Odstawianie leków przeciwpadaczkowych ? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zdrowie i Medycyna > Zdrowie ogólnie

Notka

Zdrowie ogólnie W tym miejscu rozmawiamy o zdrowiu: od profilaktyki po sposoby leczenia. Porada uzyskana na forum nie zastępuje wizyty u lekarza, ma funkcję informacyjną!

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2015-10-16, 21:37   #1
Xamourinterdit
Przyczajenie
 
Avatar Xamourinterdit
 
Zarejestrowany: 2015-03
Lokalizacja: Lubuskie
Wiadomości: 7
Post

Odstawianie leków przeciwpadaczkowych ?


Witam, w marcu skończyłam 16 lat. Choruje na epilepsję częściową Od maja 2010 roku biorę leki przeciwpadaczkowe. Dwa razy dziennie, rano i wieczorem po tabletce. Valprolek 300. Dzisiaj byłam na wizycie u mojego lekarza prowadzącego, dwa miesiące temu wykonałam badanie EEG. Wyniki jak to lekarz powiedział są dobre, również badania krwi, hormonu tarczycy i próby wątrobowe są zadowalające. Jednak, lekarz nie chce pozwolić mi zacząć odstawiać leki. Od ponad półtorej roku, mówi, że poczekamy do następnego EEG i jeżeli będzie ono zadowalające to leki będą odstawiane. Sama choroba nie jest dla mnie, żadną trudnością, ponieważ normalnie uprawiam sport, dobrze się czuję i nic nie wskazuje na nawroty. Jednak, sam fakt przyjmowania leków i ich skutki są moim utrapieniem. Przybrałam na wadze, mój organizm domaga się snu w połowie dnia ( minimum 2h ), moje miesiączki to jedna wielka katastrofa... ale nie ma ich przez 3 miesiące, albo występują po 3 razy w miesiącu, skąpe a zaraz niewiarygodnie obfite. Równie, obawy o stan mojej wątroby, jest moim zmartwieniem, bo pomimo badań które wskazują że jest ona zdrowa, tak coś z tyłu głowy zawsze będzie mi mówić, że jednak po tak długim okresie przyjmowania silnych leków psychotropowych nie będzie ona tak dobra jak u osoby, która nie zażywa tych leków. Czy jest, możliwość że na własne, życzenie powiem mojemu lekarzowi iż chcę zacząć proces odstawiania leków, a może mogę sama zacząć je odstawiać. Zdaje sobie sprawę że ostawianie leków nie trwa tydzień czy dwa, tylko kolejne miesiące. Jednak jestem tego w pełni świadoma i moja mama również. Tak więc można zacząć je odstawiać czy też nie ?
Xamourinterdit jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-10-16, 21:46   #2
PsycheKrakow
Raczkowanie
 
Avatar PsycheKrakow
 
Zarejestrowany: 2015-10
Wiadomości: 30
Dot.: Odstawianie leków przeciwpadaczkowych ?

Odstawianie leków na własną rękę bez współpracy z lekarzem może nie skończyć się dobrze. Natomiast każdy pacjent ma prawo do rozmowy na temat swojego leczenia. Warto pytać lekarza o to w jakiej dawce leczenie farmakologiczne jest konieczne by nie wróciły objawy utrudniające codzienne funkcjonowanie. Lekarz może wyjaśnić co może stać się po odstawieniu leków, może też zainterweniować w razie potrzeby. Dlatego odradza się samodzielne dawkowanie, natomiast opowiedzenie o swoich wątpliwościach lekarzowi to pomysł godny uwagi.
PsycheKrakow jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-10-16, 22:56   #3
Jasmin85
Raczkowanie
 
Avatar Jasmin85
 
Zarejestrowany: 2006-08
Wiadomości: 143
Dot.: Odstawianie leków przeciwpadaczkowych ?

