pisze tego zeby sie chwalic, wiem ze wiele osob z Was mieszkajacych za granicami Polski rowniez kupuje domy itd. Chodzi mi o podkreselenie faktu, ze wizja nawet braku pracy przez okres poczatkowy nie odstrasza nas. Chodzi bardziej o to, czy po 10 latach zycia tutaj odnajdziemy sie w Polsce. O dzieci sie nie martwimy, one blisko dziadkow i babc oraz kuzynow beda przeszczesliwe ;o) Czy sa wsrod Was osoby, ktore wrocily majac zaplecze finansowe a mimo to nie odnalazly sie i rozwazaja powrot za granice??
Nie sluchaj innych tylko idz za glosem serca. Zycie w Polsce jest fajne jesli Cie na nie stac. Prawda jest taka ze ludzie, ktorzy zarabiaja malo zawsze beda narzekac i wcale im sie nie dziwie. Koszty utrzymania sa bardzo wysokie i tylko dobre pensje pozwalaja zyc komfortowo, nie tak jak w innych krajach, ze nawet na najnizszej krajowej mozna sobie na wiele pozwolic. Na pewno przezyjesz szok kulturowy i na poczatku w zderzeniu z biurokracja, sasiadka czy kelnerka w restauracji pomyslisz "co ja tutaj robie" ale to przechodzi z czasem. Jesli masz w Polsce rodzine i przyjaciol, to pozniej bedziesz sie z tego smiala, bo przeciez wlasnie dla tych wartosci chcesz wrocic Pamietaj tez ze wszedzie dobrze gdzie nas nie ma

Odnajdziesz sie sklepy te same, szkoly dobre, praca dla wykwalifikowanych jest, kupisz sobie dom za gotowke, rodzina i przyjaciele pod reka, dzieciaki szczesliwe....czego chciec wiecej?
__________________
03.29---60
sunapee jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-01-20, 00:31   #723
MamaMuminkow
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2018-12
Wiadomości: 4
Dot.: Wrażenia z powrotu do Polski-dla byłych emigrantów

No wlasnie takimi myslami sie pocieszamy na obecnym etapie Nie jestesmy oboje ludzmi rozrzutnymi, nie musimy miec domu za 600 tysiecy albo i wiecej ani samochodu za minimum 100 tys. Lubimy za to zjesc zdrowo, aczkolwiek prosto, wazne aby jedzonko bylo w miare mozliwosci ekologiczne. Chociazby taka kasza jaglana z dobrej jakosci ekologiczna oliwa z oliwek, odrobina owczego sera, czarne oliwki, curry i juz jestesmy happy. Od swieta odrobina indyka do tego, miesa jemy bardzo malo. To nasz styl zycia nie ze wzgledu na bycie dusigroszem ale bycie w zgodzie z soba, proba bycia w zgodzie z natura. Dlatego mysle, ze z pieniedzy zarobionych tutaj starczy nam na godne zycie bez spinania sie. Tylko wciaz wszyscy strasza tymze szokiem kulturowym, w tym rodzice meza i pol jego rodziny. Wiekszosc znajomych..Hmmm...Powiem tak, troche to tak jakby odejmuje skrzydel. Ale nasze serce wciaz podpowiada zeby wrocic do Polski.
MamaMuminkow jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-01-20, 02:32   #724
kasztanka3
Pani Mizantrop
 
Avatar kasztanka3
 
Zarejestrowany: 2010-07
Lokalizacja: Sydney
Wiadomości: 59 407
Dot.: Wrażenia z powrotu do Polski-dla byłych emigrantów

Cytat:
Napisane przez sunapee Pokaż wiadomość
Nie sluchaj innych tylko idz za glosem serca. Zycie w Polsce jest fajne jesli Cie na nie stac. Prawda jest taka ze ludzie, ktorzy zarabiaja malo zawsze beda narzekac i wcale im sie nie dziwie. Koszty utrzymania sa bardzo wysokie i tylko dobre pensje pozwalaja zyc komfortowo, nie tak jak w innych krajach, ze nawet na najnizszej krajowej mozna sobie na wiele pozwolic. Na pewno przezyjesz szok kulturowy i na poczatku w zderzeniu z biurokracja, sasiadka czy kelnerka w restauracji pomyslisz "co ja tutaj robie" ale to przechodzi z czasem. Jesli masz w Polsce rodzine i przyjaciol, to pozniej bedziesz sie z tego smiala, bo przeciez wlasnie dla tych wartosci chcesz wrocic Pamietaj tez ze wszedzie dobrze gdzie nas nie ma

