Aparaty ortodontyczne - wątek ZBIORCZY - Strona 15 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zdrowie i Medycyna > Medycyna estetyczna

Notka

Medycyna estetyczna W tym miejscu znajdziesz pytania i odpowiedzi z zakresu medycyny estetycznej. Wejdź i zobacz jak możesz podnieść jakość swojego życia.

Zamknij wątek
 
Narzędzia
Stary 2006-05-02, 18:26   #421
kamaaa
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2005-12
Wiadomości: 14
Dot.: wszystko o stałych aparatach i adresy

ejj dziewczyny poważnie tylko 1100 zł, ja za swój zapłaciłam 5500 zł (2200 górny, 1800 - dolny, 1500 - wizyty) , poza tym czytałam kiedyś o tym, że zużyte aparaciki ( po zdjęciu) nie trafią do kosza, tylko na ząbki innej osoby, kto wie, może i niektórzy tak robią.. Mi się to wydaje raczej absurdalne i śmieszne, no ale są ludzie i parapety.. Poza tym gdy mi zakładano aparacik wszystko było rozpowywane przy mnie, zafoliowane itd. tylko że przed założeniem spryskali to jakimś płynem (chyba wodą z dodatkiem jakiejs substancji).. Być może ortodonta z okolic Lubartowa sprzedaje aparaciki po cenach hurtowych a zarabia na samych wizytach, stąd cena - 1100 zł.. , Pozdrawiam wszystkie druciaki :P
kamaaa jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2006-05-06, 10:59   #422
gosiaska
Zadomowienie
 
Avatar gosiaska
 
Zarejestrowany: 2005-10
Wiadomości: 1 084
Aparaty stałe przezroczyste ??

wiem iz sa takie aparaty tzn ze maja przezroczyste -chyba z porcelany - te zamki-czy jak to sie zwie i tylko widać ten poziomy drucik.
Interesuje mnie w jakich sa cenach ?
czy któraś z Was go miała juz ?
czy działanie jest takie jak w tych standardowych aparatach?
a jesli sa jakies rożnice to jakie ??
gosiaska jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2006-05-06, 16:49   #423
polafox
Przyczajenie
 
Avatar polafox
 
Zarejestrowany: 2006-01
Wiadomości: 3
GG do polafox Send a message via Skype™ to polafox
Dot.: wszystko o stałych aparatach i adresy

up siup
__________________
Dla mojego Stefcia
polafox jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2006-05-06, 22:32   #424
annfas
Zakorzenienie
 
Avatar annfas
 
Zarejestrowany: 2004-08
Wiadomości: 4 436
Dot.: Pytanie do noszących stały aparat

od dzisiaj góra rózowa, dół został jeszcze srebrny ale za miesiąc znowu zmiana podoba mi sie to wybieranie kolorków, chociaż za dużo do wyboru nie ma, no ale zawsze można sie pobawić
__________________

Always look on the bright side of life...
annfas jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2006-05-07, 18:28   #425
munj
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2006-05
Lokalizacja: gdańsk.
Wiadomości: 1 081
GG do munj
Dot.: Aparaty stałe przezroczyste ??

Jeśli się dobrze orientuję, mówisz o aparacie estetycznym.
Sama będę zakładała sobie aparat i dowiadywałam się już o tym estetycznym, a więc:

# Zęby musiałabyś myć kilkanaście razy dziennie, ponieważ żółknie aparat, a jak nie będziesz w stanie myć tyle razy, to:

# Piaskowanie raz w miesiącu 150 zł ;D

Tak więc proponuję założyć zwykły aparat Damon (ten bez gumek), aparaty są teraz modne!
munj jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2006-05-07, 18:30   #426
pa-ti
Raczkowanie
 
Avatar pa-ti
 
Zarejestrowany: 2005-10
Wiadomości: 396
Dot.: wszystko o stałych aparatach i adresy

hej Ja tez jestem posiadaczka aparatu stalego :P ale juz niedlugo... Dziwie sie, ze tak szybciutko to minelo... Aparat nosze niecale dwa lata. Nie bylo tak zle. Koszt aparatu: góra- 1500zl., dół- 1400zl., kazda wizyta 70 zl. Dziewczyny pisaly, ze musialy wyleczyc wszystkie zeby. Ja odwiedzalam stomatologa rowniez w trakcie noszenia . Przed zalozeniem musialam usunac 4 zeby :/ Mimo tego wszystkiego co trzeba wycierpiec to uwazam, ze warto... Staly aparat naprawde moze zdzialac cuda
pa-ti jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2006-05-07, 19:38   #427
Ines-ka
Zakorzenienie
 