Powiedz lekarzowi o swoich obawach. Jeśli masz wątpliwości możesz skonsultować się z innym lekarzem ale nie odstawiaj leków na własną ręką. W przypadku nawrotu choroby skuteczność leków może być niższa, niekiedy jest konieczne ponowne ustawienie leczenia. Być może trzeba zbadać prolaktynę, niektóre leki przeciwpadaczkowe mogą wpływać na jej podwyższenie i zaburzenia cyklu miesiączkowego. Jeśli źle tolerujesz leki może trzeba je zmienić - zapytaj o to lekarza.
Jasmin85 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-10-17, 16:17   #4
Parabelka
Panaroja
 
Avatar Parabelka
 
Zarejestrowany: 2011-05
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 8 694
Dot.: Odstawianie leków przeciwpadaczkowych ?

Jeżeli masz 16 lat , masz prawo mieć nieuregulowane miesiączki i tu przede wszystkim idź do ginekologa . Czujesz się dobrze i nie masz nawrotów , bo jesteś leczona . Jeżeli nie chcesz zrobić sobie krzywdy , słuchaj zaleceń lekarza . Skoro badania wątrobowe są dobre , z wątrobą z cala pewnością jest dobrze . Poza tym leki przeciwpadaczkowe nie są silnym lekami psychotropowymi , mylisz pojęcia i nie są to leki szkodliwe , ponieważ z założenia muszą być dobrze tolerowane i mieć możliwie mało skutków ubocznych, jako że są przeznaczone do wieloletniego przewlekłego podawania . Natomiast nie ma leku całkowicie pozbawionego działań ubocznych , nie ma cudów .
Samodzielne nieumiejętne odstawienie leków grozi nawrotem napadów padaczkowych , chcesz ryzykować ?
__________________
Cezar się nie starzeje . Cezar dojrzewa

-Morza się zagotują , krainy Dysku pękną , królowie runą w proch , a miasta będą niczym jeziora szkła . Uciekam w góry.
-Czy to pomoże ?[...]
-Nie , ale stamtąd będzie lepszy widok .
Terry P.
Parabelka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-10-17, 19:41   #5
Xamourinterdit
Przyczajenie
 
Avatar Xamourinterdit
 
Zarejestrowany: 2015-03
Lokalizacja: Lubuskie
Wiadomości: 7
Dot.: Odstawianie leków przeciwpadaczkowych ?

Cytat:
Napisane przez Parabelka Pokaż wiadomość
Jeżeli masz 16 lat , masz prawo mieć nieuregulowane miesiączki i tu przede wszystkim idź do ginekologa . Czujesz się dobrze i nie masz nawrotów , bo jesteś leczona . Jeżeli nie chcesz zrobić sobie krzywdy , słuchaj zaleceń lekarza . Skoro badania wątrobowe są dobre , z wątrobą z cala pewnością jest dobrze . Poza tym leki przeciwpadaczkowe nie są silnym lekami psychotropowymi , mylisz pojęcia i nie są to leki szkodliwe , ponieważ z założenia muszą być dobrze tolerowane i mieć możliwie mało skutków ubocznych, jako że są przeznaczone do wieloletniego przewlekłego podawania . Natomiast nie ma leku całkowicie pozbawionego działań ubocznych , nie ma cudów .
Samodzielne nieumiejętne odstawienie leków grozi nawrotem napadów padaczkowych , chcesz ryzykować ?
Udałam się do ginekologa i powiedział mi, że to właśnie przez leki mam tak nieregularne cykle. Robiłam również USG podbrzusza oby upewnić się, że to nic innego. Wszyscy lekarze, plus lekarz pierwszego kontaktu, uważają że to przez te właśnie leki. Ginekolog i mój neurolog powiedzieli mi , że leki mogą zapoczątkować chorobę policystycznych jajników i wszystko na to wskazuje, jednak dopóki biorę leki przeciwpadaczkowe nie mogą zapisać mi leków.
Xamourinterdit jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-10-18, 09:50   #6
klempaa
Zakorzenienie
 
Avatar klempaa
 
Zarejestrowany: 2008-10
Lokalizacja: z kupy gruzu
Wiadomości: 18 377
Dot.: Odstawianie leków przeciwpadaczkowych ?