Odnajdziesz sie sklepy te same, szkoly dobre, praca dla wykwalifikowanych jest, kupisz sobie dom za gotowke, rodzina i przyjaciele pod reka, dzieciaki szczesliwe....czego chciec wiecej?
__________________
In a world of choices I choose me.
My favourite season is the fall of the patriarchy.
kasztanka3 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-01-20, 10:37   #725
eae59dc78e1e9e84c064a10ad74dde2dd7f297a0_6313dc73a6c64
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2007-12
Wiadomości: 11 924
Dot.: Wrażenia z powrotu do Polski-dla byłych emigrantów

Cytat:
Napisane przez MamaMuminkow Pokaż wiadomość
No wlasnie takimi myslami sie pocieszamy na obecnym etapie Nie jestesmy oboje ludzmi rozrzutnymi, nie musimy miec domu za 600 tysiecy albo i wiecej ani samochodu za minimum 100 tys. Lubimy za to zjesc zdrowo, aczkolwiek prosto, wazne aby jedzonko bylo w miare mozliwosci ekologiczne. Chociazby taka kasza jaglana z dobrej jakosci ekologiczna oliwa z oliwek, odrobina owczego sera, czarne oliwki, curry i juz jestesmy happy. Od swieta odrobina indyka do tego, miesa jemy bardzo malo. To nasz styl zycia nie ze wzgledu na bycie dusigroszem ale bycie w zgodzie z soba, proba bycia w zgodzie z natura. Dlatego mysle, ze z pieniedzy zarobionych tutaj starczy nam na godne zycie bez spinania sie. Tylko wciaz wszyscy strasza tymze szokiem kulturowym, w tym rodzice meza i pol jego rodziny. Wiekszosc znajomych..Hmmm...Powiem tak, troche to tak jakby odejmuje skrzydel. Ale nasze serce wciaz podpowiada zeby wrocic do Polski.
Jakim szokiem kulturowym? Ludzie, to lubia byc melodramatyczni na maksa. Przeciez nie wyprowadzasz sie do Indii, Arabii Saudyjskiej czy Japonii Ja wrocilam do Polski po 6 latach pobytu w Anglii z moim partnerem Anglikiem. Kompletnie nie odczuwamy zadnego szoku kulturowego. Polsce, na dzien dzisiejszy, mentalnie jest blizej do Niemiec niz do Rosji. Ci ludzie chyba nie maja pojecia o czym mówią.

Edytowane przez eae59dc78e1e9e84c064a10ad74dde2dd7f297a0_6313dc73a6c64
Czas edycji: 2019-01-20 o 10:43
eae59dc78e1e9e84c064a10ad74dde2dd7f297a0_6313dc73a6c64 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-01-21, 08:54   #726
chimay
Zakorzenienie
 
Avatar chimay
 
Zarejestrowany: 2011-11
Lokalizacja: Niemcy
Wiadomości: 25 326
Dot.: Wrażenia z powrotu do Polski-dla byłych emigrantów

[1=eae59dc78e1e9e84c064a10 ad74dde2dd7f297a0_6313dc7 3a6c64;86394880]Jakim szokiem kulturowym? Ludzie, to lubia byc melodramatyczni na maksa. Przeciez nie wyprowadzasz sie do Indii, Arabii Saudyjskiej czy Japonii Ja wrocilam do Polski po 6 latach pobytu w Anglii z moim partnerem Anglikiem. Kompletnie nie odczuwamy zadnego szoku kulturowego. Polsce, na dzien dzisiejszy, mentalnie jest blizej do Niemiec niz do Rosji. Ci ludzie chyba nie maja pojecia o czym mówią.[/QUOTE]

Nie wiem, może Polska jest pod panowaniem japońskim, a ja nic o tym nie wiem i jak następnym razem przyjadę na urlop, to będę chodzić z opadem szczęki, nic nie rozpoznam, ani się z nikim nie dogadam?
Ludzie lubią sobie dramatyzować. Nie wiem, jak można przeżyć szok kulturowy wracając do kraju, w którym się wychowało. Albo nawet do kraju sąsiedniego. Ja też słyszę o szoku kulturowym, który Polacy przyżywają po wyjeździe do Niemiec. Tylko nie wiem, na czym on polega. Na tym, że rosół trochę inaczej się gotuje, a poczta jest otwarta też w sobotę czy może na tym, że trzeba po niemiecku mówić?
chimay jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-01-21, 09:00   #727
m.arty
Wtajemniczenie
 