Avatar Ines-ka
 
Zarejestrowany: 2006-01
Wiadomości: 7 890
Dot.: wszystko o stałych aparatach i adresy

Polafox, Wioleta701 nie znam dokładnego adresu,

Edytowane przez dr Tomasz Foik
Czas edycji: 2006-05-26 o 09:53
Ines-ka jest offline Zgłoś do moderatora  

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2006-05-07, 19:59   #428
Sunniva
Rozeznanie
 
Avatar Sunniva
 
Zarejestrowany: 2005-08
Lokalizacja: Katowice/ Gdynia
Wiadomości: 915
GG do Sunniva
Dot.: wszystko o stałych aparatach i adresy

Ja tez nosze stały aparacik, niedługo będe mieć ściągany to już prawie 2 lata.
Przyznam że spodziewałam sie lepszego efektu, fakt ząbki mam proste ale zgryz nadal w złym stanie. Teraz będe musiała nosić wkładany aparacik, bo moja wada jest spora pewnie nigdy nie uda mi sie jej do końca pozbyć.
Ale musze sie postarać bo ortodontka powiedziała że mogą mi zęby w dość młodym wieku wypaść ponieważ górna szczęka jest przeciążona ( czy coś w tym stylu)
__________________
"Znalazłam szczęście, mocno otuliłam i ogrzałam serduszkiem..."

wymiana ciuszków : https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=396723

wymiana książek : https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=379247

Poszukuję wszelkich przewodników i książki do anatomii.
Sunniva jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2006-05-07, 20:57   #429
zolwik371
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2005-07
Lokalizacja: radom
Wiadomości: 160
GG do zolwik371
Dot.: wszystko o stałych aparatach i adresy

ja mam aparat staly od stycznia ... musialam 2 zeby wyrwac bo mi sie nie mieściły ale jak dawno nie bylas na przegladzie to idz ! ja sciagam aparat we wrzesnu .. czyli nossze tylko 9 miesiecy !!
zolwik371 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2006-05-08, 12:43   #430
inaxx
Raczkowanie
 
Avatar inaxx
 
Zarejestrowany: 2006-05
Wiadomości: 99
GG do inaxx
Dot.: Aparaty stałe przezroczyste ??

witaj munj! ja nosze aparat estetyczny juz prawie 2 lata i jest w idealnym stanie, zamki są przeżroczyste jak szklo, nie mialam piaskowania i myję zęby po jedzeniu tak jak przy każdym innym aparacie. Szczerze polecam estetyczny jest dużo mniej widoczny, problem zmiany koloru najprawdopodobniej dotyczy zamkow porcelanowych bo robią się mętne (ale to też najlepiej żeby wypowiedzial sie też ktos kto taki aparat nosi) ja mam zamki tzw szafirowe i jest idealny, pozostaje problem gumek ponieważ białe żółkną, ja zamiast gumek mam cieniutkie druciki i nie ma z nimi kłopotu. u "mnie" w gabinecie ceny aparatow są następujące: 1500 metalowy, 1750 porcelanowy 2000 szafirowy. Wizyta 100zł raz w miesiącu. Konsultacja wstępna dokładnie nie pamiętam ale chyba bezplatnie, wyciski bezplatnie, musisz jeszcze przynieść ze sobą zdjęcia ale pierw dowiedz się jakie. Ja mam aparat zalożony we Wroclawiu i polecam, jeśli kogoś interesuje moge podać namiary.
inaxx jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2006-05-08, 14:09   #431
kaczina
Rozeznanie
 
Avatar kaczina
 
Zarejestrowany: 2004-10
Lokalizacja: Legnica
Wiadomości: 501
GG do kaczina
Dot.: Aparaty stałe przezroczyste ??

Hej, ja mialam taki aprat, sciagnelam pól roku temu. Róznicy nie ma żadnej, oprócz tego ze jest mniej widoczny. Nie robilam piaskowania tylko mylam zeby po kazdym posilku, ale przy metalowym tez tak trzeba i mi nie zżółkł. Zamiast gumek te z miałam metalowe bałe druciki. Ja zakładalam aprat w Lubinie, cena to 1800 zl za łuk, pierwsza wizyta również bezpłatna. Teraz mam proste ząbki
kaczina jest offline Zgłoś do moderatora  

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2006-05-08, 14:21   #432
munj
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2006-05
Lokalizacja: gdańsk.
Wiadomości: 1 081
GG do munj
Dot.: Aparaty stałe przezroczyste ??

nono dziewczyny, czyli moja ortodonka jest - tak jak myślałam - zdrowo rąbnięta ;3.
munj jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2006-05-08, 14:33   #433
kaczina
Rozeznanie
 
Avatar kaczina
 
Zarejestrowany: 2004-10
Lokalizacja: Legnica
Wiadomości: 501
GG do kaczina
Dot.: Aparaty stałe przezroczyste ??