Cytat:
Napisane przez Xamourinterdit Pokaż wiadomość
Udałam się do ginekologa i powiedział mi, że to właśnie przez leki mam tak nieregularne cykle. Robiłam również USG podbrzusza oby upewnić się, że to nic innego. Wszyscy lekarze, plus lekarz pierwszego kontaktu, uważają że to przez te właśnie leki. Ginekolog i mój neurolog powiedzieli mi , że leki mogą zapoczątkować chorobę policystycznych jajników i wszystko na to wskazuje, jednak dopóki biorę leki przeciwpadaczkowe nie mogą zapisać mi leków.

Powiedz o tych wszystkich obawach neurologowi. Jeśli dalej napotkasz na opór (i nie mówię tu tylko o tym, że nie będzie chciał leków odstawić, bo może jest jakiś sensowny powód dlaczego je dalej bierzesz! ale musi być rozmowa i jasne wytłumaczenie sytuacji pacjentowi), to ja bym poszła z wynikami po opinię do innego neurologa.
Na własną rękę leków nie odstawiaj.

Co na to rodzice?
__________________
Źle czy dobrze, okaże się później. Ale trzeba działać, śmiało chwytać życie za grzywę.
Żałuje się wyłącznie bezczynności, niezdecydowania, wahania.
Czynów i decyzji, choć niekiedy przynoszą smutek i żal, nie żałuje się.


Śledź też pies! - blogujemy


klempaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-10-18, 13:37   #7
Jasmin85
Raczkowanie
 
Avatar Jasmin85
 
Zarejestrowany: 2006-08
Wiadomości: 143
Dot.: Odstawianie leków przeciwpadaczkowych ?

Podczas ewentualnego odstawiania lekarz może zalecić wykonywanie badań które pozwolą ocenić reakcje organizmu na zmniejszanie dawki leku. Dlatego zdecydowanie lepiej jest wykonywać takie działania we współpracy z lekarzem.
Jasmin85 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2015-10-18, 14:06   #8
VI4
Zakorzenienie
 
Avatar VI4
 
Zarejestrowany: 2008-04
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Wiadomości: 11 168
GG do VI4
Dot.: Odstawianie leków przeciwpadaczkowych ?

Cytat:
Napisane przez Parabelka Pokaż wiadomość
Jeżeli masz 16 lat , masz prawo mieć nieuregulowane miesiączki i tu przede wszystkim idź do ginekologa . Czujesz się dobrze i nie masz nawrotów , bo jesteś leczona . Jeżeli nie chcesz zrobić sobie krzywdy , słuchaj zaleceń lekarza . Skoro badania wątrobowe są dobre , z wątrobą z cala pewnością jest dobrze . Poza tym leki przeciwpadaczkowe nie są silnym lekami psychotropowymi , mylisz pojęcia i nie są to leki szkodliwe , ponieważ z założenia muszą być dobrze tolerowane i mieć możliwie mało skutków ubocznych, jako że są przeznaczone do wieloletniego przewlekłego podawania . Natomiast nie ma leku całkowicie pozbawionego działań ubocznych , nie ma cudów .
Samodzielne nieumiejętne odstawienie leków grozi nawrotem napadów padaczkowych , chcesz ryzykować ?
No niekoniecznie. Mam wyniki książkowe, ale liczne torbiele wątroby - wyszło przy okazji podczas rutynowego usg u ginekologa - zalecono mi odstawienie tabletek anty. To, że wyniki badania krwi są w porządku, nie daje 100% pewności że nic się z wątrobą nie dzieje.