Avatar m.arty
 
Zarejestrowany: 2007-03
Lokalizacja: Eire
Wiadomości: 2 544
Dot.: Wrażenia z powrotu do Polski-dla byłych emigrantów

Cytat:
Napisane przez chimay Pokaż wiadomość
Nie wiem, może Polska jest pod panowaniem japońskim, a ja nic o tym nie wiem i jak następnym razem przyjadę na urlop, to będę chodzić z opadem szczęki, nic nie rozpoznam, ani się z nikim nie dogadam?
Ludzie lubią sobie dramatyzować. Nie wiem, jak można przeżyć szok kulturowy wracając do kraju, w którym się wychowało. Albo nawet do kraju sąsiedniego. Ja też słyszę o szoku kulturowym, który Polacy przyżywają po wyjeździe do Niemiec. Tylko nie wiem, na czym on polega. Na tym, że rosół trochę inaczej się gotuje, a poczta jest otwarta też w sobotę czy może na tym, że trzeba po niemiecku mówić?
Chociażby na podejściu do pracowników w Polsce. Ja miałam traumatyczne przejścia z pracodawcami w Polsce i dopiero po wyjeździe do Irlandii nauczyłam się że pracowników można traktować z szacunkiem. Dużo osób które znam mają podobne odczucia, a te które wróciły pracują dla siebie albo zdalne dla firm za zachodnich.
W osobnej pracy dużo współpracuję z Polską i sposób w jaki Polacy się do mnie odnoszą a inne nacje jest bardzo odmienny. Duży minus dla polskiej kultury pracy. Nawet osoba która pracowała w UK przez długi czas, po powrocie do Polski bardzo szybko zmienił sposób w jaki odnosi się do pracowników i współpracowników.
Nie mogę się doczekać aż moje zastępstwo przejmie odemnie Polskę.
O komunikacji z urzędnikami nie wspomnę. Załatwić cokolwiek z polskimi urzednikami to horror. Za to z UK, Belgia czy Holandia nie ma najmniejszych problemów. Inne podejście do człowieka.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
__________________
blog

m.arty jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2019-01-21, 09:30   #728
chimay
Zakorzenienie
 
Avatar chimay
 
Zarejestrowany: 2011-11
Lokalizacja: Niemcy
Wiadomości: 25 326
Dot.: Wrażenia z powrotu do Polski-dla byłych emigrantów

Cytat:
Napisane przez m.arty Pokaż wiadomość
Chociażby na podejściu do pracowników w Polsce. Ja miałam traumatyczne przejścia z pracodawcami w Polsce i dopiero po wyjeździe do Irlandii nauczyłam się że pracowników można traktować z szacunkiem. Dużo osób które znam mają podobne odczucia, a te które wróciły pracują dla siebie albo zdalne dla firm za zachodnich.
W osobnej pracy dużo współpracuję z Polską i sposób w jaki Polacy się do mnie odnoszą a inne nacje jest bardzo odmienny. Duży minus dla polskiej kultury pracy. Nawet osoba która pracowała w UK przez długi czas, po powrocie do Polski bardzo szybko zmienił sposób w jaki odnosi się do pracowników i współpracowników.
Nie mogę się doczekać aż moje zastępstwo przejmie odemnie Polskę.
O komunikacji z urzędnikami nie wspomnę. Załatwić cokolwiek z polskimi urzednikami to horror. Za to z UK, Belgia czy Holandia nie ma najmniejszych problemów. Inne podejście do człowieka.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Tylko czy to jest szok kulturowy? Raczej odmienność. Rozumiem, że można mówić o szoku kulturowym po wyjeździe do Japonii, gdzie jest całkiem inna kultura pracy i w ogóle kultura, ale pomiędzy Polską a Niemcami czy innymi krajami europejskimi a już pomiędzy Polską a ... Polską?
chimay jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-01-21, 10:11   #729
migifigi
Wtajemniczenie
 
Avatar migifigi
 
Zarejestrowany: 2017-01
Wiadomości: 2 758
Dot.: Wrażenia z powrotu do Polski-dla byłych emigrantów

Niekoniecznie się zgadzam. Sama mieszkam w Niemczech i żadnego szoku kulturowego nie przeszłam a nawet nie umiem na tyle języka żebym mogła nie czuć przepaści. W Polsce też można trafić na fajnego pracodawcę czy urzędnika i załatwić sprawę z uśmiechem na ustach. W Polsce też bywało z tym różnie. Natomiast w DE też nie gloryfikuję Niemców, bo też się różnie trafia, miałam tutaj większy problem z lekarzem niż w Polsce a przed wyjazdem w życiu bym się tego nie spodziewała.


Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
migifigi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-01-21, 17:36   #730
7ccce98bd1fb37e774261cb8463420b8c7814618_5eb735f295b28
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2015-12
Wiadomości: 970
Dot.: Wrażenia z powrotu do Polski-dla byłych emigrantów

W Niemczech jest fajna kultura pracy. Prawie.

8-godzinny dzien pracy tak naprawde oznacza 9-godzinna prace, bo ma sie obowiazkowa godzine przerwy, ktora sie do czasu pracy nie wlicza. Taki lajf.

Ale fajne jest to, ze wszystko jest z umowa (przynajmniej ja mam takie doswiadczenia) i w np. knajpach nie ma robienia po 16h dziennie.

Ale to moje doswiadczenia, moze ktos mial gorsze.

Moim szokiem kulturowym bylo to, ze placki ziemniaczane je sie z musem jablkowym, a nie ze smietana
7ccce98bd1fb37e774261cb8463420b8c7814618_5eb735f295b28 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-01-21, 18:55   #731
eae59dc78e1e9e84c064a10ad74dde2dd7f297a0_6313dc73a6c64
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2007-12
Wiadomości: 11 924
Dot.: Wrażenia z powrotu do Polski-dla byłych emigrantów

Cytat:
Napisane przez chimay Pokaż wiadomość
Tylko czy to jest szok kulturowy? Raczej odmienność. Rozumiem, że można mówić o szoku kulturowym po wyjeździe do Japonii, gdzie jest całkiem inna kultura pracy i w ogóle kultura, ale pomiędzy Polską a Niemcami czy innymi krajami europejskimi a już pomiędzy Polską a ... Polską?
eae59dc78e1e9e84c064a10ad74dde2dd7f297a0_6313dc73a6c64 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2019-01-21, 19:39   #732
chimay
Zakorzenienie
 
Avatar chimay
 
Zarejestrowany: 2011-11
Lokalizacja: Niemcy
Wiadomości: 25 326
Dot.: Wrażenia z powrotu do Polski-dla byłych emigrantów

Cytat:
Napisane przez migifigi Pokaż wiadomość
Niekoniecznie się zgadzam. Sama mieszkam w Niemczech i żadnego szoku kulturowego nie przeszłam a nawet nie umiem na tyle języka żebym mogła nie czuć przepaści. W Polsce też można trafić na fajnego pracodawcę czy urzędnika i załatwić sprawę z uśmiechem na ustach. W Polsce też bywało z tym różnie. Natomiast w DE też nie gloryfikuję Niemców, bo też się różnie trafia, miałam tutaj większy problem z lekarzem niż w Polsce a przed wyjazdem w życiu bym się tego nie spodziewała.


Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Ja też w sumie nie mam negatywnych doświadczeń z polskimi urzędami, co do pracodawców się nie wypowiem, bo prawie w PL nie pracowałam.

[1=7ccce98bd1fb37e774261cb 8463420b8c7814618_5eb735f 295b28;86401124]W Niemczech jest fajna kultura pracy. Prawie.

8-godzinny dzien pracy tak naprawde oznacza 9-godzinna prace, bo ma sie obowiazkowa godzine przerwy, ktora sie do czasu pracy nie wlicza. Taki lajf.

Ale fajne jest to, ze wszystko jest z umowa (przynajmniej ja mam takie doswiadczenia) i w np. knajpach nie ma robienia po 16h dziennie.

Ale to moje doswiadczenia, moze ktos mial gorsze.