Cytat:
Napisane przez munj
nono dziewczyny, czyli moja ortodonka jest - tak jak myślałam - zdrowo rąbnięta ;3.
Moze nie rabnieta, tylko ciagnie kase jak kazdy ortodonta, zobaczysz ile zaplacisz za sciagniecie apratu, ja zaplacilam 200 zl za gore i dół,ale mojemu koledze ortodonta policzyl 520 zl
kaczina jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2006-05-08, 15:34   #434
inaxx
Raczkowanie
 
Avatar inaxx
 
Zarejestrowany: 2006-05
Wiadomości: 99
GG do inaxx
Dot.: Aparaty stałe przezroczyste ??

tak tak dziewczyny ortodonta to dobry zawód ja też z przerażeniem czekam na rachunek za ściągnięcie aparatu
a jak chcecie zobaczyć moj sprzęt to wrzucam zdjęcie tylko się nie wystraszcie hehehe
Załączone zdjęcia
Rodzaj pliku: jpg aparat2.jpg (25,3 KB, 356 załadowań)
inaxx jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2006-05-08, 15:53   #435
kaytie
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2005-12
Wiadomości: 24
Dot.: wszystko o stałych aparatach i adresy

a ja zakładam jutro...;] jeśli chodzi o wyrywanie to musialam dwie prawe 4. narazie. jeśli mi się zęby nie przesuną z drugiej strony do dziury po 7-ce to czeka mnie ekstrakcja kolejnych tym razem lewych 4...łe to było okropne to plucie krwia i znieczulenie przewodowe pff;/ ale myśle ,że warto było. aparacik bede nosić prawdopodobnie rok - do nastepnych wakacji. co do wizyt u dentystki to ja wyleczylam wieksze ubytki jutro ide jeszcze wyleczyc 2 mniejsze ktore moglyby wadzic o pierscienie...a pozostale male ubytki zostawiam dentystka twierdzi ze sa w takich miejscach ze sobie z nimi poradzi....
kaytie jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2006-05-08, 17:16   #436
pa-ti
Raczkowanie
 
Avatar pa-ti
 
Zarejestrowany: 2005-10
Wiadomości: 396
Dot.: wszystko o stałych aparatach i adresy

Oj pamietam ten dzien kiedy ja mialam zakladany aparat... Nie moglam sie doczekac... Chcialam miec juz to za soba... Teraz czekam na jego zdjecie... , co nastapi juz niebawem Moze ktos wie jak wyglada sciaganie stalego aparatu? :P
pa-ti jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2006-05-09, 13:07   #437
Ines-ka
Zakorzenienie
 
Avatar Ines-ka
 
Zarejestrowany: 2006-01
Wiadomości: 7 890
Dot.: wszystko o stałych aparatach i adresy

No właśnie, jak wygląda zdjejmowanie aparatu z zębów?
Ines-ka jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2006-05-09, 16:05   #438
Znikająca
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2005-07
Wiadomości: 48
Dot.: wszystko o stałych aparatach i adresy

Ja sama dopiero założyłam, ale z tego co wiem, przy zdejmowaniu orto łapie jakimiś szczypczykami po bokach każdy zamek i poprzez jego odkształcenie zdejmuje go
Znikająca jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2006-05-10, 08:08   #439
doomka
Raczkowanie
 
Avatar doomka
 
Zarejestrowany: 2006-04
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 84
GG do doomka
Dot.: wszystko o stałych aparatach i adresy

kurde a mi sie chyba nigdy w życiu nie uda uzbierać na aparat . Jak to cieżko jest nie być już dzieckiem. Na dodatek nigdy ne potrafiłam oszczędzać. Zależy mi na tym, ale jakoś nie potrafie oszczędzić. Dlatego zależy mi, żeby było całkiem tanio
doomka jest offline Zgłoś do moderatora  

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2006-05-10, 13:51   #440
Ela85
Raczkowanie
 
Avatar Ela85
 
Zarejestrowany: 2005-08
Wiadomości: 121
Dot.: Pytanie do noszących stały aparat

hej dziewczyny!