Oczywiście, nie popieram samodzielnego odstawiania leków.
VI4 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-10-18, 14:12   #9
18d73f41c1c01aef8fdf04b5e3282c14752c25f5_62181c6d1d29a
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-08
Wiadomości: 22 549
Dot.: Odstawianie leków przeciwpadaczkowych ?

Cytat:
Napisane przez Xamourinterdit Pokaż wiadomość
Witam, w marcu skończyłam 16 lat. Choruje na epilepsję częściową Od maja 2010 roku biorę leki przeciwpadaczkowe. Dwa razy dziennie, rano i wieczorem po tabletce. Valprolek 300. Dzisiaj byłam na wizycie u mojego lekarza prowadzącego, dwa miesiące temu wykonałam badanie EEG. Wyniki jak to lekarz powiedział są dobre, również badania krwi, hormonu tarczycy i próby wątrobowe są zadowalające. Jednak, lekarz nie chce pozwolić mi zacząć odstawiać leki. Od ponad półtorej roku, mówi, że poczekamy do następnego EEG i jeżeli będzie ono zadowalające to leki będą odstawiane. Sama choroba nie jest dla mnie, żadną trudnością, ponieważ normalnie uprawiam sport, dobrze się czuję i nic nie wskazuje na nawroty. Jednak, sam fakt przyjmowania leków i ich skutki są moim utrapieniem. Przybrałam na wadze, mój organizm domaga się snu w połowie dnia ( minimum 2h ), moje miesiączki to jedna wielka katastrofa... ale nie ma ich przez 3 miesiące, albo występują po 3 razy w miesiącu, skąpe a zaraz niewiarygodnie obfite. Równie, obawy o stan mojej wątroby, jest moim zmartwieniem, bo pomimo badań które wskazują że jest ona zdrowa, tak coś z tyłu głowy zawsze będzie mi mówić, że jednak po tak długim okresie przyjmowania silnych leków psychotropowych nie będzie ona tak dobra jak u osoby, która nie zażywa tych leków. Czy jest, możliwość że na własne, życzenie powiem mojemu lekarzowi iż chcę zacząć proces odstawiania leków, a może mogę sama zacząć je odstawiać. Zdaje sobie sprawę że ostawianie leków nie trwa tydzień czy dwa, tylko kolejne miesiące. Jednak jestem tego w pełni świadoma i moja mama również. Tak więc można zacząć je odstawiać czy też nie ?
Skoro zaczęłaś brać te leki jako dziecko, to twoje dolegliwości nie muszą wcale być ich wynikiem. To równie dobrze może być dojrzewanie z wszelkimi przyległościami. Fakt, że przez 5 lat brania leków przybrałaś na wadze nie jest szczególnie dziwny, biorąc pod uwagę fakt, że zaczęłaś w wieku 11 (?).
Aha, i leki przeciwpadaczkowe to nie psychotropy. Epilepsja nie jest chorobą psychiczną.
18d73f41c1c01aef8fdf04b5e3282c14752c25f5_62181c6d1d29a jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-10-18, 16:31   #10
Xamourinterdit
Przyczajenie
 
Avatar Xamourinterdit
 
Zarejestrowany: 2015-03
Lokalizacja: Lubuskie
Wiadomości: 7
Dot.: Odstawianie leków przeciwpadaczkowych ?

Cytat:
Napisane przez klempaa Pokaż wiadomość

Powiedz o tych wszystkich obawach neurologowi. Jeśli dalej napotkasz na opór (i nie mówię tu tylko o tym, że nie będzie chciał leków odstawić, bo może jest jakiś sensowny powód dlaczego je dalej bierzesz! ale musi być rozmowa i jasne wytłumaczenie sytuacji pacjentowi), to ja bym poszła z wynikami po opinię do innego neurologa.
Na własną rękę leków nie odstawiaj.