Moim szokiem kulturowym bylo to, ze placki ziemniaczane je sie z musem jablkowym, a nie ze smietana[/QUOTE]

Moje zdziwienia były związane głównie z tym, że przed wyjazdem do DE nasłuchałam się głupot, które przedstawiały ten kraj w o wiele lepszym świetle, niż to jest w rzeczywistości. Przykłady: drogi w DE są super, nie ma włóczęgostwa i żebraków (nawet raz słyszałam, że jest to zakazane i dlatego nie ma), pociągi się nie spóźniają, kierowcy tacy kulturalni i nie trąbią na siebie, nie ma tyle oszustw typu metoda "na wnuczka", zima nie zaskakuje kierowców, służba zdrowia o wiele lepiej działa. Z tego wszystkiego zgadza się chyba tylko częściowo z tą kulturą jazdy, a konkretnie to zwyczaj przepuszczania pieszych.
W sumie jeden szok przeżyłam jak tak pomyślę: fakt, że chcąc pracować w zawodzie powiedzmy ogólnie "socjalnym", muszę przynależeć do któregoś z wyznań chrześcijańskich, odprowadzać podatek kościelny, a jakbym chciała awansować, to często muszę należeć do tego odłamu, do którego należy pracodawca. Gdybym to wiedziała przed wyjazdem, to bym chyba nie przyjechała.
chimay jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-01-22, 08:24   #733
kasztanka3
Pani Mizantrop
 
Avatar kasztanka3
 
Zarejestrowany: 2010-07
Lokalizacja: Sydney
Wiadomości: 59 407
Dot.: Wrażenia z powrotu do Polski-dla byłych emigrantów

[1=7ccce98bd1fb37e774261cb 8463420b8c7814618_5eb735f 295b28;86401124]W Niemczech jest fajna kultura pracy. Prawie.

8-godzinny dzien pracy tak naprawde oznacza 9-godzinna prace, bo ma sie obowiazkowa godzine przerwy, ktora sie do czasu pracy nie wlicza. Taki lajf.

Ale fajne jest to, ze wszystko jest z umowa (przynajmniej ja mam takie doswiadczenia) i w np. knajpach nie ma robienia po 16h dziennie.

Ale to moje doswiadczenia, moze ktos mial gorsze.

Moim szokiem kulturowym bylo to, ze placki ziemniaczane je sie z musem jablkowym, a nie ze smietana[/QUOTE]


Ale mi sie chce teraz plackow ziemniaczanych
__________________
In a world of choices I choose me.
My favourite season is the fall of the patriarchy.
kasztanka3 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-01-22, 09:04   #734
chimay
Zakorzenienie
 
Avatar chimay
 
Zarejestrowany: 2011-11
Lokalizacja: Niemcy
Wiadomości: 25 326
Dot.: Wrażenia z powrotu do Polski-dla byłych emigrantów

[1=7ccce98bd1fb37e774261cb 8463420b8c7814618_5eb735f 295b28;86401124]
Moim szokiem kulturowym bylo to, ze placki ziemniaczane je sie z musem jablkowym, a nie ze smietana[/QUOTE]

U mnie w Polsce placków nie jadło się ze śmietaną tylko albo z cukrem, albo bez dodatków.
chimay jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-01-22, 09:15   #735
migifigi
Wtajemniczenie
 
Avatar migifigi
 
Zarejestrowany: 2017-01
Wiadomości: 2 758
Dot.: Wrażenia z powrotu do Polski-dla byłych emigrantów

Cytat:
Napisane przez chimay Pokaż wiadomość
U mnie w Polsce placków nie jadło się ze śmietaną tylko albo z cukrem, albo bez dodatków.
A u mnie w Polsce się jadło albo z sosem albo z cukrem. Nigdy w życiu ze śmietaną

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
migifigi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-01-22, 09:16   #736
kasztanka3
Pani Mizantrop
 
Avatar kasztanka3
 
Zarejestrowany: 2010-07
Lokalizacja: Sydney
Wiadomości: 59 407
Dot.: Wrażenia z powrotu do Polski-dla byłych emigrantów

Cytat:
Napisane przez chimay Pokaż wiadomość
U mnie w Polsce placków nie jadło się ze śmietaną tylko albo z cukrem, albo bez dodatków.
Z cukrem mi nie smakuja
__________________
In a world of choices I choose me.
My favourite season is the fall of the patriarchy.
kasztanka3 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-01-22, 09:35   #737
eae59dc78e1e9e84c064a10ad74dde2dd7f297a0_6313dc73a6c64
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2007-12
Wiadomości: 11 924
Dot.: Wrażenia z powrotu do Polski-dla byłych emigrantów

Na Podkarpaciu z reguly je sie same placki. Czasami widzialam tez jak ludzie jedza je ze smietana. No i po wegiersku. O tych z cukrem w zyciu nie slyszalam Cos podobnego na slodko, to mamy racuchy, ale racuchy, to chyba nie z ziemniakow.
eae59dc78e1e9e84c064a10ad74dde2dd7f297a0_6313dc73a6c64 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-01-22, 09:38   #738
kasztanka3
Pani Mizantrop
 