Tak jak pisałam wcześniej,wybrałam się do innego ortodotny i jestem bardzo zadowolona! W końcu nie muszę czekać w kolejce dwie godziny i na końcu i tak zostać odesłana do domu bez zrobienia czegokolwiek. Mój nowy ortodonta jest świetny i co najważnieszje okazało się, że wszystkie zęby musi mi teraz przesunąć w prawo do lina środkowa wcale nie jest na środku. Widocznie taka z tamtej specjalistka była ,albo już się gubiła w tłumie swoich pancjentów, których była masa. Co lepsze będe zakładać we wtorek aparacik na dolny łuk. Pół roku go ponoszę i ściągam wszystko już... nie mogę się doczekać . Co do ceny to trochę utargowałam. Mój new ortodonta powiedział ,ze u niego przezroczysty kosztuje od 2.000 do 2.500 tys . Lekko się zszokowałam bo za swój przezroczysty zapłaciłam 1300 zł dwa lata temu . Jednak postanowił mi dać rabacik jako , że jestem jego pierwszą pacjentką w tym mieście i za 1600 mi założy. Super jestem zadowolona, że wyprostuje równięz dolne ząbki co najważnieszje bez wyrywania . Poprzednia kazała wyrwać...ten w prawdzie też , ale mówi że bez problemu mogę to zrobić po zdjęciu aparatu, co mnie zdziwiło i niezmiernie ucieszylo . Nie ma to jak dobry lekarz, który wszystko wytłumaczy i ma czas dla pacjenta oraz nie robi wszystkiego "na odwal" tak jak moja poprzednia ortodontka. Wiec jeśli macie jakieś wątpliwości co do swoich ząbków i ich prostowania to skorzystajcie z porady innego ortodonty. Jak widać u mnie się opłaciło i jestem o dużo dużo bardziej zadowolona .
Ela85 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2006-05-11, 18:31   #441
Niuniaczek
BAN stały
 
Avatar Niuniaczek
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: 100lica
Wiadomości: 1 468
Dot.: wszystko o stałych aparatach i adresy

Odradzam wszystkim klinikę stomatologiczną na Ursynowie _ DentalClub, miałam nosic aparat przez dwa lata - nosiłam przez 3 lata i tak mam dalej zgryz i niedozamykane przerwy, za to buliłam co miesiąc 200 zł (mimo że wizyta czasami trwała dosłownie 5 min...), a po zdjęciu aparatu wszystko przez dwa dni praktycznie się rozjechało... pani ortodatka założyła mi retencje którą muszę nosić conajmniej 4 lata,
Byłam wtedy gówniara i myslałam ze tak byc musi... a teraz aż mnie trzęsie jak o tym pisze
Niuniaczek jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2006-05-11, 18:33   #442
Niuniaczek
BAN stały
 
Avatar Niuniaczek
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: 100lica
Wiadomości: 1 468
Dot.: wszystko o stałych aparatach i adresy

dodam jeszcze że to polsko - amerykańska klinika...wow, nie wiem jak inni ale dla mnie to była wielka masakra i strata mnóstwa pieniędzy
Niuniaczek jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2006-05-11, 18:51   #443
kaaziaa
Raczkowanie
 
Avatar kaaziaa
 
Zarejestrowany: 2006-03
Lokalizacja: Janów Lubelski
Wiadomości: 87
Send a message via Skype™ to kaaziaa
Dot.: wszystko o stałych aparatach i adresy

a jaesli ma sie furtkę miedzy zębami teżtrzeba wyrywać zęby .. ? wiecie cos o tym moze ?
__________________
LOVE DOES NOT BEGIN AND END THE WAY WE SEEM TO THINK IT DOES...
LOVE
IS A BATTLE,
LOVE IS A WAR,
LOVE
IS A GROWING UP....
LOVE IS CANVAS FURNISHED BY NATURE AND EMBROIDERED BY IMAGINATION.
kaaziaa jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2006-05-11, 19:06   #444
Niuniaczek
BAN stały
 
Avatar Niuniaczek
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: 100lica
Wiadomości: 1 468
Dot.: wszystko o stałych aparatach i adresy

Cytat:
Napisane przez kaaziaa
a jaesli ma sie furtkę miedzy zębami teżtrzeba wyrywać zęby .. ? wiecie cos o tym moze ?
To wszystko zależy od zgryzu...ja np msiałam wyrywać i to dwa , na początku leczyła mnie ssuper babeczka wię na bank miała rację - leczyła mnie ok roku i byłam bardzo zdowolona , potem babka isie zmieniła i klops
Niuniaczek jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2006-05-11, 19:14   #445
Niuniaczek
BAN stały
 
Avatar Niuniaczek
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: 100lica
Wiadomości: 1 468
Dot.: wszystko o stałych aparatach i adresy