Co na to rodzice?
Moja mam również, chciałaby abym ostawiła już leki. Po wizycie, na której lekarz powiedział mi, że jeszcze nie czas, powiedziała, że jeżeli będę chciała odstawić ona się zgodzi. Poprosiła mnie abym poczytała o tym i przemyślała wszystko. Wiem, że to dla niej również ciężar, ponieważ moja 25 siostra, również chorowała na padaczkę, jednak była w tedy o wiele młodsza ode mnie ( miała coś koło 6 lat ).

---------- Dopisano o 17:31 ---------- Poprzedni post napisano o 16:29 ----------

A czy jako osoba mająca 16 lat, mogę umówić się do "zwykłego" neurologa, czy tylko i wyłącznie do neurologa dziecięcego?
Xamourinterdit jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-10-19, 08:53   #11
Parabelka
Panaroja
 
Avatar Parabelka
 
Zarejestrowany: 2011-05
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 8 694
Dot.: Odstawianie leków przeciwpadaczkowych ?

Cytat:
Napisane przez Xamourinterdit Pokaż wiadomość
Moja mam również, chciałaby abym ostawiła już leki. Po wizycie, na której lekarz powiedział mi, że jeszcze nie czas, powiedziała, że jeżeli będę chciała odstawić ona się zgodzi. Poprosiła mnie abym poczytała o tym i przemyślała wszystko. Wiem, że to dla niej również ciężar, ponieważ moja 25 siostra, również chorowała na padaczkę, jednak była w tedy o wiele młodsza ode mnie ( miała coś koło 6 lat ).

---------- Dopisano o 17:31 ---------- Poprzedni post napisano o 16:29 ----------

A czy jako osoba mająca 16 lat, mogę umówić się do "zwykłego" neurologa, czy tylko i wyłącznie do neurologa dziecięcego?
1.Chyba większym ciężarem jest dziecko z czynną padaczką z napadami niż dziecko leczone bez napadów
2.tylko do dziecięcego .
__________________
Cezar się nie starzeje . Cezar dojrzewa

-Morza się zagotują , krainy Dysku pękną , królowie runą w proch , a miasta będą niczym jeziora szkła . Uciekam w góry.
-Czy to pomoże ?[...]
-Nie , ale stamtąd będzie lepszy widok .
Terry P.
Parabelka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2015-10-19, 10:19   #12
Topazik
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2015-09
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 8
Dot.: Odstawianie leków przeciwpadaczkowych ?

Zgadzam się
Topazik jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-10-19, 15:09   #13
201607111047
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2007-07
Wiadomości: 2 085
Dot.: Odstawianie leków przeciwpadaczkowych ?

Zdecydowanie nie radzę na własną rękę odstawiać leków przeciwpadaczkowych. Porozmawiaj z lekarzem o zmniejszeniu dawki leków. Być może mniejsze dawki albo inne leki zniwelują dokuczające Ci skutki uboczne.
Też choruję na padaczkę i przy niektórych lekach miałam koszmarne skutki uboczne. Właściwie miałam 90% wymienionych w ulotce. Dopiero zmiana na inne leki odmieniło moje życie. Napady mam rzadko i innych dolegliwości praktycznie nie doświadczam.
201607111047 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-10-21, 11:17   #14
skazana_na_bluesa
.
 
Avatar skazana_na_bluesa
 
Zarejestrowany: 2010-07
Lokalizacja: koniec świata
Wiadomości: 28 112
Dot.: Odstawianie leków przeciwpadaczkowych ?

nie całe zło tego świata to leki na padaczkę. skoro przybrałaś na wadze to zmień sposób odżywiania na zdrowszy i zacznij się więcej ruszać. nieregularne okresy to pewnie też kwestia dojrzewania a nie leków. nie odstawiaj niczego na własną rękę, nawet jak będziesz miała poparcie rodziców.
__________________
-27,9 kg

skazana_na_bluesa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Zdrowie ogólnie


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2015-10-21 12:17:06


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 04:03.