Avatar kasztanka3
 
Zarejestrowany: 2010-07
Lokalizacja: Sydney
Wiadomości: 59 407
Dot.: Wrażenia z powrotu do Polski-dla byłych emigrantów

[1=eae59dc78e1e9e84c064a10 ad74dde2dd7f297a0_6313dc7 3a6c64;86403525]Na Podkarpaciu z reguly je sie same placki. Czasami widzialam tez jak ludzie jedza je ze smietana. No i po wegiersku. O tych z cukrem w zyciu nie slyszalam [/QUOTE]

Ze smietana sa pycha, po wegiersku mi nie leza, wole inne dodatki do gulaszu.
Watek kulinarny nam sie tu zrobil
__________________
In a world of choices I choose me.
My favourite season is the fall of the patriarchy.
kasztanka3 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-01-22, 21:15   #739
DarkChocolate666
Zakorzenienie
 
Avatar DarkChocolate666
 
Zarejestrowany: 2011-04
Lokalizacja: ;-)
Wiadomości: 4 049
Dot.: Wrażenia z powrotu do Polski-dla byłych emigrantów

Cytat:
Napisane przez chimay Pokaż wiadomość
Ja też w sumie nie mam negatywnych doświadczeń z polskimi urzędami, co do pracodawców się nie wypowiem, bo prawie w PL nie pracowałam.



Moje zdziwienia były związane głównie z tym, że przed wyjazdem do DE nasłuchałam się głupot, które przedstawiały ten kraj w o wiele lepszym świetle, niż to jest w rzeczywistości. Przykłady: drogi w DE są super, nie ma włóczęgostwa i żebraków (nawet raz słyszałam, że jest to zakazane i dlatego nie ma), pociągi się nie spóźniają, kierowcy tacy kulturalni i nie trąbią na siebie, nie ma tyle oszustw typu metoda "na wnuczka", zima nie zaskakuje kierowców, służba zdrowia o wiele lepiej działa. Z tego wszystkiego zgadza się chyba tylko częściowo z tą kulturą jazdy, a konkretnie to zwyczaj przepuszczania pieszych.
W sumie jeden szok przeżyłam jak tak pomyślę: fakt, że chcąc pracować w zawodzie powiedzmy ogólnie "socjalnym", muszę przynależeć do któregoś z wyznań chrześcijańskich, odprowadzać podatek kościelny, a jakbym chciała awansować, to często muszę należeć do tego odłamu, do którego należy pracodawca. Gdybym to wiedziała przed wyjazdem, to bym chyba nie przyjechała.
Tez sie nasluchalam, ze w Anglii jest lepszy customer service, ze ludzie bardziej kulturalni i sie troche rozczarowalam, mieszkajac w duzych miastach. Zmienilam miejsce zamieszkania na mala wioske w pieknym Surrey i teraz dopiero poczulam ta prawdziwa Anglie, o ktorej mi opowiadano.
__________________
All I wanna do is get high by the beach.
DarkChocolate666 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2019-01-23, 07:29   #740
chimay
Zakorzenienie
 
Avatar chimay
 
Zarejestrowany: 2011-11
Lokalizacja: Niemcy
Wiadomości: 25 326
Dot.: Wrażenia z powrotu do Polski-dla byłych emigrantów

Cytat:
Napisane przez DarkChocolate666 Pokaż wiadomość
Tez sie nasluchalam, ze w Anglii jest lepszy customer service, ze ludzie bardziej kulturalni i sie troche rozczarowalam, mieszkajac w duzych miastach. Zmienilam miejsce zamieszkania na mala wioske w pieknym Surrey i teraz dopiero poczulam ta prawdziwa Anglie, o ktorej mi opowiadano.
To jest jeszcze jedna bardzo istotna rzecz. Życie w dużym mieście bardzo się różni od życia na prowincji, chyba w każdym kraju.
chimay jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-01-23, 12:44   #741
Mimolette
Przyczajenie
 
Avatar Mimolette
 
Zarejestrowany: 2019-01
Wiadomości: 12
Dot.: Wrażenia z powrotu do Polski-dla byłych emigrantów

[1=eae59dc78e1e9e84c064a10 ad74dde2dd7f297a0_6313dc7 3a6c64;86403525]Na Podkarpaciu z reguly je sie same placki. Czasami widzialam tez jak ludzie jedza je ze smietana. No i po wegiersku. O tych z cukrem w zyciu nie slyszalam Cos podobnego na slodko, to mamy racuchy, ale racuchy, to chyba nie z ziemniakow.[/QUOTE]