Cytat:
Napisane przez Ines-ka
No właśnie, jak wygląda zdjejmowanie aparatu z zębów?
U mnie to wyglądało tak : Pani ortodątka złapała jakieś profesjonalne obcęgi i każdy zamek poprost odrywała tak że latały po całym gabinecie (hm.. bardzo to mnie zastanowiło... renomowany gabinet?) było to nieprzyjemne i fakt że chciałam zachować aparat na pamiątkę już nie wchodził w grę... ale to moje doświadczenie... a na temat mojego gabinetu już się wcześniej rozpisałam
Niuniaczek jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2006-05-11, 19:14   #446
Świniaczek
Zakorzenienie
 
Avatar Świniaczek
 
Zarejestrowany: 2006-03
Lokalizacja: Gdzieś tam na końcu świata :)
Wiadomości: 3 048
GG do Świniaczek
Dot.: wszystko o stałych aparatach i adresy

A ja chciałabym się dowiedzieć, czy to prawda, że druciki mogą zacząć haczyć? Wydaje mi się, że jeśli się chodzi na wizyty kontrolne tak jak się chodzić powinno to mało prawdopodobne, ale jedna dziewczyna mi kiedyś mówiła, że w nocy ryczała z bólu, bo ją druty kłuły w dziąsła i wargi od środka. Miała byle jak założony aparat? Czy zaniedbała? Czy po prostu może się takie coś zdarzać?
__________________
W świni siła! W świni moc!


Świniaczek jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2006-05-11, 19:19   #447
Niuniaczek
BAN stały
 
Avatar Niuniaczek
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: 100lica
Wiadomości: 1 468
Dot.: wszystko o stałych aparatach i adresy

Cytat:
Napisane przez Świniaczek
A ja chciałabym się dowiedzieć, czy to prawda, że druciki mogą zacząć haczyć? Wydaje mi się, że jeśli się chodzi na wizyty kontrolne tak jak się chodzić powinno to mało prawdopodobne, ale jedna dziewczyna mi kiedyś mówiła, że w nocy ryczała z bólu, bo ją druty kłuły w dziąsła i wargi od środka. Miała byle jak założony aparat? Czy zaniedbała? Czy po prostu może się takie coś zdarzać?

Swiniaczku niestety kują ( czy jak to nazwać) ale nie dziąsła... chodzi o to, że zamki są są kanciaste a na nich druciki - mi to wszystko sie odznaczało na wewn str dolnej wargi...i charatało aż do ...no może nie do krwi ale miała zaczerwienienia w tym miejscu - na to jest jednak sposób - taka plastelinka wygląda jak wosk ze świecy - mi to dawała moją ortodątka przyklejałam sobie na zamki i było gites ( i nic nie widać było )
Oprócz dolnej wargi cierpiały oba policzki ( ich wewn strona)
Niuniaczek jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2006-05-11, 19:22   #448
Niuniaczek
BAN stały
 
Avatar Niuniaczek
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: 100lica
Wiadomości: 1 468
Dot.: wszystko o stałych aparatach i adresy

A ja mam pyanko następjące :

1. Czy ktokolwiek wie coś na temat aparatów zakładanych od strony wewnętrznej zębów( tak ,że go nie widać)? i ile taka przykemność kosztuje?

2. Co dają wkładki retencyjne? słyszałam że można nimi pozamykać przerwy kórych nie zamkął sam aparat?
Niuniaczek jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2006-05-11, 20:04   #449
Świniaczek
Zakorzenienie
 
Avatar Świniaczek
 
Zarejestrowany: 2006-03
Lokalizacja: Gdzieś tam na końcu świata :)
Wiadomości: 3 048
GG do Świniaczek
Dot.: wszystko o stałych aparatach i adresy

Dzięki za szybką odpowiedź
__________________
W świni siła! W świni moc!


Świniaczek jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2006-05-11, 20:50   #450
pa-ti
Raczkowanie
 
Avatar pa-ti
 
Zarejestrowany: 2005-10
Wiadomości: 396
Dot.: wszystko o stałych aparatach i adresy

Moja orto. powiedziala mi <bylo to jakies 1,5 roku temu>, ze w Polsce jest jeszcze niewielu specjalistow, ktorzy zakladaja aparaty od wew. strony zebow i , ze ona osobiscie czegos takiego sie nie podejmuje. Nie wiem jak jest teraz . Koszt zalozenia takiego aparatu pewnie jest dosc wysoki.
pa-ti jest offline Zgłoś do moderatora  
Zamknij wątek

Nowe wątki na forum Medycyna estetyczna


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Wyłączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 09:43.