U nas na polnocy sie je ze smietana i cukrem
Mimolette jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-05-27, 10:58   #742
She14
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2015-03
Wiadomości: 5
Dot.: Wrażenia z powrotu do Polski-dla byłych emigrantów

Ja aktualnie stawiam na wyjazdy czasowe na emigracji, place podatki w Polsce i za granicą, marze o powrocie do Polski, ale mam chorą na raka z przerzutami osobę w bliskiej rodzinie oraz przepełnione, male mieszkanie z autystykiem z tez bliskiej rodziny, który jest agresywny, dlatego bez zaplecza finansowego, które pozwoli mi kupić choćby male mieszkanie na kredyt, niestety nie mam po co wracac do Polski. Mam dobry zawód, ale sytuacja życiowa i brak wsparcia, zmusily mnie do emigracji i życia na obczyźnie. 😞 Choć emigracja tez ma swoje plusy, ma więcej minusów, lecz życie nas do emigracji zmusza. Bardzo tęsknię za Polską. Jestem Polką i wrócę kiedyś do Polski, ale dopiero wówczas, gdy sytuacja finansowa mi pozwoli. Na razie zwiedzam Świat i poznaje inne kraje oraz kultury. 😉
She14 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-06-23, 13:07   #743
postrach
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2019-06
Wiadomości: 35
Dot.: Wrażenia z powrotu do Polski-dla byłych emigrantów

Cytat:
Napisane przez m.arty Pokaż wiadomość
Jak pracować w wiecznym stresie i pod grozbami ze za drzwiami czeka 10 osób żeby mnie zastąpić ?

Dopiero po wyjeździe z Polski zrozumiałam co to znaczy szacunek do pracownika i że praca jest dla ludzi a nie dla zapierdzielania i stresu ze nie starczy do pierwszego. No i że praca można lubić. I że można się się niej rozwijać i pracodawcy do tego zachęcają płacąc za kursy i studia.
Miałaś po prostu szczęście. Nie wszędzie tak jest. Pracowałam i w Polsce i za granicą (Niemcy) i wymaganie bezpłatnych nadgodzin przeżyłam w obu krajach. Tyle, że w Polsce to była jedna managerka - kretynka. W Niemczech pracowałam w takiej kulturze, że bezpłatne nadgodziny trzeba było robić.

A nawet jak krótko miałam stanowisko, że miałam pod sobą kilka osób, to szef naciskał, żebym zbudowała sobie z nimi taki stosunek, żeby "chcieli z własnej woli zostawać dłużej" (bo jak przejęłam stanowisko to moją pierwszą ambicją była taka priorytyzacja zadań, żeby nikt bezpłatnych nadgodzin robić nie musiał, co mu się bardzo nie podobało).

Mówię o pracy w dużym przedsiębiorstwie, biurowej.

Miałam tu już kilka prac i wszystkie były gorsze od prac w Polsce pod względem kultury. Pieniędzy na rozwój nie było w żadnej z nich, chyba że byłeś "bratankiem znajomego". Pieniądze były oczywiście dużo lepsze, ale to tylko tyle.

Właśnie z tego powodu pewnie wrócę. Mam wrażenie, że w pracy zawsze będzie tu trudno: jako Polka ale również sama kultura pracy jest słaba. Są na penwo wyjątki - najatrakcyjniejsze przedsiębiorstwa. Ale 99,9% ludzi tam przecież nie pracuje.

Edytowane przez postrach
Czas edycji: 2019-06-23 o 13:28
postrach jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-06-24, 17:39   #744
postrach
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2019-06
Wiadomości: 35
Dot.: Wrażenia z powrotu do Polski-dla byłych emigrantów

Do dziewczyn, które znalazły pracę w Polsce mieszkając za granicą: jak to zrobiłyście? Wysyłam teraz od 1,5 tygodnia aplikacje, ale odzew jest żaden. W liście piszę, że chciałabym wrócić do Polski i podaję również polski numer telefonu.

Odpowiadam tylko na ogłoszenia opublikowane niedawno.
postrach jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-06-24, 18:21   #745
eae59dc78e1e9e84c064a10ad74dde2dd7f297a0_6313dc73a6c64
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2007-12
Wiadomości: 11 924
Dot.: Wrażenia z powrotu do Polski-dla byłych emigrantów

Cytat:
Napisane przez postrach Pokaż wiadomość
Do dziewczyn, które znalazły pracę w Polsce mieszkając za granicą: jak to zrobiłyście? Wysyłam teraz od 1,5 tygodnia aplikacje, ale odzew jest żaden. W liście piszę, że chciałabym wrócić do Polski i podaję również polski numer telefonu.

Odpowiadam tylko na ogłoszenia opublikowane niedawno.
Czy prace, na które aplikujesz są zgodne z Twoim nabytym doświadczeniem/kwalifikacjami/wykształceniem?
eae59dc78e1e9e84c064a10ad74dde2dd7f297a0_6313dc73a6c64 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-06-24, 18:38   #746
postrach
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2019-06
Wiadomości: 35
Dot.: Wrażenia z powrotu do Polski-dla byłych emigrantów

[1=eae59dc78e1e9e84c064a10 ad74dde2dd7f297a0_6313dc7 3a6c64;86932937]Czy prace, na które aplikujesz są zgodne z Twoim nabytym doświadczeniem/kwalifikacjami/wykształceniem?[/QUOTE]

Jasne, w przeciwnym wypadku wiedziałabym dlaczego nikt się nie odzywa.
postrach jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-06-24, 20:32   #747
eae59dc78e1e9e84c064a10ad74dde2dd7f297a0_6313dc73a6c64
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2007-12
Wiadomości: 11 924
Dot.: Wrażenia z powrotu do Polski-dla byłych emigrantów

Cytat:
Napisane przez postrach Pokaż wiadomość
Jasne, w przeciwnym wypadku wiedziałabym dlaczego nikt się nie odzywa.
Myśle więc, że trafiłaś na kiepski okres: wakacyjny i przedwakacyjny. Ludzie idą na urlopy, mało co się dzieje, nikt nikogo teraz raczej nie zatrudnia. Wszystko od nowa zacznie się kręcić od września, spróbuj wtedy.
eae59dc78e1e9e84c064a10ad74dde2dd7f297a0_6313dc73a6c64 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-06-25, 13:06   #748
Zorzoli
Zakorzenienie
 
Avatar Zorzoli
 
Zarejestrowany: 2013-10
Wiadomości: 3 214
Dot.: Wrażenia z powrotu do Polski-dla byłych emigrantów

Cytat:
Napisane przez postrach Pokaż wiadomość
Do dziewczyn, które znalazły pracę w Polsce mieszkając za granicą: jak to zrobiłyście? Wysyłam teraz od 1,5 tygodnia aplikacje, ale odzew jest żaden. W liście piszę, że chciałabym wrócić do Polski i podaję również polski numer telefonu.

Odpowiadam tylko na ogłoszenia opublikowane niedawno.
Linkedin
__________________
Nikogo niestety nie zmusisz do miłości ale zawsze możesz zamknąć wybranka w piwnicy i trzymać tam dopóki nie rozwinie się u niego syndrom sztokholmski. 🙃

https://www.suwaczek.pl/cache/cadbaa1cc7.png
Zorzoli jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-06-25, 15:21   #749
postrach
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2019-06
Wiadomości: 35
Dot.: Wrażenia z powrotu do Polski-dla byłych emigrantów

Cytat:
Napisane przez Zorzoli Pokaż wiadomość
Linkedin
Dzięki! Używam Linkedin a nie wpadłam na to.
postrach jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-08-11, 07:04   #750
Prosty_domek
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2019-08
Wiadomości: 6
Dot.: Wrażenia z powrotu do Polski-dla byłych emigrantów

Cytat:
Napisane przez Zorzoli Pokaż wiadomość
Linkedin
Ja mam bardzo pozytywne wspomnienia co do szukania pracy będąc jeszcze za granicą. Znalazłam na olx. I tam bezpośrednio pisałam odpowiadając na ogłoszenie. Kontakt był jeszcze tego samego dnia.
Pozdrawiam

---------- Dopisano o 07:04 ---------- Poprzedni post napisano o 07:01 ----------

Ja szybko znalazłam pracę szukając jeszcze zza granicy. Szukałam i znalazłam na olx. Odpowiedziałam bezpośrednio z ogłoszenia. Kontakt był jeszcze tego samego dnia.
Pozdrawiam
Monika
Prosty_domek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Emigrantki


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Wyłączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2023-05-17 23:23:56


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 03:10.